.Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtxaken. Ingezonden MededeelingoL Aambeien. deelnemen van zijn leger aan de oorlogscampagne op den Balkan het einde beteckent van de loca- liseering. Grijpt Roemenië in, dan zal ook Rus land aanvallend optreden en dit beteekent dan weer een Europeesche oorlogDit weton de mo gendheden en daarom zullen zij alles in het werk stellen, om Roemenië te verhinderen in toegrijpen. De stemming van het Roemeensche volk is tegen het verkenen van hulp aan Turkije. De Roe- meniërs hebben indertijd zelf Bulgarije in zijn onafhankelijkheidsoorlog tegen Turkije ge steund. Een niet populairen oorlog tegen de verbonden Balkaastalen zou Roemenië niet dur ven wagen. Daarin ligt volgens dezen zegsman de voornaamste waarborg van den Europeeschen vrede. Het gevaar van een Europeeschen oorlog wordt minimaal, of bestaat volgens Bulgaarsche berekening in het geheel niet, wanneer Roemenië onzijdig blijft. In aansluiting hieraan verneemt de „Vossische Zeitung" van officieelo Roemeensche zijde te Ber lijn, dat de Roemeensche reigeering niet in het geheim mobiliseert en er voorloopig 'geen sprake is van een mobilisatie. Dat de Roemeensche ge nerale staf hard werkt, zal iedereen natuurlijk vin den. De „Vossische Zeitung" schrijft dan verder, naar aanleiding van bovenstaand ieterview: De Bulgaarsche diplomaat heeft verzwegen, dat de Bulgaren, aangenomen dat zij Constantinopel ver overden, deze stad niet kunnen behouden. De Russische panslavisten zouden in weerwil van hun vriendschap voor Bulgarije-er niet aan den ken Constantinopel in het bezit van de Bulgaren te laten. Deze druiven hangen te hoog voor de Bulgaren en deze illusie is een fata morgana, waaraan tsaar Ferdinand noch zijn volk durven denken. Bij de verdeelingsplannen van het Turk- sche rijk door de Balkanstaten, vóór den oorlog opgemaakt, werden zoowel de v'ilajets Adriano- pel als Constantinopel geheel en al uitgeschakeld. De Balkanstaten willen zich tevreden stellen met de vilajets Kossovo, Saloniki, Janina, Monastir en Ekoetari. Minister-president Poincaré werkt aan het pro gramma, wat gebeuren zal na den vrede, en wat de mogendheden zullen doen, wanneer de overwinnende Balkanstaten eenvoudig de gTenzen van hun gebied op Turksch terrein verschuiven. Want niemand in geheel Europa zal ooit veron derstellen, dat de vier Balkanstaten ter willen van eenige hervormingen in de Turksche Europee sche provincies, goed, bloed en leven van mil- lioenen zouden opofferen. Do Bulgaarsche di plomaat spreekt over dit feit in het gehqel niet. Het gevaar schuilt niet in den huidigen oorlog, doch ontstaat na den oorlog, wanneer de Balkan staten, indien hun legers overwonnen hebben, hun buit gaan verdeelen. RUSLAND. Over de oorzaak der ziekte van den Russischen troonopvolger doen nog allerlei geruchten de ronde. Volgens de een zou hij bij het rijden van het paard gestort zijn, volgens een ander is hij van een trap gevallen, een derde beweert dat hij bij het spelen met het onderlijf tegen een geweer kolf is aangeloopen. Uit Warschau is dr. Raum met een extra trein naar Spala vertrokken waarschijnlijk zal hij den kroonprins moeten spereeren. AMERIKA. Een telegram uit New-York aan de »B. Z. am Mittag" meldt, dat het proces tegen den politie- luitenant Becker, beschuldigd van aanstichting tot den moord op den speelhuishouder Rosenthal, na een behandeling van twee weken thans geëin digd is. Becker werd schuldig verklaard Het vonnis zal a.s Woensdag geveld worden. Ieder een is overtuigd, dat hij ter dood veroordeeld zal worden. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, die, haar terugkeer uit het buitenland enkele dagen vervroegd heeft, is gisteravond per Staatsspoor om 10 u. 57 in Den Haag aangekomen. De Prins, vergezeld van zijn adjudant jhr. van Suchtelen van de Haare, begroette H. M. op het perron voor de Koninklijke wachtzaal, waar H. M. ook ter verwelkoming aanwezig vond den grootmeester van Haar Huis, jhr. de Ranitz, den gouverneur der residentie, generaal de Meester, en den burgemeester jhr. mr. dr. van Karnebeek. De begroeting tusschen de Koningin-Moeder en den Prins was zeer hartelijk. ^Na zich met bovengenoemde autoriteiten enkele oogenblikken te hebben onderhouden reed H. M. naar haar Paleis in het Voorhout. De Prins, die in generaalsuniform was, keerde in zijn auto naar het Paleis in het Noordeinde terug. Winkelsluiting te Groningen. De Gemeenteraad ontving 725 onderteekende kaarten vaü den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Groningen geeft ondergeteekende, winkelier te Groningen, door deze te kennendat hij ten volle instemt met het adres van de Algemeene Groninger Winke liers-Vereen. en hoopt, dat de Raad moge beslui ten een verordening op de winkelsluiting in 't leven te roepen. Voor het Vredespaleis; Het Committee of the Peace Society heeft be sloten een marmeren buste van wijlen Koning Edward aan het. Vredespaleis te schenken. De buste, die treffend gelijkend moet zijn, is het werk van mr. A. Bruce-Joy. De totale kosten zullen 300 pond bedragen, van welke reeds 250 pd* door Sir William Mather werd toegezegd. Roode Kruis. Het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten een ambulance ten dienste van het Grieksche Roode Kruis uit te zenden. Deze zal bestaan uit 2 artsen, 2 verplegers en 8 verpleegsters voorzien van het noodige materiaal. De bedoeling is de ambulance zoo spoedig moge lijk uit te zenden. Belasting te Amsterdam. In de gistermiddag gehouden Raadszitting deelde de wethouder voor de financiën mede dat het volgende jaar belastingverhooging ernstig over wogen zal moeten worden. Gemeentelijke subsidie aan eeiuR. K. openbare leeszaal. B. en W. van Amersfoort stellen den raad dier gemeente voor goedgunstig te beschikken op het verzoek van het bestuur der R. IC. openbare leeszaal aldaar, om aan die inrichting een subsi die van f500 te verleenen. Debietreclit op Tabak. Het bestuur van de Handelsvereeniging Rotter dam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het o m. zegt, dat het in de onverminderde gestandhouding door den mi nister van financiën van het ontwerp tarief wet een bedreiging van het belang van den Neder- landschen Middenstand blijft zien, en de Kamer met den meesten aandrang blijft verzoeken deze wet toch niet te willen aannemen. Adr. vestigt in bet bijzonder de aandacht op de h.i. allerbedenkplykste bepaling, waarbij overtre dingen worden bedreigd met principale hechtenis, en waardoor dus de mogelijkheid wordt geopend, dat om onwillekeurig verzuim of een vergissing, die in het geheele Nederlandsche wetsstelsel slechts met boete worden bedreigd, winkeliers voor één of meer dagen naar de gevangenis worden ver wezen dat weliswaar de minister van financiën in zijn beantwoordende memorie op de rechterlijke be voegdheid heeft gewezen, om in plaats van hech tenis boete op te leggen, doch dat de delinquent in elk geval onderworpen blijft aan het wisselend inzicht ven rechterlijke ambtenaren, hetgeen voor den winkelier die prijs stelt op zijn goeden naam allerbedenkelijkste moet worden geacht redenen waarom adressant de Kamer met den krachtigsten aandrang verwerping van deze wet blijf verzoeken als hoogst schadelijk, onrechtvaar dig en de vrijheid van bedrijf ontnemend aan een groot deel van de handeldrijvende burgerij, doch dat vooral, subsidiair, tegen de bedreiging met gevangenisstraf het rechtvaardigheids- en het billijkheidsgevoel van de Kamer wordt ingeroepen. De Tarief wet. Op de vraag, of hij vóór of tegen de Tariefwet- Kolkman is, heeft mr. JE. baron Mackay aan den secretaris van het Anti-Tarief wet-comité het vol gende geantwoord Ik behoor niet tot de voorstanders van dit ontwerp. De Kamer zou goeddoen het ontwerp, zooals het daar ligt, met aan te nemen. De Balkan-oorlog. Vanwege de vereeniging Het Oranjekruis te Amsterdam is aan het bestuur van het diacones- senhuis Bronovo te 's-Gravenhage verzocht om uitzending van verpleegsters naar den Balkan, aan welk verzoek waarschijnlijk wel gevolg zal kunnen gegeven worden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Oct 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.7 te Harparanda. Laagste barometerstand 743.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige tijdelijk wellicht krachtige zuidooste lijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, des morgens iets zachter. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de raadsvergadering op Dinsdag 29 October 1912, des namiddags 2 uur. 5bis. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om niet in te gaan op het verzoek van de Sehiedamsche IJsvereeniging om vermindering van huur van het terrein in het Zuidergors, voor de ijsbaan bestemd, doch haar dat terrein voor den aanstaanden winter 1912/1913 weder te ver huren voor f 200. 5ter. Voorêtel van Burgemeester en Wethou ders om op het verzoek van S. C. van Waalwijk van Doorn qq. om hem een perceel bouwgrond aan de Zuidzijde van de Thomas a Kempisstraat te verkoopen tegen f7.50 per M2. gunstig te be schikken en een crediet beschikbaar te stellen voor den aanleg van die straat. American Bioscope. De American Bioscope in het geboud Odéon aan plein Eendragt (Tuinlaan) is gister-avond offi cieel geopend. Daartoe waren een aantal uitnoo- digingen rondgezonden, waaraan velen gevolg hadden gegeven, zoodat de zaal door een vrij verscheiden publiek, waaronder ook enkele aanzien lijken dezer gemeente, nagenoeg geheel bezet was. Namens de directie Van Veen Co. dezer biocope heette de explicateur allen hartelijk wel kom. Weder een bioscope zal men zeggenmaar 't wordt steeds meer een eisch des tijds, zich na de zware dagtaak te verpoozen, en wat geeft daar toe beter gelegenheid dan de bioscope De direc tie Van Veen Co. is bijzonder ingenomen met dezer zeer mooie, prachtige gelegenheid, als ideaal zeer gunstig gelegen in het midden der stad. Zij stelt zich voor, alleen dié beelden te vertoonen, welke den toets der strengste kritiek kunnen doorstaan. Voor de namiddag-voorstellingen op Woensdag- en Zaterdag-middag is een program uitsluitend voor kinderen geformeerd. Ook aan die voorstellingen wordt, evenals aan de avondvoor stellingen, de uiterste zorg gewijd gewijd. Na dit inleidend woord werd 't eerst het por tret van H. M. de Koningin en dat van H. K. H. Prinses Juliana vertoond, waarna een aantal fraaie films, allereerst een natuuropname, de Oestervis- scherij, en verder meerdere comische en dra matische scènes werden te zien gegeven, die niet weinig bijval vonden bij het dankbaar publiek. Over het geheel konden de voorstellingen den toets eener milde critiek wel doorstaan. Toch achten wij de eerste nummers na de pauze niet geluk kig gekozen. Dat de directie deze nummers in de middag-voorstelling niet vertoont, is zeker goed gezien maar toch, ook voor een zoo gemengd publiek als een avondvoorstelling te zien geeft, achten wij ze minder geschikt. Men bedenke steeds dat men niet alleen met kinderen, maar ook met jeugdige ontwassenen heeft te rekenen. Intusschen vertrouwen wij, dat 't der directie ernst is met hare aankondiging omtrent de beel den, zij steeds meer in het goeden spoor zal komen en werkelijk, ook onder muzikale begeleiding als dezen avond, steeds een aangename, nuttige ver- poozing zal bieden. Dan zal zij zeker op de gunst van het weldenkend publiek bij voortduring mogen rekenen. Gouden Jubilee. Op Zondag 27 October herdenkt de heer M. L. Honnerlage Grete, dat hij 50 jaren verbonden is aan de firma P. Melchers alhier, aanvankelijk als jongste bediende, later als boekhouder en sedert 1888 als patroon. »Alb. Thjjm". Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Dilettantenclub »Alb. Thijm", met medewer king van het Harmonie-orkest »St. Ambrosius", morgen (Zondagjavond in de Bondsgehoorzaal weder eene groote soirée amusante geven. Voor deze soirée amusante, zeker eene welkome gelegenheid om zich in deze lange avonden eens aangenaam te verpoozen, is een zeer gevarieerd program ontworpen, waarin behalve een paar comische voordrachten ook een éenbedrijvig blij spelletje voorkomt. Waar de foirées van »Alb. Thijm" steeds zoo bijzonder in den smaak vallen, vertrouwen wij, dat ook deze groote soirée een overlalrijk publiek naar hartelust zal vermaken. Moge de ijverige leden van »Alb. Thijm" succes op hun volhar dend streven hebben Zangschool »Gcmengd Koor". Op Dinsdag 12 November zal door de zang school van Gemengd Koor", directeur de heer A. H. Fagel te 's-Gravenhage, eene uitvoering gegeven worden in het gebouw Odéon. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 2—4£ Hur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Behangers] enigen. Behanger (halfwas). B o ekdrukkersleerling. Brandersknecht. Dagiridrager. D is t i 11 a teiurs j ongen G ereedschapsslijper. G oudsmidsleeding. H orlogem akersleeriing. Kistenmaker. Kisten makers j ongen Koperdraaier. Kuipers jongen. Kuiper (jenever en oliefust). Loodgieters jongen. Loopjongen. Te Rotterdam: CartonriageWerksters. Aangeboden Arbeidskrachten. Jongste bediende. Sjcuwers. Kantoorbedienden Werkster. Magazijn- en Winkel bediende. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Meubelmaker. Meubel matter, (leer ling). Molenaar (afzakker). Opperman. Plaatwerker. Reiziger. Schoen m ak ers jo ngen. Slager (halfwas). Smidsjongen. S teenhou wersjongen. Timmerman (halfw.). Vo 1 o ntair.b ou wkundige. Vuurwerker. W a lstokèr. Dagmeisje R. K. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie: kinderhandschoen, koubeitel. Terug tie hekomen aan de volgende adressen bril, L. C. Moermans, Oostsingel 7zilveren man chetknoop, Dries, Mariastraat 3; kindeirportemoii- naie met inhoud, Wed. Vol, N. Haven 299; rol wagen en een sleutel, A. de Graaf, Boschwaehter, West-Frankelandsche dijk; blauwe duif, A. v. Haf- tem, Noord vest 105; halskettingtje, Bi. v. d. Schaft, Breedstraat 30; paar mansfcousem, Wed. Pols, Yillastxaat 23; ladder, brugwachter aan de Ooio- vaa.rsbr.ug. Door den, makelaar S. C. van Waal wijk van Doorn werd ons medegedeeld, dat in het pand Nieuwe Haven no. 63 alhier (behoudens vergiinning van het Gemeentebestuur ingevolge tte Hinderwet) gevestigd zal worden een fabriek van kunstaaraewerk, terraJcofta en cement-artikelen van de firma Loomans, Antheunis Co. zijnde een prachtige industrie, welke geen geraas ver oorzaakt, geen rook en stof verspreidt noch het water in de haven verontreinigt. Hoogwater te Schiedam: Zondag 27 Oct. 4.38 v.iu., 4.55 n.m., Maandag 28 Oct. 5.10 v.m., 5.27 n.m. Gister-avond kregen twee perso nen in een tapperij aan de Ooievaarssteeg twist met elkander, tengevolge waarvan twee glasrui ten werden vernield. Intusschen werden de twis- tenden^ 't toch met elkander eens om de schade te vergoeden. Gister-avond is hier voor de zoo- veelste maal een jongen aangebracht die de Wees inrichting in Neerbosch was ontloopen, waar hij werd verpleegd. Heden-ochtend is de jongen naar die inrichting teruggebracht. UIT ROTTERDAM. Ten kantore van een kassiersfirma op het Beursplein te Rotterdam is aangehouden een zeventienjarige rijwielhersteller uit Utrecht, die zich valschelijk uitgaf voor jhr. De Block van Haarsma de With uit Utrecht en verzocht hem f5200 uit te betalen namens een advocaat aldaar. De truc mislukte de jongen werd aangehouden en op transport gesteld naar Utrecht. Gistermiddag zijn van het Beursstation alhier negen Bulgaren, die regelrecht uit Amerika kwamen, naar hun vaderland vertrokken om zich bij hun vechtende landgenooten aan te sluiten. UIT VLAARDINGEN. De R. K. Kiesvereeniging »Eendracht" te Naald wijk heeft besloten voor de Provinciale Staten den heer G. M. Sutorius, burgemeester van Mon ster, candidaat te stellen. De Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging te Vlaar- dingen zal den heer Sutorius steunen. Loterfj wet. De Ambtenaar van het O. M. te Den Helder, die in hooger beroep ging van het vrijsprekend vonnis tegen M. I., directeur der N. V. j>De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterijwet, heeft dit hooger beroep ingetrokken. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, wor den gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meesten tijds worden zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwel ling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wjj u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 per doos. Graaf Ruinford, de bekende staathuishoudkun dige en filantroop, had aan het einde der 18de eeuw een soep samengesteld, die naar hem ge noemd werd. Hjj wilde in den toenmaligen duren tijd de bevolking een goedkoope doch tevens voedzame en smakelijke soep verschaffen. Zijn doel bereikte hy, want de Rumfordsoep viel alge meen in den smaak. De hoofdbestanddeelen waren gort, erwten en aardappelen. In den loop der tijden heeft de voedingsmiddelen-industrie het recept verfijnd, en vooral de bekende firma Maggi brengt een Rumfordsoep in den handel, die, wat smakelijkheid en voedingswaarde betreft, onovertroffen is, en daarom ten zeerste aanbevo len kan worden. Men verlange echter uitdrukke lijk MAGGI's Rumfordsoep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2