Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f iqüxcJID RONA Cacao Gratis Ongevallenverzekering f De oorlog op den Balkan. Van Houten s 35ste Jaargang. Vrijdag 8 November 1912 No. 10468. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Buiienkuidsch Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. Ik wil nog een kop TT? Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. De verzekering wordt b(j levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de bij verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algeineene by verlies van Verzekeringsbank, een duim gevestigd te Schiedam. nflf| lijj verlies A4 r by verlies van eiken ande ren vinger. De Tsjataldzja-linie. Nadere bijzonderheden over de jongste veldslagen. De mogendheden en de Balkanstaten. Allerlei nieuws. Uit het Bulgaarsche hoofdkwartier seint de oorlogscorrespondeat van de Weensche ïReichs- post", d.d. 6 dezer Na een hevigen strijd heeft de Bulgaarsche Oostelijke vleugel de hoogte ten Oosten van ls- trandzja bezet. De Turksche rechtervleugel werd teruggeworpen in het boschgebied van het Der- kos-meer (de rechtervleugel van de Tsjutaldzja- stelling.) De Bulgaren trokken over Istrandzja en Jenikeui [ten Z. van het Derkos-meer) met sterke krachten om hier een aanval te doen op de Tsja- taldzja-positie ten Zuiden van het Derkos-meer. De verslagen Turksche achterhoede wordt door het centrum en de rechtervleugel van de Bulga ren vervolgd langs den spoorweg en over Tsjanta (15 K. M. ten W. van Silivri). De Bulgaren willen in de nabijheid van het station Tsjataldzja een aanval doen op de Turksche positie. Totdusver heeft de Turksche artillerie de infan terie niet genoeg ondersteund en slechts zelden tot het laatste oogenblik standgehouden. De ge ringe uitwerking en de te vroege terugtocht van de Turksche artillerie heeft de terugtrekkende Turksche infanterie onbeschermd en aan het vuur van de Bulgaarsche batterijen overgeleverd, zoodat de terugtocht in een vlucht moest ont aarden. Algemeen wordt verwacht dat de Turksche stelling van Tsjataldzja spoedig zal vallen. Linie Loelo e-B oergas Boenar Hissar, Van 20 Oct2 Nov. hebben op de linie Loele Boergas Boenar Hissar bloedige gevechten plaats gehad tusschen Bulgaren en Turken, welke laatste 120.000 man sterk waren en voorzien van 300 kannonnen en 65 escadrons cavalerie. De rechtervleugel van het Turksche leger viel onophoudelijk in sterke kolonnes den linker Bul- gaarschen vleugel aan, teneinde de verbinding met Kirk Kilisse te verbreken. De Bulgaren sloegen de aanvallen af met ongekende dapper heid en hun artillerie en infanterie-vuur bedekte het slagveld met lijken van Turken, den vijand dwingend, zich terug te trekken en hem vervol gend met een moordadig vuur. Den derden dag hernam het Bulgaarsche centrum op krachtige wijze het offensief. Gedekt door het vuur der artillerie, deed de infanterie een bajonet-aanval tegen de versterkingen der Turken, die als on neembaar werden beschouwd. Zij slaagden er in 13) De superintendent haalde diep adem om op nieuw aan een vloed van lofuitingen lucht te geven. Met vriendelijkheid en geduld luisterde mevrouw van Horn naar hem. „Mijn beste oude vriend, waartoe dienen al nie omwegen. Ik merk het al, ge hebt vele belangrijke vragen te doen. Waar is er wat noodig „In het ziekenhuis moeten er kachels zijn," antwoordde de superintendent snel. „Het is nog ^el zomer maar nu is het de beste tijd om "et een en ander te verbeteren. Er moeten een paar nieuwe kachels komen, de oude roo- ken..." „Albrecht zal u bijstaan," zeide mevrouw van Horn. Onlangs vertelde hij mij, dat het zieken huis niet meer voldeed aan de eischen van den regenwoordigen tijd. Niet alleen de verwarming en de ventilatie, maar ook de inrichting van bet huis moeten verandering ondergaan." «Het hospitaal wordt bestuurd door de kerk..." „Ten voordeele der gemeente, van de armen en de zieken." deze te bezetten en achtervolgden de vijandelijke horden, die, door een paniek aangegrepen, vlucht ten. Op den vijfden dag begon de linker Bulgaarsche vleugel door versche troepen versterkt den beslis- senden aanval. Over de geheele linie werd den vijand overwonnen, die zijn versterkte stellingen ontruimde en de vlucht nam. De Bulgaarsche troepen maakten zich meester van 42 kanonnen, verscheidene vaandels, 150 wagens met levensmiddelen en ammunitie, twee locomotieven en verscheidene levensmiddelendepót's Bovendien maakten de Bulgaren 2800 gevangenen. De verliezen der Bulgaren bedroegen 15.000 man aan gesneuvelden en gewonden. De Turken verloren 40.000 man Het beleg van S al,on ik i. Het «Berliner Tageblatt" verneemt van zijn correspondent het volgende, betreffende den toe stand in en om Saloniki baloniki is volledig van de overige wereld ge ïsoleerd. De bevolking is inderdaad tot het uiterste opgewonden. De telegrafische verbindingen niet alleen zijn afgesneden, maar ook het scheepvaart verkeer heeft ahsoluut een einde genomen. Met mijn telegrammen zoek ik U langs om wegen te bereiken. Daarvan is wel eenige ver traging het gevolg, maar van uit de stad zelve zou het geheel en al ondoenlijk zijn ook maar iets te verzenden. In de straten der stad loopen enorme zwermen soldaten en deserteurs, die in een allerdeernis- waardigen toestand verkeeren. Buiten de poorten wacht het Turksche leger den vijand af. Maar daar zijn nog maar weinig officieren meer. Het grootste deel der officieren bevindt zich op de wegen en in de stad. Ze zijn weggeloopen van hun leger. De desertie en de algemeene vertwij feling onder de soldaten heeft zulk een hoogte bereikt, dat het herinnert aan den terugtocht van Napoleon's leger in Rusland. Hoe vreeselijk de toestand is, kan ook hieruit blijken, dat gisteren in de straten 50 soldaten van koude en ontbering zijn omgekomen. Engeland, Frankrijk en Oostenrijk zonden oor logsschepen hierheeneen Duitsch schip ont breekt nog. De aanblik der stad is waarlijk meelijwekkend. Behalve de geweldige menigte gevluchte soldaten zijn er een 50.000 Muzelmannen met hunne fa milies naar hier gevlucht. De overvolle stad is in angst en beven voor het uitbreken van een oproer. In de cafe's en bier lokalen ziet men de groepen elegante officieren, die gedeserteerd zijn, en geen sabel zelfs meer dragen. Doch buiten strijden de arme soldaten of slenteren in de straten rond, broederlijk om komend van honger en ellende. De vreemde consulaten worden in staat van verdediging gebracht. Ik zelf en Mazgini, een Milaneesch correspon dent, hebben een stoomboot gehuurd, toen wij naar de stad terug wilden gaan. Wij hebbende zóne der zeemijnen doorkruist en het avontuur gelukte, zoodat wij weer in Saloniki aankwamen. „Aan de vroegere legaten zijn allerlei voor waarden verbonden, waaraan men niets veran deren mag, als men ten minste niet zondigen wil tegen den geest van den erflater," „Niet de letter maakt zalig. Zij die de lega ten vermaakten, wilden hulp en genezing aan de zieken verschaffen; dit was hunne bedoeling. Nu de geneeskunde vooruitgaat en datgene wat vroeger wenschelijk geacht werd, thans voor onbruikbaar wordt verklaard, mogen wij zonder ons te bezondigen op de plaats van het niet meer goede en verouderde, het betere en nieuwe stellen, juist om te helpen en te ge nezen." „Als de bescheiden bestaan, moet men zich aan de woorden houden," zeide de student. „In den oorlog is veel verloren gegaan," merkte de heer van Horn op. „Bij ontstentenis van de oorkonden, beslist te overlevering, het gebruik. En wie weet, of niet bij nauwgezette nasporing nog voldoende be wijzen zouden gevonden worden, of niet misschien het status quo ante zou kunnen worden her steld, waarmede hetgeen nu bestaat mogelijk in strijd is. Als men mij de zaak toevertrouw de, zou ik mij sterk maken zeer veel, wat tijdens den oorlog veranderd en verdraaid is, weder tot den ouden vorm terug te brengen, of ten minste den weg aan te wijzen, hoe zij die de nadeelen ondervonden hebben weder hun recht zouden kunnen doen gelden. In ieder geval mag er geen inbreuk gemaakt worden op Wat wij er zagen laat zich in deze woorden sa menvatten men ziet de totale ineenstorting van het Turksche rijk. A d ria no pel. De Bulgaren onder de generaal Todorof en Kowatijef, hebben zich bij Stroemnitza met de Grieken vereenigdzij zullen zich met Servische troepen vereenigen, om vervolgens gezamenlijk naar Adrianopel op te rukken. Een Turksche overwinning bij Janitza Volgens een gerucht te Athene, dat onder voorbehoud aanvaard dient te worden, zou door de Turksche troepen bij Janitza een overwinning op de Grieken behaald zijn. Albanië. Het blijkt meer en meeir, dat de positie van Albanië in de onderhandelingen der groota Mo gendheden een rol van beteekenis inneemt. De Weensche correspondent van de „VoSsiscbe Zeitung" meldde gister, dat graaf Berchtold den Oostenrijksch-Hongaarsdhen gezant in Belgrado naar Boedapest heeft geroepen, om hem lastgevin gen te verstrekken betreffende de ten opzichte van Servië in de toekomst te voerein politiek. Oosten rijk zal een bezetting van gebied, dat tot het geografische Albanië behoort, in geen geval dul den. Een vestiging van Servië aan de Adriatischu Zee zou, zotoals hier verklaard wordt, Oostenrijk- Hongimjfe dwingen van deze kwestie een machts vraag te maken. De St. Petersburgteche Beurscourant valt in een blijkbaar officieus artikel Oostenrijk-Hongarije aan, In het artikel wordt met nadruk gewezen op bet goed uitgerust en groote leger van Rusland In Rusland1 heersclht niet meer cle wanordelijk heid van 1908. Voorts heet het dan, dat Servië door zijn roemrijke overwinningen is versterkt er grooter geworden en dat het een eigen haven aan de Adriatiscbe Zee hebben moet. Ook Rusland zal daarop staan. De stemming te St. Petersburg ein in het land wordt op het oogenblik door de agitatie van de A [slavische kringen ongunstig bewerkt. De tc St. Petersburg geaccrediteerde diploma tieke vertegenwoordigers van de Balkanstaten heb ber. den minister van buitenlandscbe zaken bef volgende medegedeeld „Servië, Bulgarije en Griekenland vinden bet tegenwoordig oogenblik voor vredesonderhande lingen nog te vroeg en volslagen ongeschikt" 'Ook de pers van de Balkan-staten verklaart zich Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. de rechten van het ziekenhuis vóór dat vastge steld is wie te beslissen heeft." „Ik wil niet heerschen," antwoordde de oude dame, ik wil slechts helpen." „Ook ik denk niet aan heerschzucht," zeide de superintendent onmiddelijk. „Maar als ik van het recht afstand doe dat aan mijn ambt verbonden is, dan verkort ik daarmede de rech ten van mijn opvolger. Dit mag en kan niet zijn. Dankbaar neem ik alles voor de.armen aan, wat de barmhartigheid hun toekent." „Dat is juist in den geest mijner moeder ge sproken," zeide de fabrikant, wien dit gesprek onaangenaam begon te worden. De oude processen toch waren niet allen met glans gewonnen, vooral niet die, welke gevoerd waren over het waterrecht, waarbij zelfs een deel-der fabriek verloren kon gaan; zij waren echter in het vergeetboek geraakt. Van Horn had de processen gewonnen, omdat aan zijne tegenpartij de middelen ontbraken, om de hefboomen in beweging te brengen, waardoor zij de overwinning zou behaald heb ben. En de oude van Horn, die zeker van zijne zaak was geworden door het succes dat hij be haald had, veroorloofde zich nu en dan over tredingen, die geduld werden, omdat niemand ze krachtig genoeg beletten kon. Dikwijls ook had hij door ondershands scha devergoeding te geven, zich zeiven tegen aan klachten gevrijwaard, zoodat er verder niet op gelet werd. (92) De eigenaar der fabriek vond het niet wen schelijk, dat een jong advocaat in het stadje naar de oorkonden zou zoeken of, door inlich tingen te vragen, de zonen en kleinzonen der vaders wakker zou schudden, die in den loop van tijd in de zaken berust hadden. Hij trachtte dus den jongen man van zijn dwaas voornemen aftebrengen en hem door eene vriendelijke be jegening op zijn hand te krijgen. In ieder geval mocht er nooit het geringste ten nadeele van de fabriek of de zaak gezegd worden. Over het ziekenhuis hadden alleen de kerke lijke gemeente en de superintendent te beslis sen als er geld noodig was, zou het niet ontbreken en als de nieuwe voorschriften der ziekenverpleging niet overeenstemden met den geest, die er heerschte,... welnu dan werden zij niet toegepast. De zieken waren vroeger zonder hygiëne ge storven; dit konden ze nu evengoed. Beleefd noodigde hij den student uit de fabriek met hem te bezichtigen. „Het zal u belang inboezemen te vernemen hoe langzamerhand uit een betrekkelijk klein begin een groot werk is ontstaan." zeide hij, „en hoe door eene zaak, die door één geest geleid wordt aan velen een flink inkomen is verschaft, die vroeger zonder dit middelpunt der industrie slechts een zeer karig bestaan von den, want de ambachten in de stad en de landbouw eischen maar luttel arbeid." Wordt vervólgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1