Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering 35hu? Jaar^au^. Dinsdag 22 October 1912 No.' 10454 overeenkomstig od ie polis vermelde voorwaarden. Kennisgeving. K e nni sge yi n g. Baiteniitidsch Nieuws. De oorlog op den Dalkan. FEUILLETON. DE COTILLON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad verten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels J2 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b\j levenslange geheele invaliditeit bij dood b\j verlies van bg verlies van een bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi .hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J. Voogd en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener mineraalwaterfabriek aan de Boterstraat no. 9, kadaster Sectie B no. 412, met een gasmotor van 3 P.K. 2o. aan C. H. Windhorst en zijne rechtver krijgenden tot het oprichten van een smederij en kopergieterij in het paod staande aan de Nieuwe Haven no. 245, kadaster Sectie M no. 929, gedreven door een stoommachine van 8 P.K. met een stoomketel van 6i/2 M2 verwarmingsoppervlak. Schiedam, 21 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De tiecretana, V. SICKENGA. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam, brengt ter algemeene kennis, dat, ter voldoening aan art. 28 der Woningwet, op heden ter Ge meente-Secretarie - Afdeeling A ten Raad- huize, is nedergelegd, ten einde aldaar voor een ieder ter inzage te liggen het docr den Gemeenteraad in zijne openbare vergadering van 8 October j.l. vastgestelde plan van uitbreiding der Gemeente, Oostelijk gedeelte, met uitvoerige kaarten en grondteekeuingen. Schiedam, den 22sten October 1912. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester De strijd om Adrianopel De opmarsch der Serviërs, Montenegrijnen en Grieken De actie der Tnrkscke en Grieksche vloot Merkwaardige uitlatingen van regeeriugspersonen. Pc- vloed van telegrammen) met berichten over alterlei min of meier ernstige gerechten aan de grenzen van Turkije houdt nog steeds aan. 'Het belangrijkste en het meest op den voor grond tredend feit is de actie der Bulgaren tegen Aorianopel. Het schijnt zonder twijfel te zijn, dat ne Bul gaarsche legermacht Mat die grootste snelheid voor waarts rukt en in eeni geweldigen strijd met de Turken rondom Adrianopel is gewikkeld. Be correspondent van] de „Daily Telegraph" meldt uit Sofia, dat de Bulgaren Zondagmiddag begonnen zijn, om het voornaamste fort van Adria nopel te beschieten. Adrianopel heeft 24 oude, maar vernieuwde forten, waarvan er ten minste 3) Het huwelijk bracht er niet toe bij om het gezellig verkeer tusschen de bewoners van het slot en de stad te bevorderen; de voorname familiën zagen wel in, dat de vrouwen nooit vertrouwelijk met elkaar zouden worden, hetzij dan de schuld aan hunne eigen vrouwen en dochters lag, of aan de vrouw van den fabri kant; zij trachtten niet de vriendschap inniger te maken. Was het sedert het huwelijk buiten het slot geheel anders geworden, inwendig was er ook veel veranderd. Inplaats van de leelijke kale wanden en de planken vloeren zag men nu prachtige schilde rijen in de vertrekken, kostbare kunstvoorwerpen en zachte tapijten. De serre, werd vergroot en, werden er par tijen gegeven, dan prijkten de schoonste bloe men uit de kasten in sierlijke vazen op de tafel. Er heerschte eene ongekende weeldeDie vrouw moest haren man ontzaglijk veel geld kosten. (?ok kocht zy boeken, die iedereen anders vier ten N.O. an ten N.W. van do stad liggen on twaalf gew'apend zijn met kanonnen van 15 t.M. De correspondent bevestigt, dat liet oosfc lijkt? Bülgaarséhe legter, uit Boergas oprukkende, Klein-Tirnowo bezet heeft en naar Kir'k Kil bse •oprukt, blijkbaar met het doel, om den spoorweg tu-schen Adrianopel en Konsfantinopel te ver nieten. Naar aan de „Deutsche Taigtes'zeitung" uit Sofia bericht wordt, beschouwt men d,aa;r den toestand voor de Bulgaren bij Adrianiopel tamelijk pessimis tisch. De overmacht van de Bulgaren, die daar op 'zijin 'hoogst 250,000 man sterk 'z'ijini, over 200.000 lurken is niet groot genoeg, daar de Turken in sterke stellingen staan. Bovendien maakt men zich ongerust over den afloop van den storm aanval, die ontzaggelijk veel manschappen zou kosten. De „Petit Parisien" verneemt uit' Sofia, dat een gevecht aan de inneming van Moestapbh pasja is vooraf gegiaan. Een Bulgaarsche com pagnie verraste een Turkschen post van 60 man, waarvan er 50 met die bajonet gedood werden. De 10 andCreni vluchtten toen in den toren en weigerden zich over te geven, waarop de Bulgaren den toren in de lucht lieten springen. De lijnen werden onder het puin teruggevonden- Bij' de inneming van Moestafa Pasja zouden de Bulgaren 200.000 K.G. haver en andere fou- ragte buitgemaakt hebben. De Turken hebben hij hun terugtocht de telegraaf- ©n' spoorwegverbin ding niet verbroken, maar wel trachtten zij, ae Troggen over de Maritza te vernieten. .Dit moet lm n echter slechts éew deefflei gelukt: zijn'. ïle Bul gaarsche pontonniers hadden ze spoedig weer hersteld, zoodai de Bulgaarscihe tnoepen er over konden trekken. Te Mioestafa Pasja is' ©en burgerlijk Bulgaarsch bestuur geïnstalleerd. De militaire medewerker van d© „Times" schat de 'sterkte van het Bulgaarsche leger, dat Turkije binnengerukt is, op' 250,000 manschappen en 700 'kanonnen en het Turkstehe l'eger in Thraciü op slechts 200,000 man. De correspondent van de „Times" in bet Turkstehe hoofdkwartier stehat de sterkte van het furkstehe legter echter vee] hon ger, en denkt dat het. tegeni hef einde van de maand, zotodra de sine! laanglevtoterd© versterkingen uit Klein-Azië zijn. aangekomen, 700,000 man tel len De rnelle, en prachtigte mobilisatie van hel ruTKstehe leg'eT heeft een zeer' gunstigen indruk op hem gemaaikt. Het Servische Ieg;e r. Het tweede legercoirpis! heeft" gisterochtend Kars- koseio en de belangrijke stelling' van Sulfa,nfepc genomen', en'rukt voort naar Egri Patanka, Het eerste -en het tweede legercorps opereereh met succes in cle richting' van Koemanowo, Prisj- tina en Nowi Bazar. De Turken zijn teruggeworpen achter den keten van Roes ja. Bit Belgrado wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind De verovering van Boejaniofts1 aan de Servisch- leendeop zoo grootschen voet leefde zelfs de vrouw van den burgemeester niet. In alle hoekjes en gaatjes drong de nijd dei- burgers; overal wisten zij den smaak der jonge vrouw te bespotten en haar rijkdom wekte aller ergernis op. Ja, goud had de papiermolenaar; goud won hij; maar toch ontbrak er nog iets in het weel derige huis. Dat merkten de bemjders wel. Maar wat was het? Allerlei gissingen rezen op, die als onkruid voorwoekerdengeruchten werden verspreid als straat vuil totdat de nieuwsgierigheid tot bedaren was gabracht. Na eenige jaren was men zeker van de zaak. Wien zou eens dat uitgestrekte landgoed en dat vermogen toebehooren Er was geen erf genaam. Nu wist men, wat er ontbrak. Maar toen er eindelijk toch een zoon geboren weid, bleek dat ook dit vermoeden ongegrond was geweest. De heer van Horn van den papiermolen gaf een doopfeest, waarop niet alleen de voornamen uitgenoodigd werden, maar ook eenige burgers, die in zaken met hem in betrekking stonden! Het feest zelf werd algemeen beschouwd als eene poging om zich bemind te maken. De burgers, die nog altijd meenden, dat zij bedrogen en benadeeld waren geworden, waren hem na het feest nog vijandiger gezind dan voorheen en de voornamen hadden het -kwalijk genomen, dat zij uitgenoodigd waren met hén Tuafeehe grens wordt al» zeer belangrijk be schouwd. Door de bezetting va;ni den. hoogten in strategisch opzicht belangrijken, berg Eoejan aan den spoorweg naar Us'kuh wordt de streek- tot Koem ano wo beheerscht. De bestormi ng' van dje 'luizend meter hooge Boe jam werd uitstekend door artillerievuur voorbereid, dat een vernielende uit werking had'. Om de stad Nowi Bazar wordt nu hevig, ge vochten. Volg'ens' ©ein feleglram uit Serajewo hebben de Serviërs de vesting Nowaw artes in het noorden van Nowi Bazar ingenomen. De Montemegrijnen. Het oprukken van de Montenegrjjnen langs den Oostelij'ken oever van hel meer van Stooetari is gtestaaat, doordat de Malissoren een weifelende houding 'hebben aangenomen. Zij' eischen van Mon tenegro oruvoorwaaroelijk de toezegging van zelf bestuur na afloop' v,ain den oorlog. De Maliss'Oren beheersc'hen dlei helling1 van de Westelijk© Albaneesche Alpen naar het meer van Skoetari, en dus ook den Westelijken weg naar Skoetari. Het Montenegrijlnstehe hoofdleger staat 20 K.M. ten Zuidten van Toezi en 20 K.M. ten Non men van Skoetari. Een telegram uit Podgorit.sa, aan de „Süd-Si'a- vische Correspondenjz" meldt dat de toestand, tot nog toe voor de Monteinegrijnen gunstig', een keer genomen heeft, door de rust, noodzakelijk door de uitputting van de troepen en de lang- "zaainihoid van de Appnoviaindaei-ing, .Dat) heeft 4aa bevelhebber van Skoetari in staat gesteld' cmar 20,000 Turken eni 10,000 Alhaneezen samen te trekken. De Montenegrijhen erkennteh zelf, d'at de Malissoren hun houding wijzigen. Het slechte weer is ingetreden. Op de ljeuve- ten valt 'sneeuw. De Koning verduurt, daoper de vermoeienissen van den marsch. Het Grieksche leger. De correspondent van het Berliner »Tageblatt" te Athene seint de volgende bijzonderheden over de overwinning van Elassona (in Thessaliö, N.W. van den Meloena-pas): De opmarsch van de Grie ken begon Vrijdag bij zeer slecht weer. De sol daten moesten de kanonnen door de modder trek ken, daar ze voortdurend wegzonken. Vijf divisies kwamen des avonds om vijf uur bij Salizena te zamen en rukten des morgen? Elassona onder het gejuich van de bevolking binnen. De Turken trokken .zich terug op de Noordelijk gelegen hoog ten van Ambelia, op Panagsia en het kerkhof, waar zij zich verschansten. Zij openden het vuur met 7 kanonnen en de Grieken antwoordden. Het vuurgevecht duurde 4 uur. Om 12 uur zwegen de Turksche kanonnen. De Grieksche infanterie onder bevel van den kroon prins en zijn zoon deed nu een bajonetaanval, met het gevolg, dat de Turken op de vlucht sloegen. De zeven kanonnen werdon buitgemaakt Door den doorweekten bodem kon de cavalerie de Turken echter niet vervolgen. Zij trokken die eigenlijk niet op het slot behoorden te ko men. Als Jan. en alleman daar kwam, voor wie moest het dan eene onderscheiding zijn daar aan huis te mogen verkeeren Niettegenstaande er nooit met lof over hem gesproken werd en de grootste onverschilligheid werd gehuicheld, gevoelde toch ieder zich ge vleid, die zich op eene uitnoodiging van van Horn beroemen kon. Van nu af aan geraakte de naam „papiermo len" meer in gebruik dan „slot" en toen er vele boomen in dat gedeelte van het park, dat het uitzicht op de stad had,g eveld werden om plaats te maken voor fabrieksgebouwen, hadden zelfs de hardnekkigste voornamen zich gewend aan de burgerlijke benaming. De papiermolen bleef de hoofdzaak van het landgoed en gaf het zijn karakter. Intusschen schoten de boomen op en breidden hunne takken uit en in hunne schaduw speelde de knaap; hij werd jongeling én langzamerhand man, wien toekomst reeds was aangewezen hij zou den papiermolen overnemen, wanneer zijn vader daartoe den tijd gekomen achtte. De zoon was een industrieel in merg en been, even als zijn vader; hij had lust voor het vak en kennis van zijne zaak. Wie zich destijds in eenig bedrijf wilde be kwamen, ging naar het buitenland de inrich tingen daartoe waren in het land zelf nog niet op de vereischte hoogte. Latijn, Grieksch en geschiedenis der oudheid kon men genoeg lee- zich terug naar de rivier Sarantaporos, waar zij tienduizend man reserve hebben staan. Hier namen zij een zeer sterke stelling in, heb ben bij den Wigaheuvel aan den ingang van den pas verschansingen -opgeworpen en zich verder verschanst in een burcht uit de middeleeuwen. De engte bestaat uit een nauwe kloof met over hangende rotsen. Deze heeft den Romeinen in den Macedonischen oorlog reeds veel moeite ge geven en de Turken hopen het Grieksche leger hier tegen te houden. Ook in het Westen, in Epirus zijn de Grieken over de Turksche grenzen gerukt en trokken zij de brug van de Arta over. Zij bezetten een heuvel zonder op tegenstand te stooten. De Turkse hevloot. De te Constantinopel verschijnende sSabah" verneemt, dat de Turksche vloot de knstbatterijen van Warna tot zwijgen heeft gebracht. De stad heeft van het bombardement veel geleden de Bulgaarsche torpedobooten zouden buiten gevecht gesteld zijn. Een draadbericht uit Sofia meldt Eenige Turksche ootlogsschepen hebben gister zonder eenige waarschuwing Kavarna gebombar deerd, een plaats, die uitsluitend handelshaven is. Zij hebben onderscheidene magazijnen en parti culiere woningen vernield. Twee Turksche krui sers hebben het bombardement van Warna in den ochtend geopend, waarbij zij schade hebben toegebracht aan de kazerne, het gebouw der ha vendouane, twee opslagplaatsen voor levensmid delen, een militair posthuis, een molen, een kloos ter en nog vele andere gebouwen De Turken deden een poging om met twee sloepen te landen. De sloepen moesten terugkeeren. Er zijn ver scheiden matrozen gewond. De Grieksche vloot. Aan de sDeutsche Tageszdttung" wordt uit Konstantinopel geseind Naar het heet, zijn er zes Grieksche kruisers en torpedobooten van Lemnos en Tenedos uit, in onbekende richting onderweg. Er wordt te Constantinopel verzekerd, dat de Grieksche vloot Thasos bezet en eenige manschap pen geland heeft. Allerlei berichten. In den geheimen raad in het Buckingham-pa_ leis heeft de Koning de proclamatie geteekend betreffende Eugelands onzijdigheid in den oorlog op den Balkan. De Servische gezant te Boekarest heeft ver klaard dat zijn regeering, tezamen met die van Bulgarije en Griekenland, bij de Roemeensche regeering stappen heeft gedaan om Roemenië's onzijdigheid te verkrijgen. Roemenië had daar voor de toezegging gekregen, toegelaten te wor den tot de conferentie, te houden na het einde van den oorlog en, in geval de Balkanstaten suc ces mochten hebben, vergoeding in gebied te zullen verkrijgen. Een correspondent van het „Berliner Ta'go- blatt" te Belgrado zegt uit goede bron te hebben vernomen hoe de Balkan-iStaten zich voorstellen ren; maar dat kon de toekomstige papierfabri kant niet gebruiken. Het kwam er voor hem op aan de werktuigkunde te kennen; want de stoom was in het strijdperk getreden en wie niet achter wilde blijven, moest zich aan dezen duivel overgeven, van wien men zegt dat hij de gehoorzame dienaar is van den mensch. De stoom heeft de heerschappij over den mensch verkregen met onverbiddelijke gestreng heid spoort hij aan tot jagen en haastenvan rost en kalmte is geen sprake meerieder wordt aangehitst om alle krachten in te span nen en uit ieder stjjgt een smeekbede op naar rust en verzachting van het juk, waaronder men gebukt gaat. De jonge man ging naar Frankrijk en Enge land en studeerde vlijtig. Op het gymnasium had hij het 'nooit ver gebracht. Het Fransch spreken had hij reeds als knaap geleerd, ligt radbraken van Latijnsche en Griek sche dichters vond hij vervelendhij zag niet in dat het eeuwig herkauwen der grammatica hem van eenig nut kon zijn en spande zich daarvoor nooit erg in. Daarentegen had hij veel liefhebberij voor natuurkunde, hoe schaars en gebrekkig die ook onderwezen werd. Toch speet het hem dat hij het gymnasium verlaten moest; want hij had er een goeden vrie..d gevonden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1