Goedkoope Muziekhandel m lnge%etenenvan Schiedam J01ERFRANSSTRAAT Tentoonstelling jj Modelhoeden. II IbroodI Door Uittreding Magazijn „DE GOUDEN STER", ZURHAAR Co., Binnenweg 12. Telef. 9277. ROTTERDAM. TAXATIËN KOSTELOOS. J. F. G. Jonge pier, -#184-136.© Een solide en voordeelige Belegging van Spaargelden en kapitalen vormen de 4V2 Schuldbrieven in stukken van 50.-, ƒ100.-, ƒ500.- en ƒ1000.- der Lange Haven 103Schiedam Koers van uitgifte 100 Ad vertentiën. Verleent ons door inteekening op onze lijsten, welke in de volgende week U worden aangeboden, Uwe medewerking tot leniging van den nood in onze kolonie Curasao. Het Bestuur der Afd. Schiedam van het Alg. Ned. Verbond. Noodzakelijk voor gezonden. - Onontbeerlijk voor lijdenden. GEFABRICEERD IS HET BROOD van een der Vennooten, zullen wij vanaf HEDEN houden tot bespottelijk lage prijzen. zooalsZilveren Dameshorloges, met 2 jaar garantie f 2.25, Zilveren lange Dameskettingen f 0.80,14-karaats gouden Zegelringen vanaf f 1.40, 14 karaats gouden Dames- en Heerenhorloges met garantie, vanaf f 6.75. Overtuigt U van de prijzen in de Etalage. Gouden Waltham Horloges, Repetitie enz., ver beneden de werkelijke waarde. Verder: Diamanten Oorknoppen, Broches, Ringen, enz. voor oud. Te veel om op te noemen.. Men lette s.v.p. op liet juiste adres Experts-Taxateurs. Lessen in de Duiische taal. Opleiding voor examen L O., Handelscorrespondentie enz. A. JLIMI8ACH, m. o. a„ 10, 13 en 18 Cent, N. Binuenweg 104, ROTTERDAM, Telefoon 9573. SCHIEDAM, 28 Sept. 1912. ONDERSCHEIDT P f REGELT DE WORDT IN tri RAADPLEEGT De kazernebrand te Haarlem. Het onderzoek naar de oorzaken van den kazernebrand te Haarlem, waarbij bijna 200 personen zijn ge hoord, heett geen resultaat opgeleverd. Koud weder. Gisternacht heeft het in Friesland sterk gevroren In de wijken rondom Heerenveen ligt reeds een korst ijs. De vuilverbranding te Amster dam. In zake de quaestie der vuilverbranding waartoe de Raad eenigen tijd geleden in principe besloot, kan men mededeelen dat thaDS door de directeuren van Publieke Werken, der Gemeente reiniging en der Electriciteitswerken nagegaan en onderzocht wordt op welke wijze men in de hoofd stad bij de verbranding van het vuil moet te werk gaan en welk systeem daarbij moet worden gevolgd. Daartoe heeft ook het onderzoek gediend dat door een aantal hoofdambtenaren zooals wij destijds melden, in een aantal Engelsche en Duitsche steden, waar vuilverbrandings inrichtingen bestaan, is ingesteld. Kort geleden hebben in Duitschland nogmaals eenige hoofd ambtenaren een onderzoek ingesteld om enkele onderdeelen nader te bestudeeren. Het resultaat van deze studiereizen wordt thans door de boven genoemde directeuren verwerkt" om zoodoende tot een voorleopig plan te komen, waarnaar in Amsterdam de vuilverbranding zal moeten ge schieden. Na de ontvangst hiervan kunnen B. en W. hun voordracht bij de betreffende commissie van bij stand en bij den Raad aanhangig maken. Hiermede zullen, naar men van bevoegde zijde vernam, nog slechts eenige maanden gemoeid zijn, zoodat de betrokken wethouder dr. N. H. Joiephus Jitta zich voorstelt dat B. en W. in staat zullen zijn na twee of drie maanden de voordracht bij den Raad te kunnen indienen. De nieuwe komeet (1912-a), die door Gale ontdekt is, kon in het Zuidelijk Halfrond op verschillende tijdstippen worden waargenomen. O.a. zijn waarnemingen en plaatsbepalingen ge daan op 8, 11 en 15 Sept. Uit die drie observa ties heeft dr. Ebell de baan berekend en de Centrale te Kiel voor de verspreiding van ster renkundig nieuws heeft nu de elementen der berekende baan gepubliceerd. De komeet gaat volgens de berekening op 4 Oct. door den perihelium-stand. De grootte-klasse van de komeet, thans op ong. 5 aangenomen, zal nog verminde ren d.w.z. de komeet zal met het naderen tot de zon en ook nog eenigen tijd daarna in licht- kracht toenemen. Begin October zal, waarschijnlijk de komeet ca. een uur na zonsondergang op ca. 10" boven den Zuidwestelijken horizon zichtbaar zijn, natuurlijk indien de atmosferische omstan digheden dan gunstig zijn. Typhoon. Nu er uit verschillende streken van Oost-Azië berichten komen over ontzettende verwoestingen door typhonen of taifoenen ver oorzaakt, wint de vraag naar het wezen dezer natuurverschijning aan interesse. De naam is ontstaan uit de Chineesche woorden tai bui tengewoon en fung wind en beteekend wer velstorm van groote orkaanachtige hevigheid. Zij komen voor in Oost-Aziatische zeeën in de om geving der Philippijnen, de Chineesche en de Ja- pansche Zee en gelijken zeer veel op andere tro pische wervelstormen. Meestal ontstaan zij op zee, trekken over kleinere eilanden heen, doch lossen zich spoedig op boven het vaste land. Zij komen niet veelvuldig voor, voor zekere streken dikwijls in geen jaren en in kustplaatsen van Oost-Azië meestal ongeveer één maal in de twin tig jaren. Gedurende een typhoon draait de wind met razenden snelheid om een zeker middelpunt, waar de barometer den laagsten stand bereikt, terwijl dit middelpunt zelf zich over den aard bodem voorbeweegt. In dit middelpunt heerscht over een afstand van 20 tot 30 kilometer bijna absolute windstilte, buiten deze centrale kalmte gekomen, treden onmiddellijk de grootere windsnelheden op, die dikwijls van zoo groote kracht zijn, dat niets den storm kan wederstaan. Bij den typhoon welks centrum den 20sten October 1882 over Manilla trok, wees de windmeter van het observatorium, voor 't door den storm werd verwoest, een snel heid van 54 meter in de seconde aan, de maxi mum snelheid was dus nog grooter. Het is dui delijk dat zelfs zeer groote massieve gebouwen orkanen van dergelijke hevigheid niet kunnen wederstaan. Na het voorbijtrekken van den we- reldwind ziet men doorgaans niets dan ruïnen, boomen zijn ontworteld of van het loof beroofd en zelfs de begroeide bodem ziet er uit alsof een hevige brand allen wasdom vernield heeft. Het gebied van een typhoon, n.l. het stormveld, omvat minstens 1C00 zeemijlen, terwijl zoon wer velwind zich echter niet zeer hoog in de atmos. feer verheft. Waar de wervelstorm het gebergte van China en Japan, dat hooger dan 200 meter is, ontmoet, lost hij zich daar tegen op. Het gebied der typhonen beweegt zich Ooste lijk van de Philippijnen, meest in Westelijke richting, dan naar het Noord-Westen, vervolgens naar bet Noorden en ten slotte naar het Noord - Oosten, zoodat de baan zeer hoekig loopt. Ty phonen treden meestal op in de maanden van Mei tot November, vooral in September, de eerste drie maanden en de laatste maand des jaars blij ven er gewoonlijk bevrijd van. Zij onstaan op den Stillen Oceaan uit 'n daar dikwijls voorko mende ver uitgebeide depressie, die zich dikwijls tot over de Philippijnen uitstrekt. De laagste barometerstad bevindt zich natuurlijk in het cen trum van den typhoon en bereikt somwijlen 700 m.M., soms zelf nog minder, De metereoloog, prof. Doberck, beschrijft een typhoon als volgt Typhonen kondigen zich meestal door buiten gewone kleuren in het firmanen aan, tegen zons op- en ondergang, terwijl het heet en droog weer is. De zon en de maan zijn door kransen om geven en allerlei schemeringsverschijnselen treden op. De wind is zwak of er heerscht volkomen windstilte. Aldus is de weertoestand als 't een. trum van den typhoon nog ongeveer 1000 zee mijlen verwijderd is. Komt hij nog nader tot op 600 mijlen afstand, dan wordt de zee onrustig, zware wo kenmassa's als verwijderde bergen dui ken aan den horizon- op en de barometer begint te vallen. Thans twijfelt de ervaren zeeman niet langer |.dat een typhoon nadert. De wint komt opzetten dikwijls van zware regenbuien vergezeld- Komt hij nog nader, dan valt de barometer bui tengewoon snel. Wolkengevaarten vliegen vooruit op den huilenden wind. Onweer doet zich zelden voor, maar de storm loeit in diepe tonen, gelijk aan 'n verwijderden donder. In het middelpunt zelf heerscht windstilte en klaart de hemel op, maar ze schijnt te koken, de wateroppervlakte is met schuim bedekt en huizenhooge golven razep woest dooreen. Nadat de storm voorbijgetrokken is, komt de wind nogmaals opzetten,nu van tegen overgestelde zijde en dikwijls is de rugzijde van een typhoon nog- erger dan de voorzijde. De groote verwoestingen die bekend zijn, wer den veroorzaakt door den typhoon, die in den nacht van 31 October op 1 November in hetjaaf 1876 aan de monding van de Megna heersebte. De storm kwam tijdens den vloed en het water steeg tot 14 meter boven den normalen stand, 100.000 menschen verdronken en even zoovele kwamen later door honger en ziekte om. HOOGSTRAAT lSbofen. Vraagt Catalogus. Gratis verkrijgbaar. bij de Politie wil, schrijve aan de Eerste Ned. Politieschool te Amsterdam. Gratisprospectus, eerste les en lijst van 135 geslaagden met adressen. Lesgeld f'0 25 per week. Provinciale Mei- en Spaarbank, q'só'-.'-W J (Anti-Obstipatie) Wettig Gedeponeerd uit zuivere Tarwe, zonder eenige bijmenging. H- -—3 bij uitnemendheid en munt uit door heer- zich van gewoon Tarwebrood, door een voor onder voortdurend scheikundig toezicht van de natuurlijke voedmg juist gehalte aan i het Chemisch Ltiboratoriu.n van cellulose, welke bovendien in den meest g^j yAN LEDDEN HULSEBOSCH geëigenden vorm daarin aanwezig is Amsterdam. spijsvertering en voorkomt en geneest ver- verschillende ziekenhuizen gebruikt en door stopping,mits het dagelijks gebruikt wordt, terwijl het gewone brood dan geheel ach terwege moet blijven. e» p»>=r TIH. Doctoren aanbevolen. uwen huisdokter of specialist. LE OPRUIMING

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6