Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering 35^te Jaargang. Vrijdag 6 December 1912 p n n veriies pi r oyereeifcoistis op ie Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. BoitoihaM Nieuws. FEUILLETON. DE COTILLON. iW 10492. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange f Q f| fl verlies van Ttritlie nirairtei |UUU mSS,; 1 /UU v.I |UU I IUU .«.w-i De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande- ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Bedrijfsbelasting no. 8 dezer gemeente, dienstjaar 1912 13, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 5den December 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6 December 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen de Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is, met betrekking tot de aanvraag van de N. V. Branderij en Gistfabriek «llollandia" om ver gunning tot het uitbreiden van haar fabriek, gelegen in den 's Gravelandschen polder no. 25/29, kadaster Sectie H no. 702, door bijplaatsing van een reserve-stoomketel van 100 M2 verwarmings oppervlak, de beslissing op dit verzoek is ver- daagd. Schiedam, 5 December 1912, Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de door E. Ossedryver gevraagde vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats van benziue-houdende gummi en benzine, achter het pand Bakkerstraat no. 17, kadaster Sectie L. no. 195, is geweigerd, op grond van gevaar'voor brand of explosie. Schiedam, 6 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Vredesonderhandelingen. Reuter seint uit Londen, dat het voorstel van 34) Daniel had geen verdere geneeskundige be handeling meer noodig, sedert Samuel bij hem was, en deze mocht dien nacht bij hem blijven. „Heb je ze ?-" vroeg Albrecht aan zijn broertje. „Oberdieck wil ze niet teruggeven." „Ze waren dus nog bij hem. Goed. Nu gauw naar de oude mevrouw en dan naar de tuin manswoning. Kertweil maakte een buiging. „Ik wist niet dat u reeds de licentia practicandi bezat, maar daar bij een geneeskundig consult," hij legde den nadruk op het woord „geneeskundig" waarbij hij een beleedigende ongeloovigheid aan den dag legde een derde persoon niet wenschelijk is, zal ik voor u het veld ruimen." «Mijnheer!" riep Albrecht woedend uit en kwam met gebalde vuisten op Kertweil af, die na een spotachtige buiging wilde heen gaan. De oude dame, die met klimmende verbazing de haatdragende woorden der doodsvijanden Bulgarije, om de besprekingen over den vrede te Londen te doen plaats hebben, aan de Engelsche i-egeering is medegedeeld, die er in toestemde en baar erkentelijkheid over het vertrouwen der oorlogvoerende partijen uitsprak. De «Evening News" schrijft over deze confe rentie te Londen De volgende week zal te Londen een conferentie plaats hebben, welke een belangrijk evenement in de wereldgeschiedenis belooft te worden. In de kalme politieke atmosfeer te Londen zullen de gedelegeerden van Turkije, Bulgarije, Servie, Montenego en vermoedelijk ook van Grie kenland, over de nieuwe grenzen van het Turk- sche rijk besprekingen houden. De oorzaak dat Londen ditmaal voor deze bij eenkomst werd aangewezen moet gezocht worden in het verlangen van Turkije, waartoe Sir Edward Grey in hooge mate heeft mede gewerkt. De «Evening News" verneemt van officieele zijde, dat de vredesconferentie zal gehouden wor den in het Departement van buitenlandsche Zaken te Londen. De gedelegeerden vertrekken Zaterdag en wor den Woensdag te Londen verwacht. In Foreign Office wordt alles in gereedheid gebracht om den gedelegeerden een waardige ontvangst te bereiden. Men hoopt, dat de vrede nog voor Kerstmis of in het begin van 1913 geteekend zal worden. Opgemerkt wordt, dat de conferentie op een Vrijdag geopend wordt, den 13en dag van de maand. Dr. Danef (Bulgarije) en Rechid Pasja (Turkije) zullen stellig deel uilmaken van de conferentie. De «Politische Correspondenz" verneemt, dat men te Sofia in regeeringskringen van meening is, dat de vredesonderhandelingen een gunstig verloop zullen hebben. Wat de grenzen tusschen Bulgarije en Turkije betreft, is men thans reeds in beginsel bijna tot overeenstemming gekomen. Dat geldt ook voor de kwestie der schadeloos telling. De Montenegrijnsche regeering heeft als vre- desonderhandelaars aangewezen Lazarus Miusko- wits, gewezen voorzitter van den ministerraad, Jan Popowits, oud-zaakgelastigde te Konstantino- pel en Wojnowits, gewezen minister van justitie. Reuter seint uit Londen: Het voorstel om do vredesonderhandelingen tc Londen te doen plaats hebben, schijnt van tie Porte uitgegaan to zijn, die, behalve den wensch, dat zij1 op een onzijdige plaats gevoerd, ook het verlangen koestert, van Grey's raadgevingen te profitoeren. Do ministerraad, zoo wordt gemeld, hoeft oein wet ontworpen, waarbij aan Albanië zelfbestuur wordt toegekend. Het wetsontwerp wordt aan de goedkeuring van den Sultan onder- wiorpetn. De „Echo dè Paris" meent, dat de bespre kingen over den vrede geen veertien dagen zul len duren en dat do tonderteekening vóór 1 Ja nuari plaats zal hebben. De wapenstilstand. Decorrespondent te Constantinope] van do „Daily Telegraph" meldt, dat de Turken den wa- had aangehoord, riep nu met angstige stem „Halt!" De oude dame, omtrent wier trots en hoog moed allerlei legenden in de stad en den gehee- len omtrek in omloop waren, knielde voor de twee jonge mannen neer, die elkander woedend aanzagenalleen door hunne beschaafde opvoe ding wisten zij zich zeiven te beheerschen en werden zij niet handgemeen. Mevrouw van Horn knielde en smeekte „Halt, niet verder De beide jongelieden wilden de oude vrouw opheffen zij verweerde zich en zeide „Neen, neen, laat me. Voor niemand knielde ik in mijn leven dan voor God. Thans wring ik de han den voor u, die mijne kleinkinderen zoudt kun nen zijn en smeek ik om uw leven. Denk, dat het uw moeder is, die voor u knielt, uw moe der 1 Geeft mij, oude vrouw, het leven, dat gij wilt wegwerpen als een nietswaardig ding, uw jong bloeiend leven, waaruit het geluk moet voortspruiten voor allen, die u liefhebben. Geeft mij uw leven, opdat ik het aan uwe moeder kan teruggeven." „Ik kan nïet terug," zeide Albrecht heesch, „mijn eer..." „Ge kunt niet? Dan breekt ge van beiden het hart, van uwe moeder en van Gerda, die je liefheeft, jou Albrecht, jou alleen." Albrecht trad diep getroffen een schrede ach- penstilstand en de breuk in het Ralkan-verbond beschouwen als een groofe overwinning van de Tuiksche diplomatie, wat door de diplomaten in Constantinopel beaamd1 wordt. De „Times"-'correspondent te Athene ontkent, dat er een breuk in het Balkan-verbond ont staan is. Hij beweert integendeel uit gezagheb bende bron te weten, dat Griekenland iu over eenstemming met zijin bondgenooten op den Bal kan giehaindeM heeft. De „Matin" verneemt uit Belgrado, dat ae Turksche afgevaardigden, in de bijeenkomst, waar in de wapenstilstand geteekend is, medegedeeld hebben, dat er geweigerd zou worden Adriano- pel, Skoetari en Dzjanina af te staan. De Bul garen zagen af van het teruggeven van verster kingen. De Grieken verlieten het vertrek. Nazim pasja vond na eenigen tegenstand goed het sta tion van Admnopel over te geven. Vervolgens werd er gtetaelkeud en champagne gedronken. De Turksche en de Bulglaarsehe afgevaardigden om helsden Danef, die de onderhandelingen leidde. Turk ij e. Er blijven, zoo wordt uit Constantinopel aan de „Times" gemeld, massa's vluchtelingen aan komen. Er zijn er 800 naar Egypte verscheept, waar de Khedive hun landerijen aangeboden heeft. B ulgarije. Bij zijn terugkeer van Tsjataldzja zal Danef, de voorzitter van liet Sdbranié, zich onmiddel lijk naar Boekarest begeven. Daarna zal hij naar Londen gaan als gevolmachtigde bij ue vredes onderhandelingen G r i ek e n 1 a nd. De geruchten, als zou Griekenland uit den Balkanbond treden worden, ongegrond genoemd. Griekenland denkt er niet aan zulk een stap te doen en zal ook aan de vredesonderhandelingen blijven deelnemen. De „Lokal-A'nzeigfer" vernoemt uit Constanti nopel Men mag uit het feit dat Griekenland gewei gerd heeft den wapenstilstand made te ondertee kenen, niet opmaken, dat het reeds nu tot een volkomen breuk tusschen Bulgarije en Grieken land gekomen is. Griekenland heeft het voorstel van Bulgarije niet onmiddellijk afgeslagen, maar do zaak slechts aangehouden. De afgevaaruig- don waren óf onderweg óf hadden nog geen lastgevingen. De werkelijke oorzaak was, dat de Grieken op Chios en Lesbos, waar zij' troepen geland hebben nog tegenstand ontmoeten en voor de onderteekening, die zoo niet heden, da.n mor gen plaats zou vinden, in het bezit van ue eilan den wilden zijn. De wapenstilstand is overigens een succes voor de Turken. Men spreekt niet meer van het af staan van Adirianopel en dergelijke enschen. De belegerde steden. Naar aanleiding van de berichten uit Constan tinopel, waarin gemeld wordt, dat voorbereidselen worden getroflen voor de approviandeeriDg der belegerde Turksche vestingen, merkt men te Sofia op, dat de kwestie van de approviandeering dezer steden geregeld is door het tweede artikel van teruit. Het was alsof hij plotseling voor een afgrond stond. Kertweil zweeg. Mevrouw van Horn stond eindelijk op en wees daarbij de hand der jongelui af, die haar wilden helpen. Fier hief zij zich op. „Gaat," sprak zij, „gaat. Ik schaam mij, dat ik mij voor u zoo vernederd heb, voor uwe zelfzucht, die ge eer wilt noemen. Gaat, doet wat zij u gebiedtschiet op elkaar als domme jongens „Dat is te veell" riep Kertweil uit. „U moet dat woord terugnemen." „Gaat heen ik neem niets terug. Hoe zou ik, zwakke vrouw, ik alleen het oordeel der gansche wereld kunnen tegengaan Want allen zullen het zeggen... allen en gij moet dat ooi- deel duldeu, omdat ge dan dood zijt. Zij echter jegens wie ge de grootste zonde begaat... uwe ouders zij zullen u weenend betreuren tot aan hun dood. GaatI" De jonge lieden gingen niet. Zij draalden, zij voerden strijd met zich-zelven. De oude mevrouw stak hun nogmaals de hand toe. „Uw leven," smeekte zij dringend, „uw leven, schenkt het mij I" En zij gaven toe. „Dank, dank," fluisterde de oude mevrouw en zij kuste beiden het voorhoofd en de wangen. het protocol van den wapenstilstand. Dit verbiedt n.l. beslist, dat de garnizoenen der belegerde vestingen van vivres en munitie worden voorzien. Montenegro. In den loop van den dag zal het bevel uitge vaardigd worden, om de militaire operaties op alle linies van den strijd te staken. Roemenië. Uit Boekarest wordt aan de »Neue Freie Presse", in verband met de moorden op Malaeten te Kontzo gepleegd, gemeld, dat de openbare meening over prikkeld is. De gezant van Roemenië te Athene verzocht ophelderingen. De dagbladen houden reeds reke ning met de mogelijkheid, dat de diplomatieke betrekkingen verbroken worden en met de uit wijzing der Grieken uit Roemenië. W o 1 o n a. De «Tribuna" te Rome verklaart dat de hals starrigheid, waarmee Griekenland tegen Wolona blijft te werk gaan, een ongunstige indruk heeft gemaakt op de openDare meening in Italië. Te eeniger tijd zullen de gezanten van Italië en Oostenrijk te Athene te kennen geven,-dat Italië en Oostenrijk nooit en tot geen prijs zullen toelaten, dat Walona, kaap Glossa, of het eiland Sasseno door welken staat ook zal worden bezet en tot vlootbasis zal worden gebruikt DÜITSCHLAND. De «National zeitung" meldt, dat de sociaal democraten in den Rijksdag de afschaffing van de Jezuïeten-wet zullen voorstellen. BELGIS. Iri een bijeenkomst van de leden cier rech terzijde, heeft de Minister-president het wetsont werp tot reorganisatie van het leger uiteengezet. Volgens dit wetsontwerp zal het Belgische leger uit 330.000 man bestaan, door 13 jaartïjhsehe contingenten geformeerd. De Minister-president wonscht de reorganisatie reeds met de lichting 1913 te doen ingaan. Voor het hof van appèl te Brussel wordt sinds Maandag het hooger beroep behandeld van de prinsessen Louise en Stephanie tegen hot vonnis in zake haar proces tegen de nalatenschap van haar vader Koning Leopold II. De advocaat der beide prinsessen, Delacroix, is thans reeas drie dagen aan het woord, en nog heeft hij zijn rede niet beëindigd. Punt voor punt tracht hij te bewijzen, dat het vermogen van de verschi.lende stichtingen, die Leopold II gegrondvest hjeSEt, uit diens particulier vermogen afkomstig 's. Koning Leopold zou volgens hem zelfs dan ait bezit als particulier 'bezit hebben moeten beschouwen, wan neer het uit de kroondomeinen was voortgeko men, want toen hij1 aan den Belgischen staat den CongO schonk, heeft Leopold alles uitgesloten, wat hij wilde uitsluiten. Delacroix is namelijk van meening; dat Leopold II als absolute heer scher van den Gongostaat hiertoe het recht Lad. En hij waagt het niet om een andere theorie op te bouwen; want om aan de prinsessen haar aanspraak op dit vermogen te betwisten, moest men beweren, dat Koning Leopold zijn land wil- Gedurende mijn lang leven drukte mij een schuld," sprak zij. „ik „bedroog een hart met mijne liefde. Nu is het me, of mijn leven ver zoend isik heb voor de liefde een leven ge wonnen." Een jaar was voorbijgegaan. De tuin prijkte in al zijn zomerpracht. De zon bestraalde de bloesems der boomen, de bloembedden en het groene fluweelachtige grasveld. Overal was het kleurig en geurig. Wie dacht bij het aanschouwen van al die heerlijkheid aan den wegstervenden herfst, aan den winterdood, aan de stormen, waaruit het voorjaar eindelijk zegepralend te voorschijn komtwie zou geloofd hebben, dat een jaar gele den de storm des harten gedreigd had het men- schenleven te vernietigen, dat nu, van geluk stralend, door den tuin naar de groote getraliede deur ging Het was het uur, waarop hij altijd kwam, de geliefde. „Albrecht!" riep zij, terwijl zij de deur open de. „Gerda!" klonk het en innig omhelsden zij elkaar. Zii legde haar hoofdje op zijn breeae borst en zag hem in de oogen hij kuste haar. En daarop schreden zij langzaam voort naar het met winger begroeide huis. Daar weiden zij gewacht. (Slot volgt),. by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1