Dagblad voor Schiedam en Omstreken. finnn ieY|,f'ange f 9nn toU»;:::JI!) Gratis Ongevallenverzekering 35 ste Jaar «raag. Woensdag 11 September 1912 No. 10419 QTereenfcoistii op de polis vermelde voorwaarden. Officieel® berichten. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. I UUU invaliditeit; I (J U voet" of'oog- |J |J |UU een duim I)e verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsclie Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van pflfj bij verlies p4 r bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam herinnert personen, bij wie en besuurders van bijzonder ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvolgen de uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijl uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde Wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn zorgen, dat in het arbeids- lokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den tot stemming bepaalden tijd op eane zicht bare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de achtereen volgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf' en zeventig gulden en dat blanco lijsten als hierboven bedoeld, tegen betaling van 2£ cent, ter Gemeente-Secretarie, afdeeling A, verkrijgbaar zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901, (Staatsblad- No. 109), en luidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uithoofde van die dienstbetrek king op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet geduren de twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zjjnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en on dernemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde ziekenverplegers Schiedam, 11 September 1912. De Burgemeester voornoemd. i M. L. HONNERLAGE GRETE Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 17 September, des n.m. 2 uur te houden, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van personeel aan de Gemeente- Herhalingsscholen. 2. Benoeming, naar aanleiding van art. 61 2e lid der Kieswet, van ingezetenen buiten den Raad tot leden en plaatsvervangende leden van stem- bureaux. 3. Voorstel om een crediet te verleenen ten behoeve van de Gasfabriek voor de aanschaffing van een cokesbreker. 4. Adres van het Dagelijksch Bestuur van de afd. Schiedam van het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren in Nederland, waaraan het Dagelijksch Bestuur van dien Bond alsmede de Ge- meente-Werklieden-Vereeniging ïOns Belang'' alhier, adhaesie betuigen, met verzoek tot het in het leven roepen van een verordening, waarbij pensioneering van weduwen en weezen van de ambtenaren en beambten der Gemeente geregeld wordt, met advies van B. en W. 5. Schrijven van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven betreffende de instelling van een Gemeentelijk rechtskundig Bureau, met advies van B. en W. 6. Beslissing op het verzoek van W. J. Hase- kamp om grond te koopen aan den Havendijk tegen f6.per M2. 7. Verzoek van D. Kok qq. om een perceel grond langs de Oude Spuihaven grenzende aan de terreinen van dq firma Brice Whyte Sons Ltd. te koopen tegen f7.25 per M2 met advies van B. en W. 8. Behandeling van het ontwerp-uitbreidings- plan voor het Oostelijk deel der Gemeente. Gister werd met goed gevolg van de Werf Gusto der Firma A. F. Smulders alhier te water gelaten de stalen romp van een zee- waardigen hopper, zijnde de derde van een viertal welke deze firma voor buitenlandsche rekening in aanbouw heeft. De doopplechtigheid geschiedde door jongejuf frouw Greta Dekker, die onder het uitspreken van den gebruikelijken zegenwensch door op een knop te drukken, de laatste schoor deed wegvallen en het vaartuig statig te water deed glijden. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn lengte 44 M., breedte 8.80 M., holte 4.40 M., hopper capaciteit 400 Ms. Het schip zal worden voorzien van een triple expansie machine, welke ruim 300 I. P. K. ont wikkelt en van een ketel van 100 M1 verwar mend oppervlak, werkende onder een stoomdruk van 13.5 Kg. Verder zullen de noodlge stoomlieren aan boord zijn, voor het bedienen der ankers, der hopperdeuren en voor het manoeuvreeren. Het vaartuig zal de reis naar zijn bestemmingsplaats onder eigen stoom volbrengen. Door den logger SCH. 3 5 5, „A. E. Maas", schipper M. Pronk, alhier aangekomen, is gerapporteerd1, dat tusscihen Zandvoort en IJnnii- den is opg'epikt een sloep, gemerkt „I'retel". Hoogwater te Schiedam: Donderdag 12 Sept. 4.31 v.m,, 5.02 n.m. UIT VLAARDINGEN. Bij de aanbieding van de gemeentebegrooting voor den dienst van 1913, zeggen B. en W. dat, alhoewel het batig saldo van den dienst 1911 f7276.85i minder bedroeg dan dat van 1910, het thans afgesloten dienstjaar toch het aanzienlijke saldo van f29.414.12i heeft opgeleverd, welke bate bij het opmaken van de gemeentebegrooting voor 1913 zeer te stade kwam. Immers telken jare blijkt het maar al te zeer, dat de gewone uitgaven zich blijven uitzetten, terwijl hiertegenover maar betrekkelijk weinig hoogere ontvangsten te ramen vallen. Om verschillende redenen zal de eerste ont- vangpost voor'1913 slechts f20.459.12i bedragen en mitsdien f 13.536.52 lager dienen te worden geraamd dan bij de begrooting van 1912 het ge val was. Met deze cijfers voor oogen is het te begrijpen dat - wilden B. en W. niet tot eene zeer aan zienlijke belastingverhooging voor 1913 overgaan het een gebiedende eisch was, alleen de zeer noodzakelijke uitgaven in deze begrooting op te nemen, temeer daar B. en W. reeds voor belang rijke uitgaven stonden. Verschillende uit te voeren werken, alsde verbetering van de beplanting op den Maassluis- schen dijk, benevens de aanleg van het dijktalud, het maken van een beton-walbeschoeiing bij het Delftscheveer en de uitwatering van de Biersloot, het leggen van een nieuwen duiker bij het ter rein der gemeentereiniging, enz. waarvan B. en W. de wenschelijkheid is gebleken, konden niet in deze begrooting worden overgenomen, aange zien daardoor de uitgaven te hoog zouden worden opgevoerd en de middelen tot dekking dezer uitgaven te eenenmale ontbraken. Hoewel de financieele toestand der gemeente niet bepaald zorgwekkend is te noemen, blijkt toch opnieuw de meest mógelijke zuinigheid een gebiedende eisch te zijn, wil men het zoo nood zakelijke evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven niet verstoren. De ontvangsten wegens hoofdelijken omslag worden geraamd op f90 000 (vorig jaar f 78.775) de post erfpachten f65.979,48. Het bedrag der schulden op 1 Januari 1913 zal bedragen f2.379.600, de som der verplichte jaarlijksche aflossing in 1913 daarvan f 84.830. De kosten van het lager onderwijs worden ge raamd op f 72.869.49^ (vorig jaar f 54.803.49^). De begrooting in haar geheel sluit in ontvang- uitgaaf met een som van f 581.218.07^. Te Vlaardingen hebben ongewenschte gasten zich toegang weten te verschaffen tot een nog nog in aanbouw zijnde villa aan den Schied. weg en hebben daar op ergerlijke wijze huisgehouden. Na eerst de gereedschapskisten te hebben open gebroken zijn door hen kozijnen en ander hout werk doorgezaagd en vernield. Daarna hebben ze alles, gereedschappen, kleeren, houtwerk en muren totaal met roode menie bestreken. Zelfs de tee- keningen van den aannemer zijn niet gespaard gebleven. Van de daders echter tot heden geen spoor. UIT ROTTERDAM. Gistermorgen is den wissellooper Van D., in dienst van de Coöperatieve Centrale Middenstands- credietbank, kantoor houdende op het Van Hogen- dorpsplein, op de Leuvehaven alhier, waar hij voor de geopende Nieuwe Leuvebrug stond te wachten, een portefeulle met f150 ontrold. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Naar do „Neue F re ie Press©" uit Konstanti- noipel verneemt gaat daar het gerucht, dat de voorloopige' vredesvoorwaarden morgen bij ge legenheid van het Bairam-'feest zullen worden geteekend. Zij1 zullen echter geheim worden ge houden tot de opening van d© Kamers na de verkiezing. De Gonstantiniopelsche bladen publiceeren ©en telegram der notabelen van Tripolis, waarin ver klaard wojflt, dat de tegenstand der Arabieren niet door het comité in het leven is geroep,c-q. De notabelen verwijten -het comité Tripolis niet in staat van verdediging gebracht te hebben en verlangen over de vredesondeihandelingien inge licht. te worden; de voorwaarden zouden door de Tripolitaansche notabelen goedgekeurd moe ten worden. Gaat de Turkscihe regeering .op de zen eisch niet in, dan zouden; zij zich niet aan den vrede onderwerpen. Op den Balkan. Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Belgrado gemeld, dat de Servische gezant te Sofia een overeenkomst tot stand heeft gebracht tusschen de Macedonische organisaties, en de Servische regeering. Het doel is, in Macedonië en oud- Servië een gemeenschappelijke benden-actie te on dernemen. Terzelfder tijd zouden de Bulgaarsch- Macedonische benden een rooftocht beginnen. Ver der zou het doel van dit gemeenschappelijk sa mengaan een militaire coöperatie tusschen Servië en Bulgarije tegen Turkije zijn,, -terwijl' men- ten slotte Qoor allerlei provocaties en bloedbaden zou trachten de Mohammedanen op te hitsen. De Bulgaarsche regeering wil' met deze overeenkomst tusschen Servië en de leiders der Macedonische organisatie niets te maken hebben. Uit Belgrado wordt nog aan de „Lokal Anzëi ger" geseind, dat de koning het ontslag van het tegenwoordige kabinet nog niet heeft aangenomen met het oog op den gespannen toestand op den Balkan. Servië zou door Bulgarije en Grieken land in een bevrijdingsoorlog van Macedonië wor den medegesleept. In de Servische hoofdstad loopt het gerucht, dat Isa Bolfetini, het voornaam ste stamhoofd der Albaneezen een nieuw konink lijk, Oud-Servië, wil proclameerenDat ae toe stand in Albanië nog lang niet is, zooals hij wezen moet, blijkt wel uit een brief aan het „Berliner Tagleblatt" uit Uskub. Daarin wordt de toestand in Albanië troosteloos genoemd. Het cre diet is zoo geschokt, dat men alleen goederen tegen contante betaling kan verkrijgen. De banken verkenen niemand crediet meeir. Het gteil.d is schaansüh. De oogst is1 vooj het grootste ge- deelt© mislukt. Belastingen worden niet meer be taald. In drie maanden is er geen droppel water ge vallen. Het land ziet er troosteloos uit. De poli tieke toestand is zoo verward, dat niemand weet, wat er binnen een dag gebeuren kan. Daarna komt de tijding, dat te Uskub een speciale trein van 30 wagens vol met oorlogsmateriaal voor Servië gepasseerd is. De te Uskub wonende Bul garen kregen de aanzegging zich gereed tie- hou den, om bij' de eerste oproeping naar Bulgarije te reizen. In. officieele kringen wordt verzekerd, dat Frank rijk en Rusland te Sofia krachtige stappen heb ben gedaan voor betbehoud van den vrede, FRANKRIJK. De Matin" weet te melden, dat de Fransche regeering een hoogst gewichtige beslissieg heeft genomen betreffende Frankrijk's maritieme positie in de Middellandsche Zee. Zij heeft nl. besloten dat alle eskaders van linieschepen in de Middellandsche Zee zullen wor den samengetrokken. Dientengevolge zal vice- admiraal de Marolles, commandant van het derde eskader in den Atlant. Oceaan zijn 6 slagschepen naar Toulon doen vertrekken en zich onder het bevel van admiraal Boué de Lapeyrère stellen. Deze zes pantserschepen zijn de »St. Louis", de nCharlemagne", de nGaulois", de »Masséna", de »Bouvet" en de sJauréguiberry". Deze zes sche pen, beweert de »Mat,in" vertegenwoordigen alleen een macht, die de Oostenrijksch-Hongaarsche vloot overtreft. Admiraal Boué de Lapeyrère zal daarmede achttien linieschepen onder zijn bevel vereenigen, waaronder zes dreadnoughts. Het nieuwe oorlogsschip, type »Jeau Bart" en de zes nieuwe pantserkruisers zijn echter niet bij deze nieuwe strijdmacht inbegrepen. De verplaatsing der slagschepen van het Noor den naar het Zuiden, zal den 15den October plaats hebben, waarbij de geheele zeemacht van Frankrijk mobiel zal worden gemaakt tot het houden der groote vloot-manoeuvres in de nabij heid van Gibraltar. ENGELAND. Maandag zijn in het Oosten van Engeland de inleidende oefeningen voor de groote herfstma- noeuvres begonnen, die over een week, in tegen woordigheid van den koning, een aanvang zullen nemen. Reeds op1 Zondag kwamen te Royston troepen uit het district van Aldershot aan. De manoeu vres hebben in de graafschappen Norfolk, Suf folk, Essex, Heneford, Huntingdon, Belford en Cambridge plaats, met het hoofdkwartier in de stad Cambridge. Het manoeuvres-'gtegëven is, dat een blauw in- valsleger met goed gevolg een landing heeft uitge voerd en in Zuid-Westelijke richting naar Londen oprukt. De voornaamste gevechten worden om Royston en Tihetford in Norfolk verwacht. Hel: manoeuvres terrein is bijna zoo gro-ot als geheel Ierland. Ook het militaire vliegerskorps zal ditmaal op zeer uitgebreide schaal aan de manoeuvres deelnemen. Er worden 25 zweeftui- gen en 2 stuurballons uit Farnborough verwacht. Bijna alle vliegers zijn van- fototoestellen voor zien om de vijandelijke stellingen op te nemen. SPANJE. Naar de Herald"-correspond ent te San Sebas tian ondanks alle tegenspraken zegt te kunnen verzekeren, zijn er reeds schikkingen getroffen voor het officieele hezoek van koning Alfons van Spanje aan president Fallières. De koning zal binnen weinige dagen naar Parijs vertrekken. Het bezoek zal vijf dagen duren. TURKIJë. De regeering heeft krachtige maatregelen ge nomen om de onlusten in Zuid-Albanië te onder drukken. Turkije heeft machtiging verleendvoor den doorvoer van 10 wagons schietvoorraad, bestemd voor Servië. GRIEKENLAND. De sGiornale d'Italia" verneemt uit Brindisi, dat Griekenland mobiliseert. Alle officieren die met verlof zijn, worden teruggeroepen. De Griek- sche regeering wacht op het antwoord van Bul garije, om in overeenstemming daarmede verder te handelen. Ook de »Stampa" publiceert een dergelijk bericht uit Athene. Van deze berichten is nog geen bevestiging ontvangen. SERVIë. De heelë pers valt de regeering heftig aan we gens het plotseling uitgevaardigde verbod van uitvoer van graan. De exporteurs hadden groote contracten met buitenlandsche firma's gesloten en lijden, nu zij' hun verplichtingen niet gestand kunnen doen, ontzaglijke schade. Te Semendria, Sjabats en in andere graanplaatsen liggen dui zenden waggons graan, die omdat zij nergens on dergebracht kunnen worden door den regen be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1