Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Afinn T bü ilu De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 35 ste Jaargang. Dinsdag 19 November 1912 10477. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. DE COTILLON. Buitenlasdscli Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de b« verlies van een hand, voet of oog Liollandsche Algeraeene I U (J een duiin Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. pnn <>y verlies pj r by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 1912 13, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 18den November 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, belmoren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den November 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. 3I8LITIE. Later onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op, den in het verlofgangersregis- ter dezer gemeente ingeschreven verlofganger der militie te land van de lichting 1905 JOHANNES POULUS, om op Donderdag 5 December 1912 des voor middags te lUi/2 uren te Vlaardingen, in de oude Stadsschool, Markt 46, te verschijnen, ten einde aan het alsdan te houden onderzoek van verlof gangers der militie te land deel te nemen. De aandacht wordt gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas! dat, hetzij een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan ij de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, hetzij een kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, door den Mili tiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren ver melde voorwerpen 3o. wiens hiervoren vermeide voorwerpen bij het onderzoek niet alle in den vereischten staat worden bevonden 4o. die een of meer der hiervoren vermelde voor werpen, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten, daarbij onder lo.4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepa len tijd en plaats voor-den Militiecommissaris .te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek; 22) „Ik zou hem toch in ieder geval eens willen spreken." „Zal ik dadelijk naar hem toegaan „Neen, het heeft geen haast, kindlief, je zoudt hem van zijn werk afhalen. Die bouquetjes zijn immers voor den dans En vertel nu eens, hoe zijt ge van plan dien te laten uitvoeren?" „Ziet ge, grootma, in een groote mand, die met groen versierd is, liggen de bouquetjes. Zij zijn allen verschillend, maar met groen, want Oberdieck zei dat het niet anders ging. Er zijn veldbloemen en gekweekte bloemen, mooie en gewone door elkaar. De mand wordt in het midden gezet. „Iedereen zwijgt en mijnheer Kertweil legt het spel uit. Bij dezen dans mag namelijk niet gesproken worden. De muziek speelt. Wie iets wil zeggen, gaat naar de mand, neemt een bouquetje en geett het aan de persoon, die hij wilde toespreken; deze ziet dan in het boekje na en haalt uit de mand het antwoord." „Dat komt mij nog al ingewikkeld voor, kind." «Mijnheer Kertweil denkt dat het heel aardig dat de manschappen der militie te land niet al leen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegen heid van het onderzoek in uniform zijn ge kleed, onder de bevelen staan van den Militie commissaris, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van die straf in werkelijken dienst geroepen. Ook wordt in werkelijken dienst geroepen de verlofganger, die, opgeroepen voor het nader on derzoek, daarbij niet verschijnt, of, daarbij ver schenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der feiten, hiervoren onder 2o.-4o. vermeld. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt, na daar toe door den Minister van oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst voor bovenvermeld onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra inogeiyk ter Gemeentesecre tarie, afdeeling Militie, moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Schiedam, den 19den November 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Monastir geeft zich over. Een telegram uit Belgrado meldt, dat Monastir, hetwelk door de Serviërs werd belegerd, zich heeft overgegeven. De Turken ten getale van 50.000 werden ge vangen genomen. Onder de gevangenen zijn 0. a. de Turksche generaals Fethi pasja en Zekki pasja. Tengevolge van dit susses der Serviërs is thans de tegenstand der Turken in Macedonii^gebroken. Monastir is den Serviers eerst in handen geval- 'en na een bitteren strijd, die twee dagen geduurd heeft. De Grieken zouden, volgens nadere telegrammen, inderdaad een nederlaag geleden hebben op 20 K. M. afstand van Monastir. Zij verloren 16 kanonnen en 5 mitrailleuses. De Montenegrijuen. Generaal Martinowits meldt het volgende: Na de inneming van San Giovanni di Medua hebben Zaterdag 3000 Turken getracht de Mon tenegrijnen uit de door hen veroverde stellingen te verdrijven. Na een lievig gevecht van verschei- uren sloegen de Montegrijnen de Turken terug en brachten hen aanzienlijke verliezen toe. De kan worden. En dan grootma, het mooiste komt dan nog. Als het eerste gedeelte met die bloemen is afgeloopen, worden de rozen binnen gebracht." „De roozen Waarvoor?" „Luister, grootmoe. Alle jonge meisjes geven elkaar de hand en dansen in een kring om de rozen. Deze toer wordt gedanst even vóór we aan tafel gaan. Alle meisjes nemen dan een roos en geven haar aan een der heerende heer aan wien zij de roos geeft, zit aan tafel naast haar en is ook na dien tijd haar danseur." „Zoo, zoo, is dat ook een idee van jou „Neen, grootma, dit stelde mijnheer Kertweil voor." De oude dame zweeg. Een oogenblik latei- vroeg zij „Aan wien wilt gij de roos geven?" „Daaraan heb ik nog niet gedacht." „Wien de dochter des huizes tot haar tafel heer uitkiest, dien geeft zij boven anderen de voorkeur. Zou het niet beter zijn als dit spelletje achterwege bleef?" „Ik heb er mij zooveel van voorgesteld!" „Nu, zooals ge wiltmaar wat zal het zijn, kindlief, als je vreugde in leed verkeert „Op een partij „Ja, op een partij," antwoordde de grootmoe der ernstig. Gerda werd zelve ernstig gestemd. „Grootma, dat spel bevalt u niet: als u het verlangt, dan doen we het niet" Zij omhelsde de oude dame en kuste haar teeder. Mon tenegrijnen hadden een honderdtal dooden en gekwetsten. De slag op de Tsjataldzj a-linie, duurt nog voort. Volgens berichten uit Constantinopel, kon gister nog niet met zekerheid worden vastgesteld hoe het verloop zal zijn. Constantinopel. Een telegram uit Constantinopel aan de »N. R.Crt" meldt Hier is alles rustig, ofschoon het aan wal zetten der internationale afdeelingen zekere verontrus ting teweegbracht. De maatregelen tot bescherming van de zijde van den Gouden Hoorn, waar Pera ligt, zijn uiterst veelomvattend. Op het eerste alarmsein zullen de buitenland- sche matrozen met de Turksche gendarmerie, die volkomen betrouwbaar is, samenwerken. Het sein zal worden gegeven van boord van het Fransche vlaggeschip, waar drie schoten uit zvyare stukken zullen worden gelost, zoodat die schoten overal in de stad kunnen worden gehoord. Dan zullen onmiddellijk ti'oepen worden geplaatst op de bruggen, die Stamboel verbinden met Pera iedereen die een brug over wil, zal zijn wapens, indien hij er heeft, moeten afgeven. Alle ouge- wapenden zullen ongehinderd mogen passeeren. Zoodra er na de schoten twee uur zullen zijn verloopen, worden de schip-bruggen verbroken, zoodat er tusschen Pera en Stamboel geen verkeer dan per boot kan plaats vinden. Ten einde de buitenwijken van Constantinopel aan den water kant te kunnen beschermen zullen de volgende maatregelen worden tenuitvoergelegd. De Frari- schen kruiser Victor Hugo wordt gestationneerd in Moda-baai het Russische wachischip »Oolchide" komt bij Brioekdere, het Amerikaansche wacht schip sScorpion" bij Therapia en Jenikeui, de Italiaansche torpedovernieler sCoatit" gaat naar Bebek, het Duitsche wachtschip Lorelei" naar Haider pasja'' de Britsche kruiser Weymouth" naar Koemkapoe en Jedikkoele, de Russische kanonneerboot »Koebanetz" naar den Gouden Hoorn, de Duitsche kruiser aVineta" naar San Ste- fano en Makri-keui. De landingsdivisie van de vreemde oorlogs schepen is in het geheel 2000 gewapende matrozen sterk. Zij hebben hun vlaggen bij zich. Een af deeling heeft hospitalen, scholen en andere open bare gebouwen bezet. Gisteren zijner machine kanonnen aan wal gebracht. D e om der h and el i n gon o v er d en vr e d ie. (Een telegram uit St. Petersburg aan de „Beir- lir.eï Lokal Auzeigter" meldt, dat Kiami] pasja aap don Russischen gezant te Constantinopel heeft verzocht bij koning Ferdinand bemiddelend te wil len optpeden voor een wapenstilstand, teneinde die dooden te kunnen begraven en vredesonder handelingen te Beginnen. De Turksche regeering beloofde geen troepen uit Klein-Azië meer te laten aanrukken en van do linie van Tsjataldzja terug te trekken, als Bulgarije Mijn'allerliefste kind, het oogenblik zal toch wel komen geen macht der wereld houdt liet tegen het oogenblik waarop wij dachten ons zelf meester te zijn... we kunnen over geen haar van ons hoofd beschikken, zij worden grijs zonder dat wij het willen, ten spijt onzer ijdelheid. „Hetzij gedurende een feest of in ernstige oogenblikken, hetzij heden of morgen, eenmaal openbaart zich het leven voor u in al zijn ernst en vraagt u of ge nog een kind zijt?" „Grootma!" „Ik wil je niet bezorgd maken, mijn lieve ling. Maar eens zult ook gij het geheim van het hart leeren kennen. Heb gij het bij tijds ontdekt, dan neemt uw leven een gelukkigen keer, wordt het te laat ingezien, dan is het een drukkende last." Gerda zat aan de knie van hare grootmoeder op het voetenbankje, waarop zij reeds als klein kind had gezeten, wanneer zij luisterde naar de vertelseltje en sprookjes en verhalen uit de oude geschiedenis, de gebeurtenissen in eigen omge ving en naar de goede raadgevingen. Verwonderd zag Gerda hare grootmoeder aan. „Ge kunt me nu nog niet begrijpen, ik zal daarom eens eene vergelijking maken. Je kent in de broeikassen wel de bloemen die hare kelken in den nacht openen Alle andere bloe men openen zich zoodra de zonnestralen haar verlichten. In het land, waaruit deze kelken afkomstig zijn, gaat het juist zooals bij ons, want daar gaat de zon op, als hier de scheme- er afstand van doet deze in te nemen, maar Aciria- nopei wil het in geen geval opgeven. Kiamil pasja wil het Ooistelijk üëel van het wilajet Adrianopel met ue stad zelf en de zeeëngtem voor Turkije laten en bovendien zouden de Balkanstafen bij' het afstaan van gebied door Turkije die gedeelten bepalen, die tot de civiele lijst behoorai en te- vc-%! een deel van de staatsschuld op zich. neuten. Turkije is er echter op voorbereid dat Bulgarije zijn voorwaarden verwerpt. O O'S tem rijk en Servië. De toebereidselen voor een eventueel kracht dadig optreden aan de Zuid-Oostelijke grens van Oostenrijk, dmrdh voort. Er heeft geen formeel© mobilisatie plaats, maar alles wijst er op, dat de Dub bel-monar ah it- vast Besloten is, haar levensbelangen legen Servië te verdedigen. Twee Oostenrijksche consuls, die zich. op hel door de Serviërs bezette Turksche gebied bevon den, zijn in den waren zin des woords gevangen gehouden. 'Von Taliy, consul te Mitrovitza, is er m gedaagd om in vermom wing te ontsnappen en te voet de Oostenrijksche grens te bereiken. Hij Jtwam gisteren te Boedapest aan en ver klaarde, dat bet doe] van zijn gevang nschap was, om te voorkomen, dat hij aan zijn regeering rnededeeling deed van de Servische bloedbaden onder de Albaneesche bevolking aangericht. Prohaska, consul te Prizrend, schijnt zich nog steeate in gevangenschap te bevinden. Sedert 4 November werd geen bericht van hem ontvangen on alle pogingen van het Oostenrijksche ministerie van Buitenlandsche Zaken met hem verbinding te krijgen, hebben gefaald. De „Neue Freie Presse" ontving op een vraag, gericht aan den Sèr vise hen minister-president, slechts tan antwoord, dat Prohaska zich nog in leven bevindt en niet in gevaar verkiert. Hier loopt liet gerucht, dat evenwel nog niet bevestigd werd, dat de Servische troepen het con- siuaat waren binnengedrongen, de archieven had den verwoest en geplunderd, en een aantal Alha- neezon. die daar een toevlucht zochten, hadden vermoord. Prohaska is, naar het heet, naar de Servische prefectuur overgebracht. Deze zaak heeft hier groote opschudding te weeggebracht. Het is merkwaardig', dat het Oos tenrijksche ministerie van Buitenlandsche Zaken een absoluut stilzwijgen over deze zaak in acht neemt.. Men moet hierbij1 bovendien in aanmer king nemen, dat zij von de Servische rege ring toch minstens zooveel moet hebben gehoord, als aan de gewone dagbladen werd medegedeeld. Het „Berliner Tagëblatt" verneemt uit Wt-enen dal daar voortdurend de opgewondenheid over het optreden tegen den Oostenrijksch-n consul stijgt. Zelfs in kringen van de rustige burgerij verklaart men, dat men oen dergtelijfee uitdaging van de zijde van Servië zich niet tem laten welgevallen, als Oostenrijk niet voor de lieele wereld een voorwerp van spot wil word >n. De ring invalt. „De menschen, wien deze bloem behoorde, hebben het land ervan beroofd, haar over de zee gebracht, haar de beste aarde en warmte gegeven en alle mogelijke zorg er aan gewijd. Maar de lucht, waarin zij groeiden en het uur, waarop het voor haar dag werd, kon de mensch haar niet verschaffen. De plant moet leven; de tuinman weet haar te verplegen; door geen middel kan men haar echter dwingen om over dag in al hare pracht en schoonheid te prijken. En toch komt het onweerstaanbaar verlangen bij haar op om van de heerlijke zon te genie ten. Zij opent hare kelk en hare schoonheid verdwijnt in het duister van den nacht, niet gekoesterd door den dag, waarnaar zij zoo vurig verlangde." „Maar grootmoeder, wij zetten haar toch 's avonds op de tafel en bewonderen haar." „Bij lamplicht slechts, mijn kind. En de arme bloem zal zeker zeer blijde daarover zijn. Ik zocht naar eene vergelijking, die ge zoudt kun nen begrijpendit is mij evenwel niet goed gelukt, Zoo als die bloem moet bloeien, zoo moet ook het menscheli.jk hart liefhebben Het moetDat is het geheim. Wie dit loochent, kent het geheim niet en wie zijn hart geeft, zonder dat de ware stralen hei getroffen heb ben, en wie het geheim ontsluiert oin met volle bewustheid gelukkig te zijn, dien is deze bewustheid een last, wanneer zij te laat zich openbaart... te laat." Wordt vervolgd.) 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1