Dagblad voor Schiedam f ïbüJIü Gratis Ongevallenverzekering i* o n veriies jpi r Jaargang, Woensdag 2 October; |19J2 No. 10437 OTeraniomstii op de polis vermelde voorwaarden. Buitenlandse!* Nieuws. Op den Balkan. Binnenland. bu Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 150, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A^vertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct, p. herhaaldelijk adverteeren. per regelHandelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door do verlies van een hand, voet of oog lioilandsche Algemeene by dood Verzekeringsbank, by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Bij het lezen van de telegrammep, welke gister avond en in den afgeloopen nacht uit de vel schillende Balk an stat en zijn verzonden, krijgt men den indruk, dat de vijandelijkheden op den Bal kan op het punt staan om uit te breken. Waar juist uit Sofia het sein tot mobilisatie der Balkanvolkeren is glegëvein, begrijpt men de beUiekenis van eeln telegram uit Konstantinopel, meluend dat alleen de Bulgaarsche gezant daar ter plaatse aan het uitbreken van oen oorlog schijnt te geloioven, maar waaraan onmiddellijk wórdt toegevoegd, dat hij! aanstalten maakt om te ver trekken. De gezant van Bulgarije te Parijis heeft in een interview met een medewerker van de „Temps" verklaart, dat de v i e r Chris ten-Stat en op den B a 1 k a n zich hebben verbonden om gezamenlijk te mobi- Ksctren en niets afzonderlijk te doen. Zooals reeds is gemeld, zijn intusschen Bul- garijte, Servië en Griekenland tot mobilisatie over gegaan. Telegrammen, in den afgoloopiein nacht ont vangen, melden dat de koning' van Montenegro mede bevel heeft gegeven tot mobilisatie van liet Monlenegiijnsche leger. De „Deutsche Tagezeitung" verneemt uit Cet- finie: Sedert eergister rukken do troepen naar de grenzen. In Konstantinopel verwacht men heden een ultimatum van Griekenland over het stoomschip „Roemelie", dat door Turkscho soldaten in de haven van Samos beschoten is, omdat het schiet, voonaad voor de opstandelingen ontscheepte. De Grieksche havenkapitein in Konstantinopel zond heden alle Grieksche schepen, die voor de Zwarte Zee bestemd waren, naar dep Piraeus terug. Een ambtelijk bericht vermeldt da benoemingen voir het Grieksche oppercommando. De Kr ion- prins heeft den eed in handen van den opperbe velhebber afgelegd. De Grieksche ministerraad' heeft besloten door de. Kamers voorloopig de persvrijheid, in tq laten trokken. Telegrammen uit New York melden, dat 8000 militair geoefende en gewapende Grieken naar Griekenland vertrokken zijn. Het heet, dat de Servische minister van oorlog benoemd is tot chef van den generalen staf. In regeeringskringen te Belgrado verklaart men dat Servië autonomie verlangt voor oud-Servië, daaronder begrepen de Sandzjak Novibazar en het vilajet Skoetari tot Adrianopel. Alleen deze oplossing zou een staat van duurzamen vrede voor Turkije in Europa kunnen vestigen. Aan de »Lokal Anzeiger" werd gisteren uit Bel grado geseind Den heelen nacht zijn militaire treinen naar de grenzen vertrokken. Gisteravond en vanochtend vonden groote betoogingen van studenten en de burgerij plaats, waarbij vaderlandsche liederen ge zongen werden. Alle spoorlijnen zijn voor het ver voer van soldaten in beslag genomen. Het tram verkeer te Belgrado is gestaakt, omdat het per soneel onder de wapenen geroepen is. De paarden van de huurkoetsen zijn door het ministerie van oorlog gerequireerd. Gisterenavond ontstond een levensgevaarlijk gedrang voor de handelsbank, daar de spaarders hun inleg terugeischtende politie moest ingrijpen. In Turkije, is cc toestand mede zeer gespannen. Om C.50 uur gisteravond' werd uit Konstahlinopiel geseind, dat de chef van den generalen staf, Hadi Pasja, na afloop van den ministerraad heeft verklaard, dat tot mobilisatie van het Turksdhe leger is tesloten. Alle Grieksche schepen hebben uit Athene bevel gekregen om de haven van Constantinople! fa ver laten. De Turksche regteering beeft echter beslaten om alle Grieksche schepen in dia Turksche wateren aan te houden. D e groote moge n d li e d e u stellen ook thans nog alles in 't werk om eon vrede te bewaren. Zal liet echter mogelijk 2yi ae uiterst oorlogzuchtige Balkanvolkeren hun plan, om met Turkije eaj eens flink af te rekenen, uit het hoofd' te praten? Wij! gelopven het niet. Reuter verneemt uit Engelschc diploma tie*© uringcn, dat Sassonof te Sofia en Belgrado zoor dringende en stellige vcirtoogen heel't gehouden voor het behoud van den vrede. Frankrijk, Enge lane en Rusland treden volkomen eensgezind op, terwijl ae mogendheden van hel drievoudig ver bena eveneens besloten hebben, alles te doen wat. zij vermogten om hot. uitbreken van vijand-.', l.jkheden te voorkomen, In aansluiting daarmede brenger, de vertegenwoordigers der mogendheden te Konslantinopel do Parte oip vriendschappelijke wijze de dringende noodzakelijkheid van het tot star, brengen van hervormingen onder he f. oog. Uit Londen seint Reuter: De vertegenwoordigers van Frankrijk, Rusland en Engeland hebben opnieuw stappen gedaan te Sotia, Belgrado, Athene en Gettinje, waarbij zij r.t een vreedzame houding raden. Over het optreden van do groote! mogendheden meldt de „Berliner Lok al Anzeiger" blijkbaar offi cieus het volgende: Tiet optreden van de groote mogendheden, dat Graaf Berchlold gister in cfe commissie van de O o" 'enrijksohe delegatie aangekondigd heeft, zal, naar men verneemt, spoedig aanvangen. Vermoe- oe'ij'k zullen de groote mogendheden to Konstan tinopel zoowel als in de Balkanstaten oen intrek ken trachten te verkrijgen van dlei mobilisalicmaat- Kgelen, die den vrede bedreigen. Bulgarije en Ser vië hebben tot nu toe oen ultimatum mélt politieke vorderingen nog niet aan de Parte doen toeko men 'Over de houding van Berlijn meldt de „National Ze-itung" het volgende: Wij vernemen van een zijde, die met den staatssecretaris van buitenland- scbe zaken in zeer nauwe betrekking staat, r.lat ü'e Duitsche diplomatie'alles doen zal oin den oorlog, te vermijden. De vertegenwoordigers te Konstantinopel en in de Bialkanstaten hebben in ctc-ze richting instructies gekregen, om invloed op rie regeeringen uit Lei oefenen. Sedert gisteren vinden levendige gedachtenwisselingen plaats, h( ol.dzakelijk met Konstantinopel, maar ook met Belgrado, Sofia en Athene*. Von Kiderhm-Wach ter beoordeelt den toestand, die hem Vrijdag nog .zer-i goed voor een o'ntwarring vatbaar leek, thans als zeer ernstig, daar alles erop aankomt of cte Porta zich onder werpt aan de eischcn van ao Balkans laten of niet. De actie van de mogend heden lot het behoud van d,en viie|de zal door Uuilschland gesteund worden. Alle buitenlandsche gezanten in Berlijn of Duit sche gezanten in het buitenland', die met Verlof zijn, keeren naar hun standplaatsen terug. Alle ween Jichtige Bulgaren, Setven en Turken, die in Berlijn verblijf houden, zijn reeds naar hun va derland vertrokken. De Duitsche bondsraad. De „Taglicho Rundschau", die gewoonlijk goed ingelicht is, verneemt, dat de bondsraad-commis sie voor buitenlandsche aangelegenheden binnen enkele dagen bijeengeroepen zal worden naar aan leiding van de crisis op den Balkan.'Als voorzitter crctiof Frciherr von Hertling op. Zooals beikend is, kwam aeze commissie het laatst bijeen gedu rende de Marokko-'crisis. De beurzen ie Berlijn, Weenen, Londen, New-York, Parijs en armere voorname plaatsen ondervinden natuurlijk enorm den druk van do Balkancrisis. De Porüjnsche Beurs had gister alle opnemingS'- vemogen verloren. De koersverminderingen bedroegen in sommige gevallen 10 pet. en meer. Vooral kwam er uit de provincie geweldig aanbad, en daar de verkoop orders niet aan limites naar onderen gebonden wa ren, maar tot eiken prijs moesten worden uitge voerd, kon het niet anders pf er moesten groote koersverliezen ontstaan. 'Op de Weensehe beurs hieeft eveneens een hevige daling plaats gehad. De stemming is cis a r uiterst pessimistisch. 'Op de beurs te Athene is gister besloten vanaf hoden geen staatsfondsen te verhandelen. De h.ouding van Rusland. Onder den titel ïRuhig Blutvindt men in de »Lokal Anzeiger" een zeer opmerkelijk artikel, dat uit de Wilhelmstrasse geïnspireerd moet zijn, wy laten het hier in zijn geheel volgen »Afs bij den plotselingen keer, dien de dingen op den Balkan genomen hebben, publiek en beurs bijzonder verontrust waren, dan is het niet zoo zeer over de mobilisatie van de kleine Balkansta- ten als welover de groote vraag: wie zit er achter, wie heeft tot stand gebracht, dat Servië, Bulgarije, Griekenland, die zoozeer en zoover uit- eenloopende en in vele opzichten vijandelijke belangen hebben, wat juist als een waarborg voor den vrede op het Balkan-schiereiland beschouwd werd, nu plotseling besloten hebben tot een ge meenschappelijk optreden De blikken wenden zich dadelijk argwanend naar het Oosten. In veler oogen heeft de proef-mobilisatie van deelen van het Russisch armée korp> in liet Weichselgebied, waar men in den beginne zoo weinig op gelet had, door de ontwikkeling van de Balkan-kwestie plotseling buitengewoon groote beteekenis gekre gen en wanneer de dingen werkelijk zoo waren, kon men den toestand met zwart genoeg inzien. In werkelijkheid heeft men echter slechts met een geheel toevallige gelijktijdigheid te doen. In Rusland heelt het benclit van den loop van zaken op den Balkan ten minste even onaangenaam ver rast als in alle andere Europeesche kabinetten, die zonder tijd te verliezen alle middelen, die hun ten dienste staan, in beweging gebracht hebben om verder onheil te voorkomen. Men begint in de Europeesche kanselarijen in te zien, dat men het gevaar, dat van de kleine Balkanstaten dreigt, te gelijkmoedig opgevat heeft en met vroeg genoeg alle kracht aangewend heeft, die de toestand eischte. Terwijl men daartegenover nog niet zeker ervan is, welke geheime aansporing eigenlijk de dingen zoo uiterst plotseling aan het rollen gebracht heeft. Nog aan het einde van de vorige week luidden alle berichten van alle gezantschappen in het buitenland geruststellend. Reeds uit het plotseling vertrek van den Koning van Griekenland, die zich op een lang verblijf in Kopenhagen voorbereid had, kan men zien hoe onverwachts de crisis ingetreden is. Waarom Dat zal men misschien nooit vernemen. Nu komt het er echter op aan rustig te blijven. In alle Europeesche kabinetten heerscht niet alleen de vaste en eensgezinde wil een conflict te vermijden, maar ook de overtui- gmg, dat dit gelukken zal. Men zal er niet on middellijk op los slaan, daar het ineerendeel van het gemobiliseerde leger voorloopig wel in het binnenland vast gehouden zal worden. Het eenige gevaar schijnt in mogelijke grensconflicten te lig gen en in panslavistische stroomingen buiten den Balkan. Reeds om deze reden zullen en moeten de mogendheden snel handelen en Turkije tot eenige concessies bewegen, waaraan het zich wel ternauwernood zal kunnen onttrekken. Dit artikel kan geen andere bedoeling hebben dan de aandacht op de houding van Rusland te vestigen. Het is in ontkennenden vorm een ver dachtmaking. Ook in Weenen is het wantrouwen tegen Rus land niet gering. De ^National Zeitung" meldde gisteravondIn de Weensehe bladen wordt op de merkwaardige proefmobilisatie van Rusland ge wezen en ook daarop, dat aan den opmarsch tegen Turkije ook Servië deelneemt, dat sedert jaren geen stap zonder Rusland gedaan heeft. Het beste, wat men nu verwachten kan, is een beperking van den oorlog tot den Balkan. De bladen stemmen hierin overeen, dat Rusland op alles voorbereid moet zijn, dat het echter geen reden heeft zich in de zaken te mengen. Nu komen berichten, dat ook te St. Peters burg het optimisme geweken is. Verder moet volgens den «Vossische Zeitung" de Russische gezant te Sofia de Bulgaarsche regeering den raad gegeven hebben, ondanks de mobilisatie, geen troepen meer naar de grenzen te zenden. Trou wens volgens hetzelfde blad hebben Sasonof en Sir Edward Grey de Turksche .regeering gemeen schappelijk Vrijdag 1.1. uit Balmoral telegrafisch den raad gegeven niet te mobiliseeren. Den vol genden dag heeft toen de Bulgaarsche minister Gesjof aan den Engelschen gezant te Sofia ver klaard, dat Bulgarije slechts de keus had tusschen mobilisatie en burgeroorlog. Dan geeft- de regee ring nog aan mobilisatie de voorkeur. De sterkte der Balkanlege rs. Te Berlijn beoordeelt men de waarde der Bal- kanlegers zeer sceptisch. Daarentegen gevoelt men zeer veel sympathie voor de organisatie der Turksche strijdkrachten, die, zooals men weet door Duitschers naar Duitsch model gedrild wer den.In een der avondbladen leest men de volgende beschouwing, die niet zonder interesse is, maar die niettemin geheel voor verantwooj-ding van den schrijver blijft Over de legersterkte der verschillende Balkan staten worden de volgende cijfers gegeven. Men vergete daarbij niet,, dat alles op een ruwe schat ting berust en dat zelfs de ministers van Oorlog van verschillende Balkanstaten niet juist weten, hoe groot of klein hun aantal strijbare manschap pen is. Zoo moeten gisteren in Belgrado oude paarden van aapjesrijtuigen afgespannen zijn, om voor artilleriepaarden te dienen. Turkije zou, «Hes medegerekend, vermoedelijk 500.000 man op de been kunnen brengen. Servië hoogstens 120.000 man, van wie de helft,, naar men zegt, geen goede geweren bezit, in ieder geval geen uniformen. Griekenland heeft ongeveer 50.000 man, waar onder veel invalieden. Montenegro 30.000 man, alle goede bandieten. Bulgarije beschikt naar schatting over 250.000 tot 275.000 man, een leger, dat in vredestijds goed gedrild werd bovendien kennen de Buigaren het werpen met bommen en een gedeelte bestaat verder uit bekende roovers en moordenaars van professie, zoodat het oorlog voeren hun gemakkelijk valt. Doch, zooals ge zegd, al deze cijfers staan op papier en men weet, dat in den Balkan het papier nog geduldiger is dan in overig Europa. Servië heeft een reserve- oorlogskas, wordt gezegd. Te Weenen gelooft men echter, dat een groot deel daarvan reeds verduisterd is. Zoowel, Bulgaren, Serviërs, Montene- grijnen als Grieken weten heel weinig van eikaars legeroefeningen af. Een samenwerking van deze legerscharen tegenover de goede Tui-Ksehe militairen zal een coup de force blijken te zijn. De grootste weer kracht bezit Bulgarije, doch de kansen tegenover Turkije staan minst genomen gelijk. Op welke wijze Turkije met zijn beroofde schatkist oorlog zal willen voeren is voorloopig npg een andere kwestie, die echter niet de minst belangrijke is. Roemenië is momenteel nog neutraal, al komen voortdurend berichten binnen, dat er onderhande lingen met Turkije gevoerd worden over een samengaan, doch tot heden is daar nog niets naders bekend geworden. De oorlogsmacht, die Roemenië op de been kan brengen, wordt op 4U.000 man geschat. MAROKKO. Uit Marseille wordt aan de sEcho de Paris" geseind, dat generaal Brulard gister per stoom schip Marseille heeft verlaten met bestemming naar Tandzjer en Casablanca. Behalve generaal Brulard bevinden zich aan boord 5 hoofdofficieren, 15 kapiteins en luitenants, 10 zee-officieren, 150 vrijwilligers, 230 paarden en muilezels. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de »Echo de Paris" ge meld, dat de algemeene staking op de Spaansche spoorwegen met 8 October ingaat. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de regeering maatregelen heeft genomen om de builenpest te bestrijden, die te Andro do Heroismo heerscht. In de St. Sebastiaan-parochie aldaar is een ge heel gezin aan builenpest overleden. Grondbelasting van molens. Blijkens een brief yan den minister van finan ciën zullen de voorschriften, waarbij is bepaald, dat voor de wind- en stoom watermolens van par ticulieren, uitsluitend bestemd tot uitmaling van het water in polders of droogmakerijeu, geen be lastbare opbrengt in de kadastrale leggers behoort te worden opgenomen, als vervallen moeten wor den aangemerkt. In het vervolg zal dus van dei- gelijke molens grondbelasting betaald moeten worden. De thans vervallen vrijstelling berustte op een ministerieele resolutie van 29 April 1874, Invaliditeits- en Onderdoms-verzekering. De Tweede Kamer nam gisternamiddag met 54 tegen 37 stemmen (Rechts tegen Links) een voorstel van den voozitterr aan, om reeds lb October a. s. aan te vangen met de openbare behandeling van het w.o.-Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering, waarmee een voorstel-G o e man Borgesius, om eerst 22 October daarmee aan te vangen, geacht werd te zijn verworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1