Dagblad voor Schiedam en Omstreken f900 rur i iiiii A I hui TWEEDE BLAD. Van Houten s Cacao Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Zaterdag 28 September 1912 No 10434. oyereeukomstig op fle polis vermelde voorwaarden. Buitenlandscli Nieuws. Binnenland. (jemengd Nieuws. Zuiver en oplosbaar. Vol vetgehalte (cacaoboter). Volkomen ontwikkelde, pittige cacaosmaak. (46) BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20. ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct,elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. invaliditeit; I t, LP U voet of oog; l|lJw 1 tJ w een daim» De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam. fioo jl f60 by verlies van een wysvinger'; by verlies van eiken ande ren vinger. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het Ottomaansche gezantschap te Parijs maakt de volgende mededeeling bekend De opperbevelhebber in Tripolis telegrafeert betreffende het gevecht te Zanzoer, dat deze strijd een succes was voor de Turksche wapenen. Een vijandelijke colonne, die vooruit was gedrongen, werd met aanzienlijke verliezen teruggeworpen. Men telde op het slagveld ongeveer 200 lijken van Italianen. Een officier en 2 soldaten werden gevangen genomen. De Turken maakten zich meester van één vlag, 300 kisten ammunitie en een groote hoeveelheid verschillende voorwerpen. De Italianen bezetten slechts 'n kleinen, onbe- langrijken heuvel aan de zeezijde. Uit het feit, dat de Italianen, die den Ssten Juni hadden ge meld, dat zij Zanzoer hadden bezet, verplicht wa ren het laatste groote gevecht te leveren, in de hoop zich meester te maken van de oase, blijkt duidelijke de onjuistheid hunner beweringen. Op den Balkan. Het nieuws over den toestand op den Balkan blijft verward. Nu eens komej er optimistische berichten, dan weer treden de pessimistische tijdingen op den voorgrond. Over liet geheel geuomen is het stadium, waarin de zaken op den Balkan thans verkeeren, inder daad hoogst zorgwekkend. Sedert bekend geworden is, dat Turkije heeft gemobiliseerd,, is in Servië wederom de oorlogzuch tige stemming, die aanmerkelijk was gezakt, plotseling opgelaaid. Uit bepaalde maatregelen der regeeriog, met name van den minister van oorlog, meent men te kunnen opmaken, dat een oorlog op handen is. Toch is er slechts sprake van noodzakelijke voorzorgsmaatregelen van dien aard, dat de regeering zich aan ernstige verwijten zou blootstellen, indien ze ze naliet. Men verwacht, dat bij Koninklijke boodschap het mobiliseeren van het Servische leger zal wor den gelast. Van andere zijde beweert men evenwel, dat de regeering te dezen opzichte voor het oogenblik nog geen beslissing genomen heeft, daar nog steeds de sleutel van den toestand niet terBelgrado» maar te Sofia ligt. De algemeene stemming is in alle geval zeer ernstig. Een telegram uit Belgrado meldt, dat de Turk sche regeering gister de permissie heeft ingetrok ken, die zij Dinsdag tot het vervoeren van Ser- vischen schietvoorraad door Turksch grondgebied had verleend, zulks op grond van de onvoldoende houding van Servië. Een daad, die niet zal nalaten in Servië groote ontstemming te verwekken. Te Rome volgt men nauwlettend alles wat be trekking heelt op een mogelijke verplaatsing of versterking der bestaande overeenkomsten aan gaande den Balkan tusschen de belanghebbende mogendheden. Zich steunend op het beginsel, dat bijzondere overeenkomsten op gelukkige wijze kunnen bij dragen tot bereiking van het vredelievende doel, hetwelk door de beide groepen verbondenen (Driebond en Triple Entente) wordt nagestreefd, heeft Italië steeds met voldoening de pogingen waargenomen, strekkende tot handhaving van den status quo op den Balkan, waarbij het zooveel en zoo groot belang heeft. Te deze opzichte echter kan men hier niet na laten, de terughouding .van het kabinet te Wee- nen jegens Rome, aangaande beraamde en moge lijke Balkan-overeenkomsten, op te merken. De »B. Z. am Mittag" geeft een overzicht van den toestand op den Balkan. Het blad laat zich uit Parijs bericht seinen, volgens hetwelk Sasonof, de Russische minister van Buiteniandsche Zaken, verklaard zou hebben, dat hij den toestand op het Balkanschiereiland zeer donker inzag. Andere berichten, uit Belgrado, Sofia en Constantinopel, doen het blad constateeren, dat het gevaar van oorlog van uur tot uur groeit, dat elk oogenblik de catastrofe verwacht kan worden. Uit Londen wordt aan de «New York Herald" geseind Sir Gerard Lowther, Engelsch gezant te Con stantinopel, die met kort verlol in Engeland ver blijf houdt, is gisteren van Balmoral naar Londen teruggekeerd. Hij houdt zich gereed, om onmid dellijk naar Constantinopel te kunnen vertrekken. Men verwacht, dat hij, indien de toestand niet verbetert, na een onderhoud met sir Edward Grey, bij diens terugkomst van Balmoral, in het begin der volgende week naar Constantinopel zal ver trekken met instructies van een zeer nauwkeurig omschreven karakter. Naar uit Petersburg gemeld wordt, is het mee- rendeel der Russische bladen van oordeel, dat een interventie van Europa op den Balkan thans noodzakelijk is. Het initiatief tot die interventie moet door de triple entente genomen worden. FRANKRIJK. Minister Millerand hield gister vroeg op het reusachtige vliegterrein van Villa Coublay de eerste revue van de militaire vliegtuigen. Alle vliegtuigen, die aan de manoeuvres hebben deel genomen, waren aanwezig met andere samen in het geheel 72, die gister en volgende dagen naar hun garnizoen zouden terugkeeren. De 72 vliegtuigen stonden opgesteld voor hun groote gemakkelijk af te tuigen tenten. Daarach ter stonden de vervoerauto's, reparatie-auto's en motorrijwielen. De minister inspecteerde, wenschtfe geluk en vroeg bizonderheden. De revue zelf sloot geen vluchten in. Toch zag men eenige vliegtuigen boven het terrein kruisen. Toen de revue afge- }oopen en de minister weg was, stegen tot vreugde van het talrijke publiek, dat het nieuwe schouw spel van een vliegtuigrevue was komen bijwonen, verscheiden vliegers op en aanvaarden de reis. Ongeveer twintig verdwenen er aldus aan den horizon naar hun garnizoen aan de westergrens. Onder de aanwezigen op het vliegveld was de groothertogin van Meeklenburg-Schwerin. DUITSCHLAND. De „Lothringer Voliksstimme" meldt: tydeos het Eucharistisch, congres te Weenen verluidde hel in hoogte kerkelijke krinigein, dat de Benedic tijner-abt van. Maria Laaeh, Frtir v. Stoiringein, waarschijnlijk tot 'aartsbisschop van Keulen, zou benoemd worden. F rlir v. Stotzingten zou bij den H. SI oei, den keizer en ook bij1 heit ministerie van ecredienst persona gratissuna zijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De commissie voor buiteniandsche zaken van de Oostenrijksche delegatie heeft de begrooting van buiteniandsche zaken aangenomen. Berchtola verklaarde nopens het bezoek van Poincaré aan St. Petersburg en dat van Sasonof aan Engeland, dat deze bezoeken van denzelfden aard waren. Ofschoon niet ontbloot van een zeker politiek belang, moeten zij in de eerste plaats beschouwd worden uit een oogpunt van internationale be leefdheid. De minister is van meening, dat der gelijke bezoeken juist op dit oogenblik geheel van dien aard zijn om dezelfde doeleinden te bevor deren, als die, welke zijn voorstel nopens de Oostersche kwestie op het oog heeft. Er schijnt thans geen enkele reden te bestaan om een spanning te vreezen tusschen de mogend heden van de triple entente en van het drievoudig verbond. Het doet den minister leed, dat hij, terwijl de besprekingen over zijn voorstel nog voortduren, zich er niet nader over kan uitlaten. Hij moet zich ertoe bepalen te zeggen, dat het er om te doen is een oplossing te vinden, die, rekening houdende met de gerechtvaardigde ge voeligheden van de Porte, het vormen van een positieven grondslag mogelijk maakt, van dien aard, dat de Ottomaansche nationaliteiten kunnen worden gerustgesteld en aldus het behoud van den vrede wordt begunstigd. Nopens den wensch dat Oostenrijk pressie op Italië zou uitoefenen om het sluiten van den vrede te bespoedigen, zinspeelt de minister op het initiatief van Oostenrijk en Rusland, dat zonder resultaat is gebleven. Waar wij van het begin af strikte onzijdigheid in acht hebben genomen, kunnen wij geen pressie op een van beide partijen uitoefenen. De minister spreekt er zijn voldoening over uit, dat de neiging om den vrede te handhaven door de groote meer derheid van de openbare meening wordt gedeeld. Wat de Dardanellen betreft, heeft de Russische regeering formeel verklaard, die kwestie niet te berde te willen brengen. Wat ons aangaat, wij hebben alle reden om tevreden te zijn met den tegenwoordigen stand van zaken. Over het sluiten van de beweerde vlootovereen- komst door de mogendheden van de triple en tente, weet de minister niets bepaalds: Wij heb ben geen enkele reden ons ongerust te maken over het samentrekken van vloten in de Middel- ^andsche Zee. Nochtans zijn de maatregelen van de westelijke mogendheden op het gebied van de strijdmachten ter zee een nieuw bewijs van de toenemende beteekenis, die men overal aan de bewapening ter zee hecht, een zienswijze, die wij niet kunnen nalaten voor goed te deelen. SPANJE. Aangaande de spoorwegstaking in een deel van Spanje wordt gemeld, dat er eenige toenadering tusschen de spoorwegmaatschappij en de stakers schijnt te komen. Een telegram uit Barcelona zegt, dat de stakers van hel Noordernet, hetwelk door Catalonië loopt, de mededeeling hebben ontvangen van het cen trale comité, dat de maatschappij zich geneigd toont om in beginsel de eischen van het perso neel in te willigen. De stakers hebben ingevolge daarvan besloten een bezoek te brengen aan de gouverneur, om hem te vragen, de belofte van de maatschappij te warborgen. In dat geval zullen zij morgen den arbeid hervatten. In Barceloaa heerseht groote agitatie. Het stoomschip uNazaro" met troepen aan boord, alsmede de kruiser »Pelayo", zijn in de haven gearriveerd, Troepen uit alle streken van Spanje zijn te Barcelona aangekomen, waar de toestand ernsti ger wordt. De burgerlijke gouverneur heeft strenge maatregelen genomen. O.a. heeft hij samenscho ling en het verkoopen van vuurwapen verboden. Toen de stakers, die zich op een viaduct over den spoorweg hadden begeven, een dreigende houding tegen ingenieurs, die met locomotieven rangeerden, begonnen aan te nemen, heelt de politie hen met een charge uiteen gejaagd. In de Arragonstraat zijn roerige betoogingen gehouden. De regeering heeft in verband met de spoor wegstaking besloten, om 20.000 soldaten, die met onbeperkt verlof zijn, onder de wapenen te roe pen. De. oproep zal over enkele dagen worden ver spreid. Volgens de bladen, heeft de ministerraad het plan overwogen om het spoorwegpersoneel gelijk te stellen met staatsambtenaren en vervolgens de staking voor onwettig te verklaren. CHINA. In aansluiting aan den telegram dat 250 Chi- neesche soldaten te Woechang wegens muiterij zijn terechtgesteld, worden thans uit Woechang nog de volgende bijzonderheden gemeld: De troe pen, die in den nacht van 25 op 20 September te Woechang m opstand kwamen, bestonden uit 2000 cavaleristen hun kazerne ligt buiten de stad. Aanvankelijk hadden ook de artilleristen zich bij de muiters aangesloten, maar later lieten zij hen weer in den steek. De samenzwering werd spoedig ondekt, De poorten van Woechang werden geopend en 50 muiters binnengelaten, die onmiddelijk neergeschoten werden.. Generaal Liyuan Hung zond trouw gebleven troepen naar de cavaleriekazerne, die 200 opstandelingen gevan gen namen en fusilleerden. De overige muiters namen de vlucht. De rust is weder hersteld. lnvaliditeits- en Ouderdoinsverzekering. Ment verneemt, dat de voorzitter van de Tweede Kamer in de Dinsdagmiddag te houden vergade ring zal voorstellen, op 15 October een aanvang te maken met de openbare behandeling van de invaliditeitsverzekering. De Kamerverkiezing in Ommen. De secretaris van het Centraal Comité der Chr. Hist. Unie in het district Ommen schrijft aan de «Nederlander", dat het centrum-bericht, als zou tusschen de besturen der reentsehe par tijen gedachtenwisseiing hebben plaats gehan^ onjuist is. Althans bij het bestuur van het Cen traal Comité der Chr. Hist. Unie is daarvan niets bekend. Dit hoofdbestuur af. comité wacht de beslissing van het Elecfrische tram Amersfoort-Zeist. Men meldt uit Amersfoorst De plannen van de Ned. Centraal Spoorweg, tot aanleg van een electrische tram van Amers foort langs Utrechtschen weg naar Huis ter Heide, en vandaar op Zeist, schijnen verwezelijkt te zullen worden. Volgens vertrouwbare inlichtingen zou zelf mogelijkheid bestaan, dat de lijn reeds Mei a.s. in exploitatie werd genomen. Opgepikt. Met de vischschuit H. D. 180, schipper Post, is te Nieuwediep binnengekomen een Duitsch zeeman, die in den morgen van 26 dezer, ongeveer 5 uur, ter hoogte van het licht schip Haaks opgepikt werd. Hij was ongeveer 3 kwartier tevoren ongemerkt over boord geslagen van zijn schip, een Duitsch stoomschip, op weg naar Zuid-Afrika. Ongeluk. Uit Leimuiden wordt gemeld Tijdens de manoeuvres om Amsterdam geraakte een militair van de Landweer onder den auto van minister Colijn, met het gevolg, dat zijn ba jonet hem in het hart drong. Hij was onmiddellijk dood. 5 BONA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5