Gemengd Nieuws. Uitlotingen. Rechtzaken. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Seheepraart. Yisscherjj-berichten. Handels berichten. Relletjes te Groningen. Zaterdagavond heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden succes gehad met zijn poging om de arbeiders, maar vooral de arbeidersvrouwen in grooten getale naar den Franschen bazar te lokken, waar bij de bedien denstaking is uitgebroken. Er kwam politieversterking. Weldra stroomden nu de menschen den bazar binnen. Eenigen zijn koopers, doch het zijn maar weinigen. Het mee- rendeel was het te doen om de cadeaux te be zichtigen. Bleef een groepje menschen staan, dan werd onmiddellijk tot doorloopen aangemaand. Eensklaps klonk een schreeuwerig „hi-ha-ho" door den bazaar en hotsende kwam een groepje opgeschoten bengels binnen. Men maakte den indringers duidelijk, dat ze er uit moesten en dreef hen met behulp van eenige rechercheurs naar buiten. 't Werd weer rustig. Buiten zag men een groote volksmassa, die af en toe een eenigszins dreigende houding aannam. »Koopt niet in den Franschen bazar 1" »Leve de boycot 1" zoo klonk het naar binnen. Toen was schijnbaar het critieke oogenblik aangebroken. De directeur liet de tafels met goe deren, die bij den ingang van den bazar stonden, verplaatsen, waardoor eene ophooping op die plaats werd verhinderd. Niemand dan degenen van wie men vermoedde, dat hij inderdaad plan had om te koopen, werd nu nog binnengelaten. Maar ook dit had zijn grenzen. Herhaaldelijk kwam het voor, dat er een tijdlang niemand naar binnen mocht. Dan drong men wel even op, maar gehoorzaamde spoedig aan de aanmaning om terug te gaan. Op straat was het kabaal zeer groot. Maandagavond zag zich de politie genoodzaakt de hulp van de marechaussee te paard in te roe pen. Gezamenlijk hebben zij daarop de zich tel kens weer verzamelende menigte verstrooid. Eerst je half elf was de rust geheel teruggekeerd. Officieel is de volgende waarschuwing uitge vaardigd »De burgemeester van Groningen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij, aangezien in weerwil van de tot dusver getroften maatregelen de volksoploopen aanhouden, aan de politie óp- dracht heeft gegeven van nu af aan tegen het publiek, dat daaraan deelneemt met volle ge strengheid op te treden. Een ieder houde zich derhalve gewaarschuwd." Gister (Dinsdag)avond is voorgoed slag geleverd, Zestien marechaussées te paard en de gemeente politie onder leiding van den kapitein der mare chaussées en den commissaris van politie, char geerden, en er werden bloedige klappen uitgedeeld bij de botsingen op de Vischmarkt, de Groote Markt, in de Fokingestraat, Haddingestraat, Gel- kingestraat, Oosterstraat en aan het Zuiderdiep. De toestand is hoogst critiek. De passage was tusschen negen uur en half elf niet zonder ge vaar. Treinbots in g. Door verkeerden wisselstand liep gisteravond aan liet station te Zwolle trein 518 uit Mepipel ,op trein, 818, die op het 1st© perron gereed stond om naar Deventer te ver trekken. Persoonlijke oogefakfceta kwamen niet voer. De materieel© schade is editor zeer giroiot. Ondeugdelijk vleesch. In de laatste: da gen zijn te Leiden verschillende personen ver baüseerd, die ondeugdelijk vleesch invoerden, ver moedelijk van varkens, die aan varkenspest had den geleden, ecln ziekte, die nog al in den omtrek heerscht. Bi,, een slager, werd een groote hoeveelheid van dit vleesch in beslag1 genomen. Vermoedelijk staat hiermede ook' in verband een geval van vergiftigingsverschijnselen in eein gezin in de Ilee- renstraat aldaar. De zaak is bij1 de plolitie in onderzoek. D:oor zijn kind' gered. Bij1 het doiriqben met de machine had Zaterdag te Borger (Dr.) een ongeluk plaats, dat bijna, ontzettend in zijne ge volgen had kunnen zijn. De landbouwer A. 0. kwam te dicht bij1 de machine en werd -.oouanig gegrepen, dat de kleeiren hem van het lijf gingen, dat. hij eenige bloedende verwondingen bekwam en de schouder ontwricht werd. Door de tegenwoor digheid van geest van een 4-jarig kind van D., werden de paarden tot staan en de machine tot stilstand gebracht, waardoor J>. gered werd. Moo rd. To Belgfeclh Clinge, vlak' bij de Zeeuw se! e girfens, heeft Zondagavond eeln mioprd plaats gehad. Een zekere diet M. drong, gewapend met een tr.es, de woning van drie meisjes' binnen en sloeg daarmede dadelijk een der meisjes dood; een van o!c beide andere slotetg; hijl een arm af en het derde meisje bracht hij een ernstig0 wonde in de zi'do toe. Hierop vluchtte de moordenaar. Veronder steld wordt, dat hij1 zelfmoord gepleegd heeft. Vr.x-ger had de woesteling ongenoegen met ue uide zusters gehad. De glasblazersstaking. In verband met de staking en de eischen der stakers, die meenen dat hun inzichten, zonder degelijke en onpartiidige proefnemingen, gerust kunnen wor den toegepast, is het niet onleerzaam kennis te nemen van een verslag in de „Reichenberger Zeit.'' van de fabriek te Albi, die geheel op sociaal-democratischen voet is ingericht. Wij lezen daarin Het is niet zonder eenige tragiek, dat de arbeidersglasblazerij te Albi thans ook alle ongemakken van een... staking leert kennen. Deze fabriek werd in 1896 met en door sociaal democratisch denkende begunstigers opgericht. De fabriek zou eigendom der arbeiders zijn en door deze communistisch gedreven worden. Van het begin af maakte de fabriek slechte zaken, wijl het aan technische leiding en koop mansinzicht ontbrak. De voorstellen en raadge vingen van den raad der geldschieters, die in Darijs zijn zetel had, hielpen niet, om de arbei ders tot de erkenning te brengen, dat zij zonder leiding nooit zouden slagen. Daar ze u eenige maanden geleden aan den rand van den ondergang gekomen waren, be sloten zij eindelijk, den door den raad van toezicht voorgestelden ingenieur te aanvaarden. Van dat oogenblik af gedroegen zij zich als arbeiders van een onderneming, eischten ver hooging en gelijkstelling van hun loonen en dreigen nu den ingenieur en den raad van toe zicht met een... staking, die echter slechts tegen hen zelf gericht kon zijn, aangezien elke pen ning, door de fabriek verdient, dadelijk in hun eigen kas komt! Tndien niet spoedig het gezond verstand het pleit wint, moet deze staking onvermijdelijk tot faillissement der onderneming leiden. De sLy on s". De boot, die op het wrak van de sLutine" werkt, zal in den loop van deze maand voorloopig de werkzaamheden staken om in de haven van Terschelling te overwinteren. In het begin van het volgend jaar worden de werk zaamheden op de »Lutine" hervat. Van het op halen van goud en zilverstaven is nog geen sprake geweest, niettegenstaande men beweerde op de schatkamer te zijn gekomen, ja zelfs dc goud staven te hebben zien liggen. Demoordte Antwerpen. Gisteren is het lijk van den Antwerpschen diamant handelaar Provo, die, gelijk men weet, 't slachtoffer werd van een laffen roofmoord, begraven. Zelden nog heeft men in de kerk en op den weg, welken de lijkstoet volgde, zooveel belangstelling gezien. De politie moest krachtig optreden om de orde te handhaven. Alle Antwerpsche diamantfabrieken waren gisteren ten teeken van rouw gesloten. De getuigenissen tegen Vergouts zijn zoo be" zwarena, dat er haast niat meer aan zijn schuld te twijfelen valt. V. weigert nog eenig verklaring te geven. Keuring van vleesch metdeeine- matograaf. De abattoirs in Berlijn hebben afgezien van het gebruik van de microscoop voor het keuren van vleesch. De administratie heeft haar toevlucht genomen tot de cinematograaf- Het te keuren vleesch wordt voor objectief ge bracht, waarop het beeld sterk vergroot wordt weergegeven op een positieve film. Daardoor ver krijgt men een duidelijke brojectie op het scherm, en indien het vleesch niet deugt, kan men de bacteriën zien krioelen. (Maandbl.) De huwelijksadvertentie als re clame, Het nieuwste snufje op het gebied van reclame komt uit Duitschland, het land der hu welijksadvertenties. Naar men wpet, zijn deze aldaar zeer in zwang, in de meest ernstige bladen kan men dagelijks kolommen vol advertentiën vinden van sentimenteele juffers, die naar een man en oude en jonge vrijers, die naar een bruid schat verlangen. Een Berlijnsch banketbakker heeft getracht dit middel den meer en meer gebruikelijken weg te benutten voor zijn zaak, die helaas niet al te best marcheerde. Het was zoowat een week geleden, dat hij een nieuw vruchtentaartje had gecreëerd dat heerlijk was uitgevallen, maar toch niet trok. Het publiek nam evenmin notitie van dit verrukkelijk taartje, als van zijn andere heer lijkheden. Uitgaande echter van het denkbeeld »je weet nooit, hoe een dubbeltje rollen kan", plaatste hij in een groot Berlijnsch dagblad de volgende advertentie: »Een jonge, rijke dame, muziekliefhebster, prachtig haar, geest idem, wepscht kennismaking met een niet te oud heer, eerlijk karakter. Brie ven aan den banketbakker zoo en zoo". Eer aan de Berlijners i Wel een vijfhonderd heeren »met eerlijk karakter" brachten hun brie ven aan het bureau van den banketbakker, waar in zij vroegen of de dame »met het prachtige haar" een rendezvous wilde toestaan. Onze slimme banketbakker schreef aan een deel der sollicitan ten een brief luidende »Kom Vrijdag om vijf uur bij den confiseurX. Wacht u achter in de zaal. Geheimhouding ver zocht en verzekerd". Vrijdag kwam, en dra de beetgenomen heeren, die zich achter in de zaal een plaatsje zochten en al wachtende zich te goed deden aan de taartje, die de bakker met bekwa men spoed hen voordiende. Ging de deur open, dan keken ze nieuwsgierig op, of de dame »met het prachtige haar" daar verscheen I Zij hadden eens moeten weten, dat niet die bekoorlijke schoone, maar de baardige, vroolijk lachende conliseur, die achter de toonbank zijn ontvangst natelde, hen hierheen had gelokt. Een T u i n d o r p. In de laatste aflevering van »Buiten" schrijft de heer De Greeff eenig bijzon derheden over het tuindorp »Het Lansink" te Hengelo (O.). jHet tuindorp Het Lansink zoo lezen wij wordt aangelegd op een terrein ter groote van 500 bij 500 meter, even buiten het fabrieks plaatsje Hengelo. Het doel van dit tuindorp is een 400-tal woningen te bouwen, zoowel arbei ders als ambtenaren, voor partibulier zoowel als voor rentenier. Iedere woning beschikt voor een tuintje, gewoonlijk zooveel voor als achter het huis. »De geheele onderneming wordt opgezet door de firma Gebr. Stork Sc Co., eigenaren van de bekende Hengelosche Machinef .briekeen firma, die, zooals algemeen bekend is, al zooveel voor haar personeel heeft gedaan. Bij al hetgeen reeds is gedaan heeft deze firma zich thans als ideaal gesteld, voor haar arbeiders en ambtenaren niet te dure, frissche hygiënische woningen be schikbaar te stellen, met een sier- en moestuin tje er bij, zoodat men het gevoel heeft alsof men buiten woont, wat dan ook feitelijk het ge val is. sHet geheele terrein is aangelegd gelijk een groot park met flinke, breede wegen, aan de kanten beplant met boomen. Meest alle huizen zijn in Engelschen stijl gebouwd en inwendig ook zóó ingericht. »Met het geheel werd een aanvang gemaakt in April 1911, in den loop van den zomer kwa men 72 woningen gereed, welke in het najaar bijna allen reeds bewoond waren ook in den zomer van 1912 werden wederom 72 woningen gebouwd, welke voor het meerendeel ook dit na- jaaar alle weer weer betrokken zullen worden. Zelfs zijn nu reeds een 40-tal verhuurd van de woningen, die m 1913 nog gebouwd moet wor den. Zooals reeds gezegd, zijn de woningen niet alleen voor het personeel der fabriek, maar voor iedereen te huur. Thans zijn reeds vele wonin gen betrokken door menschen welke geheel buiten de fabriek staan." Een zevental afbeeldingen van reeds gereed gekomen woningen luistert het artikel op. TURKSCHE SPOORWEGLOTEN van 1870 a frs. 400. Trekking 1 October. No. 281522 frs. 200,000 No. 181113 en 1360628 elk frs. 4000. De volgende nummers elk frs. 1250. 45806 120612 287678 570098 655887 660115 715877 891725 952553 987696 1065856 1589334 De volgende nummers elk frs. 1000 4272 44337 328372 328373 328375 392498 490861 539614 542625 557217 569425 740541 741402 741501 766920 858747 858749 903132 903134 923416 952554 1029086 1057292 1117532 1210414 1214562 1531312 1548981 1733196 1751453 1890282 1911243 1925380 1926094 1930671 De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld P. S., 25 jaar, glasarbeider te Schiedam, wegens mishandeling, tot twee dagen gevangenisstraf. Ph. T. S., 21 jaar, timmermansknecht te Vlaar- dingen, wegens mishandeling, tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. J. K., 25 jaar, bootwerker te Schiedam en B. H. B., 41 jaar, kras alhier, den eerste wegens mishandeling bij herhaling en tweemalen gepleegd, den tweede wegens mishandeling, resp. tot f100, subs. 50 dagen hechtenis en f 75 boete, subs. 50 dagen hechtenis. J. B., 38 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij te Kethel en Spa- land, tot drie dagen hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar en zes maanden. H. M. v. L., 22 jaar, glasblazer te Schiedam, wegens mishandeling, tot twee dagen gevangenis straf. N. D. S., 32 jaar, fabrieksarbeider te Schiedam, wegens vernieling, tot f10 boete, subs 10 dagen hechtenis. G. Lj., 38 jaar, rijwielhandelaar te Vlaardingen, beklaagd geweest van een mishandeling van een dier, werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Den 21-jarigen fabrieksarbeider J. L., te Vlaar dingen., was ten laste gelegd, aldaar op 22 Aug. den glasblazer A. Th. de Koning, opzettelijk en ge weldadig te hebben gestompt. Deze, die niet tot de stakers behoort, deelde mede, dat hij door staker was uitgescholden, toen hij de Kippenbrug wilde overgaan. Hij zag bekl., die hem eveneens uitschold, op hem af komen en voelde een oogenblik later een stomp in zijn rug. Hij zag niet, wie dit deed, maar keerde zich dadelijk om en bemerkte, dat bekl. de hand terugtrok. Naar get.'s meening, kan een ander dan bekl. de mishandeling niet gepleegd hebben; niemand dan alleen bekl. bevond zich achter hem. De tweede getuige verklaarde gezien te hebben, dat bekl. den stomp toebracht. Bekl. zeide, dat hij de Koning niet had uitge scholden en hem niet had aangeraakt. Op verzoek van mr. G. C. A. Oskam, aan wien eerst gisteren de verdediging in deze zaak werd opgedragen, schortste de rechtbank deze zaak tot 15 dezer. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Oct. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 te Skagen. Laagste barometerstand 746.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke wind, lichtbewolkt, droog weerg zelfde temperatuur, geringe kans op nachtvorst. Kamerverkiezing Ommen. Heden zijn officieel candidaat gesteld de hee ren Fock (liberaal), Mackay (christ.-histKlee rékooper (soc.-dem.), H. v. d. Vegte (a.-r. en kath.) Prins Hendrik naar Engeland. Men meldt ons uit Vlissingen Prins Hendrik zal Donderdagavond met de Mm boot „Oranje Nassau" van de Maatschappij „Zee- land", naar Engeland oversteken en wordt Zon dagmorgen met de „Mecklenburg" tefrug ver wacht. De oorlog tusschen Turkjje en Montenegro. KONSTANTINOPEL, 8 October. De Al ba neezen, onaer commando van Piza Bey, hebben de om singeling van Berana door de Mo n tent1 g rijn en ver broken en zijn Montenegro binnengerukt. Bulgarije. PARIJS, 9 Oct. Volgens de „Matin" verklaarde de Bulgaarsche minister-president, bij het ont vangen der mededeeling van de mogendheden, aai: de gezanten van Rusland en Oostenrijk, dat hij gaarvan acte nam. De ministerraad besloot, na een bespreking die 4 uur duurde, zich te verstaan met de ver bonden Balkanstaten. Geboren: 7 Oct. Albert Karei, z. v. C. H. van Brinken C. Dupain, Oostsingel. 8. Hende- rina Maria, d. v. J. Krommenhoek en S. P. van Eijk, Boterstraat. Hendrina Johanna Maria, d. v. N. H. P. Elshof en E. F. Mulder, Dam. Vertrokken schepen. S.S. „Ethyl", kapt. C. Tettar, naar St. Pet-ars burg. SCHIEDAM, 9 Oct. Vertrokken naar zee ter haringvissoherij de logger SCIl 122 „De Schie", sch. D. Roeleveld, 3e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 9 Oct. 1912. Moutwijn. Officieele noteering van d© Commissi© uit it Kamer van Koophandel roox de Banna, 5 Oct. f 16i/, 7 Oct. f 16i/, 8 Oct. fie# 9 Oct. fiey, eer Hectoliter zonder fust en zonder Belasting, Nament ie Commiuie poot it noteering B, A, 2, ffiUTOHEl, iond ran Diatiilatefflxaj i M o u t w ij n J e n e ve r Amsterdamsche Spoeling: Stemming op hedenvast Bpiritna. 8 Oct. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus proef. f251/, a f251/. f 19V4 k f20_ fll'/a af 8 Oct 161/, 201/, 22— 1.70. 9 Oct. 161/, 20y, 22- 1.70. 9 Oct. f25— af 251/, f 19'/, a f20- f 11»/, 4 f Stemming op heden: prijshoudend PARIJS, 8 Oct. Spiritus: kalmper hectoliterper Oct. fr. 47.50 betaald, per Nov. fr. 47.25 dito, Nov./ Dec. fr. 47.25 dito, per 4 eerste md. fr. 48 dito, per 4 md. van Mei fr. 48.50 dito. NEW-YORK, Mais: Western Dec./Maarl. 8 Oct. 59i/o 7 Oct. 59'/,. CHICAGO. Mais Dec. Mei Juli Sept. 8 Oct. 531/, 52&/g 52»/., 7 Oct. 531/4 523/g 527, Rogge traag. Loco 8 Oct. 68— 7 Oct. 69- Beiirs van Amsterdam. Woensdag 9 Oct. CarrenSteels 78 Atchisons 109"/leDen vers 22s/, Eries 357/, Kansas gew. 28'/1GRoe. ky's 275/, South Pac. 111—; South Rails 30 Unions 173'/4WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 158—; Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 133—; Krapoh Langk. A.—Medan N. AsahanR'd Deli 378 Kon. Petr 509EnimPerlak Sumpal 184 Z. Perlak Prolongatie 3*/4. M X IO m m.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3