Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad geval dit noodig maakt, krachtig bij do Port.,- reel a meeren. j Berchtold oonstateorde met voldo nirtgt dat de Kadi, te Skoetari, die vijandig© taal voedde teggn het jdlbaneeseh episcopaat en de' politiek van Oostenrijk-Honagrije, ondanks zijn boog© posii ie is afgezet. DB OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Na de ontscheping van troepen aan de kust van de golf van Bomba en een vlootbetooging voor de kust ten Westen van Derna, deden de Italiaansche troepen een marsch naar het binnen land Zij bereikten het doel, door zich meesteer te maken van de heele belangrijke streek Sidi Abdallah en de stellingen ten Zuiden van Haffi Araba. De verliezen van de Turken waren zeer aanzienlijk. De Italianen hadden vier dooden en 51 gewonden. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal, alvorens naar Fisole (Noord-Italië) te gaan, eerst nog Milaan bezoeken. Minister Coljjn. Men meldt ons d.d. 9 October uit IJmuiden De minister van Marine, a. i., de heer Colijn kwam met den trein van 9.07 të IJmuiden aan en begaf zich aan boord van de met draadlooze telegrafie voorziene torpedoboot. G 2 om een nachtelijke aanvalsmanoeuvre op Hr. Ms oorlog schip sHeemskerck" mede te maken. Na de manoeuvre brengt de G. 2 Zijne "Excellentie naar Nieuwediep. N Het lang verwachte rapport. Het rapport van mr. V. Rutgers inzake de Engelsche Pensioenwetten is, naar de >iNed." meldt, thans verschenen. Electr. Centrales en de Gemeentewet. Naar aan de sLeeuw. Ct." medegedeeld werd, zullen leden van gemeenteraden niet tevens lid kunnen zijn van de besturen van coöperatieve electrische centrales, die stroom leveren aan de gemeenten. Aangezien de centrales stroom leveren, wordt geacht, dat de Raadsleden-bestuursleden van centrales leverantie doen, wat volgens art. 24 der Gemeentewet niet geoorloofd is. Van hooger hand moet thans een wenk zijn gegeven, dat die leden van den Raad óf het Raadslidmaatschap óf het bestuurslidmaatschap moeten neerleggen. Internationale Procesverzekeringsbank. Men seint uit Groningen Het hoofdbestuur van den Alg. Schippersbond besloot in zijne vergadering van gisterenavond in beginsel, om aan de aanstaande algemeene vergadering voor te stellen het oprichten van een internationale procesverzekeringsbauk voor geheel Europa, behalve de Balkanstaten. Het doel is de kosten, veroorzaakt door rechtsgedingen, rechts kundige adviezen, minnelijke schikkingen en scheidsgerechten, onderling te dragen. Het kan door wordt te Groningen gevestigd. Het hoofdbe stuur van den Bond zal het bestuur van de pro cesverzekering zijn. Voorzitter en Bondssecretaris zullen als directeuren optreden (J. F. Vos en R. Kramer). Mr. W. J. Weersma zal rechtskundig adviseur zijn. De bedoeling is een reservefonds te stichten. C W. Dresselhugs. f Gister is te Kuilenburg op ruim 77-jarigen leef tijd overleden de heer C. W. Dresselhuijs Sr., stichter en beheerend vennoot eener beduidende sigarenindustrie en protector van het Elisabeth- weeshuis aldaar. De regeering erkende zijne ver dienste door de benoeming tot officier in de Oranje Nassauorde. De crisis op den Balkan. De Nederlandsche spoorwegmaatschappijen ne men niet meer goederen voor Servië en Bulgarije ten vervoer aan, behalve goederen bestemd voor het Roode Kruis in beide landen, voor de Bul- gaarsche militaire autoriteiten en voor de direc ties van de Servische en Bulgaarsche staatsspoor wegen. Centrale Gezondheidsraad. Bij Kon. besluit van 9 dezer is, met ingang van 1 Januari 1913: la. aan J. T. T. C. van Dam van Isselt, op zijn verzoek, eervol ontslag1 verleend ,al,s voor zitter van den centralen gezondhioidsraad, met dankbetuiging voor de in die betrekking' bewezen diensten; 2o. benoemd tot voorzitter van den ientralen gezondheidsraad, dr. W. R. Ruyscih, lid van dien raad, niet toekenning van eervol ontslag als hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op de volks gezondheid voor Zuidholland en Zeeland en met eervolle onthef ling van de waarneming der be trekking van hoofdinspecteur van dat Staatstoe zicht voor Noorcllholland en Utrecht. De burgemeester van Haarlem. Bij Kon. besluit van 9 dezer is, met ingang van 12 November, benoemd tot burgemeester der gemeente Haarlem, jhr. mr. W. B. Sandbcrg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeenten Abcoiude-Baambrugge en Abcoude-Proostdij. Weer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Oct. 1912, medegeceeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.0 te Wisby Laagste barometerstand 741.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, waarschijnlijk nachtvorst. A FDEEL1NGS VERSI^L G van het onder zoek der Gemeente-begrooting voor 1913. gehouden op Vrijdag 13 Sep tember 1919. Hoofdstuk 128. Onderhoud van 'huizen, torens, poorten en diergelijke geeuwen voor den open baren dienst bestemd, niet in .andere hoofdstukken begrepen. I. Een' lid vraagt of het huisje bij den grootten toren niet 'kan worden afgebroken. Volgnummer 129. Onderhoud van straten1, plei nen, wegen en voetpaden. I. Een lid vindt dezen geheelten post te laag geraamd, terwijl een ander lid d© post van f 11000.aan werkioonen zeer hootg voorkwam. Volgnummer 130. Onderhoud van inarkten, beur zen en hallen, I. Een lid vraagt in de Beurs een houten vloer en tevens betere voorziening van de glazen overkapping tegen regen, sneeuw enz. Volgnummer 131. Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen. I. Eenigle lenen wehsehteh schrapping van de uitkeering van f500.aa,n het Grondbedrijf voor de openstelling van het Starrebosch voor het publiek en opperden tevens de vraag of de nieuwe beplanting Tuinlaan thans reeds noodig is. II. Eén der leden zou wenschen dat het Sterre- bosch voor iedereen werd opengesteld, daar iemand die een toegangskaart wil krijgen, thans van 'den een naar den ander wordt gezonden en de Bosch wachter zich streng houdt aan Aet ver- eischte om een kaart te hebben. Hij meent, dat het niet van onizon tijd is om een openhaar plantsoen alleen vaar sommigen open te stellen. Een ander lid wenscht, dat de kaarten gemak kelijker verkrijgbaar worden gestéld. Volgnummer 133. Overige kosten. I- Een lid vraagt of het niet mogelijk is de vast© brug over de Zijlstraatgracht te repareeren in plaats van fe vernieuwen. Een ander lid vraagt of de voetbrug Nieuwe Haven met het oog op het toenemend' verkeer nog voldoende betrouwbaar wordt geacht. (Ook wordt gevraagd of de post van f 50.--voor het onderhoud MalTebrug niet kan worden ge schrapt; waar deze brug het vorig jaar gehceii vernieuwd is. Volgnummer 135. Kosten vanl havens, vaarten enz. II. Een lid vraagt of er reeds iets gedaan is tot verbreedlng der Schie. III. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethou ders het salaris van den Havenmeester in over eenstemming achten met dat van andere Hoofd ambtenaren. III. Een ander lid vraagt of het huis van den Sluiswachter van Wieringen geen© voorziening vereischt tenglevolge van d'o gedane ophoog ing, waardoor het in slechten toestand verkeert- Volgnummer 136b. Overige kosten. I. Een lid vraagt of Burgemeester en Wethouders geen stapipen kunnen doen om de mogelijkheid te ope nen, dat de sloot aan de Laan ons Genoegen worde gedempt. Volgnummer 137. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. 1. Een lid klaagt er over dat de Beursklok dik wijls niet den juisten tijd aanwijst en soms weken achtereen stilstaat. Hetzelfde lid wenscht schrapping van een post klokluiden, daar het luiden cfer klok aes avonds ten 9 ure hem doelloos toeschijnt. Volgnummer 141. Dag- en weekgelden van werk lieden voor zoover niet onder andere posten te brengen. I. Een lid vraagt waarom het loon van den haas der arbeiders f.52.en de uitbe taling van vrije- en feestdagen f210.hooger is uitgetrokken. Wordt vervolgd.) De glasblazersstaking. Ten kantore van de flesschenfabriek te Delft heeft gister een vergadering van den Bond van Glasfabrikanten plaats gehad. In deze vergade ring werd de bemiddelingscommissie toegelaten tot het houden van besprekingen omtrent de stakiDg. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 11 Oct. 4.11 v.m., 4.34 n.m. Bij de politie is aangifte gedaan, dat gisteren een zinken afvoerpijp ter lengte van 2 meter is ontvreemd van een leeg staand pand aan de Westfrankelandsche laan. Een onderzoek wordt ingesteld. Heden-ochtend omstreeks 10j ure is de 54-jarige steenkolenhandelaar A. H. Kiela, wonende Dam, na zijn wagen tegen de Willems brug opgeduwd te hebben, er op willende stappen, misgestapt, waarbij hij een wiel over den rech tervoet heeft gekregen, welke daardoor gekneusd werd. In de nabij gelegen branderij van den heer Wittkampf gebracht, werd de man daar door een dokter verbonden, waarna hij op zijn eigen voer tuig naar huis werd gebracht. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 8 Oct. 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Oostelijk Uitbreidingsplan. De heer mr. .Kavelaars zegt, dat 't ook water kan worden. De Voorzitter zegt, dat het kanaal er is voor de industrie, niet voor de burgers, 't Blijft een fabriekswijk, zij 't dan ook voor de kleine industrie, evenwel zoo, dat niet uitsluitend de industrie daar zal zetelen, maar er ook plaats is voor woningen. Het voorstel—Kavelaars maakt de zaak echter moeilijk. De wethouder, de heer Go si inga, meent toch, dat het auuendemeut- Kavelaars formeel in orde is. Waar de Raad het plan vaststelt, hoe voorloopig ook, heeft ieder Raadslid het recht wijziging van dat plan voor te stellen, in casu te zeggendat kan er uit, en dan het plan te renvoyeeren aan B. én W. Er is niets tegen, dat hier een principieele uitspraak komt van den Raad. De heer mr. von BrielSasse vindt, dat het voorstel nu van alle kanten bekeken en ruim ieders standpunt uiteengezet is. 't Is hier slechts een kwestie op papier. Geeft men een principi eele verklaring, dan moet men er later toch weer op terugkomen. Spr. raadt mr. Kavelaars zijn voorstel terug te nemen. De heer m r. Kavelaars zegt, dat het oos telijk deel in geen geval geschikt is voor fabrieks wijk, zooals het thans is. Slechts als het kanaal door gegraven wordt naar de Maas, met groote kosten, is 't voor fabrieksterrein geschikt. Consequent zal men 't dus moeten doortrekken, omdat de sche pen anders geen uitweg vinden wegens desmalie doorvaart van de Schie. Spr., nog in een weer legging tredend van de opmerking omtrent het overwaaien van odeurs van den kant der Maas, herhaalt dat dit deel zoo in geen geval fabrieks wijk kan worden en handhaaft zijn voorstel. Van een kwestie op papier is hier geen sprake; dan kon men wat de wet voorschrijft wel achterwege laten en waren de gemaakte kosten, de f 15U0 aan den heer Paul, ontwerper van het plan, be taald, weggegooid geld. Gaarne wü bij echter aan den wenk van den heer Goslinga gevolg geven en zijn voorstel in dien zin wijzigen, dat bij aan neming van zijn voorstel, het voorstel door B. en W, ingediend, aan het College gerenvoyeerd wordt. De Voorzitter geeft nog eene nadere ver klaring van het voorstel en constateert dat dit ondersteund wordt. De wethouder, de heer Van Westendorp, merkt op, dat wij bijna geen industriegronden meer hebben binnen de gemeente, tenzij een smalle strook aan de-Buitenhaven naast sOxygenium". Wijst men op de terreinen aan de Maas, dan meent hij, dat de industrie zich daar niet zal vestigen. Het nu te nemen besluit kan altijd ver anderd worden en het heele gedeelte bestemd worden tot woonwijk; maar komt er geen kanaal, dan moet er grond op gebracht worden, terwijl nu de uitgegraven grond kan dienen voor op hooging. Weth. wijst er op, dat daar een groot gedeelte gemeenteterrein ligt dat men productief wil maken, al wil men ook de particuliere bouw grond-exploitatie niet tegenwerken. Wordt het plan vastgesteld, dan kan men tot bebouwing overgaan later zal dan wel worden uitgemaakt of daar industrie zal komen ja of neen. De heer m r Kavelaars zegt, dat, wanneer het kanaal wordt aangenomen, men niet weet of en wanneer 't daar fabrieksterrein zal worden dat kan wel over tien jaar zijn. De wethouder, de heer Vau Westendorp, merkt op, dat men toch voor het toestaan der noodige gelden bij den Raad rnoet komen. Lie heer m r. Kavelaars zegt, dat aldus niet zal beslist worden of 't woning- of fabriekswijk zal worden alleen dat de haven er uitvalt. Wordt dat aangenomen, dan wordt het voorstel naar B. en W. gerenvoyeerd. De" Voorzit.ter zegt, dat het kanaal er uit kan, omdat niet is aangenomen dat 't daar fa briekswijk worden zal, maar raadt toch het plan, zooals 't daar ligt, maar aan te riemen. De heer De Jong zegt, dat hij gaarne, ge hoord de uiteenzetting van den voorzitter, den heer Van Westendorp .en den heer Von Briel Sasse, voor het voorstel zijn stem zal uitbrengen. De Voorzitter zegt dat hij wel dat voor stel in stemming wil brengen; maar het voorstel van den heer Kavelaars heelt eene verdere strek king. Het voorstel-Iiavelaars komt dus eerst aan de orde* De heer Evers zegt, dat, als hij dat voorstel goed begrijpt, de heer Kavelaars alleen wil uit lichten het doodloopend kanaal, maar hij niet tegen het kanaal is als dat doorloopt tot aan de Maas. Het voorstel wordt verworpen met 157stem men. Voor stemmen de heeren Van der Velden, Scbreuder, Evers, De Graafï, De Bruin, Van der Meer en mr. Kavelaars. Het voorstel van B. en W., dat het plan intact laat, is nu weer aan de orde. De heer Houtman merkt op, dat uit de breedvoerige bespreking gebleken is, het kanaal vooreerst nog niet zal worden aangelegd maar 't kan komen. Spr. hoopt dan dat de Gezond heidscommissie 't goed zal begrijpen en practisch zal optreden al het gevaar er direct is. Het voorstel wordt aangenomen met 145 stemmen. Tegen stemmen de heeren mr. Kavelaars, Van der Velden, Scbreuder, Evers en De Graaff. Verzoek »Oxygeniu m." 15. Verzoek van A. A. Meeuwesen strekkende dat de N. V. Maatschappij »Oxygenium" of haar rechtverkrijgende in erfpacht zal mogen ontvangen een 25 M. breede strook langs de Noordgrèns van haar terrein aan de Buitenhaven en voor de verkrijging van het alsdan aldaar overblijvende terrein de voorkeur mag hebben, met advies van B. en W. Evenmin als de commissie voor het Grondbe drijf hebben B en W. er bezwaar tegen, weder een strook als verlangd wordt af te staan op de zelfde voorwaarden waarop in 1910 grond in erf pacht werd gegeven d.i. tegen een erfpachts canon van f0 55 p. Ma, terwijl B. en W. voorstellen, om op het overige gedeelte van den open grond aldaar een recht te verkrijgen, zij gemachtigd zullen worden om voor een tijdvak van ten hoogste drie maanden het recht van voorkeur te verleenen. Het verzoek wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Beslissing Delft Schiedam. 16. Beslissing omtrent de levering door Schie dam van water aan Delft en van electriciteit door Delft aan Schiedam. De Voorzitter zegt, dat men hier onder de bekende omstandigheden tot een ander voorstel moet komen. Hij meent hier een kleine inleiding te moeten geven. Zooals allen weten, is het plan tot wederzijdsche levering van water door Schie dam en electriciteit door Delft door den gemeen teraad van Delft verworpen. Hoe hier de des kundigen over dat plan denken, daarover zal voorz. niet spreken 't Zal in den Raad wel zijn als in het College: er zijn er die'tgoed, best vin den en anderen die 't beter oordeelen den elec trische stroom van een grootere gemeente in de nabijheid te betrekken. Maar dat mannen van gaven te Delft zoo tegen het Schiedamsche water geageerd hebben als daar is geschied, daar moet voorz. tegen opkomen. Waar die mannen zoo tegen onze cijfers geagiteerd hebben die hebben verdonkeremaand, niet beantwoord of er andere cijfers tegenovergesteld hebben, moet voorz. dat ten strengste wraken en had hij dit van die man nen anders verwacht. Tegen Schiedam vervolgt voorz. zijn ook opgeworpen de statistiekenzij toonen aan dat er hier meerdere sterfte is dan in de naburige steden en men heett ook dat sterftecijfer tegen onze waterleiding aangevoerd. Maar, afgezien nog van de geringe waarde van statistieke gegevens, is toch de conclusie die uit dat sterftecijfer ge trokken is, geheel onjuist't heeft niets met onze waterleiding uit te staan, bewijst niet, dat die waterleiding niet deugt en voorz. uit daar tegen over dan ook een krachtig protest. Zeer jammer vindt voorz. 't dat die knappe mannen in Delft met betrekking tot het sterftecijfer niet eens een conclusie tot hun eigen stad gemaakt hebben, dan zouden zij zeker tot andere uitkomsten gekomen zijn. Neemt men de steden met rivierwaterleiding, zooals Rotterdam, Schiedam Dordt enz. en stelt men de steden met duinwaterleiding tegen over die met rivierwaterleiding, dan komt men tot een slechte uitkomst voor de steden met duin waterleiding. Waar voorz. zich zelf moeite gege ven heeft de statistieke gegevens te bestudeeren, komt hij tot de conclusie, dat Delft zelf moet trachten het statistieke sterftecijfer te herzien en met zoo smalen moet op Schiedam. Dat het sterftecijfer hier hóoger is dan in de naburige gemeenten, daarvan is overigens eene duidelijke verklaring te geven 't zit hem onder de kinderen, zuigelingen, met onder de groote menschen. Trekt men de kinderen en zuigelingen van het sterfte- getal af, dan valt de vergelijking niet ten nadeele van Schiedam uit. Voorz. hoopt, dat wat de kindersterfte betreft, die op een of andere wijze zal verbeteren, bijv. door een meer hygiënische levenswijze maar dat heeft niets te maken met de waterleiding en de gevolgtrekking daaromtrent is zeer onjuist. Waar in zake de contractovereenkomst tusschen Delft en Schiedam men alles heeft laten drukken, doet 't onaangenaam aan te hooren gewagen van de meest onmogelijke voorwaarden. Als er een fout is, is die met te wijten aan de Schiedamsche eommissie, maar moet men die bij de Delftsche commissie zoeken. Waar de zaken dezerzijds zoo flink behandeld ziin, komt eene dergelijke aantij ging niet te pashoe netjes die hooge heeren daar die ook ingekleed hebben, ze is toch onjuist. Voorz. dankt de commissie en den directeur voor het werk dat zij gedaan hebben in het belang der gemeente, al is dat werk nu ook vruchteloos geweestzij hebben er menig uur aan gewijd. Voorz. vraagt nu, aan het College machtiging ter verleenen om met Rotterdam eene overeen komst voor het leveren van electrischen stroom aan te gaan. Toen de zaak met Delft zoo op hield, begin Augustus, ziju B. en W. reeds met Rotterdam in contact getreden en bij hun ligt reeds een concept-contract met Rotterdam dat totaal klaar is. Kan de Gemeenteraad goedkeuren de onderhandelingen met Rotterdam voort te zet ten, dan kan de zaak verder geregeld worden en zal in e e n volgende (niet d e volgende) zitting het met Rotterdam te sluiten contract aan den Raad worden voorgelegd. Alleen de détails moeten nog geregeld worden het contract is in hoofdzaak klaar. De heer De Bruin vraagt of weer bedoeld is een contract voor 25 jaar aan te gaan. De Voorzitter zegt, dat het contract loopt tot 1 Nov. 1937, dat is dus voor 25 jaar, met 2 jaar opzeggenanders wordt 't geacht stilzwijgend ver lengd te zijn. Schiedam kan echter na 10 jaren, met 1 jaar opzeggen, aan het contract een einde maken, mits 't aan Rotterdam een schadeloos stelling betale. De heer De Bruin zegt, dat hij den termijn van 25 jaar, die ook in het con tract met Delft voorkwam, te lang achteene verbintenis voor zoo langen tijd acht hij te bezwarend, al heeft men ook hier de bevoegd heid het contract na tien jaar op te zeggen. In het contract met Delft was dat heelemaal niet voorzien. De machtiging wordt bij acclamatie verleend. Benoeming Leeraar Handels- a-vondcursus. 17. Voorstel om den heer A. J. de Jong, thans tijdelijk, definitief te benoemen tot leeraar in de Nederlandsche taal aan den Gemeentelijken Han delsavondcursus, gerekend te zijn ingegaan den len September j.l. De heer De Jong wordt overeenkomstig het voorstel definitief benoemd. Grondverkoop Nassaustraat. 18 Adres van den heer S. C. van WTaalwijk van Doorn om hem q.q. het tusschen de huizen, bewoond door de heeren Beukers en Ingelse, open liggende bouwterrein aan de Noord-Oostzijde van de Nassaustraat te verkoopen voor den prijs van f7.75 per M2, met advies van B. en W. De oppervlakte van den grond bedraagt 1331 Ma. In overleg met de commissie voor het Grond bedrijf, stellen B. en W. voor, bedoeld stuk grond tegen den geboden prijs van t 7.75.— p. M2 te verkoopen. De wethouder, de heer Goslinga, zegt, dat in het concept sprake is van 10 huizen dat moet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2