Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Maandag 2 September 1912 So. 10411 de polis vermelde voorwaarden. Officieel® berichten. Openbare Herhalingsschool voor Meisjes. Openbare Herhalingsschool voor Jongens. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buiiettlandscii Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. A bon nemen ten per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand ct-> franco P- Post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 1 fiArdpIkr Q9n Vn Famili®barichiten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. herhaaldelijk adverteeren. maal plaatsen wordt 2 regel. Speciale conditiën levenslange f Q fl fl ver,ies van I 1111 "en hand, - invaliditeit; f. U U voet of oog; I IMM IUU een duim 1 Ui verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Alg^meene v" ekeringSbanl"g"stigd teSddJuï by dood van van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus moet_ geschieden op Maandag 2, Dinsdag 3 Donder dag 5 en Vrijdag 6 September as. bij het Hoofd dier school in het gebouw van school H. aan de Schoolstraat no. 10, des avonds tusschen 6i/2 8i/2 uur. Dij aangifte is het gewenscht het vaccine-bewijs over te leggen. De school vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der School, J. A. VAN DER POEL. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 3 Sept. 7.07 v.m., 8.09 n.m. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus moet geschieden op Maandag 2, Dinsdag 3, Donderdag 5 en Vrijdag 6 September a.s. bij het Hoofd dier school in het geboutv van school F. aan den Singel, des avonds tusschen 7—9 uur. Bij aangiften is het gewenscht het vaccine- bewijs over te leggen. De school vangt aan 1 October a.s. Het Hoofd der School, J. G. VAN VLAARD1NGEN. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie ceintuur, sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen postduif gemerkt L. H. no. 1594, Semijn, Helena- str.papiertje met geld, wed. Jeup, Grof baan 2512 rozekrans, Nooteboom, Raam 22®zakmesje, wed. v. Pinxteren, Korte Dam 7bril, v. Roon, Nieuwstraat 27parapluie, v. Westendorp, Em- mastr.heipalen, portier, Smulders. Scheep vaart beweging Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 196 schepen, waarvan 1 zeilschip en 7 zeelichters. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 184, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1, voor Maassluis 1 en voor Hoek van Holland 8. In hetzelfde tijdperk van 1911 kwamen binnen 214 schepen, waarvan 6 zeilschepen. Hiervan wa ren bestemd voor Rotterdam 202, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 11. Bovendien vertrokken van Hoek van Holland en Vlaardingen naar Rotterdam 2 stoomschepen niet. 1310 netto reg. fon. UIT OVERSCHIE. Zaterdag is ook in deze gemeente de verjaardag van 11. M. de Koningin feestelijk gevierd. De dag ving aan met een kinderoptocht met muziek, later weiden de kinderen op het terrein van de Over- schiesche Oranjevereeniging onthaald, 's Namiddags hadden op genoemd terrein kinderspelen plaats, waar tevens een muziekuitvoering werd gegeven. De dag werd besloten met een bioscoopvoorstelling. UIT DELFT. B. en W. van Delft hebben den Raad aange beden 'de gemeentebegrooting voor 1913. Zij sluit voor de gewone middelen met f932.306 (1912 f946.507) en voor de buitengewone middelen met f 1.160.350 (f569.950. De post voor onvoorzien bedraagt f12.235 (31.749). Belastingverhooging kon uitblijven, nadat B. en W. f22.347 in de ontvangsten hadden opgenomen als extra storting en van de gaslabriek en de waterleiding, wegens onnoodig hooge reserven, door deze bedrijven gemaakt. Aan deze handeling moet echter de Raad zijn goedkeuring nog hechten. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Augustus 1912 f 29065.- 48 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Augustus 1912f32017.95 63 deelnemers geheel afgeschreven. Mej. W. A. de Vlies slaagde eergis ter te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte. Gistermiddag zijn door de politie vier jongens van 10- en 12-jarigen leeftijd aan gehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van kaas, suiker enz. uit de roef van het er liggend vaartuig van schipper Overwagt. Be jongens zijn op het bureau van politie in bewaring gesteld. Zaterdag-avond is de 10-j arige Blie- hendaal al spelende in de Voorhaven gevallen. Be knaap werd zonder letsel te hebben bekomen gered. Bij een vechtpartij in dePolder- s raat -reeg Zaterdagnacht een vrouw een mes steek in den linkerarm. Be vrij ernstige wonde werd door een inmid dels ter hulp geroepen dokter verbonden. Ter beschikking van den officier Van justitie te Rotterdam is Zaterdag-morgen ge steld de 22 jarige C. J. K., die nog 7 dagen ge vangenisstraf moest ondergaan. Heden-middag omstreeks 12'/4uur is de wagen van den bierbottelaar J. Voogd, oterstraat alhier, aan het begin van dea Vlaar- 'ngeidijk omgeslagen. Van den inhoud, bier en limonade, ging een groot deel verloren. UIT ROTTERDAM. Zaterdagavond is er brand ontdekt op de tweede verdieping van het pand 76< aan den Binnenweg (de Oude Manege), bewoond door L. H. Fonhof Vermoedelijk ontstaan door het in brand geraken van een petroleumtoestel tijdens de afwezigheid van den bewoner, deelde hij zich aan het geheele vertrek, waaruit Fonhof's woning bestaat, mede, Be brand is door mannen van de reddingsbri gade en gasten van de spuiten 27 en 21 met drie op de Waterleiding geplaatste slangen gebluscht Be kamer brandde uit, alsmede een gedeelte van den zolder, waareen de vlammen door het trapgat optrokken. De bewoner is niet tegen brandschade verzekerd. Tijdens den brand werd de losse werkman F. B., uit de Hendrik Sorghstraat, door een brand meester betrapt, terwijl hij diefstal pleegde op een kamer op de eerste verdieping in hetzelfde huis gelegen en bewoond door de weduwe Pauw. Het gestolene werd in zijn bezit gevonden en de dief aan de politie overgeleverd, die hem naar haar bureau in de Witte de Withstraat overbracht. De inboedel van de weduwe Pauw, die nog al water schade bekwam, is tegen brandschade verzekerd. Zaterdagavond heeft er nog een brand gewoed op de eerste verdieping van pand no. 5a op de Nieuwe Markt, bewoond door P. J. Brehm den houder van het café Hof van Holland, hetwe'lk in het benedenhuis gevestigd is. Door welke oorzaak de brand ontstond, werd niet opgehelderd, maai bij nam in korte oogenblikken zulk een omvang, dat weldra de geheele eerste verdieping in lichte laaie stond. De verdieping, uit een voor- en achterkamer met een alcoof bestaande, brandde nagenoeg geheel uit. De blussching van den brand geschiedde door gasten van de spuiten 19 en 20- met twee op de waterleiding geplaatste slangen. In het café werd nog al waterschade aangericht. In de Jaeobusstraat kreeg gisterenavond de koopman H. B., in de Jaeobusstraat no. 5 woon achtig, op de straat twist met zijn zwager den schildersknecht W. M. Die twist, ontstaan'over het zonder werk zijn van den schildersknecht, liep zoo hoog, dat men op straat handgemeen werd. Bij dit handgemeen is de koopman H. B. met een mes in zijn buik gestoken en zwaar ver wond. Hij is in het ziekenhuis ter verpleging op genomen. De dader nam de vlucht. eerstvolgende dagen een bevredigende grondslag voor de (Onderhandelingen gevonden wordt. In dat geval is het waarschijnlijk dat het plan v,oor oen veldtocht uitgebreid wordt. 'De „Noue Freie Pres&e", publiceert van den lïaliaanschen Kamerafgevaardigde Cinneni, die cie opinie der Italiaansche regeerinig moet kennen, het volgende: Italië denkt er niet aan een wapenstil stand te sluiten. De strijd in Cyrenaïca zou met onverzwakte kracht gedurende de vredesonder handelingen worden voortgezet. Italië verlaagt vol ledige suzereiniteit zioowei over Tripolis als over Cyrenaïca. Bij een vrede moeten de Turkse ae officieren en soldaten, zoowel uit Tripolis als uit. Cyrenaïca verdwijnen. Turkije moet zij,n betrek kingen met die Arabieren formeel afbreken en mag noch officieren, noch wapens, noch ammunitie, noch levensmiddelen, noch geld ter ondersteuning naar beide provincies sturen. De kwestie der eilanden in de Egieïscbe zee kan thans nog niet besproken worden. De kwestie der schadeloos stelling voor de Turksche staatsdomeinen in Tri polis en Cyrenaïca levert weinig bezwaar op, Wan neer Turkije den binnenlandschen toestand Icah beheerschen, en de revolutionnaire beweging be- uwingt, dan is de vrede met Italië niet ver meer af. De „P-opolo Romano", meldt officieel, (.at alle berichten over een spoedige oplossing slechts op veronderstellingen berusten. Het beheer van de vuurtorens aan de Zwarte Zee meldt, dat in de Dardanelles door een storm losgeraakte schotmijnen drijven en naar het Zui den atzatten. nemen. De onderhandelaars hebben het' nadeel van twee tolg'ebieden ingezien en trachten thans een oplossing te vinden, waarbij de belangen van derden in het oog gehouden worden. DUITSCHLAND. Bij het feestmaal ter eere van dei vertegenwoor digers der provincie Brandenburg en de Rijks hoofdstad in het Koninklijk Slot, heeft de Keizer het volgende gezegd: „Ik meen, dat wij met de huidige verhoudingen, in weerwil der onvolkomen heden, welke nu eenmaal alle aardsche zaken aankleven, tevreden kunnen zijn. Voor vijandelij ken overmoed en oorlogszuchtig© overvallen, door een slagvaardig leger en een sterker wordende vloot beschermd, kan in ons goed geordend staats wezen, de landman zijn akker bereiden, ue koop man, de fabrikant, de handwerksman hun zaken behartigen, kan de arbeider van zijn welverdiend loon verzekerd zijn. Er zijp, tijden geweest, waarin bet in ons vaderland er niet uitzag zooals nu. Tot izulk een terugblik biedt het jaar 1912 met zijn herdenkingsdagen een goede gelegenheid. Het is nu 500 jaar geleden, dat burggraaf Frederik VI van Neurenberg zijn in die wereldgeschiedenis vermaar den veldtocht in de Mark ondernam. Welk'e beiee ken is de eerste voetstap van een Hohenzollern op den grond van de Mark voor ons' land beeft ge- bad, komt ons heden duidelijk voor oogen, wan neer wij de geschiedenis van Brandenburg, den Pruisischen Staat en van het Duitsc'he Rijk na gaan, wier gemeenschappelijke grondslag vast op den bodem van de Mark staat. Ook in de toe komst zullen, daarvan hen ik zeker, de Branden- burgscbe mannen, wanneer Koning en Vaderland toepen, zich als de eersten in de rijen plaatsen met den ver rondom klinkenden kreet: „Hie glut E 1 andenburg allewege!" DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De „Daily Express" verneemt uit Rome, nat Italië zich voorbereidt Turkije een beslisisenden slag toe te brengen. Het stelt nog 20,000 man troepen beschikbaar, waarmede het een krach- tigen aanval wil doen op de kust van Syrië. e met-ambtelijke besprekingen betreffende oen vrede duren wel voort, maar Italië is besloten uien opmarsch door te zetten, zoo er niet in de FRANKRIJK. De Fransche Minister-president zal met den president der republiek de wapenschouw bijwo nen, waarmede de groote maj aars oef eningen van liet Fransche leger in Poitore en in de buurt van Saumur besloten worden. Grootvorst Nikolaas Nikoilajwitsj, die gelijk be kend is, aan het hoofd der Russische militaire zending de Fransche manoeuvres volgen zal, komt daarvoor op 10 Sept. te Parijs aan. Naar verzekerd wordt, hebben de Fransch- Spaanscihe onderhandelingen een gunstige Wen ding genomen en zal de Spaansche consul gene raal van Magador waarschijnlijk naar Madrid wor den geroepen, ten einde zich tegen het van Fran sche zijde geuite verwft te verdedigen, dat hij den pretendent van het zuiden tegien de F ranselhen zou hebben ondersteund. Het Marokkaansebe tol-Vraagstuk' zal, uitgaande van een nieuwen grondslag worden onderzocht daar men thians slechts éen to]gebied wil ann- TURKIJ5. Het rapport van den wali van Kossowo ,o,ver de voorvallen te Kotsjane zegt, dat de ontplof fing der bommen den dood van 26 personen lieeft veroorzaakt; 21 personen kwamen om in ae op schudding, die op de ontploffingen volgde. Er weiden 30 muzelmannen eni 15 Bulgaren gekwetst door de hommen en een even groot aantal in de verwarring daarna. Vier gewonden zijn gestorven. Geen enkel lijk, behalve dier personen, die dooT de bommen zijn omgekomen, was verminkt. Zes tien personen, aangewezen als die bedrijvers der aanslagen, zijin in hechtenis gesteld. De „Neue Freie Presse" en de „Zeit" vernemen, dat de samenspreking der mogendheden over het voorstel van Berchtola1 in de eerstvolgende dagen zal beginnen. Berchtold heeft aan alle gezanten van Oosten- rijk-Hongarije nauwkeurige bevelen gezonden. iDie besprekingen zullen in het buitenland plaats hébben door tusscbenkomist van de gezanten van 'Oostenrijk-Hongarije en te Weenen tusschen Berch- told en de gezanten der mogendheden, j Naar de „Echo de Paris" verneemt, zal dé Russische minister van buitenlandsche zaken in de eerste dagen van October bii ziin terugkeer uit Engeland een officieel' bezoek brengen aan Pa rijs, om daar een onderhoud te hebben met mi nister-president Poincaré. Sasonoff zal door den president der republiek ontvangen worden, dis ter zijner eere een gala-diner zal gieven. In de diplomatieke kringen van Frankrijk hecht men veel waarde aan dit bezoek. De Engelsche admiraliteit heeft besloten, den bouw van de oorlogsschepen te bespoedigen. Het linieschip „Iron Duke", dat eerst in Novem ber, op een der marinewerven, van stapel zou loopen, wordt reeds in October te water gelaten om eerder met den bouw van een nieuw schip te kunnen beginnen. Tegenover Sheerness worden een aantal lood sen voor watervliegtuigen van de marine ge bouwd. Er wordt ook een basis voor watervlieg tuigen gevestigd op den noordelijken oever en de I oxth-baai, dicht bij Rosytb en vlak bijl de zware batterij te Carlinignose. Er worden een aantal schijven gemaakt, waarop uit dé watervliegtuigén der marine geschoten zal worden. Prins Hendrik van Pruisen is te Wladiwostoï aangekomen, e,n zette de reis naar Japan voort aan boord van den Duitschen pantserkruiser .Scharnhorsf". Graaf Heinrich Caliee, de vroegere Oosten- rijksch-Hongaarsche gezant te Constontinopel, is Donderdagochtend te Gorizia in den ouderdom van 82 jaar overleden. Het „Wiener Fremdenhlatt" bericht, dat von Biethmann Heilweg zeer waarschijnlijk 7 Septem ber naar Weenen zal bomen. Met graaf Berchtold zal hij een ontmoeting hebben te Butihlau. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Dreg den, dat een Hamburgsche exportfirma vain plan is bevroren vleesch uit Mandsjoerïje en! Mongolië in te voeren. De stedelijke overheid van Dresden zal koelruimten ter beschikking stellen. De Bakkerswet. De bakkerepatro ons vereen igingen in de provin cies Groningen en Drenthe hebben Vrijdag' besloten met kracht zich te verzetten tegen de invoering van het drieploegéns leisel Diplomatie. De Spaansche Gezant de la Rica y Ca voornemens, na zjn terugkomst van verlof in Spanje, zijn diplomatiek ambt bij ons Hof ne der te leggen. Winkelsluiting. De door de Middenstandsvereeniging voor Han del en Industrie te Hilversum gehouden enquête flVPrPPllJrATMtiff nn rïo nnlia wormn1/?ft De bj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1