Dagblad voor Schiedam Omstreken x1 n n by veriies xm r i bu10 Houfen's Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Woensdag 16 October 1912 10449 overeenkomstig on de polis vermelde voorwaarden. de polis vermelde voorwaarden. 1 IUUU mSSSt3 £|JU voT Hto%i u U 8 U een duim OfScieele berichten. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. Op den Balkan. Kennisgeving. Schietoefeningen. FEUILLETON. KEN BOD. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver tent iën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën regels 9^ ct.elke regel daarboven d5 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies levenslange f 0 f| fl verlies van I)e verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Donderdag 17 October a.s. tot nadere aankondiging, de Broersvest (tusschen het Heerenpad en de Lange Kerkstraat) voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 10 October 4912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICK ENG,s. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10, punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1890 (Staatsblad) no. 76); Doen te weten, dat de verkiezing voor vijf leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken aldaar, ter vervulling der vacaturen wegens pe riodieke aftreding op den lsten Januari a. s. van de heeren A. Cool Mz A. ter Horst, D L. Ingelse H. J. Jansen en M. van der Vlies, zal plaats hebben op Woensdag den SOsten November aan staande ten Raad huize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvan gen des namiddags ten half twee ure en voort duren tot des namiddags ten half vier ure, na welk laatstgemeld tijdstip onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16den October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Op 22 en zoo noodig ook op 23 October a.s. zal een schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 cm.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Oost tot Zuid-Oost (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden, den kerktoren te Muiderberg en van den lichttoren van Marken. Een botter met roode vlag in top zal uitge legd worden op 9000 M. in de lijn fort-schijf, terwijl zoo mogelijk de botters der Zuiderzee- politie ter waarschuwing aanwezig zullen ziin. (Zie Ned. Krt. no. 212.) 5) „Het spijt me. Ik moet den vollen prijs heb ben of de schilderij blijft mijn eigendom. Ik kan leven, ook zonder uw. bod. Al heb ik er niets anders van, dan blijft mij toch het genot, dat ik ze geschilderd heb en dat genot is niet te betalen. Dat kunt gij en uwe vrienden niet koopen." „Je bent wat opgewonden, jong mensch. Mis schien hebben ze je onrecht gedaan. Wie weet het Ik wil je een voorstel doen. Ik blijf bij mijn eerste bod, al is dit ook veel te hoog voor een schilderij, die zoo veroordeeld is, maar onder één voorwaarde. Krijgt uw stuk eene medaille of eene loffelijke vermelding, dan neem ik het, niemand kan er dan iets van zeggen of mij over mijn koop uitlachen. Ik ga nu op reis en keer eerst tegen den herfst kreeg. Je zult me toegeven, dat u zelf een schilderij niet bevallen kan, waarvoor in het pubiek, om het zacht uit te drukken, een vooroordeel is opgewekt." „Maar als nu het zelfde stuk in eene andere courant met zeer veel lof wordt besproken?" „Mijne familie en kennissen lezen mijne cou rant. Maar hun oordeel verliest zijn gezag, als De Montenegrjjnen. De Porte. In Bulgarije en Servië. De houding van Rusland. Een Internationale conferentie Het fort Hoera, de laatste rerstariring tusschen Toezi en Skoetari, is gisteravond in handen delr Mnntenegrijnen gevallen. Het garnizoen heeft zich overgegeven. Onder de gevangenen zijn 92 offi cieren, waaronder de bevelhebber van Toezi. Gedurende de laatste vijf dagen hebben de ■Hontenoigrijnen 256 dooden en 800 gewonden ge had. De overgave van het garnizoen van Sjipsnik vond op do volgende wijze plaats De Turksche commandant kwam w'et zijn troe pen en met de bevolking naar de brug, waar kroonprins Danilo wachtte. De Montenogrijnsche muziek speelde het Turksche volkslied en de troe pen presenteerden het geweer voor de Turksche officieren. Kroonprins Danilo wenschte den Tur'k- schon commandant met do heldhaftige verdedi ging geluk. Toen deze hem zijln sabel overgaf, gaf Danilo deze terug met de woorden: gij zijl-een held en een held glqef ik zijn sabel terug. Turk ij e. De Porte heeft besloten olm geen antwoord te geven op de n-ota van de vereeniigde Balkanstaten ■en evenmin op het ultimatum van Griekenland. De Porto heeft hare gezanten te Belgrado en te Sofia gelast, om terstond hun post to verlaten wegens het gebrek aan eerbied jegens de Porte, in de laatste nota aan den dag gelegd. Ook den gezant van de Porte te Athene heeft zij teruggeroepen en wel omdat de Kretenzische afgevaardigden in de Kamer zijn toegelaten. In de onderscheidene hoofdsteden blijft alleen een secretaris achter, diei met do zorg voor het archief belast blijft. Dit sluit niet noodzaklelytk oen, verbreking van de betrekkingen in, want de Porte heeft den gezanten van Bulgarije, Servië en Griekenland ié Konslantinopel hun paspoorten niet terugges geven. De Porte beeft besloten de Griekscihe sche pen, die een voor het buitenland bestemde lading voeren, vrij te laten. B u 1 g a r ij e. Gesjof heeft verklaard, dat hij nog geen ant woord Van de Turksche negeering heeft olntvangietn. Allé hoop is nog niet geheel vervlogen, hoewel de hoop, dat de vrede gehandhaafd zal blijven, al zwakker en zwakker wordt. Turkije wijist de tusschen komst van de mogendheden, tep einde toezicht uit te oefenen op de hervormingen in Macedonië, af. Bulgarije worstelt reeds te lang om thans nog afstand te doen van zijn eiischen omtrent de hervormingen. Als er van Turksche zjj'de een antwoord kwam, dat gödachtenwissa!ing mogelijk maakt op den gnotndslajg van zoodanige waarborgen, dat zij niet op een zekere mislukking behoefde uit te loepen, zou Bulgarije zijne mede werking niet weigeren, maar' dan ook alleen op die voorwaarde. Paul Block, de speciale correspondent van het «Berliner Tageblatt" te Sofia, seint, d. d. 45 Octo ber aan zijn blad, dat Moek-bil-bey, de Turksche gezant in Bulgarije, hem verklaarde, nog geen instructies te hebben ontvangen, op welken datum hij Sofia verlaten moet. De Bulgaarsche regeering zou, naar Paul Block verder verneemt, besloten hebben, tot morgen te wachten en dan een tweede nota naar de Porte te zenden, in den vorm van een ultimatum. De vijandelijkheden zullen naar alle waarschijnlijk heid Vrijdag of Zaterdag beginnen, een datum, waarin natuurlijk door omstandigheden nog wij ziging gebracht kan woiden. Het blad „Utro" to Sofia publiceert een bericht van de grenzen waarin hot 'boeit dat de 'belang rijkste passen van Krastaa, die den weg naar Salonjki beheerschen, door ongeregelde Bulgaar- sche troepen bezet en versterkt zijln. Servië. Naar de «Franfurter Zeitung" uit Constanti- nopel verneemt, zouden de Servische troepen het ptan hebben om over Keyland naar Prichtina, dat tusschen Uskub en Mitrowitza in oud-Servië ligt, op te rukken. De Turksche regeering gaat voort met de daar wonende Albaneesche stammen te wapenen. Dit Belgrado wordt aan de1 „"Deutsche Tages- z ei lung" geseind: Na een verhitter don strijd hebben .de Turken Ristowats en WrStogOiSj veroverd. Zij zijn doorge drongen tot Wranja. (In Servië, een 7 K.M. van de grens). Zij werden ten slotte tot staan gebracht en moesten tot op 3 K.M, van de grens '.terug wijken. Het artillerie-vuur duurt voort. Vermoe delijk" krijgen beide partijen versterkingen. De rageeringan van twee Balkan-'staten en de Turksche Roode Halve Maan hebben het Oosten- rifksche Roode Kruis verzocht, om zoo spioeaig mogelijk dokters, verplegers, vörplegingsmateriaal barakken en tenten naar het oorlogs tooneel te zenden. In de zitting van heden van het bestuur is besloten een veldhospitaal voor 50 bedden cn 2 dokters, 31 verpleegsters en veel verplegings- materiaal naar Podgoritsa, een veldambulance, bestaande uit 2 dolkteirs en 6 verplegers, naar Bulgarije te zenden. Turkije heeft tien dagen ge- leden reeds door bemiddeling van de Roode Halve Maan, verband-materiaal gekregen en verdere zen dingen zijn toegezegd. Griekenland1. Prins George, de gewezen goeverneur van Kre ta, is gisteren te Athene aangekomen en zal, naar verluidt, tot chef van den generalen staf van de vloot benoemd worden, 'Het „Berliner Tagdblatt" meldt: In diplomatieke kringen hier verluidt, dat die beschermende mogendheden voorloopig ten op zichte van Kreta geen stappen zullen doen, maar het einde van dein oorlog zullen afwachten. De Griekscihe torpedojager „Aigle" is te Algiers Goed toebereid (vooral niet te veel van deze krachtige cacao in een kop), geeft RONA tegen uiterst lagen prijs een heerlijken drank. Versterkend voor de zenuwen, terwijl koffie en thee verslappend werken. RONA is daarom zoo aan te bevelen als dagelijksche drank voor kinderen. De volksdrank bij uitnemendheid. ge bekroond wordt. In dat geval bljif ik buiten schot. Het zal me pleizier doen, uw stuk in eigendom te hebben, want het bevalt me." De rentenier geworden likeurhandelaar stond op om heen te gaan. „Vergeef me," zeide hij, zich tot Elisabeth wendende, „dat ik in tegenwoordigheid van eene dame over zaken heb gesproken, maar elke koop is eene zaak, of het schilderijen' betreft of iets anders Maar nu ik hier ben, heb ik alles zoo eens gezienu, juffrouw, en de kamer waarin u zit, en ik moet zeggen, dat de schil derij uitstekend weergeeft alles wat de oogen hier aanschouwen. Het is een kunstwerk. Maar waarom is u geen jonkvrouw in een verlaten burcht? Men kan toch niet tegen de mode op Met die woorden ging de heer Holtig heen. „Geef mij die courant," zeide Elisabeth, toen hij vertrokken was. „Neen." „Ik bid je, geef ze me." „Ge zult en moogt het niet lezen. Dan zou ik me voor jou moeten schamen, even als voor den nieuwbakken kunstbeschermer met zijn angst voor de publieke opinie. Dat mag niet." „Toe, even maar." Aarzelend voldeed hij aan haar verzoek. Elisabeth las. Hare hand beefde een weinig, toen zij het blad weglegde. „De kritiek is scherp," zeide zij. „Hoe kan men je voorschrijven wat je schilderen moet. Wij hebben samen de museums bezocht, me dunkt van die oude meesters, die men zich ten voorbeeld stelt, heeft ieder geschilderd, wat hem het schilderen waard scheen. Komt het misschien aan op de vraag hoe hij geschilderd heeft „Dat hoe is juist de kunst," riep de jonge schilder met geestdrift uit, dat hoe is het, waarnaar wij streven. Heeft eene leelijke vrouw I die Frans Hals schilderde, minder kunstwaarde dan eene Madonna van Rafael Waarom hangt men ze dan samen Heeft eene dame in satijn van Terburg alleen daarom waarde, omdat hij ze tweehonderd jaar geleden schilderde Is ze daarom van belang, omdat men er verhalen bij maakte, waaraan de schilder even weinig dacht als ik aan den roman uwer oogen, waarvan de Voorstads-Bode spreekt Zou men die ook niet voor een modepop houden en geesteloos boven dien, als zij op eene moderne tentoonstelling werd gehangen Goed geschilderd is zijdaarin ligt hare schoonheid. En goed geschilderd is ook mijn stuk dat weet ik zelf en dat zegt de kritiek ook, althans wat de handen aangaat en den toon." „Zou dat niet erkend worden „Misschien, maar niet door likeurhandelaars." „Laten we het oordeel van de jury afwach ten. Die heeft toch zeker verstand van kunst, van de goed geschilderde handen en de fijnheid van den toon." „Laten wij wachten." Geruime tijd ging voorbij en de dag brak aan, waarop de uitspraak van de jury bekend zou worden. Ook de huwelijksdag, die uitgesteld was, omdat de jonge kunstenaar aan zijne schil derij werkte, naderde. Helmuth werkte op zijne gewone wijze om in zijn onderhoud te voorzien hij was zeer ge zocht in zijn vak en kreeg meer bestellingen dan waaraan hij voldoen kon. Maar hij had geen rusthet lot van zijne schilderij' hield hem voortdurend bezig. Eindelijk kwam de lang in spanning verwachte dag der beslissing. Evenals toen hij,met de heuglijke tijding van het eerste bod bij zijne verloofde kwam, trad hij ook nu hare kamer binnen Herfstbloemen bloeiden voor het raam en Elisabeth zat aan haar werktafeltje, even als toen, ijverig met naaiwerk bezig. Zwijgend en neergedrukt kwam hy binnen. „Ik heb een niet," sprak hij mismoedig. Maar ik deel het lot van honderden anderen. Hoeveel hoop heeft deze dag vernietigd De kunst, waarvan ik de hoogste verwachtingen koesterde, heeft mij laten vallen. Ik zal niet zegge dat mij onrecht gedaan is, zoo velen hebben aan den wedstrijd deelgenomenéén is niet opge wassen tegen de massa. Mijne droomen van roem en grootheid en onsterfelijkheid zijn voor bij. Jou, lieve Elisabeth, kan ik nu maar een bescheiden bestaan aanbieden de kunst geeft mij geen vleugels om met jou heen te zweven boven het alledaagsche en zijne ellende. Heb jij me lief, wees jij dan mijn wereld, mijn geluk." {Wordt vervolgd.) by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1