Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad pen gisteren een nieuwen uitval beproefd heb- l.cu tegen den Zuidelijken vleugel van het B.u!- gaars'.he leger. Zij werden met aanzienlijke ver- fies.en teruggeslagen. Dé Bulgaren staan nu op 1 K.M. van de stad. Allerlei nieuws. •De Mi li tare Correspondenz" te Weenen. ver- neemt, dat de schepen van de 0 os ten rijk It ,n- gaarsehe smaldieelen, die zich in de Levant be vinden. naar de nationale wateren zijn terugge roepen Enkele schepen blijven gedetacheerd, n.l. óc kruiser „Aspern" te Konstantdnopel en de „Maria Theresa" te Saloniki; zij zijn ter beschikki lp ouder,scheiclenlij'k van den ambasSiadejut en den consul-generaal. De te Genève verschijnende bladen vernemen oen en ander over de voorzorgsmaatregelen, (.ie Frankrijk, in verband met de spanning tuss'chen 0 ten rijk en Rusland treft. De reserve van het landleger tot de lichting va,ét 1899 toe, 'heeft bevel gtekregeh zich gereed te houden. Aan de hoogiere spoorwegambtenaren zijn de posten medegedeeld, waarheen zij zich in geval van oorlog moeten begeven. De sla'ions- c liefs- hebben reeds last. gekregen, alle goederen wagens onmiddelliyk na de uitlading naar de dis- ■triclf;n terug te zenden, waar ze voor een defi nitieve mobilisatie gereed moeten worden ge houden. Verleden weetk hebben: notabelen van Kossowo to Darazzo op het stadhuis eenj vergadering ge houden met vertegenwoordigers van de bevol king. De nolabelen verklaarden, dat in verband met de inneming van Kossowo door de Serviërs en hun snellen opmarsch naar de Adriatische Zieie, liet noodzakelijk was de autonomie van Albanië uit te roepen en zich onder bescherming van Oosu-nrij'k-Hongarije te stellen. De vertegenwoor digers van de bevolking van Durazzo bestreden deze meeniéig en verklaarden dat zij1, als mos lims zich niet van Turkije wilden afscheiden, maar liever afwachten wat komen zou, (aan de bescherming van Oostenrijk vragen. De verte genwoordigers van de Christenen onder de bewl- kir.g' sloten zich daarbij' aan, want men houdt te Durazzo de notabelen,, die voor de autono mie van Albanië ijveren, voor agenten van Oos tenrijk. De «Börsen Courier" verneemt, dat naar aan leiding van de loopende geruchten over oorlogs verrichtingen een run plaats had op de spaarbank te Boekonina. Te Czernowitz geschiedde iets dergelijks. BELGIS. Naar uit Brussel gemeld wordt, is de gravin van Vlaanderen sedert drie dagen lijdend aan een ,..„J »«u nmueuza. Uister-ochtend gevoelde zij zich nog wel, doch plotseling leidde in het begin van den namiddag een congistie tot complicaties. De koning werd terstond naar het paleis der gravin ontboden, waar hij een half uur vertoefde en een onderhoud met de behandelende genees- heeren had. 's Avonds keerde hij met de konin gin bij de gravin terug. De geneesheeren hebben het volgende bulletin gepubliceerd»De toestand van de gravin van Vlaanderen blijft zorgwekkend, zonder dat er merkbare veranderingen plaats grepen. De om geving der gravin blijft voortdurend zeer onge rust.". Men schrijft ons uit Leuven Op verzoek van het Belgisch Episcopaat als overheid der Hoogeschool, hebben de professoren der verschillende faculteiten hunne meening te kennen gegeven over de toelating van dames tot de lessen der Universiteit. Alle faculteiten en bijna met eenparige stemmen drukten den wensch uit, dat dit zou worden toegestaan. Eenige professoren nochthaus verlangen een verplichtend internaat en verbod per spoor zich naar de lessen te begeven. Het St. Thomasgenootschap van de Vlaam- sche studenten der Hoogeschool viert dit jaar het vijftienjarig jubilee van zijn herstel. Door pater Deurwerders, van de Orde der Dominicanen, den 1 Maart 1649 opgericht onder den naam van Militia Angelici Thomae Aqv/inatis, ging het in de dagen der revolutie te met met de opheffing der Leuvensche Universiteit. Bij het herstel der Hoogeschool verrees ook deze vereeniging ten leven, leidde echter, bij gebrek aan innerlijke groeikracht, een kwijnend bestaan, totdat in het jaar 1897, op aandrang der Vlaamsche studenten, pater van den Wildenberg, van de Orde der Dominicanen, met toestemming en aanmoediging der Academische overheid, de vereeniging her nieuwde onder den naam van St, Thomas-Genoot schap. Volgens de eerste bepaling van het reglement heeft dit genootschap ten doel aan zijne leden door de bescherming van den H. Thomas, patroon der Hoogescholen, een machtigen steun te verze keren om hunne studiën te bevorderen, den luister van hun katholiek geloof en van alle christelijke deugden ongeschonden te bewaren, dien der zuiverheid vooral, die volgensLacordaire »de zuster der waarheid" is. Om dit verheven doel te bereiken, vergaderen de leden iedere maand in de kerk der Dominica nen. Op iedere vergadering wordt door de stu denten een loflied gezongen ter eere van het H. Sacrament en houdt de Directeur, thans de Do minicanen-pater van Rooij uit het klooster te Leuven, een Vlaamsche toespraak over een of ander onderwerp, dat op het godsdienstig en zedelijk leven der studenten bijzonder toepasselijk is. Maandelijks wordt er ook een H. Mis opgedra gen, waaronder de leden gezamenlijk tot de H. Communie naderen. Ter gelegenheid van den feestdag van St. Thomas worden telken jare drie geestelijke voordrachten gehouden door om hun welsprekend heid beroemde kanselredenaars uit Noord- en Zuid-Nederland. Deze voordrachten verschijnen in druk en worden telkens bij duizenden exempla ren verspreid. Bij zijn stichting telde het genootschap reeds 350 leden, thans is dit getal gestegen tot 900. Sedert het jaar 1898 is de Rector Magnificats der Hoogeschool eerevoorzitter van het genoot schap, waaraan ook een twintigtal hoogleeraren als .eereleden van hunne sympathie blijk geven. CHINA. De concentratie der voorjoripigte Chinefeisrhe krijgsmacht voor Binncn-Mongolië is reeds vol tooid Te Kalgan, aan het eindstation der Pe- kirlg'-Kalgan-lijin, zijn 20,000 man Chineesche troe pen bijeen. Zij zijn voorzien van een volledige oorlogsuitrusting en voorraden voor drie ma-m eien Maar ook van Russische» kant worden mili taire voorzorgsmaatregelen getroffen. Ei gaat een sterke kozakkcn-afdeeling naar Oer- gómaar bovendien zenden dei Russchen met gtoote snelheid, en zoovele! mogelijk' in het ge heim. troepen naar Kobèo en Oeliasoetai. JAPAN. Te Weenen ontving men bericht, dat Japan mobiliseert met het doel, om China teigien Rus land te steunen, ten einde da regeering te Pe tersburg te verhinderen, nieuw© invlqedssfeeren te verkrijgen. Een maand geleden werd in den omtrek van de Misurina-meer prof. Friedrich Kramer uit Pal ling, in Beijeren, gevangen genomen, verdacht van spionnage. De Italiaansche bladen melden thans, dat hij in Belluna terecht zal staan. De bekende industrieel, rijksraad baron Kramer Clett, is, naar uit München aan de »Köln. Ztg." gemeld wordt, van de Evangelische naar de Katholieke kerk overgegaan. Vroeger heeft baron Kramer Clett aanzienlijke giften geschon ken aan de Benedictijnen. De betalingsmoeilijkheden tengevolge van den Balkanoorlog, doen zich in Roemenië op ge duchte wijze voelen. Gister hebben de manufac- turen-groothandel Sufrinet Rosen en de manufac- turen-importfirma Frat Eismann hunne betalingen gestaakt. Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche fabrieken zijn hierbij voor aanzienlijke bedragen 4 ®»-00">OOl d Het s.s. «Menepthah" arriveerde gister te Malta met 18 Maleische stokers, die muiterij ge pleegd hadden aan boord van de tankboot »Cuya- hoga". In Portugal belooft 1912 een der beste jaren voor den wijnoogst te worden. De wijn moet dit jaar van buitengewone fijne kwaliteit zijn. Senator Isidor Ray is gister te Washington overleden. Hij was vroeger raad-adviseur van admiraal Schley. Er wiordt, zoo schrijft, het Birussiels'che ,,N. v. d D.", nu weer gezegd, dat in het proces over de nalatenschap van toning Leopold II, dat binnenkort voor het beroepshof van Brussel rnoet gepleit worden, prinses Stephanie al leen nog zal optreden tegen den Staat, prinses Louiza zou de zaak overlaten aan het ooirdeel van hel. hof -en hare advocaten zouden niet meer pleiten. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 25 November. Indische begrooting. De minister van koloniën zette zijne rede ter beantwoording van de algemeene be schouwingen voort. De overplaatsing, van den heer Borel was noodzakelijk, daar verdere samenwerking tusschen hem en den resident was onmogelijk geworden. De organisatie van de politierechtspraak is niet door de relletjes te Soerabaja afgedwongen. Reeds verleden jaar heeft de minister die reorganisatie aangekondigd. Gelijkstelling van alle Chineezen met Europeanen zou onredelijk zijn. Voor die Chineezen, die ontgroeid zijn aan de positie van vreemde Oosterlingen en wier rechtsbehoeften zich aansluiten aan die voor Europeanen, moet de weg tot individueele gelijkstelling worden ge opend. Verder moeten noodelooze uitzonderings bepalingen vervalle, doch niet alleen voor Chineezen, maar voor alle bevolkingsgroepen, Een ontwerp tot wijziging van artikel 109 Re- geeringsreglement is bij den Raad van State. Daarna bespreekt de minister, het onderwerp de Regeering en zending. De critiek heeft zich, volgens den minister, niet gebaseerd op stukken van de regeering, doch op krantenartikelen, inge zonden krantenstukjes, etc., en daardoor de regee ring onrechtvaardig beoordeeld Er is geen sprake van dat de zendings reactie uitlokt of opwekt. Spr. zet uiteen, hoe de subsidieering van zendings- en andere scholen geregeld is. Er is in Indië gelijk recht voor scholen. Onder herhaalde inter rupties betoogde de minister vervolgens, dat het Rotterdamsche Zendingsgenootschapaan de conver sie in de Minahassa meewerkt. De gouvernements- school mist aanpassingsvermogen. In sommige streken smeekt de bevolking om de zending. Na repliek van de heer de Meester wordt de zitting verdaagd. Avondzitting. Verbouwing Departement van Binnenlandsche Zaken. Aan de orde is de voortzetting van de behan deling van het wetsontwerp betreffende de ver bouwing van het gebouw van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en de daarbij door de hee- ren De Stuers c.s. voorgestelde motief luidende «De Kamer, overwegende, dat tegen het ont worpen plan voor de verbouwing van het depar tement van binnenlandsche zaken onderscheidene bezwaren zijn geopperd, zoowel uit historisch en archaeologisch oogpunt, als wegens de te geringe plaatsruimte, bestemd voor archief en bibliotheek en de bedenkelijke wijze van berging van beide, alsmede wegens het ontnemen van licht aan het Mauritshuis, enz. is van oordeel dat dit ontwerp nader aan een deskundig onderzoek behoort te worden onder worpen vertrouwt, dat van den uitslag van dit onder zoek aan de Kamer mededeeling zal worden ge daan, en gaat over tot de orde van den dag." Na uitvoerig debat wordt deze motie z.h.st. aangenomen, evenals het wetsont werp, waarna de vergadering gesloten wordt. Jubilè der Dominicanen. Naar wij vernemen, heeft zich ihier 1© lande een comité gevormd, om in. 1916 het 700-jarig bestaan der Dominicaner Orde feestelijk te herdenken. In dil comité hebben 'zitting' de hoogfeerw. pater A. ter Maat, provinciaal der Dominicaner Orde in Neder land, de zeereerw. paleis' v. Breda en G. A. Meijer uit Zwolle, de zeereerw. pater v. d. Eisen uit Huissen en de zeetoenv. pater Verhoeven uit Schiedam. (Tijd.) Wear bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Nov. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 728.7 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige, later tijdelijke afnemende zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. «Katholiek Leven." Wij herinneren nog te dezer plaatse aan de groote vergadering van „Katholiek Leven" toe gankelijk voor alle Katholieken, zoowel dames als heeren welke morgen (Woensdags)avond 8 ure in de Bondsgehoorzaal zal worden gehouden. Het optreden als spreker van den heer Van Vuuren, en het veelomvattend onderwerp dat hij zal behandelen, zal er zeker toe bijdragen, dat deze vergadering door een groot publiek wordt bijgewoond. Feestavond voor de Missie. De feestavond tot steun van de Missie op Bor neo van den zeereerw. pater Henri Jansen Thzn., thans met verlof hier te lande, vond een groot publiek,^ waaronder zeer vele aanzienlijken dezer gemeente, gister-avond in de Bondsgehoorzaal bij een. De hoogeerw. deken Coppens en verdere geestelijken der parochiën vereerden, met eenige eerw. broeders, den feestavond met hunne tegen woordigheid. Het zoo uitgebreid en varieerend program voor dezen avond begon, als gewoonlijk, met het ver- toonen van lichtbeelden van de Missie, waarbij de volijverige missionaris eenige verklaring gaf. Na de vertooning van de portretten van het Ko ninklijk gezin, met geestdrift begroet, deed de missionaris ons zien de kaart van het ontzaglijk eiland Borneo, gelijk aan een groot Europeesch rijk, en verdeeld in Nederlandsch, Engelsch en onafhankelijk Borneo. De heerlijke natuurtaferee- len van het reuze-eiland werden ons in tal van lichtbeelden getoond maar ook de verschillende typen van menschen, hunne zeden en gewoonten werden ons in al hunne eigenaardigheid te zien gegeven. Hun wreed optreden tegenover hunne vijanden, zich toonend vooral in de afgehouwen hoofden der verslagenen door hen bewaard, werd ons overduidelijk getoond. Merkwaardig is 't in andere lichtbeelden te zien den invloed van het christendom op deze ruwe natuurmenschen, hoe bijv. de kinderen in primatieve schooltjes vreed zaam zijn vergaderd en de ouders zich tot rusti- gen, nuttigen arbeid begeven. De beelden van kerkelijke overheidspersonen en missionarissen, ook van eenige zusters-missionarissen, werden telkens met uitbundige geestdrift begroet. Tot aanvulling van den feestavond werd ver der een uitgebreid program uitgevoerd. De prestidigitateur De Haan, uit Rotterdam, deed ons zijne zeldzame, veelzijdige vaardigheid bewonderen, eerst in verschillende verras sende toeren met kaarten, doeken en rin gen, en deed zich ook als een volleerd buikspreker kennen, die zijne poppen deed spre ken en handelen als levende menschen. Het optre den van mevr. Tonaer, uit Den Haag, was mede zeer verdienstelijk. Met veel gevoel zong zij het schoone lied van Spoel »Van eene Koningsvrouwe" en later nog het heerlijke «Jeruzalem", dat zij zoo schoon voordroeg, het publiek haar tot een bisnummer verplichtte, waarna zij tot aller ge noegen nog «Liedeke in Mei" te genieten gaf. Het opgetoogen publiek loonde haar met een krachtig applaus. Daarna gaf de heer De Haan, nu al Ghineesch kunstenaar optredend, ons nog verrassende blij ken van zijn goochelkunst, o.a. met het naar de kooi geschoten vogeltje, duiven en goudvisschen, die zoo maar in de lucht werden gehengeld en gaf hij ons nog zeer aardige proeven van hand- figuren op het belichte doek, die ons zijne veel zijdige vaardigheid te meer deden kennen. Deze feestavond gaf ons ook nog proeven van een andere vaardigheid te zien, nl. de vaardigheid van een aantal jonge dames, om met beminnelij- ken glimlach en vriendelijk aandringen een aantal zaken voor oogenblikkelijk gebruik tot steun der missie aan den man te brengen. Zij hebben zekeri met al de vaardige zelatricen die voor dit liefdewerk hebben geijverd, er krachtig toe bij gedragen om een mooie recette voor de arme missie van Borneo bijeen te brengen. Een woord ?an bijzonderen lof ten slotte ook voor den vaardigen «impressario", aan velen wel bekend, die dit alles zoo netjes in elkaar heeft gezet en daarmee zijn collega in het geestelijk ambt zeker een grooten dienst heeft bewezen. Moge ook hem, mèt den volijverigen missionaris, het heerlijk loon verzekerd zijn, hun die anderen geleid en onderwezen hebben, toegezegd Volksbadhuis. In de week van 1723 Nov. 1912 werden genomen 453 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 26 kuipbaden 68 regen 32 regen 301 school kinder a 5 ct. 26 De heer A. van Wagtendonk alhier slaagde te Rotterdam bij het aldaar gehouden examen vrije- en ordeoefeningen gymnastiek. Op het politiebureau meldde zich gisteren een man aan, die gesigna'eerd bleek te zijn voor f2.— boete, subs. 1 dag hechtenis, waartoe hij door den kantonrechter te Breda was veroordeeld. De man ontkende veroordeeld te zijn, zoodat hij naar Breda is overgebracht ter confrontatie. Hoogwater teSchiedam: Woensdag27 Nov. v. rn. 5.30 n. m. 5.43. DIT VLAARDINGEN. Bij dè .^ehiOuden. stemming voor twee leden van üte Kamer van Koophandel en Fabrieken (vaca tures-A. II. C. M. J. IJzermans en J. Schip pers) zijn gekozen de boeren J. L. M. IJzermans' en J. H. van Raait. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 November 1912 des namiddags 2 ure Voorzitter: de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig de heeren v. d. Velden, Gosiinga en Ris. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 8 en 22 October 11. De goedkeuring der no tulen der vergaderingen van 29, 30 en 31 October j.l., wordt aahgehouden. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat bij het col lege van B en W. zijn ingekomen Van den Voorzitter van het College van Ged.- Staten een schrijven, ten geleide van de bij kon. besl. van 2 Nov. j.l. no 13 goedgekeurde veror deningen d.d. 3 September j 1. tot heffing van rechten ter zake van de Vischmarkt en op de heffing van schoolgeld wegens het herhahngs- onderwijs ingevolge art. 17 der wet op het lager onderwijs. Van de Ged. Staten dezer provincie een schrij ven, waarbij wordt aangeboden een afschrift der beschikking van den Minister van Binnl. zaken van 26 Sept. met een uittreksel uit den daarbij behoorenden staat tot vaststelling der Rijksver- goeding in de kosten voor het lager onderwijs over het jaar 1910 tot een bedrag van f 52.680.245. Idem bericht dat op 5 November j.l. is goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 October, betref fende den verkoop van een perceel bouwgrond aan de Thomas a Kempisstraat aan S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. Idem bericht van goedkeuring van het Raads besluit, d.d. 5 Augustus j.l., betreffende het af staan van de rechten, die de gemeente zou kun nen doen gelden op de perceeltjes grond, Westvest sectie A. no. 624 en 625 van W. A. J. Wittkampf. Idem bericht, dat den 11 November j.l. is goed gekeurd het Raadsbesluit van 31 October j.l. tot het toekennen van een subsidie tot een bedrag van f 2100.voor het- jaar 1913 aan het St. Jacobs-Gasthuis. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. schrijven, houdende voorstelom hun college te machtigen tot het nemen van een proef met het uitgeven van z.g. «Burgertuinen" in het Sterrenbosch. Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering. Van het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. Christ. Bouwarbeidersbond, verzoek, om in gemeentelijke bestekken de bepaling op te nemen dat de werklieden in het bezit van een arbeids contract, waarin bepaald is, dat de artikelen 1638 c en d van het Burg. Wetboek (behoudens het zevende lid van art. 1638 c) niet zullen gelden op het werk, niet worden toegelaten. In handen van B. en W. om advies. De heer Gosiinga komt ter vergadering. Van mej. M. A. Uijtenbroek verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan school H., met in gang van 1 December a.s. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend, met ingang van genoemden datum. Van den Secretaris der Nederl.-Vereen. van Gemeentebelangen, dankbetuiging namens het bestuur dier vereeniging voor het toestaan van een subsidie f 10. voor het jaar 1913. Kennisgeving. Van de ambtenaren by de pl. belastingen, dank-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2