Biimeiiland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingon Rhenmatische pijnen. Gemengd Nieuws. de» buit te Vërdeete», ais hiet' hun gelukt de Tur ken te verslaan. Servië hoopt op het bezit van Oua-Servië en een weg naar de Adriatische Zee tot aan de haven van St. Giovanni di Medua of tot aan de bocht van Waloma. Bulgarije wenschl een vergrooting van 2ijn gebied in Macedonië tot Adrianopel. Voor Montenegro zal men het Sand- 2 jak Nowi Bazar eischen, daar Oostenrijk het niet aan Servië overlaten* wil'. Men hoopt, dut Oos tenrijk eer geneigd zal zijn het aan Montenegro af te staan. Verder hoopt men te Cettinje. op een gebieahitbreiding aan hét Skoetari-moer. "Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de „Lokal Anzeiger" heeft de Bulgaarsöhe minister van binnenlandische zaken, Loedskanof, Lij een diner in de Panslavistische Politiek© Club een, rede gehouden, waarin hij1 deze club in naam van de vereenigUe zuid-Slaven en alle Christenen op den Balkan bedankte voor de eer, die hem be wezen was en waarin hi| verzekerde, dat de Bal kan-Volken zich geen illusies maakten. De oorlog' zou vreeselljk worden. Het ging om het best a an van Turkije in Europa en om het bestaan van ue Balkan-Staten. Als Rusland oorlog1 voert, dan merkt men het nauwelijks op het andere einde van het groote rijik. De Balkanoorlog' verstijft het se ei ale en economische leven in die oorlogvoeren ae landen. Het groote werk, dat door Rusland be gonnen is, de bevrijding van de Christenen van hel Turksche juk, moet.voltooid worden. De Ral kan-Slaven rekenen daarbij op de hulp van Rus land. De redenaar sloot met een Level op Rus land en de diplomatie, die op het oogénblik, aJs het noodig was, 'hulp zou kunnen brengen Abdoel Hamid is gisternacht naar Constan- tinopel overgebracht. De correspondent van de j Daily Chronicle" te Konstantinopel heeft Kiamil-pasja weer gespro ken Kiamil laakte het ten sterkste in den koning van de Bulgaren, dat deze den Balkan-oorlog als een strijd van de Christenen tegen den Islam had voorgesteld. De oorlog zal al bitter genoeg zijn, meende Kiamil, dan dat men er nog den geloofs haat bij te pas behoeft te brengen. Kiamil deed een beroep op de Engelsche vrienden van Tur kije, om deze poging van koning Ferdinand tot aanwakkering van de hartstochten tegen Turkije, te negeeren. Verder sprak Kiamil over het nieuwe gevaar, dat Turkije in Klein-Azië dreigt. Als dit van troepen ontbloot is, zou Rusland zich een voorwendsel kunnen verschaffen, om gewapend tusschenbeide te komen. Kiamil sprak de hoop uit, dat Engeland rechtvaardig en machtig genoeg zou zijn, om zulk een aanval van de Russen op Klein-Azië te stuiten, terwijl Turkije iu Europa bezig is, om de Balkan-staten af te weren. Kiamil vreesde echter, dat de Balkan-oorlog het voorspel zou worden van een reusachtigen strijd, waarin Europa gewikkeld zou worden. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld: Terzake van het gerucht dat geloopen heeft over eene ziekte van den ex-koning Manuel publiceert de „Diario de Notie ias" een telegram, ontvangen dóór den administrateur van het Huis Braglanza, zeggende: „Bericht valsch. Wel." H. M. de Koningin. Naar wij uit goede bron vernemen, worden de geruchten die in de buitenlandschei pers cir- culeeren, omtrent een eerlang ten Hove te ver wachten blijde gebeurtenis, bevestigd. (Msb.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Geheraal zal op Maandag den 28n October a.s., des namiddags te 81/2 uur, in openbare vergadering bijéénkomen. De kanalisatie van de Maas. Naar aanleiding van zijn aan de ^Neptunes" ontleend bericht over het Maasvraagstuk, heeft de LK. zich tot den voorzitter van het Rijn-Maas- kanaalcomité die ons heeft medegedeeld, dat het bericht onmogelijk juist kan zijn, daar toch de NederlandschBelgische commissie is een tech nische commissie, die te beoordeelen heeft op welke wijze de Maas bevaarbaar te maken is en zich dus niet bezighoudt met een RijnSchelde kanaal of met een doorsnijding van den dam te Woensdrecht welke onderwerpen uitsluitend be- hooren tot de competentie van de personen, die met de diplomatieke onderhandelingen zullen worden belast. Stoomvaart NederlandZuid-Atrika. De Union Castle Lijn" te Londen heeft be sloten, haar op Zuid-Afrika varende stoomschepen om de vier weken Rotterdam te laten aandoen- De eerste afvaart van Rotterdam zal plaats heb ben op 3 December met het stoomschip Cawdor Castle. (Hbld.) Overbrugging van den R\jn. Men meldt uit Arnhem B. en W. dezer gemeente adviseeren den Raad te bepalen, dat bij den bouw van een vaste brug over den Rijn deze zal worden gelegd bij het Roermondsplein. Onderscheiding. De Koning van België heeft benoemd tot ridder in de Kroon, den weleerw. heer H. Linnebank, leeraar aan het College der Kruisheeren te Uden. Nieuwe Dagbladen. Naar wij vernemen, zullen de sedert Juni 1911 te Nijmegen driemaal per week verschijnende bla den »De Koerier" en »De Geldersche Koerier'' met ingang van 1 December e.k. worden omge zet in dagbladen. Neutraliteit van Nederland. De minister van buitenlandsche zaken, van jus titie, van marine a. i., van oorlog en van koloniën, daartoe door H. M, de Koningin gemachtigd, bren gen in dë Stct. ter kennis van een ieder wien zulks aangaat, dat de "Nedevlandsche regeering in den tusschen de met Nederland bevriende Mogend heden Bulgarije, Griekenland, Montenegro en Ser vië eenerzijds en Turkije anderzijds uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2*2 Oct. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,9 te Horta. Laagste barometerstand 745.3 te Grisnez. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidelijken wind, zwaar tot halfbewolkt, mogelijk enkele regenbuien,, zelfde temperatuur kans op nachtvorst. Gemeentebegroöting 1913. Memorie van Antwoord. Gistei* is verschenen de Memorie! van Antwoord op het verslag van het onderzoek der Genn-.ente- BegVoofing voor 1913 in de afdeelin.gen van den Gemeenteraad. Algemeene Beschouwingen. Hoe Wel erkend moet worden, dat de tijd tusschen de uitreiking der begrooting en1 de behandeling in de af dee lingen altijd kort is, vertrouwen Wij, dat de be- S'tuctéering en de bespreking de leden ook thans weder in de gelegenheid hebben gesteld hun op merkingen te verzamelen en in de sectieverga dering te berde te brengen, zoodat zij zich hij de behandeling in de openbare vergadering tot deze kunnen beperken. UITGAVEN. Volgnummer 77. Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, be stemd voor de Vergadering van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de Secreta rie der Gemeente. Wat de opmerking aangaat naar aanleiding van de voorgestelde vernieuwing met verplaatsing van do binnentrap van het Stad huis, moeten wij er op wijken, dat waar men zich met het Stadhuis nog kan behelpen, de financieele toestand der Gemeente niet toelaat voor een nieuw Stadhuis aanzienlijke sommen te besteden, welke voor andere grootere belan gen zoo dringend noodig zijn. Volgnummer 82. Kosten van aanplakken en omroepen. Cementen aanplakborden bestaan aan het Nieuwsticbt, de Politiewacht Hoofdstraat, Geriit-Verhoonstraat, Broersvesit, Overschiescho plein en Vlaardingerpoort. Houten borden zijn ge plaatst in de Dwarsstraat, Lanige Nieuws trant, Oranjestraat en Dam la an. Deze laatste zullen alts ze vernieuwd moeten worden zoo mogelijk ook in cementen worden veranderd. Uitbreiding van het aantal aanplakborden is tot nu toe Afgestuit op ae moeilijkheid om daarvoor een geschikte plaats te vinden. De kosten van- een cementen bord bedragen f70.a f80.terwijl die van een zuil zeker 25 0/0 hooger zijn. Wil men een zuil op het Hoofd'plein plaatsen, dan zal dus deze post, die slechts f 100.be draagt, daartoe verhoogd moeten worden. Volgnummer 87. Kosten voor het opmaken oer notulen van den Gemeenteraad. Naar aanleiding van de opmerking, gemaakt omtrent liet verslag van de handelingen van den Raad, komt het ons voor, dat hier geen reden is voor een algemeene klacht, doch dat mèn dergelijke bezwaren kan doen gelden hij de revisie en desnoods bij' de behandeling in den Raad. Hoofdstuk III, Afdeeling I. Volgnummers 106 tn vlg. Kosten dier Politie. Waar ue inwendige dienst der Politie o.i. een ''aak is noch van den Raad nóch van Burgemeester en Wethouders, maar uitsluitend van den Burge meester, komt het. ons gewenscht voor, dat wij ons van het geven van advies inzake de oprichting van een scheidsgerecht voor de Politie -dn het ge bruik van den gummistok onthouden. De beperkende voorschriften van de verordening ter regeling van het verkeer op de wegen in ae Gemeente in verband! met het gebruik van mo torrijtuigen en rijwielen gelden volgens art. 9 dier verordening niet ten aanzien van motorrij tuigen en rijwielen, overeenkomstig de bévelefi der overheid in het belang der openbare orde1, veilig heid of gezondheid in gebruik. Wat de plaatsing aangaat van een wachthuisje voor de Politie in de omgeving van de Koe markt, de behoefte aan gelegenheid tot voorloo pt ge bewaring van gearresteerden wordt aldaar wel gevoeld. De aandacht blijft op dit punt ge vestigd. Wanneer een goede oplossing wordt ge vonden, zullen voorstellen worden gedaan. Volgnummer 107. Beloioninig van de inspec teurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters. Hoewel niet ontkend kan worden, dat er bij' de nu gelukkig geëindigde werkstaking bij de glasfabrieken, -onge rechtigheden zijn voorgevallen, mag- met voldoe njng woraen geconstateerd, dat de orde zonder politiebijstand van buiten is kunnen bewaard wor den. De taak der Politie, dit moet' worden erkend, werd zeer verlicht door het halen en brengen van werkwilligen per auto-. Die taak is wel zwaar geweest, doch niet, te zwaar. Een gratificatie is echter alleszins billijk en zal worden voorge steld. Ook heeft de staking! wel beslag1 gelegd op veel personeel, doch voor behoorlijk' toezicht in de andere gedeelten der Gemeente kon steeds woraen gezorgd. Gelijk ten vangen jare is herinnerd, beoogt het reorganisatieplan der Politie uitbreiding van het aantal agenten Ie en 2e klasse tot 46, met af schaffing van de agenten 3e klasse. Bij' de be grooting voor het loopendie jaar werd een Ver meerdering van het' aantal agenten met 5 toege staan, met het uitsluitend doel meer surveillance te kunnen doen houden. Daardoor is voorshands reeds een gewenscht© verbetering verkregen. Een voorstel tot verhooging van de traktementen der politieagenten heeft Uw Raad reeds lierein.t. Naar aanleiding van het opgemerkte omtrent de bezoldiging der rechercheurs, zal naar hun positie elders worden geïnformeerd. 'Volgnummer 115. Bel'oioning en premiën aan brandmeester en brandSpuitlieden. Art. 4, le lid, der Verordening, tegen brandgevaar schrijft voo-r dat de. schoorsteenen eenmaal per jaar moe ien worden geveegd. De bedoeling is in! den schoonmaaktijd de inge ze-tenen door aanzegging huis aan huis «aan aeze verplichting te herinneren. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 29 October 4912 des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De Tariefwet en do Bond van Distillateurs. In de te Schiedam gehouden buitengewone ledenvergadering van den Bond van Distillateurs is ingesteld eene Commissie voor actie tegen de in no. 431 van het ontwerp Tarief wet voorgestelde verhooging van invoerrecht op gedistilleerd. Tot leden dier Commissie zijn benoemd de heeren C. Van Lede (Blankenheym Nolet's Distilleerderij.), Simon A. Maas (firma Rijnbende Zonen) en C Houtman (Schiedamsche Alcohol- fabriek). Aan genoemde Commissie is vrijheid gegeven om, indien zij dit noodig acht, het ledental uit te breiden tot 5. Zij kan daartoe 2 bondsleden, naar hare keuze, benoemen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 23 Oct. 2.32 v.m., 2.57 n.m. UIT VLAARDINGEN. Te Vlaardingen is aangehouden en naar 's-Gra- venhage overgebracht, waar hij ter beschikking van de Justitie is gesteld en in het Huis van Be waring opgesloten, een ongeveer 20-jarige man, verdacht van inbraak in de villa van het Kamer lid Treub aan den Scheveningschen weg. Ter zake van dezelfde inbraak werd gister tegen zekeren W. B. door de Haagsche Rechtbank vonnis gewezen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Men meldt uit Hoek van Holland d d. 24 Octo ber Heden-avond om 4.15 is het 13-jarig zoontje van den heer Goosen door de Westlandsche stoom tram overreden. Het was terstond dood. De Hoogstraat. Geachte Redactie, Bjj deze is mijn beleefd verzoek dit ingezonden stukje te willen plaatsen, bij voorbaat hiervoor mijn dank. Daar ik zie, dat zooveel wordt uitgegeven voor plantsoenen, moet ik 't betreuren dat van een winkelstraat als de Hoogstraat zoo weinig notitie wordt genomen de straat vanaf de Appelmarkt tot aanjden Korten Dam, met een dikke laag mod der bedektkomt de automobiel van een zekere fabriek hier in den omtrek met flinke vaart voor bij, dan spat die modder tegen de puien der winkelhuizen. Erg aangenaam voor de betrokken winkeliers, die toch voor een mooi bedrag in de plaatselijke belastingen zijn aangeslagen 1 Zou er wel geld zijn voor de plantsoenen en niet voor de zoo hoog noodige reiniging van onze aloude winkelstraat? Met dank voor de opname, Een Hoogstraatbewoner. Spijskaarten. Nu de tijd van het uitreiken der spijskaarten weer nadert, vestigen wij er de aandacht op, dat het wenscheiijk is vooraf te onderzoeken naar de omstandigheden van hen, aan wie men kaarten wil geven. Ons informatiebureau stelt daartoe kosteloos de gelegenheid open. Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij, Korte Haven 10. Rheumatische pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij worden ver oorzaakt door het urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en gewrichten. Verscheiden de pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzui verheden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patient kan zich ten slot te niet meer bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl de handen knobbels gaan ver toonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optre den van de eerste pijn in de lendenen en ge wrichten Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij. dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het lichaam af voeren. me Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h fl.75 voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. Ernstig ongeluk. Men seint ons uit Oldenzaal Gisteravond half acht zijn voor het station Bentheim bij de Hollandsche grens door den bin nenkomenden D-trein twee spoorwegarbeiders, die een mand met visch over de rails droegen, over reden. Een werd onmiddellijk gedood, terwijl van den ander het rechterbeen werd afgereden. Beiden zijn gehuwd en vader van een talrjjk gezin. Diefstal. Een dame, die vroeger te Utrecht woonachtig1 was, dóch sedert ©enige jaren in Duitschland vertoefde, had tal vani familiestukken in kisten verpakt, in bewaring' gegeven op den zolder van een perceel in de Hofpoort (Nieuwe Gracht) te Utrecht, welk perceel het eigendom is van de Duits-ch-e Orde Balije van Utrecht. Deze stukken, bestaande uit porcelein, damast, zilver en schilderijen, vertegenwoordigden een zéér aan zienlijke waarde. Toen nu Zaterdag bedoelde dame zich vervoegde in de Hofpoort, om baar bezit tingen eens na te kijiken, kwam men tot dtei ont dekking, dat alle kisten va«n hun inhoud waren beroofd. Het porcelein was weg, het damast was weg, al het zilver verdwenen, terwijl van de schil derijen de meestem brutaal weg uit bun lijsten waren gesmeden. Onmiddellijk wereL del politie van dezen omvangrijken diefstal kennis gegeven; ook de justitie werd gewaarschuwd. Op alen zolder vani het huis; dat onder Bewa king Island van een concierge, was geen spoor van braak te ontdekken. De kisten, waarin de kostbare voorwerpen geborgen waren, stonden, zooals bet behoorde, netjes boven elkander. De! inhoud alleen was verdwenen. Een zéér groot schilderij! heb ben de daders achtergelaten, vermoedelijk omdat het te groot was, om het te transporteeren. Een pendant van dit schilderstuk hangt in het Rijks museum Onder de gestolen schilderijen bevindt zich ook een Maris van zéér groote waarde. De dieven hebben de doeken uit hun omlijstingen genomen en de lijsten laten liggen. Wanneer de diefstal is gepleegd, is onbekend. De kisten hebben jarenlang op den zolder ge staan, zonder dat er iemand naar omkeek. De concierge beweert van' niets tet weten. (U. D.) Inbraak te Amsterdam. In den: nacht van Zaterdag op Zondag zag een partial!iere nachtwaker te Amsterdam twee als werklui ge- ikleede personen komen uit perceel Singel 268, waar gevestigd is het en gros-magaz ijn in manu facturen van de firma Röttgerimg en Van Exter. Die nachtwacht volgde hen en vroeg hun, wat ze daar gedaan hadden, waarop ze antwoordden, dat ze laat hadden gewerkt. Op zijn verzoek verklaarden beiden zich bereid, hiem te volgen- naar het politie-'p.osthuis a;an het Droogbak Maar vóórdat zij daar waren aangekomen, nam een hunner de vlucht. De andere werd aangehouden. Op hem werd gevonden een bedrag van f500 aan geld, benevens een aantal inbrekerswerktu i- gen. Het was1 de 24-jarige bootwerker D. P., di© voorloiopig in bewaring werd gehouden. Een der firmanten van de firma Röttgering en Van Exter, die gistermorgen het kantoor 1»- zocht, vond alles overhoop, de brandkast, waarin zich de boeken bevonden, geforceerd en lessenaars opengebroken. Uit een der lessenaars vermiste hij een bedrag van f 1000. 1 De politie vermoedt, dat de buit vóór de aan houding gedeeld is. De benadeelde firma is niet verzekerd tegen inbraak. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word-n ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2