Dagblad voor Schiedam en Omstreken. t bi) zz* 113 Gratis Ongevallenverzekering f*10(1(1 TWEEDE BLAD. 35ste Jaargang Zaterdag 26 October 1912, iNo. 10458 üTereenltoistig op de polis vermelde voorwaarden. (JULI Officieele berichten. Openbare Verhuring In onze Yroedschap. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. iimalli nomiria I I UUU i»SÏSS5., I LUUtS'„hr"ogI |UU I IUU «.aim; pfln bjj verlies p* r bü WEI- EN HOOILAND Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bij verlies levenslange 0 jl fi verlies van De verzekering wordt gewaarborgd door de llollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van verlies van eiken ande ren vinger. yan EN DIJK. Installatie Raadsleden. Sub sidie Gezondheidskolonie. On der wijzers- Jaar wedden. 't Was zeker eene goede gedacht van ons dage lijksch bestuur, aan de traditioneele begrootingszit- ting te doen voorafgaan eene vergadering, waarin de aanhangige onderwerpen zooveel mogelijk wor den opgeruimd want, let men op den omvang die deze voorafgaande zitting genomen heeft, dan kan men nagaan wat zij, vereenigd met het be- grootingsdehat, zou geworden zijn. Deze voorafgaande zitting begon met eene plech tigheid die wel in onze Raad van 23 leden geen zeldzaamheid is: de installatie van nieuwgekozen leden. Door den secretaris binnengeleid, schaarde het nieuwe drietal zich voor de bestuurstafel en legden allen de door de wet gevorderde eeden af. Opmerking verdiende 't, dat ook de heer Van der Hoek de eeden aflegde, waar zijne partijge- nooten gewoonlijk met de beloften meenen te kunnen volstaan. - In het gelukwenschend woord van den voorzitter trok de aandacht de uitdruk king dat wij in onze stad op een keerpunt staan en gewichtige besluiten zijn te wachten, ook voor al het ongewoon vermaan aan oude en nieuwe leden beiden, om toch vooral de Raadsstukken vóór de zitting goed in te zien. Zou daar iets aan ontbroken hebben Het opensnijden van de Bijlagen soms nog tijdens de zitting zou 't doen vermoeden. De compagnon van vroede De Bruin in het sociaal-democratisch Raadsbedrijf haakte er blijk baar naar zijn maidenspeech in deze achbare vergadering te houden. Bij een zaak van de ar beiders en de arbeiderskinderen zooals de eerste firmant zeide, lag 't alleszins op zijn weg zijn gezaghebbende stem te doen hooren en eene subsid:e te vragen voor de kinderen der pro letariërs. Maar de wethouder van onderwijs zei hem terecht, dat de Gemeente, evenals de Staat, de grootste proletariër is, die alles moet halen van de ingezetenen, waar zij feitelijk, als eenvou dig beheerster, zelf niets bezit. Voortreffelijk heeft de heer Goslinga hier het juiste beginsel voorop gezet door te betoogen, dat deze zaak niet tot de gemeentezorg behoort, maar de particuliere liefdadigheid hier helpend heeft op te treden. Zoo heeft 't ook de groote meerderheid van den Raad terecht begrepen door het afwijzend pread vies van het College te volgen. Toen aldus de adressanten voor de Schiedam- sche Gezondheidskolonie met alle waardeering voor hun verdienstelijk werk naar de particuliere liefdadigheid waren verwezen, kwamen de volgen de voorstellen die verhooging vroegen van de jaarwedden van verschillende categoriën van ge meente ambtenarenAchtereenvolgens kwamen de leeraren, de onderwijzers, de politie-beambten en de belastingambtenaren verhooging van hun salarissen vragen. Een algemeene aanval dus van vier sterke machten op de vrij berooide stadskas. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Yrjjdag den 15den Novem ber 1912, aanvangende des morgens te 10 uur, in het gebouw »M u s i 6 Sacrum" aan de Lange llaven te Schiedam in het OPENBAAR te VERHUREN; in veertien perceelen, 40 H.A., 14 A. en 36 c.A. WEI- en HOOILAND, gelegen in Oud- en Nieuw West-Frankeland, Oost-Frankeland en Nieuwland onder Schiedam en in een perceel het TALUD van het opge hoogd terrein tusschen de Koninginnebrug te Schiedam en de grens der gemeente Rotterdam. De verhuringsvoorwaarden zijn te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie, Afdeeling A. Schiedam, den 26sten October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Onze vroeden hebben ze in deze ééne zitting niet allen kunnen weerstaan. De leeraren en de on derwijzers gaven hun voorshands genoeg werk, zoodat zeker de agenten en de commiezen hun ongeduld tot de volgende zitting moesten bedwin gen. Allereerst ontstond eenige strijd over de volg orde der te behandelen onderwerpen. Terwijl men eenerzijds eene gezamenlijke behandeling van het leeraren-adres en het Hingman-verzoek bepleitte, werd aan den overkant het denkbeeld geopperd de behandeling van het adres-Hingman nog uit te stellen. Vroede De Bruin bracht licht op den duisteren weg door het voorstel te doen tot het voorafhouden van algemeene beschouwingen over al de onderwijs-verhoogingen. Algemeene beschou wingen Een schrikwoord met betrekking tot onze breedsprakige vroeden 1 - De Voorzitter zag 't wel in, door te vragen ze niet al te lang te rekken, en leidde ze daarna zelf in door met eene uiteenzetting van den financieele toestand te beduiden, dat B. en W. de gelden voor al deze verhoogingen niet weten aan te wijzen en men ze dus allen in de weldra te behandelen begroo ting zal moeten vinden. Ten slotte werd men 't toch in zoover eens dat de onder wij zersverhoogingen eerst zouden worden behandeld. Hier trad een ware concur rentiestrijd in verhoogingen in. B. en W. meen den, met het salaris der onderwijzers op f 575 voor te stellen, waardoor zij dan met de toelage voor akte j. (gymnastiek) toch nog op f 600 zouden Komen, voor het onderwijzend personeel te hebben gedaan, wat met 't oog op den huidigen toestand onzer gemeente-financiën kon worden gedaan. Daarentegen meenden een drietal Raadsleden mét den heer Houtman de heeren Koopmans en Ris dat om de vele rnutatiën onder de onder wijzers vooral te keeren, het salaris hooger moest worden gebracht en minstens op f600 gesteld moest worden. Over deze beide concurreerende voorstellen is een zeer uitvoerig, ver uitweidend debat gevoerd. De raadsleden, die het nader voorstel indienden, hebben op alle manieren ge tracht hun denkbeeld bij de meerderheid van den Raad ingang te doen vinden. Daarbij zijn allerlei argumenten te pas en ten onpas vooropgesteld, zooals de vele rnutatiën, die zelfs met een gelijk making van het salaris hier genoten met dat te RoLterdam gegeven, niet «ijn te keeren, omdat de jonge onderwijzers vooral liever in de groote ste den dan in een bescheiden gemeenten werkzaam zijn. Het belang van goed onderwijs werd mede in het debat gebracht waar dit belang zeker evenmin door de voorstanders van het bijzonder onderwijs als door de medestanders van den open baren leergang wordt ontkend. Zeer terecht stelde de wethouder, de heer Goslinga, in 't licht, dat de voorstanders der bijzondere scholen het onderwijs in 't algemeen van zóóveel belang'ach ten, dat zij naast de f3.38 die zij hier per hoofd aan het openbaar onderwijs meebetalen, ondanks zij daarvan geen gebruik willen maken, zich nog aanzienlijke offers voor hun eigen scholen getroosten. Het verschil in dienstprestatie en geld belooning tusschen onderwijzers en onderwijzeressen werd mede in dit langwijlig debat nog behandeld en zelfs het feminisme waarde in al zijne veelomvat tende beteekenis rond in de breedsprakige beraad slagingen ouzer vroeden die zou men haast zeggen in dit dankbaar onderwijsnummer een bron van onuitputtelijk debat vonden. Ten slotte zelfs de meest breedsprakigen be grepen dat het debat niet langer kon gerekt wor-. den kwam 't dan toch tot stemming. Het nader voorstel der drie Raadsleden werd verwor pen met 714 stemmen bijna eene zuivere stemming van rechts tegen links; alleen de heer Schreuder stemde met de oppositie. Daarna werd na nog vrij uitvoerige bespreking der arti kelen van het ontwerp, het College-voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wel te recht heeft o.i. de meerderheid van den Raad de afzonderlijke belooning voor het zevende leerjaar doen vervallen. Waar zij niet voldoende gemoti veerd was en de vrees-voor willekeurige begun stiging hier niet ongegrond mocht heeten. Nu de Raad met de onderwijzers heeft afgere kend, zal hij zich in de volgende zitting met de leeraren hebben bezig te houden. Wij vertrou wen, dat onze vroeden het betrokken voorstel een goed zullen bekijken. Waar toch door den wet houder van onderwijs voor bedoelde verhooging het standsargument is aangevoerd, is toch zeker, dat ook de stand te hoog kan worden opgevoerd, en waar die leeraren jaarwedden genieten, die zich om de f 2000 bewegen, kan men zeker niet van noodstand spreken. In 't bijzonder ten op zichte van den heer Hingman zal de Raad wel willen overwegen, dat die leeraar, te zamen ge rekend voor zijne functiën eene belooning van circa f3000 geniet en dus allesminst onder de misdeelden van het ambtenarenkorps mag gerekend worden. Zoo houden dus ouze vroeden de koorden der beurs stijf vast voor hen die werkelijk reeds genoeg genieten en laten die alleen een weinig vieren met betrekking tot die beambten die wel een weinig meer mogen hebben, al moe ten ook zij zich tot billijke, niet te vaak herhaal de eischen bepalen I TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 25 October. Invaliditeit s- en O-uderdom s- verzekering. De algemeene beschouwingen over het wetsont werp tot geldelijke verzekering van arbeiders tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom worden voortgezet. De heer r o e 1 s t r a, zijn gisterenavond af gebroken rede voortzettende, bespreekt de houding der sociaal-democraten in Duitschland en in Frankrijk en hij geeft dan het standpunt van de sociaal-democraten aan ten opzichte van de on gevallen-, ziekte-, en invaliditeitsverzekering en >'n opzichte van de ouderdomsverzekering. Bij de eerste 3 ligt het z.i. in den aard der zaak, de premie door de werkgevers te laten betalen. Bij de ouderdomsverzekering echter staan arbeiders en werkgevers beiden tegenover het kapitaal, hoewel in de eerste plaats de arbeider tegenover het kapitaal staat. Ook de kleine werkgever moet evenwel zijn rente aan de geldschieters opbrengen. In het stelsel van den minister zal de grondeige naar niets te betalen hebben. Spr. wijst bovendien op de kapitaal-vermeerdering uit de koloniën hier te lande en richt zich dan ter verdediging van het staatspensioen tegen den heer Treub. Een bestaansminimum zou ook voor de kleine werk gevers vastgesteld moeten worden. Met betrekking tot het tusschen armenzorg en staatspensionneering gezochte verband zegt spr., dat het hier niet alleen de armen en ellejdigen betreft, doch ook een deel van de strijdende ar beidersklasse. Voor deze laatste categorie zal ont heffing van premie-betaling geen verslapping van energie met zich brengen, al zullen zij niet van honger sterven, als daartoe niet wordt overgegaan. Deze arbeiders hebben nog groote behoefte aan verbetering van hun positie en zullen hun energie wel in stand houden, meent spr. Spr. wijst er op, dat volgens de heer Aalberse de werkgevers, die de laagste loonen betalen, de hoogste premies zouden moeten betalen en meent, dat het door den heer Treub gewilde bestaans minimum moeilijk te bepalen zal zijn. Van spaarzin zou volgens spr. bij dwangverze kering in geen geval iets kunnen komende premies worden automatisch van het loon afge houden. Spr. verdedigd daarom nogmaals het staatspensioen en brengt in verband hiermede zijn vroegere motie in herinnering. Hij wijst hier ook op het gevaar, dat z.i. in de overgangsbepa ling van art. 357a schuilt voor de regeering. Spr. oefent nu kritiek uit op de concentratie der vrijzinnige partijen op het punt van staats pensionneering en zegt, dat dit vraagstuk voor de sociaal-democraten den doorslag bij de her stemmingen niet geven zal. Hij geeft de door hem urgent geachte denkbeelden aan en meent ten slotte, dat een eventueele overwinning der vrijzinnigen op den grondslag van een voorloopige peusioenrege'ing en grondwetsherziening een voordeel kan zijn voor de arbeidersklasse. Nadat besloten is ook Dinsdag- en Donderdag avond te vergaderen, komt de heer De Visser aan het woord, die voor de samenkoppeling van invaliditeits- en ouderdomsverzekering is en gaarne de risico-overdracht in het ontwerp be lichaamd zou zien. Deze spr. gaat dan den toestand na, zooals die in Engeland en Denemarken is en verdedigt de beginselen van de Nederlandsche armenwetgeving die bij een staatspensioen niet uit het oog verlo ren zouden mogen worden. Hij richt zich tegen de staatspensionneering, die z.i. geen spaarzaam heid aankweekt en acht de vrijwillige verzekering niet mogelijk. Spr. keert zich tegen de bezwaren, die tegen de samenkoppeling van invaliditeits- en ouder domsverzekering geopperd zijn en komt dan over zijn eigen wenschen betreffende de risico-overdracht te spreken. De heer u y s verdedigt den eisch der soci aal-democratie, dat voor de verzorging van de arbeiders moet worden gereserveerd een deel der meerwaarde van hun arbeid. Niet krachtens zijn christelijk beginsel, noch in het persoonlijk belang der arbeiders, noch in het openbaar belang, heeft de minister dit ontwerp ingediend, doch alleen in het belang van de bescherming en het behoud van den kapitalistischen staat. De minister heeft niet getracht sociale ver houdingen te regelen. Zijn ontwerp is ontbloot van sociaal inzicht en van christelijk sentiment en niets anders dan een eenvoudig rekensommetje. Nader critiseert spreker de premieregeling, waarbij hij er o.a. op wijst, als op even zoovele foutendat geen onderscheid gemaakt wordt tusschen de premiën voor mannen en vrouwen, niettegenstaande de sterftecijfers van beiden zoo verschillend zijn dat de premiën voor gehuwden en ongehuwden gelijk zijn dat één en dezelfde premie voor gevaarlijke en ongevaarlijke beroepen geldtdat arbeiders die bij het uittreden van de verzekering niet invaliden zijn in den zin der wet, niet van verzekering zijn uitgesloten. Uit alles blijkt, dat het hier geen premiebeta ling geldt, maar we eenvoudig te doen hebben met een zuivere belastingoplegging. Houdt men dit goed in het oog, dan heeft elk praatje dat Staatspensionneering een aalmoes is. niet de minste waarde, evenals alle andere be zwaren en argumenten tegen Staatspensionneering. Dinsdag voortzetting van het debat. Nadat verschillende kleine wetsontwerpen zijn goedgekeurd, wordt de vergadering gesloten. Ongelukken. Te Gelselaar is Woendag- middag de dochter van den landbouwer R. van den hooizolder gevallen en zoodanig met het hoofd op een fiets terechtgekomen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Te Arnhem is Donderdagavond de gymna stiekleraar E. M., die de Steenstraat wilde over steken, juist toen de electrische tram naderde, door die tram gegrepen. Hij viel achterover, met het hoofd tegen een boom, doch met het been nog over de rails en werd een eindweegs mee gesleurd. Opgenomen en in een apothekerswinkel bin nengedragen, is hij na weinige oogenblikken ge storven. Een nijdige baas. Men meldt ons uit Ermelo Bij een twist tusschen den landman G van 't M. en diens arbeider, G. V., welke ontstond bij een loonafrekenihg, bracht eerstgenoemde aan G. V. met een schop een zeer gevaarlijke hoofd wonde toe, zoodat geneeskundige hulp direct noodzakelijk was. Bovendien was de arme man ook nog in beide handen gebeten door zijn baas. De politie doet een verder onderzoek. Telefonische verbinding met Londen. Wij hebben gisterenmiddag, meldt het »Hbl.," een telephonisch gesprek gevoerd met het bureau van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen waarin de secretaris, rar. W. Roosegaarde Bisschop, zijn groote vreugde uitte over het feit, dat het hem na 18 jaar lang onderhandelen en nog eens onderhandelen in 1894 bracht de Kamer de qaestie voor het eerst op het tapijt gegeven was met Amsterdam te spreken. Ook met onzen Londenschen correspon dent hebben wij ons eenige oogenblikken kunnen onderhouden. De verbinding via Brussel was vrij goed te noemen." Auto verbrand, Gisternacht is de auto van den heer Zaalberg, die tijdelijk teNoordwijk aan Zee vertoeft, op den weg tusschen Noord wijk en Voorhout in brand geraakt en totaal verbrand. Oorzaak onbekend. De auto was verzekerd. Een verdacht ge val. Verleden jaar over leed te Heerjansdam, terwijl hij als drijver bij een jachtpartij fungeerde, de jeudige Aart Kooi man Jr. zoon van A. Kooiman Jr., zoon van A. Kooiman, bode van Heerjansdam op Dordrecht. Als oorzaak van den dood werd opgegeven zon nesteek. In Augustus van dit jaar namen de ge ruchten, dat dit de doodsoorzaak niet zou zijn, doch dat de man zou zijn overleden tengevolge van een ongeluk op de jacht een dusdanigen vorm aad, dat de justitie te Dordrecht een onderzoek instelde. De bemoeingen der justitie leidden toen tot geen positief resultaat, terwijl geen termen werden gevonden de opgraving van het lijk te gelasten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5