Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. eenstemmig tegen, inmenging van Europa en is van oordeel, dat de Ralkaji-staten onmiddellijk niet Turkije onderhandelen moeten. Zij is er van overtuigd, dat de oneenigheid tus3chein do mo gendheden het Balkanverbond ongehinderd den buit zal laten verdeelen en houdt het verdwijnen, ran de Tugken uit Europa vopr een voldongen feit. 'Men deelt voorts mede, dat diet Balkan-vorsten üiejrvve titels zullen aannemen. Ferdinand zal zich tot Keizer, Niketa tot Koning van Montenegro en Albanië, en Peter tot Koning aller Serviërs laten kronen. De correspondent van de „Temps" te Pe.grado heeft den Servischen minister-president Pasjits geïnterviewd. De minister legde de volgende verklaringen af: De Balkans toten verkiezen zelf hun zaken met Turkije te regelen. Servië wil gaarne een goede verhouding met Oostenrijk en wil Oostenrijk s bij zondere economische positie erkennen, indien 0o->- tt nrijk geen gebiedsvergrooting wil. PasjiU was tegenstander van een autonoom Albaniëhij zeiuo dat Servië drie havens verlangde: San Giovanni ae Medua, Alessio en Doerazzo. De Balkanstaten wilden Europeesch Turkije verdeelen, doch over de positie van Cons tan tinopel door de mogend heden laten beslissen. IN ROEMENIË. (Van onzen specialen correspondent). Boekarest, 5 November, x De oorlog op den Balkan houdt hier nog voort durend de gemoederen in beweging. Berichten uit Constantinopel luiden gunstig voor de Turken die uit Sofia en Belgrado stellen de positie der Bulgaren en Serviërs in het gunstigste licht. De bladen hier ontvangen van hun eigen be richtgevers, welke naar het oorlogsterrein zijn gezonden, maar weinig nieuws van beteekenis De telegrafische berichten en brieven, welke op den oorlog betrekking hebben, zijn aan de streng ste censuur onderhevig. Men zegt zelfs, dat de correspondenten bij de Bulgaren niets anders mogen melden, dan hetgeen de opperbevelhebber mede deelt. Hier gelooft men niet, dat de oorlog van lan gen duur zal zijn. Dit leidt men af uit de om standigheid dat Bulgarije niet rijk is. Servië en Griekenland zijn samen nog armer dan Bulgarije. Men moet ter beoordeeling van den huidigen toestand ook in het oog houden, dat de Turken nieuwe regimenten uit Klein-Azië ter ver sterking krijgen. Turkije was op den oorlog in het geheel niet voorbereid. Hilmi Pasja, de gewezen groot-vizier, thans gezant van Turkije te Weenen, die op het oogen- blik te Boekarest vertoeft, op zijn reis naar Weenen, heeft in een interview verklaard, dat Turkije, tot kort voor het uitbreken der vijande lijkheden, niet aan de mogelijkheid van een oorlog geloofde. Wat er ook gebeure moge zeide hij verder of wjj verliezen of winnen, dit is zeker, dat in het geheele Turksche rijk groote hervormingen voor de deur staan. Over de mobilisatie in Roemenië kan men niets geloofwaardigs te weten komen. Twee weken geleden is de nieuwe regeering hier geinstal leerd, welke er o. a. naar streeft de beide conservatieve partijen tot overeenstemming met elkaar te brengen ten opzichte van de zoo teere buitenlandsche aangelegenheden. Benige fabrieken in ons land zijn gesloten en de effecten hebben op de beurs een geweldige daling meegemaakt. Daar de vrees nog aüiji be staat, dat Roemenië zal mobiliseeren, worden er geen credieten verleend en leeningen worden even min afgesloten. De regeering verklaart, dat Roemenië niet mo biliseert, doch men hecht hieraan niet al te veel geloof. In den afgeloopen week heeft de nieuwe minis ter van handel, de heer N. Xenopol, bij gelegen heid van een vergadering van de Kamer van Koophandel alhier, uit naam der regeering ver klaard, dat er geen mohilisjatie plaats heeft- .Gij weet zeide hijl „dat na den laats ten „ministerraad, onder voorzitterschap van tien ko- „ning, officieel is medegedeeld, dat er niet wordt „gemobiliseerd." „Wij nemen slechts eenigle voorzorgsmaatregelen „aan ae grens hetgeen elk ander tand in de „gegeven omstandigheden zou doen". „Ons land is machtig genoeg, dank zij onze „goede militie en uitstekende financiën, om alle „gebeurtenissen kalm af te wachten." De toestand van de schatkist is inderdaad zeer gunstig. In het land waren nog gToote voorraden handels artikelen, die tijdens den Italiaansch-Turksch. n oorlog niet geëxporteerd konden worden. Koopers zjj'n er genoeg en daar de Italiaansch- Turksche oorlog eindigde voor den tijd van den grootsten graan/uitvoer daar was, was dit voor den handel zeer gunstig. Men berekent, dat er voor meer dan I1/2 milliard francs graan is uitgevoerd. De minister van handel heeft beloofd, dat men de eerlijke kooplui, die in betalingsmoeilijkheden zouaen raken zooveel mogelijk zal steunen. Zie hier het belangrijkste wat er uit Boekarest op het oogenblik te vermeiden valt. Em. N. (Bovenstaande brief kwam hedenochtend in cms bezit. Red. N. S. Crt.) Allerlei nieuws. De »Echo de Paris" meldt, dat Nazim Pasja door zijn soldaten is doodgeschoten. x De Bulgaarsche leerlingen van de Ameri- kaansche Hoogeschool voor meisjes te Skoetari (Klein Azië) zijn door een Engelschen kruiser aan boord genomen. x Vier Engelsche slagschepen van de King Edward-klasse liggen te Malta met stoom op, wachtend op orders. x Een nog niet nader bevestigd telegram van de Exchange Telegraph Company meldt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche oorlogsschepen, te Constantinopel, zijn teruggeroepen naar Oosten- rijksche havens. x De »Echo de Paris" meldt, dat Oostenrijk, Duitschland en Italië, aindien noodig met wapen geweld" Servië zullen beletten Albanië te annexeeren. x De Engelsche gezant te Boekarest had gister een belangrijk onderhoud met den Russi- schen gezant in het Russische gezantschapsgebouw aldaar, hetwelk meer dan drie uren duurde. x Te Antivari zijn Woensdag 9 vliegers aangekomen, vier Fransche, drie Servische en twee Engelsche. De aeroplanes moeten over Bari herwaarts komen. Het internationale socialistische bureau te Brussel heeft telegrafisch alle aangesloten partijen geraadpleegd, of zij bereid zijn Zondag den 17den dezer in alle groote steden van Europa vergade ringen te houden. De Oostenrijksche socialisten bereiden in al hun steden betoogingen voor op a.s. Zondag. Het congres tegen den oorlog, te Bazel te hou den, zal waarschijnlijk een maand worden ver vroegd. Is koning Ferdinand een katholiek soeverein? De vraag is dezer dagen genezen of koning Ferdinand een katholiek souvenein kan werden ge noemd. De Romeinsche correspondent van het „Jour nal de Bruxelles" schijtnt die vraag bevestigend to willen beantwoorden. Hij herinnert eraan,'dat Ferdinand, toen hij de kroon van Bulgarije aanvaardde allereerst den zegen vroeg van den Paus en dezen ook door mgr. Galimberti, den latereu kardinaal, toenmaals nuntius te Weenen, ontving. Maar boen zijn oudste zoontje, de huidige kroon prins Boris, die katholiek gedoopt was, net II. Vormsel zou ontvangen, werd dit toegediend door den schismatieken Metropoliet van Sofia. Paus Reo XIII aarzelfde niet over- die ctaad van afval zijn diepe verontwaardiging uit te spre ken en hoe de vorst ook pleitte met argumenten van staatkundig belang, de Paus was onverzet telijk. De vorst had door zijn daad de excommunicatie uit de Kerk beloopen en begaf zich nu persoonlijk naar Rome om van den Paus de opheffing der Censuur- te verkrijgen. Leo XIII ontving hern, maar zeide hem de waarheid en binnen 24 uur had vorst Ferdinand de eeuwige stad weer verlaten. Nog enkele malen is hij daarna te Rome ge weest, ook eenmaal ouder Pius X, doch hij1 waagde zelfs geen poging om het Vaticaan te betreden. Wat geschiedde echter? Drie jaren geleden trad de vorst voor de tweede maal in het huwelijk met de protestantsche Elisabeth van Hessen. Dit huwelijk werd eerst in de protestantsche kerk gesloten, doch te Sofia werd het door den pauselijken delegaat Mgr. Messini, gezegend. Had de delegaat daartoe machtiging van den Paus? Dan zou daarmee indirect de excommuni catie zjjh opgeheven. Maar men weet het niet: alleen is Mgr. Messini nooit dioor het Vaticaan verloochend. D,e correspondent hiervoor bedoeld, schijnt hier mèt de opheffing der excommunicatie tevens op een dispensatie in het huwelijk van koning Fer dinand te doelen; maar zijn mededeeling Iaat, ook om de volgorde dier huvvelyksplechtigbeden, plaats voor gerechten twijfel. DUITSCHLAND. In den brief van den koning van Italië, door markiet di San Giuliano aan den Keizer overhan digd, dankt de Koning den Keizer in warme be woordingen voor de bescherming, den Italianen gedurende den oorlog om Tripoli verleend. De Keizer antwoordde in een zeer hartelijk telegram. MEXICO. Aan de »Echo de Paris" d.d. wordt uit Mexico geseind Het meerendeel der opstandelingen in den staat Morelos, twintig K. M. ten Noorden van Cuerna- vaca verzameld, zijn aangevallen door generaal Felipe Angelos, de bevelhebber van de regeerings- troepen in dezen staat en generaal Blanquet. De revolutionairen zijn volkomen verslagen en ver loren 200 man aan dooden. x* Uit Boedapest wordt gemeld, dat de 80-jarige aartsbisschop van Gran, vorst primaat van Honga rije, kardinaal Vaszary, in een klooster zijn intrek zal nemen. Als zijn opvolger wordt de tegenwoordi ge aartsbisschop van Kalocsa, Johann Csernoch, genoemd, die wellicht in het eerstvolgend Con sistorie den kardinaalshoed zal krijgen. x* Delcassé is gister te St. Nazaire tegen woordig geweest bij het te water laten van den Franschen dreadnought »France" en bij de kiel legging van den dreadnought ïLorraine". x' Tijdens nachtelijke manoeuvres zijn nabij Cherbourg de torpedobooten 307 en 308 met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen werden licht beschadigd. x* In een dorp in het Uralsk-gebied zijn 11 pestgevallen met doodelijken afloop voorgevallen. TWEEDE KAMER. Oudersdoras- en Invaliditeit- verzekering. Nadat gister en eergister nog replieken zijn gehouden, werden gisteravond eindelijk de alge- meene beschouwingen gesloten en is men begon nen met de behandeling der artikelen. De Koningin. II. M. de Koningin is gistermiddag met een hofdame uitgereden in een open victoria. H. M. zag er zeer welvarend uit. Dit is de eerste maal, dat de Koning zich sedert haar terugkeer, half October, in de residentie buiten het paleis heeft begeven. Jhr. M. van Weede van Berencamp. f Reuter seint ons uit Weenen dd. 7 Nov. De legatie-secretaris, jhr. Maritz van Weede, van Berencamp, zoon van den .jlollandschen gezant te Weenen, die Dinsdag bij een eendenjacht op het landgoed van graaf Schoenborn door een schot ernstig gekwetst werd, is hedenochtend aan zijn verwondingen bezweken. Directeur Gouvernenumtsbedrijven. De directeur der Gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië, de heer Wenckebach, begin October hier wegens dienstaangelegenheden aangehouden, keert begin der volgende maand naar Indië terug met het stoomschip »Juliana", dat 5 December Genua verlaat. IJzerman. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer IJzer man, vertrekt tegen denzelfden datum naar Indié o.a. tot het doen van wetenschappelijke en ge schiedkundige opsporingen op het eiland Bali. Weerbarstige Chineezen. Onze correspondent te Batavia seint dd. 7 No vember In de Westerafdeeling van Borneo had een oproertje plaats bij de inning van belasting. Chi neezen vermoordden de Chineesche hoofden van Salinse en Benoewang. Elders sporen zij aan, om geen belasting te betalen bedreigen de be lastingbetalers met moord, Heden zijn van Batavia 150 soldaten naar Pon- nianak vertrokken. (Tel.) Vredespaleis. Met het aanleggen van het rosarium bij het Vredespaleis te 's Gravenhage is een aanvang ge maakt. De beplanting geschiedt onder leiding van den rozenkweeker den heer G. A. v. Rossem te Naarden. Het rosarium is een geschenk van de vereeniging tot bevordering van rozencultuur »Nos jungunt Rosae", Voor de beplanting worden uitsluitend de beste soorten gebruikt, waaronder vele nieuwere; o. a. Lady Hillingdon en Rayon d'Or. (Tel.) Centrale Raad voor de Katholieke Sociale Actie. Maandag 4 Nov. 1.1. vergaderde te Utrecht de Centrale Raad voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Het was voer 't eerst na de inwer king-treding der nieuwe Statuten. Behalve de Ad viseurs, Voorzitters, Secretarissen en Penning meesters van de Diocesane Comité's voor de K. S. A. waren thans ook aanwezig de afgevaardigden van Verschillende nationale bonden en vereenigin- g'en. De lange agenda, waar,op verschillende gewich tige punten voorkwamen, kon geheel worden afge werkt. De Statuten van dia Vereeniging tot bevordering van de K. S. A. worden met de nieuwe Alge meene Statuten in overeenstemming gebracht. Op de gewijzigde Statuten zal de Kerkelijke en Ko ninklijke goedkeuring worden gevraagd. Omtrent het optreden van sprekers in de Plout- selijke Comité's werd een nieuwe regeling vast gesteld. De Financieale Commissie bracht rapport uit over de Rekening en Verantwoording van het Cen traal Bureau over 1911. Het rapport werd goed gekeurd en de Directeur gedechargeerd. Uitvoerig Werd, naar aanleiding van dit rap port en van de begroeiing voor 1913, beraad slaagd over den finantieelen toestand van het Centraal Bureau. Algemeen werd betreurd, dat deze van dien aard was, dat veel noodig' en nuttig werk, alleen uit gebrek aan geld, achter wege moest blijven. Besloten! werd, eanerzijus het Stichtingsfonds, dat thans, na zeven jaren, tot f 2000 was gedaald, wéér aan te vullen, m ander zijds in den komenden winter alom nieuw- do nateurs te werven, die dan gratis het Maandschrifü Van de K. S. A. (bij een minimum-donatie van f 0,60) zullen otntvangea. verband hiermee werd als onderwerp voor de winteFcainpagne gekozen ate K. S, A. Omtrent beide punten': aanvulling van het kapi taal, en vermeerdering van het jaariijksche inko men, zullen spoedig nadere mededeeliagen worden gedaan. De begroeting voor 1913 werd goedgekeurd, sluitende in ontvangsten met f 14.905.en in uitgaven met f16.275.dierhalve met /en ge raamd tekort van f1370. In Januari zal het Centraal Bureau, in overleg met het R. K. Vakbureau, een'grooten cursus van 14 dagen geven voor de voormannen in de Katholieke vakbeweging. Omtrent dit punt zullen spoedig nadere bijzonderheden worden gepubli ceerd. Volgens art. 28 dier nieuwe Statuten za1 't Centraal Bureau elk jaar minstens eten groete Algemeene Vergadering van de K. S. A. in Ne derland organiseeren. De bedoeling is, daarvan een grootsche meeting te maken, waarschijnlijk begin September 1913, voor 't eerst, te Utrecht, Wegens 't organiseeren van dien groeten cursus er. deze alg'emeane vergadering, zal iu 1913 geen Sociale Week gehouden worden. Te meer werd hiertoe besloten omdat het jaar 1913 wegens de onafhankelijkheids-feesten en tentoonstellingen, en ook wegenis de algemeene verkiezingen, zich vermoedelijk ook minder goed' voor een Sociale Week zou eigenen. Besproken werd de aankoop van een gebouw, om daarin hel Centraal Bureau te vestigenHet tegenwoordige gebouw is thans reeds te klein, terwijl reeds van drie nationale vereenigingen vaststaat, dat zij haar secretariaat in 't Centraal Bureau willen vestigen. Volgens art. 27 der nieuwe Statuten zal het Feest van het H. Hard zooveel mogelijk gevierd worden als een Algemeeinen Feestdag van de K. S A. Aan den Z.E. Algemeenen Adviseur werd verzocht met het Doorluchtig Episcopaat overleg te plegen, op hoedanige wijkei dit het best zal kun nen geschieden. 'Dc nieuwe Statuten voor de Plaatselijke Co mité's 'voor die K. S. A. zijn thans ook gereed. Met de gemaakte opmerkingen is zooveel mogelijk rekening gehouden. Ze zijn zoo ingericht, oat deze Comité's thans rechtspersoonlijkheid zullen kunnen krijgen. Besproken werd de mogelijkheid, dat het Cen traal Bureau, door beschikbaarstelling van gOr-do films, het ernstige bioscoop-gevaar zal bestrijden. Daar definitieve plannen vooral beheerscht wor den door de vraag, of de finantiën verbeterd kun nen worden, zal hierop in een volgende vergar dieting, als bekend is, in hoeverre het kapitaal z-al zijn toegenomen, worden teruggekomen. Hetzelfde geldt voor de oprichting van oen Bureau voor Persinformatiën. Ook daaraan blijkt ernstig behoefte te bestaan. De bedoeling is, dat 't Centraal Bureau de gelegenheid zal openstellen, zich te abonneerenj op krantenknipsels over ver schillende actueele onderwerpen. Onderzocht zal worden, hoevelen zulk een abonnement wenscheu te nemen, terwijl daarna een exploitatierekening zal wordten opgemaakt. Uit dit kort overzicht der beraadslagingen blijkt wel, dat de K. S. A. niet alleen nieuwe Statuten on het papier heeft gekregen, maar dat er wer kelijk nieuw leven, ondernemingslust en opgewekte actie in Centralen Raad en Centraal Bureau war den aangetroffen. Laten wij hopen, dat weldra de Katholiekten van Nederland opt tastbare wijze zullen tnonen, dit ook te waardeeren en te willen steunen I Spelling. Naar aanleiding van het rapport der Staats commissie over de spellingkwestie zal de Veree niging tot vereenvoudiging van onze Schrijftaal een tegenrapport uitgeven. Het eerste gedeelte daarvan zal, naar de Vereenvoudiging meldt, de volgende bijdragen bevatten Theoretische Taalbegrippen in het Spellingrap port, door prof. dr. D. C. Hasseling en prof. dr. J. J. Salverda de Grave. De huidige toestand (overzicht van het Gebruik met een krittek op de Statistische gegevens van het rapport), door dr. C. G. N. de Vooys. Vreemd Taalgebied, door prof. dr. D. C. Hes- seling. Hoe is de spelling van Siegenbeek door die vaa De Vries én Te Winkel verdrongen door J. Wédeven. Advies van de Staatscommissie aan de Regee ring. De nota's, door dr. R. A. Kollewijn. Voor het tweede gedeelte, dat later zal ver schijnen, hebben medewerking toegezegd de heer J. C. Wirtz Czn., districtsschoolopziener, prof. dr. C. Lecoutere, en prof. dr. L. Scharpé hoogleeraren te Leuven, dr. E. C. Godée Molsbergen oud-hoog leeraar van Stellenbosch, dr. Bonebakker, oud directeur van de H.B.S. te Soerabaja. (N.R.Crt.) F. J. van Soest, f Te Utrecht overleed na een langdurige ziekte de heer F. J. van Soest. Toen Pius IX z.g. de hulp der Christenen inriep om zijne Staten te verdedigen, was de overledene onder degenen die aan dien oproep gehoor gaven. In het vaderland teruggekeerd was hij vice-voorzitter van den Ned. Zouavenbond en voorzitter van de afdeeling Utrecht. Z. H. Pius X verleende hem de ridderorde van den H. Sylvester, R. I. P. (Centrum.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2