Dagblad voor Schiedam Omstreken. Ons laatste woord. J. A. M. MEIJER. Gratis Ongevallen verzekering 35ste J &a rgansj Dinsdag 24 September 1912. No. 10430. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. DE KATJES. Boitenl&ndsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A d v e r ten tien: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—b regels J2 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü dood bfj verlies van by verlies van een by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter_ algemeene kennis, dat op heden aan E Ossedryver te Rotterdam en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het op richten eener fabriek voor het vervaardigen van gummiartikelen, in het pand staande aan de Bak kersstraat 17, kadaster Sectie L no. 195, gedreven door een gasmotor van 14 P K. en met een stoomketel van 4£ M2 verwarmingsoppervlak en een stoompot Schiedam, 23 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Aan den vooravond van den dag die het ge wicht pleit dat dit drietal verkiezingen opwierp den worstelstrijd van de partijen van orde en recht met de fraction van wanorde en geweld, in laatste instantie beslechten zal, richten wij dit laatste woord tot Schiedams weldenkende kiezers. Voor de morgen Woensdagte hou den herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district II blijven wij op de gronden reeds herhaaldelijk door ons ontwikkeld, met den meesten aandrang aanbevelen den can- didaat der vereenigde christelijke partijen, die alleszins waardig is eene plaats in stads vroed schap in te nemen. Weldenkende kiezers in het betrokken district, bedenkt, waar 't bij deze verkiezing om gaat I jt Gaat om het welbegrepen belang onzer nijvere, vooruitstrevende gemeente 't gaat om het zwaar wichtig belang barer nijvere burgers 't gaat bij deze stemming ook vooral hierom: het roode gevaar te keeren, het getal der socialistische tri bunesprekers in den Raad," die elke vruchtbare actie onmogelijk maken, niet te vermeerderen, daarentegen te versterken het getal der ernstige degelijke zaken-mannen, die tot het richtig, be leidvol bestuur onzer gemeente kunnen en willen medewerken. Ieder, die 't met onze nijvere gemeente wel meent, begrijpe dus zijne groote verantwoorde lijkheid bij deze stemming. Men late daarbij geen persoonlijke overwegingen gelden, maar lette voor alles op het hoog gewicht van dezen laatsten be- slissenden verkiezingsdag 1 Christelijke kiezers in district II, bij dit laatste gewicht pleidooi, dat beslissen zal of de partij, dm zich geheel ten onrechte die der arbeiders noemt, stads raadszaal te meer met hare holle klanken vervullen zal, behoort ge te beseffen wat uwe dure, gewetensvolle plicht is. Aan [J is 't een voorbeeld te geven aan heel het weldenkend Schiedam, hoe men door getrouwe, eendrachtige samenwerking het roode gevaar keeren, den bru talen overmoed der sociaal-democraten breidelen kan. Niemand, niemand, tenzij volstrekt, beslist bui ten eigen wil verhinderd, blijve hjj deze her stemming thuis. Hing t bij een vroegere verkie zing in district III aan een enkele stem, thans kan t ook op éene stem, een enkele stem, beslist, zeer goéd aankomen. Op dan, volijverige propagandisten, haalt onze getrouwen bijeen van straten en pleinen, uit sloppen en stegen voert onze kiezers van heinde en ver naar de stembus; helpt er de herstellende zieken heenniemand, niemand mag ditmaal achterblijven wij kunnen er geen een, geen en kele missen. Stemmen allen, en stemmen allen, zooals hun is aanbevolen, dan eerst mogen we vertrouwen, dat het moeizaam verkiezingswerk bekroond zal worden met den gewenschten uitslagde gelukkige keuze van den uitnemenden candidaat der vereenigde christelijke partijen, den heer De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Komt, zoo mogelijk, vóór '1 ure stemmen. Gemeenteraadsverkiezing. De hrisitelijlk-Historiscihe KiesVeheienigiin^ al hier, besloot in hare gisteren-avond gehouden vergadering, die goed bezocht was, bij da her stemming in district II de Candidatiuur van den heer J. A. M. Meijer, krachtig te steunen. Het bosljuit werd genomen mef algemeene stemmen. gaarne aanvaard zal worden. Desgewenscht zijn zij bereid, nadere inlichtingen omtrent de plannen üfci' tentoonstelling te verstrekken. B. HORN—Mayer, Singel 78. M. HINGMANDobberjïe, Oostsingel 42. M. MINKMANv. Dieren, Singel 62. IIoden-ochtend omstreeks 10 are is de 23-jarige timmermansknecht Jan Keuzenkamp, i'j oienst van den heer J. Wuisman, werkzaam bij de in aanbouw zijnde pianden op het te«.vin van den heer G. P. Scheffers, vroeger den heer C. J. W ou ter lood, aan de Warande alhier, bij het maat nemen van een trap>, van de binten door het niet berachelde gedeelte van die trap g* vallen. De man heeft daarbij het linkerbeen ge broken en een lichte kwetsuur aan de slaap bekomen. Nadat de g'eneesheerai dr. Endtz en Ris (er plaatse de noodige hulp hadden verleend, is Keu- zen'kamp per raderbaar naar het Ziekenhuis ge bracht. Met ingang van I September, is tot marktmeester benoemd de heer P. Eijsberg Jr., adjunct-bode ten Raadhuize. Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 4) „Ik laat het lieve dier niet meer gaan," riep Eleonore. „Het is thans verzadigd en ligt op mijn schoot te springen. Kijk eens, mama, hoe aardig het zich uitrekt, en wat een witte poot jes het heeft 1 't Is net of ze handschoenen draagt en wat een mooie witte borst, en de rug is pikzwart en wat is ze aardig!" De kat bleef, daar niemand haar kwam halen. Zij kreeg den naam van Poessie, die gewoonlijk aangevuld werd met een zacht bijvoegelijk naam woord, en zij werd goed gevoed, zoodat het ge mis aan muizen voor haar er niet veel op aan kwam. Ook bij juffrouw Roderich viel er menig lekker hapje voor Poessie af en de vrouw van den schoenlapper verzekerde, dat zij nog nooit eene kat gezien had, die zoo'n fatsoenlijk voor komen had en heel anders was dan andere katten zij deed aan een adellijke dame denken. Eenige dagen na die loffelijke getuigenissen zeiae Dora tot Phillippine aan het einde van een lang gesprek, dat de vrouw van den schoen lapper toch een veel beschaafder mensch was dan gewoonlijk die vrouwen uit dien stand Volksbadhuis. In de week van 15—21 Sept. 1912 werden genomen 454 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 59 regen 25 regen 309 school kinder a 5 ct. 39 A ereenigingTentoonstelling „De vrouw 18131913." Men verzoekt ons plaatsing1 van het volgende: In verband met bovengenoemde! tentoonstelling, die het volgende jaar te Amsterdam gehouden zal worden, hebben zich over het gr'heel e land afdeelingen gevormd, teneinde de benoodigde gel den daarvoor bijeen te brengien. Op uitnodiging van het Hoofdbestuur hebben de ondergeteekenden zich bereid verklaard, de belangstelling van bun- ne stadgenoot en vootr dit doel op te wekken. Zij zullen daartoe circulaires rondzenden en hij verschillende winkeliers listen ter tokening neer leggen, waarop iedere bijdrage, hoe klein o&k, waren, wat Philippine weer aan juffrouw Rode rich overbracht, ofschoon in geheel anderen zin, en toen juffrouw Roderich bij gelegenheid zich in dien zin tegen de groentevrouw uitliet, heette het in de buurt, dat de vrouw van den schoen lapper familie was van een adellijke dame, die juist zulk een katje had, als de dochter van de vrouw van den geheimraad en dat dit zeker waar was. Het huis in de voorstad deed niet meer dan zijn plicht door aan de menschen aanleiding te geven tot zulke geruchten, die een tijdlang het onderwerp van het gesprek van de dag uit maakten oirrdaarop weder vergeten te worden en later, misschien zeer ter ongelegener tijd, opnieuw in een geheel verbasterden vorm te voorschijn te komen en alles behalve rust en vrede te weeg te brengen. Van den vrouw van den schoenlapper wist men wel weinig af, want zag zij van hare zijde niet dan de beenen van de voorbijgangers, deze zagen haar zelve nooit, maar de geruchten, die omtrent den kapitein in omloop waren, die zoo hoog stond, waren van dien aard dat men ze slechts in diep ver trouwen en op fluisterenden toon elkander ver telde. Hij had zijne kamers opgezegd, maar omtrent de reden daarvan waren de meenigen zeer verdeeld en nadat Zörbig eens, toen men er hem naar vroeg, een woest en nijdig antwoord had gegeven, wachten de menschen zich wei- om hem er voor de tweede maal naar te vragen ÜIT VLAARDINGEN. Zondagavond ongeveer 11 uur ontspoorde te Vlaardingen de locomotief van een goederentrein. Het hoofdspoor was geheel versperd, zoodat het verkeer veel vertraging ondervond. Terstond werd een ploeg werkvolk uit Hoek van Holland ontbo den, die den weg Maandagmorgen om drie uur weer vrij hadden gemaakt. DIT ROTTERDAM. Op het Weenaplein te Rotterdam heeft Zondag middag een hevige vechtpartpij laats gehad. Drie personen molesteerden in het café van E. S. een buffetjuffrouw. De kastelein kwam de juffrouw te hulp, waarop het drietal zich van biljartqueu's meester maakte, den kastelein daarmee te lijf ging en alles dreigde kort en klein te slaan. Het ging er Spaanscb toe. De kastelein, op zelfverde diging bedacht, kreeg een revolver en loste eeni ge schoten op de drie mannen, met het gevolg, dat een hunner, G. L, uit de Gouvernestraat, een schot in den buik en een schot nabij het rechter oog kreeg. De beide anderen ontkwamen. De gewonde man is per brancard naar het Zieken huis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE In Turksche diplomatieke kringien giaat men voort bet sluiten van den vrede ingevolgd de onverzettelijkheid van Italië voor het oogenblik als onwaarschijnlijk te beschouwen. Men denkt, dat de Turksche regeeiring de tegen- en de mondelinge courant, die, onder den naam van Kletspraat in alle huizen hare abonnes heeft, moest zich, even als de meesten hare gedrukte collega's, met de ongerijmdste verzin seis behelpen, om het publiek tevreden te stellen. Dit evenwel scheen juist te zijn, dat de kapi tein vrouwen en katten niet kon uitstaan. Hij leefde zoo afgezonderd als een kluizenaar en hij had zelf geen bezoek gebracht aan de vrouw van den geheimraad, toen hij zijne kamers be trok. Dat hij een hekel aan katten had, onder vond het lieve Poessie, toen zij op een avond op de donkere trap tusschen de beenen kwam van den officier, die van eene late avondwan deling thuis kwam. Yan dat oogenblik af gooide Zörbig haar, zoo dikwijls hij ze zag, met stukken steenkool. Maar ook de jongen van den schoenlapper had haar nagezet, en wel op last van de twee stu denten, die, naar juffrouw Roderich met afschuw vertelde, konijnen en marmotten levend in stukken sneden, om niet te spreken van kik- vorschen en andere griezelige dieren, en die nu hunne wetenschappelijke beulen-aanslagen op Poessie hadden gericht. Dora, die den jongen in zijne jacht op de kat had betrapt en gegrepen, had hem gedreigd met acht dagen gevangenis, als hij de kat een haar durfde krenken en zij gaf hem daarbij tegelijk eenige handtastelijke vermaningen, die hij niet spoedig vergeten zou. Yan dien tijd af was de schoenlappersjongen woordige vooirloiopiige onderhandelingen zoo lang mogelijk slepende zal houden. Uit Smirna wordt aan het „Berl. TageolaU" geseindZes Italiaansche kruisers en vijf torpedo booten hebben bïj| W oer Ja, in de Golf van Smirna, het anker uitgeworpen. Er zijn troepen uit Smirna naar Woerla gezonden. In de stad heerscht groote opgewondenheid, i Op den Balkan. De correspondent van de „Times" te Saloniki meldt, dat de toestaind op den Balkan met den dag verergert en dat de betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije meer gespiannéin zijn ban ooit. De Bulgaarscihe leger oefeningen zijn plotse ling gestaakt. Twee batterijen zware artillerie zijn op het fort Karaboem aangekomen' en ?n allerijl naar Aarianopel gezonden. De Grieksche troepen aain de grenzen zijn met vier bataljons versterkt. Daar de Turksche minister van oorlog het aan tal reservisten in Macedonië onvoldoende vindt, heeft hij1 een onmiddellijke versterking ervan ge last Deze bevelen zijin gegeven met het oog op den veranderden toestand op den Balkan 'Ook die correspondent van de „Daily Tele graph" seint onheilspellende berichten. In de k' in gen der vreemdelingen meent men, zegt hij, dat alleen een wonder een losbarsting zal kunnen verhoeden. Een gezant verziekende den correspon dent, dat de toestand op den Balkan overal zel den onrustbarender geweest was. ENGELAND. Sas-onof is op Balmoral .aangekomen, sir Edward Grey heeft zijn reis plotseling onderbroken en zou eerst gister aankomen. De besprekingen zul len dus eerst Dinsdag aanvangen. Alvorens Lon den te verlaten, heeft dia heer Sasonof nog een onuerhoud met den gfezant van Italië. Naar men algemeen meent te mogen verzekeren, zullen aeze over cte vredesbesprekingen gaan, die aan het Russische hof worden gehouden. De dagbladen komen infusischen steeds met nieu we commentaren aangaande het bezoek van Sa sonof. Het denkbeeld van verdeeüing van Perzië tusschen Rusland en Engeland, wordt door de „Daily Grafie" belachelijk gemaakt. De „Morning Post" komt met klem terug op den eersten eiscib, l.w.z. het belang van het evenwicht der Euro»- peesche machten, vóór diat men kan gaan denken aan het Aziatisch evenwicht. De „Daily Chronicle" twijfelt er aan, of Edwand Grey zal slagen de Perzische onafhankelijkheid te redden. DUITSCHLAND. Hertog Frans Jozef van Beieren is gistermorgen aan keelontsteking overleden. Sinds eenige dagen leed hij aan deze ongesteldheid, welke Zaterdag een zeer gevaarlijke wending aannam. Zondag was zijn toestand van dien aard, dat alle hoop op levensbehoud werd opgegeven. Maandagmor gen is de hertog overleden Hertog Frans Jozef werd 23 Maart 1888 als tweede zoon van den overleden herto gKarel Theo- een geslagen vijand van het onschuldige dier. Eleonore wist dat de vijanden van haar lieve ling onder hetzelfde dak woonden als zij de medische studenten, de kapitein, de schoenlap persjongen en Zörbig. de verschrikkelijke. Aan de zijde van haar en Poessie stonden Juffrouw Roderich, Philippine, Dora, de vrouw van den schoenlapper en de heer Huber. De schoenlapper was als concierge voorloopig nog onzijdig. De heer Huber had ia de rechten gestudeerd en verwachtte, dat de toekomst hem in de gelegenheid zou stellen om zijne juridische ken nis en bekwaamheid eenmaal in vollen glans te doen stralen, waardoor hij in de maatschappij zou vooruitkomen. Hij was, volgens getuigenis van juffrouw Roderich, ijverig, soliede en dege lijk hij was een jongmensch, die in den regel niet later thuis kwam dan hij mocht en die een menschlievend hart had want dien avond, toen in de duisternis de kat met den kapitein in botsing was gekomen en deze door Zörbig had doen weten, dat het afschuwelijke dier het huis moest ontruimen, was het den heer Huber gelukt uit zijne boeken te bewijzen, dat Poessie rechtspersoonlijkheid bezat en men haar geen kwaad kon doen. „Hij is een mensch van de echte soort. Phi lippine." zeide de juffrouw, „wij moeten hein 's morgens bij zijn koffie twee van de grootste klompjes suiker geven. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1