Verspreide berichten. Staten-Genera al. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. voor do ziekteverbreiding', magie het besmettings gevaar misschien wat verminderen, het gevaar blijft niettemin zeer ernstig1 dtreigen. i Vooral het water is een uitnemend cholera- geleider, en de buitengewone groote neerslag der laatste weken, de doorweekte bodem, de over stroomd© wateren, maken verbreiding' der bacillen uiterst gemakkelijk. Bulgarije dient door oordeelkundig verspreide en talrijke quarantaine-stations en door om doel matige drinkwatervoorziening 't gevaar voor ren binnenvallen der ziekte af te weren. Uitnemende desinfeetievoorzorgten dienen genomen te worden, vooral om de bacildragers, die zelve misschien minimum zijn, doch door de bacillen, die zij meevoeren, anderen gemakkelijk infecteeren, van het zoo uiterst gevaarlijk gezelscihia'p te ontdoen. Zal Bulgarije in staat zijn, zulk een groote en moeilijke taak naar behooren t© vervullen? Het wordt niet gteheel en al ten onrecht© be twijfeld. Vandaar; dat dan ook reeds om een internationale gezondheidsconferentie werd gé- vraagd. Maar zelfs al zou Bulgarije in staat zijn veel l© doen en al zouden door een spoedige vrede vele doktoren en verplegers zich op! de bestrijding der ziekte kunnen werpen, bet gevaar blijft t.och dreigend, ook al kan er op het ©ogenblik van een i verslaan der ziekte gelukkig geen sprake zijn. Eri waar gevaar dreigt, daar dient men op zijn hoede te zijn. De ervaring heeft geleerd, wel de preventieve maatregelen voor groot nut afwerpen. Aan de regeeringen daarom de laak nauwlettend toe te zien en ernstig to waken te gen 't verraderlijke binnensluipen van een zoo geduchten vijand. Grevena heeft eenige eigenaardige ervaringen opgedaan, nadat het in handen der Grieken gevallen is. Het werd n.l., toen de Grieksche troepen den opmarsch naar het binnenland weder begonnen waren, ge heel onbeschermd achter gelaten. Dientengevolge viel het ten prooi aan het Albaansche bendehoofd Bekirage, die een plotselinge aanval op het stadje deed en daar te vuur en te zwaard te keer ging. Thans is de stad weder door de Grieken bezet. De Helleensche troepen, die uit Kozana optrokken om Grevena te hulp te komen, ontmoetten nabij Solsista 2000 Turken, die na aanvankelijk tegen stand geboden te hebben, werden teruggeworpen. De Grieksche strijdmacht, versterkt door een detachement onder kolonel Mitsas uit Metsovo, marcheerde recht op Grevena aan, dat onmiddel lijk door de Albaneezen, zonder tegenstand te bieden, verlaten werd. De Grieken hebben thans de veiligheid der stad verzekerd. Mobiliseert Oostenrijk? Uit Fium© meldt d© correspondent der .Gazette de Lausanne", dat 'gedurende deze week de insche ping; van Oostenrijlksche troepen 's nachts is vo u't- gezot. De plaats hunner bestemming is Spalato, de O.ostenrijksche haven aan de Adriatische kust in Dalmatië. Generaal Salis is reedis te Fiume aangekomen. Uit Innsbrück ontvangen berichten, mekten, ^at och aan ae Tyraolsche grenzen troepen zijn gem o biliseerd. Regimenten, die hun tijd uitgediend hadden:, werden onder d© wapenen gehouden, Ier- wijl Tyroler reservisten tot den dienst ziin opge roepen. Opmerkelijk is, dat de troepen, die onder de wapenen geroepen werden, juist diegene zijn, welke ondervinding hebben van de wintercarn- pagne. Uit Boedapest wordt aan het «Berliner Tage- blatt" geseind Sinds eenige dagen vinden in de werkkamer van graaf Berchtold telkens bespre kingen plaats met den minister vah Oorlog, Frei- herr von Aufenberg. Gisterochtend bezocht de minister van Oorlog weer graaf Berchtold en confereerde langer dan een uur met hetn. Daarna werden beide minsters door den keizer in audiëntie ontvangen. DeOostenrijksche consuls. Van den Oostenrijkschen consul te Prizrend is het volgende telegram ontvangen De verbroken telegrafische gemeenschap is weer hersteld. Uw telegram ontvangen. Dank voor de informatie. Ik zelf ben wel en vertrek morgen naar Uskub." De «Neue Freie Presse" meldt dat consul Pro- haska in goede gezondheid naar Uskub vertrok ken is. De Mogendheden In het Engelsche Lagerhuis stelde gister de afgevaardigde King de vraag, of de mogendheden aan de Balkanstaten en aan Servië betreffende de annexatie van een gedeelte der Adriatische kust gemeenschappelijk eischen gesteld hebben, ofwel, dat Oostenrijk-Hongarije uitsluitend onder eigen verantwoordelijkheid zijn eischen bij Servië tracht door te zetten. Minister Grey antwoorddeVoor zoover mij bekend is, zou het onjuist zijn te verklaren, dat eenige groote mogendheid reeds tegenover de verbonden staten eischen geformuleerd heeft. De gedachten wisseling duurt sinds het begin van den oorlog onder de mogendheden voort. De meening van de Engelsche regeering, die door andere mo gendheden wordt gedeeld, is, dat het niet wensche- lijk zou zijn, door voorbarige be.-prekingen een of ander onderdeel reeds thans te willen regelen. Antwoordend op een nadere vraag zeide minis ter Grey, dat de kwestie of een Europeesche con ferentie al dan niet gehouden zal worden nog niet definitief door de mogendheden in behande- ing is genomen. Het Weener «Extra Blatt" verneemt uit Boe dapest Op een conferentie, die gisteren tusschen Berch told en de gezanten van Duitschland en Italië plaats had, is een voorstel aangenomen, waarbij de mogendheden van den driebond zich verplichten alle geschillen, die bij de regeling van de Balkan kwestie zich zullen voordoen, gemeenschappelijk te behandelen. Onder deze geschillen zijn begrepen Albaneesche kwesties, zoowel als kwesties die betrekking hebben op de toekomst van Saloniki Constantinopel, enz. A1 l'drlöi nieuw s. Aartshertog Frans Ferdinand is gisteravond van Weenen naar Berlijn vertrokken. Men hecht aan deze reis groote politieke beteekenis. De «Neue Freie Presse" verneemt uit Boe karest De voorzitter van de Sobranje moet binnen kort te Boekarest komen. In politieke kringen wordt verzekerd, dat de Bulgaarsche regeering na een eventueele overeenkomst met Turkije de hangende kwesties zonder tusschenkomst van derden wenscht te regelen. DesTemps" verneemt, dat Poincaré denTurk- schen gezant te Parijs, Rifaat pasja, er op gewe zen heeft en den Franschen gezant te Constanti- nopel last gegeven heeft, eveneens Kiarnil pasja er op te wijzen, dat Frankrijk, als beschermende mogendheid der Christenen in het Oosten gedwon gen is Turkije aansprakelijk te stellen voor iedere daad van geweld, die tegen christenen gepleegd zal worden en daarom verzoekt, dat strikte be velen aan de valis gegeven worden, om dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. RUSLAND. De «Vossische Zeitung" verneemt uit Peters burg Een week geleden werd gemeld dat de Russi- scho soldaten, wier diensttijd den 14 den Januar1 afloopt en die anders reeds in November naar huis worden gezonden, voorloopig nog onder de wapenen zullen blijven. Het geldt hier ongeveer 400.000 man. Nu moet men echter niet gaan denkeni dat het Russische leger thans met dat aantal is versterkt. Integendeel, het blijft op dezelfde sterkte,' daar de recrutren, die nu onder de wapenen ko men, van den militairen dienst nog niets afweten- Troepenversterkingen hebben ongetwijfeld plaats gehad, maar zij zijn van geen groote beteekenis. Het voornaamste doel is, het Zuid-Westen van Rusland van meer munitie en levensmiddelen te voorzien. ITALIë. De koning heeft een besluit geteekend, waarbij een ministerie Koloniën wordt ingesteld. De af gevaardigde Pietro Bertoliui is tot minister van Koloniën benoemd. Tripolitanië, Cyrenaïka, Ery- threa, Italiaansch Somaliland, en het protectoraat van Noord Somaliland zijn onder het beheer van dit nieuwe ministerie gesteld. PORTUGAL. Het krijgsgerecht van Chaves heeft den vroegeren royalist Paiva Conceiro tot 6 jaar gevangenisstraf en 10 jaar verbanning veroordeeld en voor den tijd van20 jaar het recht ontzegd om in Por tugal te komen. Graaf Penella is vrijgesproken. De «National Zeitung" verneemt uit Calcutta, dat meer dan 100.000 Mohammedanen zich giste ren op de Laidan, een openbaar plein te Cal cutta, verzamelden, om te bidden voor den gezondheidstoestand van den sultan. De gods dienstplechtigheid werd door een twintigtal prie sters geleid. In Bengalen worden ook dergelijke godsdienst oefeningen gehouden, waar eveneens een groot aantal Mohammedanen aan deelnemen. Op zeer veel plaatsen wordt geld verzameld ten bate van de nagelaten betrekkingen der in den Balkan oorlog gesneuvelden. De „Daily Mail" heeft berekend', dat in geval van oorlog Duitschland, Oostenrijk, Italië en Roemenië ten minste 8.000.000 soldaten in hel veld kunnen brengen en deze door aanvullihgeh voortdurend op sterkte kunnen blijven houden, terwijl Frankrijk, Rusland en Engeland slechts 4.000 000 op de beep 'kunnen houden, waarbij dan Engeland met een bevolking van 43.000 000 slechts in staat is, 150.000 man tol het leger van ae Triple Entente bij te ctragen, in plaats van ten minste 500 000. De „Gazette de France" meldt, dat de hertog van Orleans voornemens is zich voor goeu in België te vestigen. De Franseho' pretendent gaat op zijn landgoed in oen omtrek van Luik wonen. Keizer Frans Jozef is gistermiddag van Boedapest naar Weenen vertrokken. De geruch ten, welke gister op enkele beurzi n de r'oadle ac-de-n, als zoude de keizer ziek zijn, worden tegengesproken, De Hongaarsche Kamer is tegen 25 November bijeengeroepen.. De regöering is voornemens in dag- en avondziitingen zoo spoedig mogelijk de begroeting af te doen. Over de verdere plannen der regeering, in het bijzonder over de kiesrecht- herv arming, is niets naders bekend. Een 11 outer-telegram meldt, dat de toestand van den Russischen kroonprins aanmerkelijk ver beterd is. Telegrammen, bij' de Pacific Steam Naviga tion Company te Liverpool ontvangen, meiden, dat het stoomschip' „Oravia", verleden week Vrij dag op de 'Seal Rock (Falkland-eilanden) gedraa l, totaal verloren is. De'bemanning', passagiers, mads enz. zijn in veiligheid. De „Oravia" was bestemd voor Valparaiso. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 November. Indische begrooting. De heer Bogaard t vervolgde zijne rede. Hij verdedigde het beleid van den gouverneur-gene raal. Spr. wenschte, dat de regeering maatregelen zal nemen om de bedevaarten naar Mekka tegen te gaan. De schoolstrijd in Indiö is, volgens spr., begonnen door fanatieke vrijmetselaars. De heer Van Karnebeek waarschuwde tegen den jubeltoon, die wordt aangeheven wegens den gunstiger! financieelen toestand van Indië Onder meer wees spreker erop, dat de ontwikke ling van de Aziatische bevolking ons dwingt, de defensie-kwestie ter hand te nemen een kleine vloot van groote schepen. De inlanders kunnen daartoe financieel bijdragen. Spr. bepleitte inper king van de Mekkavaarten. Men brenge den schooltijd niet naar Indië over. Hierna kwam spr. tot de Chineezen-kwestie. Onze regeering moet zorgen, dat de inlanders niet bij de Chineezen ten achter worden gesteld, en niet economisch door hen worden overweldigd. Hoofdzaak is, dat wij ons niet laten intimideeren door pressie van het buitenland. Spr. waarschuwde ten slotte, wat de vertegen woordiging in Indië betreft, zich te hoeden voor herhaling van een parlement, als wij in Suriname hebben. Er moet hier in Holland in den minister van koloniën en de Staten-Generaal een krachtig tegenwicht blijven bestaan tegen de bureaucratie in Indië. De heer Bos vond den oeconomischen toestand van Indië, schoon vooruitgaande, nog onvoldoende Onze oeconomische politiek moet gericht zijn op meer differentiatie van arbeidsgelegenheid en op vorming van kapitaalreserve voor moeilijke tijden. Dus: verkeersontwikkeling, bevordering van land bouw, verbetering'van politie, verbetering van de behandeling van de arbeiders, vakopleiding op technisch en commercieel gebied, Spr. werkte dit nader uit. Spreker betoogde voorts de noodzakelijkheid van versterking van de inlanders tegen het oeco- nomisch overwicht der Chineezen, wier gelijkstel ling met Europeanen zal komen, zonder of met ons verzet, door den drang der omstandigheden. Die gelijkstelling moet de regeering ter hand ne men. Op schoolgebied heeft de koersverandering van den minister en van den gouverneur-generaal reactie van vrijzinnigen kant uitgelokt, en voorts heeft, naar spr.'s meening, de agressieve houding van rechts daartoe meegewerkt. De heer Ter Laan drong aan op het uitbrei den van de tweede-klasse-seholen en komt ook zijnerzijds op tegen het verdringen van de goede gouvernementsscholen door de scholen van de zending. Als een ander een rede had uitgesproken, zooals de heer Scheurer nu deed, die de schuld daarvan op de linkerzijde werpt, dan zou de heer Scheurer hem wellicht ontoerekenbaar hebben verklaard. Hoe kan ook de minister met zoo'n politiek zeggen, dat hij het betreuren zou, wan neer de schoolstrijd werd overgebracht naar Indië. Avondzitting. Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 23 September 1910 te Brussel tusschen ons land en een groot aantal andere landen gesloten tractaat omtrent aanvaring hulp en berging. Het desbetreffende wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen, evenals dat betreffende de toetreding van Nederland tot de Marokko overeenkomst, tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten en het wetsontwerp tot goedkeuring van het Neder- landsch-Belgische verdrag tot aanwijzing van het station Esschen als overgangsstation. Daarna kwam aan de orde de suppletoire Waterstaatsbegrooting '1912 tot verbouwing en uitbreiding der departementen van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat. De Minister verklaarde in antwoord op door den heer Ue S t u e r s gemaakte opmerkingen, een eventueele motie, tot nieuw overleg met de commissie voor de grafelijke zalen te kunnen aanvaarden, doch bij aanneming der motie-De Stuers zal hij aan de Koningin machtiging vragen het wetsontwerp in te trekken. De discussie over dit wetsontwerp wordt op verzoek van den heer De Stuers geschorst tot Maandagavond 8 uur, en de vergadering verdaagd tot Vrijdagochtend half elf. H. M. de Koningin-Moeder. Naar men verneemt is H. M. de Koningin- Moeder de laatste dagen licht ongesteld. Ommen. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Ommen steunt de candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer van ror, C. J. A. Bichon van IJselmonde, als voorstander van vrijhandel. Tegen den sluitingsdwang. Het Nationaal Comité tegen den sluitingsdwang is gereorganiseerd. Als voorzitter treedt thans op de heer G. de Vries Gzn., te Haarlem als secretaris de heer J. Noordeloos, eveneens te Haar lem. Tot adviseur van het comité is gekozen de heer D. Manassen, te Amsterdam. Het comité heeft besloten, een krachtige actie tegen den sluitingsdwang ter hand te nemen en in ver schillende plaatsen sprekers te doen optreden. (N. R. Crt.) Wederinvoering der kermis te Leiden. Bij de behandeling der begrooting voor den dienst 1913 in den Gemeenteraad van Leiden werd door de Raadsleden Van Grutin^, Zwiers en Botermans een motie ingediend, beoogende wederinvoering van de in 1910 afgeschafte ker mis, welke motie in handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies. In korte bewoordingen verklaren B. en W. nog volkomen op het stand punt te staan indertijd door de meerderheid van hun college genomen, naar aanleiding van het voorstel van de heeren Briët c.s., om in het ver volg geen staandplaatsen meer te verhuren of beschikbaar te stellen voor het houden van een kermis. Slechts voegen zij er aan toe, dat het hun voorkomt, dat, nu de kermis eenmaal afge schaft is en die sfschaffing bij de overgroote meer derheid der bevolking hoegenaamd geen tegen stand heeft ontmoet, er nog minder aanleiding is de kermis weder in te voeren. Grondwetsherziening. Een „Volkomen vertrouwbaar" berichtgever Van het „Centrum" meent te weten, dat de voorstellen lot wijziging der Grondwet reeds van den Raad van State zijn terugontvangen; Prof. P. H. Ritter. f Prof. P. H. Ritter is gistermiddag tegen 12 uur te Utrecht overleden. Pierre Henri Ritter werd in 1851 te VGraven- hage geboren. In 1882 promoveerde hij aan de Leidsche Hoogeschool tot doctor in de theologie op proefschrift, getiteld «De monadenleer van Leibnitz". Van 1882 tot 1891 was hij bij de Re- monstrantsche gemeente te Utrecht werkzaam als predikant, daarna tot 1906 als hoofdredacteur van «Het Nieuws van den Dag" te Amsterdam In 1906 werd hij tot hoogleeraar aan de Hoogeschool te Utrecht benoemd, welk ambt hij aanvaardde met een rede over «De taak der Wijsbegeerte". De Haagsche Paleis-Raadbuis-kwestie. Naar de »N. Ct." verneemt, kunnen de onder handelingen, die tusschen het gemeentebestuur en de regeering gevoerd zijn, voor den bouw van een nieuw Koninklijk paleis op Zorgvliet aldaar, met bestemming van den tegenwoordigen paleis- grond, o.m. voor stadhuis, als mislukt beschouwd worden. Van de regeering is een schrijven ont vangen, geteekend door de ministers van Binnen landsche Zaken en Waterstaat, waarin de aan bieding van de gemeente onaannemelijk wordt verklaard. Dit bericht zal ongetwijfeld door de ingezetenen met groote teleurstelling vernomen worden, zegt het blad. Het drogistbedrül. De Algemeene Apothekersadsistenten-Bond heeft een adres van instemming gezonden aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek van de Vereeniging van Drogisten (apothekers- adsistenten), in zake wederinvoering van het dro- gistexamen, en wettelijke regeling van het dro gist bedrijf. Rotterdamsche Lloyd. De gister gehouden buitengewone algemeene vergadering heeft de voorgestelde statutenwijzi ging goedgekeurd. Het kapitaal wordt van 15 tot 25 millioen gulden vergroot. Samenwerking der Vrjjz. Partjjen. Nu het concentratieprogram de goedkeuring der algemeene vergaderingen heeft verkregen, zijn door de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen de onderstaande heeren aangewezen om als centraal comité op te treden bij de verkiezin gen van 1913 Mr. M. Tydeman Jr., prof. A. C. Visser van IJzendoorn en jhr. mr. H. Smissaert als afge vaardigden van den Bond van Vrije Liberalen mr. H. Goeman Borgesius, mr P. Rink en A. Roodhuijzen, als afgevaardigden van de Liberale Unie en Herman Snijders, mr. J. H. Thiel en mr. L. N. Roodenburg, als afgevaardigden van den Vrijz. dem, Bond. (Vad.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 736.8 te Seydistjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Aanbesteding. Bij de gisteren gehouden inschrijving voor het weg halen van lompen enz. aan de gemeentelijke vuilnisbelt over het jaar 1913 werd ingeschreven door slechts een tweetal personèn, en wel door J. van Gelderen Jr. voor de som van f 480.90 en J. van Gelderen Sr. voor de som van f 462.50. Het werd gegund aan den hoogsten inschrijver- Voorts werd inschrijving gehouden voor de le vering van roggebrood ten dienste van den reini- gingdienst. Hiervoor kwamen in drie biljetten: P. Wapenaar alhier per brood van 3 K. G. a 24^ cent, de Zuid Holl. veevoederfabriek te Overschie haver- en boonen brood per 24% cent, en rog gebrood per 3 K. G, 24 cent. en Jac. van Rhijn alhier voor roggebrood per 3 K. G. 24 cent. De leverin g werd gegund aan Jac. van Rhyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2