Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f 00 ibUzzJlO Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargaug. Donderdag 26 September 1912. 'So. 10432. pfin by veriies inr overeenkomstig op ie polis vermelie voorwaarden. Ofücieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing. FEUILLETON. DE KATJES. Kiesdistrict II. Broers- veil Boiienlandsch Nieuws. Doele. Totaal. Gekozen de heer: J. A. M. MEIJER. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog iloilandsche Algeineene f4 H H verlies 1 U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 25sten dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad, in Kies district II, op de secretarie der gemeente ter in zage is nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van: lo. de N.V. Houthandel v.h. F. W. y. d. Eist Co., om vergunning tot het oprichten van een schavery en zagery op het terrein aan den Buitenhavenweg no. 38/44, kadasier Sectie L. nos. 1346, 1348, 1349 en 1350 2o. H. B. vau den Dool, om vergunning tot het oprichten van een azyumakery in het per ceel achter het pand aan de Nieuwe Haven no. 43, kadaster Sectie L. no. 1997 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag, den 10 October a.s.,des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar hei behoort, den 26 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. UITSLAG der Woensdag gehouden Herstem- ming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 6) Eigenlijk had het aan vier katjes het leven geschonken, maar Dora had er twee weggeno men als volkomen overtallig, zonder evenwel dat Eleonore daar iets van te weten kwam. Deze was verrukt over de twee pikzwarte dier tjes, die met den dag aardiger en slimmer werden en door hun spelen met elkaar zelfs de vrouw van den geheimraad soms in lachen deden uitbarsten. De zwarte tweelingen gaven dan ook nu en dan bepaalde tooneelvoorstellingen in de kamer. Van het oogenblik af dat de eene door met hare zachte pootjes den neus en de wangen yan de andere te streelen deze tot spelen uit lokte, tot den wilden strijd, waarbij hare haren gingen overeind staan en zij met uitgestrekte klauwen, blazend, miauwend en schreeuwend elkander aanvielen, vertoonden zij allerlei behen dige kunstgrepen waarbij zich het verschillend karakter der beiden dieren openbaarde en in het dagelij ksche eentonige leven der kattenfa- milie gaf dit eene onschuldige afwisseling. De dames hadden een ander tijdverdrijf, iets (VacatureDE JONG). Aantal kiezers 621 621 1242 Uitgebrachte stemmen 471 472 943 Van onwaarde 16 13 29 Geldig455 459 914 W.v.d. HOEK (S.Ü.A.P.) 212 267 419 J. A. M. MEIJER (R.K.) 243 252 495 De uitslag der Herstemming. De uitslag der herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district II is zeker een voldoening vooral voor de leiders der christelijke partijen, die zich voor het verkiezings- werk weer zooveel moeite hebben getroost. Bij deze stemming werd onze uitnemende candidaat gekozen en dat met eene meerderheid, die zeker alleszins reden tot tevredenheid geeft. Hulde aan de kiezers, wier goed inzicht aan onze billijke verwachting alleszins heeft voldaan 1 Naast het zoo bevredigend succes geeft toch ook het uitgebracht stemmencijfer wel reden over den afloop dezer verkiezing tevreden te zijn. Ter wijl toch onze katholieke candidaat 76 stemmen meer verwierf dan zijn socialistische tegenstander, kreeg hij in het geheel 176 stemmen meer dan er bij eerste stemming op hem werden uitgebracht. Rekent men hierbij met het vaststaand feit, dat er bij tweede stemming altijd meer kiezers dan bij de eerste stemming opkomen, dan blijkt toch waar het aantal meer opgekomen kiezers niet zoo groot is (74) dat de stemmen de vorige maal op den christelijk historischen candidaat uitgebracht, althans grootendeels op den roomsch- katholieken gekozene zijn overgegaan. De 96 stemmen, die de socialistische candidaat ditmaal meer verwierf dan bij de eerste stemming mogen we zeker wel voor een deel ook toeschrijven aan die »kleurlooze middenstofwelke de vorige maal, de beide uitersten vermijdend, in den christelijk- historischen candidaat eenigszins haren man vond, maar wien nu het rood toch nader stond dan het zwart. Overigens blijkt ook nu de keuze weer moeilijk geweest te zijn voor eenige kiezers, vermoedelijk door propagandisten ter stembus geleid, want er waren nu nog 29 brief jes van onwaarde, meerendeels doordat geen keus was gemaakt. De beproefde coalitietrouw der rechtsche par tijen is ook bij deze verkiezing vooral ook in den ijver door Anti-Revolutionairen en Christelijk- Historischen ontwikkeld - weer duidelijk geble ken. Naast Hem, Wien wij allereerst voor het goede ons geschonken hulde en dank moeten wijten, brengen wij hier ook oprechte hulde en dank aan hen, die het moeizaam verkiezingswerk door hun ijveren en zwoegen tot dezen uitslag hebben geleid, den beproefden leiders van het anders om zich mede bezig te houden, dat haar met den dag liever werd en van hoe weinig belang dit ook schijnen moge in de oogen van hen, die in het openbare leven de hand trach ten te slaan aan het roer van het groote schip „de maatschappij," van de twee dames was in haar afgezonderd leven, elk blijk van ontwik keling harer pleegkinderen, minstens van even veel gewicht, ais voor hem, die zich met poli tiek bemoeit, de val van een minister in Turkije die, wel beschouwd, op de wereldgeschiedenis vaak even weinig invloed uitoefent als de sprong van eene kat. Het geheele huis, dat is, de vrienden der katten en de onzijdigen, waren eenparig van oordeel, dat er nooit twee zulke prachtige jonge katjes 'op de wereld hadden bestaan als deze, en dat Zörbig het onmogelijk over zijn hart zou kunnen verkrijgen om hun het vel af te stroopen om dit als geneesmiddel tegen de rheumatiek te gebruiken. Eleonore ging zelf zoover om de diertjes de namen van Rheumatus en Rheumitus te geven, opdat daardoor telkens de naam van hun aarts vijand in herinnering zou worden gebracht en deze tegelijkertijd er door gesmaad werd Bij verkorting werden zij al spoedig Mitus en Matus genoemd Mitus was leniger en fijner gebouwd en had een bevalliger vorm dan Matus, wiens kop iets dikker was en die aan eten en drinken de voorkeur gaf boven het spel, waaraan Mitus zich met grooter ijver wijdde. Ook had, naar verkiezingswerk, maar ook den volijverigen pro pagandisten, die beiden hun eigenaardige taak met den meesten ijver en nauwgezetheid hebben vervuld. De weldenkende kiezers hebben zich, aldus voorgelicht, met te meer ijver geschaard om de partijen die orde en recht in haar vaande' schrijven. Bond van Distillateurs en de Tariefwet. De Bond van Distillateurs in Nederland heeft een adres gezonden naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin bezwaren worden ge maakt tegen het ministrieele voorstel neergelegd (n artikel 431 der Tariefwet (ontwerp) om het invoerrecht op gedistilleerd te verhoogen, en te brengen van f3.50 op f5.— per H.L. ad 50°/o. Worden reeds tengevolge van het bestaande invoerrecht, grondstoffen, welke de Distillateur voor zijn bedrijf noodig heeft, hooger in prijs gehouden, dan zal bij een eventueele verhooging van dat recht het distillateursbedrijf nog in hoo- gere mate worden gedrukt. Bedoeld voorstel wordt dan ook noodlottig ge acht voor genoemd bedrijf, dat reeds onder de recente accijnsverhooging beduidend lijdt en welks kosten door een bijna algeheele verhooging der tarieven enorm zullen stijgen. Met een eerbiedig verzoek om het ministerieele voorstel tot verhoo ging van het invoerrecht op gedistilleerd niet aan te nemen, wordt het adres besloten. Gisteravond is d o o r de p o 1 i t i e u i t Rotterdam hier aangebracht een minderjarig meisje, hetwelk de ouderlijke woning te dezer stede was ontloopen en wier opsporing door haar vader was verzocht. Zij is bij de ouders teruggebracht. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. De minister van oorlog, ad interim minister van marine, heeft, met ingang van 1 October, benoemd tot lichtwaehter-stoker in de gasfabriek ten dienste van 's Rijks verlichting alhier, tevens belast met de bediening van den misthoorn alhier, W. L. Goedhart, gepensionneerd korporaal-stoker 2de klasse bij de Koninklijke marine. UIT ROTTERDAM. In Eudokia is gistermiddag op 60-jarigen leef tijd overleden de beer Th. Nolen, leeraax in ce Nederlandsche taal en letterkunde aan het Er-.is- miaanseh gymnasium, te Rotterdam; medeoprich ter en bestuurslid van vele nuttigia instellingen, alsue Vereen, voor Volksvermaak, die® Bond voor Lichamelijke Opvoeding enz. De overledene was ridder in de Oranje Nassau-orde. Op den Balkan. Uit Weenejn wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat het exposé van graaf Bierchtold over de internationale politiek van Oostenrijk-Dmga- lije. door zijn oprechtheid in alle politieke krin- Eleonore's meening, Mitus een veel bezielder blik dan Matus. Hoe prettig en rustig had men in het hui- in de voorstad kunnen leven, wanneer de ge moedsstemming van alle bewoners dezelfde ware geweestmaar het schijnt dat de vrede een van die dingen is, welke te gelijk met het paradijs verloren zijn gegaanOp den duur kunnen volken evenmin met elkander vrede houden als bewoners van een zelfde huis, zoodra maar de ware kat tusschen beiden komt. En overal zijn er katten afgunstige katten, strijd-, lustige katten, eerzuchtige katten, heersch- zuchtige katten, en hoe zij verder heeten mogen, voor wier klauwen de eendracht de vlucht neemt. Om des lieven vredes wille kreeg de kapitein volstrekt geen visch meer, welke verandering thans Zörbig aanleiding gaf om aan juffrouw Roderich pertinent de vraag te stellen of die satansche katten nu alle visch alleen opaten. Juffrouw Roderich had zich veel laten welge vallen, maar eindelijk raakte haar geduld uit geput. Zij verwaardigde zich niet Zörbig te antwoorden, maar schreef een brief vol klachten aan den kapitein, waarin zij de geheele katten en vischgeschiedenis uitvoerig uiteenzette en den kapitein onder het oog bracht, dat de door het lot zoo zwaar beproefde vrouw van den geheimraad niets anders op aarde bezat dan hare dochter en deze zoo veel van Poessie hield even als van Mitus en Matus en zij vroeg of de gen een gunstigen indruk heeft gemaakt. Zonder zich achter schoonschijnende woorden te verber gen, heeft hij uitdrukkelijk erkend, dat de poli tieke toestand op den Balkan ernstig is en dat <xe weg, om tot een oplossing te komen, nog steeds in het duister gehuld is1. Uit die woorden is iedereen duidelijk, dat een toevallige samen loop van allerlei kleine omstandigheden nog steeds een groote crisis en misschien wiel een uitbar sting in het loven kunnen roepen. Ondanks de overeenstemming der Europeesche mogendheden, ondanks de bemoeiimglen van Petersburg om den vrede te bewaren, en zelfs ondanks de verzoe nende politiek van de Porte ein van de voor naamste politieke, leiders der andere Balkan staten, zien wij in de redevoering van Berchtold geen spoor van optimisme. Voor ons is dat het meest belangrijke in zij'n betoog. Berchtold verzwijgt niet. dat voor Oostenrijik-Hongarije zeer groote belangen op het spel staan bij 't uitbreken van een oorlog op den Balkan en dat bet rijk aan oerge] ijk e toestanden alken het hoofd kan bie den wanneer het in het bezit is van een groot leger en een flinke vloot. Deze woorden zijn niet direct gericht aan de Hongaarse he en Oosten- rijksche delegaties, doch in hoofdzaak aan de kkino Balkanistaten, die nog steeds droomen van eer verovering van Turksch grondgebied Gunstig steken hierbij die woorden af, waarin graaf Berchtold, de overeenstemming schetst, die er heerscht tusschen de regeeringen van den Driebond. In tegenstelling met de- door de All- deutschen gelanceerde berichten, dat er tusschen Duitschland en Oostenrijk omtrent den Balkan een meningsgeschil bestaat, bemerken wij uit Bmch- told's verklaringen, dat er volkomen eenheid is. Naar uit Sofia aan de „Vossische Zei tuna" ge meld wordt, wordt het eiken dag duidelij'k-ir, dat ue overige Balkanstaten de stappan-, die Bulgarije zal doen om het Macedonische vraagstuk op te lossen, zullen goedkeuren ien dat zij Bulgarije in alles zullen volgen. Algemeen verwacht men dan ook, dat Bulgarije, op deze moreele en daad werkelijke hulp steunend, een beslissing zal ne men Volgens een telegram uit Petersburg aan de „Vossische Zeitung", verklaarde de diplomatieke medewerker van de .„Wjedomosti" dat een oor log tusschen Bulgarije en Turkije onvermij delijk is en op zijn laatst den 14den October 2.al uitbreken. Geheel in strijd daarmede meldt een telegram uit Constantinopel ajan hetzelfde blad, dat de Bulgaarsche gezant de Porte verzekerd beeft, dat zijn regeering een minnelijke oplossing der geschillen wenscht. De Turksche regeering moet dan echter de beloofde hervormingèa inv-oe ren. Aan de Turkisch-Bulg'aarsche grens, bij Bat ik, moeten de Turksche en Bulgaarsche grensposten, opnieuw met elkaar zijn slaags geraakt. De Bul gaarsche militie uit de naburige dorp-en snelde haar landgenooten ter hulp-. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Belgrado, dat in toonaangevende politieke kringen nog steeds kapitein gaarne bloedende harten zou zien En breken zouden de harten, als zeker iemand die diertjes het vel afstroopte. Dit kon de kapitein niet verlangen en als het gebeurde, zou er eene aanklacht tegen hem worden ingediend en een proces het gevolg zijn. Philippine was bijna geheel in tranen opgelost, toen juffrouw Roderich met van aandoening sidderende stem haar den brief voorlas. „'t Is of ik den dominé zelf hoor en," voegde zij er zuchtend bij „ach, wij menschen zijn allemaal zondaren." De kapitein scheen echter anders over den brief te denken, want zijn antwoord bestond daarin, dat Zörbig op eens met een bulhond aan een touw bij juffrouw Roderich kwam en een portie eten voor den hond bestelde, waarbij hij zich de woorden ontvallen liet„Box bijt de grootste katten in één hap dood. zoodra hij ze maar ziet." Als andere menschen metiageriën van katten er op nahielden, dan had iemand recht zich een hond aan te schaffen, die er voor waakte, dat die dieren hem des nachts niet aanvielen. Die onwelwillendheid en dit hardnekkig vol houden had de vijandschap ten top doen stijgen De geringste aanleiding was maar nooaig om den oorlog te doen uitbreken, en deze liet zich dan ook niet lang wachten. In het holst van den stillen nacht had de lang voorziene ontmoe ting plaats tusschen Box en Poessie. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1