Kiest! Eén prijs, één kwaliteit X. f8. T. I MICHILIN 5.50 Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Koloniën. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Yisscherjj-berichten. Handelsberichten. Nachttelefonist. 'De nachttelefoinist Hoezen, wiens tijdelijke aan stelling met 31 December a.s. afloopt, is door B. en W. dezer gtaieeinte als zoodanig herbe noemd met ingang van- genoemden datum tot 1 Januari 1914. Giste r-a v o ndisalhier aan gehouden een man die hiea' in het openbaar bedelde. 'Heden-moingten is de man naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht tot het on dergaan zijner straf. Tegen hem werd nog pro ces-verbaal opgemaakt wegens het opgeven van een valschen naam. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 7 Dec. v. m. 2.55 n. m. 3.18. Het Haagsche Bosch. Den tweeden dag van de houtverkooping in het Haagsche Bosch zijn vooral voor het iepen en beukenhout wederom goede prijzen gemaaktin het geheel werd voor ongeveer f5000 verkocht, dat is met de opbrengst van den eersten dag samen ruim f25.000. Ongelukken. In de lste Spaarndammer- straat te Arasterdam is, naar het «N. v. d. D." meldt, gistermiddag een negenjarig knaapje, toen het uit school kwam, onder een motorwagen van de electrische tram geraakt en kort daarop overleden. Gistermiddag is in de Vluchthaven te Go- rinchem een 5-jarig kind van het schip Johanna> schipper Kruit te Vinkeveen, gevallen en ver dronken. Sedert Zondag wordt te Deventer vermist G. v. D., schipper, wonende te Epse. Hij bevond zich met zijn steenschip te Hattum, is Zondag avond boord gegaan en tot heden niet terugge keerd. Vermoedelijk is hem een ongeluk over komen. Noodlottig schot. Men seint ons uit Boe nen: Terwijl de tuinman van den heer M. in ueh tuin op vogels aan 't schieten was, had hij het ongeluk een door de dorpstraat passoerende vrouw in het hoofd te raken, waarbij zij zoo ernstig werd gewand, dat overbrenging naar het gast huis te Utrecht noodzakelijk was. Na 27 jaren. Een ingezetene van een plaats in de buurt van Groningen had ongeveer 27 jaar geleden in het vensterraam van zijn huis een zakje met f300 laten liggen, terwijl hij heel even van huis was. Toen hij terugkwam, was het geld weg. Er werd gezocht, de justitie kwam er aan te pas, men deed wat men kon, doch het geld was weg en bleef weg. Totdat nu - aldus vertelt de «Prov. Gr. Ct." korten tijd geleden de bedoelde ingezetene een brief van een geestelijke uit Groningen kreeg, Waarin hem verzocht werd even aan te komen. Hij deed zulks en wie schetst zijn verbazing, toen hem de 1300, die hij 27 jaar geleden verloren had, weer ter hand werden gesteld. Een van de daders had blijkbaar berouw ge kregen en den geestelijke in vertrouwen geno men om het geld aan den bestolene terug te geven. Gevaarlijk spel. Te Gasselternijeveen had, naar de Ass. Crt." meldt, een voorval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Onder in den molen van den heer S. aldaar be vond zich met meerdere kornuiten een 14-jarige stiefzoon van den bakker B. Deze jongen vroeg den anderen, wie zich aan het touw, waarmede gewoonlijk de zakken vol koren worden opgehe- schen, durfde te laten optrekken. Toen niemand dit durfde, bevestigde hij zelf het touw om den hals en liet zich zoo naar boven halen. Hier werd hij door het molenpersoneel uit zijn toestand ver lost. Hij was reeds bewusteloos, maar was toch weer bij te brengen. Ondertusschen een wat al te gevaarlijk spelletje Kolendamp. Men meldt uit Hengelo Gistermorgen vond men den 54-jarigen bloemist N. A. Meyer dood in zijn kamer, door kolendamp gestikt. Zijn vrouw bevindt zich in zeer zorg- Wekkenden toestand. De geneesheer hoopt echter haar in het leven te kunnen behouden. Een ontslag. Men meldt uit Leerdam aan de »N. R. Ct" De directie der naamlooze vernootschap Hout handel voorheen Varseveld en Co. alhier, heefi de werklieden, die lid zijn van den bond, «Recht en plicht", tegen 14 dezer ontslagen, als zij vóór dien tijd niet bedankt hebben als lid van dien bond. Ruim 140 werklieden zijn bij dien bond aangesloten. Meineed. Gedurende de zitting van de Tielsche rechtbank, is gisten een 23-jarige man nit Leeuwen gevangen genomen, onder verdenking Van meineed in een mishandelingszaak, in welke hij als getuige optrad. Zwijnenjacht. Men meldt uit Apeldoorn aan de «N. Ct." Dinsdag werd in de bosschen romdom het Loo een wilde-zwijnen-jacht gehouden, waaraan ook Z. K. H. Prins Hendrik deelnam. Niet minder dan 78 wilde varkens werden door het jachtgezelschap neergelegd. Het gebrek aan spoorwegwagens in het Roergebied. Hoe groot het gebrek aan spoorwegwagens is schrijft de «Lokal Anzeiger" en hoe belangrijk de mijnwerkers in het Roergebied daarbij betrokken zijn, blijkt uit het volgende particuliere telegram, dat wij hedenmiddag 1.20 uit Essen ontvingen Volgens mededeelingen van de Bergbouw-Vereeniging, moest door gebrek aan wagens op elke 12 werk dagen, van 2 November af aan 77.085 mijnwer kers ieder een vollen werkdag vdn 8 uur wor den vrijgegeven. 144.595 werklieden moesten buitendien een korteren werkdag maken, waardoor 436.837 ar beidsuren of 54.605 volle arbeidsdagen verloren gingen. Daardoor is in 12 dagen 671.619 Mark aan loon gemist. Daarbij zijn nog niet eens in reke ning gebracht de uren, die de arbeiders moesten doorbrengen zonder iets uit te richten. Totaal zijn reeds verloren 131.690 arbeidsdagen van 8 uur. Garnalenvisscherij. De laatsten tijd heerscht te Stellendam onder de visschersbevol- king groote beweging en wel in verband met de Nieuwe Visscherijwet. Terwijl vroeger, volgens de wet garnalen geen visch waren, thans zijn, volgens de Nieuwe Visscherijwet, garnalen wel visch, terwijl in verpacht water het visschen is verboden. Alzoo mag de garnalenvisscherij, vol gens de Wet, in verpacht water niet meer wor den uitgeoefend. Sommige visschers alhier bilijven hun bedrijf uitoefenen a. h. w. zonder zich aan da Wet te storen, met het doel, om een proocs in dezen uit te lokken, doch voor 't merrendeel, dat zich wel aan de Nieuwe Visscherijwet stoort, werkt deze uiterst nadeelig. Een eenvoudige oplossing in dezen zou zijn, dat de kor buiten de verpachting wordt gehouden en dat de Minister aan alle visschers gratis of tegen geringe vergoeding vergunning geeft,, de garnalen- vangst binnen de grenzen uit te oefenen. Een drinkster levend verb r a n ct. Za terdagavond kwam de 67-jarige bewoonsfc.tr van een zolderkamer in dei .rue du Poincon te Brussel in beschonken toestand thuis1. Als naar gewoonte Zondagavond om zes uur had men nog steeds niets van haar gemerkt, zoodat de huren aan haar deur klopten, zonder echter antwoord te ont vangen. Men waarschuwde de politie'. De onder- commissaris kwant opidagten met een slotenmaker. Binnengekomen zag men de oude vrouw leven loos op den vloer uitgestrekthaar gedeeltelijk verbrande k loeren lieten op' verscheidene plaatsen het afzidhitelijk-verschroeide lichaam bloot. Naast haar zag' men de stukken van een petroleum'nirnp. Klaarblijkelijk had zij dus in haar beschonken toestand met de lamp aoor het vertrek geloei pen, was gevallen, doch buiten staat om hulp te roe pen. Daar zich slechts weinig petroleum in de lamp bevond, is zij voor totale verkoling bewaard gebleven. Zij werd naar het ziekenhuis georacht, waar men aan haar behoud wanhoont. Lord Furness nalatenschap be draagt ruim een millioen pond, ongerekend de groote bezittingen, die aan den lord behoorden. In het testament was o.m. bepaald, dat een som van 30.000 pond bestemd zou moeten worden voor een instelling tot opleiding van jongelui voor de handelsvaart. Esperanto op het Vredescongres te Genève. Tijdens het Congres te Genève had ook een vergadering van 30 Espcrantistische Pacifisten plaats, waarhij onder gtrooten bijval van c'e am- wieizigte ui et-Esperantisten werd aangetoond, dat Esperanto oen machtig hulpmiddel is om het vredesvraagstuk tot eon goed® oplossing te bren gen. (Belga Katholica). Roodvonk. Dat ook rondvonkepideroieën in hunne verspreiding kunnen worden gestuit door vaccinatie (methode Gabrifersky) wordt door mevr. Poloternov in de Roussky Katch be wezen, die de verspreiding in verschillende dorpen op deze wijze voorkwam. Het bleek haar dat: 1. De inentingen, mits lege artis uitgevoerd, geheel onschuldig waren. 2. Het vaccine moet niet ouder zijn dan eene maand, wil men langdurig immuniteit verkrijgen. 3. Deze immuniteit kan na 6 maanden weder verdwenen zijn. 4. Een enkele vaccinatie gaf geen waarborg tegen besmetting. 5. Bij het meerendeel der patiënten, die twee of 3 vaccinaties hadden ondergaan en wel de eerste een jaar, de tweede minder dan zes maan den voor de infectie, had de ziekte een goed aardige verloop. 6. De revaccinaties, ongeveer een jaar na de vaccinatie, gaven geen reactie. Geen enkel der gerevaccineerden werd tijdens een epidemie aan getast. (T. v. S. H.) Michelin is het goedkoopste en toch het besje. Overal verkrijgbaar. WEENEN, 6 Dec. Gister is hier het proces begonnen tegen 14 studenten, meerendeels uit Bosnië en Dalmatië, die zich alhier zouden hebben schuldig gemaakt aan een oproerige betooging op den 24en November. De behandeling der zaak geschiedt met gesloten deuren. BELGRADO, 5 Dec. Kroonprins Alexander is uit Saloniki te Uskub aangekomen. Hij werd vergezeld door het geheele legereommando. ATHENE, 6 Dec. Niettegenstaande ambte lijke verklaringen de verzekering geven, dat er tusschen de Balkanstaten geen diepgaande mee- ningsverschillen bestaan en Griekenland meer in overleg met zijn bondgenooten heeft gehandeld, komt er in de pers toch een onaangename stem. ming tot uiting. De «Embros" schrijftDe wa penstilstand onder zulke voorwaarden toont onom wonden zwakheid aan. Trots onverwachte ver rassingen en bittere teleurstellingen zal Grieken land onbekommerd den opmarsch voortzetten, onverschillig of de andere bondgenooten hinder nissen in den weg zullen leggen. Het blad »Skrip" zegt, dat, indien de door Griekenland aangevoerde redenen tegen den wapen stilstand steekhoudend bleeken, de bondgenooten de plicht hadden deze in bet oog te houden. West-Indie. SURINAME. {Uit de mail.) K w i k z i 1 v e r-c r t s e n. Wij lezen in die „West" De Amorikaanische ingenieur Dawson, (.ie aan cc Marowijne een onderzoek instelde naar deze ertsen, is Zaterdag weder vertrokken naar New- York. De heer Dawson heeft aanwijzingen van het niocdergesteente ontdekt, en eenige blokken erts van te zanten 30 a 40 K.G. gewicht medegeno men. Voor het verder onderzoek, om den omvang van den aanwezigen ertsvoorraad vast te steden, zuilen boringen noodig zijn. De ingenieur Duifjes is naar Marowijne ver trokken voor eenzelfde onderzoek. Iemand die met den plaatselijken toestand goed bekenu is, verzekert ons, dat het kwikzilvererts over groote uitgestrektheid aan de Marowijne voor komt, vermoedelijk op verschillende cotnoessiën. Het drama te N. Lekkerland. Met hooger beroep in de zaak van A. M. G., huis vrouw van Th. K., vroeg woonachtig te Nieuw- Lekkerland, die in September en na schorsing der zaak in October j.l. voor de arrondissements rechtbank te Dordrecht terecht stond wegens vergiftiging harer vader en valschheid in ge schrifte (het valschelijk onderteekenen van een aanvrage voor een levensverzekering met den naam van haren vader), en door de rechtbank, na onmiddelijke invrijheidstelling, van den aan klacht wegens vergiftiging werd vrijgesproken en wegens valschheid in geschrifte tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, zal Woensdag 18 dezer voor het gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld. Het hooger beroep, zoowel van de beklaagde als van den officier van justitie, geldt alléén de veroordeeling wegens valschheid. De officier van Justitie te Dordrecht, die tot vrijspraak voor de vergiftiging had gerequireerd, en een gevange nisstraf van vijf jaar had geëischt voor de valsch heid, had eerst ook tegen het vrijsprekend vonnis 'n de vergiftigingszaak geappelleerd, maar heeft later van dit hooger beroep afgezien, zoodat dit vonnis nu in kracht van gewijsde is. Ook in hooger beroep zal de beklaagde verde digd worden door nar. S. Franzie Berenstein, advocaat te 's-Gravenhage. Een «verrader". Men schrijft ons uit Arntfhm Voor de Rechtbank te Arnhem stond een strooper terecht, die door de politie met een geweer in jagende houding in het veld was aan troffen en door het kantongerecht te Doesburg veroordeeld werd tot tweemaal f30,— boete en verbeurdverklaring van het geweer. Hij ontkende het feit niet, doch op de vraag van den president waarom hij dan in hooger beroep was, antwoord de hy, dat hij in breeden kring wilde bekend maken op welke wijze deze bekeuring was ge maakt. Bij de behandeling der zaak bleek nu verder, dat hij met een collega in het veld had gelegen, doch deze collega droeg geen geweer en deed dus niets strafwaardigs toen de politie hen overviel. Op aanhoudend vragen der rechters en van den verdediger bleek wijders, dat er wel eens een premie werd gegeven van f 10.voor het maken van een stroopersbekeuring en dat de collega als verrader was opgetreden, waarvoor hij van den politieman f5.had gekregen, die daar door precies wist waar de stroopers zouden gaan liggen. Zelfs zou de bekeurde, volgens den ver dediger, door het sterk aandringen van zijn metgezel, die hem verzekerde dat er op die plaats zoo veel hazen waren, zich hebben laten over halen om te gaan stroopen. Na deze ontknooping waren zoowel de rechters als het Openbaar Mi nisterie eenstemmig in hun afkeuring van dit verachtelijk bedrijf. Den verrader, die als getuige aanwezig was, werd nog gevraagd, of het waar was, dat hij pogingen deed om politie agent te worden, en nadat deze vraag bevestigend door hem was beantwoord, kreeg hij de troost mede, dat het beter voor hem was die pogingen te sta ken, wijl hij wel snugger was in het uitlokken van overtredingen, doch voor een eerlijken poli tieman ten eenenmale de hoedanigheden miste. Ook de verbaliseerende veldwachter kreeg een vermaning. Tegen den beklaagde eischte het O. M. niettemin tweemaal f10.boete. Geboren: 4 Dec. Helena Jacoba, d. v. J. Bras en A. Post, Brouwerstraat. Sophia Pie- ternella, d. v. G. G. Peek en C. Swaerdens, Rot- terd. dijk. Leendert Adrianus. z. v. A. v. Pelt en M. M. P. v. d. Borden, Rozenb. straat. Frederikus Johannes Gerardus, z. v. C. J. Bernard en A. M. Bronsgeest, Kortlandstraat. Overleden: 4 Dec. Aaltje Oranje, oud 63 j., en 4 mnd., echtgen. van B. van den Hoek, Broersveld. Gehuwd: 4 Dec. J. Maarland, 25 j., en D. Boekholt, 19 j. - K. Prins, 24 j., en G. Prins, 27 j. Ondertrouwd: 5 Dec. W. G. Donker, 22 j., en L. v. Woerkom, 22 j. J. Koning, 26 j., en M. v. Brakel, 20 j. P. v. Soelen, 21 j., en H. v. d. Hoek, 18 j. W. A. de Regt, 22 j., en A. Schilperoord, 18 j. P. Zwaan, 25 j en C. J. Kreuger, 22 j. J. Kuijl, 25 j., en M. Klijn, 21 j. Vertrokken schepen. 5 Dec. s.s. „Dover", naar Grangemoulh. SCHIEDAM, 6 Dec. Binnen van de haringvangst de logger SCH 313 „Jacobus", W. Kn.oe.stor, 18 last; SCH 233 „Wouter", J. Ammeraal, 121/, last; SCH 440 „Azië Cornel is", W. Rog, 14Va last; SCH 363 „Scheepvaart", A. de Graaf Sr., 8 last., 4o reis; SCH 11 „Dirk van Duynen", S. Spaans 16 last; SCIl 355 „JE. Maas", M. Pronk, 10 last, 6e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 6 Dec. 1912. Moutwijn. Officieele noteering van de Commissie uit dg Kamer van Koophandel voor de Beurs. 6 Dec f 14y, fust en zoader belasting. Nameni ie Comminie voor ie noteering B. A. 2. IKITTKAMPa, 3 Dec. 4 Dec 5 Dec. j f 14ft f 14t/, f i4y, j Bond van Distillateurs 5 Dec 14i/8 18.50 20.— 2.10 6 Dec. 141/j 18.50 20.- 2.10 Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenkalm. Spiritus. 5 Dec. 6 Dec. f 23'/i a 124f 23s/4 a f24— f21— a ff21—a f f 11a ff 11a f Stemming op heden: prijshoudend. HAMBURG, 5 Dec. Dec. mk. 26'/j b., Dec./ Jan. 25b., Jan /Febr. 25— b., stemming stil. PARIJS, 5 Dec. per hectoliterper Dec. fr. 43 a 43.25, per Jan. fr. 43 a 43.25 per 4 eerste md. fr. 43.50 a 43.75 per 4 md- van Mei fr. 44.75 a 45, stemming kalm. Granen. NEW-YORK Mais: Western Dec./Maart. 5 Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Dec. 55'4 Dec. 55'/4. CHICAGO Mais Dec. Mei 5 Dec. 493/g 487, 4 Dec. 49>/a 48y, Rogge prijsh. Loco 5 Dec. 62 4 Dec 62 Juli Sept. 49y, 49i/t - Amsterdamsche Beurs. 6 Dec. 2£°£ Ned. W. 661/2Oostenrijk Juli 843% Portugal Vorstenlanden 157; Deli-cult. 132 /4 ;R'd. DeliKon. Petr. 555; Moeara Enim 225 Sum Palemb 201'/2; Steels 70y, Atchison*. 108' Rocks 245/8 Denvers 217/,Eties 32*/, Missou* ris 28'/tSouth. Pac. 1107,S. Rails 289;16 Kansas 27y8Unions 170'/,Prolongatie 41/,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3