Binnenland. Ingezonden. Gemengd Nieuws. door geboren. Hij was de broer van koningin Elisabeth van België. FRANKRIJK. Ee .Matin" zet rijn© reeks artikelen over de Duitsche en Fransdie manoeuvres voort en brengt heden een schrijven van de hand van kolonel Gadke; deze zegt, dat hij' slechts kan verklaren, hetgeen men in Berlijn weet, n.T., dat het Fran- scht leger groot» waarde heeft en de Duitse hers het Fransehe leger beschouwen als een zeer ge vaarlijken tegensander in geval van oorlog. Wij weten, dat de Fransehe officieren zeer bekwaam zijn, dat zij hard werken en dat zij zeer goed ondetrlegjd zijn en volkomen berekend voor de taak, die zij in tijd vain oorlog zouden hebben te vervullen. De kolonel voegt aart zijn artikel toe, dat nie mand in. Duitschland er aan denkt een oorlog met Frankrijk te beginnen, daar men er van over tuigd is, dat er te veel op het spel wordt gazet. En wat zou voorts een oorlog aan de winnende natie brengen? Duitschland wenscht slechts zich met Frankrijk te verstaan. Prins Louis Napoléon Murat, in een Parijsch ziekenhuis overleden. Prins Murat, die 61 jaar oud was, verloor kort geleden zijn zoon prins Eugéne Murat, die het slachtdier van een auto mobiel-ongeluk werd. Hij was de oom van prins Murat, het tegenwoordige hoofd van de beroemde familie, die van Jooachim Murat, koning van Na pels, afstamt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche delegatie is haar werkzaam heid begonnen. Die ingang, het Hongaarsche mi nisterie en die zetels van del delegatie werden door een sterke politiemacht bewaakt. Niettemin waren tien leden van de oppositie erin geslaagd tol de tribune door te dringen. De anderen ble ven voor den ingang staan. Toen de zitting begon, protesteerde) Karolyi, bijgestaan door de andere leden van de oppositie, van de tribune tegen de onwettige zitting van de delegatie. Vanuit de zaal riep men verontwaar digd: Eruit. Onder voortdurende uitingen van protest verlieten ten slotte de afgevaardigden der oppositie de zaal. Daarop constitueerde zich de delegatie. lOp straat werden de afgevaardigden der oppo sitie ontvangen met geestdriftig hoezeegeroep van hun partij'genooten. Biegieleid door een kleine me nigte verwijderden zij zich. TURKIJë. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Turk se be minister van Buitenlandsche Zaken de Porte1 heeft voorgesteld, de volgende hervormingen voor alle. provincies vain Turkije in te voeren: a Doorvoering der alge mee ne wetten overal waar een gerechtelijke organisatie bestaat in die deelen van Albanië, waar in dergelijke organi satie niet bestaat, zal wegens die verscheidenheid der bevolking het lokale gewopbferecht toegepast worden, i tb. De leiders dhr verschillende ministeries1, moeten bij de aanstelling van hun ondergeschik ten zich niet laten leiden door ras- of godsdien stige overwegingen. c. De ministeries van Onderwijs en Landbouw moeten in alle hoofdsteden der vilajets en sands- jaks met meer dan 300.000 personen, lyceums en landbouwscholen oprichten en in het leerplan dezer schoten de plaatselijke taal opnemen. ■d Credieten te bewilligen voor da oprichting van theologische leerinstellingen overal, waar daaraan behoefte bestaat. ie. Daar het ministerie van Openbare Werken zich Teeds lang bezig houdt, met het ontwerpen van uooaige spoor- en straatwegén, moeten allé provincies dén ministeries van Openbare Wer ken en van Landbouw mededeelen, welke spwor- weglijnen, straten, uitbaggeringen van rivieren enz. nog noodig zijn, om den handel, den akker bou'vv en het mijnbedrijf te bevorderen. f. De vali's der vilajets moeten aangeschre ven worden, om onmiddellijk nauwkeurig op te geven, welke gemeenten gevormd moeten wor den. Ig. Ook den Roemeliërs moet toegestaan wor den, hun militairen dienstplicht alleen in hun eigen land te vervullen. MONTENEGRO. In haar protest aan de mogendheden beklaagt zich de Porie erover, dat Montenegro de gewonde Malissoren in de staatehospitalen verpleegt, om hen vervolgens te wapenen tn in het Ottamaan- sche gebied terug te zendein. De Porie verzocht de mogendheden om Montenegro ernstig van raad te dienen. Anders1 werpt zij' alle verantwoordelijk heid van zich af voor wat er zou kunnen ge beuren. SERVIë. De half-amhtelijke Samoeprava verklaart, dat <y geen gevaar voor een oorlog of een gewapena conflict bestaat. De geruchten over de mogelijk, he id van een aanstaanden oorlog ontberen allen grond. BULGARIJE. Men meldt dat 3000 Bulgaarsche reservisten bij Djoemabaka aan de Bulgaarsche grens zijn samengetrokken. MAROKKO. Volgens een bericht uit Rabat a&n de „Xfatin" is generaal Lyautey va,n meening, dat de 50,000 man. die zich thans in Marokko bevinden, met de twee bataljons alpenjagers en Senegaleeizea die eerlang ter versterking zullen aankomen, Vol doende zijn om het gebied van het Franse,lie protectoraat afdoende te bezetten. Lyautey wil het bezettingskorps in vier groe pen verdeelem, die zoo onafhankelijk mogelijk var. elkander zullen zijn. Een groep van 12 batal jons voor het gebied van Fes. Hiervan zulten drie bataljons te Fes zelf on één te Sefroo liggen'. ■Acht blijven bestemd voor twee vliegtende colonnes van vier bataljons elk. Voorts een groep van acht bataljons voor Mekines, een van negen bataljons voor Rabat en de Sjaujagroep voor bot gebied van Marakesj van elf bataljons. De Sjerifijnsche groep denkt Lyautey aldus te verdoelen, dat elk bataljon tirailleurs uit drie com pagnieën Algerijnsche tirailleurs en een Sjerifijn sche compagnie zal zijn samengesteld. MEXICO. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit. New-York, dat de Amerikaajnsdhe planter, NichoTls, reeds zes maanden te Tampiko (Mexico) gevangen zit. De Amerikaansche glezant: Wilson, heeft uit Waste ington de dringende opdracht ontvangen, Nicho-lis' onmiddellijke invrijheidstelling te bewerken. Wan neer -de Mexicaansche regieering daaraan niet vol deed, zou de gezant zelf, melt behulp van de bemanning van ©en Amerikaanschen kruiser, Ni- cholls in vrijheid stellen. SPANJE. Infante Maria Theresia, zuster van koning Al- fons van Spanje, is overleden. Infante Maria Theresia, de tweede zuster van den koning van Spauje, werd den 42den Novem ber 1882 te Madrid geboren en trad den 12den Januari 1906 in het huwelijk, mét prins Ferdi nand van Beijeren, uit welk huwelijk een drietal kinderen geboren zijn. Nood in West-Indië. Naar de Vrijmoedige meldt, heeft de gouverneur van Curagao van den minister van koloniën tele grafisch opdracht gekregen om een som van f2500 tè doen verdeelen in de noodlijdende districten van Bonaire, Aruba en Curacao. Het ongeluk te Utrecht. Ten bate van de gezinnen van twee der slacht offers van het ongeluk in de grachten van h-t fort Vossegat nabij Utrecht is, naar het U. D, meldt, van H. M. de Koningin-Moeder een gift ontvangen van f 100. Geschenk Vredespaleis. De »N. Ct." verneemt, dat de beeldhouwer Toon Dupuis het bestuur van de Carnegie-stich- ting eén levensgroote bronzen figuur «Terrassier" genaamd ten geschenke heeft aangeboden. Het bestuur heeft dit geschenk in dank aanvaard en zal het beeld een plaats geven in het park van het Vredespaleis. Algemeene Armencommissie. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisternamiddag te 3 uur in de ministerszaal in het gebouw van de Tweede Kamer de Algemeene Armencommissie geïnstalleerd. Verpleging van arme krankzinnigen. Staatscourant No. 222 bevat een koninklijk be sluit, waarvan art. I als volgt luidt Indien er noodzakelijkheid bestaat een arme krankzinnige in een gesticht voor krankzinnigen te doen verplegen, voor dat ter voorziening die ver pleging de noodige maatregelen zijn getroffen, hetzij hangende het onderzoek naar de woonplaats van den lijder, hetzij doordat het bestuur der gemeente, waar die woonplaats is gevestigd, in gebreke blijft de zaak te regelen, zal daarvan on verwijld aan Gedeputeerde Staten van de provin cie, waarin de patiënt verblijft, worden kennis gegeven door het bestuur der gemeente, in welke de patiënt, wiens woonplaats elders is of geacht wordt te zijn, zich bevindt, en, indien de officier van justitie in de zaak betrokken is, ook door deze, met vermelding tevens, of, en, zoo ja, wan neer de plaatsing in een gesticht zal geschieden. De Dordtsche Ziekenhuisplannen. De Gezondheidscommissie te Dordrecht heelt aan B. en W. een rapport uitgebracht in zake de ziekenhuis-plannen. Zij achtte, zoo meldt de D. Ct., het verbouwingsplan, als niet ernstig op gevat en geen afdoende verbetering aanbrengende, onbesproken ter zijde te kunnen leggen. Omtrent den nieuwbouw meent de commissie dat, waar haar nog niet bekend is op welk ter rein het nieuwe Ziekenhuis zal worden gebouwd, een gedetailleerde bespreking van het overlegde plan niet goed mogelijk is. Zij bepaalt zich daarom tot algemeene opmer kingen. De voornaamste vraag, die zich voordoet, is of een aantal van honderd bedden voor deze ge meente in de toekomst voldoende moet worden geacht, mede met 't oog op het opnemen van lijders uit de omliggende dorpen. De commissie acht een verhouding van twee bedden per duizend inwoners te gering, zou gaarne zien, dat hierom trent een vergelijkend onderzoek in andere ge meenten werd ingesteld. Zij wenscht daarbij te wijzen op een te ver wachten toenemend gebruik van het ziekenhuis, wanneer dit geheel naar den eisch zal zijn inge richt, speciaal door betalende patiënten. Na breedvoerige gedachtenwisseling kwam de commissie tot de conclusie, dat het ontwerp zoo veel grove theoretische en architectonische gebre ken heeft, dat zij de beweerde deskundigheid en bekwaamheid van den ontwerper in twijtel moet trekken. Het komt der commissie daarom noodzakelijk voor, nieuwe plannen aan te vragen er bedoelde plannen door een algemeen erkend deskundige op het gebied van den ziekenhuis bouw te doen beoordeelen. die tevens zijn meening over het hier gevolgde systeem kan mededeelen, en tot zoolang met het verder uitwerken van de plannen te wachten. Plaatselijke belastingen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken heb ben Ged. Staten van Friesland de gemeentebe sturen uitgenoodigd verordeningen betreffende plaatselijke belastingen, welke goedgekeurd zijn tot 1 Januari 1913 en waarvan de voortzetting na dat tijdstip wordt verlangd, voor zoover de be trekkelijke stukken de regeering nog niet bereikt hebben, zóó tijdig in te zenden, met overlegging van de vereischte gegevens, dat beoordeeling en eventueele goedkeuring voor genoemd tijdstip mogelijk zij. (L. Ct.) Ambtenaren Staatsspoor. Naar verluidt zou hij de directie der Staats spoor het voornomen bestaan olm met ingang van 1 Januari 1913 bijl die categorie van amb tenaren, die thans om de 2 jaren f 100 promotie maken, de ambtenaren ieder jaar een verhooging te geven van f60, zooals dit ook gebruikelijk is bij de HoITandsche Spoor. (Leeuw. CrE.). Mijnheer de Redacteur, In het Telefoonboekje van Schiedam staat «Klachten over de werking der toestellen moe ten aan de Chef-Telephoniste worden medege- dedeeld en bij storing in de geleiding schriftelijk aan het Kantoor der Maatij. Boterhuis Hoogstraat, worden gericht." Maar als nu aan die klachten niet of ten min ste niet binnen twaalf uren wordt tegemoetge komen, tot welke telefoniste moet men zieh dan wenden Het zou wenschelijk zijn, wanneer "meerderen over te late hulp te klagen hadden, dit publiek te maken. X. A. Bloembergen en Zonen s's Bank. Naar wij vernemen, is. mede tengevolge van de door den Amsterdamschen commissionair Hiddink gepleegde onregelmatigheden, een reconstructie der A. Bloembergen Sc Zonen's Bank te Leeuwarden noodzakelijk gebleken, Hoewel in geen enkel opzicht bij de zaak be trokken heeft zich, daartoe aangezocht, de Rotter- damsche Bankvereeniging bereid verklaard, de reorganisatie op zich te nemen. Onder haar lei ding heeft zich een combinatie gevormd, die be reid is f 500.000 contant nieuw bedrijfskapitaal te fourneeren. In een binnenkort te houden algemeene verga dering zullen voorstellen worden ter tafel gebracht betreffende de regeling van de positie der tegen woordige aandeelhouders en de wijziging en aan vulling van het college van commissarissen en de directie. Dokters t a r ivn. Men meldlt d d. 21 Sept. uit Deventer aan „De Tijd" De geneesheer!® alhier, die tot nu toe zich bijna allen tevredéin stelden meit een uniform minimum-tarief van f0.75 tot fl per visite, heb ben ons nu een geheel nieuw tarief voorgelegd, waarin de patiënten naar gelang van hun ikko- men in 5 klassen verdeeld worden tin waarin onderscheid gemaakt wordt lo. tusschen. visites aan 't huis der patiënten of tijdens het spreekuur bij de doktoren aam huis; 2o. met den afstand tusschen het huis des' géMeeshieeTs en dat van den zieken; 3o. met den tijd van consult,, die verdeeld wordt in dag1, .avond na, zessen en nacht na 11 uur. I Eindélïjk 4o-, moet meni voor sptoied-visites, vi sites op een bijzonder aangeduid uur en op Zon dag nogmaals extra betalen. De 5 „klassen" of gbadeu van géjgded'heid zijn lo. boven f6000 per jaar inkomen; 2o. f3000 f6000; 3o. f2000—f3000 4o. f1200—f2000; 5o onder de f1200. Visites aan huis zullen r-etep. berekend wer dén ad f2, f 1.50, f 1.25, fl, f0.75 en visites op 't spreekuur fl.50, fl, fl, f0,75 eni f0.75. Buiten 't spreekuur, doch wel aan huis des gé neesheers alles dubbel, visites ini consult met oen anderen geneesheer driedubbel. 's Avonds geldt het dubbele, 's nachts even eens het drievoudige tarief. ■Het beste protest als er ook tegen cteze flinke verhooging van tarief geprotesteerd moet worden zal eenvoudig zijn niet ziek te wor den. i Het mes. Zondag-avond te kwart over 9 is bij een vechtpartij op de Nieuwestad te Leeuwarden, zekere A. W., uit Hardegarijp, door eenige Leeuwarders aangevallen en door den 17- jarigen A. de H. met een mes in de rechterborst gestoken. De politie heeft den dader opgespoord. Kermispret. Een hevige vechtpartij had gisteren plaats op de Woenselsche kermis. Twee personen vielen daarbij worstelend door de groote vitrine van hel café «Musis Sacrum." Een van hen^ zekere Vervoort, werd deerlijk aan het hoofd gewond. Ongelukken. Kapitein Louman, van het 5e ref. inf. te Amersfoort, is, naar het N. v. N, meldt, gisterochtend, toen hij te paard in vollen galop van den Leüsdenschenweg komende, de hoofdpoort van de kazerne wilde binnen rijden, doordat zijn paard struikelde, gevallen en heeft een hersenschudding gekregen. Men vreest voor zijn leven. De heer v. G. te Brielle. die dezer dagen bij het vruchtenplukken uit een boom was gevallen, is gisteren overleden. Vermist. Sedert Zondagmiddag wordt een patiënt van het rijkskrankzinnigengesticht te Me-' demblik vermisthij was opgenomen in de ge zinsverpleging ten huize van den heer J. v. d- B. Vermoedelijk is hij per rijwiel ontvlucht. Na der is gebleken, dat hij te Medemblik iemand voor eenige horloges, kettingen enz. heeft opge licht. D i en slw e i g' e ,r i n g. Naar wij vernem-cn heeft, zich weer een1 geval voorgédiaian van dienst weigering uit anti-tailitairistisoh beginsel'. Het bei- treft den milicien-kanonnier J. K. van het 4e regiment vesting-artillerie tel Neuzen. De beklaagde is reeds, m verhoor aldaar, over gebracht naar het Huis van Bewaring te Den Haag, ter beschikking van den auditeur-militair. Deserteur terug. Te Hoogei Zwaluw© heeft zich hij de marechaussee aangemeldde soldaat J. v. H., van het 2e regiment veldartillerie, die de vorige week in het Park te Rotterdam zijn uniform en wapensl achterliet en deserteerde. Van hier 'begaf hij zich naar Antwerpen; toen hij daar geen werk kon vinden, is hij' terug komen loe pen. Te Hooge Zwaluwe, waair hij niet verder kon en geheel van middelen ontbloot was, heeft hij izicfh om hulp tot de marechaussee gewend. Een afzetter. De «Nieuwe Gazet" meldt Het personeel van bruggen en wegen te Brussel is geheel in opschudding gebracht door het ont- dekkén van een aftruggelarij, waaraan een gepen- sionneerde ambtgenoot, onlangs overleden, zich zou plichtig gemaakt habbon. Deze gewezen beambte had, om zijn inkomsten te vermeerderen, een list bedacht, waardoor hij erin gelukt was twee geldleeners, betrouwende personen dus, van een som van 80.000 fr. te ont lasten. De beambte had deze geldleeners wijsge maakt, dat het gouvernement een verbintenis aan gegaan had om hel loon van het personeel van bruggen en wegen te verhoogen. Doch daar er voor het oogenblik geen geld genoeg in kas was, had het gouvernement het personeel aangezet wissels te onderteekenen, ten einde onmiddellijk in het bezit van de verhooging te komen. De beambte was gelast de zaak tot een goed einde te brengen. «Er bestaat geen gevaar, zegde hij, vermits de Staat voor alles verantwoordelijk is." De geldleeners stemden toe en de beambte bracht hun 300 geteekende wissels. De handteekens wa ren natuurlijk valsch. Het bedrag der wissels beliep 100.000 frank, waarvan er f80.000 uitbetaald werden. Voor eenige dagen stierf de beambte en de geldleeners schreven naar al de onderteekenaars der wissels. Men oordeele over de verslagenheid. Groot was ook de teleurstelling van de twee geld leeners. In de woning van den aftruggelaar heeft men maar 10.000 frank teruggevonden. Tien dagen opgesloten in een ij s k e 1 d e r. Een bijna ongelooflijke geschie denis wordt uit Annaberg, een stad in het Erz- gebergte, gemeld. Daar had een veertienjarige schooljongen, Scharfsmidt, met twee andere ka meraden, onder wie den tienjarigen pleegzoon van den arbeider Streusel, een reeks van dief stallen gepleegd. De familie van den eenen knaap vertrok spoedig daarop uit Annaberg. Scharfs- schmidt, die vreesde, dat de jonge Streusel de diefstallen zou kunnen uitbrengen, besloot den kleine onschadelijk te maken. Hij sleepte hem naar den ijskelder van een restaurant en sloot hem daarin op. Dagelijks kwam hij zijn slachtoffer wat water en een broodje brengen. De tienjarige Streusel hield het ten slotte niet langer in zyn gevangenis uit en ontvluchtte door een kelder venster. Van ontbering zakte hij echter spoedig in elkaar; totaal uitgeput werd hij door eenige voorbijgangers gevonden. De knaap was tien dagen lang in den ijskelder opgesloten geweest; ver- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). 0^*" Van ingezonden stukken ook al word-n ze niet geplaatst wordt de kopv niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2