Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van dr. A. C. M. Schaopman, President van bet AmTsbdsschoippel'ijk Seminarie te Rijsenburg, met betrekking tot deze twee vragen: •to. Is door het Besluit van Paus Pius X van 2 Juli 1911, genaamd „Supremi Disciplinae" de 2de Paaschdag" als feestdag voor de Roomsch- Katholieke. Kerk afgeschaft? Öo. Is dit Besluit voor alle R^omseh-Katlioilie- ken igeldand? Naar aanleiding1 der dopr dr. Schaepmavt g& geven uitvoerige! historische en dogmatische toe lichting, die hem leidde tot onvoorwaardelijk 1k- vestigtende beantwoording der beide gestelde vra gen. heeft de Centrale Raad, bij uitspraak van gister, de uitspraak van den Rotterdamsc hen Be- roepsraad gehandhaafd. Door dit college is dus thans uitgemaakt, dat de tweede Paasehdag (en derhalve ook de tweede Pinksterdag en de tweede Kerstdag), niet meer is een algemeen erkende Christelijke feestdag. Hot belangrijke gevolg dezer uitspraak is, dat alle krachtens de bepalingen der Ongevallenwet schadeloos gesteldein hunne uitkeering voortaan ook over genoemde drie dagen zullen hehooren te ontvangen, althans tot tijd en wijle, dal de in uitzicht gestelde wet de gelijkstelling dier da gen met de Zondagen en algemeen erkende Chris telijke feestdagen zal- hebben uitgesproken. (Tijd.) De Openbare Leeszaal. Wij vernemen dat door een lid van den Ned. R. K. Volksbond een voorstel bij het hoofdbestuur is ingediend, strekkende om de afdeeling Haarlem zich te doen uitspreken tegen de voorstellen tot oprichting van een Openbare Leeszaal te Haarlem. Het voorstel zal eerst behandeld worden in een vergadering van het hoofdbestuur. De ambulance in Bulgarije. Het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontving gisterochtend het volgende telegram, ge- dagteekend 9 December, vun het hoofd der am bulance in Bulgarije, dr. Sikemeier Gisteravond aangekomen te Tsjorloe. Ons wacht veel werk. De reis is zoo moeilijk, dat uitzending van reserve-personeel volstrekt onmogelijk is. W ater verontreiniging. In een los bijvoegsel van de den 10 December verschenen allevering '12 der 2e jaargang van het maandschrift Water, Bodem, Lucht", is opge nomen een bijdrage, getiteld »Het wetsontwerp tot wijziging en aanvylhug der Hinderwet en de Staaisbegrooting van i.913." De schrijver van dat stuk verneemt, in enkele artikelen van die Staatsoegiooting, met name in art. 157 van Hoofdstuk X, Landbouw, Nijverheid en Handelen de art. 3d en 35 van Houtdsr.uk V Binneuland- sche Zaken, aanwijzingen te vinden, als zoude de regeering er van overtuigd wezen, dat haar denk beelden over de wijze waarop waterverontreiniging moet gekeerd worden, door de Volksvertegen woordiging gedeeld worden. Het wetsontwerp tot wijziging der Hinderwet toch is in hoofdzaak tegen waterverontreiniging gericht, en eerst onlangs in OotoDer verscheen de Memorie van Antwoord op het in April 191Ü uitgebrachte Voorluupig Verslag. By die memorie is een ge wijzigd wetsontwerp gevoegd. Door vergelijking van het in 1909 ingediende wetsontwerp, met het nu verschenen, maakt de schrijver duidelijk, de veranderingen, welke in de zienswijze der regeering blijken gekomen te zijn hij vestigd er de aandacht op, hoe in som mige opzichten het wetsontwerp van 1912 nog ten acuter staat Dij zijn reeds hoogst gebrekkigen voorganger, en geett aan het slot van zijn artikel de gronden aan, van zijn vermoeden, alsot dit nog met aangenomen wetsontwerp reeds thans zijn invloed doet gelden. Rij de bespreking van het wetsontwerp van 1912, vindt de scnijver gelegenheid, er op te wijzen, hoe de regeering vrijwel doof is gebleven voor alle verzoeken, in deze aangelegenheid door belanghebbende industrieele en andere vereeni- gingen gedaan, en hoe het standpunt van ambte lijke overheersching ook nu weder aan den dag treedt. Het uitvoerige artikel behandelt de voornaamste grondslagen dezer regeling en is met het oog op de behandeling der Staatsbegrooting van dadelijk groot belang. Nat. Bond van R. K. Soc. Prop.-Clubs. De jaarvergadering van den Nationalen Bond van R. K. Sociale Propaganda-Clubs is bepaald op Zondag 12 Januari, des n.m. 1 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond te Amersfoort. Tentoonstelling 1913 te Sittard. Bij beschikking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is bepaald, dat de van 26 Juni tot en met 10 Juli 1913 te Sittard te houden /Tentoonstelling 1913 Sittard" zal zijn eene van Staatswege erkende internationale ten toonstelling in den zin van art. 8 der Octrooiwet 1910 (Staatsblad no. 313). Plan 1913. Het Iiaagsche comité voor de luisterrijke vie ring van het eeuwfeest van Neerlands Onafhan kelijkheid in '1913 werkt ijverig voort aan de voorbereiding van de feestelijkneden. Dezer dagen zijn aan de huizen der ingeze tenen de ïnschrijvingsbiljetten bezorgd, waardoor het comité de noodige financieele kracht hoopt te zullen verkrijgen ont inderdaad op luisterrijke wijze het gedenkfeest te kunnen vieren. Het comité verzoekt dringend alle ingezetenen, de taak van het comité te vergemakkelijken door nog niet afgehaalde biljetten ten spoedigste ingevuld te doen toekomeu aan den algemeenen penning meester, deu heer E. Edersheim Bzn. Ook is de subcommissie uit het hoofdcomité die de zorg voor de voorbereiding van den historischen optocht op zich heeft genomen zoover met haar arbeid gevorderd dat de teekeningen, voor dien optocht vervaardigd door den kunstschilder A. M. Luijt. en voor den daaraan verbonden allegorische optocht, vervaardigd door den kuutschilder Jan Franken, zullen wordan tentoongesteld in de kunstzalen ïPulchri Studio" en wel voor genoo- digden op Woensdag 11 December en op Don derdag 12 December tot en met Vrijdag 20 De cember voor het publiek. Mochten besturen van vereenigingen of corpo ration deze teekeningen wenschen te bezichtigen, dan zal het comité hun daartoe gratis de gele genheid geven. Het schilderkundig genootschap »Pulchri Stu dio" dat zijn zalen kosteloos ter beschikking van het comité heeft'gesteld voor deze tentoonstelling, heeft aanspraak op een woord van waardeering voor dezen belangloozen steun aan het streven van het comité verleend. Vanwege de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer zijn thans ook een aan tal ingezetenen uitgenoodigd, buurtcommissiën te vormen ter versiering der straten tjjdens de her denkingsfeesten. Slaagt dit plan, dan zal hierdoor aan de viering, door het comité voorbereid, nog grooter luister worden bijgezet. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in haar gisteren gehouden vergadering goedgekeurd de wetsontwerpen betreffendede bevoegdheid tot toetreding tot het tractaat nopens Marokko; 4 naturalisatie-voordrachten, te zamen 64 ont werpen de grensregeling tusschen de kantonge rechten Schoonhoven en Ridderkerk tegen alle welke in de afdeelingen geen bezwaar be stond. De naturalisatie-ontworpen hadden betrekking op Menahem S. Bendelai en 12 anderen J. M. H. Derrez en 15 anderegT. H. H. Silvertant en 13 anderen E. H. Silvertant en 20 anderen. De vergadering is vermoedelijk verdaagd tot Vrijdag 27 December, 's nam. 2 uur. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 December. De algemeene beschouwingen over de S t a a t s- begrooting worden hervat. De heer Helsdingen vroeg eenige rectifi caties van gisteren door hem genoemde cijfers. De heer Roodhuyzen wijst er op, in hoe veel vriendelijke tegemoetkoming van de linker zijde het ministerie-Heemskerk zich bij zijn op treden heeft mogen verheugen. Men vreesde een nieuw Kuyper-bewind en zelfs aan de rechterzijde bestond die vrees. In weerwil van die gunstige omstandigheden kan de rechterzijde voor dat mi nisterie nu niet meer in geestdrift geraken. De groote grief vun spr. is, dat het kabinet zich-zelf niet kan blijvendat het steeds voor het macht woord van dr. Kuyper heeft gebogen. En wat de coalitie alleen nog maar bijeenhoudt, het is de schoolstrijd. Op verschillende punten van het regeenngsbeleid oefent spr. kritiek. De heer Van Veen verdedigt de rechterzijde tegen het verwijt van gemis aan belangstelling in en afwezigheid bij de beraadslaging der Kamer. Stemmingen. Aan de orde komen nu de moties, verband houdende met de regeling van de positie der departem entsambtenaren. De 4 moties- Ter Laan c.s. en de motie-Patijn worden alle verworpen. De artt. 2 en 3 van hoofdst. X, de artt. 2 en 3 van hootdst. Ill en art. 3 van hoofdst. IV der staats begrooting voor 1913 worden daarna z.h.s. aangenomen. Hoofdstuk III (Buitenlandsche zaken) wordt met 71 tegen 5 stemmen, hoofdstuk IV (Justitie) z.h.s. aangenomen. Staatsbegrooting. De algemeene beschouwingen worden hierna hervat. De heer Van Karnebeek bespreekt de houding van de overheid tegenover de vakveree- nigingen van ambtenaren, die in dienst van den staat zijn. Meer in het bijzonder doet hij dat in verband met de vloot. De heer Middelburg erkent, dat bij het opmaken van de balans belangrijke posten als onafgedaan geboekt zullen worden. Het kabinet heeft bij de vele deugden, die het heeft, nl. niet die van tijdrekenkunde. Spr. hoopt, dat het kabi net met een nieuwe Kamer de verzekeringswetten tot stand kan brengen. Wat de Tariefwet betreft, daarmede zou Nederland het voorbeeld van de geheele wereld volgen, behalve van Engeland. Spr. prijst het Kabinet, doch is teleurgesteld, dat zelis nog geen poging gedaan is om een nieuwe Zondagswet in te dienen. Dankbaar is hij echter voor wat het Kabinet op onderwijsgebied gedaan heeft. Doch nog meer zal tot ontwikkeling van het bijzonder onderwijs gedaan moeten wor den. Spr. roert dan nog eenige onderwerpen in verband met de grondwetsherziening aan en constateert voorts, dat ten aanzien van de bezet ting van de staatsambten nog steeds wanverhou dingen beslaan. De financiën zijn gunstig, maar de defensie uitgaven zullen moeten stijgen en daarom zal een goede keuze moeten worden gedaan uit indirecte belastingen. Tegenover de vrijzinnige concentratie zal, meent spr., de coalitie pal moeten blijven staan. Er is nog tijd genoeg om de wonde" van Ommen te helen. De heer Duymaer van Twist schrijft de onvruchtbaarheid op het gebied der sociale wet geving toe aan de deloyale houding van de lin kerzijde. De heer De Beaufort critiseert het regee- ringsbeleid, hetwelk aanleiding geeft tot bezorgd heid. Woensdag-ochtend voortzetting. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Horta. Laagste barometerstand 719.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagtoenemen de tot krachtigen, tijdelijk stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Aan de leden van den Gemeenteraad is mede gedeeld, dat, in verband met nog hangende enuer- banotelingen met het Gemeentebestuur van Rot terdam inzake de electriciteitsleveiring, waarvan de beëindiging dezer dagen wordt tegemoet ge zien, tie raadsvergadering, welke belegd zou zijli tegen Dinsdag 17 dezer, is uitgesteld tot Vrijdag 20 dezer. In afwachting van het resultaat van bedoelde onderhandelingen wordt het omtwerp-oontract van bet. Gemeentebestuur van Rotterdam rneit de wijzi gingen daarin tot heden gebracht, nu gedrukt en aan de leden toegezonden. Gelijk gezegd, wordl over een wijziging op een belangrijk punt nog onderhandeld. De uitslag uaaivan zal den leden worden bekend gemaakt, zoodra de onderhandelingen zijn af gel oo pon. Burgertuinen. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Door Uwen Raad is in 1909 eon proef geno men met arbeiderstuinen die bewezen heeft dat ciiOior het beschikbaar stellen van stukjes grond voor het telen van groenten ctaor werklieden in een behoefte is voorzien. Thans komt de Commissie voor het Grondbe drijf, en zulks op aandrang van ingezetenen, inet het voorstel om ooik ten behoeve van meerge- g'oeden grernd beschikbaar to stellen onder den naam „Burgertuintjes." 1 Het doel is hier minder gelegenheid te (geven tot het kweeken van giroenten voor eigen gebruik, maar meer het verschaffen van oein ontspanniags- plaats. De voorwaarden van verhuring1 dienen aan ook zeer vrijgevig te zijn. Aanvankelijk .s hel, de bedoeling geen andere beperking' in het gebruik aan te leggen dan deze, dat ten minste (4 deel als siertuin moet worden aangelegd en zelfs vrij heid te laten daar prieeltjes ad. te maken. Op de hierbijgaande schets is aangewezen het stuk grond liggende nevens den Frankclandschn in dijk en het pad dat langs de ijsbaan loopt. 'Dat stuk grond wordt door hout-aanplant, zoo danig verdeeld, dat 15 stukjes open grond te verhuren 'Overblijven, die ieder 500 M2. groot zijn en ten minste aan 3 zijden door strookjes bosch zijn ingesloten. (Op deze wijze wordt voor ieder tuintje een zekere vrijheid verkregen, beschutting gegeven en een achtergrond geschapen. De Commissie voor het Grondbedrijf wil deze stukjes grond verhuren tegen f 12.per1 jaar. Het geheele terrein, waarvan de huurder is overleden en dat overeenkomstig' de huurvoor waarden uit'de huur genomen kan worden, is groot 1.25 H.A. Volgfens het ontwerp' wordt het verdeeld in 3400 M2. bosch, 1000 M2. pad en 15 tuinen. Die kosten van aanleg en verkaveling zijn ge raamd op f250. De tegenwoordige huur was f95. Van de 3400 M2. bosch is de opbrengst per jaar te stellen op f25. De huur der tuinen op' 15 X f 12.f 180, Van deze opbrengst van f 205.moet voor onderhoud ongeveer f 30.pier jaar worden afge trokken, zoodat f 175.overblijft of f 80.meer dan de gewione verhuring bedroeg. Wij verzoeken U machtiging te geven lot hel nemen van een proef in de aangegeven rich ting. Blijkt, dat ook hier in oen behoefte vjczien wordt, dan zou tegen het volgend jaar aan hel plan uitbreiding' geigieven kunnen w;orden. Door den Makelaar S. C. van Waal wijk van Doom, alhier, werd ons medegedeeld, dat in het pand aan de Schie no. 1, kadaster sectie B no. 1320, behoudens door het gemeente bestuur te verleenen vergunning ingevolge de Hinderwet, gevestigd zal worden eene fabriek van piano-, orgel- en harmonium-toetsen va,n de Hol la nasche Klavierfahriek. Heden-morgen omstreeks half elf is een beladen bespannen vrachtwagen van de firma H. Jansen Co aan de Noordvest door midden gebroken. De koetsier viel achterover, doch kwam zonder letsel op eenige zakken terecht. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 12 Dec. v. m. 6.17 n. m. 6.28. ..-ü'jiüH'üa!. Obstructie in de Middelbare Kolo niale Landbouwschool. Men meldt ons uit Deventer Eenige leerlingen van de Middelbare Koloniale Landbouwschool hebben dezer dagen op eigen aardige wijze uiting gegeven aan hun misnoegen omtrent de uitvoering, welke wordt gegeven aan de reglementen, geldende voor de regeling dei- lessen aan die school. Een aantal leerlingen wenscht, dat de studie aan de school zoo vrij mogelijk zij, terwijl ander zijds de directeur de stelling handhaaft, dat de leerlingen, wier leeftijd grootendeeis varieert tus- 16 en 19 jaar, zich moeten onderwerpen aan maatregelen van orde en tucht betrekkelijk wil lekeurig lessenverzuim, huiswerk en rapport aan ouders en hoofden van gezinnen, bij welke de leerlingen inwonen. Daarbij komen dan nog grie ven van gelijksoortigen aard, waarbij de leerlin gen meenen, dat zij moeten gehoorzamen aan bevelen, die voor hen van te kinderachtigen aard zijn. Zoo verkozen de leerlingen zich o.m. niet te storen aan de mededeeling der schooldirectie, dat zij niet wilde erkennen het wonen op kamers", doch zich op het standpunt stelde, dat de jonge lieden bij familie in den huiselijken kring behoo- ren te worden opgenomen. Met deze zienswijze der directie stemden bijna alle ouders der leerlingen in, op twee na, terwijl enkele andere ouders tot hun leedwezen erkenden, in dezen niets aan den zin van hun zoon te kun nen veranderen. Nadat de leerlingen zich eerst hadden bepaald tot het toonen van hoogst irriteerend lijdelijk verzet tegen de schooldirectie, heeft een viertal hunner iets anders bedacht om den directeur on aangenaam te zijn, door zich in den nacht van Zaterdag op Zondag door inbraak toegang tot de school te verschaffen en daar verschillende bal dadigheden uit te halen, b.v. door het hijschen van een koeienschedel aan een vlaggestok, het zetten eener ledige champagneflesch op den schoorsteen van het dak, het naar buiten brengen van allerlei schoolmateriaal, enz. Dit alles geschied de in een zeer vroolijke stemming na een duch tige fuif. Aan de vier dapperen is tijdelijk de toegang tot de lessen ontzegd, in afwachting van verdere beslissingen van autoriteiten te nemen met betrek king tot hun verder schoolbezoek. Het geheele geval, waarvan natuurlijk allerlei overdreven lezingen de ronde zullen doen, is slechts teekenend voor de omstandigheid, dat een aantal der leerlingen zich niet willen zien terechtgezet, zooals het jongelui van hun leeftijd toch nog altijd gevoeglijk kan passen, maar die vrij en frank aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool student willen zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek, voor zoover door de betrokken leerlingen strafbare feiten zijn gepleegd, ook omdat een der leerlingen zich Zaterdagnacht aan ernstig verzet tegen de politie heeft schuldig gemaakt, toen hij naar het politiebureau werd overgebracht. (Tel.) Ongelukken. Gistermorgen had, naar het „Rbla." meldt, ,op de zamdsteenfabriek te Rhenen een ongeluk plaats. Bij' het afgraven van zamo stortte een groote massa, naar beneden en wer den twee werklieden daaronder bedolven. Een hunner, A. van Soest, werd levenloos te voor schijn gehaald, de ander bekwam weinig letsel. Van SiOest laat een weduwe met Kinderen ach ter. Te OostbuTg is, naar de „N. R. Ct." meldt, Maandag de 21-jarige J. B., bij den landbouwer M. in een hooivork gevallen, die hem aiep in 't onderlijf drong. Hijl isi kort daarop overleden. De metselaar A. P. is Maandagavond leven loos opgehaald uit de watering, waarlangs het Sluispad te Leiden loopt. Waarschijnlijk is hij reeds Zondagavond verdronken. De algemeene gedachte is, dat de sterke drank er niet on schuldig aan is. Te St. Jansteen is, naar het „Vad." meldt, de 64-jarige ongehuwde vrouw bij 't water schep pen uit een vaart, daarin gevallen en levenloos opgehaald. Zekere II. M. van Hulsberg, in dienst bi;1 den landbouwer J. v. C. had, naar de „L. K." meldt, het ongeluk, onder eene zwaar beladen ka,r te geraken. De dood trad bijna onmiddellijk in. Maandagmorgen omstreeks negen uur viel de machinist H. Swjnnen, van do stoompannen- fabriek Schilberg, te Echt, vau een hoogte van pl.m. 4 meter op den grond, waardoor hij ver moedelijk schedelbreuk bekomen heeft. Geeste lijke en geneeskundige hulp' was spioedig aan wezig. Zij'n toestand is bedenkelijk en van dien aard, dat hij niet vervoerd mag worden en thans verpleegd wordt aan de fabriek aldaar. Mem seint uit Valkenburg1 aan het „Hsgez.": De landbouwersknecht M.. geraakte oader 'n kar en was op slag dood. Diefstal. Een kantoor uit Roosendaal zond naar Biervliet een brief met f 5000 aan een agent van een suikerfabriek. Bij de ontvangst was da inhoud slechts f3000. De brief was gaaf en on geschonden. De afzender heeft de nummers der biljetten aangeteekend, zoodat die der vermiste ook bekend zyn. De politie doet onderzoek. (Middelb. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2