Staten-Generaal. Binnenland. aangekomen, gesleept dortr het stoomschip „Noirdv, dat de „Aigle" in nood aantrof, ton gevolge van gebrek aan brandstof. Rusland. Tegenover het officieel© dementi uit St. Pe- tersburg wordt in Welingelicht© kringen verzekerd dat de z.g. proefmobilisati© nog niet gestaakt, maar over nog meer gouvernementen uitgebreid is. In Russisch Polen worden in den laatstee tijd onder de landbevolking geruchten verspreid, dat. de regeering het plan heeft de inleggeluen van de spaarbanken voor een moge! ijken oorlog te gebruiken. Het gevoijg' is, dat de menschm s torm loepen op de spaarbanken te Krakau en ecnige kleinere steden. Te Lamberg komen dage lijks van 900 tot 1000 menschein hun geld terug halen. Nog voortdurend gaan er stemmen op, die over de wankele positie van Sasonof spreken en vooral ook over de kuiperijen der panslavistische partij is Rusland, die zeer sterk is. De correspondenten van enkele Berlijnsche bladen te Petersburg en Moskou lanceeren dergelijke berichten steeds weer opnieuw. Ook van het gerucht, dat Witte bij den Tsaar ontboden zou zijn, wordt telkens weer melding gemaakt. Spoedig zal men weten of deze pessimistische beriehten werkelijk op waarheid berusten. Oostenrij k-H o n g a r ij e. Volgens een telegram uit Weenen aan de »Na- tional Zeitung" behandelen alle Weensche bladen thans de vraag of het mogelijk is Europeesche complicaties te vermijden, wanneer de verbonden Balkanstaten succes mochten hebben in hun oor log tegen Tnrkije. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op het geval, dat Servië en Montenegro voor Oostenrijk-Hongarije den weg naar het zui den versperren, door het sandjak Novibazar te bezetten. Het geldt te Weenen als een axioma, dat Oostenrijk-Hongarije dit beslist moet beletten. Doch ook in dat geval hoopt men nog een wereld oorlog te kannen voorkomen. Wanneer Oostenrijk werkelijk geen veroverings plannen koestert, doch alleen van plan is zijn handelswegen open te houden, zoo schrijft de «Frankfurter Zeitung," zou dit kunnen geschieden, doordien Servië en Montenegro, wanneer zij het sandjak zouden hebben ingelijfd, met Oostenrijk- Hongarije een niet-opzegbaar tolverdrag sloten. In dat geval zou de handelsweg naar de Egeï- scheZee voorOostenrijk-Hongarije niet versperd zijn. Internationale conferentie. Reuter verneemt, dat het voorstel van Frankrijk, tot het houden van een conferentie van de groene mogendheden over de Balkan-kwestie, te Londen ceil punt van ernstige overweging zal uit maken. Reuter meldt voorts, dat de opwekking van Poin- t aré „ot een conferentie over den Balkan van nc gToote mogendheden nog niet dien vorm van een bepaald voorstel heeft aangenomen. Dit kan niet geschieden alvorens de zienswijze van alle mo gendheden bekend is. Do besprekingen die thans gevoerd worden, kunnen geen. betrekking hebben op het onmiddellijk houden van een conferentie, maar loc pen over een conferentie, te houden als zich de gelegenheid opdoet om de Balkan-kwestie voor goed op te lossen. Onderwijl houden de mo. genuhedon een gedaöhtenwisseling over de midde len waardoor zulks mogelijk zou zijn. Op Samos, De consuls van Frankrijk, Rusland en EngelanI zijn te Wathy aangekomen. Zij slaagden er in om het gezag van den prins van Samos te her stellen. Het normale bestuur is hersteld. Fran- sche en Russische matrozen hebben het houden van een constitucerenda vergadering belet. ITALIË EN TURKIJE. De oorlog tusschen Italië en Turkjje neemt thans een einde: gisteravond om kwart voor zes sen is te Ouchy het v oorknop ig vredesverdrag tusschen beide partijen g©beieikead. De oorlog heeft precies 12i/2 maand geduurd. Dat met het resultaat tte Ouchy bereikt, de toestand op den Balkan een nieuwe phase in treedt, ligt voor de hand. Turkije zal nu onge twijfeld meer de vrije hand krijgen om zich tegen zijn noordelijke belagers te kunnen keeren. De inhoud van het vredesverdrag is nog niet in alle details bekend, maar het is wel zeker, dat hetgeen Italië met dezen oorlog heeft bereikt, uiterst mager is. De Turken zijn er ten slotte nog zó© slecht nier afgekomen. De redacteur van de „Mattino", E. Scarfoglio, schrijft over do positie der Tur ken het 'volgende: „De Turken, die in den Lybischen valstrik za ten en ingesloten waren tusschen de eindelooze woestijn en een geordend leger van honderddui zend man, hebben door den vrede al 't volgende gewonnen: le. de formeel© erkenning van de geestelijke autoriteit van den kalif, die vertegenwoordigd zal worden door een plaatsvervanger, wiens macht in een door en door Mahomedaansch land grooter en werkelijker zal wezen, aan die van den Italiaanschen gouverneur. Wij daarentegen zullen slechts tet gebieden hebben over de in Lybië wonende Joden cn over de Maltezers op de kusten. In plaats van den sul tan, zullen we dien viearius kalif mogen noe men, maar dit brengt ons in de achting van de Arabieren geen haar verder, daar die be volking sinds eeuwen _èn eeuwien gewoon is, de waardigheid van den kalif èh van den sul tan, in één en denzelfden persoon to vereehi- gen. :2c. Don afstand van de twaalf Sporaden, de eilanden waaraan onze vlootvoogden beloofden, dat ze nooit weer onder Turksch gezag zouden teragkeeren 3e. De overname door Italië van de staats schuld aan Turkije, welke op Lybië rust, wat dus zeggen wil, den afstand van een deel der opbrengsten, die beide provincies leveren 4e. Den aankoop van geestelijke eigendommen door middel van een ronde som of van eein jaar lijkse bon canon. „In 't kort," besluit Scarfoglio, „Turkije be houdt een gedeelte van z'n suzereiniteit, een gedeelte van de opbrengsten en ruilt bovendien tegen klinkende munt z'n onbebouwde grondeh. Hadden de Turken Lybië aan Italië afgestaan vóór dit land er een milliard voor uitgaf en er zoovele duizenden levens aan offerde, 't had dit onder geen betere] voorwaarden kunnen doen. „En wat winnen wij?" vraagt Scarfoglio zich af. „Niet Lybië", antwoordt hij, „Want indien we die streek werkelijk willen bezitten, moeten we haar eerst nog op het volk, dat door de Turken tegen ons is opgezet en door hen tegen ons is georganiseerd, veroveren. Noch winnen we TVii'Ksch grondgebied in Europa, want wij geven ook de eilanden terug, waarvan we ons door da kracht van onze wapenen hadden meester ge maakt. Zelfs ontvangen we geen schadevergoe ding Voor den kostbaren oorlog, dien we gestreden hebben". DUITSCHLAND. Het »Berl. Tagebl." deelt een en ander mede over de meening in bevoegde kringen over het petroleummonopolieontwerp van de Duitsche re geering. Twee vragen doen zich daarbij voor. Ten eerste of de voorziening van de Duitsche markt, zooals de regeering die wil, eventueel zonder medewerking van de Standard Oil Cy. mogelijk is en ten tweede of et-n handelsmonopolie, als thans voorgesteld, den petroleumprijs voor den verbruiker niet zou verhoogen. Het mag niet verheeld worden, dat de regeering bij haar oor deel over deze vraagstukken geenszins alle Duit sche petroleumvaklieden achter zich heeft en niet eens het geheele Duitsche petroleumkapitaal, dat toch in de eerste plaats de voordeelen van een nieuwe regeling zou moeten kunnen waar- deeren. De althans op alle hoofdpunten onafhankelijke groep van de Duitsche petroleumverkoopmaat- schappjj (Deutsche Bank) schijnt aan de zijde van de regeering te staan, en de invloed van deze groep zal wel medegewerkt hebben bij de uit werking en formuleenng van het wetsontwerp. Deze mpij. zou door het petroleummonopolie uit de netelige positie bevrijd worden, waarin het conflict met de Duitsch-Amerikaansche Petroleum- Mij. haar gebracht heett. Verder zegt het blad. nog: In de klingen van de Deutsche Erdöl A. G. acht men het vooral nog niet bewezen, dat men, zonder de hulp van de Standard Oil Gy., de Duitsche markt voldoende zal kunnen voorzien. Wat de productie van Rus land, Roemenië en Galicië betreft, die is kwanti tatief en kwalitatief zeer ongelijkmatig en vooral in de laatste jaren is zij soms zoo te kort ge schoten, dat het bedenkelijk is, daarop een monopolie te grondvesten, dat op den langen duur berekend is. Het is echter de vraag of de ondernemingen in deze streken zeer verheugd zullen zijn, als het rijk zijn leveringscontracten voor vele jaren aanbood en of zij in het algemeen 0p dergelijke contracten zouden kunnen ingaan. Wat betreft de onafhankelijke Amerikaansche producenten staat het geenszins vast, in hoever zij werkelijk van de Standard Oil Co. onafhanke lijk zijn en in hoever zij het zullen blijven tegen over voordeelige aanbiedingen van de Rockenfel- lertrust. Bovendien zijn deze Amerikaansche producenten nog volstrekt niet geholpen als men tankschepen tot afhalen van de petroleum ter beschikking stelt, indien ook voor het vervoer in het binnenland niet genoeg gezorgd is. Bij een feestmaaltijd, die djei oudsten der kiotoip- lieden gister in de zalen van het beursgebouw te Berlijn hebben aangtericiht ter eere van de inter nationale diplomatieke tentoionstellingsconferentie, heeft, von Kiderlen Wachter, dei staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zakun, een dromt uitgebracht op de vertegenwoordigde! souve- reine staatshoofden, waarin hij' het volgende heeft gezegd: Het is juist een bewijs dat de gemeen schappelijke economische belangen een steeds grooter gedeelte dar wereld -omspannen, dat ver storingen der orde, in hoe ver afgelegen streken zij ook mogen plaats hebben, toch overal een zekeren terugslag hebben. Kalmte en bezadigd heid -kunnen de gevolgen daarvan niet alleen ver zwakken, maar zelfs doen verdwijhen. Zoo zult ook gij in het werk der verzoening dat gij! bes gonnen zijt, niet worden gestoord door de ge beurtenissen in het Oosten, want wij hebben allen de vaste, op goede gronden steunende overtui ging, dat geen der statera, die hier vandaag! verte genwoordigd zijn, daarin rechtstreielkls za-1 worden meegesleept. Hoezeer wij de thans dreigende of reeds begonnen vijandelijkheden ook betreuren, hoezeer de mogendheden ook getracht hebben ze tegen te houden, toch moiest men sedert ge- ruimen tijd met de mogelijkheid.daarvan rekening houden. De mogendheden hebben derhalve allen tijd gtehad 0111 het eens te worden omtrent de beperking der vijandelijkheden, tot. haren haard. Hierin is men tot nu toe geslaagd en, waar mem -overal van goeden wille is, za,l het ook verder gelukken om het overslaan vaar den brand op de aangrenzende gebouwen te verhinderen en zoo u-oodig in vredelievende eensgezindheid het. op- raimings- en herstelliragsweirlk op> de plaats v;an den brand te verrichten. Dezej hoopi wordt ver sterkt door het feit dat vanavond twee mogend heden den vrede hebben geteékend. Gij1, mijne herren, zult dan ook, daarvan ben ik zeker, uw werk rustig kunnen voltooien. AMERIKA Roo-sevelt heeft in een vergadering de volgende beschrijving van den aanslag -gegeven. Er stond een menigte rond mijn auto; toen men juichte stond ik op om te buigen. Op dat ©ogen blik schoot de man en raakte mij in de borst. Het is zeer begrijpelijk, dat lieden van een zwak en slecht karakter tot daden van geweld- pjeging komen als een gevolg van den ruilen laster cn de leugentaal in de drie laatste maan den, door de bladen, die op de hand zijn van Wilson, over mij uitgegoten. Hetzelfde geldt voor de bladen van- Taft. Wat mij' betreft, ik zou eik lid van mijn partij; dat zich op zulk een wijze zou te builen gaan jegens mijn tegenstanders, on middellijk desavoueeren. Het is onmogelijk, dat couranten jaar in jaag uit bittere en kwaadaar dige aanvallen openbaar maken-, zonder dat zij zelf verwachten, dat dit op ruwgeaarde lieden zonder uitwerking blijft. Ik geef er, wat mijn eigen persoon betreft, totaal niets -om. Maar wel geef ik -om mijn land. Ik mag verklaren nooit iets ten n-ad-eele van eon-igen tegenstander te heb ben gezegd zonder het ook te kunnen bewijzen. De redevoering van Roosevelt werd luide toe gejuicht. Gedurende zijra reis naar Chicago stond hij er op, zichzelf te scheren voor hij- ging liggen. Bij aankomst te Chicago werd -op last vara de- doktoren e-an onderzoek met Röntgen-stralen in gesteld. Alle maatregelen ter voorkoming van bloedvergiftiging1 waren genomen. Dei wond zit juist hoven tiende rib en middenrif. Zij is 7t/2 c.M. diep. Er zijn geen aan wijkingen dat de long zou zijn geraakt. Roosevelt dankt het voorna melijk aan zijln buitengewone spierontwik kei ing, dat de wond niet doodtelijk is. De k-o>gel is blijven steken in het weefsel van de zware borstspieren, Volgens de geneeskundigen is het weerstands vermogen vara den gekw-ets-tej bewonderenswaar dig Volgens ee-n te Chicago- uitgegeven bulletin over den toestand van Roosevelt is do temperatuur .98.8° Fahrenh-ejt en de pols 92. De ademhaling is normaal. Het ademhalen is hem- echter pijnlijk. De gt-neesheeren hebben hem verbaden te spre ken. Hieruit blijkt dat het niet alleen een vleesch- wond, maar ook een ernstige borstwond is. Alles hangt af van rust. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 15 October. De heer D uy s krijgt het woord voor een per soonlij k feit naar aanleiding van de beschul diging van den heer Duymaer van Twist, dat hij zoodanige wijzigingen in zijn stenogram had aan gebracht, dat de inhoud van zijn rede niet meer te herkennen was. Spr. zegt, dat de eerste door den heer Van Twist aan zijn adres gerichte be schuldiging, dat hij in het publiek in deze Kamer gevloekt zou hebben, zoo onwaar was. dat de heer Van Twist naar een nieuwe beschuldiging gezocht heeft. Verschillende personen hebben hetgeen spr. in de Handelingen heeft laten zetten over eenkomstig de waarheid geacht, terwijl, wat de beschuldiging van in het publiek vloeken aangaat, de heer Van Twist zich zelf eens aan dit feit schuldig heeft gemaakt in een openbare vergade ring te Ruinerveen. De heer Duymaer van Twist antwoordt, dat noch in het stenegram van den onder-direc teur van den stenografischen dienst, noch in het veikort verslag, noch in de persverslagen, zelfs niet in het Volk, iets van de sommatie tot bewijs voorkwam, welke volgens den heer Duys in diens rede tot spr. geuit zou zijn geworden. Dat spr. in de vergadering te Ruinerveen ge vloekt zou hebben, bestrijdt hij, en voert als be wijs aan een schriftelijke verklaring van den pre dikant De Vries, die een onderzoek heeft inge steld. Daarop vermeldtspr. op welke wijze de heer Duys in de vergadering van '20 September 1911 gevloekt heeft. De heer Duys repliceert, dat korte Kamer verslagen over incidenten niets bewijzen en vraagt waarom de heer Van Twist dan geen herstel van het stenogram heeft gevraagd aan de commissie voor de stenografie. Waarom ook dient de heer Van Twist geen klacht in tegen den onderwijzer die hem van vloeken in het publiek heeft be schuldigd Spr. ziet de reden hiervan daarin, dat de getuigenis van een gereformeerd predikant in den tegenwoordigen tijd wel eens gewraakt zou kunnen worden. Na nog een opmerking van den heer Anker man sluit de Voorzitter het incident. Aan de orde komt dan de invaliditeit s- en ouderdomsverzekering, waarover de algemeene beschouwingen geopend worden. Als eerste spreker treedt de heer De Jong, Kamerlid van Hoorn, op, die na een kort woord in verband met den rechtsgrond zegt, dat de staat alleen den dwang mag opleggen, als degene, wien dwang wordt opgelegd, in staat is zijn ver plichting na te komen. Dit nu kunnen duizenden en duizenden economisch zwakken, die met dit ontwerp tot premie-betaling gedwongen worden, niet Bovendien zal eerst na 54 jaren volkomen evenredigheid verkregen worden tusschen premie en rente Spr. wijdt nader uit over den eisch van premiebetaling door economisch zwakken en zegt, dat er aan de rechterzijde ook velen zijn, die vrijstelling van premiebetaling vragen voor de economisch zwakke werkgevers. Hij spreekt over de verschillende uitlatingen in de rechtsche pers met betrekking tot hen, die niets kunnen beta len, doch vreest, dat die wel zullen worden ver loochend. Spr. bestrijdt dan de meening, dat tengevolge van de premieheffing loonsverhooging ontstaan zal. Deze kan alleen komen los van de premiehefling door de kracht van 'de organisatie der arbeiders. Spr. toont met een beroep op het buitenland aan, dat waar de loonen stijgen, de stijging van de prijzen der levensmiddelen nog grooter was en hij wraakt de samenvoeging van invaliditeits- en ouderdomsverzekeringde rente van de invalidi teit is te laag, het ouderdomspensioen eveneens ontoereikend. Spr. licht dit nader toe, ook in verband met de lasten, die de Tariefwetzal bren gen. Ook zullen de industriearbeiders de pensi oenen van de landarbeiders betalen. Spr. somt meerdere bezwaren op en verklaart zich voor staatspensionneering, welk stelsel hij breedvoerig verdedigt, evenals het standpunt van de Liberale Unie in deze. Het geld is te halen uit de directe belastingen, en wat het argument betreft, dat staatspensioen bedeeling is, spr. merkt op, dat het rechtsbewustzijn van het volk in het staatspensioen een recht ziet. Nooit bleek, dat het staatspensioen demoraliseerend gewerkt heeft. Het staatspensioen verhoogt ook de spaarzaamheid. Het stelsel van den minister is echter anti-natio naal en anti-sociaal. De heer Schaper verklaart dat de sociaal democraten tegen het ontwerp zullen stemmen en dat zij hopen dat het verworpen zal worden, althans als het ontwerp ongewijzigd in eindstem ming moet komen. De sociaal-democraten ste" men niet voor hun genoegen tegen, in welk verband spreker herinnert aan den langdurigen strijd der sociaal-democraten ter verkrijging van ouderdoms pensioen. Desniettemin moeten zij tegen dit ont werp zijn le. omdat het onbillijk is voor de arbei ders en voor de arbeidende klasse 2e. omdat het vooral onrechtvaardig is tegenover de niet-loon- arbeiders 3e. omdat het onbillijk is tegenover de werkgevers; 4e. omdat het geen voldoende voor ziening geeft 5e. omdat het stelsel van het ont werp grooter administratieven omslag zal mee brengen 6e. omdat op eenvoudiger wijze iets beters te bereiken is7e. omdat bij verwerping zeer spoedig maatregelen kunnen worden getrof fen die het nadeel der verweiping wegnemen en eindelijk 8e. omdat de totstandkoming van het ontwerp iets beters in den weg staat. De onbillijkheid voor de arbeiders is vooral hierom sterk sprekend, dat arbeiders met f 260 loon 2^ pet. premie zullen moeten betalen en arbeiders met f1100 slechts 1.14 pet. Maar vooral onbillijk is het voor de niet-loonarbeiders die er buiten vallen, tenzij zij zonder staatssteun de volle premie betalen de onbillijkheid tegenover de werkgever* bestaat hierin dat gevraagd mag worden waarom juist zij de gedeeltelijke kosten van de verzekering moeten dragen. Door al de lasten van de sociale verzekering op de werkgevers te leugen, noopt men die menschen om niet lan ger als werkgevers op te treden maar hun kapi talen in effecten te beleggen, waardoor het alge meene nadeel wordt teweeggebracht dat minder werkkrachten zullen noodig zijn. Heden voortzetting. Prins Hendrik te Groningen. Prins Hendrik bracht gister een bezoek aan Groningen in verband met de opening van de Middelbare Landbouwschool aldaar. Vergezeld van zijn adjudant jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, kwam hij met den sneltrein van 1 uur 6 min. aan het hoofdstation aan, en werd daar verwelkomd door den commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. C. C. Geertsema en den burgemeester van Groningen, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Na de begroeting reed men naar de woning van den burgemeester, waar de Prins het noenmaal ge bruikte. Aan dezen maaltijd zaten behalve de Prins en zijn adjudant aan de heerenmr. C. C. Geert sema, P. van Hoek, directenr-generaal van den landbouw, mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris generaal van het departement van landbouw, nijverheid en handel, F. B. Löhnis, iuspecteur van den Landbouw, dr. K. H. M. van der Zande» inspecteur van het landbouw-onderwijs, W. J' baron van Dedem te den Hulst a/d Dedemsvaart, oudste lid van de commissie van toezicht op de nieuwe school, P. J. A. de Bruine, te Zwijndrechti voorzitter van het Nederlandsch Landbouw comitéi J. Bs. Westerdijk Uithuizei»meeden, voorzitter van den Groninger Landbouwbond, L. Broekema, di recteur der Rijks hoogere land-, tuin- en bosch- bouwschool te Wageningen, dr. H. D. Tjeenk Willink, directeur der Middelbare koloniale Land bouwschool te Deventer, J. Heidema, directeur der nieuwe school te Groningen en J. A. Mulock Houwer, directeur der gemeentewerken te Gro ningen. Tegen 3 uur begaf men zich naar de nieuwe school. Na afloop van de opening bracht de Prins met enkele autoriteiten een bezoek aan het psycholo gisch laboratorium van prof. Hamburger aan den Oostersingel. Daarna zou hij ten huize van den commissaris der Koningin de thee gebruiken. Het gezelschap werd bij den ingang door den hoogleeraar welkom geheeten en bezocht in de eerste plaats het spectatorium, een zaal die be stemd is voor het demonstreeren van experimen ten. Daar werden door den hoogleeraar aan de hand van modellen de functiën van de verschil lende organen van den mensch uiteengezet. Zoo werd o.m. van een kind "van 2£ jaar de tantwis- seling duidelijk gemaakt en Z. K. H. getoond» hoe achter de melktanden de ware tanden reeds in de kaak aanweeig zijn, die later door den groei de melktanten verdringen. Voorts maakte de hoogleeraar duideljjk, hoe tanden en kiezen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2