Dagblad voor Schiedam en Omstreken. iouzcjIÜ Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaar&am Maandag 9 September 1912 No. 10417. oyereenlcomstig op ie polis vermelde voorwaarde!. (tffideele berichten. Kennisgeving. Stads- en (gewestelijk Nieuws. Baitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telof. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by levenslange geheele invaliditeit; wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oogj Hollandsche Algemeene by verlies van VERKIEZINGEN voor den Gemeenteraad. De Gemeenteraadsverkiezing. Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam pnfl verlies ni r by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, in Kiesdi strict II en III, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in af schrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 9den September 1912. De Burgemeester voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE. GEMEENTEBEGRüOTING 1913. Uitgaven. Algemeen Bestuur der Gemeente. Hooger geraamd zijn de volgende volgn.vlgn. 71 Presentiegelden der leden van den Raad f 700. (v. j. f650.—); vlgn. 72 Jaarwedden van de ambte naren en bedienden der Gemeente-secretarie, den concierge en de boden 114776.(v. j. f14626.— vlgn. 77 Kosten van het onderhouden en schoon houden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergaderingen van den Raad en van B. en W. en voor de secretarie der gemeente f1978.— (v.j. f990.—); vlgn. 78. Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken f300 (v. j. f250.-); vlgn. 81. Kosten van het Archief f990.— (v. j. f790.— vlgn. 92. Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kies- verrichtingen f1500.— (v. j. flOOO.—vlgn. 93. Kosten van verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming f400.(v. j. f50. vlgn. 96. overige kosten van Burgerlijken Stand 1925.— (v. j. f800.—); vlgn. 98. Kosten vallende op het houden der loting voor de nationale militie f150.— (v. j. f 100.—) Lagervlgn. 75. schrijf- en bureaubehoeften, briefporten, vrachtloonen en andere kleine uit gaven f1100.— (v. j. f1200.-); vlgn. 76. Druk en bindwerk f4700.— (v.j. f4800); vlgn. 83. kosten wegens het plaatsen van advertentien f 300.— (v. j. f350.-). Op de begrooting zijn gebracht twee nieuwe postensubsidie aan de Ned. Vereen, voor Ge meentebelangen flO.— en bijdrage aan de Vereen. Van Ned. Gemeenten f204. Kosten van toezicht op- en invordering van de plaatselijke belastingen. Hooger: Volgn. 102 teruggave van belasting flOOO. (v. j. f600. volgn.^103. Uitkeering &an het Rijk van het aandeel in de kwade posten, wegensde directe belastingen f650.— (v.j. f 500.- volgn. 104. Vergoeding van het onzuivere bedrag der grond en personeele belasting, ten behoeve der Gemeente geheven, voor zoover de opcenten betreft f 1267.30 (v.j. 1235.26£ volgn. 105. Be looning der schatters en herschatters van de huurwaarde der localiteiten waarvoor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend f200.(v.j. f150. Lager: Jaarwedden f4950.— (v.j. f5733.50) De post wordt lager geraamd wegens de reorga nisatie van het haventoezicht. Met genoegen vernemen wij, dat de heer Joz. A. M. Meijer P, Jzn. zich als candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad na lang aarzelen ter beschikking heeft gesteld. Dat dit voorbeeld van welwillende toewijding aan de algemeene belangen in onze stad ruime navolging vinden, zullen zeker met ons velen wenschen. Van christelijk-historische zijde zijn nog voor de aanst. Raadsverkiezing candidaat gesteld de heeren T. van Es en H. C. Teunissen. Door de sociaal-democratische arbeiderspartij werd nog candidaat gesteld de heer W. van den Hoek. De glasblazersstaking. Zaterdag-avond omstreeks 11 uur kwam een auto met werkwelligen Ijet fabrieksterrein van Van Deventer s glasfabrieken, aan den Buitenha venweg, afgereden. Plotseling werd een groote steen door een der ruiten van de auto geworpen. Twee der inzittenden werden gekwetst. Zij wer den op het politiebureau aan de Markt verbonden. De dader bleef totnogtoe onbekend. Wordt vervolgd.) Plan 1913. Door den burgemeester is heden aan verschil- lande ingezetenen de navolgende circulaire ver zonden »In verschillende Gemeenten van ons land heb ben zich reeds commissiën gevormd ter voorbe reiding van een waardig herdenken der herstelling van ons onafhankelijk volksbestaan. Het komt mij voor, dat de Gemeente daarbij niet achter mag blijven. Ik heb daarom de eer u uit te noodigen, om met mij en eenige andere ingezetenen ten Raad- huize zaïnen te komen op Woensdag 11 dezer, des middags te halfdrie uur, ter bespreking van een »pian 1913". Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 187 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 176 en voor Hoek van Holland 11, In hetzelfde tijdperk van 1911 kwamen binnen 216 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 1 zee lichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam, 206, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Hol land 9. Bovendien vertrokken van Hoek van Holland naar Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis 2 stoomschepen, met 2646 netto reg. ton. Z o n d a g-m o r g e n om 53/4 uur werd door de politie brand ontdekt in de steenkolen, opgeslagen achter het terrein der Oliefabrieken, aan de Westvest. Uitbreiding van den brand, die' door broeiing ontstaan was, werd door het om werken van de kolen voorkomen. D e 18 j arige A. Math ij sen, wonende Ouddorpschestraat, reed heden-ochtend om 10'/4 uur met zijn fiets in de Plantagesloot. Hij wist zich-zelf te redden. Ie s-Gra ven hage slaagden voor het examen hoofdakte de heeren C. Snijder en C. M. Tankink alhier. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 10 Sept. 3.04 v.m., 3.36 n.m. ker, waarop Koekoek naar de keuken vloog, waar Esther was, op wie hij twee schoten loste. Een trof haar in het dijbeen de andere kogel ging in den muur. De agent kwam te hulp, waarop een worsteling ontstond, waarbij in huis groote verwoesting werd aangericht. Zich overmand ziende, schoot Koekoek zichzelf twee kogels in de borst. De dader werd naar het politiebureau en van daar bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Ook het meisje werd in het ziekenhuis opgenomen Men meldt uit Rotterdam, d.d. 7 Sept. In een logement op het Groote Kerkplein alhier, is heden door de recherche aangehouden de kell- ner A. Z., uit Plock, (Russisch Polen) die 4000 roebel verduisterd had en naar Amerike wilde vluchten. Er werden nog 400 roebel in zijn bezit gevonden. De aanhouding geschiedde op telegra fisch verzoek. Bij de aankomst alhier van den laatsten electrischen trein uit Den Haag, Zaterdagavond omstreeks halftwaalf, is de heer W. Bazendijk, gepens. O.-I. onderwijzer, van den Proveniers singel, bij het uitstappen met het onderlijf tus- schen de treeplank en het perron beklemd ge raakt. De dokters Beerspinck en Van Ree ver leenden geneeskundige hulp. Een half uur na het ongeval is de heer Bazendijk aan de'gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. Zijn lijk is naar ,de woning van een familielid aan den Noordsingel vervoerd. DIT VLAARDINGEN. Zaterdagmorgen is te Vlaardingen op de scheeps- bouwwerf van den heer. J. Verwey met goéd ge volg te water gelaten een reddingboot, gebouwd voor rekening van de Zuid-Hollandsghe Redding maatschappij. Het vaartuig wordt voorzien van een krom hout-motor van 75 paardekracht en komt in mo del veel overeen met de stoomreddingbooten, welke gestationneerd zijn te Hoek van Holland. De boot is bestemd om dienst te doen op het station der Z. H. R. M. te Vlissingen. UIT ROTTERDAM. Esther, dochter van Nathan Drees, wonende Goudscheweg 23, handelaar in gedragen kleeren, had eenigen tijd verkeering met den 24-jarigen bootwerder L. Koekoek, doch had die verkeering een paar dagen geleden afgemaakt Koekoek liep nu rond met moordplannen. Gisteren nog werd hij door de politie aangehouden, die beslag legde op een geladen revolver, die hij bij zich droeg en hem bekeurde krachtens de Wapenwet. jjij be loofde het meisje niet meer lastig te zullen vallen, doch gisterenavond 6 uur was hij weer aan haar huis. Een politie-agent, die daar op wacht stond beproefde hij met een praatje weg te krijgen en' toen dat niet gelukte, loste hij eensklaps een schot op dien politieagent, die echter ter zijde week en niet geraakt werd. Zijn kans schoon ziende, vloog hij naar binnen, vond daar den vader en schoot dezen in de rech terhand. Deze liep het huis uit naar den apothe- Op den Balkan. Naar uit Weenen gemeld' wordt, is graaf RerCh- told Vrijdag naar Buchlau afgereisd, waarheen zich ook de Duitsche rijkskanselier von Bethmann- Hollweg, vergezeld van zijn ecihtgénoote, bege ven heeft. Naar aanleiding van het bezoek van den rijkskanselier aan graaf Berchtold schrijft het oificieuse „Wiener Fremdenblatt" onder meer het' volgende Het moet als een voor het 'Ottomaansche rijk zeer gewichtige gebeurtenis beschouwd worden, dat op het oogenblik, waarop Turkije zich in een zoo hachelijke positie bevindt, de ministers van twep mogendheden, wier traditioneele politic,t ge richt is op het behoud en de versterking va,n het Turksche rijk, Bij elkander komen. Von Beth- mann Hollweg en graaf Berchtold, streven, als vertegenwoordigers van Duitsrihland en Oosten- rijk-Hongarije overeenkomstig de belangen hun ner landen, naar het behoud van den status quo op dén Balkan. Dit streven van de Duitsche en Oostenrijksche politiek is voor. Turkije van des te meer gewicht, daar Volgens officieuse berichten de mogelijkheid niet uitgesloten schijnt, dat het Turksche rijk binnen afzienbaren tijd van de zorg van den Italiaanschen oorlog bevrijd wordt. Het sluiten van den vrede met Italië zou de Porte in staat, stellen al baar aandacht te wijden aan de verbetering van den binnenlundsohen toestand des lands. En de pogingen, welke hiertoe door de Turksche regeering in het werk gesteld uouden worden, zouden voorzeker op de volle sympa thie der beide mogendheden kunnen rekenen. Lij de gedachtenwisseling tusschen von Bethmann Hollweg en graaf Berchtold zal ongetwijfeld we der de streng conservatieve richting der Driebond- politiek op den voorgrond treden, die tot heden eer. zoo gewichtige factor voor het behoua van den vrede gebleken is. De overeenstemming der Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche politiek, is een niet genoeg te waardeerem waarborg' voor de handhaving van het Europeescli evenwicht. Ieder bewijs van de hechtheid van het Duitsch-Oosten- rijks;ch-Hongaarsche verbond is tevens een ver blijdende manifestatie voor de vredes gedachte Twee voorname partijleiders te Sofia hebben zich uitgelaten over de Macedonische kwestie aan een man van de „Daily Mail." De een was een nationalist, de ander een pro gressief liberaal, beiden leden van de partijlen, die op het oogenblik de regeeringscoalitie vor men. Ziehier wat zij woordelijk verklaarden jJie Macedonische kwestie is thans in een stadium gekomen, da.t zij' geregeld moet wo-rden. Re nationale eisch voor de bevryiding van onze landgenooten in Macedonië is in de laatste dertig jaar hoe langer hoe sterker geworden. Gelijk Rus land ons bevrijd heeft, zoo moeten wij de Mace donische Bulgaren vrij maken. i,,De Turken kunnen het bestuur van Macedo nië niet hervormen, zelfs al wilden zij dat. De Jongturken zijn er toe in de gelegenheid ge weest en in gebreke gebleven. Nodh Kiamil-pnsja noch eenig ander grootvizier zou het kunnen doen. Zij zouden afhangen van ondergeschikte ambtenaren, die het wanbestuur zouden besten digen. „De Turken zullen alleen onder den awang var. geweld zelfbestuur toestaan. Zij1 zeggen Wij hebben Macedonië met het zwaard veroverd en wij zullen alleen voor het zwaard wijken. „Wie zal de Turken dwingen? Of de groote mogendheden moeten hun haren wil opdringen of zij moeten ons toestaan dit voor haar fe doen. Wat Macedonië noodig heeft, om ajan de moeie- lijkhedén een einde te maken is lo. Een christelijk gouverneur-generaal, dien de mogendheden zullen voordragen en Turkije zal benoemen. 2o. Een' provinciale vertegenwoordiging. 3o. Een nationale militie of gendarmerie onder officieren van een van de kleine Europee.sehe staten. „De lagere ambtenaren kunnen Turken zijn, waar de Turken overwegen, overigens moeten Lel Christenen zijn. „Indien deze bestnurshervonning ia Macedonië niet doorgezet kan worden, moet zij met geweld afgedwongen worden. Het zou geen oorlog, maar een kruistocht zijn." (Ambtelijk is bekend gemaakt, d*t de uitvoer van tarwe, haver en andere granen tot 14 No vember in Servië verboden is. DÜITSCHLAND. Op het oogenblik, dat keizer Wilhelm uit Zwit serland in Duitschland zal terug koeren, beginnen de keizermanoeuvres, waarvan hij echter alleen maar de eind-operaties zal bijwonen. Deze ma noeuvres, waaraan de militaire autoriteiten een groote bet eekenis hechten, zullen gehouden wor den in het gebied, waardoor de Elbe stroomt, wanneer zij Saksen verlaten heeft. Het is een landstreek, waar in den loop der eeuwen groote veldslagen zijn geleverd. Wij herinneren' slechts aan het gevecht bij Merseburg, waar koning Hen drik I de Hongaren versloeg, aan den slag bij Liitzen. toen Gustaaf Adolf sneuvelde, en ten slotte aan den vol korens lag bij Leipzig, waarvan het volgende jaar het honderdjarig gedenkfeest gevierd zal worden. Tier volledige legerkorpsen en een twaalftal regimenten cavalerie uit andere korpsen, te zo men ongeveer 120.000 man, die meer dan hon derd bataljons vormen, 145 escadrons en 600 kanonnen zullen aan de manoeuvres deelnemen Het „roode" leger zal ten oosten van de Elbe geplaatst worden op de lijn JuterborgKala.u, terwijl het „blauwe" leger op den rechteroever van de Saaie, ten noorden en ten zuiden van Halle, verzameld wordt De twee legers liggen ongeveer 120 K.M. van elkaar verwijderd. Tus schen beide legers in stroomt dus de Elbe, die bij de operaties een- belangrijke rol zal spelen. Het algemeene plan de campagne der manoeu vres zou eerst gister, Zondag, worden bekend gemaakt; maar boe dit ook moge lulden, in ieder geval zal een der tegenstanders trachten zoo snel mogelijk de Elbe te bereiken, terwijl de andere alle krachten zal inspannen dit te be letten en den vijand terug te werpen. De oorlogsoperaties zouden Zondagnacht om twaalf uurbeginnen en van beide zijden zul onmiddellijk de verkenningsdienst in functie wor den gesteld. Voor dien dienst beschikt elk leger over twee cavalerie-divisies van drie brigades, over drie batterijen rijdende artillerie, over een afdeeling mitrailleuses en* over genietroepen. De twee legers zullen bovendien elk nog 12 esca- drons te hunner beschikking hebben, wat met de op zioh zelf staande cavalerie, 29 regimenten vertegenwoordigt, of het derde gedeelte van de geheele Duitsche cavalerie. De verkenningsdienst za.1 behalve door de cavalerie, ook door drie bestuurbare luchtschepen en eindelijk door vlieg machines worden waargenomen. Terwijl het vorige f20D

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1