Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f finn bS::r f en rr fis Gratis Ongevallenverzekering Allen ter stembus! 35ste Jaargang Dinsdag 17 September 1912 iNo, 10424. De Troonrede. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OTcreeiioistig op de polis yermelde yoorwaarden. btf levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van een hand, voet of oog,; Hollandsche Algemeene bjj verlies bii dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I I (J U een duimI U U wijsvinger^; I (J bil verlies van eiken ande ren vinger. Een laatste woord, eene laatste opwekking moet ons in het gezicht nagenoeg van de stembus, wier veelsprekende inhoud over de te vaceeren Raads- zetels in II en III zal beslissen uit de pen. Het Raadsvotum in III zal over de opengevallen zetels, waar slechts twee candidaten voor elke vacature gesteld zijn, direct beslissende verkiezing in II kan met drie candidaten tot eene herstemming, maar kan ook bij eerste stemming tot het dezerzijds gewenschte resultaat leiden, als alle christelijke kiezers nog in deze laatste uren voor de stemming het gewicht dezer Raadsverkiezingen voldoende beseffen. Christelijke kiezers in de beide districten, waar Woensdag de verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben, begrijpt, waar 't bij deze stembus om gaat 1 't Gaat slechts in zoover tegen de vrij zinnig-democraten, als 't er op aankomt een protest te stellen tegen de beginselloosheid en futloosheid van eene partij, die nog beweert de beginse len van recht en orde voor te staan, die nog zekeren eerbied huichelt voor het traditioneele Stamhuis van Oranje, maar die de ergste vijanden van ons nationaal koningshuis op het schild heft. De vrijzinnig-democratische partij, die nog tot de ordelievende partijen wil gerekend worden, beveelt openlijk in haar orgaan «Vrijzinnig Schiedam ontwaakt" de candidaten van de partij van wan orde en geweld, de partij die den arm van den werkwillige verlamt en door het terrorisme harer aanhangers zoo menigen nijveren werkman broo deloos maakt, bij deze verkiezing aan. En zij dekt die valsche aanbeveling door namen van personen, die door hun stand en positie in de maatschappij zich van dit ergerlijk gedoe te meer moesten onthouden. Maar meer nog dan tegen dit afschuwelijk ver- kiezingsgeknoei der vrijzinnigen, al dekt 't zich ook met het democratisch étiket, gaat 't bij deze verkiezingen tegen den overmoed, de brutaliteit der sociaal-democraten, die reeds éen zetel in den Raad te veel hebben en er nog twee zouden willen bemachtigen. Ieder, die de beraadslagingen in onze vroedschap aandachtig volgt, weet, hoe onhebbelijk de eenige vertegenwoordiger dier partij zich in den Raad gedraagt, herinnert zich nog hoe hij bij het begrootingsdebat een tactiek heeft gevolgd, die door alle weidenkenden niet der christelijke partijen alleen ten strengste is veroordeeld. Tegen die partij vooral, die hare aanhangers niet naar den Raad zendt, om daar de algemeene belangen te bevorderen, maar om de bijzondere partijbelangen te dienen, om van hun raadszetel een publieke tribune te maken tot propaganda voor de sociaal-democratische begin selen, gaat 't bij deze Raadsverkiezingen. Zij be hoort uit ons stadsbestuur te worden geweerd, haar mag geen plaats worden gegeven bij de be raadslagingen onzer vroeden. Christelijke kiezers in de beide districten, waar Woensdag de stembus ter tafel staat, begrijpt dat allen wel. Bij het beginselloos stemgeknoei der vrijzinnig-democraten, bij den brutalen overmoed der sociaal-democraten, houdt het weldenkend deel van Schiedams nijvere burgeren het oog op U gerichtGij zult tegen het ergerlijk gedoe van de partijen van den vrijzin en den volksdwang, Uw waardig en krachtig protest stellen door als éen man op te komen voor de candidaten der christelijke partijen, die recht en orde in hun vaandel schrijven 1 Weet het wel, christelijke kiezers in II en III, ditmaal mag nu eens geen een, geen enkele van de stembus wegblyven. Die de stad uit wil, stelle zijn reis uit of ga voor het verlaten der stad stemmen. Om 8 uur kan men al aan de bureaux terecht, om 5 uur zijn ze beslist gesloten. Die ziek of zwak is, ga toch, zoo eenigszins mogelijk ter stembusals men een half been heeft, mag men daar niet ontbreken. Die veel werk of zaken heeft, ga eerst stemmen, hij zal met te meer verlucht gemoed zijn zware dagtaak vervullen, als hij zijn duren kiezersplicht vervuld heeft. Ijvervolle propagandisten onzer christelijke par tijen, zorgt, dat er Woensdag geen enkele, die het witte cirkeltje zwart mag maken, achterblijft, bezielt de lauwen en tragen, steunt de zwakken en wankelmoedigen, haalt ze allen bijeen uit straten en stegen, van het kantoor en uit de werk plaats, zorgt dat klokslag vijf ure alles, alles binnen is. Aldus trekken Woensdag de christelijke heir- legers in breede kolonnes op, naar Blüchers histo risch woordgetrennt aufmarchiren, gesamtlich schlagen. Zoo vervulle ieder weldenkend, chris telijk kiezer zijn duren, gewetensvollen plicht en stemme in District II, vacature—C. W. De Jong, op den heer J. A. M. MEIJER, en in District III, vacature-H. van der Drift, op den heer O. DUBBELMAN, (boekhouder bij de firma A. F. Smulders), vacature—W. C. Gerlach, op den heer T. VAN ES. Dan leidt veler afzonderlijke gewetensvolle plichtvervulling tot het gezamenlijk welslagen, het schoone, prachtig geheel dat wij Woensdag avond hopen te constateerende besliste veroor deeling van het vrijzinnig stembusgeknoei en van de socialistische brutaliteit door de zegepraal van de candidaten door de christelijke partijen gesteld. Dat beleve onze goede stad in deu avond van den 18 September, die een gloriedag kan zijn voor het ordelievend, christelijk Schiedam De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. De inhoud van de Troonrede de laatste in deze parlementaire aëra welke heden door H. M. de Koningin in persoon is uitgesproken, zal wel met minder nieuwsgierigheid in den lande zijn tegemoet gezien dan die van vorige jaren. De belangrijkste wetsontwerpen toch, welke het kabinet Heemskerk zich had voorgenomen 'n deze parlementaire periode af te doen, zijn thans, voor zooverre nog niet in het «Stbl." ver schenen, reeds bij de Kamer ingediend of in ver ren staat van voorbereiding. Het was dus te voorzien, dat deze Troonrede niet veel nieuws ten aanzien van nog in te die nen wetsontwerpen zou bevatten. Temeer was er geen aanleiding tot verdere overlading van het parlementaire menu, waar de Kamér nu nog voor zulk een enorme massa werk zit, zoodat er weinig kans bestaat het huidige werkprogramma dit jaar voor een goed deel zal worden teneinde gebracht. Het is dan ook niet zonder grond, dat in de Troonrede wordt gezegd; «deze zitting zal uwe toewijding en krachtsinspanning op zware proef stellen." Moge het inderdaad gelukken in deze periode de Invaliditeits- en ouderdomsverzekering en de Ziektewet af te doen. Het zal voor den komenden strijd in 1913 voor zeker een belangrijk voordeel zijn voor rechts, wanneer den kiezers kan voorgehouden worden, dat op sociaal terrein de'rechtsche partijen in ons Parlement gewichtige zaken hebben tot stand gebracht. Wat de aangekondigde nieuwe wetsontwerpen betreft, bepalen deze zich tot een wettelijke re geling betreffende woonwagens en woonschepen, tot bestrijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperij en bedelarij pensionneering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezenvoorloopige regeling inzake electriciteits-voorziening geleidelijke opheffing der in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffie cultuur. Mede is van veel gewicht de, na de herhaalde ministerieele crisissen aan het Dep. van Oorlog reeds in uitzicht gestelde, samensmelting van de Departementen van Oorlog en Marine. De Troon rede kondigt aan, dat beide ministeries door een Departement van Defensie zullen worden vervangen- Eindelijk is ook aan den toestand der water wegen van Limburg bijzondere aandacht gewijd. Aangekondigd wordt, dat spoedig omtrent de ka naliseering van de Maas voorstellen zullen worden ingediend. Inderdaad is dit voor de ontwikkeling der industrie en mijnbouw in het Zuiden van het allergrootste gewicht. Hoewel wij niet gelooven, dat er veel kans bestaat, dat dit jaar deze zaak nog zal worden afgedaan, wordt hiermede toch voldoende blijk gegeven, dat minister Regout van de groote urgentie dezer materie overtuigd is. De minister kwijte zich nu spoedig van zijn taak. Moge de Kamer hem daarin krachtig steunen. De Troonrede bevat de gebruikelijke mededee lingen over den toestand van handel, scheepvaart, koloniën enz. De financiën van het Rijk worden nogal gunstig genoemd. Duurzame versterking der middelen ter voorziening in de kosten, welke nieuwe wet ten zullen eischen, wordt echter dringend nood zakelijk genoemd. In zijn geheel genomenmag deze Troonrede een deugdelijk staatsstuk worden genoemd. Er wordt hierin niet onnoodig getuigd en evenmin worden er overdreven beloften voor de toekomst gedaan. Het is een zakelijk stuk, waaruit blijkt, dat er door de tegenwoordige bewindsmannen krachtig wordt gearbeid op allerlei terrein. Moge dit nieuwe zittingsjaar, onder de schutse van den Algoede, alleszins vruchtbaar zijn, tot heil van land en volk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Roode Maandag. Na een openluchtmeeting Zondag-middag', op een land ,aan de Dwarsstraat gehouuen, waarbij het lid der Tweede Kamer, W. H. Vliegen en Jan Kennedy, uit Amsterdam, a,ls sjprekers optraden, is aan den vooravond van do opening der Ka merzitting weer door de afd. Schiedam van de S. D. A. P., don Sohied. Bestuurdersbond en de bij deze aangesloten vereenigingen, een prop %- gandatocht voor algemeen kiesrecht door deze ge meente gehouden. 't Was weer het gewone vertoon van vaandels en transparanten, die in verlichte opschriften de vrome wenschen der hetoogers verkondigden. Voorop ging, natuurlijk, een transparent voor alge meen kiesrecht en dteni acht-urigen arbeidsdag, dat aan de keerzijde het veelzeggende opschriit te zien gaf „eenheid geen verdeeldheid", oen op wekking' die zeker ook in de rooide kringen alles zins mag worden ter harte genomen, verder het wel up to date „Wij eischeni afschaffing: van dien nachtarbeid" en daarna een reclame voor de aanstaande Raadsverkiezing. Aan weerszijden van een verlichten „doofpot", ontkapten molen, werd aanbevolen te kiezen resp. J. Dinkelaar on W. van den Hoek, De 'kaarsjes in den doofpot gingen tijdens den omgang1 uit fataal voorteeken voor de betrokken roode candidaten. Van uit „Constantia" omstreeks half negen ver trokken, ging de stoet, komende langs de Broers- vest van den Singel, langs de Buitenhaven naar het Iioofd, om na een toertje door het Gorze- kwartier langs Hoofdstraat, Lange Nieuws traat over de Oranjebrui langs Nieuwe Haven en door Fabri- en Mariastraat langs den bekenaea weg weer het lokaal in de Boterstraat te bereiken. De muziek voor en in het midden van den stoet ctecd weinig welluidende tonen hooien, en het lied van het „heilig ideaal", werd meerendeels over stemd door den bekenden zang die Oranje hoven houdt en de socialisten naar den harington ver wijst. Van eenige geestdrift bij het publiek langs den weg was ook nu weer geen sprake. De toeschou wers lieten de roode arbeidsparty en den haar verknechten Sollied. Bestuurder-bond kalm demon- streeren. Zij vermaakten zich met de roode licht jes en de kloeke jongens die Wilhelmien deden leven en gingen met een schamper lachje voor de Rooae Maandaghouders huns weeg's. Pater Bartijn. Naar wij Vernemen, 'gaat de weleerw. pater Bartijn, sedert 4 Januari 1905 kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, tot ande ren werkkring geroepen, onze gemeente verla ten. Velen zullen zeker mèt ons van het ver trek van dezen geestelijke met leedwezen kennis nemen. De weleerw. pater Bartijn heeft zich toch in de ruim zeven jaren dat hij hier werkzaam Was, de achting en genegenheid van Schiedams Katholieken alleszins verworven. Niet alleen als volijverig zielzorger en vriend en raadsman vooial ook van zoovele minbevoorrechten in het maat schappelijk leven, maar ook iu zoo menigen kring van katholieke actie werd hij zeer gaarne ge zien. Zijn vertrek zal zeker in vele kringen een leemte laten. Wij vernemen, dat pater Bartijn overgaat naar de Belgische provincie zijner orde van den H. Dominicus, om in Begië vooral onder de daar gevestigde Hollanders werkzaam te zijn. Moge hij in zijne toekomstige standplaats een alleszins aangenamen en vruchtbaren werkkring vinden 1 Volksbadhuis. In de week van 814 Sept. 1912 werden genomen 427 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 54 regen 24 regen 287 school kinder a 5 ct. 43 Hoogwater te Schiedam: Woensdag 18 Sept. 8.49 v.m., 9.12 n.m. Door de politie ;is gistermiddag op de N. Haven nabij de St. Liduïnastraat een koet sier van een vrachtwagen aangehouden, die in beschonken toestand verkeerde. De man iwerd naar het politiebureau overgebracht. Gistermiddag beklaagde zich een jongmensch bij de politie, dat een man hem een klap in het gelaat had gegeven, omdat hij een jongen een duw gaf, die zijn fiets wilde bescha- digen. De dader werd opgespoord en heeft zijn ver ontschuldiging aangeboden. H eden-och ten d is uit Delft hier ter stede aangebracht de 11-jarige van O., die gis ter-morgen op weg naar school was weggeloopen. De jongen was (reeds meermalen de ouderlijke woning ontloopen. UIT DELFT. Te Delfr is 54 jaren oud overleden de heer H. Posthumes, sedert 1 Mei 190t> ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Te Delft is gisternacht de 16-jarige schip persknecht K., varende aan boord van het schip „Charles Fraassutrm", in de Schie geraakt en ver dronken. Vanochtend is zijn lijk gevischt. UIT ROTTERDAM. Gisterochtend is de op het vliegterrein aan den Bergweg alhier staande loods van den vlieger J. van Bussel, met het zich daarin bevindende Blé- ridt-vliegtuig en een ander, in aanbouw zjjnde Bléiiotmachine, totaal verbrand. Omstreeks kwart over negenen was de monteur G. J. Bosman, wonende in de Schoonoordstraat, in de loods bezig met een benzine-'soldeerbout een draad te soldeeren, die van een der vleugels was losgeraakt De monteur, die geheel alleen Werkzaam was. ontdekte plotseling onder de machine een vlam; enkele oogtenblikken later reeds sloegen de vlam men, ver in den omtrek zichtbaar, boven de loods uit. Aan blusschen door den monteur viel niet te denken. Onder leiding van den brandmeester, den heer M. van Riet, gaven de gasten van spui ten 18 en 13 weldra met twee- op de waterleiding geplaatste slangten water. De hoofdman, de lieer Jac. Bakker nam later de leiding van de blus- srbing over. Ook de reddingsbrigade en de spuiten 48, 14 en 17 waren ter plaatse. De loods met den zich daarin bevindenden inventaris, het Blériot-Vliegtuig van Van Bussel en hef in aanbouw zijnde toestel, waren voor 110,000 tegen brandschade verzekerd. RdteidaBdseli Nieuws. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit goede bron wordt vernomen, dat Italië's laatste voorstel was, dat de Porte Libië onaf hankelijk zou verklaren en er geheel die handen van zou aftrekken, waarna Italië zich met de inwoners zou verstaan. De Porte vioma, zegt men, dit voorstel onaannemelijk. Op den Ralkan. Aan de „Daily Mail" wordt uit Sofia gemeld: De „Stem van het Leger", het orgaan van de Bulgaarsché reserve-iofficierlen, schrijft, dat koning

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1