Dagblad voor Schiedam f finn ::r f en rr fii; De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 354*te Jaanraii^. Vrijdag 13 December 1912 iNo. 10498. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, Officieeie berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. bü Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 35). Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad verten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. De verzekering wordt levenslange geheele invaliditeit; gewaarborgd door b« verlies van een liand, voet of ^tog Uollandscjie Algemeene bUU een duim; I OU wysvinger; B (j bij verlies bij dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelét op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan de Nederlandsche fabriek van Kunst- aardewerk, Terra (Jotta en Cement, Loomans Antheunis Co. en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek van kunstaarde werk, terra cotta en cementartikelen in het pand gelegen aan de Nieuwe Haven no. 03, kadas ter Sectie M. no. 403, met een gasmotor van 3 P.K., drijvende een kleimolen; 2o. aan de wed. D. Krabbendam en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van haar bakkerij aan den Singel no. 101, kadaster Sectie I. no. 240, met een heetelucbtoveu, ter vervan ging van twee gewone bakovens; 3o. aan W. Kester en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner bakkerij aan het Broers- veld no. 81, kadaster Sectie B no. 850, door bijtrekking van een gedeelte van perceel Sectie B no. 2597 bij de bestaande bakkerij. Schiedam, 12 December 1912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De tiecrelans, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade s oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Carl Otto, handelende onder den firmanaam „Hollundsche Klavieria- briek" om vergunning tot het oprichten van een klavierfaoriek, omvattende de fabricatie van piano-, orgel- en harmoniumtoetsen, gedreven door een gasmotor van 9 P.K., in het pand gelegen Schie no. 1, kadaster Sectie B no. 1320 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Vrijdag, den 27 December a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13n December 1912.' Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De gezantenconferentie. De voorzitter van het Bulgaarsche Sobranje, Danef, antwoordde op een vraag over de moge lijkheid van een Russisch-Oo.stenrijkschen oorlog. »Ik hoop zeer veel van de conferentie van de gezanten." Uit Weenen wordt aan de ïKöln, Ztg." geseind In diplomatieke kringen hier deelt men de op timistische opvatting niet, volgens welke de vre desonderhandelingen te Londen een snel verloop zouden hebben. Afgezien daarvan, dat een snelle afwikkeling van diplomatieke onderhandelingen niet overeen komen met den Turkschen aard, heeft Turkije er belang bij, door talmen tijd te winnen. Het is zelfs niet onmogelijk, dat het treden in onder handelingen slechts een krijgslist van Turkije is en het op het geschikte oogenblik met aanmer kelijke versterkte en ten deele geheel versche troepen de vijandelijkheden hervatten zal. Servië en Oostenrijk1. De sTribuna" stelt vast, dat alle in het bui tenland verspreide geruchten betreffende de Oos tenrijksche kwestie niet met de feiten in over eenstemming zijn. De situatie is hetzelfde ge bleven. Servië staat nog steeds op het bezit van Durazzo en kan het voorstel om een Oostenrijk- sche handelshaven te verkrijgen, niet aannemen. Uit Belgrado wordt geseind Men meldt uit Praag, dat het 73e regiment infanterie naar de Russische grens is vertrokken. Volgens de »Pravda" zijn 20 waggons met oor- logsmaterieel aangekomen. Particuliere berichten zeggen, dat de mobilisatie zich niet alleen uit strekt tot de reservisten, maar ook tot de land weer. De vroegere Oostenrijksche gezant te Rome, graaf Lützow, die met den Oostemijksch-Hon- gaarschen gezant te Berlijn, von Szögyény, bij den keizer heeft gedejeuneerd, schrijft aan aan de sNeue Freie Presse", dat er een scherp con trast bestaat tusschen de stemming te Weenen en die te Berlijn. De nervositeit te Weenen heeft een hoogen graad bereikt, wat echter niet een gevolg is van vrees maar in tegendeel van ongeduld. Men wil thans, dat tot daden wordt overgegaan. Te Ber lijn, zegt Lützow, is van zoo iets niets te be- bespeuren. De »Nowoje Wremja" eischt van de regeering onmiddellijk een uitvoerverbod voor paarden uit Zuid-West Rusland, daar Oostenrijk in die pro vincies groote hoeveelheden trein- en artillerie- paarden tegen hoogen prijs aankoopt, om zijn mobilisatie te voltooien. Het blad noemt het bij den huidigen toestand af te Keuren, dat de gouverneurs dier provincies niet reeds uit eigen beweging daartegen optreden. Ook zegt het blad, dat de Oostenrijksche minister van Verkeer die provincies afreist. De consul kwestie. Particuliere berichten uit Servië zeggen, dat consul Prohaska met consul Edl aan het eind dezer week uit Uskub naar Weenen vertrekken zal. Consul Prohaska moet, volgens deze berich ten, gezond en volstrekt met gekwetst zijn. De Bulgaren. De Diuitsche Roode Kruis-'gleineesibeer in hel Bulgaarsche leger, dr. Marval, schat hielt aantal gewonde Bulgaren dat van de slagvelden is weg gehaald oip zeker 50,000, waarbij' dan nog 20.000 dooden gevoegd worden. Hierbij zijn niet inbe grepen de Bulgaarsc;he> verliezen aan de Tsja- tnldsja-linie, die door dr. Marwal op 20 000 (doo den en gewonden) worden geschat. Bovendien zijn er volgens hem dan aanBulgaarsche zijde nog een 15.000 man door verschillende besmet telijke ziekten aangetast, w. o. eenige honderden door de cholera. R o e meni Bij gelegenheid van de overhandiging door grootvorst Nikolaj Nikolaewitsj en van den Rus- sischen veldmaarschalkstaf aan den koning zeide de grootvorst. Uwe Majesteit veroorlooven mij, uit naam van mijn doorluchtigen Heer, Haar den maarschalk staf te overhandigen, op den onvergetelijken ver jaardag van de inneming van Plewna, waar onze troepen op het veld der overwinning broederlijk samen marcheerden. De Koning antwoordde als volgt»Ik ben diep geroerd door de genadige attentie van den Tsaar, wien het behaagde Uwe Keizerlijke Hoogheid op te dragen mij den veldmaarsshalksstaf van zijn dapper leger ter gelegenheid van den vijf-en dertigsten jaardag van den val van, Plewna te te overhandigen. De waarde van deze hooge onderscheiding wordt nog verhoogd door de aan wezigheid van Uwe Hoogheid en van talrijke afgevaardigden van officieren, wier namen in mij zeer dierbare herinneringen wakker roepen aan den oorlog van 1877, waaraan Uw veelgeliefde vader een zoo schitterend aandeel genomen heeft. Ofschoon sindsdien vele jaren vervlogen zijn, heb ik nog niet het hoezee-geroep vergeten, waarmede mij de Russischen en Roemeensche troepen bij mijn ontmoeting met Osman pasja in de nabij- hrid van de brug der Wid begroette. Nadat ik dit roemrijk verleden heb teruggeroepen, dat ver leden dat onze wapenbroederschap bezegelt, is het een groote bevrediging des harten, uitdruk king te kunnen geven aan mijn gevoel van harte lijke toegenegonheid voor Uwe doorluchtigen heer- scher, wien Uwe Hoogheid wel de uitdrukking van mijn diepgevoelden dankbaerheid voor mijne benoeming tot veldmaarschalk van zijn leger zal willen overbrengen en hem de verzekering geven dat ik zeer trotsch ben op deze hooge onder scheiding waarin mijn leger in hooge mate deelt". Na het galadiner ter eere van grootvorst Niko laj zeide koning Karei »Na de talrijke afvaardigingen van het Keizer lijke Russische leger, welke ik in den loop der laatste jaren het genoegen had te ontvangen, kon mij geen missie een levendiger vreugde bereiden, dan die welke Uwe Keizerlijke Hoogheid door Z. M. den Tsaar, Uwen doorluchtigen heerscher, werd toevertrouwd, om mij den veldmaarschalks staf van zijn dapper en trouw leger te overhan digen; Terwijl Z. M. den vijf en dertigsten jaardag van de innenjing van Plewna gekozen heeft, roept hij een herinnering op aan den voor mijn leger roemvollen door onvergankelijke herinneringen geheiligden datum van onzen gemeenschappehjken strijd in Bulgarije, waarbij ik de eer had de ver- benden legers voor dien door Osman pasja held haftig verdedigde plaats te commanileeren. Als ik trosch geweest ben op het vertrouwen, dat de onsterfelijk Tsaar Alexandar II mij toenmaals onder moeilijke omstandigheden heeft bewezen, ik ben het heden niet minder over de zeer bij zondere onderscheiding, die mij zijn verheven kleinzoon verleent, terwijl zij nog verhoogd wordt door de vleiende woorden, waarmede het hem behaagd heeft mij daarmede in kennis te stellen. Die woorden hebben in mijn land diepen weer klank gevonden. Mijn leger ziet daarin met ge- rechtvaardigden trots de kostbare bekrachtiging van haar medewerking in den oorlog van 1877, welke denBulgaarschen staat geschapen heeft. De herinne ring aan die roemrijke tijden, aan den heldhaftige gevechten en groote offers, die wij ons gemeen schappelijk getroost hebben, en die de overwinning met succes heeft bekroond, zal eeuwig een schoo- ne en edele bladzijde in onze geschiedenis blijven. Heden gaan al mijn gedachten met de innigste toegenegenheid naar den doorluchtigen heerscher, om hem mijn dank ervoor te betuigen, dat hij U. K. II. uitgekozen heeft mij het teeken der hooge waardigheid, die hij mij heeft verleend, over te brengen. Ik weet mijn dankbaarheid op gen betere manier te bewijzen, dan door de hoogste wenschen voor het geluk van Zijne Kei zerlijke Majesteit en voor den room van zijn dap per leger uit te spreken. Moge de Goddelijke Voorzienigheid hem een lange vreedzame regee ring toestaan, welke de ontwikkeling en het heil van zijn groot rijk verzekert. Van deze gevoelens doordrongen, hef ik mijn glas op het welzijn van Uwen doorluchtigen Soeverein en van de ge heele Keizerlijke familie. Leve Z. M. Tsaar. Nikolaas 1" De grootvorst antwoordde met den volgende toost »Sire, ik hef mijn glas op het welzijn van Uwe Majesteit, H. M. de Koningin en van de door luchtige Koninklijke familie van Roemenië, zoo mede op de broederschap van onze roemrijke legers. Het Roemeensche en het Russische leger, die 35 jaar geleden op 28 Novenber 1877 voor Plewna zoo schitterend door H. M. werden gecommandeerd I Hoezee 1 ZWITSERLAND. De Bondsvergadering (bestaande uit den Na tion alen Raad, den vertegenwoordiger van het volk, en den Stendianraad, vertegenwo,ordiger dei- Kantons) koos gister met 184 van de 196 gel dige stemmen dien radicaal Edua.rd Muller tot president der republiek en Arthur Hollfann, hoofd van het militaire departement in St. Galles, even eens radicaal, tot vice-pneisident van den Bonds raad. In San Domingo, waar aartsbisschop Noval onlangs tot president werd gekozen, zijn onlusten uitgebroken. Het Amerikaansche -lagschip »New Hampshire" is naar San Domingo gestoomd. Prins Luitpold van Beieren, wiens overlijden gister is vermeid, werd den 12den Maart 1821 te Wurzburg geboren. Hij was de derde zoon van koning Leopold I. Den iöden April 1814 trad prins Luitpold in het huwelijk met prinses Augusta, dochter van den groothertog Leopold van Toscane. Uit dit huwelijk werden' vier kinderen geboren, nl. de prinses Ludwig, Leopold en Arnulf en prinses Therese. In het jaar 1864 stierf zijne echtgenoote. - Vóór alles was prins Luitpold militair, getuige de vele ruiterstandbeelden op verschillende plaatsen» reeds tijdens zijn leven, van hem opgericht. Hij bekleedde den post van veldtuigmeester-generaal en inspecteur-generaal van het leger in Beierschen dienst. Als lid van de Kamer van Rijksraden, als president van den Staatsraad en als tijdelijk plaatsvervanger van kouing Lodewijk II, kwam hij bij verschillende gelegenheden in aanraking met algemeen politieke kwesties. Hij nam deel aan den Fransch-Duitschen oor log van 18701871. Ook trad hij als bemiddelaar op tusschen Duitschland en Oosten» ijk Hongarije. In de jongste geschiedenis van Beieren trad hij op den voorgrond in het jaar 1886. toen koning Lodewijk II krankzinnig werd verklaard, zoodat er een regentschap moest benoemd worden. Dit regentschap werd toen opgedragen aan prins Luit pold als den naasten agnaat. Toen koning Lodewijk kwam te overlijden, moest zijn broeder, koning Otto, hem opvolgen, maar daar ook deze krankzinnig is, werd prins Luitpold andermaal regent. Prins Luitpold was zeer populair, waarvan de groote feestelijkheden bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag getuigenis afleggen. Reuter seint uit CataniaEergisterochtend is te Milo, Zafferana, Etna, Santa Venerina en andere districten in de nabijheid van de Etna een aardbeving waargenomen. Er werd geen schade veroorzaakt. Sedert de motorbussen in straten van Lon den rijden, komen er tal van ongelukken voor. In de afgeloopen week zijn er niet minder dan 8 personen gedood en 74 gewond. De Londensche bladen dringen met klem aan, om maatregelen tegen het gevaar te nemen. In verband met de aanwezigheid van de gedelegeerden der Balkanstaten, zijn door de Lon densche recherche uitgebreide veiligheidsmaatre gelen getroffen. Er is een speciale bewakings dienst ingesteld. In net St. James-paleis mag niemand worden toegelaten zonder speciale toe gangskaart en mededeeling van een geheim wacht woord. Alle toegangen van St. James-paleis wor den streng bewaakt. Tweede Kamer. Voor het geval de Tweede Kamer dit jaar met haren begrootingsarbeid niet gereed komt, bestaat het plan den 7n Januari a.s. weer bijeen te ko men tot afdoening der alsdan nog aanhangige hoofdstukken vermoedelijk van Binnenl. Zaken en Marine. De KoniHg van Zweden. Reuter seint De Koning van Zweden ontving gister den Hollandschen gezant baron Van Weideren Ren- gers, in audiëntie, die aan Z M. de ordeteekenen van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw overhandigde. De Koning verleende den gezant het Grootkruis van de Dannebrog orde. Verplichte Winkelsluiting te Leiden. De gemeenteraad van Leiden is gistermiddag aangevangen met de behandeling van het afwij zend praeadvies van B. en W. op de verzoeken om een sluitingsuur voor winkel en magazijnen hij verordening te regelen. De heeren Sijtsma, prof. Heeres, A. Mulder, Pera en mr. Aalberse, hebben het praeadvies bestreden en de verplichte winkelsluiting op ver schillende gronden verdedigd, de heeren Reimin- ger verdedigde het praeadvies op principieele gronden, terwijl prof. mr. Carpentier Alting, hoewel nog niet gedecideerd, eenige bedenkingen tegen den maatregel aanvoerde. Wegens het vergevorderd uur werd de behan deling verdaagd, tot een volgende zutmg. Onrust in de Westerafdeeiing van Poiniaiiak. Onze correspondent te Batavia seint ons dd. 12 December: Van Pontianak zijn twee groepen militairen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1