Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Binnenland. Kunst en Letteren. De Turken zouden gister een aanval op Prisj- tina gedaan hei/ben., Over den uitslag worct niets gemeld. Telegrammen uit het hoofdkwartier van het Servische -leger melden o. a. bet volgende: 1 Hoe groot de paniek was onder de Turnen door de nederlaag in den vreesetijiken siag bij Koeman o w:o ontstaan, kon men eerst beoon.'eelen bij de bezetting van Uskub. De door een pLo.t- selingen schrik bevangen Turken trachtten in krankzinnige haast aan de vervolging der Ser viërs te ontkomen en vochten onder elkaar om de middelen ter otntkoming. Velen werden hij (ie razende worsteling om plaatsen in de spoortrei nen en om allerlei soorten van voertuigen ge dood. Zoo overhaast was hun vlucht, dat zij 98 veldkanonnen, 15 houwitsers en een groot'., hoe veelheid spoorwegmaterieel moesten achterlaten.. De vervolging der Turken werd voortgezet tot aan het Zuid-Oostelijk gedeelte van Uskub. Do Serviërs naderden de op de vlucht geslagen Tur ken op het plateau Owtsjepolje, waar een! hevig gevecht plaats had. De Turken leden opnieuw een nederlaag en hervatten, na groote verliezen te hebben geleden, hun vlucht. De Serviërs bezetten later Saintniklola, dat Ongeveer halverwege Owts jepolje en Isjtip ligt. Een patrouille, die een verkenningstocht naar Kal'kandelen heeft ondernomen, heeft gemeld, dar de stad door de Turken, die op Monastir terug trekken, geheel ontruimd is. In dé streek die zij doortrokken wisten velen niet hoe spoedig zij zich met de wapenen in de hand zouden over geven. In alle steden van dit district heeft men de witte vlag gehescihen. Een ander bericht uit het hoofdkwartier meldt, dat de Serviërs in het gevecht bij Weri/owits 25 clooden hadden en 6 gewonden. Duizend Alb i- ncezen werden gevangen genomen met kanon nen. Vierduizend geweren wierden buit gemaakt. Na de bezetting van Werizowits zetten de Ser viërs hun opmarsch naar Kossofwo voort en na men zij Katsjanik. Ondanks de enorme inspan ning is hun uithoudingsvermogen intact gebleven Door de krachtige wijze, waarop de krijg me- öi'ijven van het begin af zijn aangepakt, is de strijdvaardigheid' van alle Servische troepen uit stekend De M on tetoeg'rijnen. De aanval op> Skoetari wordt nog voortgezet,. De Mointenegrij'nsche troepen hebben de stad Plewlje (10 K M. van de Bosnische grens) in het Sandzjak bezet De Turken hebben getracht belangrijke stellin gen, door de Montenegrijnen bezet, te heroveren Zij werden echter teruggeslagen De Turken. De Turksche minister van oorlog heeft gister geseind, dat de stellingen der Turkschei strijd macht bevredigend zijn. Hij' verwacht over twee dagen een Beslissenden slag. Hilmi bei, die het bevel voerde over de ieger- afdceling bij1 Kirk Kilisse in den nacht van den 22?ten op den 23sten October en die de Bulgaren groote 'verliezen heeft toegebracht, is, tot den rang van brigade-generaal bevorderd. Egypte en de B alkanstaten. De aSabah" meldt, dat de Egyptische regeering hare betrekkingen met de Balkan-staten heeft afgebroken en den consuls van deze staten bun paspoorten heeft thuisgestuurd. Zoodra de moge lijkheid van een aanval van de Grieksche vloot niet meer zal bestaan, zal Egypte, indien de Porte dat noodig verklaart, aan de Balkanstaten den oorlog verklaren. Het Egyptische leger telde in 1910 op papier 138 Engelsche en 709 inlandsche officieren en 18.381 man. De ruiterij bestaat uit 4 eskadrons (1 Engelsche, 4 Soedaneesche) tezamen 27 officie ren en 007 mapschappende infanterie uit 9 Egyptische bataljous en 7 Soedaneesche bataljons, tezamen 345 officieren en 10.318 man. Dan is er een korps kameelruiters van 29 officieren en 750 man en een bataljon Arabieren (500 man). De artillerie telt 1 batterij veldartillerie, 4 batterijen berggeschut en 3 garnizoenscompagnieën. F ransche oorlogsschepen. Volgens de sTemps" zou de Fransche regeering hebben besloten om drie schepen naar de kust van Klein-Azië te zenden. Deze schepen zouden gister Toulon verlaten met bestemming naar Bei roet, waar zich de twee Fransche oorlogsschepen, die thans voor Samos liggen, zich bij hen zullen voegen. Roemenië. Uit Roemenië wordt gemeld Onder Voorzit terschap van den koning is een ministerraad ge houden. Over de besluiten die genomen zijn, is een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat het Rumeensche leger niet gemobili seerd zal worden. Desniettemin geldt, zoowel in militaire als politieke kringen de mobilisatie voor een uitgemaakte zaak. De bevolking verwacht haar oogenblik en zij zal ongetwijfeld binnen eenige dagen plaats hebben. Uit vele militaire maatregelen, die in den laatsten tijd genomen zijn, kan men plannen van de regeering opmaken. Een telegram van den Riussischen tsaar. Volgens berichten uit particuliere bron, zonu cte tsaar aan koning Peter van Servië en aan uen kroonprins, ter gelegenheid van de inneming van Uskub, zijn geluk wens c hen. De Grieken. Op bevel van den generalissimus, werden overal óp het bevrijde grondgebied civiele autoriteiten aangesteld. D» voorioopigo hoofdstad i,s Cotzani. Bij de godsdienstplechtigheid tot viering van den val van Kirk-Kilisse, sprak de Metropolita.an dien koning aan als den eersten keizer van het nieuwe Grieksche orthodoxe rijk, dat r-p de ruïnen van het ineengestorte Ottomaansche rijk' zal ver rijzen. Allerlei berichten. Men verwacht te Constantinopel tegen Donder dag de vorming van een nieuwe kabinet-Kiamil pasja. Iu het kabinet komen als nieuwe leden Resjid, Akif en Ferid pasja. De minister van buitenlandsche zaken en Nazim behouden hun portefeuille. In de afgeloopen week zijn uit New York in het geheel 11,000 Grieken en 2400 Serviërs naar hun land teruggekeerd. De ex-sultan »Abdul Hamid, is gisteravond te Constantinopel aangekomen en naar het paleis aan den Bosporus gebracht. Uit Belgrado wordt aan de »Vossische Zei- tung" geseind Het gemeentebestuur van Belgrado heeft last gegeven het woonhuis, dat indertijd prins Euge- nius van Savoye te Belgrado heeft laten bouwen, af te breken, opdat daarmede ieder spoor van de bezitting van Belgrado door Oostenrijk verdwijnt. De bladen te Belgrado gaan voort tegen Oosten- rijk-Hongarije op te hitsen. CHINA. De Petersburgsohe „Retste'h'-' Verneemt uit Tsc'ni- ta (Mongolië), dat de onderkoning van Mant-ï- joerije de Mongoolsche vorsten heeft aangespoord tot onderwerping en aansluiting aan China, waar bij hij hun er op wees1, dat Rusland thans door den Balkan gebonden was, en hen niet zou kun nen helpen. JDe Mongoolsche vorsten zouden reeds ten deputatie naar den onderkoning hebben ge zonden en hun troepen zouden zich in groole menigte aan de Chineezen overigeven. het advies van de gezondheidscommissie en u-n inspecteur van de Volksgezondheid stellen E. en. W. voor dezen dienst te vestigen in heit admi nistratiegebouw van. de nieuwe gasfabriek'. Verder stellen B. en W. voor hun college te machtigen een oproeping te dioen van sollicitan ten naar de betrekking van directeur van den keuringsdienst dpi een jaarwedde van E 2590. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Oct 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.7 te Nice. Laagste barometerstand 734.2 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmeest stormachtige tot krachtigen westelijken tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Volksbadhuis. In de week van 2026 Oct. 1912 wer den genomen 403 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 54 regen 30 regen 270 school kinder a 5 ct. 29 Op zijn daartoe gedaan verzoek, is aan den heer F. Timmermans door Burgemeester en Wethouders eervol ontslag verleend, met in gang van 1 December a.s., als klerk ter gemeente secretarie afd. A. Door Burgemeester en Wethouders is de heer A. Koper, adjunct-commies ter secre tarie, afdeeling Financiën, tot commies bij die afdeeling bevorderd. De heer D. E. Nieborg, klerk 2e klasse ter Secretarie, afdeeling A., werd bevorderd tot klerk le klasse. clarinet, faglot en hoorn, ten geboorte gebracht. Deze twee nummers gaven wiel een bewijs, nat het orkest over goede krachten beschikt. Er werd zeer zuiver en klankvol gespeeld. Mej. Feltzer kreeg' na dte pauze gelegenheid het publiek te doen genieten van ha,ar bizonder voorname ontwikkeling als pianiste. In het Kon- zcrtstück F-moIl" van Weber, voor plano,-solo met orkest, kwam haar prachtig' spel volkomen tot zijn recht. Hel. is dan ook geein wonder, dat haar een prachtig bloemstuk werd aangeboden. Het was alleszins verdiend. De laatste nummers van het programma, uit gevoerd door het orkest, waren: „Liebestraum nach dem Balie" vain A. Czibulka en ,Ouverlüro zu Dichter und Bauer" van Fr. v. Suppé. Veel succes had het orkest met deze nummers. Een warm en langdiurig applaus bewees, dat zij zeer in den smaak vielen. Den heer Feltzer, den bekwamen dirigent, telg een woord van lof niet onthouden worden voor de uitstekende leiding van het ensemble De fraaie lauwerkrans, hem ten geschenke aan geboden, was Wel het beste bewijs, dat zijn pres taties ton zeerste worden gewaardeerd. Moge „L. van Beethoven" dezen winter meer dere van soortgelijke concerten geiven. Het orkest kan er van overtuigd zijn, dat zij!, evenals gister avond, een flink bezoek zal' hebben t'ei ver wachten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 29 Oct. 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 14 leden. Afwezig de heeren Koopmans, Schreuder, de Graat, met kennisgeving, Briel Sasse, Nolet, v. d. Meer, v. d. Velden, Ris en Kavelaars. De vaststelling der notulen van de vergaderin gen van 8 en 22 October wordt aangehouden. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat sedert de vorige week zijn ingekomen Van den heer T. S. Goslinga schrijven, waarin hij mededeelt zijne benoeming tot lid van de commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis niet te kunnen aannemen, aangezien de desbetreffende verordening de bepaling behelst, dat de twee Raadsleden, die in deze commissie zitting hebben, moeten worden gekozen buiten het dagelijksch bestuur. Kennisgeving. De heer v. d. Meer komt ter vergadering. Van den vice-president van den Raad van State, Voorzitter der afd. voor geschillen van Bestuur, oproeping voor de vergadering op 30 October a.s., waarin verslag zal worden uitgebracht in zake het beroep, ingesteld door H. Jansen, tegen een uitspraak van Ged.-Staten van 23 Juli 1912, waarbij goedkeuring werd verleend aan het plan van uitbreiding voor het Noordelijk deel der ge meente, vastgesteld in de Raadsvergadering van 28 November 1911. B. en W. hebben een gemachtigde voor deze vergadering aangewezen, ten einde de belangen der gemeente te bepleiten. Aangenomen voor kennisgeving. De heer Nolet komt ter vergadering. Van J. H. Romein, bericht, dat hij zijn be noeming tot onderwijzer aan school D aanneemt. Kennisgeving. Agenda. Jaarweddenverhooging, 1. Voorstel tot wijziging der verordening re gelende de jaarwedden van de leeraren en beamb ten aan de openbare scholen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs te Schiedam (Gemeenteblad no. 4 van 1910), naar aanleiding van adressen der leeraren van het Gymnasium en die van defioo- gere Burgerschool. Hierbij wordt tevens behandeld het voorstel van den heer Houtman c.s., om uit de verordening bij art. 2 weg te laten, b. voor den leeraar in handteekenen f 105, ten einde daardoor tegemoet te komen aan het verzoek van den betrokken leeraar. 2. Verzoek van den heer J. A. Hingman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, waarin gevraagd wordt om zijn salaris als leeraar in handteekenen gelijk te stellen met dat der overige leeraren, met advies van B. en W. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De heer de Bruin zegt, dat, bij nader onder zoek, zijn meening niet veranderd is, dat een hooger salaris voor de leeraren niet gewettigd is. Hij heeft nagepluist in de Begrooting welke sala rissen er nu reeds worden betaald. Buiten den rector en den conrector, worden er salarissen genoten van f2700 en f3100. Er is dus de groot ste voorzichtigheid geboden bij de salarisregeling der leeraren. Ten opziffhte van de salarissen der onderwijzers en andere ambtenaren is de voorge stelde verhooging onverantwoord. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. Hij merkt voorts op, dat hij in de vorige ver gadering heeft gezegd, dat in 1912 de gemeente een buitenkansje heeft gehad door f7000 meer te krijgen van het Rijk voor het onderwijs. Het is hem gebleken, dat dit niet in 1912 maar op de begrooting van 1911 is vermeld geworden. De heer Goslinga, wethouder van onderwijs, betoogt, dat de salarissen der leeraren niet ver geleken moeten worden met salarissen te Schiedam betaald, maar met de leeraarssalarissen in andere steden. In Amsterdam en Rotterdam klimmen zij op tot f3800; de beste krachten gaan dus van hier naar die steden, hetgeen tengevolge heeft gehad dat B. en W. met die nieuwe regeling zijn geko men. Spr. ontkent, dat het bedrag, door den heer De Bruin genoemd, zulk een groot buitenkansje voor de gemeente is geweest men had de school gelden vödr het meerdere subsidie werd genoten, verlaagd, zoodat de vermindering der ontvangsten daartegen opwoog. Aan de orde komt nu art. 1 der ontwerp verordening. De heer Evers zegt, dat hij de argumenten TURKIJë. Op Carpatho», Calymnos en andere eilanden in de Egeïsche Zee, hadden meetings plaats, waarin jegens Italië en de mogendheden gepro testeerd werd tegen het teruggeven van deze eilanden aan Turkije en zelfbestuur g'eëischl werd. Uitslag verkiezing in Ommen. Bij de gisteren in het district Ommen gehouden herslemming, is tot lid van de Tweede Kamer gekozen ter vervulling van de vacature or. A. Kuyper de heer M. baron Mackay (Chr.- Hist.), met 4305 stemmen. Op mr. H. van dieT Vegte (antirev.) waren' 3551 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming waren er 7040, thans zijn er 7856 geldige stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming verkreeg mr. Van der Vegte 3440, baron Mackay 1888, mr. D'. Fuck (U.-L.) 1406, en d'e beer A. B. Kleerekbper (S. D. A. P.) 306 stemmen. Bij de verkiezing in 1909 verkreeg van. de 7250 geldige stemmen dr. Kuyper er 4141, en de heer H. W. Teesselink (U.-L.) er 3109. Souvereiniteit Tripoli. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt, ter algemeene kennis dat Nederland ae souve reiniteit van Italië over Tripoli en Cyrenaika heeft erkend. Het Kamerlid Van Doorn naar Indië. Naar ons wordt medegedeeld is de afgevaar digde voor Gouda in de Tweede Kamer, jhr. mi. W. Th. C. van Doom, voornemens een bezoek te brengen aan Nederlandsch-Indië. Zijn vertrek is bepaald in het begin der maand December. (G. Crt.). Oost-Indië. Be correspondent van de „N. R. Crt." te Ba tavia seint: Ooik te Cherib'on zijn er botsingen tusschen Arabieren en Chineezen voorgevallen. Twee Chi neezen en één Javaan zijn daarbij" gedood; er vielen 23 gewofodten. De tokoS zijn gesloten. En later: Van morgen hebben de relletjes te Gheribmt zich herhaald. Drie personen zijn daarbij gedood. De Balkan-oorlog. De kapitein WitterC van Hooglandt bevindt zich nog altijd met buitenlandsch verlof te Bucharest in afwachting dat 'hem door het Bulgaarse!»: gouvernement vergunning wordt verleend om als militair attaché van Nederland de krijgsverrichtin gen Van het Bulgaarsöhe lteger te volgen. Tevens verneemt men, dat een detacheei ing van een Nederlandsch officier hij! het Turksche leger niet te verwachten is. Met de mailboot Mecklenburg arriveerden gis teren te Vlissingen 40 leden van het Engelsche Rooae Kruis, die 300 colli bagage hadden. Zij zijn via Triest naar het oorlogsveld vertrokken. Gemeentelijke Keuringsdienst. Bij den Gemeenteraad van Deventer is van B. en W, een voorstel ingeikomen om tei besluiten tot die instelling van een gemeentelijken keurines- dienst voor eet- en drinkwaren. Overeenkomstig Heden herdacht onder Vele b i ij k e, n van belangstelling de werfknecht T. J. Pronk van de firma v. d. Eist Co., houthandel alhier den dag, waarop hij voor 50 jaren bij deze firma in dienst kwam. Heden-morgen werd hij op het kantoor op re.'hl feestelijke wijze begroet en toegesproken door den heer G Odé, commissaris van do N. V. en den directeur, den heer F. van Waas. Hem wen. als blijk van waardeering een couvert overhandigd. Het kantoorpersoneel bood hem een prach tige reigulateurklok ten geschenke, aan Met een toespraak van den werfbaas werd hem, na mens het gezamenlijk verder personeel, als blijk van collegialiteit een leuningstoel' met rookstel overhandigd. Ten huize van dien jubilaris werd het fees: meer in intiemen kring gevierd'. Hij' ontving daar nog tal van blijken van belangstelling in zijn gouden feest. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 30 Oct. 6.28 v.m., 6.44 n.m. DIT VLAARDINGEN. B: en W. der gemeente Vlaardingen hebben den slager A. Zijdenbos, aldaar, vergunning, ver leend tot het verkoopen van Argentijnsch vleesch. Naar we vernemen, wordt dit vleesch betrok ken uit Amsterdam, waar het rechtstreeks wordt aangevoerd uit Argentinië. lie V rjjzinnig-Diemocratischo Kiesvereemigin'g al hier heeft met algemeene stemwen candidaat ge steld voor de Provinciale Staten (vacature-IJzer- mans) mr. S. J. L. van Aalten Jr., te Rotterdam, voor welke candidatuur aan de andere vrijzin nige organisaties in het district steun zal worJcn verzocht. DIT ROTTERDAM. Gisteren zijn te Rotterdam voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad voor district III candidaat gesteld de heeren C. van Dorp (lib."), C. J. A. Bartsch (S. D. A. P.) en J. A. A. Ver beek (R.-K.) Gisteren is er eten' aanv'ahlg gtemaaikt ïnlet het iris tal leeren van dte draadlooze telegraaf Op het drijvende glabduw vajn! de rivierpolitie, ligg.'nde in de Parkhaven alhier, en! op de beidei boden bij dezen tak van politie in gebruik. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot Stationchef te Hoek van Holland' de heer II. van Aller te Amsterdam. Concert „L. v. Beethoven". In de dichtbezette concertzaal van „Oaeon1 heeft gisteravond het symphonie-or'kest „L. Van Beethoven" oen uitnemjepd geslaagd concert ge geven. i De eerste afdeeling van het programma om vatte: „Ouvertüre zur Oper Titus" van W. A. Mozart, „Jenaer Symphonie" (C.-dur) van L. v. Beethoven, beide voor orkest ein> Capriccio bril jant" van F. Mendelssohn Bartholdie, voor piano solo met orkest. Het «kest g'af blijk deze nummers uitstekend te hebben ingestudeerd. Vooral da „Jenaer Sym phonie" leverde fraaie momenten op, waarbij het voortreffelijk samenspel' zeer viel te roemen Na de pauze werd „Menuett" van W. A. Mo zart ten „Rondo" van J. Haydn, voor fluit, hobo,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2