Verspreide berichten. Binnenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. wteer de een of andere stad vernield had. Waai* (rit geschied was werd het langen tijd door d,e telegraaf verzwegen. I! rieKten, die thans per brief nil de provincie Tschekiang te Shanghai zijn bin nengekomen, geven een verschrikkelijk beeld van het geweldige drama, dat zich in de omgeving var. de staid Wentsc'hau heeft afgespeeld. Daar zijn tal van dorpen en steden door eein stormvloed letterlijk van den aardbodem weggeveegd. Hei aantal dooden wordt o'p 30,000 a 40,000 geschat. Eiken dag spoelt de zee in heit Zuiden van Tsche kiang honderden lijken aan. Nu en dan "gelukt Kei enkele personen, die ziclh aan drijvende voor werpen hebben vastgehouden, zich te redden. De taifoen was 'klaarblijkelijk ook de oorzaak van een merkwaardig voorval, dat in Shanghai is opgemerkt. Te Shanghai namelijk regende het ydkerrels. Vermoed wordt, dat de geweldige orkaan langs groote rijstvelden gewaaid en de korrels noordwaarts medegevoerd heeft. De Chi- iii esche bevolking is echter van meeming, cat de rijst werkelijk uit den hemel geregend is en zij ziet daarin een gunstig testen voor de toekomst eer republiek. JAPAN. Uit Tokio wordt over den taifoen nader ge meld 'De taifoen is die hevigste, diet sinds een halve eeuw gewoed heeft. De schade bedraagt meer dan 40,000,000 yen. Een groot aantal personen werdien gedood. Dui zenden en duizenden zijn dakloos. Te Nagoya is geen huis onbeschadigd, de baVvn is vernield, drie stoomschepen zijn gezonken en velen gestrand. Te Gifoe zijn 262 personen gedood en 283 ge w'ond. Te Osaka werden 20,000 huizen vernield. De financieele toestand van Cuba wordt steeds slechter. De Amerikaansche gezant eischt de betaling van den vervallen termijn van D. 400 000 voor openbare werken, welke door Amerikanen werden uitgevoerd. Maar het geld is niet te vinden. Volgens de „Wiener Allgemeine Zeitung" is eergisteren die zaakgelastigde van Portugal plot seling verteotk'ken. Men veronderstelt dat zijn vu trek in onmiddellijk verband staat met de tegen woordigheid van den gewezen koning Manuel te Weenen. Uit Rome wordt gemeld, dat Marconi, de uitvinder der draadlooze telegrafie, bij een auto mobiel ongeluk zwaar gewond werd. Levensgevaar schijnt echter niet te bestaan. De Russische Oostzeevloot, die in de haven van Kopenhagen binnen is gevallen, telt niet minder dan 55 oorlogsschepen. Daar zijn groote linieschepen en kruisers, maar ook tal van tor pedojagers en torpedobooten bij. Nooit heeft Kopenhagen nog zoo'n talrijke vloot op bezoek gehad. Onderweg kwam de vloot het eerste eskader Engelsche kruisers tegen. Minister Kolkman. De minister van Financiën, de heer mr, Kolk man heeft zich gister voormiddag met verlof naar Frankrijk begeven. Dr. Joh. Dyserinck. f Men meldt uit Baarn Dr. Johannes Dyserinck is gisternacht op 77- jarigen leeftijd overleden. Johannes Dyserinck werd in 1835 te Haarlem geboren. Hij studeerde aan het Athenaeum Illus- trie te Amsterdam en de universiteit te Leiden in de godgeleerdheid en werd door deii Senaat der Leidsche universiteit benoemd tot theologie doctor honoris causa. Hij was als Doopsgezind leeraar werkzaam te Helder, Vlissingen en Rot terdam en was lid van de Leidsche Maatschappij van Letterkunde, het Zeeuwsch, het Utrechtsch en het Historisch Genootschap, Het Paleis-Raad huis to Amsterdam. In den Amsterdamschen Raad deelde de Bur gemeester mede dat het praeadvies van B. en W. in zake de Paleis-Raadhuis-kwestie wacht op het juridische advies dat op zijn beurt weer wacht op de te publiceeren bescheiden van prof. Brug- mans. Gelijk vroeger reeds bekend is geworden, heeft prof. dr. H. Brugmans, hoogleeraar in de geschie denis te Amsterdam, die ook deel uitmaakt van de Raadhuis-Dam Commissie, een aantal stukken verzameld, welke betrekking hebben op de ge schiedenis van het gebouw. Deze arbeid zal wor den neergelegd in een boekwerk, getiteld »Van Raadhuis tot Paleis". Het werk, dat over enkele maanden verschijnt, zal worden uitgegeven door de vereeniging »Am- stelodamum", waarvan professor Brugmans voor zitter is. Het belang van de uiteave van zulk eene ver zameling behoeft niet betoogd. Vooreerst zijn de documenten, waarop de tegenwoordige toestand berust, uit den aard der zaak van groot gewicht en eigenlijk voor de juiste beoordeeling van het, vraagstuk geheel onmisbaar; maar bovendien zijn er uit den tijd van koning Lodewijk, van keizer Napoleon en van koning Willem I tal van stukken bewaard, die een helder licht werpen op de inrichting van het oude stadhuis tot paleis, het beheer van het gebouw, de gemaakte veranderin gen, zoowel in- en uitwendig, de meubileering, het onderhoud, enz. in het algemeen op de geschiedenis van het kostbare gebouw, in de eerste jaren dat het Paleis was. Voorts wordt nog door eenige stukken de vestiging der Regeering te Amsterdam toegelicht en wordt een enkel stuk over de inrichting van het Prinsenhof als Raad huis medegedeeld. Als beginjaar voor de uit te geven documenten is genomen 1807. toen koning Lodewijk het voor nemen te kennen gaf zijne residentie naar de hoofdstad te verplaatsen als eindjaar 1815, toen de tegenwoordige verhouding tot stand kwam. Eenige stukken uit 1843 zullen eene bijlage vor men. Het spreekt van zelf dat de uitgave een zuiver historisch karakter draagtook de inleiding, waarin prof. Brugmans, aan de hand van deze en ook van andere niet gepubliceerde stukken de geschiedenis van het gebouw van 1807 tO[ 1815 zal beschrijven, zal beschrijven, zal natuur lijk volstrekt geen polemisch karakter dragen. Het voornemen bestaat den tekst toe te lichten met plattegronden der verschillende verdiepingen van het Paleis-Raadhuis, en zoo mogelijk met niet of weinig bekende afbeeldingen van het ge bouw of zijne onderdeelen. Het bestuur van sArnstelodamum" heeft gaarne het aanbod van zijnen voorzitter aanvaard om dit oorkondenboek betreffende het paleis-raadhuis door de vereeniging te doen uitgeven' Daar de uitgave aanzienlijke kosten met zich brengt, kan dit boek niet, zooals het jaarboek, gratis aan de leden worden aangeboden. Wel echter heeft bet bestuur de leden in de gelegenheid gesteld het werk tegen verminderden prijs te ontvangen, nl, vooreen halven prijs van dien in den boekhandel- Tot 1 October kuunen de leden bij inschrijving van deze gunstige voorwaarde gebruik maken. Het boek zal met inleiding en register onge veer 18 al9 vel druks, dus omstreeks 300 blad zijden beslaan. Evenals andere uitgaven van «Amstelodamum", zal ook deze goed worden verzorgd. Verplichte Winkelsluiting. Te Barneveld is in een vergadering van winke liers in beginsel besloten, zich tot den Raad dezer gemeente te wenden, met verzoek een verordening in het leven te roepen, waarbij de sluiting van de winkels om 9 uur 's avonds verplicht gesteld wordt. Trampersoneel. De Nederl. R. K Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel St. Raphaël en de Protest. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben, naar het »Huisgez." meldt, een adres gezonden aan de Tweede Kamer ten behoeve van het trampersoneel, aangezien het rapport der enquête commissie voor het tramwegpersoneel tot nog toe de regeering geen aanleiding heeft gegeven, voor het tramwegpersoneel iets te doen. Adr. sommen verschillende, ook door de enquête commissie wenschelijk geachte verbeteringen op, en dringen er op aan, dat deze spoedig zullen worden aangebracht. Erfpacht te Utrecht. In de gisteren te Utrecht gehouden raadszitting werd naar aanleiding van een voordracht van B. en W. om een stuk grond te verkoopen aan de bouwvereeniging sOndiep", een motie van de heeren Werker en Van Engen met 18 tegen 11 stemmen aangenomen, om dezen grond aan de vereeniging in erfpacht uit te geven. Het gevolg van deze beslissing is, dat thans door den raad eerst een stelsel van erfpacht zal moeten worden vastgesteld. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten Generaal is bij eengeroepen tegen Dinsdag 1 October as., des nam. te uur. De nieuwe Tariefwet. Naar de »Limb. Koerier" verneemt, zal mr. dr. J. van Best, afgevaardigde van Eindhoven, bij de behandeling van de Tariefwet in de Tweede Kamer in hoofdzaak namens de Kath. fractie het woord voeren. Steenhouwerswet en Veiligheidswet. Door den minister Talma zijn aan een groot aantal organisaties van belanghebbenden toege zonden een ontwerp-algemeene maatregel van bestuur als bedoeld bij de artikelen 6 en 7 der Steenhouwerswet en een ter uitvoering van de artikelen 6 en 7 der Veiligheidswet. Bij beide ontwerpan is eene toelichting gevoegd. De minister wenscht op deze wijze de ont werpen aan de openbare critiek te onderwerpen, alvorens ze aan de Koningin ter bekrachtiging aan te bieden, omdat hier gewichtige belangen van ondernemers en arbeiders worden geraakt. Bemerkingen moeten uiterlijk 30 November 1912 ter kennis van den minister worden gebracht. Herhalingsoefeningen. In het jaar 1913 zullen voopr herhalingsoefe ningen worden opgeroepen Pij bet. reg. g'ren. en jagers, d'ei elf reg infan terie, compagnieën wielrijder en hospitaalsolda ten: lichting 1906 voor 11 dagen; 1907 voor 26 dagen1908 voor 26 dagtem. Bij de regimenten cavalerie lichting' 1910 Voor 20 dagen. Rij de regimenten veld-artillerielichting 1908 voor 27 dagen; 1910' voor 27 dagen. Dij het korps rijdende artillerie: lichting- 1910 v.oor 27 diagien. Bij het korps pontonniers: lichting1 1906 voor 11 dagen; 1908 voor 26 dagen.; 1910 voor 26 dagen. Rij de reg; vesting-artillerie: lichting 1906 voor 13 dag'en; 1907 voor 27 dagen. Rij hel; korps pantserfoi't-'artillerielichting 1908 voor 20 dagen; 1910 voor 27 dagen. Pij het korps torpedïstenlichting 1907 voor 12 dagen; 1909 voor 19 dagen; 1911 voor 19 (ragen. bij het reg. genietroepenlichting 1906 voor' 11 dagen; 1908 voor 26 dagen; 1909 voor 20 dagen; 1910 voor 26 dag'en; 1911 voor 20 dagen (Avp.) De geest bjj het Marinepersoneel. Door het hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-personeel is de vo[gende motie aangenomen »Het Hoofdbestuur van den bond voor Minder Marine-personeel, vergaderd op 23 Sept. 1912* kennis nemende van de berichten in verschil lende bladen omtrent gepleegde sabotage aan boord Hr. Ms. »de Ruijter" in Oost-Indië. overwegend, dat de organisatie van het min dere Marine-personeel tracht lotsverbetering te verlangen langs wettelijken weg en met gepaste middelen overwegende, dat tot die laatsten niet behoort het plegen van handelingen als aan b?ord Hr. Ms. »de Ruijter" geschied overwegende ten slotte, dat meer dan eens ook de leden in Oost- Indië zich in dien geest hebben uitgesproken en dergelijke dingen hebben afgekeurd, omdat zij den strijd om lotsverbetering slechts kunnen schaden. keurt ten sterkste bedoelde handelingen af, zelfs al moet worden erkend, dat zij het gevolg zijn van den algemeen ontevreden geest onder het Marine-personeel, en roept de bondsleden, speciaal de bestuurders op, tegen dergelijke ex cessen, waarvan de organisatie de verantwoorde lijkheid niet kan aanvaarden, te waken en ter voorkoming daarvan alle mogelijke middelen aan te wenden. Ziekenhuis te Dordrecht. Het ziekenhuis-vraagstuk, dat de volgende week in den Dordtschen gemeenteraad aan de orde zou komen, is thans door een voorstel van de heeren de Kanter, de Muynck, van Oldenborgh en van Zanten een nieuwe phase ingetreden. Tot heden was het plan verbouwing van het oude of bouw van een nieuw ziekenhuis, en de verschijnselen wezen erop, dat het laatste plan wel aangenomen zou worden. Thans hebben ge noemde heeren een voorstel ingediend om een nieuw ziekenhuis te bouwen met gebruikmaking van het bestaande hoofdgebouw. Daarbij zullen de lokaliteiten tot het verplegen van de zieken geheel nieuw gebouwd worden, terwijl het be staande hoofdgebouw slechts voor den huishoude- lijken dienst bestemd zal wordenhet zal als zusterhuis worden ingericht, terwijl de apotheek er gevestigd zal blijven en er voorzien zal kunnen worden in de behoefte aan een flinke regenten kamer. De beide rechtsche ziekenzalen zullen verdwijnen. Het bijbouwplan, zooals de voorstellers het noe men, zal ruimte geven voor 120 patiënten, terwijl het plan van B. en W. voor een nieuwe inrich- 110 bedden bevatte; voorts geeft het bijbouwplan ruimschoots gelegenheid voor uitbreiding, terwijl de mooie tuin van het bestaande gesticht zoo goed als ongeschonden zal blijven. De bouwkosten wor den begroot op f250.000, de voorstellers bereke nen, dat hun plan f'110.000 minder zal kosten, dan dat van B. en W. Zij achten een nader on derzoek van hun plan alleszins gerechtvaardigd en vertrouwen, dat de raad, alvorens te beslissen tot den bouw van een nieuwe inrichting op een ander terrein, ernstig zal overwegen, of in de behoefte voor ziekenpleging in deze gemeente volgens de nieuwste eischen niet ruimschoots kan worden voorzien door het volgen van het door hen ingediend plan. Tentoonstelling De vrouw 1813—1913. In een ledenvergadering' der vereeniging Ten toonstelling „De Vrouw 18131913", te Amster dam, waar o. a. een paar wij'zlginigien van for- meelen aard in het Huishoudelijk Reglement wer- CK.n gebracht, gaf de presidente mej. Mia B-oisse- vain een korte uiteenzetting over de plannen der Tentoonstelling. Over hetzelfde onderwerp werd beden voor een aantal genoodigdeini in American hotel te Amsterdam een causerie gehouden, wefnc ook werd bijgewoond door mej. Alice Salomon uit Eerlijn, die zulk eert werkzaam deel heeft genomen in het tot stand kómen! van de ten toonstelling te Bierlijn eu thans ook' de le'ios tors do tentoonstelling te Amsterdam tnieft haar raad en voorlichting heeft bijgestaan. Ook zij zei nog een paar woorden om op te wekken tot steun, van deze tentoonstelling, welke vooral nog ten zeerste financieele hulp behoeft. Wel is er thans reed's eein f 40,000 bijeen maar men begrijpt, dat dit op verre na niet voldoende is, al i,s het beheer nog zoo zuinig. Over dei plannen v,an den architect Molenaar, waarop wij later uitvoeriger hopen terug te komen zij' thans reeds het volgende medegedeeld. Terwijl-men ^erst had meenan te kunnen volstaan met het terrein van Meerhuizen, voor die geheels tentoonstelling komt daar thans het historische gedeelte, terwijl terrein er achter moest worden bijgetrokken voor de tentoonstelling 1913, welke zeer systematisch <s ingedeeld en logisch is gedacht en een duidelijk beeld geeft van het werken der vrouw op gebied van maatschappelijk' werk, hygiëne1, ziekenverple ging, kleeding, toegepaste kunst, beeldende kunst enz. De afdeeling koloniën en oen afdeeling land bouw, aan welke laatste vermoedelijk een proef tuin zal worden verbonden, beloven ook zeer interessant te worden. Een bewijs van het pr.ac- t'-cke werken is o. a. dat men bij besprekingen over de afdeeling landbouw o. a. dacht aan de beste manier om den proeftuin productief te ma. ken door de bloemen en groenten, welke er wor den gekweekt door andere afdeelingen der tentoon stelling te doen gebruiken, zoo o. a. cle bloemen voor versiering, de groenten voor inmaak in ue huishou daf deeling. Het historische gedeelte, de tentoonstelling 1813 zal wel-een aantrekkelijk punt worden. De plannen hiervoor komen hierop neer, dat bet oude „Meer huizen" wordt ingericht als huis 1813. De woon kamer, de salon, de slaapkamer, de keuken, de kelder, alle vertrekken w;orden zooveel mogelijk iri den ouden stijl teruggebracht en om het huis ten geheels omgeving van voor 100 jaar ge schapen Men zal in oude winkeltjes ouderwet,sche lek kernijen kunnen genieten en de feestelijkheden zullen oo:k in den ouden trant worden gehouden, wij hoorden reeds van een Zaanscihe bruiloft. 'Op dit gedeelte van het terrein Wordt ook de congreszaal neergie'zet, die tevens dienst zal moe ten doen als tooneelzaal en eventueel als his torische balzaal. Men zal immers aan deze ten toonstelling verschillende congressen verbinden en Jeze zaal zal verrijzen op de grens van het 1813 en 1913 gedeelte en voor beide dienst doen. Naast Meerhuizen komt een breedte ingang, die naar bet achtergedeelte leidt, waar de verschil lende afdeelimgen van 1913 zullen worden onder gebracht en verder eein restaurant, een bioscoop theater, een muziektent en eenigie kleine bijge bouwen. Er is ook ruimte VO,otr een uitgebreid sport terrein, waar denkelijk groote sportfeesten zullen plaats hebben. Zoo kan de tentoonstelling, w.aarvan wij reeds die gevelteekieinimgen zagen, die er zeer goed uit zagen, aam het nuttige voel aangenaams paren Aan werkkrachten] schijnt geen gebrek, men hoopt alleen, dat men vóór December de noo-digte finan ciën zal bijeenkrijgen, want zonder deze kan er van al de mooie plannen niets komen. Aartsbroederschap der H. Familie. Gisteren-avond werd in de Sint-Janskerk het jaarlijksche triduum voor de vrouwenafdeeling der H. Familie, naar gewoonte, met de opdracht der nieuwe leden besloten. Wij gaan voorbij, hoe vruchtbaar deze gere geld terugkeerende oefeningen vooral wanneer zij gelijk deze week door den weisprekenden pater Schaab, uit Huisen, geleid werden op de congreganisten werken; wij Spreken er evenmin over hoe het goed geschoolde dameskoor de stichting en geestdrift, door kunstvaardig en devoot voordragen der liturgische gezangen, verhoogde wij releveeren ook niet, in welken bloeienden staat de vrouwen- congregatie verkeert, maar wij wenschen er de aandacht onzer katholieke vrouwen op te vestigen, hoe ditmaal de plechtigheid der opdracht zich onderscheidde door het groote aantal nieuwe leden. Eén en vijftig postulanten, van allerlei rang en stand, schaarden zich om het vaandel der H. Familie. Hoe krachtdadig wordt tegenover den geest van klassenhaat en klassenstrijd de onderlinge liefde en toenadering der verschillende standen bevor derd, doordat rijk en arm zich leden noemen van één en hetzelfde huisgezin, en wel het huisgezin bij uitnemendheidde H. Familie. Het is een gelukkig teeken des tijdsdat meerderen ook in onze stad het nuttige en noodzakelijke vaneen instelling als de Aartsbroederschap der H. Familie begrijpen, er een bolwerk in zien tegen den vijand van maat schappelijke welvaart en waren vrede, die onder het mom van socialisme ot modernisme de grondsla gen van het echte familieleven godsdienst, gezag en liefde, tracht te ondermijnen en aan het wankelen te brengen. Moge dit hoe langer hoe beter ook in onze stad begrepen worden vooral door mannen en vrou wen uit de hoogere kringen, want waar de gegoeden voorgaan, volgen de minderen vanzelven en grooter zal het getal worden van hen, die in het trouw vervullen van de niet zware verplichtingen van hun lidmaatschap der H. Familie steun en kracht vinden, om den waren geest in het familieleven te versterken en daardoor ook bij te dragen aan den bloei van Kerk en maatschappij. E e n b u i t e in Ik a n is j e. De arbeider Ete Ekslo heeft voor jaren als militair gediend in Den Haag, was aldaar oppasser bijl een van de «bougen", met wien hij goedl «ver weg' kon. Thans is deze overleden en 'heeft E. een lijfrente van f130 per jaar vermaakt. 1 Poging tot oplichting. De heer Joh. Schimdt, opticien in de Zijlstraat te Haarlem, werd Woensdag opgebeld door iemand, die den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2