s a AMERICAN BIOSCOPE, 8 I Zit- en Slaapkamer VEEN's zeer goede Natuurboter, N. J. DE BRUIJN, Een solide en voordeelige belegging van spaargelden en kapitalen Isr leaam i. °|o DU RYE A. SILVIUS IJs- en Melksalon, Abonnementen Nieuwe Schiedamsche Courant, Gratis „Geïllustreerd Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, Adverteert Provinciale Creiiet- en Spaarbank, Slechts 12't, cent worden dagelijks aangenomen. DEZE] O E E I GJ-. z± Geen beter adres in geheel Rotterdam. EC S3 B CACAO Vraagt Poetsir» |&esfevloeibarej Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 October. Invaliditeit s- en Ouderdom s- verzekering. De algemeene beschouwingen over het wetsont werp tot verzekering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom worden hervat, De heer Vliegen, zijn gisteren afgebroken redevoering voortzettende, zegt, dat de socialisten voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering geen bijdrage van de zijde der arbeiders willen. Spr. licht dat toe en wijst daarna op het verschil tusschen armenzorg en staatspensioen. Hij tracht daarbij eenige van katholieke en anti-revolution- naire zijde tegen het staatspensioen geopperde bezwaren te ontzenuwen en bestrijdt ook het ar gument, dat de kosten te hoog zouden loopen. Op den grondslag van 70-jarigen leeftijd zou het staatspensioen z. i. 15 a 16 millioen kosten. Door voor de uitvoering de hulp in te roepen van de gemeente kan men, volgens spr. de uitgaven voor de administratie beperken en hij geeft aan, uit welke bronnen de algemeene kosten bestreden kunnen worden. Krachtig verzet spr. zich tegen de tariefplannen van de regeering. Hij pleit nogmaals voor de invoering van een staatspensioen en zegt, dat de sociaal-democraten tegen het ontwerp zullen stemmen. De heer Tydeman houdt vol, dat hij dit onderwerp een afjakkersysteem gevolgd wordt. De noodige objectiviteit komt daardoor niet tot haar recht en spr. vreest daarvoor ook bij de Ta- riefwet. De regeering heeft z. i. legislatief voor deel opgeofferd aan politiek voordeel en wordtdewet aangenomen, dan zal spr. niet berusten hij acht zich niet verpiicht voort te bouwen op grondsla gen, die niet deugen. Spr. is voor wettelijke maatregelen met staats steun, niet tot oplossing van deze maatschappe lijke kwestie, maar om haar vooruit te brengen. Het Duitsche ambtelijke stelsel van verplichte verzekering acht hij afgedaan. Spr. wijst op de kentering dienaangaande, een strooming, die langs de regeering is heengegaan. In deze regeling van de verzekering echter wordt het opvoedend ele ment geheel gemist, alles werkt automatisch, bui ten den werkman om, en als dwang. De arbei ders aanvaarden haar dan ook alleen uit moede loosheid. De werkgever moet als zaakwaarnemer van de regeering het geld van den arbeider zien te krijgen en dit punt zal daarom aanleiding tot wrijving geven. De beperking tot de loonarbeiders acht spr. een onrecht. Hij betoogt dit nader en bestrijdt ook de door de regeering aangevoerde gronden. Toch gelooft spr. niet, dat een algemeene verze kering bij een verplicht stelsel mogelijk is. Hij wijst op de revolutie in de opvattingen betreffende de staatsarmenzorg en wraakt de koppeling van de invaliditeitsverzekering aan de ouderdomsvoorzie ning, die z. i. de algemeen gewenschte is. De ouderdomsgrens moet dan verlaagd worden tot 65 jaar, zegt spren hij wijst op het verband van de invaliditeitskans met deze grensbepaling. Nadat besloten is Donderdag ook 's avonds te vergaderen, zet de heer Tydeman zijn rede voort en komt dan tot de meening van de vrije libera len omtrent de verplichte verzekering. Hij is in beginsel voor vrijwillige verzekering met krach- tigen staatssteun, doch daarmede zal men het ge- heele gebied niet kunnen bestrijken, er zou een aanvuliende voorziening moeten zijn in den nood van honorabele, doch behoeftige ouden. Spr. zet de voordeelen van dit stelsel uiteen. Tot de kos ten voor de ouderdomsvoorziening moeten de ge meenten bijdragen en de werkgevershet overige zal door een nieuwe inkomstenbelasting gedekt kunnen worden. De invaliditeitsverzekering zal betaald moeten worden voor een deel door het bedrijf, terwijl in beginsel de verzekerden in de kosten dienen bij te dragen. Spr. eindigt met nadruk te leggen op den eisch van vrijheid bij elke regeling. De heer Van Idsinga komt op tegen het verkeerde begrip, dat tegenwoordig aan sommige termen gehecht wordt en oefent kritiek uit op den toestand in Engeland. Spr. is niet tegen een bij de wet gefixeerde uitkeering uit de staatskas, mits men het armen zorg noeme; maar de groote grief is, dat men zulk een uitkeering valschelijk een uitgesteld pen sioen noemt. Hij wil veel geld geven voor het onderwijs der arbeiders, om hunne geneeskundige verzorging, doch hij is tegen uitkeering van zie kengeld en pensioen uit de staatskas. Welnu, de aanhangige weg geeft feitelijk in hoofdzaak staatspensioen, want wat tijdelijke staatsbijdrage wordt genoemd, is feitelijk een blijvende gift. Aan dwang en verplichting zal niet altijd te o> tkomen zijn; maar op de vraag hoe en wie verplichtingen worden opglegd, geeft het ontwerp §en onbevredigend antwoord. De heer Vosterman vanOyen stelt den mi - nister enkele vragen ter zake van de invoering van de wet. De heer De Meester verdedigt de linkerzijde tegen het betoog van den heer Aalberse dat ter linkerzijde eene kentering van denkbeelden is ge komen in zake het stelsel van verzekering. De kentering is er inderdaad, maar is alleen veroorzaakt omdat de Liberale Unie, inziende het administratief omslachtige van het Duitsche stel sel, vergeleken bij de voordeelen van het Engel- sehe stelsel, eerstgenoemd stelsel wel verwerpen moest. Spreker verdedigde met een enkel woord staatspensioen dat niet beslist armenzorg is en wijst er op hoe weinig het onderhavige ontwerp geeft tegenover de zware lasten welke het oplegt. Ten aanzien van de kosten van staatspensioen vereenigt spreker zich in hoofdzaak met hetgeen de heer De Jong (Hoorn) reeds heeft gezegd. De tijden zijn thans gunstig genoeg om deels door verhoogde belastingen, deels uit de verhoogde op brengst onzer gewone middelen de kosten te dek ken. De heer D e K 1 e r k zet zijn standpunt vóór staatspensionneering uiteen en komt op tegen de verguizing waaraan voorstanders van dat stelsel blootstonden in de «Standaard". Spreker zet uit een dat het geen wonder is dat de oude werk lieden uitzien naar oudendag-verzorging en het kan hun weinig schelen of men een stelsel ar menzorg of anders noemt, als zij maar geholpen worden. Waarom eischt men van staatspensioen vol maaktheid als men die niet van andere stelsels eischt. Heden voortzetting. Familieberichten. Getrouwd J. VAN DER MINNE, Burgemeester van Geervliet, M. C. GIPS, Wed. van den Heer A. Gouka. 's-Gravenhage, 24 Oct. 1912. De Heer en Mevrouw VAN DER MINNE Gips betuigen bij deze hun hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 's-Graveniiage, 24 Oct. 1912. tJEBOUW O I) O N, Plein Eendragt aan de Tuinlaan. Zie verdere aaukondigingen De Directie VAN VEEN Co. 1 A-a f i - v; V - Gevraagd met November gedeeltelijk gerneub. met Pension. Franco brieven, onder.letter X, aan HENRI REBERS' boekh. Hoogstraat. Gevraagd zoo spoedig mogelijk een AdresJ. A. ULLERS, Hoogstraat 19. EXTRA HOFLEVERANCIERS. de meest délicieuse drank. FABRIEK TE SNEEK Men bussen alleen niet weltiq gedeponeerde!» druppelt uit met waarborgmerk, Oi/2 - TV2 Ot. zeer goede Keuken-eieren, e ot. 75 et. per V» k.G. Aanbevelend, Tel. 305. Broersvest 81. Prix vormen de in de fiS Schuldbrieven in stukken van f50, f100, f500 en f 1000 der Lange Haven 103, Schiedam. Koers van uitgifte 100 kost onze echte KARNEMELKZEEP met het Anker. Een groot stuk Zeep voor we g geld. Men lette vooral op ons Gedeponeerd Fa brieksmerk „Het Anker" en weigere onvoorwaardelijk alle goed- kooper aangeboden soorten. Alleen de echte KARNEMELKZEEP met het ANKER voldoet aan de verwachting. Een geregeld gebruik maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. GEBRS. DOBBELMANN, Zeepfabrikanten, Njjmegen. Verkrijgbaar aan de bekende Adressen. Hoogstraat 216, o/d. Fransche Bazar. Hoogstraat 377, o/d. Steigersche Kerk. Indien U zeker wilt zijn dat Üw hangende gloeilicht-brander inderdaad gas spaart, goed functioneert, vraagt dan Uwen .gasfitter den ECHTEN Graetzin- brander. Waarborg voor echtheid is de naam Graetzinlicht op den mantel en bij den koperen brander bovendien op den ballonrand. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken met: zoowel in als buiten beroep, Bureau: Boterstraat 50. EN '*r". -;i m RRDTEmooNST.ST.lOjNS] AIZENA GRAETZINLICHT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 4