Dagblad voor Schiedam en f f J. A. M. MEIJER. G. DUBBELMAN, T. VAN ES. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Vrijdag 13 September 1912. 10421 1 -p ie polis vermelde voorwaarden. Officieel® berichten. Kennisgeving. Stads- en Grewestelijk Nieuws. Bultenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 3J9. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advert entiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü verlies verlies verlies van eiken ande ren vinger. levenslange verlies van geheele van een een hand, invaliditeit of oog: een duim wysvinger; verzekering wordt gewaarborgd Hollandsche Algeineene V erzekeringsbank gevestigd Schiedam. Voor de verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad op Woensdag 18 September a.s. worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen District II vacature C. W. de Jong, den Heer District III vacatureII. van der Drift, den Heer vacatureW. C. G er lach, den Heer De stembus is geopend van 8 5 ure. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat in de maand November a.s. zal plaats hebben het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betref fende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie wet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een 2 maanden korteren eerste-oefëningstijd. Omtrent bedoelde eischen zijn inlichtingen te verkrijgen aan de afdeeling Militie, Schoolstraat 42 alhier, Het onderzoek zal aanvragen op Dinsdag 12 November a.s. en wordt, zoo noodig, de twee volgende dagen voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoens plaatsen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Harder wijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haar lem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingen, 's-Hertogenbosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lote- lingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen, die aan het onderzoek wen- schen deel te nemen, moet zich voor 10 (Jctober a.s. daarvoor aan gemelde afdeeling Militie aanmelden Schiedam, den 13den September 1912. De Burgemeester voornoemd. M. L. HÓNNERLAGE GRETE, Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is betreffende het verzoek van J. Meeus om ver gunning tot het oprichten van een glasfabriek met 2 hutten op het perceel, kadaster Sectie N no. 152, aan den Havendijk, gedreven door 2 stoommachines elk van 75 P.K. en 2 stoomketels elk van 60 M2 verwarroingsoppervlak, de beslis sing op deze aanvraag is verdaagd. Schiedam, 12 Sept. 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HÓNNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. GEMEENTEBEGROOTING 1913. Uitgaven. (Vervolg.) Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer. Hooger zijn geraamd vlgn. 107. Belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters f 33770 (v.j. f33415.vlgn. 109. Onkosten voor de nacht- en stille wachten f6428.90. (v.j. f6300.— vlgn. 115. Belooning en premiën aan brandmees ters en brandspuitlieden f2755.-— (v j. f 2724.— vlgn. 116. Onderhoud van brandbluschmiddelen en reddingsmiddelen f4180.— (v.j. f2150.—); vlgn. 118. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting f16250.—, (v.j. f15389.— Kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en huisvesting. Hoogervlgn. 120. Kosten van de bouwpolitie f4750. (v.j. f2732.vlgn. 122. Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziek ten f355.(v.j. f305.—); vlgn. 126. Kosten van keuring van andere levensmiddelen dan vleesch f620.- (v.j. f320.-) Lager vlgn 125. Kosten van keuring van slacht vee en vleesch f1865.— (v.j. f1900.—). Kosten van openbare werken. Hooger: vlgn. 127. Jaarwedden van het per soneel ten dienste van het beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende arti kelen begrepen f 8368.— (v.j., f 8166) vlgn. 130. Onderhoud van markten, beurzen en hallen f1025. - (v.j. f 650. - vlg. 131. Onderhoud van wandel plaatsen en plantsoenen f8025.— (v.j. f6625.—); vlgn. 132. Kosten van bruggen en overzetveeren f5437.50 (v.j. f5050.vlgn. 133. Overige kosten f5147.— (v.j. f 4002.—vlgn. 134. Onder houd van pompen en riolen f9369.—(v.j. f8765.—) vlgn. 135. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken f6125.— (v.j f5075.-); vlgn. 136. Overige kosten f18317.— (v.j. f 14407. vlgn. 14ü.0verige kosten van fabri cage f '10293— (v.j. f 7293—)vlgn. 141. Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet onder andere posten te brengen f 7504—, (v.j. f 7252—) vlgn. 142. Dag- en weekgelden ten behoeve van gemeente-inrichtingen in afzonderlijk beheer, van ihstellingen of bijzondere personen f9000'v i f2000—.) J Lagervlgn. 128. Onderhaud van huizen, to rens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openbaren dienst bestemd, niet in andere hoofd stukken begrepen, f1925— (v j. f2495); vlgn. 129. Onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden f32.000— (v i. f35.000—.) Kosten van inrichtingen van nijverheid en bedrijf. Lager. vlgn. 143. Uitgaven voor den Reinigings dienst f39187.10 (v.j. f39236.30—.) Tuil verbranding. In verband met het vuilverbrandingsvraagstuk hier ter stede, zal morgen-(Zaterdag) middag de commissie voor den Gemeentelijken Reinigings dienst met haar hoofdopzichter, den directeur der Gasfabriek en den directeur van Gemeente werken, een bezoek brengen aan de vuilverbran dingsinrichting te Rotterdam. Op de Koemarktbrug is een wiel- rijdster heden-ochtend in aanrijding gekomen met het oprijpaard van de tram. Zij kwam te vallen waardoor het voorwiel der fiets beschadigd werd en haar kleeren werden gescheurd. Giste r-a vond is op den Buitenha- venweg een man door een hond in zijn duim gebeten. De wonde moest worden uitgebrand. Gisteravond omstreeks kalfacht ondervond de politie op de Hoogstraat een heftig verzet bij de arrestatie van den loswerkman J. v. d. M., die in beschonken toestand verkeerde. De arrestant was zoo woest, dat er een vijftal politieagenten aan te pas moest komen om hem naar het bureau van politie over te brengen. Nadat de man zijn roes had uitgeslapen, is hij heden-ochtend weer op vrije voeten gesteld. Heden-ochtend werd een paard van de stalhouders Gebr. Hoek, hetwelk aan de hand werd geleid, op den Rotterdamschen dijk door een auto aangereden. Het dier bekwam een verwonding aan een der pooten. Door den vee arts Van Yelzen werd het dier verbonden. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 14 Sept. 5.14 v.m., 6.20 n.m. UIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam Tot nu toe wordt hier wel belasting geheven voor het beursbezoek tot halfdrie, doch is de tweede beurs van 3—4 uur, vrij. Velen maken daarvan gebruik, om juist dtm ter beurze te ko men, wat zoodanig is toegenomen, dat de graan handel er doop wordt belemmerd. Dit gaf de heurscwj^iijgijis aanleiding B. en W. te verzoeken «ok voorhjeWweede beui's van niet-abonné's entrée te he^n. B. en W., hiermede instemmende, stellen den Raad nu voor, de verordening aldus te wijzigen. "Waar nu tevens van het personeel langer dienst tijd zal worden gevorderd, stellen zij tevens voor de loonen van den eersten beursbeambte en op zichter met f100 te verhoogen en de beursknechts, die thans van 10—12 gulden hebben, te brengen op 12—16 gulden, ingaande 1 Januari a.s. UIT VLAARDINGEN. Op aanwijzing van een knaapje van pl.m. 8 jaar, is door de politie te Vlaardingen de hand gelegd op een negental kleine deugnieten, jongens van 10 a 12 jaar. Er is gebleken, dat dit com plotje de schuldigen aan den inbraak in de villa aan den Schied. weg zijn. Voor het aanwij zen van eenig spoor der daders was f 10 uitgeloofd door den aannemer. Het lid van de Ged. Staten van Zuid-Hol land de heer A. IJzermans is sedert enkele dagen ernstig ongesteld. UIT DELFT. Door B. en W. van Delft zijn de werkzaam heden zoodanig verdeeld, dat aan den wethouder den heer J. van Aggelen de zorg voor de afdee ling onderwijs is toevertrouwd. Op den Balkan. ■Naar uit Potersburg1 gemeld wordt, publiceert 'het dagblad „Retsj" een interview met den Bul- gaarschiein gezant Paprikow. Deze beweert, cat de oorlogszuchtige stemming in Bulgarije vehminaerd is; het Bulgaarsche volk verlangt echter .nog uit drukkelijk een algeheel© hervorming in het ra- geeringsbestuuT van Macedonië. Alleen daardoor kan, volgens den gezant, een oorlog vermeden worden. Volgens een telegram uit. Constantinopdl a;ah de „National Zeitung" heeft de Porte van de Ser vische en Grieksche gezanten geruststellende me dedeelingen ontvangen. De twee gezanten ver klaarden, dat hun regeeringten zich niet door an dieren tot een oorlog zouden laten verleiden. Uit Uskuh wordt gemeld, dat op het Beir.un- foest alle Albaneesche leiders te Ferisowitsj zulten verschijnen en onmiddellijk van de Porte de in voering van alle beloofde hervormingen zullen eischen. Geschiedt dit niet, dan zullen zij opnieuw den algemeenen opstand proclameeren. Alle offi cieren to Koprulu zullen hun ontslag indienen, wanneer de Porte niet onmiddellijk alle regeerings- personen in het vilayet Kossowo in hun ambt herstelt. Hoe dit gebeuren moet schrijft de „Vossische Zeitung" mag Allah weten. De genaarmerie-otficiereH verlaten hun post, omdat hun macht volkomen illusorisch is, zoolang ae Albaneezen voortdurend de gevangenissen op new, om de misdadigers, die daarin door de gen darmen opgesloten werden, weer in vrijheid te stellen. De Porte gaat voort met troepen uit Noord-Albanië terug" te trekken. Uit Mitrowitia vertrekken, trots alle dementi's uit Constantino- pel, voortdurend militaire transporten naar het Zuiden, "ter versterking van de garnizoenen a.an de Bulgaarsche grenzen. ■Uit Sofia wordt aan de „Lokal-Anzeiger" ge seind In diplomatieke kringen gelooft men, ondanks de 'sterke oorlogzuchtige stemming, niet aan een ernstig gevaar voor oorlog. Rusland wil niets weten van de poging van Bulgarije, om het voor zijn hervormingsplannen te winnen. Sasohof staat erop, dat de vrede gehandhaafd wordt. Engeland blijft er bij, om met Kiamil pasja, die na de ver kiezingen en na het sluiten van den vrede met Italië, de regeering op zich nemen zal en die de regeling van de Macedonische kwestie beloofd heeft, een laatste proef te nemen... Tegelijkertijd1 met haar onderhandelingen met de groote mo gendheden houdt de Bulgaarsche regeering bespre kingen met Servië, Montenegro en Griekenland1. Met Montenegro moet reedis een oodogsconvemtio onderteekend zijn. De onderhandelingen met Ser vië en Griekenland moeten goed van stapel lo pen. RUSLAND. Bij keizerlijke oekase is de Rijksdoema voor ontbonden verklaard. De nieuwe verkiezingen be ginnen op 23 September, terwijl de nieuwe Dooma op 28 November geopend wordt. DUITSCHLAND De uLokal Anzeiger" publiceert een interview met den officieelen vertegenwoordiger van het Handelsdepartement der Zuid-Australische regee ring, consul-generaal Henoch. Volgens dezen consul-generaal kan tegen Kerstfeest het eerste bevroren schapenvleesch uit Australië te Berlijn aankomen. Den 6en November wordt een scheeps lading bevroren vleesch van 100.000 schapen uit Australië verzonden. Zes weken- later kan het vleesch te Berlijn zijn via Hamburg. De consul- generaal zegt, dat aan alle eischen van paragraaf 12 der wet op den invoer van bevroren vleesch voldaan is, dat de schapen gekeurd en geslacht zijn geheel op dezelfde wijze als aan de Berlijn- sche abattoirs geschiedt. Na dit eerste transport zullen met regelmatige tusschenpoozen van 14 dagen, telkens nieuwe ladingen te Hamburg aan komen. De hoofdzaak is, nadat aan paragraaf 12 geheel voldaan is, de rechten op het vleesch, die thans 20 pfennig per pond bedragen, tot 5 pf. terug te brengen. In dat geval kan het vleesch tegen billijken prijs aan het volk verkocht wor den en is aan den vleeschnood een einde gemaakt. Volgens Henoch is in de koelruimte te Hamburg, Berlijn en andere groote Duitsche steden genoeg plaats om het bevroren vleesch te bewaren. De »Tagliche Rundschau" beweert dat men ter bevoegde plaatse zeer sceptisch gestemd is om trent het succes, hetwelk het bevroren vleesch onder de bevolking zal hebben, daar deze den smaak van het buitenlandsche vee niet onverdeeld heerlijk vindt. In tegenstelling met den Australischen consul- generaal, zegt het blad, dat de beschikbare koel ruimte voor bevroren vleesch niet voldoende is. 't Ophefïen van de invoerrechten van veevoeder zou door de regeering onnoodig geacht worden. De »Kölnische Zeitung" bericht, dat de regee ring nog geen enkel besluit genomen heeft, zoodat niets definitiefs gezegd kan worden omtrent den uitslag der ministerieele besprekingen. FRANKRIJK. De „Osservatore Romano" heeft een belangrijk artikel gepubliceerd ,over de houding, door de Fransch© Katholieken aan te nemen, met be trekking tot de politieke partijen. Het blad verklaart nadrukkelijk dat de Fm- sche Katholieken zonder uitzondering, zich kun nen en moeten organiscoren om den godsdienst te verdedigen, buiten de politieke partijen, en bun staatkundige en particuliere overtuiging, wel ke niemand zal miskennen. Is de dag van ver kiezingen gekomen, dan kunnen de Katholieken zich in politieke comité's organiseeren en hun steun verleenen aan die candidaten welke vóór alles bereid zijn, de rechten van den godsdienst te verdedigen. Het staat den Katholieken vrij al of niet ver bonden te sluiten om invloed op de verkie zingen uit te oefenen, maar dit belet niet dat zij zich vereenigen kunnen volgens een pro gram van. godsdienstverdediging, een verweer dat georganiseerd kan worden buiten de par tijen, ja buiten de parlementaire actie om. Vin den godsdienstige vraagstukken in de Kamer be strijding, dan kunnen alle katholieke député's, monarchistische en republikeinjsche samenwerken om een goede oplossing te verkrijgen, het buste door een parlementaire gf'oep te vormen. Naar uit Weenen gemeld wordt, trekt de »Neue Freie Presse" uit het besluit der Fransche re geering, om haar vloot in de Middellandsche Zee te concentreeren, de conclusie, dat de entente tusschen Engeland en Frankrijk in werkelijkheid een of- en defensief verbond geworden is. Voor OostenrijkHongarije is dit besluit der Fransche regeering van veel beteekenis, daar thans de ma ritieme verhoudingen in de wateren, die voorna melijk de Oostenrijksch Hongaarsi-he verkeers wegen vormen, totaal gewijzigd zijn. Het effect van het Fransche regeeringsbesluit zou nog ster ker zijn, wanneer na den bouw der dreadnoughts by i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1