Zaterdag 26 Oct. 1912 Telefoon no. 85. DERDE BLAD. No. 10458. Officieele berichten. Inschrijvingen Brandassurantie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat tot en met 13 November 1912 voor gegadigden de gelegenheid openstaat tot het doen van aanbiedingen tot het verzekeren van de eigendommen der Gemeente Schiedam tegen brandschade gedurende een vijfjarig tijd perk ingaande 1 Januari 1913. De noodige gegevens zijn tegen betaling der kosten (f0.5ü), per post (f 0.55), verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie. Schiedam, 26 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V, SICKENGA. Gemeentebegrooting 1913. Memorie van Antwocr<1. (Slot) Volgnummer 131. Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen. Wij1 moeten opmerken, dat da opgehoogde gronden, waarop het Sterrebosch is aangelegd, zoowel voor winstgevende cultuur als voor wandelplaats worden gebezigd. Beide bestemmingen brengen hun 'kosten mede. Het zou nitl juist zijn de commercieel© boekhouding mei alle te belasten. De toegangskaarten voor het Sterrebosch zijn ingesteld om ongewenschte elementen, zooals bijv. kwajongens, te weren. Deze maatregel werkt zeer goed en opheffing daarvan is niet gewensciit. De kaarten zijn gemakkelijk genoeg: verkrijgbaar, nl, eiken werkdag van 68 uur aan het bureau van Politie. Blijkbaar weet men den Weg daartoe ook zeer goeo te vinden, de laatste 2 jaar werden er 2793 kaarten uitgegeven. Of de nieuwe beplanting langs de Tuinlaan n00dig is, is zoowel met ja als met neen te beantwoorden, daar dat afhangt van de opvatting, die men heeft van de noodzakelijkheid om de palntsoenen te onderhouden en hei verbeteren'. De beplanting van de Tuinlaan hangt ten nauw ste samen met die van de Plantage; ,wil men het karakter- daarvan bewaren; dan dient hoe eer boe beter de Tuinlaan weder beplant te wor den. Volgnummer 133. Overige kosten. De brug over* de Zijlstraat nepaireeren \yü zeggen, alles wat versleten is, er van vernieuwen. Doet men dat, dan krijgt men een nieuwe brug, die duur der is dan de door oins voorgestelde betonbrug. De voetbrug over de Nieuwe Haven is, sedert de laatste aanvaring in dezen zomer, weder ver sterkt, en zeker nog goed bestand tegen het verkeer, waarvoor ze bestemd is. Er dient ech ter op te worden gelet, dat er geen paarden o;ver gaan. Voor de Mallebrug is evenals vopr allo andere vaste bruggen f50.uitgetrokken, welke post behouden moet worden voor een eventueel© ver strating of kleine herstelling aan de leuningen- Volgnummer 135. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Meerdere plannen tot verbetering van de Sehie zijn ontworpen. Aan alle bleken echter groot» leswaren verbonden. Wijl vertrouwen evenwel, dat door het deskundig Haventoezicht dat aldaar nu is ingevoerd, de toestand zal verbeteren. Op de bedoelde salarisregeling is onze aandacht gevestigft. Het huis van den sluiswachter Van Wie ringen is kort na de opspuiting van zijn tuin op koper geplaatst. Voor afwatering van het terrein naa;- eten polder is toen gezorgd. Verleden jaar ge raakte echter de duiker die onder het Spuikanaal doorloopt verstopt, en is de afwatering op dit kanaal gebracht. Hierdoor is de grondwaterstand rondom het huis iets verhoogd, waardoor in den 6) HOOFDSTUK II. Zij heette Gerda. Als zij door de kleine zaal ging, waar het portret van hare grootmoeder hing en het licht van uit het hoogé venster haar op dezelfde wijze bescheen als de jonge vrouw in bruidsgewaad, toen zij voor den schil der poseerde, zou men denken, dat hare jongere zuster in de zaal wasde gelijkenis was zeer tref fend; alleen was Gerda kinderlijker dan hare grootmoeder in die jaren. Het weelderige blonde haar liet zij naar de mode van dien tijd loshangen. Hare lievelingskleur was wit. De roode lippen, het blosje op hare wangen, de prachtige blauwe oogen en het blonde haar waren in harmonie met het witte kleedje. Een licht blauw lint of bloemetje was het eenige sieraad, waarmede zij zich tooide. Alleen in den tijd dat de rozen bloeiden, droeg zij een donkerroode roos op haar borst. Dan was zij zelve schoon als de rozen. Pat zy werkelijk eene schoonheid was, wist kelder meer water kwam dan vroeger. Om te zien hoeveel de vloer van den kelder verhoogd moet worden, wtorden do waterstanden in dien kelder nagegaan, waarna tot ophooging van de vloer kan worden overgegaan. Volgnummer 136. Overige kosten van havens enz. - Wij moeten opmerken dat de omwo nenden, veel aan den toestand van de sloot langs de Laan „Ons Genoegen" kunnen doen, door deze niet te bezigen als bergplaats voor allerlei afval. Overigens willen wij1 wel overwegen wat van Gemeentewege tot verbetering kan worden gedaan Volgnummer 137. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. De beursklok is versleten. Het vo-orloopig voor vernieuwing opgegeven bedrag f800. kwam ons wat boog voor, zoodat wij dit nog niet op de begroeting brachten. Omtrent bet juiste bedrag wordt nadeg geïnformeerd. Wat het 's avonds luiden van de klok van den glnooten toren betreft, dat door een lid dei" le afdeeling dotelloios wordt genoemd; wij voor cms, en wij meenen vele ingezetenen met ons, zou den dit oud gebruik ongaarne zien afgeschaft. Volgnummer 141. Dag- en weekgelden van werklieden voor zoover niet oinder andere posten te brengen. Het loon van Baas Van der Sluys wondt thans verhoogd omdat hij noch bij de verhoogingen der loonen van de Opzichters, noch bij die van de werklieden heèft geprofiteerd- en dus nu minder verdiende dan hem toekomt. Door het verhoogen der loonen van de werk lieden was de ,post voor vrije- en feestdagen ontoereikend geworden en inqeist hij dus verhoogd worden. Volgnummer 143. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. Wanneer al het lid dat in dezen de opmerking maakte, voor zich van oordeel is, dat de verhooging van het maximum der loonen machinaal in eens had1 moeten zijn toegepast, aan mag hij toch niet zeggen dat, nu dit niet is ge schied, bat raadsbesluit niet loyaal is uitgevoerd. Wij meenen, dat de toekenning deir verhoogingen aan den takt der Commissie moet worden over gelaten. Deze heeft heit beter gevonden, waar in den laatsten tijd de loonen reeds herhaalde! ij'.- binnen de grenzen van'het maximum waren ver beterd, de verhooging van het maximum niet in eens te besteden, doch deze over twee jaren te verdoelen. De eerste verhooging van f0.50 por week is toegekend met ingang van 1 Januari 1912, terwijl het de bedoeling is de twfeedö te ver leen en met ingang van 1 Januari 1913. Waar op deze verhoogingen bij de begrooting niet was gerekend, was deze verdeieling ook uit dat oog punt. gewenscht. Op de desbetreffende vraag kan worden mede gedeeld, dat in 1911 werden vervoerd 9284 MA baggerspecie, d.i. over 48 weken, 193 M3. of IVo elevatoibak per week. Volgnummer 148. Kosten van het instandhou den van Schoollokalen en Ondervvijzerswoningen. De f300.zijn uitgetrokken voor buitenverf- werk1 aan .school B;. Volgnummer 180. Uitgvaen voor Volksfeesten. De f 1100.uitgetrokken voor dte Onafhanke lijkheidsfeesten zijn niet bedoeld voor de feeste lijkheden, doch, voor de kosten door de Ge meente te maken voor illuminatie harier gebouwen en eter gelijke. 'Do Commissie uit do burgerij zal uit den aard dier zaaik oen plan opmaken en dit behoort te worden afgewacht. Ongetwijfeld zal deze Com missie ook een beroep doen op den geldeiijken steun der ingezetenen'. (Hoofdstuk 1/ III. Kosten van het Armwezen enz. Het komt ons voor dat de beschikkingen der Regeering omtrent de instelling van Armenraden moeien worden afglewacht, alvorens1 op het in de 2e af deeling ter sprake gebrachte gebied stappen te doen. Voor uitgaven die terzake eventueel in 1913 zouden moeten worden gedaan, 'kan alsdan een aanvullingscrediet worden verleend. zij zelve niet en daardoor juist was zij zoo bevallig. Niemand in huis zeide haar ooit, hoe bekoor lijk en lief zij was, hoe fijn hare trekken waren, hoe vriendelijk hare oogen schitterden, hoe prachtig hare lokken golfden, hoe schoon hare jeugdige gestalte was. De moeder was eene flinke huisvrouw en had veel verstand van zakenals haar man afwezig was, stond zij aan het hoofd van de fabriek en van het geheele bedrijf. Dat Gerda, zoodra zij den leeftijd om te trou wen bereikt had, een goed huwelijk zou doen werd door de moeder geen oogenblik betwijfeld haar kind was een prachtige partij en dit sprak dus vanzelf. Niets was er bij hare opvoeding gespaard ge bleven twee gouvernantes hadden haar onder wezen, de eene in het Fransch, de andere in het Engelsch. Thans kreeg Gerda nog allerlei lessen van een privaat-onderwijzer, die ook aangeno men was voor den kleinen Daniel, die de spil was, waarom het geheele gezin draaide. De vurig verwachte zoon. stamhouder, toe komstige eigenaar der fabriek was naar den vader gedoopt. Daniël van Horn heette de groot vader, Daniël van Horn heette de vader, Daniël van Horn heette de zoon en zoo zouden allen heeten, die in den loop der eeuw geboren wer den allen moesten flinke, ondernemende fabri kanten zijn, die hun voorvaderen eer zouden aandoen. De superintendent had gezegd, dat hij het een goed aartsvaderlijk gebruik vond om Volgnummer 185. Kosten van lOrthopaedische behandeling van onveirmogenden. Thans voïgen 7 infcisjes en 1 jongen de lossen in heilgymnastiek; éin jongen is als genezen ontslagen en een is weggebleven; twee aanvragen om plaatsing zijn ingekomen. Volgnummer 186. Subsidie aan! bet Stads Zie kenhuis. Het is waar dat het Ziekenhuis dit jaar over het algemeen zoo, voil was, dat ielkems verpleegden eerder' moesten worden naar huis gezonden, dan anders het geval zou zijn geweest, zulks om voor anderen plaats te majken. Wat de oprichting van een nieuw Ziekenhuis aangaat, oen plan voor een inrichting met 83 bedden waaronder 10 in een barak waarvan de 'kosten de installatie inbegrepen nemen geraamd op f 163000.of f 1875.per beo, werd door de Commissie bij! ons ingediend. Hoezeer dit een zeer billijk bedrag moet ge noemd worden, zullen de rente en afschrijving en hoogere exploitatiekosten een zeer groeten last op de Gemeente leg'gen, die niet kan' worden aanvaard zonder dat daartegenover een nieuwe bron van inkomsten kan worden aangewezen. Wel licht kan deze gevonden worden in de levering van electriciteit. Hoe dit ook zij', de zaak blijft onze volle aandacht houden. Volgnummer 189. Subsidie aan het St. Jaeobs- Gasthuis. - De inkomsten van het St. Jacobs- Gasthuis kunnen de uitgaven niet dekken. Daarbij neme men vooral in aanmerking, dat, waar zeifs een 60 a 70 verpleegden, gelijk voor eenige ja ren in het gesticht waren opgenomen, de kosten, die door het onderhoud van het groote gebouw verzwaard worden, niet konden gloed maken, dit nog veel minder het geval is bij' aanwezigheid van een vijftigtal verpleegden, gieiijk thans. Daar bij wordie nog opgemerkt dat vooral met het oog op een evenlueele bestemming tot stadhuis aan de instandhouding van het gebouw .aanmerkelijk meer wordt ten koste gelegd dan vroeger. Volgnummer 190.- Subsidie aan bet Burgerlijk Armbestuur. De Commissie vooir het Burger- lijik Armbestuur wenscht het volgiend jaar eenige; noodzakelijk geachte belangrijke herstellingen te zien verricht, welke allo met elkaar verband hou den en niet over verschillende diensten kunnen worden verdeeld. Daardoor is de raming hooger dan gewoonlijk. Volgnummer 196. Kosten van Verzekering tegen Werkloosheid. Eenigen tijd geleden heeft over leg zoowel met de Commissie voor de Arbeids beurs als met vertegenwoordigers van den Svhie- damscben Bestuurdersbond.plaats gehad omtrent het verband tusschen Arbeidsbeurs en Worldoo- zenfonds.. Hoewel deze van andere meening wa ren, bleven wij' het echter noodzakelijk achten, dat het beheer van beide instellingen in èen hand is, gelijk in de verordening is bepaald. Er was daarom voor ons geen reden met voorstel!en tot Uwen Raad te komen. Dit werd medegedeeld aan de Kamers van Arbeid, die bij gelegenheid van het doen van een aanbeveling voor de be noeming van leden van de Commissie voor de Arbeidsbeurs ons' wezen op de wenschelijSkheid, dat de beletselen zouden, worden weggenomen die organisaties van toetreding teit het Werkloo- zenfonds weerhielden. Volgnummer 215. Kosten vallende op het Voe ren van gedingen. Juist met het oog op de hangende procedure omtrent de rangschikking van bet Fonds afkomstig van het voormalig Oude Man huis op de lijst van instellingen van weldadigheid, is deze piost hooger gesteld dan gewoon!ijl. Vol gens mededeelingen van den advocaat is ie zaak opgehouden door een tusschengeschii ter zake van bet zich voegen in het geding door Admini strateuren van genoemd Fonds, terwijl -Verder der tegenpartij gedurig uitstel is toegestaan. Aan de tegenpartij' is reed's to kennen gegeVen, dat tegen verder uitstel zal worden opgekomen. ONTVANGSTEN. Volgnummer 2. Huur van huizen en andere gebouwen. Het is te betreuren, dat de vrager den naam der voorvaderen in eere te houden, vooral als die zoo waardig klonk, daar de pro feet des Heeren dien ook gedragen hadmaar hij kon er toch niet toe komen om zijne goed keuring te schenken aan plannen die in zulk eene verre toekomst lagen. Toen de oudste der drie Daniels van Horn, de stichter der fabriek, stierf, achtte de superin tendent het noodzakelijk in zijn lijkrede de toe speling te maken, dat ook jonge menschen niet zeker van hun leven zijn en de hoop, die de mensch op de toekomst vestigt, even plotseling te loor kan gaan voor den knaap als voor den man van hoogen leeftijd. Na deze toespraak drukte Daniël van Horn zijn zoontje aan zijn hart, alsof hij hem tegen dreigende gevaren wilde beschermen en zeide „Je bent een echte van Hom, jou zal geen ster veling kwaad doen." Daniël werd met meer liefde behandeld dan zijne zuster Gerda en ofschoon zijne ouders ook niet aan alles toegaven wat hij verlangde, maar hem zelfs zeer verstandig met strengheid opvoedden, kon men toch duidelijk bemerken, dat zij meer van hun zoon dan van hunne dochter hielden. Terwijl Gerda met eenige jonge meisjes van haar leeftijd omging en zij nu en dan genood zaakt was naar partijtjes te gaan, zorgde de vader dat Daniel een speelgenoot had, die eenige uren in de week met hem het onderwijs van den huisonderwijzer genoot. Het was de niet heeft aangegeven welke huizen hij op het oog had, daar ons' geen' huizen bekend zijn, waar van het bezit niet in het belang der Gr om een te ie, omdat zij nu of in' de toekomst voor eonig doel noodig zijn. De Gemeente heeft te weinig van zulke eigen dommen, dan dat niet te overzien zou zijn, weke daarvan geen voordeel afwerpen; wat de1 eenige reden kan zijn om tot spoedigen verkoop over te gaan. Bovendien zou dë Gemeente! nooit in het ■openbaar moeten verknopen, maar, zooals tot nu toe geschiedt, elke aanvraag op zich zelf moeten behandelen. Van alle verhuringten bestaan contracten. Er zai voor worden gewaakt dat deze steeds met de noodige vlugheid worden opgemaakt. Volgnummer 11. Secretarie-leges enz. Het komt ons voor dat hier niet de juiste weg is gevolgd. Wij vermoeden dat bedoeld lid cing.tn heeft ondervonden, die hem] onaangenaam hebben geti off en en die hem er toe hebben gebracht te generaliseeren. Gaarne zouden wij zien, dat hij zijne grieven aan onzen Voorzitter kenbaar maak te. Alsdan kunnen zij', hetzij zij gegrond zijn, hetzij zij op misverstand berusten, op de meest geschikte wijze uit den weg worden geruimd. Volgnummer 13. Brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en veergelden. De opbrengst o.er havenrechten is reeds hoogter geraamd met liet oog op den steiger die in de Oosterhavten woirdt gemaakt, gelijk in de toelichting bij de post is te kennen gegeven. Een nog hoogere raming zou niet kunnen worden verantwoord. Volgnummer 19 en 20. Gasfabriek en Water leiding. Gesproken wordt over de door de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterlei ding op bare begrootingen gebrachte verhooging van het salaris van den boekhouder. Wij merken op dat in de sectiën door ae Voor zitters is medegedeeld, dat de begroetingen van genoemde Commissie een verhooging van het traktement van den boekhouder inhouden van f 1000.tot f 1500.op grond dat zijn beloo ning, die ondanks de algemeene staging du s.nlar rissen en de vermeerdering zijner werkzaamheden sinds jaren -ongewijzigd bleef, de laatste re geling i? van 1903 geheel onvoldoende werd geacht, terwijl hij bovendien in verband met de laatste wijziging der verordening niet meer voor tantièmes in aanmerking is gebracht. Daarbij is toen door die Voorzitters te kennen gegeven, dat over deze zaak nog afzonderlijk zou moeten wor den beslist Van on-zentwege 'kan deze beslissing echter ook wel bij de behandeling van de begrooting plaats hebben. Doch dan willen' wij zeggen, dat, hoewel wij we! degeüj'k de verdiensten van onzen boekhouder erkennen, wij toch van meening' zijn, dal cte Com missie met het voorstel tot verhooging van f 1000,tot f 1500.dus met 50 oye, oen sprong doet die in alle opzichten de perken verre te buiten gaat. Wij kunnen daar dan ook in het Seheel niet mee medegaan, doch achten een verhooging van f250.-- billijk. 'De titularis zal dan als boekhouder van Gas fabriek, Waterleiding en Grondbedrijf en Secretaris van de Commissie voor laatstgenoemd bedryf «ren gezamenlijk salaris genieten van f1750.wat wij voorshands voldoende achten. Van deze f250.zouden dan f150.moeten komen ten laste van de Gasfabriek en f 100.van de Drinkwaterleiding. Wij stellen U voor deze bedraglen uit te trek ken Wij' meenen dat deze maatregel kan worden ge nomen onafhankelijk van de eventueelé oprich ting van een electriciteit'sbedrijf. Volgnummer 29. Opbrengst van het Vergun ningsrecht. De herziening van de verordening ■op het vergunningsrecht zal door ons worden ter hand genomen. jongste zoon van dokter Hennkirch, die uit eer bied voor den grootvader van moeder's kant zijn jongen Samuel gedoopt had en met innig genoegen zagen de beide vaders hoe hunne vriendschap in de knapen zich voortplantte. Het was thans vacantie. De privaat-onderwijzer ging op reis. „Goddank 1" zeide Daniel. Den volgenden morgen kwam Samuel met zijn koffertje om vier weken buiten op den pa piermolen bij zijn vriend doortebrengen. Den vorigen zomer had Samuel Hennkirch ook in de vacantie daar buiten gelogeerd. Daniël zelf wilde dit graag. Bovendien pasten de jongens uitstekend bij elkaar en de heer van Horn beweerde, dat zij op elkander een heilzamen invloed uitoefenden, wat veel waard was. De oude tuinman Oberdieck was echter niet van die meening. „Men zal zien," bromde bij, boontje komt toch om zijn loontje!" Wat mij betreft, kunnen zij in de pompoenen hunne namen sniiden, die worden toch door de beesten opgegeten ook anderen dergelijke streken mogen zij uithalen; maar dat zij aan mijne meloenen komen, is zonde en schandedie zijn voor mijn men schen." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 9