Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws., of Maandag. Turkije zal het initiatief aan de tegenstanders overlaten. Men gelooft, dat Bulga rije zes divisies tegen Thracië en drie divisies tot samenwerking met Servië tegen Roemelië uit zal zenden. In ambtelijke kringen wordt nog steeds ver- zakerd, dat men nog rekening houdt met de mo gelijkheid, dat de oorlog vermeden wordt. Onder de bevolking groeit de geestdrift voor den oorlog steeds aan. De soldaten, die uitgerust zijn, heb ben van den sultan ieder een pak tabak mede- gekregen. De bevolking slaat levensmiddelen in voorraad op. Generaal Risa pasja is tot opper bevelhebber van de troepen aan de Grieksche grens benoemd. Naar men van een diplomaat uit een Balkanstaat verneemt, hebben de Konstantinopelsche gezanten van deze staten in twee dagen geen instructies van hun regeering gekregen. Daarom is er niets gebeurd. Het Grieksche blad «Ameroliptos verklaart, dat Grieksche mobilistatie niets met-de Roemelie- kwestie te maken heeft, omdat Turkije een streng onderzoek beloofd heeft. De Turksche opperbevelhebber. Nazim pasja, de minister van oorlog, is tot op perbevelhebber der Turksche strijdkrachten be noemd. Het Turksche leger. Het Ottomansche leger is in twee deelen ge splitst. Het Zuider leger, datrJanina tot middel punt heeft, staat onder bevel van generaal Ali Riza. Het Ooster leger, dat Konstantinopel tot middelpunt heeft, staat onder bevel van generaal Abdoellah pasja. De troepen, die in Macedonië zijn samengetrok ken schat men op 200,000 man. De Turksche vloot. Een deel van de Turksche vloot is naar de Zwarte Zee vertrokken. Griekenland. Uit Athene wordt aan de «Vossische Zeitung" geseind In goed ingelichte kringen heerscht de mee ning, dat de mobdisatie van de Balkanstaten niet zal opgeheven worden, voordat aan alle eischen door de Porie voldaan zal zijn. Zonder waarborg voor de uitvoering van de daarin geëischte her vormingen zal alle tusschenkomst van de groote mogendheden nutteloos zijn. De oorlog zal dan zeker uitbreken. In het straatleven en het ver keer in Griekenland is, evenals in de andere Balkanstaten, stilstand gekomen. Schepen en spoorwegen vervoeren uitsluitend troepentrans porten. Het beursverkeer is zeer beperkt. De Kamer zal waarschijnlijk Zaterdag bijeenkomen. Behalve de noodige credieten, moet zij dan ook een maat regel goedkeuren, die gelijk staat met het invoe ren van den staat van beleg. Nicolaas en Andreas, die drie jaar geleden, tengevolge van den mili tairen opstand, hun ontslag uit het leger geno men hebben, komen waarschijnlijk weer in hun ouden rang terug. De hier aanwezige bewoners van Kreta, die ondei aanvoering van Pologeorgis den minister-president Venizelos hulp aangeboden hebben, zullen in ieder geval een vrij korps vor men. Een nader telegram meldt De Kamer is tegen den zevenden October bij eengeroepen. De gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgesteld. Alle gepensionneerde officieren zijn weder onder de wapenen geroepen. De groote mogendheden. Uit Parijs wordt geseind Een gister-ochtend 8 uur aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs ontvangen telegram meldde, dat er waarschijnlijk de eerste twee of drie dagen nog geen verandering in den toestand zal komen. De besprekingen der Europeesche mogendheden schijnen een steeds gunstiger wen ding te nemen. Duitschland, Engeland, Frankrijk en Rusland zijn geneigd om in het belang van den vrede stappen te doen te Sofia, Belgrado, Athene en Cetiinje. Men moet nu nog de meening van Oostenrijk leeren kennen. Er bestaat echter alle reden om aan te nemen, dat Oostenrijk niet zal weigeren om zich bij de mogendheden aan te sluiten. Zoodra de beslissing van Oostenrijk bekend zal zijn, zal men zich verstaan omtrent den vorm der Euro peesche interventie. Frankrijk, Engeland en Duitschland zouden Rusland en Oostenrijk, zoo zij dit mochten wenschen, laten optreden als lasthebbers van Europa. De «Wiener Mittag Zeitung" meldt nog eenige belangwekkende bijzonderheden over het diner van de delegatie bij Berchtold. De meening onder de gedelegeerden was verdeeld. De Oostenrijkers geloofden aan oorlog, de Hongaren gaven alle hoop nog niet op. Er werden zelfs weddenschap pen over oorlog en vrede aangegaan. Graaf Berch told was den geheelen avond zeer gereserveerd. Hij sprak weinigvroeg men hem iets, dan gaf hij een ontwijkend antwoord. Slechts een Hon- gaarsch gedelegeerde, die naast den minister zat, gelukte het hem aan het spreken te krijgen. De gedelegeerde zeideWij hebben thans zooveel regen gehad, laat ons hopen, dat de oorlog weg spoelen zal." Graaf Berchtold antwoordde hem kort af«Niet waarschijnlijk." In een brief van den broeder van Stolypin, den gewezen eersten minister, in het «Nowoje Wrem- ja," verklaart deze over de onderhandelingen van Sanonof in Engeland het volgende: De Engelsche politiek draait om de vijandschap tegen Duitschland. Om zijn geweldigen strijd tegen Duitschland te kunnen volvoeren, heeft Engeland gepoogd er Frankrijk en Rusland in te betrekken. Rusland moest echter bedenken dat datgene, wat voor Engeland een levenskwestie is, voor Rusland niet die beteekenis heeft. Voor Engeland was het van belang, het Europeesch evenwicht te verstóren, daarom moest Rusland het zich-tot plicht rekenen, even wantrouwd tegen de voor stellen en plannen van deze vrienden te zijn als tegen zijn zoogezegde vijanden. Oostenrij k-H o n g a r ij e. Uit Weenen wordt geseind De gisterochtend gehouden audiënties wekken veel opzien. Keizer Frans Jozef ontving den kofps- commandant en den commandeerenden generaal der infanterie te Hermanstadt, den commandant van het vierde korpscommando te Boedapest en den commandant van de cavaleriedivisie te Ja- roslau. De commandant van het legerkorps uit Krakau is gisternacht in Weenen aangekomen. De Engelsche vloot. Reuter seint uit Malta In verband met den dreigenden aard van den toestand in het Oosten hebben, in afwachting van den terugkeer van de Middelandsche Zee vloot naar Malta de de kruisers «Yarmouth" en «Wey mouth", thans te Gibraltar, bevel gekregen naar Malta koers te zetten. DE O^fïtLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken loochent het bericht uit Turksche bron, volgens hetwelk de vredesonderhandelingen te Ouchy, met succes zouden zijn bekroond. Telegrammen uit Konstantinopel melden dat men in Turksche kringen, die doorgaans goed zijn ingelicht, ondanks de tegenspraak uit Italiaansche bron, blijft volhouden dat de onderhandelingen tusschen Italië en Turkije op het punt staan om lot het sluiten van den vrede te leiden. bevordering van 't doel en het streven van den Anti-Suikeraccijnsbond CHINA. Belgische kapitalisten arrangeerden een leening van 250 millioen francs in verband met een con tract tot bouw van een spoorweg tusschen Honafa in de provincie Honan en Sianfoe in de provincie Sjensi met een lijn naar Lansjowoe in de pro vincie Kansoe en Haitsjoe in de provincie Kiangsoe. De spoorweg strekt tot onderpand voor de lee ning en men is overeengekomen dat deze geheel onder buitenlandsche contróle zal worden ge bouwd. De lijn Haitsjorn—Lantsjoe zal de hoofdlijn vormen van Soenjatsens plan. AMERIKA- Pierpont Morgan gaf inlichtingen aan de Se naatscommissie, die de kwestie der bijdragen voor de verkiezingen onderzoekt. Hij verklaarde, dat hij in 1904, 150.000 dollar en in 1908 30.000 dollar gat aan het Republikeinsch fonds, maar hij ontkende dat zijn firma eenige bijdrage had ge geven met het doel om zich eepige gunst te verzekeren. JAPAN. In verband met de permanente vestiging van twee militaire divisies in Korea, schijnt in Japan een ministerieele crisis te zullen uitbreken. De minister van Oorlog, gesteund door graaf Terauchi, Yamagata, den civielen gouverneur- generaal en de bureaucraten, weigert in deze kwestie ook maar eits toe te geven, en verklaart, dat bovengenoemde maatregel steeds meer en meer noodzakelijk wordt door aanhoudende mili taire uitbreiding van Rusland, Komt dus de vestiging der divisies niet tot stand, dan schijnt een ministerieele crisis onvermijdelijk. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder op „Zandbergen". Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin-Motder een bezoek gebracht aan de gebouwen van de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen, enz., „Zandbergen", te Amersfoort. Pest in Soerabaja. Te Soerabaja hebben zich twee gevallen van pest, met doodelijken afloop, voorgedaan. Er zijn verscheidene verdachte ziektegevallen vastgesteld. Men verwacht, dat Soerabaja binenkort door pest besmet zal worden verklaard. Mr. W. K. F. P. Graai' van Bylandt. Graaf van Bylandt, lid en oud-voorzitter van de Tweede Kamer, is in zoover van zijne ziekte hersteld, dat hij niet meer buiten vertoeft en in zijn woonplaats te 's-Gravenhage is teruggekeerd. Hij zal echter nog rust moeten houden en dus vooreerst niet aan de parlementaire werkzaam heden kunnen deelnemen. Jhr, Chr. J. de Jong van Beek en Donk. f Te Arnhem is gisteren in den oudernom van 65 jaar overleden de oud-hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat jhr. Chr. J. de Jong van Beek en Donk, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Het Vredespaleis. Men meldt ons uit Den Haag: De werkzaamheden van het Vredespaleis zijn thans zoo ver gevorderd, dat verwacht wordt, dat het gebouw in de tweede helft van Juli of begin van Augustus van 1913 ter opening gereed zal zijn. Vóór het einde van het jaar wordt het ge bouw op den hoek van de Anna Paulownastaat en van den ouden Scheveningschen weg geamo- veerd. Deze amotie zal ook dienen tot ver- keersverbreeding op dit punt. De tuin-, terras- en vijveraanleg rondom het Vredespaleis is zoo goed als gereed. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|1 en van 2—4J sur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Barbier, (halfwas). B oekdrukkeirsleerling. Dagindrager. F agaanvanger. Gereedschapsslijper. Goudsmidsleerling. Horlogemakersleerling. Kantoorbediende (aank.) Kernmaker. Kistenmaker. Koperdraaier. Kuipers jongen. Kuiper (jenever en oliefust;. Loopjongen. Magazijnknecht (ijzerzaak). Metaaldraaier (halfw.) Me tb-el aar of halfw. N achtaanvanger. Nachtindrager. Plaatwerker (halfwas). Reiziger. Sch oenm akers jo ngen. Schoenmaker (halfw.) Slagersjongen: Smidsjongen. Steenb ouwersjongen. Timmerman (halfw.). Timmerman, (bekw.) Volonfair.bouwkundigie. Te Kethel: Bakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Hoefsmid. Jongste bediende. Sjouwers. Werkster j Grondbelasting. De Minister van Financiën heeft, ten einde het toezicht voor de grondbelasting op de woeste gronden, geen buiten-, fhoeras- of baakgronden zijnde, nog beter tot zijn recht te doen komen, een voorschrift uitgevaardigd, vyaarbij o. m. is bepaald, dat de ambtenaren van deD actieven dienst der directie belastingen, enz. schetsen op calqueerpapier moeten maken van die gedeelten der gemeenteplans, waarop met rood onderstreep te perceelen (woeste gronden) voorkomen. De Minster heeft den commissarissen der Ko ningin verzacht de burgemeesters te willen uit- noodigen maatregelen te nemen) dat aan de hier- voren genoemde ambtenaren daartoe gelegenheid worde gegeven. Anti-Suikeraccijnsbond. De Anti-Suikeraccijnsbond houdt een algemeene vergadering op Donderdag 10 October a. s., 's pa- middags om 2 uur in het Zuid-Hollandsch Kof fiehuis te 's-Gravenhage. De agenda vermeldt o. a. de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. W. Sanders en dr. S. Birnie; herdruk der brochure van pref. dr. C. A. Pekel haring De Volksvoeding en de accijns op suiker enwat kan er verder gedaan worden, voor de De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Heden-morgen ontdekte J. van Gelderen, wonende Noordmolenstraat, dat er een begin van brand was ontstaan ten huize van C. Admiraal, aan de Raam no. 50. Hij verschafte zich toegang tot de woning, waar bleek dat de gordijnen en een kinderstoel in brand waren geraakt. Door zijn optreden kon het vuur in den aanvang gestuit worden. De brand was ontstaan doordat kinderen, tij dens de afwezigheid der moeder, met lucifers hadden gespeeld. Tot secretaris der recftictie van Ü6 „Wereldbibliotheek" en bet tijdschrift „De Ploeg" is; ter vervanging van dien heer Louis Landry, de prozaschrijver en dichter jhr. dr. Nico van Sucli- telen alhier benoemd. gediend om de badpolitïe van een hiid klinkend waarschuwingssigtoaal tie voorzien, om te zorgen dat de noodige reddinggordels aanwezig zijn en ook de badman van een zwemgordel tie vwziea. En ten derde om de reddingboot, die gewoonlijk op 't strand ligt, steeds drijvende te houden. Het laatste punt van het voorstel Was het baden te verbieden in de watering, zoolang er gespuid worot. Dit. voorstel is in handen gesteld van B. en W. om praeadVies. Vondst van oude bronzen voorwer pen. Uit Grathem (Limb.) wordt aan de »L. K." gemeld, dat daar bij het afgraven van zand op een diepte van ruim een meter oude bronzen voorwerpen zijn gevondeneen comfoortje met drie pootjes en twee hoekige oortjes, een kande laar en de punt van een degenscheede. Op zijn vrouw geschoten. Woensdag avond heeft te Tjalleberd een der leden van het kleine circus Carvani, dat op weg was naar de kermis te Beetsterzwaag, eenige schoten op zijne vrouw gelost, die gelukkig misten. Na veel ver zet is de dader gearresteerd. Bloedvergiftiging. Te Haps (N.-B.) krabde vrouw v. d. T. een puistje open, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Onder vreeselijke pij nen is de vrouw, moeder van 7 kinderen, over leden. UIT VLAARDINGEN. Gisternamiddag is te Vlaardingen een uitslaande brand uitgebroken in de stoomtouwslagerij voor heen van de firma IC. S. van der Brugge, thans in eigendom toebehoorende aan de firma Hoos te Rotterdam, doordat de teerstokerij was overge kookt. De brandweer was den brand in een een paar uur meester. Alleen de teerstokerij brandde geheel uit. De schade wordt door ver zekering gedekt. Baden in zee. Uit Katwijk wordt gemeld: Niet alleen fe Katwijlk aan Zee, maar ook op andere badplaatsen is het dit jaar meer voor gekomen, dat badenden zich te ver in zee be gaven en dringend hulp noodig hadden. f> )>or kloek optreden van de badpiolitie of publiek kon men gelukkig nog de reddendei hand bieden Een der Raadsleden n,u heeft een voorstel in- 101 jaar. Heden viert de heer Corstiaan Hagers te Brielle, een der zeer weinige nog in le ven zijnde oud-strijders van het jaar 1831, zijn lOisten verjaardag. Hij mag zich in een goede gezondheid verheugen. De Hollandse he barones. Men meldt uit Parijs: De dagbladen publiceeren het portret van freule Van Coehoorn. Deze heeft gisteren een bezoek gebracht op de redactie-bureaux der ver schillende Parijsche bladen, en heeft daar verklaard, dat zij het slachtoffer is geworden van de laagste soort. Haar advocaat, Maitre Dejardin, heeft een onderhoud aangevraagd bij den minister van Ju stitie, Briand, die echter afwezig is. Zijn chef-de- cabinet heeft hem echter vervangen. Deze heeft verklaard, dat zij geheel vrij uitgaat in Frankrijk en zich niet o 'gerust behoeft te maken. Een ernstig aut o-o n g e 1 u k wordt uit Saarburg gemeld. Een hoteleigenaar uit Königs- berg wilde zijn auto doen uitwijken voor een wagen die den weg versperde. De auto vloog daardoor langs een steile helling het dal in. De chauffeur redde zich door intijds uit het voertuig te springen. Met de andere inzittenden liep het veel slechter aftwee dames werden uit de auto geslingerd en onder de wielen verpletterd. Be eigenaar zelf liep zware verwondingen op, zoodat men voor zijn leven vreest. Storm in België. In verschillende deelen van België heeft Maandag en Dinsdag een geweldige storm gewoed, die veel schade heeft aangericht. Te Genek werden tal van boomen ontworteld of beschadigd, schrijft het «Handels blad van Antwerpen." De daken der huizen had den veel te lijden het nagras, dat in hoopen stond, werd overal door de beemden verspreid. De fruithandelaars zijn echter het meest te be klagen vele duizenden kilo's appelen en nog van de beste soorten, zijn afgewaaid en gekneusd. Voor den fruithandel is de schade onberekenbaar. Een koe die ter merkt werd geleid, kreeg een zwaren tak, welke van een boom waaide, op het lijf en werd de ruggegraat gebroken zij moest ter plaatse afgemaakt worden. Te Namen was de storm niet minder hevig. Den geheelen nacht regenvlagen, de boomen ont wortelend, de lakken afwaaiend. In den morgen is een boom omgewaaid op de buurttram, die rond 5 uur naar Suerlée vertrekt. Op het achterbalcon bevond zich zekere Lambert, uit Floreffe. De man werd door den boom ge troffen en tegen de leuning geworpen. Zij toe stand is wanhopig. Het trararijtuig is zwaar beschadigd. Te Gent hebben de gebouwen der wereldten toonstelling nog al wat te lijden gehad. De pa viljoens van Antwerpen, van Canada en het we reldpaviljoen zijn omver gewaaid. Het eerste was bijna voltooid, zoodat de schade vrij aanzienlijk is. Ook op de publieke wandelingen werd veel schade aangericht. Boven Alst en omliggende gemeenten heeft Maandagnacht een hevig onweder gewoed. Veel schade werd ook hier aangericht. De storm was zoo hevig, dat zelfs muren omver geworpen wer den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Lede is een stal ingestort. Een aantal kippen, twee varkens en een geit werden onder de puin hopen bedolven. Was ook in de omgeving van Brussel het weder onstuimig, het hevigst heeft de storm wel gewoed in het Henegouwsche. De omgerukte boomen in den omtrek van Ber gen zijn niet te tellen. Heele boomgaarden zijn vernield. Te Quaregnon werd eene rij boomen omgewor- en hierdoor moest de dienst van den buurtspoor weg geschorst worden. Te Courcelles heeft een nieuw huis van twee verdiepingen niet aan de rukwinden kunnen weer staan, en met verschrikkelijk geraas stortte het ineen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2