Dagblad voor Schiedam en Omstreken f I bil Jzz,113 EERSTE BLAD. De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallen verzekering 35 ste Jaargang. Zaterdag 14 December 1912 No. 10499 jfi n n bg veriies p r Officieele berichten. Kennisgeving. KAMER VAN ARBEID Stads-Ziekenhuis. Mteakadsch Nieuws. Verspreide berichten. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal'plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. OTereeafcoistig op ie polis vermelde voorwaarden. bij verlies van levenslange f Qfjfl verlies van geheele I 11 I een hand, invaliditeitI £,UU voet of oog1 UU I I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bü verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. te SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien de Wet op de Kamers van Arbeid, het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk Besluit van 13 Mei 1899, No. 47, herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven voor de BOUWBEDRIJVEN het bewerken van hout, steen of metalen, het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stuka doors-, mandenmakers-, kurksnijders-, aardwer- kers- en straatmakersbedrijf, het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen, voor de VOEDINOS- en GENOTMIDDELEN de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banket bakkerijen, de slagerijen, de bierbrouwerijen, de azijnfabrieken, de zout ziederijen, de zuivel en kunstboterfabrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding, de tabak- en sigarenfabrieken, het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen, de boek- en courantdrukkerijen, de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep- en de cartonnagefabrieken, aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari e.k. een lijst op te maken van de namen, voor namen, enz. der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid (hetwelk zich uitstrekt over de gemeente Schiedam) als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn of zijn geweest gedurende het kalenderjaar 1912. of, indien het het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst, mede vóór 15 Januari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wet houders. Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van het bouwvak werkzaam is geweest, wordt op de lijst opgegeven gedurende welken tijd hij in dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende bovenbedoelde 7 maanden niet binnen het ge bied der bovengenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en behoeven niet te worden vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Ne derlanders zijn, of die op 15 Februari 1913, den leeftijd van vijf en twintig jaren niet zullen heb ben bereikt. Onder patroons worden verstaan de mannelijke of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrjjf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaan is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuur ders toezicht bouden terwijl roet patroons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd of bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het ontwerpen van wetenschappelijke plannen en modellen, of met het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders, als- made de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden verstaan alle ande ren, die tegen genot van loon in een bedrijf werk zaam zijn, behalve zij, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalender jaar of, indien het het bouwvak betreft, gedu rende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dit bedrijf is gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamer van Arbeid, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wet houders. De formulieren voor bedoelde lijsten en aan giften zijn kosteloos voor belanghebbenden ver krijgbaar aan de atdeeling Bevolking (School straat 12). Schiedam, den 14den December 1912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. AANBESTEDING. De Commissie van Administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 27 De cember 1912 aanbesteden de levering gedurende het jaar 1913 van Yleesch, vet, brood, inelk en kruideniers-, grutters-, en koloniale waren, alles ten dienste van het gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aanbesteding vóór 's morgens 9 uren aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9—12 uren. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Voorzitter, Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr.-Penn. Een zeegevecht. Uit Konstantinopel verneemt de „Berliner Mor genpos t" In de nabijheid van Het eiland Teuedos is een Grieksche torpedoboot na hevige tegenweer door Turkse he oorlogsschepen genomen. De consul-kwestie. 'Consul Edl is te Weeaen aangekomen en heeft hij zich reeds aan het ministerie van Buitenland, sche Zaken vervoegd. Wanneer zijn rapport over het geval Roto,ska gepubliceerd zal worden, is nog niet bekend. Uit Boedapest verneemt de „Kölnische Ztg.": Te Belgrado, waar men tot nu toe volstrekt niet algemeen aan het uithtekbn van vijande lijkheden geloofd heeft, loopen vandaag plotseling geruchten, volgens1 welke men eerlang' ernstige gebeurtenissen tegemoet moet zien. Deze geruchten zijn niet na te gaan. In de leidende kringen bewaart men althans gr cm te kalmte. De ge z an te n-e on f ei re n t i e. De mogendheden van den Driebond zijn princi pieel niet tegen het voorstel van siU Edward Grey om op de Londensche gezanten-conferentie even tueel een formeel© conferentie te Parijs te laten volgen. Alleen wordt diei voorwaarde gesteld, dat de Parij'sche conferentie uitsluitend ten doe] heeft de Londensche afspraken te registreeren, zonder daarbij in nadere bespreking te treden over de Ooslersche vraagstukken. De „Lókal Anzeigler" verneemt uit Rome, dat de Italiaansch© gezant ter Londensche conferentie van zijn regeexing de opdracht ontvangen moot hebben aan de eventueel© besprekingen, bétréf- fende de Servische wenschen, omtrent, grondge bied' aan de Adriatiscihe Zee, niet deel te nemen. In Roemenië. De brief, door den Tsaar aan Koning Karei geschreven, bevat o.a. het volgende: Btegeerig om de hoog© krijgsmansdeugden van Uwe Majesteit eer te bewijzen en de dierbare herinnering aan de wapenbrocderschap van onze landen, toen het Roemeensöhe leger onder do schuts van Uwe Majesteit zich, in het jaar 1877, met onvergtetelijken roem overdekte, heb ik U den 17den November tot maarschal k van mijn legér benoemd en grootvorst Nitolai Nikolai witsj opgedragen, om op' den dag: der verjaring van do inneming van Plewna den maarschal'k'staf ov©f te brengen. Ik hoop gaarne, dat Uwe Majdsteit m deze daad wel ©en bewijs; zal willen zien, van mijn onveranderlijke hoogachting, die ik voor haar koester en van de vriendschap, die ons ver- et nigt, Zij zal er toe bijdragen om de handen van broederschap tusschen onze volken enger toe te halen. Terwijl ik mijn wenschen uit voor den voor spoed en het succes van Roemenië, verzoek ik Uwe Majesteit om de verzekering van mijn hoog achting en onveranderlijke verknochtheid te wil len aanvaarden. Oostenrijk1. De «Berliner Zeitung am Mittag" verneemt d.d. 13 dezer uit Weenen In het Oostenrijksche parlement werd heden obstructie gepleegd. De wetten betreflende de mobilisatie, die de regeering zeer dringend ge noemd had, werden door eenige partijen en vooral door de Tsjechische .radicalen als aanleiding geno men om het de regeering moeilijk te maken. De wetten, die heden in de zitting van het Huis van Afgevaardigden in tweede lezing behandeld zouden worden, waren gisteren nog in de commissie van justitie ter voorbereiding. Deze commissie moesten zij eerst passeeren, voordat zij door het Huis in behandeling genomen konden worden. Hierop ba seerde zich de obstructie van de Tsjechen, die de commissie-beraadslagingen wilden rekken tot het begin van de vergadering van heden, waardoor de ontwerpen niet op de agenda zouden kunnen komen. De Tsjechen hadden echter slechts één redenaar in de commissie, die al zijn best deed om tot het begin van de vergadering van het Huis te spre ken. Het begon gisterenavond tegen 8 uur en hield het tot hedennacht 2 uur uit. In den loop van den vroegen morgen nam hij toen nog driemaal het woord, maar tenslotte begave hem de krach ten en om 7 uur was de commissie gereed met het ontwerp. Zoo komt het, dat het heden nog op de agenda van de parlementszitting, waar het zonder eenige twijfel in tweede en derde lezing aangenomen zou worden, om morgen voor het Heerenhuis te komen, staat. Onder de redevoering van den Tsjechischen spreken hadden de meeste leden van de commissie zich in andere vertrekken van het Huis ter ruste begeven. Een groep speelde echter kaart in een van de nevenvertrekken. De Oostenrijksche Kamer heeft het voorstel van de socialisten, om de zaak-Prohaska aan het Haagsche hof- van arbitrage voor te leggen, ver worpen. Interviews. Aan den correspondent vah de „Temps" te Berlijn, die met hem in den trein naar Vlissingen reisde, verklaarde Danef, de eerste Bul'gaarsehe gedelegeerde bij' de vredesconferentie, dat hij Zon dag a.s. zich'naar Parijs zal begeven. Danef zcide, dat het bezit van Adrianopel een conditie sine qua non voor den vrede is en dat Bulgarije eerder den oorlog opnieuw zou begin nen dan afzien van deze stad. Daar echter de vesting noodzakelijkerwijze mettertijd :n de han den der belegeraars moet vallen, zullen dezen geen nieuwen aanval wagen, waardoor duizenden mtDichenlevens nutteloos in de waagschaal zou den worden gesteld. De „Temps" publiceert een zeer merkwaardig© verklaring van den Turkschen minister van Han del, Rechid pasja, die de eerste Ottomaanscho gedelegeerde bij' de vredesconferentie is. Hij zeide „Wij gaan naar Londen met het oprecht ver langen, om den vrede te sluiten en een ©iuie te maken aan een nutteloos bloedvergieten. Wij zijn echter vastbesloten slechts onder eervolle voor waarden het vredesverdrag te toekenen. Onze mili taire kracht wordt met den dag grooter, wij heb ben op het oogenblik 170.000 man te fsjatajdzja, zij zijn overvloedig' van munitie voorzien en bevinden zich in een sanitair on toestand, die met den dag beter wordt. Ongetwijfeld zullen de vijandelijkheden heropend worden, indien men zou beproeven oils te zware voorwaarden op Ie drin gen. Aartshertog Ferdinand zal keizer Frans Jozef vertegenwoordigen hij' de bijzetting van het stof felijk overschot van den prins-regent vau Beie ren te München. Ook de Duitsohe Rijkskanselier zal hij' de plech tigheid tegenwoordig zijn. Het nieuwe Duitsche turbine-linieschip „Frie- drich der Grosse" vaart met een gemiddelde snel- Onze trouwste Huisvrienden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1