Gemeenteraad Gemengd Nieuws. Netlerl. R. K. Timmerliedenbond »St. Joseph". Zaterdag 31 Augustus en Zondag 1 September hield bovengenoemde Bond zijn 10e jaarvergade ring te Nijmegen. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter, de heer Smulders uit Haarlem, aan de staking te Leeuwarden en bracht hulde aan de moedige strijders, welke niet minder dan 21 weken hebben pal gestaan voor hun recht. Hij sprak zijn vreugde uit over den voortdu rende vooruitgang en bloei van den Bond, welke ook dit jaar weer met 13 afdeelingen en ruim 250 leden is vooruitgegaan, terwijl sedert het eindigen van het boekjaar, nog een tweetal af deelingen zijn toegetreden en wel Oosterhout met 25 en Leidschendam met 13 leden, zoodat de Bond thans 42 afdeelingen telt met ruim 1600 leden. Een woord van weemoedige hulde bracht de voorzitter aan den overleden oud-adviseur Mon seigneur Konings en aan een drietal afgestorven leden van den Bond. Onzen bond staat thans, zoo betoogde de voor zitter, na een bestaan van 10 jaren op een keer punt. Met vertrouwen gaat hij echter de toekomst tegemoet, als de afdeelingen willen gaan in de richting welke door het Bondsbestuur wordt aangegeven. Onze bond zal zich belangrijk moeten versterken, om in staat te zijn in voldoende mate te kunnen optreden in het belang der betrokken ledenzoowel de steeds sterker wordende pa troonsorganisatie als het optreden der anarchis tische vakvereeuigingen* maken dit tot een ge biedenden eisch, de roomsche vakbeweging heeft in deze een dubbele taak, welke met Gods hulp en uwe medewerking, naar behooren®zal worden vervuld. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en administrateur van het vakblad werden goed gekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 6163.68£ en de totale uitgaven f 5675.04|, zoodat een saldo aanwezig is van f488. Zondag 1 September had te half 8 in de kerk van den H. Ignatus eene H. Mis plaats. In op tocht trokken de afgevaardigden der verschillende afdeelingen van het gebouw v. d. R. K. Volksbond naar de kerk. Deze stoet maakte in den vroegen morgen een goeden indruk. Behalve het vaandel van den Bond werden een 14-tal vaandels van aangesloten afdeelingen in den stoet medegevoerd. Te half elf werd de vergadering heropend en in behandeling genomen het voorstel van het Bondsbestuur, om te komen tot de centralisatie van den Ned. R. K. Timmerliedenbond en een daarmede verband houdende progessieve contribu tieregeling. Dit voorstel hield in een versterking van het finantieel weerstandsvermogen van den Bond en werd tevens een werkloozenuitkeering in uitzicht gesteld, terwijl een uitkeering bij staking of uitsluiting nader werd geregeld. Er bleken 26 stemmen voor en 20 tegen het reorganisatieplan te zijn, terwijl na bekend worden der stemming eenige afdeelingen ver klaarden zich bij de meerderheid en het genomen besluit te zullen neerleggen. Ten opzichte van het voorstel om te komen tot oprichting van een Bouwvakbond, werd een comnTissie benoemd, om een samenspreking te houden met eenige andere R. K. Bouwvakorga nisaties. Het voorstel Amsterdam, tot het aanstellen van een tweeden vrijgestelde, werd in zooverre gewij zigd, dat, indien blijken mocht dat in de naaste toekomst een tweede vrijgestelde noodig blijkt, door het bondsbestuur een desbetreffend voorstel zal worden gedaan. Aangenomen werd om zieke leden vrijstelling van contributie te verkenen, indien dit na ge pleegd overleg met het afdeelingsbestuur noodig blijkt. Bij het eindigen der vergadering werd door den voorzitter een hoopvol woord gesproken voor krachtige medewerking der afgevaardigden en leden, om den Ned. R. K. Timmerliedenbond tot zoo hoog mogelijken bloei te doen geraken. Vergadering yan den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 3 Sept. 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Subsidie Ambachtsschool. 9. Adres van de Vereeniging »de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" om verhoo ging van subsidie, met advies van B. en W. Overeenkomstig dat advies wordt besloten te rekenen van 1 Januari a.s., tot wederopzegging, een subsidie te verleenen van 30 °0 van het juiste bedrag der salarissen en pensioenen, verminderd met de ontvangsten wegens pensioenen, doch tot geen hooger bedrag dan blijkens de begrooting der instelling noodig zal zijn. De Voorzitter geeft nog een kleine toe lichting op het voorstel in dien zin, dat het sub sidie van 30% op de salarissen der leeraren wel in voorschot gegeven, maar nader berekend wordt. De heer S c h e ff e rs vraagt of deze hoogere subsidie niet veroorzaakt wordt door de leerlingen die van buiten de gemeente op de Ambachtsschool komen, of ten dezen opzichte geen maatregelen zijn genomen of gecorrespondeerd is bijv. met de gemeente Vlaardingen om een hoogere subsidie. Spr. meent, dat de hooge subsidie grootendeels door leerlingen buiten de stad veroorzaakt wordt. De Voorzitter merkt op, dat de Ambachts school niet alleen voor Schiedam is, maar voor Schiedam en Omstreken, en de subsidie van rijk en provincie gegeven wordt, juist omdat ook de buitengemeenten van de school gebruik zouden kunnen maken. In geen geval kunnen dus be doelde leerlingen geweerd worden een weigering om ze op te nemen, zou ons met de Prov. Staten en het Rijk in conflict brengen. De heer Scheffers meent gezien te hebben, dat de subsidie van buitengemeenten f 1200 be draagt, terwijl wij nog f6000 aan de school ten koste leggen daarom vraagt hij betalen de leer lingen van buiten meerder schoolgeld of profitee- ren zij geldelijk van Schiedam, teren zij voor een gedeelte op onze gemeente De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt dat er wel eenige reden van klagep voor Schiedam is over de bijdragen der buitengemeenten want al geeft Vlaardingen nu ook iets meer't is al tijd nog maar 2% der kosten, terwijl er wel 20% leerlingen uit Vlaardingen onze ambachtsschool bezoeken. Er is dus wel iets van aan, dat de buitengemeenten op onzen zak teren en weth. ziet met smart het beloofde wetje tegemoet, dat een einde aan dezen onbillijken toestand zal maken, al is 't dan ook aan deze school niet zoo erg als dat aan de Hoogere Burgerschool 't geval is. Een hooger schoolgeld te heffen van de leerlingen der buitengemeenten is echter niet wenschelijk en niet billijk de vaders moeten toch al groote kos ten maken om hun kinderen hier naar de school te zenden een hooger schoolgeld te heffen is dus niet te verdedigen 't zou onbillijk zijn. Wel kan weth. mededeelen, dat er zeer ernstig naar ge streefd wordt voor de Ambachtsschool zooveel mogelijk het de kosten naderende schoolgeld te doen betalen. Overigens zal weth. het hier ge sprokene aan het bestuur van de Ambachtsschool overbrengen. De heer Scheffers dankt voor het gegeven antwoord en gevoelde zich te meer tot zijne op merkingen gedrongen, waar hij las, dat voor 1912/13 nog met twee leeraren voor het machine- werk zou kunnen worden volstaan, maar er voor 1913/14 zeker een derde leeraar bij zou moeten komen en 't dus zoo goed als zeker is, dat er bij de 30 van de salarissen der leeraren dus weer hooger subsidie zal moeten worden gegeven. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Electrische kabels. 10. Voorstel om een crediet van f 1500 te verleenen voor het leggen van electrische kabels door de Voorhaven Overeenkomstig het voorstel wordt het ge vraagde crediet verleend. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel niet influenceert op de levering van electriciteit door Delft, 't Betreft alleen het leggen van kabels door de Voorhaven door Rotterdam om Vlaar dingen daarmee te bedienen. Als 't komt tot stroom levering door Delft, zal er heel wat meer moeten geschieden en ook later door Rotterdam. De heer Wittkampf vraagt of wegens het hebben van dezen kabel geen precario-belasting moet betaald worden. De Voorzitter zegt, dat 't maar een heel klein bedrag is dat wij daarvoor zouden kunnen heffen, zoodat B. en W. meenen, dit maar te moeten laten gaan. De heer Wittkampf vraagt of Schiedam euentueel schadevergoeding zal moeten geven voor schade aan de kabels die niet ons eigendom zijn. De Voorzitter zegt, dat vier kabels gelegd worden in éen groote buis en meent, ook in antwoord op de nadere vraag van den heer Witt kampf, dat Schiedam die schade niet betalen moet. De heer Wittkampf meent, dat 't voldoende is dat wij de kabels dulden. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat Rotterdam de kabels zelf legt. De Voorzitter zegt, dat op de aanmerking van den heer Wittkampf zal gelet worden. De heer Wittkam pf meent toch, dat men wel kan komen met een heel serie van schade vergoedingen. De heer mr. Kavelaars vraagt of met deze beslissing niet een incidenteel besluit genomen wordt tot stroomlevering aan particulieren en of dat niet te veel ten nadeeie zal zijn van de exploi tatie van het bedrijf. De Voorzitter zegt, dat over deze zaak zoo dikwijls in den Raad is gesproken, dat hij wel gelooft 't vaststaat, de industrie in Schiedam belang heeft bij electrisch licht. Bij verschillende aanvragen van industriegrond is ook iederen keer gevraagd of er electriciteit te verkrijgen was. Voorz., aldus in 't licht stellend de behoefte aan electrische licht- en drijfkracht, wijst ook op de onderhandelingen met Delft en meent, dat de Raad daardoor reeds feitelijk erkend heeft, dat er elelectrische stroom moet zijn even goed als gas- en waterleiding. Daarbij is echter gedacht, dat de electriciteit gaat tot de grens der gemeente en dat wij van de levering van electriciteit winst moeten hebben. De heer Wittkampf meent, dat als de cijfers voorzichtig gekozen worden, die winst ook wer kelijk zal behaald worden het leveren van stroom is niet te vergelijken bij het hebben van een eigen centrale. De Voorzitter zegt, dat het leveren van stroom, in die richting wordt nagestreefd, dat 't geen verlies voor de stad zal opleveren. Het voorstel wordt daarna met algemeene stem men (acclamatie) aangenomen. Grondverkoop Havendyk. 41. Beslissing op het verzoek van H. J. Hase- kamp om grond te koopen aan den Havendiik tegen f6.per M2. In de vorige vergadering werd dit punt aan gehouden en wel omdat de heer Goslinga, het advies door B. en W. in deze uitgebracht (n.l. dat zij den geboden prys van f 6.— te weinig achten, hoewel de Commissie voor het Grondbedrijf met dezen prijs accoord kon gaan) wenschte te bestrijden. De Voorzitter merkt op, dat deze beslis sing in de vorige zitting is uitgesteld op verzoek van den heer Goslinga. De heer W i 11 k a m p f zegt, dat er tusschen Grondbedrijf en B. en W. een minder aangename toon te dezer zake heerscht. Hij zou gaarne zien, dat Grondbedrijf de zaak nog eens klaar en dui delijk uiteenzette. De V o o r z i 11 e r verklaart, dat deze beslis sing niet direct behoeft genomen te worden. Er is geen haast bij de firma Hasekamp heeft de zen grond niet noodig voor haar doelhij dient alleen om voor het complex eigen grond een be tere grenslijn te hebben. Dit punt wordt daarna bij acclamatie van de agenda afgevoerd. Bezwaarschriften Vergunnings recht. 12. Behandeling van de bezwaarschriften tegen het vergunningsrecht. De uitslag der schatting door den 3den deskun digen gedaan, hebben B. en W. den Raad voor gelegd, welke van deze drie schattingen de waar heid het meest nabij komt, weten zij niet. B. en W. stellen nu voor, tenzij de Raad nog meer voorlichting wenschelijk acht, voor iedere loea- liteit de schatting te bepalen op den middensom der verschillende schattingen voor ieder pand aangegeven. De Voorzitter zegt, dat 't bij de drie schattingen verbazend moeilijk is een oordeel te velleneerlijkheidshalve zou men nog het beste doen met het middencijfer te nemen. De heer Scheffers zegt, dat den vorigen keer de heer De Bruin hem een verwijt heeft gemaakt maar als niemand 't voor de vergunninghouders opneemt, is hij wel genoodzaakt, iets tegen het ad vies van B. en W. in te brengen. Na schatting en herschatting heeft de Raad weereen derden schatter benoemdneemt men nu het midden van die drie schattingen, dan komen de vergunning houders eigenlijk in een ongelukkig* parket. Spr. wil dat de schatting resp. van de heeren Bub- berman en Wuisman als één schatting zal worden beschouwd, daarnaast die van den heer Vormer zal worden gesteld, welke als zoo onpartijdig is voorgesteld dat men wel zeker op diens advies eenigszins kan zeilen. Neemt men de beide eerst bedoelde schattingen dan als een geheel en plaatst men daarnaast die van den heer Vormer, dan zou spr. die door twee wil'en deelen. De heer De Bruin acht het betoog van den heer Scheffers al bijzonder laag; glashelder,wordt daardoor aangetoond dat niet heengestuurd wordt naar een rechtvaardiger aanslag, maar alleen naar de beantwoording van de vraag hoe komen wij tot een zoo laag mogelijken aanslag. Dat streven, geheel tegen het gevoelen van B. en W., verdient zeker zoo weinig mogelijk medewerking te onder vinden. Er waren toch reeds twee schattingen gedaan. De Voorzitter merkt op, dat die twee schatters 'took niet eens zyniedere schatting staat op zich zelf; nn komt de derde. Nu 'tzoo gegaan is, dat een derde schatter genomen is, moeten wij aan diens schatting toetsen of de schattingen 1 en 2 juist zijn. Voorz. wjjst op het gebruik in den handel, waar de eerste en tweede schatter een derden benoemen, maar meent, dat men ook tot de waarheid komt door de schattin gen door drie te deelen. De eerstbedoelde spre ker wilde echter één schatting, de hoogste, bui ten werking stellen. De heer Scheffers vraagt of, als de schat ting van den heer Vormer hooger zou geweest zijn dan de beide vorige, men dan ook het derde zou genomen hebben. De Voorzitter blijft volhouden, dat 't nog het beste is, de schattingen door drie te deelen. De wethouder, de heer Goslinga, meent, dat men hier een precedent stelt voor het geval de derde schatter hooger is. Niet op een klein standpunt moet men zich hier stellen, maar op een breeder, dat billijkheid en rechtvaardigheid betracht. De heer Scheffers wil dan wel in de wel willendheid aanbevelen, voor een volgend jaar een andere wijze van schatting in te voeren. De Voorzitter acht dat een ander geval. De heer Wittkampf zegt, dat de opmer king van den voorzitter niet geheel juist is, in den handel de uitspraak van den super-arbiter be slist. De gemeente vervult hier de rol van super arbiter. Hij acht 't practisch en billijk dat B. en W. dit voorstel deden, dat alleen de waarheid beoogt en niet geldwinning der gemeente of be voordeeling der betrokkenen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Herhalingsonderwijs Jongens. 13. Voorstel tot wijziging der verordening tot legeling van het gewoon herhalingsonderwijs voor jongens. B. en W. zijn van meening, dat na het aftre den van het vorige hoofd dezer school nog wel onderwijskan gegeven worden in landbouwkunde, maar er dan geen bevoegde leerkracht is voor tuin bou wonder wijs en waar er in dit leervak een zeer gering aantal leerlingen is, stellen zij voor, dat ook te doen vervallen. Overeenkomstig het voorstel wordt de verorde ning gewijzigd door weglating van de woorden f de beginselen der land en tuinbouwkunde. De geheele verordening wordt daarna bij accla matie vastgsteld. a ,.,^00rs',e' wijziging der verordening op de helling van schoolgeld wegens het herhalings onderwijs. Zie bijlagen no. 30 voorkomende in ons nummer van Donderdag jl. Zooals reeds gemeld, komt het B. en W. wen-, schelyk voor het schoolgeld in plaats van per maand f0.40 wekelijks 10 cent te doen betalen. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd en de verordening opnieuw 'met algemeene stem men (acclamatie) vastgesteld. Invordering Schoolgeld. 15. Voorstel alsvoren betreffende de invordering van voornoemd schoolgeld. Ook deze wyziging wordt goedgekeurd. Verordening Vischmarkt. 16. Voorstel om in de verordening op de hef fing van rechten terzake van de Vischmarkt een wijziging aan te brengen en de verordening en die op de invordering onder nieuwen datum vast te stellen. Ten einde aan de opmerking van Ged. Staten tegemoet te komen, stellen B. en W. voor, het 2e lid van art. 3 van deze verordening te schrap pen en deze onder nieuwe datum vast te stellen. 1 ten1106 WOrdt zonder hoofdelijke stemming be- Sluiting Beurs. ^dres vatl Frans Zoetmulder en 34 ande ren om de Beurs gedurende de maanden Juli en Augustus des Zaterdags te sluiten met advies van B. en W. Dooi B. en W. werd op dit verzoek het ad vies gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken deze gaf dit in afwijzenden zindoor bijzonderen omstandigheden vertraagde het in komen hier van, zoodat een gunstige beschikking bier geen effect meer zou hebben voor adressan ten. Daarom stellen B. en W. voor, adressanten mededeelmg van een en ander te doen. De Voorzitter deelt verder mede, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken nog van meening is, ieder vrij moet zijn, de Beurs al of niet te bezoeken. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De agenda afgehandeld zijnde, merkt de V oo r- z it ter op, zijn voornemen te kennen gevend om in de volgende week de begrootingafdeelin gen ter vergadering bijeen te roepen, dat bij de behandeling der begrooting in een vorig jaar ge sproken is over punten die niet in de afdeelingen zijn besproken. Hij wenscht, dat nu in het rap port alles zal staan, de aanmerkingen enz. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Ongelu kken. Gisternamiddag is het 4- jarige zoontje van R. te Zwijndrecht, dat daar op de rails van de Rotterdamsche tram speelde, on der een leegen wagen geraakt, die door zijn mak kertjes in beweging was gebracht, Het linkerarmpje werd afgereden en beide beenen zijn gekneusd. In zeer zorgwekkenden toestand is het jongetje naar het ziekenhuis te Dordrecht gebracht. Bij de gisteren in de Melickerheide bij Roer mond gehouden regimentsoefeningen door het 2de regiment huzaren kwamen twee in vollen ren over de heide voorthollende paarden met elkaar in botsing. Het paard van den trompetter Riemsdijk, uit Tiel, werd daarbij gedood. De trompetter kreeg ernstige inwendige kneuzingenhij werd naar de kliniek te Roermond overgebracht. De andere huzaar kwam er zonder letsel af; diens paard werd vrij ernstig verwond. De ongehuwde schilder Jac. Holtgens te Venlo is Maandagnamiddag in een in aanbouw zijnd huis door een open luik gevallen. Hij kwam op een vooruitstekend stuk hout terecht en over leed spoedig daarna. Z a a k-T e y 1 e r v a n d e r Hulst. Namens de ^erfgenamen van Pieter en Elisabeth van der Hulst en Pieter Teyler van der Hulst" is thans een verzoek ingediend aan den president der Rechtbank te Haarlem tot vervolging van een vijftal heeren die zij meenen oorzaak te zijn, dat hun de nalatenschap niet is uitgekeerd. Revolverschoten. Een gegageerde militair van het O.-I. leger, zekere YV., heeft, naar aan de Tel. wordt gemeld, Maaudagmorgen te Putten twee revolverschoten gelost op de weduwe B., bij wien hij in den kost lag. De man is gearresteerd, de vrouw, die in buik en borst werd getroffen naar Utrecht vervoerd. Geen verordening, maar brandne tels! In de jongste zitting van den gemeente raad van Watergraafsmeer, heeft, naar het »N. v. D." meldt, de burgemeester, de heer De Wit, een klacht van een der leden over de vele hooge brandnetels op den berm van den weg, beant woord met de opmerking, dat die brandnetele goede diensten kunnen bewijzen ter voorkoming van ongepaste handelingen door jongelieden. Een geheimzinnige diefstal van dia m a n t e n. Omtrent de vermissing van ,twee partijtjes diamant, toebehoorende aan gebr. Druk, te Amsterdam, Tieeft een der firmanten het vol gende medegedeeld Om halftwee Zondagmiddag heeft de heer I. Druk de thans verdwenen partijtjes, jna ieder steentje te hebben sgeteekend", het kenmerk, dat den volgenden dag met het bewerken kon worden aangevangen, ,in het ijzeren trommeltje geborgen. Om zes uur, toen de fabriek uitging, werd ook het overige Ij werk in het kistje geborgen en naar de kluis gebracht, zoodat er zich toen diamant fin bevond ter waarde van ruim f4000. De he'er Druk heeft zich toen echter niet overtuigd, of de beide partijtjes nog aanwezig waren. Den volgen den morgen ondekte hij pas, dat zij verdwenen waren. De heer Druk is er zeker van, dat de partijtjes Zondagnamiddag tusschen .halftwee en zes uur uit het kistje, dat in de zagerij stond, zijn ontvreemd. Dus niet zooals men oorspronkelijk dacht, uit de kluis. Aangevallen. Zondagnacht werd de jacht, opziener L. van Jhr. Wesselman in de Warande te Helmond door één of twee slecht befaamde individuen aangevallen en deerlijk gewond. Met twee gebroken ribben en waarschijnlijk ook nog aan de longen gekwetst, werd hij opge. nomen en naar huis gebracht. De vermoedelijke daders, v. d. H. en F., werden aangehouden en gisteren naar Roermond overgebracht. Onweer. Te Koedijk reed tijdens het hevi ge onweer van Maandag een wielrijder bij de Koedijker vlotbrug. De Ketting werd van zijn rijwiel geslagen en de man zelf kreeg geen letsel. Een i n b r a a k, die in verregaande brutaliteit denken doet aan de inbraken door de bende van Peter den schilder gepleegd, is gisterennacht in het Hippodrome, een variateiten-theater te Londen, volvoerd. Eenige dieven, waarvan men het aantal op minstens zes schat, zijn blijkbaar in den nacht, hoe weet men nog niet, gemaskerd het theater binnen gedrongen. Zij overvielen er den d'ienst- doenden brandwachter en verdoofden hem met chloroform. Daarop drongen zij het bureau binnen en lieten de brandkast met dynamiet openspringen, tenminste schade aan de kast aangericht, toont duidelyk aan, dat men met een zware ontploffïngs-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2