Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Weer bericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.5 te Coruna. Laagste barometerstand 741.8 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen westelijken tot zuidweste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter. Schiedamscli Bioscoop. De directie van Schiedamscih-Bioscoop, die deer haar 'goed onderhoudend programma, de gunst van het publiek heeft weten to verwerven, kon digden eenige dagen geleden aan, dat zij vanaf een vast ges lel den datum volgnummers aan de bezoekers zou uitreiken en dan de 2000e be zoeker zou ontvangen een prachtige gaslamp uit het magazijn van den heer J. H. Eggelmeijcr, Hoog straat alhier. Spoediger dan wel gedacht, werd dit nummer overschreden. Zaterdagavond kon digde die Bioscoop op- het doek de uilgif Ie van no. 2000 aan en werd den bezitter hiervan, die bleek te zijn de lieer P. Ilekket, Grofbaan, alhier, uitgenoodigd zich aan het loket te vervoegen, waar het bewijs voor de gaslamp werd uitgereikt. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Nov. 1912 f 23955.—; 64 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Nov. 1912 f34680,90; 67 deelnemers geheel afgeschreven. KlavieravondCoba Rfjneke. Zooals uit achterstaande advertentie nader blijkt, zal de Klavieravond van mej. Coba Rijneke nu op morgen (Dinsdag)avond beslist doorgaan. Bij het van 25 —27 Nov. te Rotter dam gehouden examen boekhouden, vanwege de vereeniging van leeraren in het boekhouden ge vestigd te Amsterdam, slaagden de heeren F. H. Bokhorst, W. Genesis Hzn., J. P. Hofman, C- Lelieveld, C. B. H. Merten en P. Sanders Wzn. Oliefabrieken Calvé-Delft. Ziooals uit de herhaaldelijk geplaatste adver- tentiën bleek, zal vanwege de Oliefabrieken Cal vé-Delft., heden (Maandag), morgen (Dinsdagsmid dag en overmorgen (Woensdagsmiddag van 25 ure in de groote zaal van „Musis" eene demon stratie in het baikken en braden van verschil lende spijzen met Calvé's olie worden gegeven. Waar deze demonstratiën gratis te zien zijn Dinsdag voor de dienstboden zullen velen zeker gaarne van dleze gelegenheid gebruik maken om de werking van dit bijzonder product tb zien. In andere steden verklaarden zij', uie deze demonstraties bijwoonden, dat zij er een leerzaam genot in hadden gevonden. Zaterdag-middag is de 23-jarige Leendert Klaassen, wonende Jacobastraat, in een motorvaartuig in de Nieuwe Haven beklemd ge raakt tusschen twee fusten, tengevolge waarvan het linkerbeen werd gekneusd. Hij is per rijtuig naar zijne woning gebracht. Z a t e r d a g-a vond is alhier op ver zoek der Rotterdamsche politie aangehouden, als verdacht van dief-tal, de 21-jarige S. S. Hij is aan de politie te Rotterdam overgegeven. Zondag-middag heeft een 13-jarige jongen bij de politie aangifte gedaan, dat hij in de Mariastraat door een anderen jongen op het linkeroog was geslagen, waardoor het ooglid werd verwond. Z o n d a g-a vond heeft een bewoner van de Hoofdstraat aan de politie kennis gegeven dat iemand die voor zijn woning aan het vechten was, een ruit had stuk geslagen. Toen de politie kwam, was de man verdwenen, maar hij is be kend. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 3 Dec. v. m. 11.26, n. m. van het standpunt: er is geen testament, ofwel er is een valsch testament opgemaakt. (Tel.) Met f3000 er van door. Zaterdag is een assistent van den Pensioenraad voor Burgerlijke Ambtenaren, te 's-Gravenhage, met een betrag van ruim f3000.op den loop gegaan, aldus meldt dei „H. Crt.". Hot géval moet zich aldus' hebben toegedragen Aan den Pensioenraad: zijn vijf assistenten, die om beurten maandelijks' naar het kantoor van den rijksbetaalmeester gaan, om 't salaris (over een maand of over drie maanden) der verschil lende rijksambtenaren bij den Raad werkzaam, in ontvangst te nemen. De assistent, is dan vergezeld van een fcode, die het geld draagt. Geregeld gaat dei assistent 'vooruit om alvast op 't kantoor van den be taalmeester een plaats in de queue in te ne men. Zaterdag was het de beurt van den schrij ver J. H. Bi. Des1 ochtends zei hij tot den bode: kom eerst om elf uur hij1 den betaalmeester, want ik moet eerst nog naar de polikliniek. Toen de bode op dat uur bij den betaalmeester kwam, was er van B. niets te zien. Het bleek alras dat deze reeds1 om 9 uur het bedrag (ruim f 3000) in handen had gekregen. Sedert heeft men geen spoor van den man gemerkt, zoodat het voor Je hand ligt, dat hij zich met het geld1 uit de voeten heeft ge maakt. B. is getrouwd e(n heeft vijf kinderen. Vermoord. De correspondent te Smyrna van het »N. v. d. D." schrijft Een droevig ongeluk heeft een eerbiedwaardige Hollandsche familie te Smyrna en tevens de Ne derlanders in deze stad, ja, heel de Europeesche kolonie, ten zeerste getroffen. Het slachtoffer was jhr. W. A. Mock, die, in dit land gevestigd sinds 1896, zyn woonplaats had gekozen in het dorp Sefdikoi een half uur met den trein van de stad en sinds langen tijd bekend als een geliefde verblijfplaats van Nederlandsche families, die hier het langst gevestigd zijn. In dat dorp had de heer Mock behalve zijn huis en wat grond, ook een fabriek gebouwd om koren te malen en olijfolie te maken, en ten slotte had hij er een bioscoop opgericht. Hij was gehuwd met mej. E. van Lennep, be- hoorende tot den tak dier familie die sinds meer dan een eeuw in Aziatisch-Turkije is gevestigd. De heer en mevrouw Mock hadden een doch tertje van negen en een zoontje van acht jaar, en de heer Mock besteedde al zyn tijd aan zijn gezin en zijn werk. Den zestienden dezer werd hp, toen hij om half elf 's avonds terugkeerde van zyn bioscoop, laag hartig vermoord. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij bij het openen van zyn tuindeur aange vallen is door twee individuen, dat hij om zich te verdedigen geschoten en een zijner aanvallers ge wond heeft, maar dat zy op hun beurt hebben geschoten en den heer Mock in het hart hebben geraakt. Toen de arme vrouw en de bediende, gewekt door de schoten, kwamen aan- loopen, vonden zij den heer Mock dood neerliggen, zijn revolver in de eene hand, zijn uitgedoofde lantaarn in de andere. De aanvallers waren in het duister van den nacht verdwenen. Zij werden nagezet en hun verblijfplaats werd gevonden, en daarin eenige voorwerpen, waaruit blijk, dat zij roovers zijn( die de bedoeling hadden jhr. Mock te ontvoeren en naar de bergen te brengen, om een losgeld voor hem te eischen. Hun plan werd evenwel verijdeld door Mok's pogingen om zich te verde digen, die hem evenwel helaas het leven kostten. Sinds dien dag van dezen afschuwelijken moord is het land overstroomd met gendarmen en zijn er tallooze lieden gearresteerd in Sefdikoi met het doel de medeplichtigen te vinden, maar de boeven zyn helaas nog niet ontdekt. De begrafenis van jhr. Mock heeft den 17dezer plaats gegrepen op het Protestantsche kerkhof van Smyrna. Tal van familieleden en landge- nooten waren bij de plechtigheid tegenwoordig. te richten fabrieken moeten voldoen, een niet te onderschatten leemte in de Veiligheidswet- Ein delijk is het een onoverkomelijk bezwaar dat hij de tegenwoordige redactie der wet feitelijk geen voorschriften kunnen worden gegeven althans niet direct ter bestrijding van vergiftigings- gevaar. Een tweede algemeene opmerking richt zich tegen die redactie van het Veiligheidsbesluit, dat door zïjin talrijke verwijzingen moeilijk leesbaar wordt geacht. Tegen de verschillende artikelen van het ont- werp-Veiligheidsbesluit worden bedenkingen geop perd. Betreurd wordt o.m. de handhaving van een minimum-hoogte der werklokalen van 1.80 M., m.a.w. dat feitelijk geen minimum-hoogte is bepaald. Ook de voorgeschreven minima betrek kelijk de vereischte vrije luChtruimte werden ten eenenmale onvoldoende geacht; evenals de voor schriften betrekkelijk het gezamenlijk oppervlak der luchtopeningen. Met leedwezen heeft de Vereeniging gezien dat geen bijzondere regeling is opgenomen voor fa brieken en werkplaatsen, waar hooge tempera turen plegen te heorschen, wasch- en strij'kinrich tingen, bakkerijen e.d. Instelling voor journalisten aan de universiteit van Amsterdam. Den 2en November is in het gebouw der Ge meentelijke Universiteit de constitueerende ver gadering gehouden van de nlnstelling voor journalisten aan de Universiteit van Amsterdam." Bepaald wercl dat hij genoegzame deelneming de eerste cursus een aanvang zal nemen na de aanstaande Kerstvaeantie, dus in Januari 1913. De Instelling heeft ten doel in de behoefte aan hoogere ontwikkeling van (practisch werkzaam zijnde) Nederlandsche journalisten te voorzien. Als eerste middel om dat doel te bereiken wordt in de Statuten genoemdhet inrichten, in samenwerking met docenten aan de Universiteit van Amsterdam, van reeksen voordrachten over onderwerpen, waarvan de methodische studie voor practisch werkzaam zijnde journalisten van belang is te achten. Daartoe is thans besloten. Voor het houden van een reeks voordrachten in het jaar 1913 (tusschen Januari ea de zomer- vacantie) hebben zich bereid verklaard de vol gende hoogleeraren prof. Brugmans, over Het Balkan-vraagstukprof. Struycken over De de mocratie in haar verschillende staatkundige vor men prof. steinmetz over Het rassen-vraagstuk prof. van Hamel, over Het proces in strafzaken. Waarschijnlijk zal hieraan nog de behandeling van eenig natuurwetenschappelijke onderwerpen worden toegevoegd. De bedoeling is dat deze hoogleeraren te zamen een twintigtal avonden (niet meer dan eens per week) in het loopende cursusjaar beschikbaar zullen stellen. Als onderwerpen die, indien de deelneming reeds ia het eerste jaar voldoende blijkt, in vol gende jaren voor behandeling in aanmerking komen, werden door de hoogleeraren nog opge geven De strijd om de Middellandsche Zee Buitenlandsche politiek van Engeland in de laatste halve eeuw. Japan als nieuwe macht Nederland als koloniaal rijkDe internationale Geld- en GoederenmarktDemografie van Neder land Volkshygiëne Geschiedkundige ontwikkeling der volksvertegenwoordigingGeschiedkundige wording onzer staatkundige partyen Decentrali satie in bestuurswezenStrafrechtpolitiek Druk- persrecht; Analyse van roman en drama. De Raad van bestuur heeft als bijdrage voor een toehoorder voor het deelnemen aan alle avonden in éen cursus (eerste helft van 1913 vermoedelijk 20; vastgesteld het zeer lage bedrag van vijf gulden. De lessen zullen gegeven worden in het gebouw der Gemeentelijke Universiteit en waarschijnlijk ongeveer twee uren per avond in beslag nemen. (Mededeelingen r. d. Ned. Journ. Kr.) Landstorm. Ten einde te bevorderen, dat bij eventueele totstandkoming van de Landstormwet het Kon. besluit en de ministerieele beschikking, te harer uitvoering vereiseht, gelijktijdig met de wet in werking kunnen treden, is bij het departement van oorlog reeds thans een ontwerp voor zoodanig besluit en zoodanige beschikking samengesteld. Door bemiddeling van de commissarissen der Koningin heeft de minister van oorlog den bur gemeesters van de onderscheidene gemeenten dit ontwerp ter kennisneming toegezonden, met uitnoodiging hem eventueele opmerkingen voor het einde van dit jaar mede te deelen. Centrale commissie yoor de statistiek. De centrale commissie voor de statistiek hield gisteren haar najaarsvergadering in een der zalen van het gebouw van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Adviezen werden vastgesteld o.m. nopens de statistiek van den in-, uit- en doorvoer, de sta tistiek der gemee"tefinanciën, de statistiek van de werking der Kinderwetten, een statistiek van bureaux voor rechtshulp, het Maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek en de tractecnentsregeling van de ambtenaren van dit bureau. De duistere zaak van Teylervan der Hulst. Dezer dagen deelden we een en ander mede aangaande de besprekingen op een bijeenkomst van werkelijke en vermeenende af stammelingen van Teyler van der Hulst, gehou den. Een ter vergadering aanwezige belangstel lende bericht ons thans, dat in den laten avond ook nog het woord werd gevoerd door notaris J. Willems, uit Haarlem. Deze notaris bevestigde nog eens weer, dat zich in de algemeene bewaar plaats te Haarlem een testament bevindt van Pieter Teijler van der Hulst, verleden voor den Haarlemschen notaris, Nicolaas Gallé, wiens pro tocol locpende over de jaren 17511777 aldaar berust. De heer Willems gaf een uitvoerige beschrijving van dat protocol, waaruit moest blijken, dat de acten voor dien notaris verleden, genummerd naar dagteekening, en by jaargangen in perca- menten omslagen gebonden zijn, en dat van vervèrsching of latere inschuiving van het testa ment geen sprake kan zijn. Spreker, aldus onze zegsman, raadde allen, die vermeenen omtrent Teyler's nalatenschap eenige actie te moeten instellen, daarby niet uit te gaan Dure sigaren. Een entrefilet over den toestand in de sigarenindustrieën, opgenomen in de «Maasbode", eindigt aldus Men is 't er onder de fabrikanten nog niet over eens, langs welken weg de meerdere kosten van het product van de consumenten gehaald moeten worden. Zal het zijn prysverhooging of kwaliteits vermindering Beide plannen hebben hunne aan hangers. Maar de voorstanders van prijsverhooging zullen het naar allen schijn, gelet ook op de nog steeds dreigende plannen van Minister Kolkman, betrellende het debietrecht, van de andere stroo ming winnen. Men wil nu eerst het einde van de tegenwoor dige actie in de industrie afwachten, om een goed overzicht te hebben van de meerdere uitgaven, welke die actie zal meebrengen. Maar daarna bestaat het plan om krachtig te gaan ijveren voor prijsverhooging, zooals dat op het oogenblik bij de leerlooiers en de schoenfabrikanten geschiedt en niet zonder succes. Wanneer slechts de grootere fabrikanten voor dit denkbeeld te winnen zijn en daarop be staat goede hoop dan zal men tegen een kunstmatige prijsverhooging niet opzien. Men denkt er ook aan, de sigarenwinkeliers, die over een niet te versmaden vereeniging beschikken, in den raad op te nemen, en met hen gezamenlijk de verhooging tot stand te brengen. Diefstal ran f3 500. Een firma in de Haarlemmer Houttuinen, te Amsterdam is in den Vrijdagnacht bestolen voor f3500. Toen men Za terdagmorgen de werkplaats betrad, vond men een kast opengebroken. Een geldkistje, Jat daarin geborgen was in een andere kist, was spoor loos verdwenen. In dit kistje bevond zich voor f 3500 aan effecten en bankpapier, o.a. twee aan deden stad Rotterdam loten, ieder groot f 1000. De werkplaats is 's nachts onbewoond alleen in de bovenwoning huist een der firmanten. Deze heeft in 'dien nacht van Zaterdag niets verdachts be merkt. De dader moet goed met de situatie l»e- kend zijn geweest, want niets is aangeroerd zelfs een lessenaar had men niet onderzocht De dief moet regelrecht naar de kast zijn gegaan en het kistje, waarvan de aanwezigheid hem bekend was, hebben weggenomen. De politie doet onderzoek. Een verdachte werd Zaterdagmiddag reeds gehoord. (Tel.) Een geheimzinnige geschiedenis. Men schrijft dd. 28 Nov. uit Bergen-op-Zoom aan het D. v. N.": Gisteren vermeldden wij het verdrinken der schippersvrouw W. Over deze zaak, waarover 't bier thans een ieder heeft, vernemen we uit ver trouwbare bron nog 't volgende De schipper moest even boven de brug voor anker blijven liggen, vanwege het tappen. Onder wijl ging de vroüw, die volgens haar man dage lijks veel gebruik maakte van sterken drank, naar het Sas om inkoopen te doen. Zy had daar weer aan Bachus geofferd en kocht er o.a. ook nog 5 kan brandewijn. Vervolgens is ze ook nog naar het dorp geweest. Dronken kwam ze, volgens den schipper, als naar gewoonte, aan boord. Hoe het zij, opeens zag de brugwachter J. v. W. haar overboord tuimelen en in het water vallen. On- middelijk sprong hij in een boot en roeide er op af. Voor hij er was, had men van het schip de drenkelinge reeds een boom toegestoken en uit het water gehaald. Inmiddels waren v. W. en nog een andere schipper, die ook was komen toesnellen bij het schip gekomen. Zij beduiden den schipper zijn vrouw in de roef te brengen, van kleeren te doen verwisselen en te bed te leggen. Hij wilde van dit alles niets hooren, zei, dat ze steeds dronken was, geen andere kleeren had en dat hij door haar gedrag ten gronde moest. Zij moest op het dek, waar men haar had neer gelegd, blijven liggen waar zij den anderen avond nog lag en waarvan zij niet meer is opgestaan. Niets heeft men voor de ongelukkige gedaan. Toen zij uit het water werd gehaald, gaf zy nog duidelijke teekenen van leven, en eenmaal neer gelegd, ronkte zy, alsof zy vast sliep. Maar zon der de minste bedekking den ganschen nacht, die van Dinsdag op Woensdag koud was, buiten lig gen, wie onzer zou er tegen bestand zijn Des morgens ging v W. eens kijken. De vrouw lag er nog en de schipper vertelde, dat zij dood was, ja, dat zij nog des avonds was gestorven, een paar uren na het ongeval. In den loop van den dag ging de schipper aangifte doen. In den namiddag heeft dokter v. d. H. het lijk geschouwd. Sporen van geweld waren niet te zien. Op diens verzoek is pas een dek over het lijk heengewor pen. Des avonds is het naar de algemeene be graafplaats vervoerd. De man is door de politie alhier in verhoor genomen. Heden-morgen is hij met zijn schip weggevaren naar het Sas en ver der naar zyn plaats van bestemming, zonder zich verder om iets te bekommeren, 't Is een duistere zaak. Wij vernemen nog, dat een achtjarig knaapje den geheelen dag rond het lijk zijner moeder op het dek eenzaam ronddwaalde, terwijl schipper en knecht zich meest schuil hielden, 't Was het eenige kind. Treurig. De loslippigheid des heeren Duys. Do politie van1 Zaandam heeft naar aanleiding van de beleedigen.de uitlating van den wethou der Duys omtrent de burgemeester van Zaan dam in de openbare vergadering van 26 No vember ambtshalve proces-verbaal opgemaakt. Naar het schijnt moet de beleediging van den burgemeester hierin bestaan, dat de heer Duys op bedoelde vergadering gezegd zou hebben, dat herhaaldelijk de heer Elias in den Raad „liegt en bedriegt." Belangrijke arrestatie. Door uë politie te Stuttgart was aan do Haagsche politie ver strekt een groote lijkt van gouden voorwerpen, horloges, ringen met briljanten, afkomstig1 van diefstal met braak, gepleegd ten nadeele van een winkelier te Stuttgart. Twee Duitschers zijn gis teren te 's Gravenhage, nadat één hunner gou den horloges te gelde had gemaakt, aangehouden in een logement in de Wagenstraat, waai- ze reeds den nacht gelogeerd hadden en waar ze juist aan tafel zouden gaan. In hun bezit werd gevonden een tamelijk groot aantal gestolen sie raden en ook een vrij aanzienlijk bedrag aan geld, afkomstig van in Amsterdam en Rotterdam verkochte sieraden. Het is aan de ijverige nasporingen van den rechercheur P. Blonk van het commissariaat Nieu we Haven, 'geholpen door den rechercheur G. II. van Exel, te danken, dat de vermoedelijke daders van deze belangrijke inbraak in handen der justitie zijn gevallen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2