Dagblad voor Schiedam en ioU;™::J 10 Gratis Ongevallenverzekering flj 35ste Jaarlaag, Donderdag 5 September 1912 5». 10414 pftfl bu verlies pir üfflcieele berichten, Kennisgeving. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandscli Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week .12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, lil A d v e ten t i n Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j dood by verlies levenslange f H f) f| verlies van overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. w I f (JUU mvaKit; U voTÓSgi uu I I UU een duim- I)e ^verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd tT "schiedam van verlies van eiken ande ren vinger. DRANKWET. (Herplaatsing.) Buroemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art, 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. J. HOUTBRAKEN, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlokaal van het perceel Rotterdamschen dijk 184. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 5 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICR&NGA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. B. A. J. Wittkampf om vergunning tot het uitbreiden van zijn brandery aan de Wes terkade No. 2, kadaster Sectie M No 411, met een stoomwaterketel van 1U M2 ver warmings oppervlak, ter vervanging van een waterketel ;D 2o. A. R vau der Burg om vergunning tot het oprichten van een laboratorium voor water sterilisatie, gedreven door een benzinemotor van 4 P.K., in bet pand aan de Willemskade No. 11 kadaster Sectie L No. 621 3o. van K, E Oosterholf Zn, om vergun ning tot het oprichten van een bioscope inrich ting, gedreven door een gasmotor van 11 P. K. in het perceel gelegen achter de Tuinlaan no. 114, kadaster Sectie L. No. 378. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 19 September a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Nadat bedoelde zoon heden-ochtend met het droevig bericht alhier was teruggekeerd, ging een oudere broeder met de boot naar Middelharnis, om te trachten nog eenig spoor van den zoo treu rig vermiste te ontdekken. Droevig ongeluk. Heden-nacht had in het Haringvliet nabij Mid delharnis een droevig ongeluk plaats, waarbij een onzer stadgenooten het leven heeft ge laten. De circa 50-jarige koopman in aardap pelen en fruit Wilh. Laur. Leenderts, wonende Broersveld 45, en zijn zoon, de 22-jarige Jan Leenderts, kwamen met het met aardappelen geladen vaartuig »Jdhanna" van Middelharnis om door het Voornsche kanaal de plaats hunner in woning weer te bereiken. Door den sterken stroom, die op het breede water rolde, sloeg omstreeks 1 ure het vaartuig om, waarbij beiden, vader en zoon, te water geraakten, doch zich aanvankelijk n°g op een plank en een luik drijvende wisten te Louden. De zoon, goed zwemmer, hielp daarbij zooveel mogelijk zijn vadertot driemaal toe zette hij hem op een plank, maar kon niet ver hoeden, dat hij ten slotte door den sterken stroom eensklaps werd weggeslagen. Na nog eenigen 4Jd op de plaats des onheils gezwommen en gedoke^ te hebben bleef hem niets meer over, dan, op eigen behoud bedacht, zwemmende den ^al te bereiken. De Schoohni*. Deze eerste dagen van September brachten ons weder het opbeurend, hartverheffend schouwspel dat zij ons telken jare bij den aanvang van het nieuwe schooljaar te zien geven. Ditmaal in de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven, weid heden ochtend 8 ure de H. Mis tot intentie van de kinderen der katholieke scholen opgedra gen. De ruime kerk bood bij deze eigenaardige plechtigheid een opwekkenden aanblik. Een waar kleurenspel van de honderden kinderen, jongens en meisjes, die de hoofdbeuk en de zijbeuken geheel bezett'en, waarbij de zwarte kappen der eerw. Zusters en dito habijten der eerw. Broeders, die met de leeken-onderwijzers- en -onderwijze ressen de kinderen begeleidden, eigenaardig af staken, gaf zij bij deze gelegenheid te zien, Onder de H. Mis, door den weleerw. heer kapelaan liammers opgedragen ook door eenige bestuurs leden der St. Willibrordés-stichting bijgewoond werden door het jongenskoor der eerw, Broe ders eenige Laiijnsche gezangen uitgevoerd. Wat deed tallen rechtgevoeligen goed, zoo vele honderden kinderen onder de schutse van ons katholiek onderwijs veilig te zien bij het geheel eenig voorrecht dat wij hier hebben, dat wij in onze katholieke scholen aan alle katholieke kin deren plaats kunnen bieden, zoodat er niet een aan het openbaar onderwijs behoeft te worden toevertrouwd Mogen Schiedams Katholieken dat voorrecht, ook door hunne lofwaardige offervaar digheid verkregen een voorrecht dat andere gemeenten ons moeten benijden steeds op prijs stellen! Blijve de algemeene sympathie en de krachtdadige steun van Schiedams katholieke ingezetenen steeds aan ons katholiek onderwijs verzekerd I Worden aldus door de welberaden samenwerking van ouders en onderwijzers tal - looze kinderen opgevoed volgens de leer en de beginselen der katholieke Kerk, die alleen hun tijdelijk en eeuwig heil kunnen verzekeren 1 De glasblazersstaking. Aan de v. Deventer glasfabrieken wordt nu met 9 werksteden op en af gewerkt en meer werk willigen worden verwacht. Aan de glasfabriek »de Schie" wordt met 6 en 9 werksteden op en afgewerkt De jongen, die gister werd aange houden, verdacht van diefstal van een koperen gewicht, is heden, na opgemaakt procesverbaal, op vrije voeten gesteld. aangelegenheid in dezen geest hebben opgevat. Er worden thans voorloopige besprekingen gehouden tusschen de visscherijvereeniging en den directeur der gemeentewerken. Maandagmorgen is door de dag- en 's avonds door de nachtploeg den arbeid door alle werk lieden aan de glasfabriek te Vlaardingen hervat. Aan eenige bestuursleden van vakvereenigingen werd de onderstaande verklaring ter onderteeke- ning voorgelegd »De ondergeteekenden geven door het plaatsen hunner handteekening te kennen, het werk op de oude voorwaarden te hervatten en verklaren hierbij uitdrukkelijk, dat zij zich niet vereenigen met dat gedeelte der motie, aangenomen in een gecombineerde vergadering der en Aardewerkers en den Onafhankelijken Glas- en Aardewerkers en de Onafhankelijke Glasblazersbond te Vlaar dingen op 22 Aug. jl., waarin beweerd wordt, dat de Directié door laster en leugens werkwilli gen heeft weten te verwerven." Waar aan de directie in een gevoerde corres pondentie reeds verklaard was, dat de opheffing der staking alleen zijn oorzaak vond in de hou ding van ^Patrimonium" en weigering om te onderteekenen zou neerkomen op uitsluiting van een paar arbeiders, zonder eenig nut, heeft men de verklaring geteekènd. RUSLAND. Naar uit Petersburg aan het „Berliner Tage- blalt" gemeld wordt, is in d>e nabijheid van het station Suma.rokowo een aanslag gepleegd' on oen trein van den minister van Spoorwegen, Roekhlof. Een der slationsbeambten bemerkte kort'voor het passeeren van den trein, waarin de minister ge zeten 'was, dat misdadigers acht dwarsliggers «ver de trails hadden gelegd, die zonder twijfel den trein zouden hebben doen ontsporen. Thans kon men den trein bijtijds waarschuwen en de dwarsliggers verwijderen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 6 Sept. 10.07 v.m., 11.32 n.m. UIT VLAARDINGEN In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is het voor de voorgenomen restauratie van den voorgevel van het stadhuis toegestane ciediet van f 2000 verhoogd tot f3410, aangezien nader is gebleken, dat deze som voor het aa gegeven doel noodig zal zijn. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om subsidie van het bestuur der huishoud- en indu strieschool te Schiedam en op dat van Vereeni- ging Inrichting voor ooglijders te Rotterdam. De belooning van den directeur van de zeevisch- hal voor het seizoen 1912/13, werd vastgesteld op 3/4 pet. van de bruto-opbrengst der aangevoerde visch, met een gegarandeerd minimum van f400. Voor den verderen aanleg, van den Binnensin gel en voor aanleg van de Kornelis Speelman- straat werden credieten toegestaaniesp. van f6308 en f 11,475,20. Na afdoening van de agenda gaf de heer Roo- gendijk, doelende op bij B. en W. bestaande voor loopige plannen tot het stichten van een nieuw afslaggebouw, B. en W. in overweging de stich ting op niet te bekrompen wijze te doen plaats hebben. Spieker vroeg of het niet mogelijk was een monumentaal gebouw te stichten, met behalve afslaggebouw, oudheidskamer en visscherijschool, ook een flnk beurslokaai. De voorzitter antwoordde, dat ook B. en W. de ITALIS. Het Ilaliaansche Staatsblad bevat een besluit, dat bet vervreemden van roerende en andere goederen der geestelijke stichtingen in. Italië op andere wijze regelt. Er wanden centraal'-bureaux opgericht, die het verlof vooir zulke daden hebben te verleenen. Het besluit is een verscherping der tot dusver bestaande taezichtsbepalingen, en is in dezen zin ook door der Kerk vijandige kringen gëëischt. i BULGARIJE. Naar d,e correspondent van de „Daily Mail" te Sofia, aan zijn blad steint is stemming onder het Bulgaarseihe volk ten opzichte van Turkije nog verre van geruststellend. Het kabinet, en zijn onmiddellijke aanhangers en verder oen paar sociaal-democraten uitgezonderd, eischt het gan- sche volk den onmiddellijken oorlog' met Tur kije, 'Wanneer het den mogendheden niet mocht gelukken, aldus de correspondent., te bewerken, dat Macedonië zelfregeering, onder welken vorm ook, verwerft, dan zal de Bulgaarsche regeer mg tot de overtuiging moeten komen, dat een oo dog met Turkije onvermijdelijk is. Een eigen regeering1 voor Macedonië is de eeni ge oplossing der kwestie. Oi de groote mogendheden moeten daartoe be sluiten, oi Bulgarije zal' zich genoodzaakt zien het zelf te doen. f Volgens oen teleglram uit Sofia aan de „Vossi- sehe Zeilumg", publiceert het blad „Retsj" een interview met de in de hoofdstad van Bulgarije wonende, zich noemende Albaneesche aanvoerders Bela en Gita. Deze twee stamhoofden beweren, dat de Albaneesche opstand het werk is van Oostenrijk, dat op geen geld gezien zou hebben om de leiders der Albaneezen om te koopem. De woorden van Bela en Gita hebben, volgens de „Vossische Zeitung" alleen ten doel, de Bul- garen nog meer tegen Oostenrijk-Hongarij© en graaf Berchtold's plannen op te zetten. ZWITSERLAND. Do Duitsche Keizer is gisterenochtend om lialf- ackl te Wil gekomen en is. vandaar per automo biel naar het terrein gegaan, waar, in de buurt van Kirchberg de manoeuvres plaats vonden. Het weder was prachtig. D© manoeuvres, die vooral door het geaccidenteerd terrein in groote mate aë belangstelling van den keizer trokken, zijn tot dusver in uitmuntend© orde verloopen. De Fransche bladen laten het bij het bezoek van den Duitschen keizer aan de ZwitsersChe republiek niet aan commentaar ontbreken. De .Petit Parisien", welk blad in nauwe betrekking tot de Fransche regeering staat, laat zich aldus, uit „Aan het bezoek van den Duitschen keizer kan geen andere beteekenis dan die van een daad van hoffelijkheid warden toegekend. De onzijdigheid -van Zwitserland is de wereld onontbeerlijk. De Zwitsers kunnen ongetwijfeld op hun eigen natio nale weerbaarheid staat maken om zich, gelijk in verwijderde eeuwen het geval whs, tegteln gevaar van huiten te beschermen, bovendien wordt hun vrijheid op g'olijke wijze door het gemeenschappe lijke belang van Europa beschermd. De Zwitser- seische grenzen kunnen door geen enkele Euro- pöesdhe kanselarij' worden bedreigd, zonder dat alle andere kanselarijen zich daartegen Ie weer zouden stellen. Men behoeft derhalve zich in het buitenland over het keizerlijk bezoek geenszins te verontrusten. Wij zien met kalmte een rehour- tenis plaats hebben wier politieke beteekenis oui- aelyk beperkt is, en wij zullen in een daad van courtoisie geen poging tot iets anders kunnen zien. MAROKKO. Een telegram aan de bladen iiit Marokko meldt, dat een Fransch beschermeling, de sjeik 1ri teertoen hij een dief in hechtenis wilde nemen, door de partijgangers van den Spaanschen be schermeling Erroeigi, wien de Spaanse h-Mrrok- kaansche politie hulp verleende, aangevallen is. De Spanjaarden overschreden de grens van de betwiste en verboden zone. Laitoer werd gewond, een van zijn neven werd gedood, zijn have ge- roofd en zijn huis in brand gestoken. Aan do „Kölnische Zeitung" wordt uit Parijs gemeld Hier verluidt, dat de Fransche regeering af heeft gezien van de invoering van een tol-contröl© in bet binnenland van Marokko tusschen de Fransche en Spa arische machtssfeer, waartegen Duitschland verzet had aangteteekend. .Rifaal, directeur van het dagblad „El Hark" en Mahmoed Zaki, Tunesisch officier, zijn gevan gen genomen en naar Casablanca ingescheept, ten einoe ter beschikking van den Sultan te worden gesteld. Zij worden beschuldigd van het verspreiden van een oproeping tot een ulg'einee- nen opstand. Men meldt d.d. 3 dezer uit Rabat, dat gene raal Liautey besloten heeft, op Marrakesj aan te rukken. Er zijn troepen vertrokken oni Safi en Mogador te bezetten. AMERIKA. Dit New-York wordt aan de „B. Z. am Miltag" gemeld, dat in de nabijheid vain Culeèra, reus achtige hoeveelheden aarde in het Panamakanaal gestort zijn. De openstelling van het kanaal zou daardoor opnieuw belangrijke vertraging onder vinden. De aardmassa's hebben een groot aantal a i kei ders barakken in haar val medegesleepi. De ze ongelukstijding uit Panama verwekt te meer opzien, waar de hoofdingenieur Goethrls, van het Panamakanaal eenige dagen geleden nog be weerde, dat het kanaal veel spoediger gereed zou zijn, dan aanvankelijk verwacht werd. ZUID-AFRIKA. Gedurende de laatste twee jaar vertoont zich het voor Zuid-Afrika gelukkige verschijnsel', dat zijn handel, en daarmede de welvaart des lands, steeds meer en meer toenemen en ook de han delscijfers over de afgeloopen maanden van dit jaar wijzen een voortdurende stijging aan. Vooral de landbouw mag zich in een toenemenden bloei verheugen en dat is van des te grooter beteeke nis, daar Zuid-Afrika's welvaart voornamelijk daarvan afbamkelijik is. Ook generaal Botha is hiervan overtuigd, van daar zijn vooruitstrevende politiek, ook op land- b«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1