Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f flfin Ioüw™:;:sTlö Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaar^aw^. Vrijdag 27 September 1912 W 10433. overeenkomstig 05 ie polls venelie voorwaarden. dood T I 1111 pnfl verlies n/j r Officieek berichten. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUIL LET ON. DE KATJES. Boitenlandsch Nieuws, N BE TOL KIS GS REGISTE R Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadverteritiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog Botlandsche Algemeene I J y U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van eiken ande» ren vinger. AANGIFTE voor het Burgemeester en Wethouders van Schiedam, achten het noodig de ingezetenen te herinneren aan hunne verplichtingen tot het doen van aan gifte voor het Bevolkingregister, voorgeschreven hij Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 Staats blad no. 141) en by de gemeenteverordening van 3 Januari 1893. Die verplichtingen, wier verzuim wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f100, zijn hoofdzake lijk de volgende By vestiging in de Gemeente. Hij, die zich in de gemeente vestigt, doet daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur bin nen ééne maand na zijne aankomst. By het verlaten der Gemeente. Hij, die de gemeente metterwoon gaat ver laten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. By verhuizing binnen de Gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon doet, binnen ééne maand na zijne ver huizing binnen de gefnemte, daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levend persoon geeft, uiterlijk binnen ééne maand ken nis aan het Gemeentebestuur van ieder lid, dat in zijn gezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepèn. Algemeene Voorschriften. Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven ter invulling van het Bevolking register noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe op geroepen, is verplicht tot het doen der opgaven boven vermeld. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat men zich deze herinnering zal ten nutte maken en brengen opnieuw ter algemeene kennis, dat hetBureau van hetBevolkingsregister gevestigd is in het voormalig Kantongerechtsgebouw School straat 12t en geopend is dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen, van des voormiddags 8V2 tot des namiddags 41/, uur. Schiedam, den 27sten September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Plan 1913. Ten Raadhuize zal op Dinsdag 1 October a s., des namiddags ten 2 uur, wederom een bijeen komst worden gehouden teneinde tot de benoe ming van een Uitvoerend Comité voor het plan 1913 te kunnen overgaan. Nieuwe Raadsleden. De heeren Dubbelman, Van der Hoek en Humoristische novelle. Naar het Duitsch. 7) Poessie, die zonder in de medicijnen gestu deerd te hebben, inzag dat het nu tijd was geworden om voor hare jongen muizen te van gen, opdat ze voortaan op levende wezens verder hare talenten zouden ontwikkelen, was bij eene jachtexpeditie ook naar de bovenverdieping gegaan, waar de bulhond van den kapitein lag te sluimeren. Daar had Zörbig met zijn helsche voornemens het dier oppzettelijk gelegd, omdat er onmiskenbare sporen waren, dat Poessie bij hare nachtelijke omzwervingen hierheen doolde. Er ontstond een felle strijd, maar daar Poessie in de duisternis beter kon zien dan Box, was deze, ondanks zijne grootere kracht, spoedig in den ongunstigsten toestand, daar de kat op zijn rug sprong en met hare klauwen hem zoo duchtig op den kop krabde, dat hem hooren en zien verging en hij eindelijk, zich zelve niet meer meester, onder vreeselijk gejank de trappen afholde. Door zijn janken wérden de slapenden gewekt. De deuren werden geopend en vertoonden zich lichten, die menschelyke gedaanten beschenen Meijer hebben bericht gezonden, dat zij hunne benoeming tot Raadslid aannemen. UIT DELFT. Woensdagavond had een vergadering plaats van het Delftsch Studentenkorps, ter definitieve be spreking van de lustrumplannen. De»»D. Ct." is in staat aangaande het in deze bijeenkomst be- slotene mee te deeleu, dat de Korpsvergadering meegaat met de F. C. en we het volgend jaar een vertooning uit het leven der Perzen zullen te zien krijgen. Het Inca-plan is verworpen, aangezien de kos ten daaraan verbonden, doordien de costumes daarvoor speciaal geweven moesten worden, veel te hoog zouden oploopen. De costumes, benoodigd voor het Perzische p'an, zullen daarentegen veel gemakkelijker te bekomen zijn, zonder te groote financieele bezwaren en verdienen daarbij aesthetisch de voorkeur. Omtrent het onderwerp uit genoemd tijdperk kon men nog niets positiefs meedeelen. UIT VLAARDINGEN. In de jongst gehouden vergadering van den ge meenteraad is voorlezing gedaan van een brief van de plaatselijke schoolcommissie, houdende mededeeling, dat zij niet in staat is nieuwe dubbeltallen in te dienen te ter benoeming van 5 leden, va i die commissie, ter vervanging van de leden, die onlangs hun ontslag hebben ge meend te moeten nemen wegens te geringe sa menwerking tusschen het dagelijksch bestuur en de commissie. Naar aanleiding hiervan sprak de Raad bij acclamatie den wensch uit, dat bedoelde leden zouden aanblijven. Benoemd werd tot directeur van het electrici- teitsbedrijf de heer W. J. Kalis. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Italia,ansclhe bevelhebber publiceert, cal de Italiaansche verliezen, in den strijd bij: Zanzcur bedroegten 9 officieren en 65 soldaten gedood en 21 officieren en 394 soldaten gewond. Het „Giomale d'Italia" meldt dat het haven bestuur van Catania bet Tunksche stoomschip Maria Coset'te", geladen met graan en varende onder Engjelschie vlag, in beslag genomen heeft. Pe „Neue Freie Prels&e" bericht, aat de Ttali- aansrhe vlooit een aantal koopvaardijschepen ge praaid en onderzocht 'beeft. De troepen, die Rho- dus bezetten, zijin ten deele ingescheept Men verwacht binnen enkele dagen een aanval op Chios en die bezetting van dat eiland. Volgens de Tunksche bladen moet de minister van handel na,ar Zwitserland gaan met beslis sende aanwijizingien voor de vredesbesprekingen aangaande de soevereiniteit over Tripoli en Bar- ka. Als er een bruikbare formule wordt gevonden in ongewone kleedij en allerlei stemmen deden zich hooren. Die van den kapitein klonk heftig en dreigend Zörbig riep den hond de studenten lachten en hitsten de dieren aan en wierpen hun groote laarzen op goed geluk van boven neder op de strijdersPhilippine kermde sid derend om hulp. Het ganscbe huis was in oproer. Maar even snel als het rumoer ontstaan was, bedaarde het weder. Jankend en kruipstaartend sloop Box naar zijn baas, van wien hij een paar trappen kreeg. Poessie rende als eene'schaduw door de deur, waaraan Dora stond die haar riep en toen de strijders uit de kampplaats verdwe nen waren, trok ook het publiek af, behalve Philippine, wie de taak werd opgedragen, om de dingen, waarmede de studenten de vech tende hadden aangehitst, weer boven te brengen. Aarzelend ging zij de trap af, toen plotseling de voordeur geopend werd en de schoenlapper, die eveneens wakker gemaakt was vóór haar stond. „Wat is er gaande?" vroeg hij haar krachtens zijn recht als huisbewaker. „Wat heb je op dit uur hier te doen „De laarzen," stamelde het meisje. „Gekheid Als je 's nachts uit wandelen wilt gam, moet je ergens je fortuin zoeken,ant woordde de schoenlapper barsch. „In een fat soenlijk huis passen zulke schandalen niet. Wat moeten de buren wel van zoo'n meid denken Foei schaam je." zullen dte officieel© ondetiihandeiingen begin rffn, met den minister als eerste gevolmachtigde. SAMOS. 'De „Loikial Anzeigier" verneemt uit Constanti- nGpiel, dat de kabel ver bind i ng tusschen Chios en Samos verstoord' is. Person,en, die per boot uit Samoa vertrokken en gisteren te Constantinopd aangekomen zijn, ziegjgen, dat de revolutie op Samos meer "en meer veld wint. Die troepen had- oen voortdurend schermutselingen met de ben den, die zic:h in het gebergte verschanst hebben. Franse,he en Engelsohe militairen zouden heden op< het eiland landen. In de Turksche hoofdstad wordt gevreesd, dat üe gespannen toestand, die op het geheele Balkan-lschiereiland heerscht, door uieze nieuwe gebeurtenissen noig verscherpt zal wordten. Uit Rome wordt noig gemeld, dat daar vaiiu daag de ministerraad zal bijeenkomen. Men ver wacht, dat hij1 gewichtige besluiten zal' nemen. Op den Balkan. Uii; Londen wondt aan de „Matin" geseindHet is niet twijfelachtig, diat onder de vragen, die Sasanof en Edward Grey in de eerste plaats zullen bezighouden, de Balkankwestie, bovenaan staat. Men gelooft, dat de oproerige geest, die onder de bewoners van den Balkan heerscht, al leen aan den dag gelegd wordt, om den arbeid er de zorgen van de Parte te verzwaren. Men kan het voor zeker houden, dat de diplomaten zich daarvan rekenschap zullen geven, en in goed ingelichte kringen denkt men niet, dat hun ne besprekingen zullen leiden tot een nieuw pro gramma voor de triple-entente. De Enge!sche poli tiek op den Balkan is gegrondvest op het prin cipe van samenwerking tusschen de Europeesche mogendheden, terwijl men vermoedelijk za! trach ten deze samenwerking' meer vruchtbaar te ma ken, doch tot een nieuwe politiek zal niet worden overgegaan. Het resultaat van de besprekingen ever den toestand in den Balkan zal dus slechts leiden tot een bevestiging van de houding van Ruslana en Engtefand ten opzichte van de Eiaikan- kw estie. Volgens de „Wiener Allgtemeine Zeitung" loopt bet gerucht, dat men in financieele kringen te Wtenen bericht ontvangen z,ou hebben, dat Bul garije aan Turkije den oorlog verklaard heeft. In regeeringskringen te Weenen en Rome heeft men hierover geeiu rlei bericht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Do commissie voor buitenlandse he zaken uit de Oo=tenrijks'chè delegatie, is begonnen met de beraadslaging over de begrooting van buitenland- sche zaken. In antwoord op een vraag van den socialist Ellenboger, of de regeering1 een gewapende tus- schenkomst in Turkije en uitbreiding van grond gebied naair die zijde op het oog bad, verklaarde Een onderdrukt gekreun was alles wat Phi lippine tot antwoord kon geven en juffrouw Roderich slaagde er eerst na groote moeite in om haar tot bedaren te brengen, toen zij verteld had wat zij had ondervonden. „Daar moeten we iets aan doen," zeide juf frouw Roderich, „zoo kan het niet langer. Zör big is van alles_ de oorzaak. Als er nog gerech tigheid op aarde bestaat, dan moet hij zijn loon krijgen. Troost je maar Philippine, je onschuld is op een harde proef gesteld. Gaat het de kat niet even als jou Ook de heer Huber was tot de overtuiging gekomen, dat deze toestand onhoudbaar was en besloot den eersten stap te doen om eene rech terlijke beslissing uit te lokken en zijn rechts kundigen bijstand aan de vrouw van den geheim raad aan te bieden in een onvermijdelijk proces, waarvan de goede uitslag in meer dan een opzicht zeker was, omdat het aanschaffen van een hond, na hetgeen voorgevallen was, het boos opzet van de tegenpartij duidelijker aan toonde dan de minst welwillende rechter tot zijn voorlichting kon verlangen. Hij kleedde zich met meer dan gewone zorg aan en vroeg aan juffrouw Roderich of ook zij niet van meening was. dat hij, Kurt Huber, een bezoek moest brengen aan de vrouw van den geheimraad en haar moest aanraden om eene klacht in te dienen, daar toch, na hetgeen dien nacht gebeurd was, er iets gedaan moest worden. GcTChtold, dat een minister, die zich iterst in April en vervolgens nu nogmaals ten gunste van het beginsel van het behoud van den bestaanóen toestand had uitgesproken, zich erover molest ver wonderen, dat ELlenbogter meende, dat. die minister thans een oorlogspolitiek z-ou volgen. Hij kon op zijn vraag niet- anders dan ontkennend antwoor den. In verband met het laatste gedeelte van zijn openingsrede moest men wel begrijpen, (.at de hoogste taak van leger en vloot het beschermen van den vrede is. f i SPANJE. De spoorwegmaatschappijen zijn geneigd, om aan de drie voornaamste eischen der spoorweg arbeiders te voldoen. Daardoor zullen de begroo tingen der vier voornaamste maatschappijen nut 60 millioen en die van de andere maatschappijen met 75 millioen worden verhoogd, indien de Re geering te hulp komt of toestemming geeft tot verhooging der spoorwegtarieven. De andere eischen zullen gemakkelijk kunnen worden toe gestaan. MEXICO. Naar het „Berliner Tageblatt" uit New-York verneemt, heeft president Madero den rebellen, die onder bevel van generaal Orozco staan, alge meene amnestie beloofd, wanneer zij de waaens neerlegden. Madero beeft het congres een erudiet van 20 millioen pesos gevraagd, tot voortzet ring van den strijd tegen de opstandelingen. NICARAGUA. Aan het departement van Buitenlandsehet Za ken te Washington wordt bericht, dat de schout bij-nacht Southerland den aanvoerder der rebellen Mena. me,t. 700 volgelingen den 24en dezer «nn- s!reeks middernacht gevangen nam. De gevangen neming van Mena wordt als het einde der revo lutie in Nicaragua beschouwd! CHINA. Uit. Shanghai wordt da. 9 Sept. aan de Köl- nisc.be Zeitung" over de geweldige taifoen, die voor de provincie Tschekiang zulke noodlottige gevolgen had, het volgende geschreven: Elk jaar vorderen de aan de Chineesdhe kus ten gedurende den zomer i opt reden de taifoens g'rou- te offers aan mmschenlevens en eigendommen. Tengevolge, van de gebrekkige verkeerswegen, duurt het vaak dagen en weken, voor heit be kend wordt, dat een wervelstorm weer gewekagé verwoestingen heeft aangericht. Kort geleden teelgrammen meldden het reeds, heeft opnieuw een vernietigende taifoen over de kusten van de provincie Tschekiang gewoed'. De kapiteins der schepen, die na de taifoen hun koers langs de Tsehekiangsche kusten namen, maakten melding van medkwaardige wrakken, die op ze? rond dreven. Naast onderstboven geworpen jonken, kwamen zij op hun weg hoornen, daken hout werk van tempels1, meubels, huisraad e|nz. legen. Dit was voor hen een bewijte, dat een, stormwind Juffrouw Roderich gaf hem in alle opzichten gelijk, en drong er bij hem op. aan tegen Hans Zörbig, dien aartsbooswicht, eene klacht in te dienen en terwijl de heer Huber met een klop pend hart de voortrap opging naar de kamers van de vrouw van den geheimraad, zond juf frouw Roderich Philippine de achtertrap op met eenige beentjes voor Mitus een JMita, die zij aan juffrouw Eleonore moest geven en droeg' haar op om, zoodra zij iets had vernomen, dadelijk terug te komen en haar daarvan bericht 'te brengen. Gelukkig door de gedachte, dat eindelijk die afschuwelijke Zörbig zijn loon zou krijgen', snel de Philippine de smalle steenen achtertrap op, maar haar tevreden lachje verdween plotseling, toen zij, op het portaal van de eerste verdieping gekomen, Zörbig zag, die bezig was om de laarzen van den kapitein te poetsen. „Waarom lach je riep hij de verschrikte Philippine toe. Waarom trek je zoo'n grijnzend gezicht? Is dat tegen mij Zörbig was van meening, dat Philippine zoo vroolijk was, omdat Box het tegen de kat had afgelegd en hij gaf aan zijn wrevel lucht, daar hij zelf door den kapitein als de bewerker van het nachtrumoer een uitbrander had gekregen en niet eerder gelegenheid had gevonden om zijn wrok te koelen dan nu op de onschuldige Philippine. Voor deze keer echter riep zij de hulp van hare tranen niet in, maar met droge oogen zag zij hem aan en zeiWordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1