Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f nn f on rr fifi Gratis Ongevallenverzekering 35ste Donderdag 24 October 1912 W 10456, f\ n n bü verlies oyereenkoinstig op de polis vermelde voorwaarden. Officieele berichten. Kennisgeving. FEÏJILLETO DE COTILLON. Buitenlondsch Nieuws. De oorlog op den Balkan. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog lioilandsche Algemeene I U U een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I U U wijsvinger; I |J verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. de N. V. Branderij en Gistfabriek »Hol- landia" om vergunning tot 1 et uitbreiden van haar fabriek gelegen in den 's Gi avelandschen polder no. 25/29, kadaster Sectie 11 no. 702, met een reserve-stoomketel van '100 M2 verwarmings oppervlak 2o. D. A. van Houten om vergunning tot het oprichten van een slachtplaats voor het slachten van vee, achter het pand aan de Beierlandsche straat no. 5, kadaster Sectie M no. 1500 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 7 November a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die 'mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor liet tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing Ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het, behoort, den 24 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Schietoefeningen in de Stelling van den Helder. Op 29 October a.s. en zoo noodig volgende dagen zullen schietoefeningen worden gehouden a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig, is tusschen de ware richtingen ZW. en NW. (9U°), tot op 8U00 M. van het fort; h van het fort Erfprins, waarbij het onvei lige terrein tusschen de ware richtingen West en Noord (90°), tot op 9000 M. van het fort ligt. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, en wel voor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een ronde schijf voor erfprins door twee stel bakens, waarvan één, voorzien van 2 dwarslatten, de O-lijke grens en één, voorzien van 1 dwarslat, de W-lijke grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van de betrokken verdedigingswerken een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voor- geheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór den dag waarop gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den gemeen telijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoom vaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onvei- ligen sector te komen. (Zie »Ned. krt." no. 201). 4) Albrecht was de zoon van een der voornamen en ofschoon hij ouder was dan de kleine van Horn gingen zij toch zeer vriendschappelijk met elkaar om. Jongens sluiten zich spoedig bij elkaar aan en vooral jongeren schijnen met ouderen gewoonlijk bijzonder ingenomen te zijn. Daniel van Horn, die thuis als eenig kind na tuurlijk verwend was, schreef dan ook aan zijne ouders: „Als Albrecht Hennkrich er niet was, zou het voor mij hier verschrikkelijk zijn. Hij helpt mij bij het Grieksch, waarin niemand zoo'n baas is als hij. Iedereen mag hem graag lijden ik zal altijd zijn vriend zijn." In de vacantie logeerde Albrecht Hennkirch op den papiermolen en uit vriendschap voor hem zou Daniël zich verder aan de studie ge wijd hebben, als niet het verstand en de wil van den vader de overhand behouden hadden. Albrecht bleef nog op het gymnasium, toen Daniël het verliet, wel is waar zonder diploma, maar toch was hij in practische vakken veel knapper dan de meesten zijner tijdgenooten. Uit den schooltijd bleef de vriendschapsband Verwoede gevechten in den omtrek van Adri- anopel Bij Kirk Kilisse Het Servische leger verovert Novi Bazar De Montenegrijuen her vatten den strijd Het Griekselie leger. De berichten over den uitslag' der gevechten, welke in do omstrekeii van Adrianopel gelev< i J worden, zijn nog' zeer verward. Het is echter ze ker, dat de strijd, welke daar tusschen de Bul garen en de Turken is ontbrand, buitengewoon hevig is. Hieronder volgen de verschillende berichten, welke over de gebeurtenissen rondom Adrianopel zijn ontvangen: Volgens de Turksche bladen is gisternacht bij Marasj, 6 K.M. ten Westen van Adrianopel, een gevecht geleverd, dat 9 uur heeft geduurd De Bulgaren, die 30,000 man sterk waren, hebben ih de richting van Karaga de vlucht genomen met achterlating van duizenden dooden. De Tukken hebben een overwinning behaald bij Kadikcui, 25 K.M. ten Noordwesten vaar Adm-- nopel. Zij1 veroverden twee kanonnen. Uit Sofia 'Op de noordwestelijke versterking'sliute van Adrianopel zijln belangrijke vooruitgeschoven pos-' ten na hevige gevechten genomen. De Tukken zijn met achterlating van vele dooden en grwonuep- iri de forten gevlucht. Een Turksche afdeéjiing. cie een uitval deed in, oostelijke richting, 'werd vernietigd. Eep llulgaarsche legerafdoeling is naar Visa opgerukt. Klein Tirnowa is genomen. In bevoegde 'kringen te Saloniki, verzeker', men, dal Turksche en Bulgaarsehe troepen, die zich in het Stroemadal bevinden, met elkaar slaags zijn geraakt. De strijd neemt steeds groot re af metingen aan. Onophoudelijk komen er tr.oep: n aan, waarvan het aantal steeds gr.ooter wordt. De Turken zouden er in geslaagd zijn' den op- marsch der Bulgaren te stuiten Te Cons tan tinopel verluidt, dat de Turken in het gevecht bij Maxasj bij! Adrianopel een half bataljon Bulgaren hebben gevangen gemaakt. In tegenspraak met de uit Constantinopu ge- memo overwinning der Turken bij Kirk-K.ii'sse, waarbij 3000 Bulgaren gesneuveld zouden zijn, beweren cie Bulgaren, uat de vereenigde legers dei Balkans laten verder met succes hebben ge streden. Van den slag bij1 Adrianopel ontbreken nog steeds nadere bijzonderheden. Een particulier telegram uit Stara-Sagora meldt, nat voortdurend gunstige berichten van 't oor- logsterrein worden ontvangen. De naar Stara- Sagora getransporteerde krijgsgevangenen neves tigen. 't bericht van de overwinning aer Bul garen. De in het Bulg'aaksc'hé hoofdkwartier vertoe vende oorloig'scorrespoindent van de te Petersburg verschijnende „Nowöje Wremja", acht een aan- bestaan, die door de jaren niet verbroken kon worden. Ware poezie is vast van kleur; zij verbleekt nooit geheel. Albrecht was dokter geworden en had zich als zoodanig in zijne geboortestad gevestigd Zijne ouders hadden hem wat nagelaten en hij zelf had eene rijke vrouw getrouwd op die wijze kon hij de eerste rol in het kleine stadje spelen en de omgang met van Horn droeg het zijne bij, om hem in aanzien te ver- hoogen. Bij iedere goed geslaagde operatie werd de roep over zijne bekwaamheid als arts groo- tervan heinde en ver werd hij bij zieken gehaald. „Als ge een zuster hadt," zeide Daniël van Horn eens tot hem, dan zou ik haar tot vrouw wenschenniets zou ik meer verlangen dan aan jou verwant te zijn." De dokter lachte„beste vriend, eene vrouw te nemen om van iemand op die wijze familie te worden is nog minder te rechtvaardigen dan een huwelijk om geld. Ik zou het je afraden, zelfs wanneer ik in het bezit eener zuster was... tenzij ge olkaar waarachtig liefhadt. Bedenk eens, hoe lang het leven duurt 1" De jonge van Horn zweeg. „Het was maar een invallende gedachte", zeid hij na een oogeublik. „Ge weet, ik word door mijne zaak dag en nacht in beslag geno men ik geloof, dat ik zelf eindelijk ook eene machine word. Wjj moeten vooruit, als we ons -val der Bulgaren op! Adrianopel al zeer onwaar- kthijnlijk'. Een week geleden stand reed? vast, dat het Bulgaarsehe leger zijn krachten niet aan genoemde vesting zou verspillen. Een aanval zou n 1. voor de Bulgaren veel 'kostbaren tijd verloren ooer. gaan. De geheele Bulgaarsehe armen zou oorlog moeten voeren tegen een groot aantal, van elkander geheel onafhankelijke:, stellingen en meer dan 260 zware kanonnen daartoe noodig heb ben Een stormaanval op' de vesting z u veel mensöhenlevens en veel materieel kosten. Tur kije zou intusschen met zijn mobilisatie geheel gereed komen en minstens nog 200,000 man r.aa.r Adrianopel kunnen voeren. De militaire correspondent bespreekt dan de mogelijkheid om Adrianopel in Oostelijke richting om te trekken en 'dan met de operaties tegen Constant.inopel zelve te beginnen. Het groote bezwaar- aan een opmarsch in ge noemde richting verbonden is evenwel, dat de weg naar Sofia over Philippopel voor de Turken open zou staan. Het was daarom veel beter om de actie in de riphtinig' NovaZagoraMuslapba- Pasja'—-Dedeaglatch voort te zetten. Op- deze wijze zou de Bulgaarsehe grenslinie ten Zuiden van Philippopél te dekken zij'n:, wat niet zoo moeilijk ware. Hel binnendringen der Turken in Bulgarije zou daardoor onmogelijk worden en een sterk leger zo-u Macedonië geheel van Thracië afschei den. Pc- fortificaties van Adrianopel zij'n zeer ver sterkt. Oorspronkelijk had deze stad vijfem-rwin- tig aarden verdedigingSwetiiken, welke in 1836 wa ren gemaakt en in een omtrek van twintig mij len om de stad lagen. Sedert het uitbraken van den oorlog evenwel hebben die Turken hard gewerkt om de verdedigingswerken nog1 meer te versterken. Op dé voornaamste hoogten heeft men forten gebouwd' en zoeklichten geplaatst. Deze forten zijn bewapend' met zware Krupp- karonnen van het nieuwste model. Gedurende de laatste weken heeft men veel geschut van de Dardanellen naar deze forten overgebracht, zoodat er thans ongeveer 350 kanonnen aanwe zig zijn. De correspondent van een der buiten land sche bladen, weet mede tei deel en, dat de Bulgaren eerst van pil an waren Adrianopel aan te vallen, doch dat zij' Vier dagen vóór het uit breken van den oorlog van taktiek veranderden n Kirkkilisse uitkozen vopr hun eersten aan val De Serviërs. Te Weenen is uit Nisj het. volgende telegram ontvangen Na hevigen strijd is het den Servische» troe pen gelukt Sjenitsa en de stad Nowi Bazar in het Sandzjak te veroveren. De verliezen van de Serviërs zijn buitengewoon groot, die aan Turk- sebe zijde zijn nog grooter. De Turken he uiten zich met heldenmoed verdedigd. - Uit Belgrado: 'De verovering van Nowi Bazar heeft plaats ge- ha u na een hevige worsteling en ten koste van groote offers. niet willen laten overtreffen de geheele bezit ting, de gebouwen en het park zullen geen waarde meer hebben, wanneer ze niet genoeg opbrengen we moeten zorgen om aan het buitenland het hoofd te kunnen bieden. Daarin zit de waarde de machines en het werk moe ten die er weder uithalen. Moeten moeten 1 weet ge wel, wat dat zeggen wil „Hebt ge dan nog geen geld genoeg „Waar is dat dan Het is in steenen gebou wen omgezet, in raderen, hefboomen, kuipen en gereedschap. Als ge alles afzonderlijk neemt, dan heeft elk deel op zich zelf even weinig waarde als in den grond verborgen geld, waar van men niet weet waar het ligt om het te vinden moet er opnieuw gegraven worden. Op die wijze is ook ons vermogen begraven en het is mijn taak om het weder op te delven Als wij genoodzaakt werden het werk te staken, dan zouden wij arm zijn." Albrecht zag den jongen van Horn ongeloovig aan. ,,'t Is zoo en niet anders," zeide deze, en als ik mij eens verrekend had, als de toerusting om den strijd met het buitenland te voeren eens meer kostte dan de overwinning ons zou kunnen aanbrengen Ik wenschte wel, dat we eenige jaren verder waren, dan zou ik niet meer in die onzekerheid verkeeren. Als ge een zuster hadt, zooals gij, zij zou mij ook liefheb ben, al., al baden de van Horns ook niet zoo dik in 't goud, als men wel denkt Ofschoon de Turken van Ko.emanow a terug trekken, is het noig in hun handen. De Serviërs l ebhen de tad omsingeld, doch de Turken hou den de heheersohendei stelling bezet. Terstond na de capitulatie van Prisjtina heb ben Servische beambten zich met het gemeente bestuur en de post belast. De telegrafische ge meenschap met Belg'rado is hersteld. Men be schouwt de verovering van Prisjtina als een feit, dat veel invloed zal hebben o-p het vervolg van cle 'krijgsbedrijven. De Servische regeering heeft haar voldoening uitgesproken met den uitslag dien de oorlog tot nog toe heeft gehad. Een strenge censuur maakt het onmogelijk om bijzonderheden over- de krijgsbedrijven te vernemen. Algemeen geeft men toe, dat de verliezen aan Servische» kant aanzienlijk zijn. De Turken, vooral de, Alba- r.eezen, moeten zware varliezen hebben geleden. Volgens een nader telegram uit Belgrado ver luidt daar, dat de Serviërs ook Koe ma now j heb ben genomen. De Monteneg'rijnen. De toestand) van de Turksche troepen die tegen over de Montenergijnen staan, is, zoo meldt men uit Saloniki, zeer goed. Geruchten over een drei genden hongersnood te Skoetari en een paniek onder de bevolking,, zijn onjuist- De stellingen van de troepen van Essad Pasja in en om Skoe tari zijn bijina onneembaar. De oorlogscorrespondent van de „Kölnische Zei- iur.g" te Cettinje seint aan zij'n blad, nat u op- marsch van het hoofdleger langs den Oostelijken oever van het meer van Skoetari weer begonnen is. Bij Yranja werd het geschut over het meer van Stcje gebracht, van waar uit de beschieting der kleinere forten van Skoetari en Tarabosch be gonnen is. Gisteren was' den geheelen aog het kanongebulder in Podgoritza waarneembaar De kering heeft zijn hoofdkwartier niet te Antivarl opgeslagen, doch te Vranja, van waaruit een directe, verbinding met het westelijke leger en de hoofdmacht mogelijk is. Beide legers trachten voortdurend met elkander contact te verkryg >m ten einde gemeenschappelijk te opereeren. De Grieken. Aan de „Frankfurter: Zeitung" wordt uit Athene geseind Het gevecht bij den pias' van Tarantopoelo-f is gisteren onbeslist gebleven ein werd heden voort gezet. Vele Christelijke deserteurs uit het Turk sche leger komen aan de Thessalische, grenzen aan. Uit Athene wordt aan het „Berliner Tag'ebjatt" geseind Uit Epirus' komen slechts berichten omtrent verkenningstochten. Het leger in Macedonië onder vindt goede diensten van vliegmachines. De correspondent van de „Petit Parisian" te Athene w'eet enkéliei belangwekkende bijz under lie,alen mede te deelem aangaande het Griek'ache legér .De mobilisatie en samentrekking van het Grieksche leger, aldus de correspondent, had met buitengewone snelheid plaats gehad. Op bet «ogenblik -bevinden zich 120.000 Grieksche De dokter nam de hand van zijn vriend en schertsend voelde hij hem de pols. „Ge zijt we zenlijk gespannen," zeide hij ernstig „Zeg me eens, staan de zaken inderdaad zoo slecht „Zoo als ik, moet zich een speler gevoelen, die eene hooge som heeft ingezet en nu afwacht wat het lot beslist. Eu toch was het geene lichtzinnigheid van mijn vader, geen zucht om te schitterende geheele inrichting moest ver groot worden, wilde men hetgeen bestond, be houden. Moeder heeft behoefte aan eene behoor lijke omgeving zooals èen roos behoefte heeft aan een zonnigen warmen tuin." „Eene koningin kan het niet beter hebben." „Nukent ge de zorgen van mij en mijn vader En dan dat leedvermaak van onze vijan den, als de papiermolen eens niet zoo goed meer ging als hij moest gaan, als hij eens stil stond, onder den hamer gebracht werd...' „Bedaar, bedaar. Je hebt je overwerkt. Je moet ontspanning zoeken." „De zorg drukt mijik kan haar niet langer alleen dragenvergeef mij, ik moest eens met iemand vertrouwelijk spreken." „Ik ben dokter... en je vriend Waarom zijt ge nog altijd alleen Wilt ge een oude vrijer worden, terwijl er nog zoovele jonge meisjes in het land zijn „De fabriek neemt al mijn tijd in." Wordt vervolgd.) f100 by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1