Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van het Servische oorlogs-materiaal van de hand te wijzen. De grootvizier en de ministers van van oorlog en marine zouden vóór den oorlog gestemd hebben. Tot opperbevelhebber van het Turksche leger is benoemd generaal Abdulla Pasja. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat tot nu vreemde troepen de grens nog niet overschreden hadden. De toestand is zeer ernstig. Hij hoopt echter den oorlog nog te kunnen vermijden. De minister van Binnenlandsche Zaken had gisteren een lang gesprek met den Roemeenschen gezant. De regeering zal eerstdaags verscheidene officieren naar Roemenië zenden. De Turksche regeering verhindert het vertrek van 55 Grieksche stoom booten die in de Zwarte Zee en in de Zee van Marmora liggen. Dezen schepen is bevel gegeven dadelijk naar Konstan- tinopel terug te keeren. De havenautoriteiten lieten Grieksche stoomschepen registreeren. In Bulgarije. 'Naar dc „Vossxsche Zeitung" uit Sofia verneemt staat reeds het Bnlgaarsuhe volk onder de wape nen. Banken en regeeringsgebouwen schijnen uit gestorven. De café's zijn na het drukke bezoek van de vorige dagen thans geheel verlaten. Het rijtuigverkeer staat bijna geheel stil. Iedereen, die loopen kan, is naar de kazernes getrokken. Het oor logs delirium van eergisteren venwijn t en maakt plaats voor zoogenaamde heilige vader landsliefde. Met vreugde constateert men verder nog te Sofia het feit, dat in de geschiedenis van den Balkan nog nimmer is voorgekomen, n.l'. dat de Balkans talen eendrachtig tegen den z.g. ge- meenschappelijken vijand op zullen rukken. Wan neer de mobilisatie geheel en al doorgevoerd is, zal Bulgarije aan de Porte zijn ultimatum zenden. Iedereen hoopt, dat de regeering met 'naar eisohen succes zal hebben. De „Times"-correspondent te Sofia meldt, dal de vier Balkanregeeringen aan de Porte een col lectieve nota willen richten, waarin zij haar hou ding verklaren en wijzen op de noodzakelijkheid, dat een vaste toestand op het Balkan-schiereiland geschapen wordt. Geen bepaalde eischen worden geformuleerd. Naar gelang het antwoord, dat de Porte op deze collectieve nota geeft, zal beslist worden, of een ultimatum aan Turkije gezonden moet worden. Het Sobranje is tegen den öden October bijeen geroepen om het afkondigen van den staat van beleg en de buitengewone uitgaven voor ae mo bilisatie goed te keuren. Turken, die te Swistof verblijf hielden, zijn uit Bulgarije naar Roemeensch grondgebied gevlucht wegens de vijandige gezindheid der Bulgaarsche bevolking. Bulgarije heeft het spoorwegverkeer met Tux- kije geheel stop gezet. De reizigers van den laat- slen trein, die naar Konstantinopel is doorgelaten hebben levendig geweervuur, vernomen nabij het grensstation Moestafapasja. De Bulgaarsche regeering heeft een bekenden Engelschen vlieger uit Londen in dienst geno men, teneinde den militairen vliegÜ'ienst tezamen met andere Englelsche vliegers te helpen inrich ten. In Servië. In een telegram uit Belgrado aan de „Koln. Ztg." lezen wij lOverai worden militaire sabels geslepen. Men verwacht algemeen, dat de oorlogsverklaring Donderdag z a 1 plaats hebben. Vele buitenlandsche bladen hebben reeds bijzon dere correspondenten gezonden. Waarschijnlijk zal dc regeering een moratorium afkondigen. Volgens een bericht uit Boedapest aan de „Kölu. Ztg." zou Servië besloten hebben twee civisies aar Bulgarije af te slaan, onder Bulgaarsch opper bevel; deze zouden dan, onmiddellijk na de oor logsverklaring, over Wranja naar Us'kub moeten oprukken. Zoowel te Belgrado als te Sofia en te Athene is de censuur op de telegrammen reals ingesteld. De verkeersmiddelen woaden bijna geheel voor mobilisatie-doeleinden in beslag genomen. Volgens een bericht uit Petersburg is een af- deeling van het Roode Kruis aldaar reeds met het noodige personeel en materiaal naar den Bal kan vertrokken. In de Grieksche pers heerscht groot enthousi asme over de mobilisatie, die alle reservisten- klassen van 1900 af omvat; De bladen prijzen eenstemmig de politiek der regeerimg, en nege nen het uur als het begin van een gemeenschap- pelijken strijd van de christelijke Balkan-bescha ving tegen het Turksche barbarendom. De „Daily Telegraph" verneemt uit Belgrac.'O 'De mobilisatie van het Servische leger is uil- stekend geslaagd; 98 pet. van de officieren en manschappen zijn binnen het etmaal opgekomen. Volgens de bladen te Belgrado heeft hel bestuur der Servische spoorwegen beslag gelegd op schiet voorraad, bestemd voor Turkije. Kreta. De „Times" verneemt uit Kandia, dat .lei re geering van Kreta bevel heeft gegeven om de militie te mobiliseeren.- Vele Kretenzische vrij willigers staan gereed om zich naar Griekenland te begeven. K o n i n g Fer d in andvan B.ulgar ij egene- ralissimus van het Balkan-leger. Uit Sofia meldt men, dat Griekenland, Servië, Montenegro en Bulgarije koning Ferdinand van Bulgarije tot generalissimus hebben benoemd, liet heet, dat Servische troepen reeds naar de Bulgaar sche grens zijn getrokken om een gemeenschap pelijke actie te beginnen. Men verwacht te So fia, dat minstens 10.000 Russische vrijwilligers zich terstond na het uitbreken der vijandelijkheden lij de Bulgaren zullen aansluiten. Griekenland protesteert. De Grieksche gezant heeft bij den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken een protest nota ingediend tegen het beslagleggen op Griek sche schepen door Turkije. De koning van Griekenland te Weenen. De koning van Griekenland heeft op zijn terug reis eergisteren aan den Oosterijksch-Hongaar- schen minister van Buitenlandschen Zaken, graaf Berchtold, een bezoek gebracht. Ook met den keizer van Oostenrijk heeft de koning een onderhoud gehad. Sasonoff te Par ij s. Sasonofl is te 6.40 gisteravond te Parijs aan gekomen. Poincarré wachtte hem aan het station op. Eenigen minuten voor de aankomst van den minister ontving de gezant Iswolsky op het per ron een telegram, waarvan hij den inhoud aan Poincarré mededeelde. Sasonoff teBerlijn. Eerstdaags komt de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Sasonoff, naar Berlijn, om met de leidende Duitsche staatslieden te confe- reeren. Niet moeilijk is het te voorspellen dat deze ontmoeting gunstig zal zijn voor de pogingen van de mogendheden tot localiseering van den eventueelen oorlog. Op het oogenblik zou in de Wilhelmstrasse te Berlijn deze opvatting bestaan, dat het zeer moei lijk zal zijn een oorlog te vermijden, doch dat het geringe moeite zal kosten dezen oorlog tot den BMkan te beperken. De beurzen De Weensche beurs was gistermorgen nog flau wer dan eergisteren. Op de Berlijnsche beurs, eveneens flauw, daalden mijnaandeelen 2 pCt., scheepvaartaandeelen 1 a 1| pCt. Deze flauwe stand trad in niettegenstaande officieus in de »Berl. Lok. Anz." van gistermiddag gezegd werd; het is zeer te bejammeren dat de Duitsche beur zen tegenover den stellig ernstigen toestand niet die kalmte en dat overleg getoond hebben, die men verwachten mocht. Voor een zóó wanhopige opvatting als eergisteren getoond werd is geen réden, omdat in het ongunstigste geval de locali seering van den oorlog vaststaat. De historische ontwikkeling der Balkancrisis. De onmiddellijke ooi zaak van de Balkan crisis is de wensch der Kleine Balkansta- ten, om voordeel te trekken van de moeilijk heden, waarin de Turksche regeering zich bevindt, tengevolge van den oorlog met Italië en de aan staande algemeene verkiezingen. Het bloedbad, dat eenige maanden geleden door de Turken onder de Bulgaren te Kotschana werd aangericht, gat aanleiding, dat het Bulgaarsche volk van koning Ferdinand een onmiddellijke oorlogsverklaring wenschte. Aan de Servische grens oefende de Berane-gruwelen een soortgelijk effect op het Servische volk uit. Aan de Griek sche grens hebben de Grieken veel te lijden van de uitspattingen der Albaneezen, terwijl aan de Montenegrijn-che grens herhaaldelijk botsingen tusschen Turksche en Montenegrijnsche troepen plaats hadden. Alle vier genoemde Balkanstaten streven er naar hun grondgebied, ten koste van Turkije, te vergrooten, Bulgarije en Servië verlangen uitbrei ding in Macedonië, waar een aanzienlijke Bul gaarsche en Servische bevolking woont. Montene gro maakt aanspraak op Albanië. Griekenland verlangt een aifnexatie van Kreta, dat haar reeds door de mogendheden is beloofd, maar tot nog toe is onthouden. Het eerste bewijs, dat een beslissend moment naderde, werd in Augustus gegeven, toen graaf Berchtold, de Oostenrijksch-Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, de mogendheden voor stelde, dat Turkije aan Albanië en Macedonië zelfbestuur moest verleenen, daar dit het eenige middel was, om aan de voortdurende troebelen en bloedbaden in die provincies een einde te maken. De Turksche regeering sloeg geen acht op dit voorstel, maar deelde den 24sten September plot seling mede, dat een groote Turksche legermacht bij Adrianopel, dicht bij de Bulgaarsche grens geconcentreerd zou worden, zoogenaamd voor het houden van manoeuvres. De Bulgaarsche gezant vroeg den volgenden dag een verklaring, en ontving een ontwijkend antwoord. Bulgarije nam onmid dellijk militaire voorzorgsmaatregelen en gaf kort daarop te kennen, dat de reservisten, die naar huis gestuurd moesten worden, tot den 14den October onder de wapenen gehouden zouden worden. Op den 24sten September werden door keizer Frans Jozef van Oostenrijk en graaf Berchtold voor de delegaties pessimistische redevoeringen gehouden. Zij werden gevolgd door het bericht, dat Oostenrijk besloten had de reservisten van twee legercorpsen in Bosnië, die 30 Septem ber ontslagen had moeten worden, in dienst te houden. Drie dagen later gaf Rusland bevel tot een proefmobilisatie van zeven legercorpsen in Polen, terwijl de Italiaansche regeering 40.000 reservis ten onder de wapenen riep, om den oorlog tegen Turkije met meer kracht voort te te zetten, met de hoop, de vredesonderhandelingen te bespoedi gen. Nadat ten slotte nog een nieuw Turksch- Montenegrijnsch incident plaats had, gingen Bulgarije, Servië, Montenegro en Griekenland tot een algemeene mobilisatie over, welk voorbeeld door Turkije gevolgd werd. Hoewel de toestand sinds dien uiterst gespannen is gebleven, heeft een uitbarsting tot nu toe op zich laten wachten. BELGIS. Eindelijk schijnt aan het procedeeren ovet' de erfenis van wijlen koning Leopold II een einde te zullen komen. Naar uit Brussel gemeld wordt, hebben de beide advocaten, van prinses Louise, Jaspar en Jansan, hun mandaat, neergelegd. Men veronderstelt nu algemeen dat de rëgeerirvg met tie prinsessen Louise en Stefanie (gravin Lonnay) tot overeenstemming gekomen is. In welingelich te' kringen wnrd't zelfs beweerd, dat- prinses Louise met 10 millioen francs, welke de regee ring haar geboden had, genoegen zal willen nemen. Reeds vroeger was, gelijk men zich her inneren zal, van een dergiedijke oplossing van het geschil sprake geweest. MEXICO. Een bericht uit Mexico (City) meldt, dat Russell, de directeur van de de farm bij San Juan, door rebelen is vermoord. ITALIë. Eergisterenmorgen is te Rome op 67-jarigen leeftijd overleden professor Joseph Petacci, de geneesheer van den Paus. Het verluidt, dat de Paus door het doodsbericht diep werd getroffen. Staatscommissie verdediging van N.-I. Ter vervanging van wijlen vice-admiraal Hoek water als lid der Staatscommissie voor de verde diging van Ned.-Indië, wordt genoemd de nieuw benoemde vice-admiraal Tijdeman. Nederl. Handel-M(j. Naar de N. Ct. verneemt, moet de heer J. T- Cremer voornemens zijn af te treden als president der Ned. Handel-Maatschappij en zou hij dan vermoedelijk begin Februari deze functie neder- leggen. Tweede Kamer. Naar verluidt, zouden de plannen tot verbou wing van de Tweede Kamer met een gevel aan de Kapelsbrug voorloopig blijven rusten en zou een plan van ruimer en grootscher uitbreiding van hét huis der Volksvertegenwoordiging in studie genomen zijn. Kamerverkiezingen in 1913. De afdeeling Leiden van de S. D. A. P. heeft den heer L. de Visser te 's-Gravenhage candidaat gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing in 1913. Ommen. »De Nederlander" verneemt uit de beste bron dat de heer mr. JE. baron Mackay, te 's-Graven hage, voor de hem door de Centr. Chr. Hist. Kiesvereeniging in het district Ommen aangebo den candidatuur heeft bedankt. Samenwerking der vrijzinnigen. Naar wij vernemen, wordt sinds eenigen tijd door de hoofdbesturen van Liberale Unie, Vrij zinnig-democratischen Bond en Bond van Vrije Liberalen overleg gepleegd inzake een eventueele samenwerking der vrijzinnigen partijen bij de verkiezingen van 1913. Er is een commissie ge vormd, waarin vertegenwoordigers der drie par tijen zitting hebben en deze commissie voert de beprekingen. Onlangs heeft zij de beraadslagingen eenigen tijd geschorst, om den hoofbesturen ge legenheid te geven hun oordeel uit te spreken over de aanvankelijk bereikte resultaten. Nadat dit geschied was, is door de commissie dezer dagen het overleg weer voortgezet. Eindexamen H. B. S. Onder de vele rake zetten en nieuwe gezichts punten, waaraan de rede van dr. F. Pijper bij het overdragen der waardigheid van Rector Mag nificus aan dr. B. D. Eerdmans zoo rijk is. vinden wij er ook een met betrekking tot hen, die het eindexamen der H. B. S. volbracht hebben Wanneer zullen wij verlost worden van de dwaasheid, dat bij ons te lande degenen, die het eindexamen der H. B. S. volbracht hebben tot geen universitair examens worden toegelaten, be halve indien men wil tot de medische, maar dan met zeker voorbehoud, alsof het gevaarlijke in dringers waren 1 Wij eeren de klassieken, maar als menschen van den nieuweren tijd. De schat ten der klassieke beschaving achten wij van onvergankelijke waarde. Maar als goede bewaar ders behooren wij zoowel de nieuwe beschavings goederen als de ouden, tot. een harmonisch geheel verwerkt, aan het jongere geslacht over te leveren. Verder verwachting is gevestigd op de regeeringsvoortellen, die misschien de vrucht zullen zijn van het vermaarde rapport der zoo genaamde ineenschakelingscommissie. Geschied is het nog niet. Laat ons hopen, dat het ge schieden zal. Het is goed, dat deze dingen eens luide gezegd worden, 't Is een straal van hoop voor degenen, die nu de Universiteit voor zich gesloten zien met onoverkomelijke slag boomen, zegt »De Tijd." Ziekenhuisbouw. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Raad der gemeente Dordrecht kwam in be handeling het voorstel in zake den ver- of nieuw bouw van het ziekenhuis. De in de motie van drie raadsleden gestelde vragen teneinde hier omtrent een principieele uitspraak van den Raad te verkrijgen ten aanzien van de opname van kinderen, van krankzinnigen, van tuberculoselij ders enz., werden door dien raad bevestigend beantwoord. Toen vervolgde men de discussie over het voorstel bijbouw, door 4 raadsleden ingediend. Dit laatste werd met 19 tegen 6 stemmen ver worpen. En dat van B. en W. met overgroote meerderheid aangenomen. Een motie om uit te spreken, dat in geen geval het bedrag van f300.000 mag worden overschreden en dat een uitgewerkt plan van een erkend deskundige ver wacht werd, werd ingetrokken, nadat de voor zitter er op had gewezen, dat deze motie feitelijk °verbodig was. Gemeenteraad. Aa ivullings-agenda voor de Raadsvergadering, te houden op Dinsdag 8 October 1912. 17. Voorstel om den heer A. J. de Jong defi nitief te benoemen tot leeraar in de Nederlandsche taal aan den Gemeentelijken Handelsavondcursus, gerekend te zijn ingegaan den len September j.l. 18 Adres van den heer S. C. van Waalwijk van Doorn om hem q q. het tusschen de huizen, bewoond door de heeren Beukers en Ingelse, openliggende bouwterrein aan de Noord-Oostzijde van de Nassaustraat te verkoopen voor den prijs van f7.75 per MJ, met advies van B. en W. Onze stadgenoot, de heer P. L. van den Berg, slaagde heden voor het examen candi- daat-scheepsbouwkundig ingenieur aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Door de politie zijn twee jongens aangehouden op aanwijzing van den opzichter der S. O. V., waarvan de oudste der twee, een 16- jarige jongen, zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een koperen slot en koperdraad- Na verhoor op het politiebureau, zijn zij weer op .vrije voeten gesteld. Gestrand. Uit Ferrol wordt gemeld: Een Nederlandsch droogdok is tengevolge van den storm, hier gestrand. De bemanning werd met groote moeite gered. Vacantiekaarten. Te Groningen zijn dit seizoen 26.691 vacantiekaarten verkocht of 2365 meer dan verleden jaar. Slaapziekte. In de buurtschap 't Loo bij Zelhern deed zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor. In het midden der vorige week werd de arbeider G. L. plotseling ongesteld. Van 't aardappelland moest hij per voertuig naar huis worden gebracht, waar hij weldra in slaap viel. Thans is hij overleden zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd. De ontvluchting der Holland- sche barones. Omtrent de ontvluchting van de baronesse Van Coehoorn uit het krank zinnigengesticht bij Brussel, lezen wij in de sNieuwe Gazet" nog de volgende bijzenderheden Sedert lang was de ontvluchting voorbereid- Twee pogingen mislukten, doch den derden keer was alles beter ingericht en bekwam mejuffrouw Van Coehoorn de vrijheid. Mr. Dejardin was Zaterdag op jacht gegaan te Barvaux. Hij ontving er een telegram, in het Fransch opgesteld, waarbij men hem meldde dat het feest, 't is te zeggen de vlucht, 's anderen daags, dus Zondags, moest plaats hebben. Om 4 uren verliet de advocaat Barvaux en om 7 uren kwam hij te Brussel aan. Hij werd er afgewacht door mevr. Dejardin, een bloedverwant en n' vriend. Men trad een herberg op de Rogier- plaats "binnen en trof er de laatste schikkingen. Daarna namen zij plaats in een auto, die van Ostende gekomen was en om 10 uren precies kwamen zij voorbij het Fort Jaco, een voetweg volgend, langs het gesticht enjniet ver van de kamer^ waar zich het meisje bevond. Volgens overeen komst toette de auto driemaal. De jonge barones wachtte op dit sein. De auto begaf zich dan naar den Waterlooschen steenweg en mej. Van Coehoorn sprong door het venster en viel in de armen van een bevriend persoon, deed een baard aan en een mansbroek en hing een breeden man tel om. Zij verborg heur haar onder een muts en met een lichten wandelstok in de hand, trad zij, langs een engen hofweg, met verzekerden stap naar het hek, waar de laatste kaart afgespeeld werd. Het hek ging open en de barones was vrjj. Zij liep naar den auto en wierp zich in de armen van hen, die gezworen hadden haar de vrijheid weer te schenken. Snikkend bedankte zij allen, die zich voor haar opgeofferd hadden en drukte de handen, die haar toegestoken werden. Doch het vertrek eischte spoed. Men sprong in de auto, die in volle vaart wegreed. Zij trok warme kleeren aan en nam een verkwikkenden drank, want, de auto was van alles voorzien. Men reed voorbij Waterloo en kwam te Njjve' aan. De auto stopte voor een herberg, mej. Van Coehoorn stapte uit en dronk een tas warme

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2