Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 35^le Jan r^caii Zaterdag 26 October 1912 10458. Nieuws. De oorlog op den Balkan. oyemïMstig op ie polis venelie voorwaarden. Nadere bijzonderheden over de verovering van Kirt Kilisse. De operaties van de Serviërs, Grieken en Montenegrijuen. De groote Mogend heden. Aan d© „Deutsche Tagteszeitung" wordt era trent d© inneming van Kirk Kilisse nog het vol gende gesoind: Ons wordt slechts medegedeeld, wat de generale staf v,oor openbaarmaking geschikt acht. Volgens d© thans verstrekte mededeeling heeft de Bulgaarsche artillerie Kirk Kilisse, a.at met zware kanonnen uit de fabriek van Krupp verdedigd werd, eerst urenlang gebombardeerd en met projectielen Overstelpt en zoo den strijd v-oor de infanterie voorbereid. De infanterie heeft vervolgens onder bescherming van het Artillerie vuur, dat uitstekend gericht werd, de Turksche artillerie tot zwijgen gebracht en zoo, konden de Bulgaren de plaats veroveren. De Krupp-kanon- nen, welke den Bulgaren in handen vielen, Waren door de Turken onbruikbaar gemaakt. Een ander Weensch blad heeft ujt Konstantino- pel het volgende vernomen: -Volgens berichten, die hier in diplomatieke krin gen over het gevecht bij1 Kirk Kilisse ontvangen zijn, schijnt dit een volkomen bankroet voor het Turksche leger te zijn geweest. De Turken boden slechts een zeer zwakken tegenstand en gaven zich in groeten getale- over. De soldaten verkeer den in een erbarmolyken toestand. Zij waren uit gehongerd, slecht gekleed en hadden geen schiet voorraad genoeg. De Turken Meten -een groot -aan tal kanonnen en vaandels in den steek. De Bul garen zetten de vervolging krachtig voort. De Tur ken trokken in wanorde terug. De officieren heb hen alle macht over de troepen verloren. De oorlogscorrespondent van de „Lokal-Anzei- ger" seint uit Oud-Zagora: Kirk Kilisse is geval len pa een onafgebroken verwoed-en strijd van twee dagen en twee nachten. De laatste verschan singen werden met de bajonet genomen, waarhij de Bulgaren ©en onweerstaanbaren aanval deden. Een artillerie-d-uel Vormde de inleiding tot den laatsten aanval, waarbij de Bulgaarsche veldartil lerie de zware Turksche artillerie tot zwijgen bracht. Den doorslag bijt cje bestorming van de schansen hebben de regimenten uit het Balkan gebergte gegeven, die, ofschoon zij '28 uur on ophoudelijk in het vur gestaan hadden, zich on weerstaanbaar op de Turken wierpen. In militaire kringen hier is m-en zeer verrast over de snelheid, waarmede Kirk Kilisse geval len is. Men wist hoe sterk de versterkingen wa- ren, die de Turken daar in de laatste jaren opge richt hadden. Daarbij ko-mt, dat het terrein z©er oneffen was, wat de aanvallen bijzonder moei lijk maakte. De Bulgaren waren in troepenaan tal zeer vee-I sterker dan de Turken, maar toch had men zich op een veel langduriger strijd voor bereid. Den snellen val van Kirk Kilisse tracht men daardoor te verklaren, dat de Turksche soldaat webswaar dapper, volhardend en opofferend is, maar dat het officieren-korps de eigenschappen niet bezit om hem tot de overwinning te leiden. Een officierenkorps, dat een partijstrijd leidt en dat door politieke tegenstellingen in vijandelijke kampen gescheiden is, kan geen goede aanvoer ders opleveren. Verder moet men in aanmerking nemen, dat onder de reservisten veel lieden zijn, die niet goed geleerd hebben met hun wapens °m te gaan. Zoo zoekt men aan Bulgaarsche zijde een ver klaring voor de nederlaag van de Turken. Men is zeer trotsch op de overwinning, maar men verheelt zich niet, dat nog een zware taak te volbrengen is. Von Gottberg, de andere oorlogscorrespondent van de „Lokal-Anzeiger" in Oud Zagora, seint: Bulgaarsche bewering, dat de Turkotï wef- Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt nig standvastigheid bij de verdediging toonen, wordt bevestigd door bet merkwaardig hooge aan tal gevangenen. Voor Kirk Kilisse alleen zijn weer 1100 man in Bulgaarsche handen gevallen. Een gevangen genomen Turksche officier vertelde, dat hij met zijn lieden, terwijl hij met goed gevolg een uitval deed, door het terugwijken van zijn ei-gen artillerie in den steek gelaten was, en daar door door de Bulgaren omsingeld en gevangen genomen werd. De man klaagde over de gebrek kige samenwerking tussehen de verschillende wa pens in het Turksche leger. De gevangenen zijn de ©enige bezienswaardig, heden in Zagora, waar men zich overigens zoo ver van den oorlog waant als te Berlijn. De oorlogscorrespondent van de Weensche sReichspost aan wiens berichten men te Wee- nen bijzondere waarde hecht, seint De val van Kik Kilisse werd door een nachte lijken aanval, waarin de Bulgaren zich meester maakten van de stellingen ten Noorden en ten Noord-Oosten van de stad, voorbereid. De Bulgaren brachten op deze hoogte onmiddellijk artillerie in stelling en bij het aanbreken van den morgen begon een bombardement op de stad, die in kor ten tijd in brand geschoten was. Tegelijkertijd trok de Bulgaarsche infanterie over het geheele front van Demirdzja, op den weg van Klein Tir- nowo naar Kirk Kilisse, over Karakos en Raklitsa, ten Oosten van Petra, tot den aanval tegen Kirk Kilisse op, terwijl een andere kolonne Oostelijk over de hoogte van Dzjoendala oprukte in de richting van den weg naar Boenarhissar. Ten Noorden van Kirk Kilisse ontstond er nu tussehen de Bulgaren en Turken een verwoed gevecht van man tegen man in de wijnbergen. De Bulgaren werden herhaaldelijk teruggeworpen, maar vielen telkens opnieuw aan. De hoofdmacht van de luiken had in den loop van den nacht reeds den terugtocht naar Boenahissar en in Zuidelijke rich ting aanvaard. Om 10 uur des morgens drongen de eerste Bulgaarsche troepen docr de wijnbergen ten Noord-Westen in de stad, waar een bloedige strijd in de straten onstond. Reeds na een uur was de strijd beslist. De Bulgaren waren meester van de stad. Ondanks de algemeene uitputting van de troepen ging men onmiddellijk tot de ver- volging van de Turken over, terwijl sterke colon nes oprukten in de richt ng van Uskub (üskub in Thracië n.l.) en Boenarhissar om de terugtocht van de Turksche troepen af te snijden. Van groote beteekenis zal thans het optreden van de Bul gaarsche strijdkrachten zijn, die langs de kust trekken en van de kust op Wiza aanr ukken, daar deze den Turken den weg naar Konstantinopel volkomen kunnen afsnijden. De hoofdmacht van de luiken, die bij Kirk Kilisse aan deu strijd deelnamen, is begonnen zich op de tweede ver dedigingslinie aan de rivier de Ergone terug te trekken. De „Kölnische Zeitung* verneemt uit Oud-'Za- gora, dat de bevelhebbers in het leger het bij Kirk Kilisse behaalde succes van groote beite- kenis achten. Ook buit-enlandsche militaire atta che's geven uiting aan hunne bewondering Machmoed Moechtar pasja, dio dc bevelhebber van Ivirk Kilisse was, is een zo-on van Jen groot vizier Ilazi Moechtar pasja. Hij heeft in Berlijn op de ho-oigero -krijgsschool gestudeerd en is ©en leerling van Von der Goltz. Verder heeft Mach moed deel uitgemaakt van den Duitschen gene- ralen staf en diende hjij bij- het tweede garde- regiment. als officier. Hij behoort tot ae Jong- Turksche partij en werd in 1908 bevelhebber van het eerste legerkorps, mo-est.vervolgens vluchten, en keerde met het revolutionaire legter naar K-on- stantinopel terug. In Duitscbe militaire kringen geldt hij voor een zeer bekwaam eim bjuitengéwij-on onverscrokken man. Uit Sofia werd gisteravond geseind: Die toestand voor Adrianopel is n-o-g onveran derd. In bet gevecht bij Dzjoeroesj hadden de Turken ongeveer 300 dooden. De- Bulgaren maak ten 500 gevangenen, veroverden drie kanonnen en 12 ammunitie wagens. Bij Kirdzjaü hebben de Bulgaren een millioen patronen, groote hoeveel heden anderen schietvoorraad -en levensmiddelen buit gemaakt. Zij- hebben in de buurt van Me- homia een regiment Turksche infanterie vernie-- tigd. De Bulgaarsche troepen hebben Petsjewo bezet Ad ver te ntiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. van van een verlies van eiken ande ren vinger. De Serviërs. Uit Wranja wordt gemeld, dat het gevecht bij' Koemanow-o van zeer veel beteekenis en zeer bloedig is geweest. Het begon den. 24en en ein digde gisteren tegen zonsondergang. De Turksche troepen, weken voet veer voet. 1% leden aanzienlijke verliezen, die vooral door dé Servische artillerie werden veroorzaakt. De verliezen der Serviërs zijn minder groot aan de hevigheid van den strijd zou laten vermoeden. De Serviërs hebben 12 kanonnen veroverd en een gro-ot© hoeveelheid levensmiddelen buil, ge in aak t. Zoowel de Serviërs als de Turken gaven bewijzen van groot-en heldenmoed. Volgens een ambtelijk bericht, begon de slag bij Koemanow-o in den nacht van den 23sten op den 24sten October en duurde hij Vrijdag lot aan den avond voort. Het aantal Turken wordt op 25,000 man geschat. D-e Servische artillerie vernietigde drie Turksche eskadrons. De verliezen waren aan. beide zij-den groot. De Turken verloren 5000 man. -De Kroonprins leidde het gievecht. Ook d-e- Koning verscheen op- het slagveld. De Serviërs hebben 12 kanonnen Veroverd. In den loop van het gevec-ht kwam het ijjdens een charge d-o-or een compagnie Siervlërs tot een handgemeen. Om vrijer te zij-h in bun bewegingen wierpen de soldaten hun geweren, weg en vochten met messen. De eerste gélederen der Serviërs hoorden dat er a,an de Turksche troepen beve len in het Duitsch werden gegeven. Uit Belgrado wordt geseind: In bet gevolg van generaal Sjifkowifcs, den be velhebber van de Drina-divisie, bevond zich het bekende Albaneesche hoofd Issa Boljetinats, die op 50 man na door alle Alb-aneezen, die zich bij de Turken aangesloten hadden, verlaten was. Toen generaal Sjitkowits hedenmorgen ïnlichtin- gen ontving, dat ook Issa B-oijetinats en zijn aan hang de vlucht wilden nemen, schoot hij den ouden Albaneeschen hoofdman een kogel in het hoofd. Het Grieksche leger. Uit Athene wordt aan het „Berliner Ta-g-ehlatt" geseind D-e veel geroemde taaiheid van de Grieksche infanterie is bij Serfidzje weer glanzend bewe zen. De betrekkelijk geringe verliezen van de Grieken moeten verklaard worden door het smal le igev-echtsfront. Het schijnt thans, dat de Tur ken zich in Oostelijk Macedonië nergens meer samentrekken kunnen. De Mo nte negrijn en. De Montenegrijnsch-e artillerie te Wraka heeft het vuur oip Skoetari geopend. Eergisteren heeft generaal Woekotits de Roegomen onderworpen. Zijn linkervleugel is naar Sjemitsa opgerukt e-n be vindt zich op 8 K.M. afstand van het Servische leger. De Turksche vloot. Uit Warna wordt aan het „Berliner TagebUitt' geseind Gister om 2 uur des middags begon een gr,rot" Turksche kruiser de batterij bij Euxinograd (ten N O. van Warna) te beschieten. Het vuur werd door de batterij beantwoord. De kruiser noest zich terugtrekken en voer in de richting van Balfsjik Noordwaarts. Kreta. Peter Dragdumis, de oud-fninister-president. is benoemd tot gouverneur-generaal van Kreta, waar hi; reeds is aangekomen. De Mo-nteniegtrijnsche bevelhebber hééft, 'den Turkschen commandant van de stelling oip dén berg Tarabosj verzocht zich over te geven oin verder bloedvergieten te voorkomen. Rusland. De „Tempte" ontvangt uit St. Petersburg een bericht uit gezaghebbende bron, waarin gemeld wordt, dat Rusland geen officieel© neutraliteits- verklaring zal afleggen. Servië en Oostenrij k-—H o n g a r ij e. De correspondent van de aVossische Zeitung" te Belgrado verzekert, dat op het oogenblik een vertrouwensman van de Servische regëering te Weenen vertoeft, om in Oostenrijk stemming voor Servië te maken. Hoeveel de Servische regeering er aan gelegen is het wantrouwen van Oostenrijk Hongarije uit den weg te ruimen, bewijst opnieuw een artikel in een der Belgradosche bladen, De Balkanstaten aldus wordt daarin gezegd streven naarde verbetering van het lot hunner stamgenooten jn Turkije en zoo mogelijk naar een vereeniging met hen. In ieder geval willen zij de rechten van andere staten eerbiedigen Oostenrijk—Hongarije heeft van deze bevrijdingscampagne de verbonden Balkanstaten niets te vreezen, wel echter moet het, om zijn eigen politieke en economische be langen, het streven der Balkanstaten bevorderen. Natuurlijk zouden de Serviërs voor een derge- lijken dienst de Donau-monarchie eeuwig dank baar zijn. Uit Weenen wordt geseind, dat de Russische gezant te Belgrado, von llartwig, in de hoofdstad van Oostenrijk Hongarije inlichtingen heeft inge wonnen omtrent de meening der Oostenrijksche regeering betreffende den toestand op den Balkan, Gisteren had hij een lang onderhoud met den minister van Buitenlandsche Zaken. Daarna con fereerde hij met den Russischen gezant von Giers- Von Hartwig moet tot de overtuiging gekomen zijn, dat een uitbreiding van het Servische gebied absoluut onvereenigbaar is met de Oostenrijksche belangen. De groote mogendheden. De politieke zijde van den Balkanoorlog is voor Europa van veel gewicht. Elke overwinning der Bulgaren is voor Europa van het grootste belang. Elke overwinning der Bulgaren maakt den toe stand eigenlijk kritieker. In een interview met een zeer bevoegd Bulgaarsch diplomaat, heeft deze het volgende verklaard. De grootste vraag is: Zal de oorlog tot den Balkan beperkt blijven? De tweede vraag is zal Roemenië neutraal blij ven, zelfs dan, wanneer het het Bulgaarsch leger mocht gelukken naar Constanti-nopel op te mar- cheeren? In Bulgarije beoordeelt men deze kwes tie -optimistischer dan in de hoofdsteden der groo te mogendhedeft. Te Sofia is men beslist van meening, dat het ni-et zal overslaan op Europ-eesch gebied. Men zegt, dat de beslissing tussehen Weenen en Petersburg ligt. Ho-ewel de1 „Nowoje Wremja" eiken dag beweert, dat Rusland vol- komen uitgerust is om een nieuwen oorlog te beginnen, schijnt dit niet waar te zijn. De binnen- landsch© politieke toestand van Rusland is niet van dien aard, dat hij het Russische rijk na de nederlaag in het verre Oosten tot 'n dergelijk© enorme krachtsinspanning in staat stelt. Het ge rucht, dat de oud-premier Witte weer in het mi nisterie zitting zal nemen, wordt tegengesproken. Men verzekert echter nog' steeds, dat aan Witte, wanneer het tot een interventie der mogend heden mocht komen, eenzelfde rol opgedragen zal worden, als ten tijde van den vrede van Ports mouth. Oostenrijk-Hongarije wil geen oorlog, hoe wel daar ©en machtig© militaire clique in tegen gestelde richting werkzaam is. Zoolang echter en daar wringt de schoen de Istatus qou op den Balkan bewaard blijft, heeft de Habsburg- sche monarchie geen eigenlijk belang bij een oor log. Keizer Frans Jozef is de grootste voorstan der van den vrede, doch alle schoon© inzichten houden op te bestaan, wanneer de Bulgaren, be gunstigd door het oorlogsgeluk, Go-nstantinopel zouden kunnen bezetten -en den Turken een on- aanzienlijken vrede dictecren. Een factor, die- van niet minder beteekenis is en misschien den door slag geeft bij het localis-eeren van den oorlog is de houding van Frankrijk en Duitscbland be- 'treffende het Balkan-vraagstuk. Tot o'p dit oogen blik werken deze beide mogendheden in de zelfde richting, omdat hun belangen in den Bal kan, dezelfde zijn. Deze beide staten zullen hun invloed in de Triple entente en den Driebond gebruiken om den oorlog te localiseoren. Deze mogendheden zijn er echter vóór, dat de status quo op den Balkan gehandhaafd blijft. In hoe verre dit aan Poincaré zal gelukken is een open vraag. Het is algemeen bekend, dat de generale staf van Roemenië tegenwoordig dag en nacht b-e-zig is en het Roemeensche |s taande leger op- alles voorbereid is. Nemen wij nu aan, (lat het de-n Bulgaren gelukt de Turksche legermacht te ver slaan en verdere groote overwinningen te beha len, dan gelooven wij zelfs in dat geval niet, zoo zegt de Bulgaarsche diplomaat dat Roe menië zijn neutrale houding zal Opgeven. Woor delijk vervolgt de diplomaat: „Roemenië is zich evenals de mogendheden bewust, dat een actief fi by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1