Gemengd Nieuws. De oorlog op den Balkan. Laatste Berichten. Scheepvaart. Yisschery-berichten. Handelsberichten, 25 Oct. 117 Va 26 Oct. f 17t/< 28 Oct. f 171/4 per Hectoliter zonder font en zouder belasting, Nament ie Commissie voor. ie I noteering Bond ran Distillateur#! en van de leden die haar sedert de vorige ver gadering hadden verlaten. Door overlijden had de afdeeling verloren de leden H. van Kam pen en A. Rammers, die in aller gebed werden aanbevolen. Mede was overleden het Bondslid H. Blom, waarvan nog geen bericht was ingeko men Door een droevig sterfgeval kon het be stuurslid, de heer H. H. Voorwald, niet aanwezig zijn. De lezing van de notulen der vorige vergade ring door het nog afwezig zijn van den secre taris, den heer A. A. Marrevee, even uitstellend, deelde de voorzitter verder nog het volgende mede Met betrekking tot den reeds in uitzicht gestel den apologetischen cursus kon voorz. mededeelen, dat die zal beginnen op Woensdag 6 Nov., ten 81/2 ure, in deze zaal. Daar er een groote toeloop is te verwachten achtte het bestuur 't verstandig deze zaal voor die bijeenkomst aan te wijzen. Dezer dagen zijn c:reulaires voor dien cursus rond gezonden en die daarvoor ingeteekend hebben, zul len het toegangsbewijs verkrijgen dat daarvoor noodig is. Bovendien zal san hen, die een en kelen avond willen komen, toegang worden ver leend voor een dubbeltje, terwijl voor doorloo pend entree twee kwartjes moet worden betaald. De cursus zal worden gegeven door den weleerw. pater Van Dijk, kapelaan der St. Janskerk, vooral ook door den socialen cursus bij velen wel bekend. De cursus is toegankelijk niet alleen voor de Bondsleden, maar ook voor de overige Katholieken, vrouwen zoowel als mannen. Daarna werden door den secretaris, inmiddels ter vergadering gekomen, de notulen gelezen, die, behoudens een enkelen opmerking, onveranderd werdén vastgesteld. Toen betrad de eerw. adviseur, kapelaan Pau- lussen, den katheder. Naar aanleiding van den apologetischen cursus wilde adv. een kort woord spreken. De ervaring heeft geleerd, dat overal waar deze curssen gegeven werdenin den Haag, Leiden, Haarlem enz., zij steeds zijn ge slaagd. Van hem is het denkbeeld uitgegaan om den socialen cursus in een apologetischen cursus om te zetten. Adv., betoogend dat zoo'n cursus nuttig en aantrekkelijk is, vertrouwt dat die al- allengs meer zal bezocht worden. Hij hoopt dat allen dien cursus zullen steunen en de Bonds leden vooral in grooten getale zullen opkomen. Overigens is deze cursus toegankelijk voor allen zoo wel vrouwen als mannenja zelfs ook anders denkenden zullen er gaarne worden toegelaten immers ook zij zullen wellicht willen hooren hoe ons geloof in elkaar zit. Daar deze cursus niet in den vorm van een Godsdienstoefening ge geven wordt, zal hun dit te gemakkelijker vallen. Dat deze cursussen nuttig werken, be wijzen de feiten. In Haarlem, waar deze cursus zelfs in de kathedraal gegeven wordt, wordt die door zeer vele anderdenkenden bezochtzeer velen hebben zich zelfs voor den duur' van den geheelen cursus daarbij aangesloten. Hij blijkt uitnemend geschikt te om vele scheeve voorstellingen omtrent het katholiek geloof bij andersdenkenden weg te nemen in een gemoedelijk, vredelievend betoog en mag daarom ook aan allen die wel iets van het Roomsch geloof w-illen hooren, worden aanbevolen. Terugkomend op hetgeen in het verslag van den sfecretaris omtrent het saldo der bekende feestviering was gezegd, betoogde adv. dat men zich ook daaromtrent geen scheeve voorstelling moet maken. Met dat batig saldo van 10U0 heft de Bondsafdeeling alleen het hoofd boven water, maar is het heele lichaam nog lang niet boven water gebracht. Daarom wekt adv. allen op pro paganda te maken voor den Bond immers, in dien alle katholieke Schiedammers zich daarbij aansloten, zou de Bond.-afdeeling zeker zonder pijn of zorg zijn. Adv. besloot zijn kort woord met een krachtige opwekking om propaganda te maken zoowel voor den Bond als voor den cursus, die ook geldelijken steun behoeft, niet omdat de Bond er een «slaatje" uit wil halen, maar om eenige noodzakelijke onkosten te dekken. Waar door het medelid Van Oorschot de wensch werd geuit, dat, evenals in Duitschland, ook hier vanaf den predikstoel voor den Bond propaganda zou worden gemaakt, kon adv. mededeelen, dat nog dezen eigen ochtend in de Frankelandskerk door den zeereerw. Deken, oud-adviseur, mèt den apologetischen cursus het katholiek vereenigings- leven was aanbevolen, en dit ook wel bij andere gelegenheid gedaan werd. Intusschen verwachtte adv., nog meer dan van dit kanselwoord, uitbrei ding van den Volksbond van de propaganda die onder elkaar gemaakt wordt. Daarna deed de voorzitter nog de volgende mededeelingen: Het St. Willibrordsfeèst zal gevierd worden op Zondag 10 November. De weleerw. heer Duimel (oud-stadgenoot), kapelaan te 's-Gravenhage, die reeds eenmaal in de Bondsafdeeling als spreker optrad, zal dan als feestredenaar optreden. De Hoogmis ten 10 ure in de Singelkerk zal dan ter intentie der Bondsafdeeling worden opgedragen, na de algemeene H. Communie 's morgens in de drie kerken gehouden. Bij beide gelegenheden worden de Bondsleden verzocht zich met het insigne te tooien. De voorzitter sprak daarna, naar aanleiding van de gehouden jaarvergadering, een woord van opwekking tot aansluiting bij Weduwesteunfonds, een werk zoo verdienstelijk uit 't oogpunt van naasteliefde, dat eigenlijk ieder Bondslid, gehuwd of ongehuwd, daarbij moest aangesloten zijn, daar toch eventueel de steun aan de daarvoor aan gewezen familieleden ten goede komt. Inlichtingen zijn bij het bestuur te verkrijgen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat hét Bondslid P. Royers zijn 40-jarig huwelijksfeest had gevierd en dat nog heden, zooals wel uit den omtrek van het Bondsgebouw bleek, de Burge meester, de heer M. L. Honnerlage Grete, zijn gouden jubilee vierde met betrekking tot de firma P. Melchers, waarin hij, van jongste bediende, in 1888 tot patroon is opgeklommen. Waar de Bur gemeester getoond heeft der Bondsafdeeling een warm hart toe te dragen, wenscht voorz. hem toe, hij nog vele jaren in gezondheid leve en de gemeente besture tot heil van allen, (applaus). Bij de rondvraag vroeg het medelid Leunen- burgh eene onderafdeeling voor land- en tuinbouw op te richten en verklaarde hij zich bereid daar bij van raad en voorlichting te dienen. De voor zitter, die toezegging in dank aannemend, ver klaarde, het bestuur er gaarne van gebruik zou maken, een onderzoek zou instellen, en als 't geëindigd was, zich met het bedoelde lid in ver binding stellen. Daarna werd de vergadering met gebed ge sloten. Jubilee—M. L. Honnerlage. Gisteren was het feest bij de distillateursfirma P. Melchers aan de Vischmarkt alhier. De patroon, de heer M. L. Honnerlage Grete, vierde zijn gouden jubileum. Vijftig jaren gele den kwam hij bij de firma in functie en in den loop der tijden zag hij zich aan het hoofd van de zaak geplaatst. Het kantoor der firma was fraai met bloemen en groen versierd, terwijl in de Lange Haven het gepavoiseerde schip van schipper Hamerslag lag. Daartoe uitgenoodigd, reed de jubilaris gister middag met zijn familie met een tweespan naar het kantoor, waar hij een talrijke schare vrien den, familieleden, het personeel enz. vereenigd vond. De heer M. J. Melchers, zijn compagnon, sprak den heer Honnerlage in hartelijke bewoordingen toe bij gelegenheid van dit zeldzame jubilee bij de firma P. Melchers, waarvan de heer Piet Melchers vóór 75 jaren de grondlegger was. Hij bood hem daarop een fraai geschenk aan. Ook van het personeel der firma, familie en vrienden ontving de jubilaris geschenken. Vooral waren er zeer fraaie bloemstukken. De jubilaris verklaarde in zijn dankwoord zeer verrast te zijn door zoovele blijken van hulde en vriendschap en wees er in het bijzonder op, dat de verhouding tusschen patroon en personeel steeds uitstekend is geweest. Van vele kanten ontving de jubilaris in den loop van den dag talrijke blijken van sympathie met zijn gouden feest. Groote soirée amusante. De Dillettantenclub »Alb. Thijm", opderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, heeft het uitgaand publiek zeker een dienst bewezen door 'tmet 'toog op deze lange avonden nog weer eens een zoo gewilde soirée amusante aan te bieden. Dat deze attentie op prijs werd gesteld, bewees wel de groote menigte die gister-avond de Bondsgehoorzaal vulde de zaal was tot op de tri bunes door een over talrijk publiek geheel bezet. Nadat het Harmonie-orkest «St. Ambrosius" eenige feesttonen had doen hooren na de marsch «Les Cadets d'Autriche" van G. Parès deed 't ons de ouverture «Dichter und Bauer" van Suppé genieten nam de uitvoering van het vrij ge varieerd program een aanvang. Voor de pauze werden eenige comische scènes en duetten gege ven, die de vroolijkheid niet weinig opwekten. Vooral de aangekondigde nummers «Vroeger... Nou... en Strak", van Du Roi, waarin vooral het Jeuke spel van het knaapje gaarne werd gezien en «Twee leuke Voetballers" door Velthuis ble ken bijzonder in den smaak te vallen. Het nummer «Twee Aviateurs", op verzoek nog eens gegeven, werd met zijne aardige scènes weder ten volle door allen genoten. Terwijl «St. Ambrosius" ons nog op Waldteu- fel's wals nimmer oder Nimmer" en «Les Sal- timbanques", fantaisie van L. Ganne, vergastte, gaf «Alb. Thijm", na de pauze «Een zenuwachtig mensch", kluchtspel in één bedrijf door J. P. Heijligers. De opvoering van dit aardig kluchtspelletje door de bekende goede krachten van »Alb. Thijm" deed het werk van den hier welbekenden schrij ver alle recht wedervaren. Vooral de heer v. A., die voor alle rollen als geknipt schijnt, typeerde den zenuwachtigen mensch op uitnemende wijze. De aardige scènes, die deze zenuwachtige te zien gaf, deden het publiek tranen lachen. Wel vol daan scheidden dan ook allen op het ver gevorderd uur onder de tonen van den slotmarsch door »St. Ambrosius" nog te genieten gegeven. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 28 Oct. 5.41 v.m., 6.n.m. Zaterdag-nacht hield de politie een man aan, die op den hooizolder van een pakhuis en paardenstal aan de Lange Haven nachtverblijf had opgeslagen en daar al eenige dagen verblijf had gehad, nadat hij wegens on- eenigheid de ouderlijke woping was ontloopen. Na verhoor is bedoelde persoon op vrije voeten gesteld Z a t e r d a g-n acht werd aan de pol i- tiewacht gebracht een persoon, die op de Hoog straat aan het vechten was en daar een politie agent had beleedigd. Na eenigen tijd in de wacht vertoefd te hebben, is deze persoon weer vrij gelaten. Gister-avond hebben opverschil- lende plaatsen vechtpartijen plaats gehad o.a. aan de Koemarkt, waarbij, naar ons bericht werd, enkele personen verwondingen hebben bekomen. Gister-avond 10 ure werd een per soon uit de bioscope aan de Nieuwe Haven ver wijderd, die daar de orde verstoorde. Buitengekomen kreeg bedoelde persoon 't zoo op de zenuwen, dat hij naar het politiebureau moest worden overgebracht, waar hij gebleven is totdat hij bjjkwam. UIT DELFT. In den Koninklijken grafkelder zijn Vrijdag twee fraaie bronzen kisten overgebracht, ver vaardigd in F. W. Brants' Kon. Fabriek van wer ken in Zink en andere Metalen alhier,' waarin de oude metalen kisten geplaatst zijn, bevattende het stoffelijk overschot van: H M. Koningin Anna Paulowna van Rusland, Gemalin van wjjlen Ko ning Willem II, overleden den len Maart 1865 en van H. K. H. Mevr. de douairière Hertogin van Brunswijk, geb. Frederika, Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, overleden den 15en October 1819. P o s t z e n d i n 'g1 v e 10 n ,g e 1 u k t. De ptosïzak, welke gisteren met riem trein van 5 uur 10 uit Amsterdam vertrok, is te Wee.sp, door het uit werpen onder den trein geraakt. Enkele stukken zijn geheel vernield. Smokkelen. Door de verificateurs aan het station A. S. te Oldeuzaal werd Vrijdagnamiddag procos-verbaal opgemaakt tegen een Nederlander, die gouden voorwerpen, horloges, etc. tot een aanzienlijk bedrag frauduleus trachtte in te voe ren. Tegen de noodige borgstelling werden de in beslag genomen voorwerpen weder te zijner be schikking gesteld. Het „verdachte" geval. Naar de '„Dó'r- direchtsche Crt." verneemt, is het opgegraven lijk van A. Kooiman Jr., die tijdens een jachtpartij' to Hccrjansdam het vorig ja,ar overleed, door de geneeskundigen onderzocht. Eerst zijn Röntgen stralen gebruikt, omdat hagelkorrels op het beeld, dat: zich dan vormt, ee:n zware schaduw geven, en vervolgens is anatomisch onderzocht. 'Het onderzoek heeft de aanwezigheid van hagel korrels niet aangetoond, terwijl speciaal aan den schedel geen teekenen zijn gevonden, die wijzen op doodsoorzaak door een schot. Het stoffelijk overschot i;s gisfernamiddag uit 't ziekenhuis te Dordrecht ouder toezicht van Rijkspolitie naar de gemeente Hieerjansdam ver voerd, alwaar het, op verzoek van den vader, wederom op dezelfde plek zal worden ter aarde besteld, waar het Donderdagmorgen: is opgegra ven, namelijk naast dat van de moeder. WEENEN, 27 October. (Van onzen specialen correspondent). De berichten, welke in sommige bladen de rondte doeu, dat Oostenrijk-Hongarije gedeeltelijk zou mobiliseeren, zijn onjuist. In goed ingelichte kringen verzekert men, dat Oostenrijk- Hongarije met de grootste nauwgezetheid alles gadeslaat wat er op den Balkan voorvalt. Het staat intusschen vast, dat in geval de Serviërs het sandjak Novi-Bazar willen inlijven, Oostenrijk- Hongarije* zich daartegen met geweld zal ver zetten. PARIJS, 27 October. Aan de «Matin" wordt uit Stara Zagora dd. 26 October geseind Een verschrikkelijk gevecht wordt op dit oogen- blik onder de muren van Adrianopel geleverd. Men neemt in de richting der stad een vuur gloed en voortdurende ontploffingen waar, ka nongebulder wordt gehoord. Volgens de «Echo de Paris" zou gisteren reeds de aanval op Adrianopel begonnen zijn. SOFIA, 27 October. De Bulgaren namen Baba Eski, een belangrijk punt aan den spoorweg AdrianopelConstantinopel. CONSTANTINOPEL, 27 October. Dertig ver dachte Turksche Bulgaren, die te Adrianopel ge arresteerd werden bij een poging om te vluchten, werden gefusilleerd. BRUSSEL, 27 October. Hier doet het gerucht de ronde, dat een Belgisch genieofficier zich thans te Adrianopel bevindt, waar de Turksche regee ring hem belast zou hebben met het in staat van verdediging brengen der vestingwerken. De officier zou deze opdracht hebben aanvaard buiten voor kennis der Belgische regeering. Het Journal de Bruxelles" zegt hieromtrent, dat, indien het bericht bevestigd wordt, de regee ring niet zal nalaten, alle noodige maatregelen tot herstel dezer fout te nemen, die de Belgische neutraliteit en goede trouw compromitteert. SOFIA, 27 October. De koningin leidt per soonlijk den sanitairen dienst te Philippopel en werkt zelf als verpleegster bij het verzorgen der zieken. PETERSBURG, 27 October. Het Roode Kruis stond een millioen roebel toe voor de zieken en ge wonden der Balkanlegers. CETTINJE, 26 October. De Servische en M011- tenegrijnsche legers hebben zich gisteren bij Sie- nilza vereenigd. De ontmoeting was zeer hartelijk. NANTES, 27 October. In zïjini redevoering ter gelegenheid van den feestmaaltijd te zijner eere aangeboden, zeide Poincaré: „Frankrijk heeft de hulp noodig van alle republikeinen en het ver trouwen van alle Fransehen. bij zijn moeilijke taak. De minister herinnert aan het feit, dat Frankrijk in weerwil van. do vredelievende verzekeringen van Bulgarije, de openstelling van de Fransche geldmarkt "Voor een Bulgaarsche leening tot oen later tijdperk verschoof en om rekening te toon den met. de rechtmatige wenschien der Bolk an vol ken, het voorstel Berchfloid! steunde en vervolgens om een dreigenden oorlog, te bezweren en bij mislukking dezer pogingen de vq&ndeliijkheden1 tot een bepaald terrein te beperken. De ingewikkeldheid van het probleem maakte een algemeen overleg noodzakelijk, opdat de te genstelling der belangen niet ontaardde in mee- ningsverschillen en conflicten. Het initiatief van Frankrijk eh van diens' vrienden en bondgoooteh werd begrepen door alle kanselarijen en een uit wisseling van denkbeelden heeft nog dagelijks plaats, waardoor het mogelijk is, gemeenschappe lijk den loop der gebeurtenissen gade te blaan, om ten eventueelen, misschien reeds nabij zijnden insséhenkomst te vergemakkelijken. Wij blijven nauw met het verbonden. Rusland en het bevriende Engeland door niet Ie breken banden vereenigd. Wij kunnen respectievelijk een voorkeur hebben, maar niets kan onze overeen stemming breken. Wanneer al een geoeelte dei- openbare meening: zich ongeduldig toont, zuilen niettemin de drie regteeringen kalm en koelbloe dig blijven samenwerkten. Wij! vinden !n deze vriendschapsverhouding1 den besten waarborg voor de hoop, dat de oorlog tot den Balkan beperkt zal blijven en in zijn loop gestuit zal kunnen wor den bij het eerste gunstige oogonblik. Maar de tegenwoordige gebeurtenissen toonen dat ieder «ogenblik de kalmte der wereld gevaar loopt verstoord te worden door plotseling' ingrijpen van onberekenbare machten. Voor het bewaren van den vrede moet men geduld oefenen en energie aan den dag leggen en al de fierheid tonnen van ten volk, dat niet den oorlog' wil, maar dat hem evenmin vreest. De volken moeten bereid zijn op alle gebeurlijkheden en vooral hun g-heel'e plicht jegens het vaderland aanvaarden op straffe van het gevaar tot verval te geraken. Gedurende het laatste jaar in een uur van gevaar was Frankrijk het voorwerpi der bewon dering van de geheel© wereld wegens de kalmte van zijn houding'. Deze periode mag echter niet door een inzinking gevolgd worden. Frankrijk moet altijd dezelfde waardige houding in acht remen." Poincaré besluit met een beroep te doen op het vertrouwen van Frankrijk en op- üe va- 0eii a ndsHevendé eendracht van eien groote vre delievende natie, die trouw blijft aan haar bond genootschappen, ein vriendschapsbetrekkingen. LONDEN, 28 Oct. Men verneemt, dat 30.000 man van de Marine-reserve onder de wapenen zijn geroepen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Oct 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Nice. Laagste barometerstand 737.1 te Lerwick. Verwachting tot den volgenden dagkrachtige tot stermachtigen tijdelijk afnemende zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. St. PETERSBURG, 26 Oct. Vertrokken s.s. »Ethyl", kapt. C. Tettaer, geladen met papierhout, naar Schiedam. SCHIEDAM. 27 Oct. Binnengekomen van de hai'ingvisscherij de logger, SCH. 255 »Martina" sch. L. van der Zwam, met 24 last, 4e reis SCH. 232 «Minister Modderman", sch. C. de Graaf, met 21^ last, 3e reis28 Oct. SCH 10 «Pollux" sch. W. Mos, met 20 last, 3e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 28 Oct. 1912. Moutwijn. Officieele noteering vaa de Commissie uit du Kamer van Koophandel voor de Beurs. 24 Oct. f I7y4 A. 1, WITTKAMEE, Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spiritus. 26 Oct 17*/* 21 Vt 223/4 2.10 28 Oct. 17 21-/4 223/4' 2.20. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 26 Oct. 28 Oct. f 25i/2 a i 253/4 f 25'/4 a f 25s/« f 191/a k ffl9'/j a f 19»/* f 12- a fl2>/, f 12a f Stemming op hedenkalm. PARIJS, 26 Oct. Spiritus: gedruktper hectoliterper Oct. fr. 48 betaald, per Nov. fr. 45.75 dito, per Nov./ Dec. fr. 46 dito, per 4 eerste md. fr 46.50 a 46.75, per 4 md. van Mei fr. 47.75 a 48 betaald. HEVe-YORK, M a i sWestern Dec./Maart. 26 Oct. 593/4 25 Oct. 591 /a CHICAGO. Mais r Dec. Mei Juli Sept. 26 Oct. 531/2' 523/4 53 25 Oct. 531/2 525/g 523/4 Rogge prijsh. Loco 26 Oct. 681/3 25 Oct. 681/2 Beurs van Amsterdam. Maandag 28 Oct. CarrenSteels 75Vg Atchisons 1073/4Den vers 21 '/4 Eries 33s/a Kansas gew. 273/4 Roc. ky's 257/gSouth Pac. 1083/, South Rails 285/, c Unions 168WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 155Handelm. resconto A'dam Deli A'd. Serdapg Deli- cult 133'/4 Krapoh Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli 363. Kon. Petr 504Enim 208Perlak Sumpal 182'/4 Z. Perlak Prolongatie 37lt. v.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3