Sta ten-Generaal. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. opzichter en plaatsv. adj.-directeur gasfabriek Arnhem, en S. N. \olkmaars, opzichter bij de gemeentegasfabriek, Amsterdam. De Groothertogin van Oldenburg. Men meldt uit. 's-Gravenhage H. M. de Koningin bracht gisteravond H. K. H. de Groothertogin van Oldenburg naar het Holl. S poor-station tot aam den trein, die opl het .-poor voor de Koninklijke wachtkamer voolrreed en waar mede de zuster van den Prins te 83/t uur naar Duitschland terugkeerde. Het afscheid was aller hartelijkst. De Balkan ambulances. Het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roede Kruis deelt mede: Volgens ontvangen telegram van d;r. Sikemeier, is de Bulgaarsche ambulance Zondagmorgen te 7.55 uit Sofia vertrokken, met bestemming Tjor- loe; de reis ig'aat over Yamboli, Kirk Kilisse en Lulu Burgas. Allen wel. Brieven moeten, worden verzonden aan het adres: Croix-Rouge Sofia. Door dr. Lingbeek is gisteren per telegraaf verzocht, bet reserve-personeel der Turksche. am bulance onmiddellijk te doen overkomen. Bedoeld personeel (1 arts, 2 Inlandsche artsen, 5 verplegers, 4 verpleegsters, 1 kok, 1 kokkin), dat H. M. de Koningin morgen (Dinsdag)miadag te 4 uur ben paleize in audiëntie zal ontvangen, vertrekt 's avonds per trein 7.28 uur van het station S.S. naar Constantinople!. De Nederlandse he gezant te Athene heeft het hoofdcomité van het Ned. Ronde Kruis beticht, dat de 4 verpleegsters voor de Grieksche ambu lance Zaterdag jl'. in welstand aldaar zi-n aan gekomen en heden naar Saloniki zouden ver trekken. Voor De Katholieke pers. Te Tilburg heeft zich naar de »Msb." meldt, een comité gevormd bestaande uit een vijftigtal heeren, dat eene groote actie wil beginnen voor de R. K. pers. In alle kerken der stad werd Zondag j 1. van den kansel eene aansporing tot de geloovigen gericht, om dit comité te steunen en neutrale en liberale couranten meer en meer uit de huisgezinnen te weren. Veiligheidswet. De Amsterdamsche Drukkersvereeniging heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en handel een missive gezonden, houdende bezwaren tegen den voorgestelden maatregel van bestuur, als bedoeld bij artt. 10, 76 en 77, die ten opzichte van bestaande werkplaatsen, aan de tegenwoordig geldende voorschriften voldoende onbillijk worden geacht en aan welke het meerendeel van de werk gevers niet ot hoogstbezwaarlijk zal kunnen voldoen. Uitvoerig wordt aangetoond dat voor het over groote deel van de te Amsterdam bestaande druk kerijen het vermeerderen of verbreeden van ramen; portalen en trappen en het inrichten van schaft- okalen. in de thans in gebruik zijnde gebouwen onmogelijk zal zijn en bij het moeten voldoen aan dergelijke voorschriften tot groote financieele nadeelen of zelfs staking van het bedrijf zal moeten leiden. Ook het voorschrift van art. 114, het wekelijks verstrekken aan eiken werkman van een schoonen handdoek, wordt bestreden, daar zulks den werk gever belangrijke financieele lasten zal opleggen, ook door voortdurend noodzakelijken aankoop van nieuwe handdoeken. De ondervinding ten deze opgedaan met de thans verplichte verstrek king van nagelschuiers, die steeds grootendeels verdwijnen of vernieuwd worden, bewijst dat deze maatregel een bron van onaangenaamheden zou opleveren. (iHbd.) R.-K. openbare leeszaal. Door het bestuur der Leesbibliotheek »St. Dyo- nisius te Tilburg is besloten met Januari a.s. eene R. K. openbare leeszaal te vestigen. Reeds is op een der mooiste punten van de stad een zeer geschikt lokaal gehuurd, dat zoo aantrekkelijk mogelijk zal worden ingericht. Het Bestuur stelt zich voor alle Tijdschriften, periodieken en welken ter lezing te leggen, die voor eene Handels- en Industriestad van belang kunnen zijn. Door deze leeszaal de eerste in het Zuidelijk gedeelte des lands, zal voorzeker, in eene groote behoefte worden voorzien. (Msb.) Het spelling-rapport. Het hoofdbestuur van de «Vereeniging tot ver eenvoudiging van onze schrijtaal heeft het in het belang van de beweging tot vereenvoudiging van de schrijftaal wenschelijk geacht een meer uitvoerige bestrijding van het rapport van de staatscommissie voor de spellingskwestie openbaar te maken, waarin een zoo volledig mogelijk over zicht wordt gegeven van alle bezwaren die tegen dat rapport moet worden ingebracht, zoowel wat betreft de beginselen waarvan het uitgaat, als de voorstelling van feiten en de conclusies, die men erin aantreft. Een eerste gedeelte van die bestrijding is ge reed gekomen en openbaar gemaakt bij de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. De uitgaven van een tweede gedeelte wordt in het vooruit zicht gesteld. De eerste bundel bevat: lo. Een kritiek op de theoretische taalbe schouwingen in het rapport, door prof. dr. J. J. Salverda en prof. dr. D. C. Hesseling. Hierin trach ten deze heeren aan te toonen, dat die taalbe schouwingen onverdedigbaar zijn, van het tegen woordig standpunt der taalwetenschap uit bezien. «De taalbegrippen die in het rapport tot uiting komen" zoo zeggen zij zijn in den grond die van een dilettaut uit de periode der romantiek." 2o. Eenige opmerkingen bij den uitslag van het onderzoek door de staatscommissie ingesteld naar de houding van andere landen ten opzichte van de spelling, van de hand van prof. Hesseling. 3o. Een hoofdstuk van prof. dr. E. C. Godée Molsbergen over Zuid-Afrika. 4o. Een beschouwing van dr. C. G. N. de Vooys over den huidigen toestand. Daarin wordt aangetoond dat de statistieken van het rapport, waarin alle nadruk wordt gelegd op het tegen woordig gebruik van de Vereenvoudigde Spelling, geen bewijskracht hebben tegen die spelling, om dat er nóch bij ambtenaren, noch bij het groote publiek voldoehde vrijheid bestaat. 5. Hoe Siegenbeek door De Vries en Te Win kel verdrongen is, beschreven door de heeren 'Wédeven, De Vooys en Wartena. 6o. Een bespreking van het advies van de staatscommissie aan de regeering en van de nota's door dr. Kollèwijn. Zijn oordeel is: In theorie wordt spelingvrijheid verkondigd, maar met het oog op de praktijk worden een reeks van maat regelen aanbevolen, om die vrijheid zoo stevig mogelijk in boeien te klinken. Defgelijke dwang maatregelen zullen de eenheid niet meer kunnen herstellen. Het hoofdbestuur van de vereeniging teekent in het voorwoord tot de uitgave, waaraan wij het bovenstaande ontleenen, aan dat, zoo het zich kan vereenigen met den geest en de strekking van de verschillende bijdragen in deze buDdel, h^t zich niet verantwoordelijk stelt voor alle uitdruk kingen of gegevens, die daarin voorkomen. Die verantwoording blijft voor den schrijver (of de schrijvers) afzonderlijk. (»N.R.Crt.") TWEEDE KAMER. Gister is in de dagzitting voortgegaan met de behandeling der Indische begrooting. De debatten waren van weinig belang. In de avondzitting werden de nog te behande len artikelen der justitiebegrooting z.h.s. aange nomen, behalve art. 65 (subsidiën aan vereeni- gingen enz.) dat aangenomen werd met de stemmen der heeren Helsdingen en Hugenholtz tegen. Ook werden z.h.s. aangenomen o.a. een viertal w.o. tot naturalisatie, zoomede het w o. betreffende de grensregeling tusschen de kantongerechten Schoonhoven en Ridderkerk. Hierna is de Kamer begonnen met de behan deling der begrooting van buitenlandsche zaken. Het belangrijkste van deze avondzitting was wel de rede van den minister van buitenl. zaken. Verklaring inzake den toestand in Europa. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de Marees van Swindereri, antwoordt. Hij mag niet treden in breede uit eenzettingen omtrent den polineken toestand. Dat mag een minister van een kleine mogendheid, die mei betrokken is in de sfeer van belangheb bende naties, niet doen. Niettemin meent spr. vrijheid te kunnen vinden»om een enkel woord te zeggen. De minister wil een woord van gerust stelling uiten. Ik wil zegt hij niet verder gaan dan ik kan en mag, maar ik meen te mo gen zeggen dat de berichten, die ik gedurende de laatste 24 uren heb ontvangen, en die ik wel mag meedeelen, alle symptomen in zich dragen om te kunnen verwachten, dat langs den weg van conferenties en kanselarij-arbeid een einde zal worden gemaakt aan een toestand van oorlog en onrust, die op 't oogenblik in Europa bestaat, zoodat op deze wijze de rust zal worden hersteld waar ze door oorlog werd gestoord en de rust zal worden gehandhaafd in die gedeelten van Europa, waar ze thans nog bestaat. Ik wil hier nog iets aan toevoegen, vervolgt de minister. Ik heb reeds gezegd, dat Nederland zich als vanzelf niet heeft bewogen in de sfeer der belangheb bende mogendheden, maar dit neemt met weg, dat wij ons op de slagvelden hebben geweerd op een wijze zooals schier geen andere kleine natie dat heeft gedaandoor middel van het Roode Kruis. Ik betuig van deze plaats mijn diepe, warme en welgemeende erkentelijkheid voor de opoffering van het Nederlandsche volk voor de zelfopoffering, de trouw eii de liefde, waarmee door onze landgenooten op het oorlogsterrein wordt gewerkt. Ik durf te verzekeren, dat zij de eer en den naam van de Nederlandsche natie op waar dige wijze hoog houden. (Luide bravo's en luid applaus, ook van de tribunes.) Hierna werden na kort debat de artikelen der begrooting, uitgezonderd art. 7, waarover Dinsdag gestemd zal worden, goedgekeurd. De eindstemming over de begrooting is nog aangehouden. Heden (Dinsdag) voortzetting. Tot zoover het bericht der sSchied. Crt.". De Raad ziet zich dus voor het feit geplaatst een nieuwen regent te benoemen voor deze stichting. De vraag rijst thanswat zal de Raad doen zal hij zich plaatsen op het standpuntde regen ten moeten uit de familie Fabri gekozen worden, ofweler kan een vrije keuze geschieden. In het eerste geval zal de Raad toch moeten weten wie geacht kunnen worden tot de bloed verwanten van den erflater te behooren en zullen zij, die meenen rechten in deze te kunnen doen gelden, dit hebben te bewijzen. Er is in de jongste Raadszitting over den no. 4 voorgedragen regent, mr. van Erpecum, gespro ken alsof het absoluut vaststaat dat deze verwant is aan den erflater, terwijl er in het geheel geen rekening mede is gehouden, dat er mogelijk an dere menschen zijn, die geen van Erpecum hee- ten, en toch veel nader aan den erflater verwant zijn en die verwantschap deugdelijk zouden kun nen bewijzen. Daarenboven bestaat het regentencollege thans nog uit de heeren J. M. v. d. Schalk en G. A. J. Beukers, die, naar zij zelf wel zullen erkennen, allerminst gerekend kunnen worden tot de familie Fabri te behooren. Stelt de Raad zich dus op het standpuntde regenten moeten familieleden zijn, dan behooren ook de heeren v. d. Schalk en Beukers door an deren vervangen te worden. Welk bezwaar kan het opleveren dat ten aan zien van het bestuur van het Oude Mannenhuis eens klare wijn geschonken worde? Men stelle de gelegenheid open, dat zij, die meenen tot de familie te behooren en zich wet tig kunnen legitimeeren, zich bij het gemeente bestuur bekend kunnen maken. Dan heeft men ten minste een basis. Wanneer men in die richting zou gaan, bewan delt men ten minste een weg, dien men ook elders volgt. Roept niet - om slechts één voorbeeld uit de vele te noemen de minister van Financiën jaarlijks de familieleden van Van Damme van Sparwoude op, om, onder overlegging van bewijs stukken, zich tot het Dep. van Financiën te wen den om uit het van Sparwoudefonds een uitkee- ring te krijgen Wijzen niet de talrijke advertentiën van stu diefondsen in de voornaamste dagbladen er op, dat de collatoren dier fondsen, indien daartoe in den fondatiebrief bepalingen voorkomen, wel de gelijk rekening houden met de aanwezigheid van familieleden van de fundateuren Men informeere eens te Amsterdam en Haarlem; de steden waar men wel de meeste oude funda ties van ons land aantreft, of ook ddar niet op de rechten van familieleden der fundateuren gelet wordt. Mist de Raad de noodige voorlichting om in deze aangelegenheid van historisch-juridischen aard een alleszins onbevangen oordeel te vormen, dan zijn er in den lande toch wel verscheidene mannen van naam te vinden, die den Raad in deze van advies zouden kunnen dienen. Ook zou een Raadscommissie in deze reeds zoovele jaren hangende kwestie wellicht een be vredigende oplossing kunnen voorbereiden. een man die met een mosselwagen in beschonken toestand langs de straat ging, de veiligheid der voetgangers bedreigde en in de Lange Kerkstraat tegen een muur opreed. De man werd naar het politiebureau geleid, waar hij in bewaring werd gesteld. Heden-morgen bleek, dat de man een valschen naam had opgegeven. Nadat zijn -waren naam gebleken was, is hij op vrije voeten gesteld. UIT ROTTERDAM. Gister vergaderde de Kamer van Koophandel te Rotterdam, ter benoeming van een secretaris in plaats van mr. Th. Reepmaker. De voorzitter richtte gevoelvolle woorden van afscheid tot mr. Reepmaker. Hij herinnerde er aan, dat het bijna 25 jaar geleden was, dat hij zijn vader als secretaris opvolgde en gaarne er kent de Kamer, dat de in 1888 gedane keuze een juiste is geweest. Met leedwezen ziet de Kamer hem heengaan, niet omdat hij het allen naar den zin wist te maken, maar omdat hij het in naam bescheiden ambt van secretaris als fijn juridisch denker tot iets hoogers wist te maken. De leden wisten, dat in het binnenste heiligdom van het bureau een kracht schuilde, die er oog op had of datgene, wat zij zouden wenschen, uitvoerbaar was en op welke wijze. Alle hulde bracht spreker ook aan de zoo belangrijke, steeds omvangrijker jaarverslagen, onlangs ook nog open lijk door H. M. de Koningin-Moeder gewaardeerd. «Het tijdperk van uw secretariaat", aldus spreker, «is een tijd geweest van bloei voor de stad. L>e tonnenmaat steeg van 3 tot 11 millioen". Ook voor de Kamer is het een tijdperk van bloei ge weest en veel lof komt daarbij toe aan den ge wezen secretaris, mr. Reepmaker. Moge Rotter dam's voorspoed in gelijke mate blijven toenemen en moge uw opvolger dezelfde voldoening van zijn werk smaken. Als een herinnering bood de voorzitter hem namens leden en oud-leden der Kamer de teeke- ning aan van een boekenkast, waarop onder het embleem van den handel de wapens van Rotter dam en van de familie Reepmaker worden aan gebracht, als bewijs, dat die beide wapens door de Kamer beschouwd worden als bijeen te be hooren. De Kamer benoemde daarna tot secretaris mr. dr. H. J. D. van Lier. (Tel.) Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.0 te Iledaix. Laagste barometerstand 746.2 te Vestmanoer. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. De Fabristichting. De «Schied. Crt." meldt, dat de heer J. H.van Westendorp JD.zn. zijn benoeming tot regent van het Oude Mannenhuis niet aanneemt, opdat de Raad gelegenheid zal hebben te voldoen aan den wil van den erflater om zoo mogelijk een bloed verwant te benoemen. Apologetische Cursus. - Wij herinneren hiermede aan de derde verga dering van den Apologetischen Cursus op' Woens dag 4 December, 's avonds half negen, in de Groote Zaal van heit Bondsglebouw. Bewijs van toegang1 voor één avond 10 cent. Kegelclub. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is alhier eem nieuwe kcgleiclub opgericht, onder den naam van „Tous les neuf", (alle negen). Deze club heeft 'haar tenten .opgeslagen in „Mu sis Sacrum". Op Vrijdag 6 December a.s., des- avonds 8 ure, zullen de oefeningen aldaar tien aanvang' nemen. Voor hen die lust hebben zich alsnog aan te sluiten, bestaat gelegenheid door aanmelding bij het bestuur. 1 Een nieuwe »S p ij k e r" v o o r H. M. He den zal de Ind. Maats. Trompenberg een nieuwen auto voor H. M. de Koningin afleveren. De directie stelde ons in de gelegenheid het fraaie voertuig te bezichtigen. Het ligt voor de hand, dat van de nieuwvte verbeteringen gebruik is gemaakt. Zoo wordt bij het openen der portieren 's avond een klein lichtje ontstsken, dat de treeplank beschijntin plaats van de spreekbuis is de chauffeur telefonisch met de inzittenden verbondende electriciteit wordt opgewekt door een dynamo, die aange dreven wordt door den benzinemotor en onder het rijden de parallel geschakelde accubatterij geladen houdt. Wat ons verder opviel, waren de afneembare draadwielen, waarover de bolle spatschermen zijn heengewefd. Deze soort wielen dragen er veel toe bij, het geheel minder zwaar te doen schijnen. (Vad.) Volksbadhuis. In de week van 24—30 Nov. 1912 werden genomen 385 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 59 regen 29 regen 255 school kinder a 5 ct. 17 Gedurende de maand Nov. 1912 werden ge nomen 2006 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 137 kuipbaden 281 regen 137 regen 1358 school kinder a 5 ct. 93 In Nov. 1911 werden genomen 950 baden. Hoogwater teSchiedam: Woensdag 4 Dec. v. m. .01, n. m. —.41. Gister-avond meldde zich bij de politie in beschonken toestand een persoon aan, die om nachtverblijf vroeg, mededeelende dat hij een jas en een vest had weggenomen en ergens verkocht. De voorwerpen werden bij een uitdrager in beslag genomen. Heden-morgen is de man na verhoor ontslagen. Gister-avond ontmoette de politie De laatste Maatschap. Te Gardéren, ge meente Barneveld, heeft Zaterdag de laatste Maat schap plaats gehad, waarbij aan de geërfden rekening1 en verantwoording werd gteda,an van de nog in kas zijnde gelden. Na aftrek van do onkosten, zal ongeveer f 13.440 verdeeld worden, welke som omstreeks 10.8 °/o bedraagt van de waarde der reeds plaats gehad hebbende locdceling' in grond. Hiermede is de g'rootste der op de Veluwe aanwezige Maatschappen verdwenen. Reeds wend door de rechtbank tot deze ver- deeling gelast begin Maart 1893, zoodat dit hoogst moeilijke werk bijna 20 jaar geduurd heeft. (Tl.) Mishandeling. Te Hoofddorp is, naar de »N. R. Ct." meldt, Zondagavond W. H.( na een kleine woordenwisseling, door G. V. met een mes in den rug gestogen. De politie heeft den dader aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond in de Nieuwe Plantage te Rotterdam, twist tus schen den 26-jarigen stoker Andries v. Mastrigt, wonende Adamshofstraat 49b en een man C. L. C- genaamd. Deze trok zijn mes en bracht den stoker daarmee 2 steken in het linker-zitvlak toe. De politie bracht beiden naar den post Vreden- oordkade, waar Van Mastrigt door het vele bloed verlies flauw viel. Men bracht hem naar het Zieken, waar hij om half drie werd opgenomen. De dader is heden, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, op vrjje voeten gesteld. (Tel.) J. Pierpont Morgan heeft aan de Con gresbibliotheek te Washington een volledig stel autografen cadeau gedaan van de onderteekenaars der Amerikaansche onafhankelijkheidsverklaring. Tot dusver bevat het museum geen zoo'n volledig stel. Van twee der onderteekenaars, Thomas Lynch (South Carolina) en Button Gwinnett (Georgië), z\jn slechts enkele autografen bekenden de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2