Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Yisscherjj-berichten. Handelsberichten. door de zenuwen met de hersenen in verbinding staan, werd den Prins het inweudige van het oor getoond in vergrooten vorm en in de ware grootte en verder de ligging van de inwendige organen van den mensch, Vervolgens begaf men zich naar de college kamer, waarin ook genoodigden gekomen waren. Daar heeft prof. Hamburger een korte rede ge houden. Vervolgens werd het laboratorium bezichtigd. Ongeveer half-zes begaf Prins Hendrik zich naar de woning van den commissaris der Koningin, waar de thee werd gebruikt. Met den avondsneltrein van 7 uur 6 min,, welke vijf minuten te laat vertrok, heeft Prins Hendrik Groningen verlaten. Z. K. H. werd uitgeleide ge daan door den commissaris der Koningin en den burgemeester. Op het perron was een vrij tal rijke menigte, die den Prins toejuichte. Winkelsluiting. Aan den Raad der gemeente Zaandam is door B. en W. een ontwerp aangeboden van een ver ordening voor verplichte winkelsluiting. De Tariefwet. De Nederl. R. K. Lederbewerkersbond St. Crispijn en Crispinianus zegt, in een adres aan de Tweede Kamer, dat hij de verwerping van de Tariefwet ten zeerste zou betreuren en als een ramp beschouwen voor de Nederlandsche looierij en voor de bij de geheele lederindustrie, de schoen makerij inbegrepen, betrokken werklieden. Kamerverkiezingen in 1913. Het bericht van »De Tijd", dat het Kamerlid voor Maastricht, mr. F. J. J, Janssen, niet voor nemens zou zijn, zich wederom een candidatuur te laten welgevallen, mist volgens de »Limb. Koer." allen grond. regelende de jaarwedden van de ambtenaien bij de plaatselijke belastingen te Schiedam (Gemeen tebladen nos. 2 van 1897 en 14 van 1905). 12. Voorstel om. de Commissie van Admini stratie voor het Stadsziekenhuis te machtigen in de jaren 1912, 1913 en 1914 een bedrag van f1000. 'sjaars op de begrooting te brengen als toelage aan den in dat Ziekenhuis thans werk- zamen chirurg voor diensten ten behoeve vanon- en minvermogende patiënten. Met hoeveel kracht de man tegen den struik geslingerd werd kan men nagaan als men weet, dat 'ttouw, welke pas nieuw was als 'n draadje afknapte. Traktementen Onderwijzers 0. L. 0. De afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft zich in verband met het bij den Raad ingediend voorstel van B. en W. tot verhooging van de salarissen van het personeel van het Lager Onderwijs in deze gemeente, met een adres tot den Gemeenteraad gewend, verzoe kende dit voorstel niet ongewijzigd aan te nemen, maar daaruit te verwijderen alles wat naar de meening van adressanten niet in het belang der onderwijzers is en er de zoo hoog noodige verbe teringen in aan te brengen. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie, de gronden aangevend waarop hun ver zoek steunt. De Invaliditeitswet. Naar de »N. Ct." meldt, heeft de heer Treub op het ontwerp Invaliditeitswet een aantal amen dementen ingediend in den geest van zijn artikel in de Vragen des Tijds van deze maand die eigenlijk als een geheel nieuw stelsel tegenover dat van het regeeringsontwerp te be schouwen zijn. Dilettanten-Sympkonie-orkest „L. van Beet- Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1 Maandag 28 oct. hef Diiettanten-symPho- De glasblazersstaking. De naweeën der staking1, de gewone hittere verhouding tusschen bestendig1 werkwilligen en gewezen staters, doen zich reeds gevoelen. Een werkwillige deed gistermiddag klachte bij de politie, dat hij door een staker geschopt was en een ander werkwillige! kwam zich beklagen, dat hij door vrouwen van staters uitgescholden was. De 'portier van de glasfabriek „De Schie" bracht drie jongens aan het politiebureau, die; reeds van nacht aan het vechten waren en nu weder op* werkwilligen stonden te wachten om te vechten. Van andere zijde vernemen wijl nog, dat een werkwillige bedreigd werd met misdrijf Legen het leven. Heden worden ook njoig! in verband met de staking verschillende personen door dei rijkspo litie gearresteerd. Weerl>ericto$ Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Oct. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Munchen. Laagste barometerstand 745.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, zuidelijken tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets hooger ochtendtemperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 22 October 1912, des n.m. 2 uur, staat o.m. Installatie van de nieuw benoemde leden van den Raad, de heeren G. Dubbelman, W. van der Hoek en J. A. M. Meijer. 1. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis uit de leden van den Gemeenteraad, ter vervulling van de vacature—van der Drift, zittingtijd tot 1 januari 1913. 2. Benoeming van eg.i onderwijzer aan school D (Hoofd de heer J. Hage). 3. Verzoek van den heer W. Oosterbaan, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met ingang van 1 Januari 1913, met advies van B. en W. 4. Voorstel tot periodieke verhooging van de jaarwedden van de heeren Dr. J. Gunnink en J. Koning, respectievelijk leeraar en concierge aan de Hoogere Burgerschool. 5. Vaststelling der rekening over 1911 van de Administrateuren der Fondsen van de Vernietigde, Gilden, met advies van de Financieele Commissie. ti. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging ïSchiedamsche Gezondheidskolonie", waarin ge vraagd wordt om die Vereeniging financieel te steunen door het jverleenen van een jaarlijksche subsidie met advies van B. en W. 7. Voorstel tot wijziging der verordening regelende de jaarwedden van de leeraren en beambten aan de openbare scholen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs te Schiedam (Gemeen teblad no. 4 van 1910) naar aanleiding van adressen der leeraren van het Gymnasium en die van de Hoogere Burgerschool. 8. Verzoek van den heer J. A. Hingman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, waarin gevraagd wordt om zijn salaris als leeraar in handteekenen gelijk te stellen met dat der overige leeraren, met advies van B. en W. 9. Voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van de jaarwedden en verdere beloonin gen van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen der Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 35 van 1908), naar aanleiding van een adres Van de Afdeeling nSchiedam" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. 10. Voorstel tot wijziging der verordening regelende de inrichting der Gemeentepolitie te Schiedam ,(Gemeenteblad no. 17 van 1909) naar Aanleiding van het adres van de politie-agenten vereeniging ïOnderling Vertrouwen" em verbete ring der salarisregeling van het politiepersoneel. 11. Voorstel tot wjjziging der verordening nie-orkest »L. var. Beethoven" zijn eerste concert geven in zaal »Odeon" aan de Tuinlaan alhier. Als soliste zal optreden mej. Feltzer met piano concerten van Mendelssohn en Weber. Het orkest heeft hiervan de begeleiding en zal verder ten ge- hoore brengen o.a. de nJenaer-Symphonie," van Beethoven, het werk kortgeleden ontdekt, hier te lande weinig en nog niet door een dilettanten- vereeniging opgevoerd. Verder komen op het programma voor een tweetal nummers voor vijf blaasinstrumenten (fluit, lobs, clarinet, fagst en hoorn) waarvan de partijen bezet zijn door krachten van de vereeni ging. Ook voor het overige van de uitvoering o.m. ouverture sTitus" van Mozart, ouverture zu nDichter und Bauer" van Franz v. Suppé hoopt de vereeniging belangstelling bij het publiek te vinden, dat ze bij deze opwekt tot een bezoek aan de nieuwe zaal. Volgens telegram gister-avond te dezer stede ontvangen, is het lijk van den zoo droevig omgekomen koopman W. L. Leenderts nabij Goudswaard opgehaald. 't Is heden-nacht zes weken geleden, dat het bekende ongeval in het Haringvliet plaats had. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 17 Oct. 8.20 v.m., 8.39 n.m. Gister-avond half zeven deed e,n vrouw uit de Boelestraat bij de politie klachte, dat. haar 7-jarig1 dochtertje aan den mond bloe dend was verwond, doordat een jomgten een stuk hout daar legen aan had gegooid. In den a f gel o o pi ei nj nacht is in den winkel van de firma Kapipelhof Hovingh aan den Korten Dam, vermoedelijk' door insluiping, diefstal van f 10 uit het kasregister gepleegd, dat daartoe niet behoefde open gebroken tie wor den, omdat 't open stond. Een ondelzoefe wordt ingesteld. Heden is alhier door de pOi 1 i tie uit Delft aangebracht een 11-jarige1 jongen, die aldaar zwervende was aangetroffen1. Be knaap is hieri aan zijn -ouders1 weergege ven. Ongelukken. Gistermorgen is de vrouw vau een geneesheer uit Ierseke te Goes van haar rijwiel gevallen en onder een vrachtwagen ge raakt. Ernstig gewond werd zij bij omwonenden binnengedragen. Dezer dagen had de landbouwer v. Rijsber- gen een koe gekocht bij een landbouwer te Oudenbosch. Gistermorgen zou hij ze gaan halen en naar Ruephen leiden. De koe toonde zich heelemaal niet kwaad, maar buiten Oudenbosch gekomen sloeg hij het dier, waardoor het op hol ging. De geleider struikelde, en werd door het touw, dat hij om z'n hand gewonden had, door de koe meegesleurd. Nu ging het in razende vaart door heggen en bosschen, totdat de gesleepte man met zijn borst voor een struik bleef haken, zoodat de borstkas werd ingedrukt. De man over" leed na eenige oogenblikken. Een schaking? Achter het Savoy-Hotel te Scheveningen werd Maandagavond een onge veer 17-jarig meisje, G. Raangetroffen, die beweerde uit Rotterdam te zijn ontvoerd. Omtrent deze ontvoering deed zij het volgende verhaalMaandagmiddag op de Binnenrotte te Rotterdam wandelende, werd zij plotseling opge pakt en in een auto gestopt. Een in de auto zittende heer wond haar een doek om het hoofd, zoodat zij niet kon roepen en niets kon zien. In Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zij bewusteloos werd. Hoe zij in Scheveningen kwam, wist zij niette zeggen, evenmin kon zij/een signalement opgeven van den bestuurder der auto of van den heer die er in zat, noch het nummer van den auto. De politie, zoowel te Scheveningen als van het hoofdbureau, twijfelde ook in verband met de antwoorden, die het meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van dit verhaal en wees haar herhaaldelijk op de ongeloofwaardigheid er van. Zij bleef evenwel de juistheid van haar mede- deelingen volhouden. Gisternamiddag is zij naar Rotterdam gebracht om aan haar ouders te worden overgegeven. Aangehouden. Gisternamiddag heeft, zoo meldt de Grondw., de gemeentepolitie van Bergen- op-Zoom te Roosendaal in het hotel Verbunt een aldaar logeerende dienstbode aangehouden, ver dacht van diefstal van een partij kleedingsstukken en sieraden ter waarde van ruim f 400 bij een Antwerpsche familie, alwaar zij in dienst was. Moord? Gisteren is in een vaart te Udenhout het in staat van ontbinding verkeerende lijk ge vonden van den sedert eenige dagen vermiste los werkman I. O. Daar de ongelukkige met verbrijzelden schedel werd gevonden, vermoedt men dat hier een misdrijf is gepleegd. Het mes. Men meldt ons uit Heerlen Te Schaersberg heeft Zondagavond een ernstige vecht partij plaats gehad. Een zekere H. G. werd met een scherp voorwerp ernstig verwond, terwijl aan F. L. een steek aan het hoofd werd toegebracht, en ook diens broer eenige verwondingen opliep. De vechtersbazen zijn door de politie in arrest gesteld. Brand. Te St. Pieter, bij Maastricht, is gisternamiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het door Schirbach bewoonde huis aan den voet van den St. Pietersberg. De inboe del, die niet verzekerd was, kon gered worden, het verzekerde huis, toebehoorende aan de Wed. Timmermans, werd met schuur en stal een prooi van de vlammen. Een aangrenzend huis werd ook door het vuur aangetast. Voor het bluschwerk moest men water uit mestputten gebruiken. Autobandieten. Te Nanterre, bij Parijs hebben bandieten gisteravond den procuratie houder van een bankiershuis te Parijs, in een automobiel ontvoerd en hem van 2000 francs en al zijn kostbaarheden beroofd. Te Neuilly hebben de dieven getracht hun slachtoffer in de Seine te werpen. De bestolene slaagde er echter in zijn leven te redden. Van de daders tot nu toe geen spoor. Baron Radowitz als oplichter gearresterd. Baron Clement von Rado witz is Vrijdagavond door de Parijsche politie gearresteerd op verzoek van den antiquaar M. de Canson, die beweert, dat de baron getracht heeft hem voor f78.000 francs op te lichten. Volgens den antiquiteiten-handelaar is de baron hem deze som schuldig voor kunstvoorwerpen en tapijten, die hij bij hem kocht. De baron was vroeger officier in het Duitsche leger en men zegt, dat hij op bevel van den Duischen keizer daaruit is verwijderd wegens zijn huwelijk met- een actrice. Hij is thans weduw naar en een genaturaliseerd Oostenrijksch onder daan. Sedert hij te Parijs woont moet hij een vermogen van millioen francs doorgebracht heb ben. Hij moet een kasteel bij Corbell bezitten waar hij een groote hofhouding heeft, 18 man personeel, 15 paarden en 3 automobielen. In een meubelmagazijn in de rue de Victor Hugo moet hij alleen aan meubelen voor een waarde van 500.000 francs gekocht hebben. De antiquaar de Canson zegt, dat hij de kunstvoorwerpen aan baron van Radowitz af leverde op diens beweren dat hij erfgenaam was van een landgoed ter waarde van 1.200.000 frans. Toen de baron de kunstvoorwerpen in zijn bezit had, verkocht hij ze en met dat geld betaalde hij eenige andere schulden. Toen de Canson op den vastgestelden datum zijn rekening niet betaald kreeg, stelde hij een onderzoek in. Hij kwam toen tot de ontdekking, dat de zaken van den baron in ta melijk verwarden toestand waren en dat er wei nig uitzicht was, dat hij het genoemde waarde volle landgoed zou erven. Daarop gaf hij zijn vordering in handen van de politie. Deze vaar digde een bevel tot inhechtenisneming uit, maar de vogel was gevlogen. Vrijdagavond echter ontdekte men den gezochte in een café op de place de l'Opéra in gezelschap van een jonge dame Beiden werden gearresteerd. De baron had in zijn portefeulle 30.000 francs bij zich en de jonge dame droeg een waarde van 80.000 francs aan juweelen. De baron bleef bij zijn beweren, dat hij het bewuste landgoed, dat zich te Frankfort a/d. Main bevindt, had geërfd en volstrekt niet de bedoeling had den antiquaar op te lichten. Baron Radowitz stelde de Oostenrijksch-Hongaarsche ambassade )n kennis van deze feiten en belaste mr. Antony Aubin met zijn verdediging. Duys wethouder van Zaandam Men meldt ons uit Zaandam In de gisteravond gehouden gemeenteraadsver gadering te Zaandam werd de heer J. E. W. Duijs met 14 van de 18 stemmen tot wethouder in de vacature van den heer G. van Holk gekozen. De heer Duys heeft de benoeming vooiloopig aanvaard tot na den uitslag van de gemeente raadsverkiezingen van 1913. Op den Balkan. BERLIJN, 16 Oct. (part. tel.). Uit Konstanti- nopel wordt geseind Na het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Bulgarije, Servië en Griekenland heeft de Porte deze drie regeeringen in den vorm van een ultimatum verzocht, haar binnen 24 uur genoeg doening te geven voor den beleedigenden vorm dezer gemeenschappelijke nota, KONSTANIINOPEL, 15 Oct. Be zetel van den commandant der divisie te Mitrowitza is overge bracht naar Pristina,. LONDEN, 16 Oct. De „Times" verneemt uit Cettinje, dat de Turfeche troepen Kriva, bij den bergpas van Egrei Palanka, bombardeerden en in brand staten. Vooraf hadden zij1 die bóeren, vrou wen en kinderen laten weggaan. De chef der Bujgaarsche opstandelingen kwam daarbij om. De vrede tusschen Italië en Turkse. ROME, 16 Oct. Het bericht van het tot stand komen van den vrede heeft bij het publiek leven dige ontroering gewekt. Het is moeilijk te voor zien welken indruk de bepalingen zullen, maken, en welk oordeel zal worden uitgesproken na de opwinding van het eerste oogenblik. In officieele kringen wordt nu de aandacht gevestigd op twee punten: de erkenning door de mogendheden van de Italia,ansche souvereiniteit over Lybië en Ce terugtrekking der Turksche troepen. Men erkent, dat de interventie van Frankrijk bij Turkije een goed gewicht in de schaal wierp ten gunste der onderhandelingen. SCHIEDAM, 16 Oct. Binnengekomen van ae haringvisscherij de logger SCH 180 „Saturnus", seh. J. Roeleveld, met 21 last, 3e reis. BEURS VAJS SCHIEDAM, 16 Oct. 1912. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit d« Kamer van Koophandel voor de Beurs. 12 Oct. f 17 14 Oct. f 171/4 15 Oct. f 17i/s 16 Oct. f 17 V.' per Hectoliter zonder fast en zonder belasting, flameni ie Comtxittie voor ie Koteering H, A, J, BHTTKAMPE, Bond va® Distillateurs f Moutwijn:. Jenever: Amsterdam sc lie proef.: Spoeling: S t e m m i ng op heden vast. Spiritus. 15 Oct 171/2 21 Va 23.— 1.80. 16 Oct. 17 Va 21 Va 23.— 1.70. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 15 Oct. 16 Oct. f25- a t 251/2 f'25V4 a f251/ f 193/4 a f20- f 193/4 a f20— - f 12— a ff 12'/4 a f Stemming op hedenprijshoudend. Spiritus-trust. Het Berliner Tagebl." behandelt in een artikel een toekomstige spiritustrust naar aanleiding van de amalgamate der »Ost-Elb?sche Spritwerke" met andere kleine branderijen en het opkoopen van Mk. 1 millioen aandeelen der ïBreslauer Spiritfrabrik" door de »Ost-Ethische Spirit werke". PARIJS, 15 Oct. Spiritus: flauw; per hectoliter; per Oct. fr. 47.75 betaald, per Nov. fr. 47.25 a 47.75, per Nov /Dec fr. 47 50 betaald, per 4 eerste ind. fr. 48 a 48.25 per 4 md. van Mei fr. 49.25 betaald. HKW-YORK. M a i s Western Dec./Maart. M a i s 15 Oct. 14 Oct. Rogge 15 Oct. 14 Oct. 15 Oct. 591/, 14 CHICAGO. willig. Dec. 531/4 Mei 527s 527s Loco 70— 671/a Juli 52Vg 527a Sept. Beurs van Amsterdam. Woensdag 16 Oct.* CarrenSteels 777a Atchisons 109,JiDen vers 22' 8 Eries 35s 8 Kansas gew. 287/„ Roc. ky's 279/16South Pac. 1093/, South Rails 29-; Unions 171'/4; WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 158Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 134; Krapoh -.Langk. A.— Medan N. AsahanR'd Deli 3611/2- Kon. Petr 522EnimPerlak Sumpal I871/2 Z. Perlak Prolongatie 37g- Oct. 59'/'j. 531/2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3