V erspreide berichten. Binnenland. Gemeenteraad, Stads- en Gewestelijk Nieuws. b'eaichten uit Mustafapaoba, waar hij zich thans bevindt, de volgende beschrijving van hetgeen er op het otorlogsterrein in de laa,tste etmalen is voor gevallen 'Het plan van de Bulgaarsche troepen is ongc ©venaard en overtreft, vooral wat hun taktiek be treft, alles wat men voor mogelijk hield. Infanterie loopt zonder eenigie concessie aan moderne taktische bedenkingten storm met de ba jonet op, onmiddellijk na haar taktisch optreden. Vierhonderd pas en nog verder van de vijandelijke linie verwijderd, staan geheele regimenten in de vuurlinie op en werpen zich met een enkelen onweerstaanbaren aanloop zonder verder halt te houden en zonder te vuren, niet gevende om eenige dekkingen, op den vijand. Een ieder wil letterlijk de Turken met het mes te lijf en de officieren zijn machteloos tegenover deze exaltatie van hun soldaten. Pogingen om de troepen terug te houden, zijn vergeefs. Een regiment, dat nog niet in de vuurlinie was gekomen, doch als reserve volgde, wierp zich alleen op het commando van een onderofficier met woest geschreeuw op üen vijand, zonder op de hoofd-commando's en andere be velen van de officieren te letten. Met denzelfden geest zijn de nieuw gevormde reserves van de <ier- dte lichting bezield, die in hun burgerkleed mg nog zijn, alleen met geweer, bajonet en patroon- tasch Al de bergdistricten leveren regimenten, waarvan het soldatenmaterieel weergaloos is wat geestvervoering betreft. De Bulgaarsche leger- en troepenaanvoerders, ondersteund doojr een uit nemend officierskorps, houden rekening met dezen geest van de troepen en beschouwen het alleen als hun taak de troepen de goede richting te wijzen. He strijd van Dinsdag had de Bulgaren zoowel hij Doenar Hiss ar als bij Loele Boergas voordeden gebracht, doch deze had nog geen beslissend karakter, daar de Turken alle beschikbare reserve bijeengebracht hadden om het verder opdringen van de Bulgaren tegen te gaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In financieele kringen te Budapest verluidt, dat de Hongaarsche minister van Financiën mot de Rothschildgroep onderhandelt over de uitgifte van. een nieuwe 41/2 leening. De Italiaansche minister van buitenlanaschc zaken, markies di San Giulianq, is Zaterdagmiddag om 5.20 uur met den expresse-trein HomeBerlijn naar Berlijn vertrokken:. Aan het station waren de Duitsche gezant en de onderstaatssecretaris vorst di Sealea bij het vertrek tegenwoordig. Te Kiel is Zaterdag' tijdens oefeningen in het leggen van mijnen, die uitgevoerd werden door een boot, behooxende bij1 den pantserkruiser „Yoick", tengevolge van een onvoorzichtigheid een mijn .ontploft. De ontploffing was zeer hevig. Gedood zijn: luitenant-ter-zee Jacobsen, een botol- mansmaat en twee matrozen; meerdere personen zijn gekwetst. De hoot is gezonken. Van den lui tenant ter zee Jacobsen werd het hoofd van den romp gescheiden. Door de bemanning van den pantserkruiser „Go- ben" werden de dooden en gewonden naar den wal gebracht. Te Basel zal tussohen 24 en 29 December een internationaal socialistisch congres gehouaen worden tegen den oorlog. De Paus heeft aan den bisschop van Luxemburg, mgr. K0pp.es1, een brief gezonden, waarin diens houding' tegen de Schoolwet ten zeerste wordt geprezen. De H. Vader verwerpt de beginselen dier wet en betreurt de daaruit ontstane gevolgen vo.or de christelijke opvoeding. Hij hoopt op een spoedige verandering der wet. Het bericht dat ook! Rumienië een mora torium zou afkondigen wordt ambtelijk tegenge sproken. Griekenland zal, naar uit Athene gemeld wordt, een serie herinneringspostzegels, betref fende den oorlog uitgteven. De voorstelling zal zijn: Een arend houdt een adder in zijn bek en met zijn klauwen verscheurt hij1 het dier. Dit beeld laat aan duidelijkheid zeker niets te wenschen over! De Amerikaansche vloot heeft ook een ernstig ongeluk te boeken. Aan boord van hel slagschip „Vermout" te Norfolk (Virginia) is een ketel ontploft. Zes main kregen brandwonden; twee matrozen verkeeren in levensgevaar. Openbare leeszalen in Zeeland. Do gemeenteraden! te Middelburg! en te Vlissin- gen hebben subsidie uit de gemeentekas toege staan voor de oprichting van openbare leeszalen in die gemeenten. verantwoord de zuivere opbrengst, van de boe ter. en verbeurdverklaringen, voortvloeiende uit overtredingen van de wetten op de directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Voor het aan houden en opbrengen van vreemde sluikers blijft echter de premie van fö (in bijzondere gevallen gtehandhaafd. Wat de deurwaarders aangaat, de laatste baten vervallen, welke zij nog uit de vervolging in zake directe belastingen genoten. Daartegenover wordt aar. iederen deurwaarder voor zooveel noodig door den minister een vaste jaarlijkse tie som toege kend: a als vergoeding voor de kosten van kan toorbehoeften en voor schrijfloon, en b. als ver goeding voor re-is- en verblijfkosten. De minister van Financiën zal, in afwachting van nadere regeling van hun bezoldiging, de amb tenaren voorLoopig een vaste toelagte kunnen toe kennen tot goedmaking van het verlies aan inkom sten, dat uit de toepassing van dit besluit voort vloeit. Belastingadministratie. Bij Kon. besluit van 22 October zijn met, ingang van 1 dezer, vervallen verklaard allte bijzcin.erc belooningen aan ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, voor het verrich ten van bepaalde werkzaamheden toegekend. Wordt aan die ambtenaren opgedragen in hun ambt diensten te verrichten ten belhoeve van bru ten de administratie staande personen of lichamen, dan wordt de deswegte betaalde vergoeding aan het. rjjik. verantwoord. Eveneens wordt a,an het rijk Het Nederl Roode Kruis en de Balkanoorlog. Gistermiddag 4 uur is het geheele personeel van de naar Griekenland vertrekkende ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis in het Pa geshuis, Lange Voorhout in Den Haag bijeenge komen. De ambulance zou hedennamiddag kwart voor vier per extra-trein, bestaande uit één slaapwa gen en zes goederenwagens, van het station Staatsspoor te 's-Gravenhage vertrekken. De regeeringen hebben door diplomatieke tusschen- komst, faciliteiten voor de douanen verleend, en de spoorwegmaatschappijen hebben zeer aanzien lijke verlaging van de tarieven toegestaan. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gaf geheel vrij vervoer. 21 personen gaan met de ambulance mee. Volgens de »Tel" zou dr. Hijmans, assistent van prof. Lanz, naar Servië vertrekken. Dr. J. Schoemaker deelt aan de sNieuwe Ct." mee, uit Belgrado van dr. Van Tienhoven bericht te hebben ontvangen, dat hij door het Servische Roode Kruis met groote hartelijkheid ontvangen en terstond aan het werk gezet was. Er waren 4000 gewonden aangebracht260 kreeg onze land genoot onder zijn hoede. De ïNieuwe Ct." meldt nog, dat de heer De Jong, arts, vroeger aan het gemeenteziekenhuis in den Haag, ook plan heeft naar Servië te ver trekken. herhaalde stemmingen, tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten vacature- IJzermans gekozen de heer Vriens. De Bond van Antirevolutonaire Kiesvereenigin- gen in het district Vlaardingen besloot de candi- datuur der Centrale R. K. Kiesvereeniging krach tig te steunen. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Munchen. Laagste barometerstand 752.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zachter. Straatafsluiting. Volgens voorstaande kennisgeving is vanaf morgen (Dinsdag) tot nadere aankondiging de Hoogstraat (tusschen Korte Dam en Appelmarkt) voor het verkeer met rij- en voertuigen afgesloten. Toewijzing. Bij de gehouden inschrijving voor griend'irout, en mandenmakersteen, is door het gemeentebe stuur toegewezen aan de heerem C. Klein ie Sliedrecht perceel 1, 2 on 3, van het griendgewas voor de som van f 2961D. Keuzekamp, Schiedam -j- 300 bos grauwe teen voor 't mes, voor f27.27 per 100 bos; M. C. M. de Groot, Schiedam -J- 200 bos roode teen, idem, voor f 16.60 per 100 bos; A. Schipper te Oud-Beierland voor -J: 1100 bos grauwe stokteen voor f 27.89 per 100 bos en Voor 400 bos roodle stokteen voor f 17.76 per 100 bos. Concert. Het Dubbel-Mannenkwareet nEuterpe" zal Maandag 11 November a.s. in »Musis Sacrum" een concert geven, met medewerking van de na volgende solisten de heer J. Scholte (bas-bariton) te 's-Gravenhage, Mej. F. Pluyra (piano) alhier, en de heer M. F. H. de Haas (viool) uit Rotter dam. (verbeterd bericht) Hoogwater te Schiedam: Nov. v.m 0.33, n.m. 1.21. Door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is, in de plaats van wijlen den heer J. H. Bertels, tot lid van het R. K. Parochiaal Arm bestuur benoemd de heer G. M. A. Melchers Th.zn. Voortgezette Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 31 Oct., des namiddags 2 ure (Vervolg.) Gemeente-beg rooting. Uitgaven. Aan de orde komt nu volgn. 195kosten der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. De Voorzitter zegt, dat die kosten in plaats van op f200 ad 1450 moeten worden uit getrokken, dus vermeerderd met f250. Dat is niet in de sectiën besproken 't is alleen medegedeeld de gemeente-begrooting was klaar en de com missie voor de Arbeidsbeurs kwam met hare be grooting eenvoudig te laat. De heer W i 11 k a m pf vraagt nadere inlichting. De Voorzitter vraagt of iemand de be grooting der Arbeidsbeurs kan toelichten, de heer Smit bijv. De heer Smit zegt, dat hij geen lid meer is. De heer «ar Kavelaars is plaatsvervangend voorzitter, maar komt bijna nooit in de commissie hij heeft de beraadslaging niet bijgewoond. De Voorzitter zegt, dat, voor zoover blijkt, het hoogere bedrag is bestemd voor het aanschaf fen van een fiets en het zenden van een afge vaardigde naar de vergadering van de Vereeni- ging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen. De heer Wittkampf, toont zich nog onvol daan door de verkregen inlichting. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, meent, dat men dezen post zoo kan laten en de opgaven in de begrooting der Arbeidsbeurs nog eens nazien. De Voorzitter stelt dan voor, dezen post zoo te laten komt de nood aan den man, dan kan men het meerder noodige altijd uit de on voorziene uilgaven putten. In behandeling komt nu volgn. 196kosten van verzekering tegen werkloosheid f 100. De Voorzitter zegt, dat hier het verlangen is geuit om het beheer der twee betrokken in stellingen in één hand te leggen. Met den voor zitter en het bestuur der Commissie voor de Ar beidsbeurs is te dezer zake overleg gepleegd, maar de conclusie is geweest, de twee instellingen voor alsnog gescheiden moeten blijven. Volgn. 196214 worden vastgesteld. Bij volgn. 215: kosten voor het voeren van ge dingen, zegt de Voorzitter, dat de post met f250 moet verhoogd worden wegens kosten van het proces in zake het Fabrifonds. Volgn 215 216 worden goedgekeurd. Volgn. 219, de post onvoorziene uitgaven, wordt nog aangehouden. Volgn. 220—229 wordt goedgekeurd. Aan de orde komen nu de memorieposten. De heer Wittkampf stelt voor een memo- riepost uit te trekken voor houten bevloering van de Koopmansbeurs, opdat deze zaak niet uit het oog worde verloren. De heeren Lagerwey en mr. Kavelaars onder steunen dit voorstel. De wethouder van Financiën, de heer Lager- w e ij, zegt, dat hij 't toch eigenlijk beter vindt, deze zaak op de vragenlijst te plaatsen. B. en W. uit te noodigen haar nog eens onder de oogen te zien en na ingewonnen inlichtingen den raad van advies te dienen. Alleen langs dien weg ziet hij eene oplossing van de kwestievan een memorie- post verwacht hij dat allerminst. Overal zijn de Beurzen ten gerieve van het bezoekend publiek ingericht en al eischt men hier niet de weelde die te Amsterdam heerscht, eenige faciliteit mag het publiek toch wel geboden worden. De heer W i 11 k a m p herhaalt, dat hij alleen een memoriepost voorstelt, opdat de zaak niet uit 't oog worde verloren. Hij begrjjpt dat als de be- grooling niet meer zoo nijpt, 't er op aan komt aan dezen wensch te voldoen. De kosten kunnen dan wel zeer geschikt uit buitengewone uitgaven bestreden worden. De bekapping is indertijd ook met eenige moeite tot stand gekomen verschil lende Beursbezoekers hebben toen de gemeente een bedrag tegen lage rente aangebodenspr. vertrouwt dat ook aan dezen wenscht ten slotte wel zal worden voldaan. De wethouder, de heer Lagerwey, merkt op, dat toen de glazen bekapping van de Beurs tot stand kwam, er nog geen Beursbelasting be stond: de Beurs vrij was, behoudens de retributie voor het ontsluiten van het hek. Voor de Beurs belasting moet iets worden gegevenspr. blijft er dus op aandringen B. en W. te verzoeken den Raad nader van advies te dienen. De heer Wittkampf, volhoudend dat de kosten uit buitengewone uitgaven moeten bestre den worden, wil zich dan wel bij het voorstel van den heer Lagerwey neerleggen. De Voorzitter merkt op, dat, als B. en W. te dezer zake advies hebben uitgebracht, men dan zelf kan zien, hoe deze aangelegenheid financieel moet geregeld worden. Dinsdag 5 De heer No] et vraagt dan, aan 230 toch nog een memoriepost toe te voegen als 230a, nl. een memoriepost voor het bovendek der Warande. De Voorzitter vraagt, of voorsteller er niet het bedrag bij zou noemen. De heer N o 1 e t zegt, dat, als de gemeente het middenpunt voldoende verhuurt, 't nog niet eens de helft van de na te noemen som zal kosten, Gisteravond laat heeft een, man, bij het verwijderen van een persoon van ae stoep van den heer Papenhuyzen aan de Hoogstraat, legen een dier winkelruiten gestooten, die daar door gebroken is. Gistermiddag zjj'n van het voetbal- terrein aan dte Damlaan twee personen verwijderd, die zich niet ordelijk gedroegen. UIT VLAARDINGEN. In de vergadering van de R. K. Centrale Kies vereeniging, Vrydag-avond alhier gehouden is, na maar anders meent hij de post tot een maximum van f8000 moet worden uitgetrokken, dien niet aan dat cijfer bindend. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, herinnert er aan, dat van B. en W. een voorstel tot verbetering van de Warande is ingekomen, dat door de Commissie van Gemeentewerken in gedeelten was gesplitst De beste weg om het beoogde doel te bereiken acht weth. thans, B. en W. uit te noodigen te willen overwegen of in 1913 iets gedaan kan worden om de Warande in orde te brengen. Weth. meent intusschen dat daarmee wel een bedrag van f 12000 zal gemoeid zijn. De heer N o 1 e t, eenige reserves makend om trent het genoemde bedrag van 112000, verklaart zich dan wel met het denkbeeld van den wet houder te kunnen vereenigen. De Voorzitter acht ook het denkbeeld door den wethouder aangegeven, de beste weg hier te volgen. Bij volgn. 231 verbouwingen installatie smederij f3500, vraagt de heer Smit eenige inlichting. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat het machine-ketelhuis is weggebroken om met de vrijgekomen ruimte de smederij te vergrooten. Volgn. 231234 worden vastgesteld. Bij volgn. 235teruggave van gestorte waar borgsommen, vraagt de heer W ittkampf of 't geen zaak is ter plaatse van den nieuwen verbindingsweg met Rotterdam een keiweg aan te leggende klinkerstraat wordt thans reddeloos kapot gereden. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat hij 't ook beter acht dien weg te be- keien, want er wordt reeds verbazend veel over gereden. Als de aanhangige tolkwestie is opge lost, zal het verkeer aldaar nog toenemen. Dan zal de straat toch weer vernieuwd moeten wor den en zoo blijft er dan niets anders over dan die te bekeien. Volgn. 235 wordt goedgekeurd. Hoofdstuk 15, het laatste der uitgaven, is hier mede vastgesteld. De Voorzitter verwondert er zich over, dat er geen enkele stem is opgegaan over het Ziekenhuis. Dan wil hij er toch wel iets van zeggen, iets meer dan door een memoriepost wordt uitgedrukt Bij B. en W. is een ernstig plan in overweging tot den bouw van een nieuw ziekenhuis. Toen de begrooting begonnen was met een batig saldo van f39000, heeft voorz zich blij gemaakt, maar 't blijkt nu, dat hij zich blij gemaakt heeft met een doode mees, want dat bedrag is weer geheel opgeteerd. In Augustus was er ernstig sprake van den bouw van een nieuw ziekenhuismaar toen 't bleek dat wij alweer op den zelfden weg waren en er geen cent voor het eerste begin voorhanden was, hebben B. en W. 't niet durven wagen daarvoor een cijter in de begrooung te brengen. Toch kan de toestand zoo niet blijven: er is groote behoefte aan een grooter ziekenhuis er is voor de patiënten geen behoorlijke plaats zij moeten het ziekenhuis te vroeg verlaten en anderen patiënten zijn genoopt op opneming te wachten. Het aantal patiënten is toch zeer uit gebreid en, gelukkig, zijn daardoor ook de in komsten van het Ziekenhuis vermeerderd. Voor onze uitbreidende stad is het oude Ziekenhuis te klein, zoodat er in de laatste jaren herhaaldelijk patiënten te vroeg zijn moeten weggezonden. Voorz. zet verder uiteen, dat de financieele toe stand niet zóo wanhopend is, dat wij den bouw van een nieuw ziekenhuis niet zouden aandurven. De wethouder van Financiën zelfs is iets opti mistischer gestemd. Ondanks de inkomsten door den treurigen toestand van het brandersbedrijf moesten verminderen, is toch het belastbaar be drag der Inkomstenbelasting niet minder gewor den. Waar 't toch der hoofdindustrie niet goed ging, zijn er zooveel industriën op verschillende plaatsen in de stad bijgekomen, dat het belast baar bedrag der Inkomstenbelasting nog is ver hoogd. Aanvankelijk had men gedacht de kos ten van het nieuw ziekenhuis uit de winsten van het eleciriciteitsbedrijf te kunnen bestrijden; maar 't spijt voorz. te moeten zeggen, dat die bereke ning gefaald is. Vlaardingen, dat in dezelfde omstandigheid verkeert als wij, ook geen eigen centrale heeft maar zijn electriciteit vau Rotter dam moet betrekken, heeft voor het eerste jaar met een nadeelig saldo van het bedrijf moeten rekenen, denkt er f 5000 a f 6000 op te kort te komen. Dat heeft voorz. getroffen en da.rotri is nog ad vies ingewonnen, 't Bleek echter dat er voor het eerste en, tweede jaar geen voordeelig saldo is te wachten eerder een nadeelig slot zal zijn te wach ten, door de hooge kosten van installatie en het nog beginnend gebruik. De Directeur der Gasfa briek en Drinkwaterleiding kon te dezer zake geen andere inlichting geven. Hoewel het aanvanke lijk verlies later wel zal worden ingehaald, zal men toch hier, evenals te Vlaardingen, minstens voor het eerste jaar een verliespost hebben te boeken. Hoezeer deze berekening dan ook faalt, toch kan men niet wachten tot het electriciteitshedrijf winst zal afwerpen: de noodstaud in het Zieken huis is te groot. Aldus moeten in 1913 plannen voor een nieuw ziekenhuis worden uitgewerkt. Het gebrek aan plaats in het Ziekenhuis moet verholpen worden door nieuwen bijbouw of door een nieuw ziekenhuis. Aan bijbouw is echter niet te denken, dat zou prutswerk wezen, waaraan duizenden nutteloos werden verknoeid. Voorz. acht 't daarom gelukkig dat wij met medewerking van den directeur den Rijkskliniek te Utrecht een plan hebben voor een nieuw ziekenhuis, dat nog geen f 2000 per bed zal kosten Hij vertrouwt, dat het door hem medegedeelde voldoende zal zijn om allen van het nut en noodzakelijkheid van den bouw van een nieuw ziekenhuis te over tuigen. 13e uitgaven hiermede afgehandeld zijnde, komt nu aan de orde de behandeling der Inkomsten. Volgn. 1—10 worden behoudens een enkele toelichting goedgekeurd. Aan de orde komt nu art. 11 secretarieleges en ontvangsten van den Burgelijken Stand. De heer Van der Hoek z^gt, dat bij dit punt in de sectie, niet van een maar van alle ambtenaren gezegd is, dat zij zeer langzaam en onattent werken. Spr. kan integendeel verzeke ren, waar hij als ambtenaar veel in de wel be doelde afdeeling komt, dat er accuraat en vlug- wordt gewerkt en iedereen beleefd en vlug wordt geholpen, 't Spyt hem dan ook dat een dergelijke opmerking in het openbaar met betrekking tot die ambtenaren is gemaakt. Beter ware die op merking ter bestemder plaatse gemaakt, maar zij moest niet in het openbaar gemaakt worden. De Voorzitter is 't volkomen daarmee eens. Hij vindt 't jammer dat de opmerking in het verslag is openbaar gemaakt, die bij secretarie leges in de sectiën is besproken en naar allen schijn op afdeeling B drukt. Voorz. meent, dat hier een misverstand in 't spel moet zijn, want de personen die zich bij afd. B aanmelden, worden steeds vlug en vriendelijk geholpen 't doet voorz. veel genoegen, dat partij voor die ambtenaren is getrokken, die werkelijk allen lof verdienen. Veel beter ware in ieder geval de opmerking in intiemen kring gedaan, dan ze in het verslag te plaatsen. De heer m r. Kavelaars, die rapporteur der sectiën was, zegt, dat men uit de plaats waar de opmerking in het verslag is geplaatst, niet moet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2