Van Houten's Cacao Zaterdag 5 Oct. 1912 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10410. Boitenlandsch Nieuws. Op den Balkan. Moeders geeft uw kinderen dagelijks te drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. NIEUW Het verbond van de Balkanstaten Men verzekert, dat de overeenkomst tusschen de vier Balkanstaten het volgende inhoudt: Als Turkije een van de staten aanvalt, zullen de andere Turkije aanvallen. Het zelfstandige Macedonië zal een eigen leger hebben. Epirus wordt onder Griekenlands sfeer van invloed gebracht, Oud-Servië onder die van ServiëMacedonië wordt onder bescherming van Bulgarije gesteld. Bulgarije zal 300.000 man te velde brengen, Servië 200.000 man Griekenland en Montenegro elk 80.000 man. De Balkanstaten zullen de mogendheden ver zoeken art. 23 van het verdrag van Berlijn uit te voeren. Zij zullen Turkije den oorlog verklaren, als het er zich tegen verzet. Het ultimatum. De Berlijnsche correspondent van de »Neue Freie Presse," die voortdurend betrekkingen on derhoud met het departement van buitenlandsche zaken, seint: Het is waarschijnlijk, dat Balkan staten dezer dagen aan de Porte een memorie zullen overleggen, die hun eischen bevat en dat zij deze memorie ook aan de groote mogendheden zullen toezenden. Er bestaat echter geen reden om aan deze memorie a priori het karakter van een ultimatum toe te kennen. Er kan echter voorloopig niet van een verbetering van den toe stand gesproken worden. Het was zelfs mogelijk» dat nog een verscherping intrad, vooral als de te Athene aangekomen afgevaardigden van Kreta tot de zittingen van het Grieksche parlement toege laten werden. De mogendheden. De »Times" bevat een pessimistisch hoofdartikel over de kansen om op den Balkan den vrede te bewaren, hoewel het blad nog wel eenige flauwe hoop koestert. Iedereen is het er over eens, zegt het. dat het eenige middel om den vrede te hand haven is de dwang van de groóte mogendheden, maar het is onmogelijk te zeggen hoe dezen die dwang zouden moeten oefenen, zonder dat daar ernstige gevolgen uit voort zouden komen. Een bevredigende oplossing der Macedonische kwestie zou het verdwijnen van het Turksche gezag uit de meeste Turksche landen in Europa beteekenen en daarom kan geen groote mogendheid Turkije in die richting dwingen. Een diplomaat te Weenen verklaarde den cor respondent van 't »Berliner Tageblatt", dat het bericht, als zou er tusschen de mogendheden omtrent de houding ten opzichte van den Balkan reeds eenheid bestaan, niet waar is. Met Rusland bestaan zakelijke en formeele geschillen. Rusland wil op Turkije geen grooteren druk uitoefenen dan op de Balkanstaten en wenscht de autonornie- eischen van Bulgarije te ondersteunen. De groote mogendheden zijn het echter eens in hun pogin gen om een demobilisatie tot stand te brengen. De correspondent van de »Daily Mail" te Wee nen deelt aan zijn blad mede, dat de indruk in diplomatieke kringen aldaar, betreffende de crisis op den Balkan, beslist pessimistisch te noemen is. Dat de diplomatie tijd kan winnen en stappen doen, die zouden kunnen leiden tot een bevredi gende oplossing van de moeilijkheden, zij het ook ter elfder ure, wordt beschouwd als mogelijk, maar niet waarschijnlijk. De aandacht is nu geconcentreerd op overwe gingen of de oorlog, indien deze komt, kan ge ïdealiseerd worden of niet. Met de sympathieën van Rusland als de be schermer der Slavische rassen, moet rekening gehouden worden, ofschoon de ofüeieele meening in Oostenrijk, zooals gepubliceerd in de dagbladen, een directe ontkenning is van de veronderstelling, dat Rusland een dubbel spel speelt, doch voor het uiterlijk den vrede te prediken, maar in het geheim de Balkanstaten aan te moedigen in hun aggressieve bedoelingen. Uit dit oogpunt zou het betreurenswaardig zijn, als de Balkanstaten minder aandacht wijdden aan ernstige olïicieele verklaringen van Rusland dan aan de meening van dagbladen, die niet alleen hun vaderland 'n slechten dienst bewijzen, maar eveneens de Balkanstaten door hun een hoop voor te spiegelen, die niet in vervulling kan gaan. De indruk in Roemenië is ook zeer onzeker. Terwijl de koning ongetwijfeld aan de zijde van Oostenrijk is, helt het gevoelen van het volk meer over naar een uitbreken der vijandelijkheden. Intusschen broeit het te Weenen en in de na buurschap. De dagblad bureaux worden belegerd door een angstige menigte, waaronder menig geruïneerd man door de plotselinge koersdaling. Algemeen is de aandacht geconcentreerd op de vraag hoe lang de kleinere Balkanstaten gemobi liseerd kunnen blijven zonder tot een vijandelijke actie over te gaan, want het is bewezen, dat zelfs een groote mogendheid onder de onkosten van mobiliseering te lijden heeft. Alleen Bulgarije beeft dagelijks f960.000 noodig. De Weensche correspondent van het sBerliner Tageblatt" heeft van zijn zegsman gehoordUit de Balkanstaten werd gister gemeld, dat zij het overhandigen van den gemeenschappelijke memo rie nog uitgesteld hebben. Dit optreden van de Balkanstaten is eenerzyds een gevolg van de ver schillen van meening tusschen de groote mogend heden, maar moet anderzijds hieruit verklaaid worden, dat zij het onderling geenszins zoo eens zijn als het uit ziet, waut hun eischen zijn niet dezelfde. De Bulgaren streven naar een autonomie van Macedonië, terwijl de Serviërs van deze auto nomie juist een onderdrukking van hun stamge- nooten door de Bulgaren vreezen. Er is geen sprake van geweest, dat Griekenland de autono mie van Kreta zou verlangen. Ook ten opzichte van Macedonië heeft het daar geen belang bij daar de Grieksche elementen daar verstrooid leven. De toestand zal echter niet verbeteren, zoolang de groote mogendheden niet volkomen eensgezind zijn. Men neemt aan, dat, als het tot een ge meenschappelijk optreden van de Balkanstaten te Konstantinopel komen zou, dit nog niet binnen drie of vier dagen zal plaats vinden. Onverwachts intredende incidenten kunnen den tcestand na tuurlijk plotseling veranderen. De Weensche correspondent van de »Vossische Zeitung" seint: De hoop op het behoud van den vrede is volkomen verdwenen. De mogendheden zetten de pogingen bij de Balkanstaten voort, zonder hoop op succes. Deze sombere toestand wordt alleen eenigermate verlicht door het feit, dat onder den druk van de gebeurtenissen de kabinetten van de triple entente en van het drie voudig verbond, op een pricipieel punt in het Balkan-vraagstuk tot overeenstemming gekomen zijn. Reeds uit een verklaring van Balmoral kon men zien, dat Engeland met het oog op zijn Mohammedaansche onderdanen al voor het behoud van Turkije vreesde. De Fransche regeering heeft na Balmoral de rol van bemiddeling tus schen Rusland en Oostenrijk-Hongarije op zich genomen. Het schijnt, dat de mogendheden overeengeko men zijn, de verbonden Balkanstaten, die tegen den wil van Europa de Macedonische kwestie willen oplossen, op een gegeven oogenblik den wil van Europa op te leggen. T u r k ij e. Uit Konstantinopel wordt aan de »Lokal-An- zeiger" het volgende geseind Gister op den verjaardag van den Sultan vlag den alle huizen, en in de straten was het zeer druk- De koetsiers, die in de laatste dagen gestaakt hebben, hebben gisteren het werk hervat, wat zij met een vaderlandlievend manifest aangekondigd hebben. De geestdrift voor den oorlog neemt hier zichtbaar toe. De scholen zijn hier sedert gisteren gesloten. Verder worden tal van betoogingen gemeld. Het Jong-Turksche comité heeft een vaderland- lt vend manifest uitgegeven. De sTanin" zegtEr kan geen sprake meer van zijn, om de eischen van de Balkan-staten in te willigen en ook niet van een conferentie. Wie oorlog wenscht, is welkom. Turkije is gereed. De Europeesche post is gisteren niet te Kon stantinopel aangekomen. Het verkeer met het buitenland vindt nog over Konstantsa plaats. Uit Konstautinopel werd hedenmorgen aan de »Lokal-Anzeiger" geseind Servië heeft een nieuw ultimatum aan de Porte overhandigd met de verklaring, dat als de Servi sche schietvoorraad niet binnen 24 uur uitgele verd wordt, Servië zijn gezant terug zal roepen. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de Servische regeering 20 waggons munitie voor Turkije, die uit Duischland verzonden zijn, aangehouden heeft. De Duitsche en de Engelsche gezant hebben hedenmorgen te Konstantinopel lange besprekingen gehouden met Kiamil-pasja. De Servische gezant had een onderhoud met den Engelschen gezant. De Konstantinopelsche correspondent van de »Lokal-Anzeiger" heeft gister-avond een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken- De minister, zoo seint hij, was ernstig ontstemd en zichtbaar ontroerd, toen hij over den politieken toestand sprak. Hij maakte gewag van de slach tingen, dib de Bulgaren 1 en Serviërs onder de Turken aangericht hebben. Hij zeide, dat het zoo niet langer ging. Wij zijn geduldig geweest en hebben gewacht, of het misschien nog anders zou worden. Thans is ons geduld ten einde, maar het is vreeselijk, dat er geen oorlog maar een slachting zal komen, want de verbittering is on beschrijfelijk. Wij zijn tot verweer besloten. De De mogenheden hebben overal op den Balkan getracht te kalmeeren. l'e kleine staten hebben daar niet naar geluisterd, thans wachten wij de beslissing af en dan De ministerraad heeft alle uitvoer van horen verboden. De ministerraad verwacht Maandag een besliste uitlating van de Balkanstaten. Bij hun betooging in de straten van Stamboel en Pera riepen de studenten Weg met Bulgarije I Weg met Servië 1 Weg met GriekenlandWeg met Montenegro 1 EnLeve Roemenië I Leve 1'rankrijk 1 Leve Engeland! Een hooggeplaatst Turksch staatsman heeft aan den correspondent der «Daily Telegraph" gezegd, dat spelen met woorden in de Turksche kwestie den Turken niet aanstaat. Men wil, zeide hij, de Turken uit Europeesch Turkije verjagen, maar de Turken zijn daarvoor niet te vinden. Het Turksche volk blijkt de inzichzen van den staats man in toenemende mate te deelen. Dc Oostenrijksche regeerinjg heeft bericht ont vangen, dat de Porte, indien de mogendheden Cen wensch uitspreken om het totstandkomen van de beraamde hervormingen in Macedonië te waar borgen, niet ongenegen zou zijn, daar a an gehoor te gieven. Uit Konstantinopel wordt. aa,n de „National Zei tung" geseind: Naar verluidt, is de oud-ïninister Mahnn.et Sjefket pasja tot commandant tegien Servië be noemd. Uit ambtelijke bron wordt gemeld, dal Turkije gëcn inmenging zal toelaten. Uit Konstantinopel wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: De minister van buitenland sche zaken verklaarde den toestand voor zeer ernstig. Grensincidenten. B.ulgaarsche af deelingen zijn ten Noorden van Kowosats Ottomansch gebie d binnengedrongen. De „Inlransig'eant" verneemt uit Konstantinopel, dat er ten Zuiden van Harnanli ©ene botsing tusschen Bulgaren en Turken heeft plaats geh'vl. Er zouden 400 dood-en zijn. Van halfambtelijke zijde wordt tegengesproken, dat de Bulgaren de Turken hebben aangevallen en de districten Razlog, Dzjoembula en Hoodzjos. De minister van buitenlandsche zaken ontving bericht, dat de Bulgaren te Warna tegen de daar wonende Turken uitspattingen begaan eh hub dwingen de fez door een hoed te vervangen. In Ai dós (Bulgarije) is ©en Maoedioniseh eiorp geplunderd en vier Turken vemoord. De berichten omtrent gevechten aan de greus, tusschen Servische en Turksche troepen, women van uit Belgrado tegengesproken. Aan dé „Frankfurter Zeitung" woïdt uit Kon stantinopel geseind: Volgens een officieel© mededeeling hebben üul- gnnrsche soldaten ten Noorden van Kirkiüssi de Tuiksche grens overschreden. Men vraagt zich nu af of dit voorval het begin van de vijandelijkhe den is. B u 1 g a r ij e. Gisteren is te Sofia de militaire censuur inge steld. Twee omstandigheden wijzen er op, dat men vast van plan is de gebeurtenissen niet voor uit te loopen. In de eerste plaats zal de Sobranja niet door den koning, doch door minister-president Geschow geopend worden, en in de tweede plaats zal het memorandum aan Turkije slechts gema tigde eischen bevatten en niet van de autonomie voor Macedonië spreken. Studenten trokken, onder leiding van den rec tor, door de straten en demonstreerden voor de gezantschapsgebouwen der geallieerde Balkansta ten en der mogendheden van de Triple entente. De Bulgaren hebben torpedo's geplaatst voor Varna. Uit Boedapest wordt gemeld In Roestsjoek is de staat van beleg gekondigd. Er zijn daar 48,000 man Bulgaarsche troepen samengetrokken. De Pressburger patronen-fabriek heeft gister van de Bulgaarsche regeering een bestelling van 100 millioen patronen gekregen. Volgens bericht uit Petersburg aan de »Neue Frei Presse," is aan den Russischen gezant te Sofia opgedragen, aan de Bulgaarsche regeering de ontsteltenis van het Russische kabinet over den stap van de Balkan staten mede te deelen. De Russische regeering is vast besloten, de Balkan staten aan hun lot over te laten. De gezant heeft verder tot opdracht om mede te deelen, dat Bulgarije onder geen omstandigheden op den steun van Rusland kan rekenen. In dezen geest heeft de Rus-ische regeering ook aan de mogend heden mededeeling gedaan. Volgens een telegram uit Sofia aan het »Ber- liner Tageblatt," heet het daar, de Turksche ge zant de Bulgaarsche regeering directe onderhan delingen over het invoeren van hervormingen aangeboden heeft. De „Neue Freie Presse" meldt: De postdienst naar Bulgarije is gestaakt. De telegrammencensuur is zoo scherp, dat hef pu bliek zeer gebrekkig ingelicht wordt van wat er in het land en in de wereld omgaat. Volgens de „Neue Freie Presse" verklaart de minister van buitenlandsche zaten bij het verlaten van den ministerraad, dat de hoop Op een vrede lievende oplossing van de Balkanoonflicten on danks alle pogingen der mogendheden sterk ge daald was. In S er vi e. Op het eerste bericht van de mobilisatie zijn uit heel Servië Albaneesche timmerlieden, houthakkers en wegwerkers naar Belgrado ge stroomd om zoo snel mogelijk naar Turkije terug te keeren. De Servische regeering was over deze houding van de ongeveer 400 Albaneezen zeer teleurgesteld eu heeft den Turkscheu gezant, die voor hen zorgen moet, alle mogelijke zwarigheden bereid. Zij verklaart, dat zij die lieden niet naar Turkije kan vervoeren en weigert hun ook de mogelijkheid van een onderkomen, zoodal 400 man in hun bonte volksdrachten sedert drie dagen in den tuin van het Turksche gezantschap kam peerden en door den gezant onderhouden worden. De gezant wist nog volstrekt niet hoe hij deze uitgeputte menschen naar hun land terug moet krijgen en heeft de hulp van het Oostenrijk- Hongaarsche consulaat ingeroepen. Deze heeft de Albaneezen naar Semlin laten brengen en nu worden zij over groote omwegen naar hun vader land teruggebracht. Intusschen, zijn de straten van Belgrado zoo vol met troepen als nooit tevoren. De mobilisatie wordt thgms met een ware woede uitgevoerd en zij zal reeds den lOden October, vroeger dan men dacht, voltooid zijn. Gister heeft de derde oproep plaats gehad en eehige uren later zag men grijze gebogen gestal ten in allerlei drachten en uniform door de straten wandelen. Daarbij rijdt de eene trein na den anderen oostwaarts. Of het nu wagens van een internationalen trein, restauratiewagens of vrachtwagens zijn, overal worden de soldaten als haringen in een ton ingepakt. Velen geven de voor keur eraan buiten het station op het dat te klimmen. Men kan echter nog steeds niet beweren, dat Belgrado den indruk maakt van een stad voor den oorlog. In kleine Servische stadjes moet de geestdrift zeer groot zijn. Uit Weenen wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: Volgens berichten uit Belgrado zijn daar vele Ilaliaansche vrijwilligers aangekomen. De direc teur van de llongaarschc staatsspoorwegen eischte van Servië telegrafisch 600 goederenwagens op, die te Belgrado staan en waarvan men vermoedt, dat zij in Servië tot het vervoer van troepen ge bruikt worden. K r e t a. Men meldt, dat de mogendheden het denkbeeld, om Kreta wederom te bezetten, hebben laten varen. Griekenland. Den Koning, die morgen of Zondag hier wordt (68)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5