Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. waarden, die aan Turkije gesteld zullen worde». De bijeenkomst eindigde niet die wederkeerigc verzekering, dat de verschillende Bal kan staten op de meest loyale en vriendschappelijke wijze hun eensgezindheid wenschen te bewaren. In Russische, diplomatieke kringen aldus meldt het „Berliner Tageblatt" gelooft men, dat de politieke' toestand in deze week zal op helderen. Men meende te weten, dat Rusland aan zijn gezant te Londen heeft opgedragen de cisöhen van de Bal kans talen, in het bijzonder uie van Servië, volledig te ondersteunen. De Russische diplomatie hoopt, -lat de Bal- kanstaten de noodigie tact en matigheid omtrent hun eischen in acht zullen nemen. Roemenië zal neutraal blijven, ook als het tot een Oos- tenrijiksch-Serviseh conflict mocht komen. Janina. De. correspondent van de „Lokal Anzeigar", te Constantinopel, verneemt uit betrohwbare bron, dat Zekki-'pasja, die met zijn troepen, na de ont ruiming van Monastir, naar het Zuiden trok, Janina is binnengerukt. Zulks zou blijken uit een telegram, dat hij1 aan zijn familieleden te Constan tinopel heeft gericht. Oostenrij k-'II o n g a r ij e en S e r v i Uit Belgrado wordt aan de „Köln. Ztg." ge seind .Over de nachtelijke oefeningen van ue Oosten- rijksch-Hongiaarsche Donauflottielje bij Belgrado en Semendria en in het bizonaer over ue Ver lichting van den Serviscbem oever met zoeklichten, is men hier zeer verontwaardigd en inen noemt zoo'n optreden tergend. De consul-kwestie. De „Pester Lloyd" verneemt uit Weenen, dat consul Edl reeds mounding rapport heeft uitge bracht. Consul Proihaska heeft lichamelijk geen letsel bekomen; alleen is inbreuk gepleegd op volkenrechtelijke gebruiken, hetgeen reeds half en half door Servië is erkend en waaromtrent reeds genoegdoening in uitzicht is gesteld. Het zal niet lang meer duren of de kwestie is ge heel opgehelderd; vermoedelijk zal zij' met een sisser afloopen. In S aio nik i. Reuter seint uit SalonikiDe Grieksche overheid had de sluiting van het bureau van het blad „Eulgaria" gelast, wegens een tendentieus artikel, "dat vijandig tegen Griekenland was. De B.ulg.a,ar- s< be wacht verzette zich hiertegen. Een sterke afdoeling Grieken en verscheiden gendarmes kwa men opdagen. Nu verscheen echter ook een sterke Bulgaarsche afdeejing op bet terrein. De Grieken bezetten de straat, waarin de drukkerij gevestigd is, tot aan den hoek van het gebouw van de Ottomansche bank. De Grieken en Bulgaren ble ven vlak tegenover elkander staan. Ten slotte werd de zaak geregeld door de tusscnenkomst van de hoogere autoriteiten en trokken de troepen zich terug'. Het voorval heeft bij' de bevolking levendige belangstelling gewekt. De spoorwegverbinding van Saloniki me! Euro pa is hersteld. Het goederenvervoer moet echter nog geregeld worden. FRANKRIJK. Loon Bourgois heeft medegedeeld, dat hij defi nitief een candidatuur door het Fransche presi dentschap heeft geweigerd. Hij grondt zijn wei gering op zijn zwakken gezondheidstoestand en in het bijzonder op de omstandigheid dat zijn oogen steeds zwakker worden. Bourgois stelt als candi- daat voor, den huidigen minister-president Poin- caré of den senator Ribot. ZUID-AFRIKA. Er is een minist'ercrisis in Zuid-Afrika ontstaan. Volgens een telegram uit Johannesburg had men de crisis reeds lang voorzien. Vele Kaapsohe ministerieelen heetten ontevreden over het l.ewéér- de autocratische optreden van den partijcaucus, beheerscht door Botha en Smuts. De breuk tus- schen Botha en Hertzog gaf den doorslag. MEXICO. Uit New-York verneemt de „Köln. Ztg.": De regeeringstiroepen hebben, naar uit Mexico geseind wordt, de rebellen bij: Las Cruces ver slagen. Ooggetuigen verhalen, dat ze langs een weg naar Las Cruces 60 ljjfeen van opstandelingeni aan de hoornen hebben zien hangen. CHINA. Een besluit van den president der Republiek Youan-Sji-Kai heft de vereeniging op, die inge steld werd met het doel, anti-Russische prop* ganda te maken voor een veldtocht tegen Mon golië. De leiders der vereeniging werden gear resteerd. Eveneens werd .opgetreden legen ver- eeniginegn, die geldinzamelingen hielden voor een expeditie tegen Mongolië. Tegelijkertijd worden officieel maatregelen be kend gemaakt voor een expeditie tegen Oerga. Een binnenlandsche oorlogsleening, teh bedrage van 200 millioen, is aangekondigd. De leening werd door de Nationale Vergadering aangenomen. Uit Peking wordt gemeld, dat de zesjarige ex-keizer van China lijdend is aan een hersen- beroerte. Het ergste wordt gevreesd. De Paus heeft, naar uit München geseind wordt, den nuntius mgr. Frühwirth opgedragen Z. H. te vertegenwoordigen bij de lijkplechtigheden voor den overleden prins-regent Luitpold van Beyeren. Keizer Frans Jozef heeft 10.000 kronen geschonken als kerstgeschenk voor de soldaten, die aan de grenzen staan en voor de manschappen der vloot. In de plaats van den afgetreden generaal Maunoury is generaal Michel, lid van den opper sten krijgsraad, tot militair-gouverneur van Parijs benoemd. Generaal de Langlè de Cary is tot lid van genoemden raad benoemd. De staking bij den North-Eastern-spoorweg is geëindigd. Op de Duitsche torpedoboot G. 8, die op de rijkswerf te Kiel ligt, is Zaterdag een oliereser voir ontploft. Drie leden der bemanning werden zwaar gewond. In Hamburg is uit Engeland aangebracht zekere Lenzer, die ongeveer een jaar geleden te Berlijn als directeur van de sZentralstelle natio- naler Verein" zwendelarijen ten bedrage van 200.000 Mk. pleegde. Hij was in Engeland ge arresteerd. Er wordt een mijnwerkers staking in het. S aardistrict aangekondigd. Op een gisteriwmiddag te Saarbrücken gehouden districts-conferentie van den christelijifcen mij'nwerkersbomd, welke door 359 gedelegeerden der arbeiders werd bijgewoond, werd eenstemmig besloten, om, weit inachtnewing van in de wet vastgestelde opzeg gi ngs-term ijn var. 14 dagten, den 21sten Januari de staking te procla meer en. Wijziging Burgerlijk Wetboek. Naar »De Tijd" verneemt, zal zeer spoedig worden ingediend een wetsvoorstel tot vereenvou diging in de vormvereischten van het huwelijk en tot betere doorvoering van de Zondagsrust ten bureele van den burgerlijken stand. Groote manoeuvres. Naar de »Avondp." verneemt, worden de divisie- en legermanoeuvres van de 2e en 4e divisie in 1913 gehouden van 12 tot 26 September. De Emmabloem. Den 21n April zal in ons land weder de »Emma- bloem" worden verkocht, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Vereeniging ter bestrijding van de tuberculose. Pest op Java. De correspondent van de sTelegr." te Batavia seint De besmetverklaring van Soerabaja wegens pest !s opgeheven. Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Donderdag werd een telegrafisch bijeengeroegen vergadering gehouden door het hoofdbestuur van bovengenoemde organisatie. Er bestaat een felle strijd in deze vereeniging tusschen een z g. min derheid en meerderheid. Door de minderheid zijn twee leden, de heeren Van Braambeek en Orgers candidaat gesteld tegen de officieel gestelde can- didaten van dit hoofdbestuur voor de comm. van bijstand voor het pensioenfonds voor S.S. Boven dien is een blad, »De Seingever"'genaamd, opge richt, waar als redacteuren van optreden de hee ren Sneevliet, Van Braambeek en Tissing, als administrateur de heer Nalthans, ambtenaar op het bureau dezer organisatie. Dit orgaan is ge richt tegen de leiding en behandelde zaken, welke niet voor publiciteit waren bestemd. Het hoofdbestuur besloot nu de heeren Snee vliet, Van Braambeek, Tissing, Orgers en Nathans van het lidmaatschap te ontzetten en de ambte naren Sneevliet en Nathans als ambtenaren der vereeniging te schorson, als gevolg van hun dee- organisatorisch optreden. (Utr. Dgbl.) Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Dec. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Horta. Laagste barometerstand 732.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtige, westelijke tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk betrokken, met regenbuien, later tij delijk opklarend, zelfde temperatuur. Veertigjarig JubileeM. C. Willemse. Een jubilee op de plaats van droefheid en rouw bij uitnemendheid, het kerkhof, mag zeker wel iets bijzonder merkwaardigs heeten. Toch is een dergelijk jubilee gisteren op de R. K. Be graafplaats gevierd. De heer M. C. Willemse her dacht toen den dag waarop hij vóór 40 jaar tot opzichter der R. K. Begraafplaats werd benoemd- Nadat de begraafplaats den 15n Maart 1852 op de vroegere buitenplaats nBokkenburg" aan den Vlaardingschen dijk was geopend, werd de toen malige tuinman, de heer H. Willemse, eerst opzichter en bleef tot 1872 feitelijk in functie. Reeds twee jaar te voren had echter zijn zoon> de heer M. C. Willemse, de functie voor zijn vader, wiens ziekelijkheid steeds toenam, voort durend waargenomen. Den 14n December 1872 liet de tegenwoordige grafmaker, toen als tuin baas nog werkzaam, op aandringen van pastoor Van Leeuwen z. g., zich de benoeming tot opzich ter der R. K. Begraafplaats welgevallen. Veertig jaar heeft de heer Willemse aldus zjjne ernstige betrekking met den meesten ijver en nauw gezetheid persoonlijk vervuld en, te zamen met den tijd der waarneming gedurende twee jaren, een totaal van 10167 lijken aan den schoot der aarde toevertrouwd. De commissie tot beheer der R. K. Begraafplaats, bestaande uit kerkmeesters der verschillende parochiën, toonde die langdurige trouwe dienstvervulling op prijs te stellen zij kwam gister-middag in de receptie-uren per rijtuig in vollen getale den jubileerenden opzichter complimenteeren. Na een zeer waardeerende toespraak, die blijkbaar diepen indruk maakte op den bejaarden feesteling, vereerde de zeereerw. pastoor Verhoeven, van de St. Janskerk, hem een gesloten couvert, welker inhoud den geachten jubilaris ten zeerste verraste en hem tot een innig woord van dank noopte. De bedienaren ter begrafenis, die de welwillende hulp van den heer Willemse zoo ruimschoots ondervonden, lieten zich mede niet onbetuigd. Bij monde van den heer B. Hengst spraken zij hem in waardeerende bewoordingen toe en deden mede door enkele stoffelijke huldeblijken hunne waardeerende be langstelling blijken. Van vele zijden werd overigens den jubilee renden opzichter de ruime deelneming die zijn zeldzaam feest onder Schiedams Katholieken vond vertolkt. Tal van persoonlijke en schriftelijke gelukwenschen, ook van buiten de gemeente, deden die op de meest overtuigende wijze blijken. Dat den geachten jubilaris nog vele gelukkige jaren in zijne ernstige betrekking mogen ge schonken worden, zullen zeker, mèt ons, zeer velen wenschen. De Coöper. Veevoederfabriek en Olieslagerij, Het bestuur van de coöperatieve Veevoederfa briek en Olieslagerij van den Provincialen Zuid- Hollandschen Boerenbond te Schiedam heeft thans aan de houders der 5 pets. obligatiën het volgende voorstel gedaan A. de Coöperatieve Vereeniging debitrice heeft het recht, zulks met afwijking en wijziging van het bepaalde in de trust-acte, om de obligaties bene vens de op 15 Februari 1913 verschuldigde rente af te lossen lo. tegen betaling van 50 pet. per obligaties in contanten. 2o: tegen afgifte voor iedere obligatie van een obligatie ten laste van éene nieuwe op te richten naamlooze vennootschap, welke het bedrjjf van de Coöperatieve Vereeniging debitrice zal overne men zuIks tot een bedrag van 25 pet. der aldus af te lossen obligatie. De af te geven obigaties ten laste van de nieuwe naamlooze vennootschap zullen aan de volgende eischen moeten voldoen a. aan de houders dier oblgatiën wordt eerste hypotheek verleend op dezelfde onroerende goederen als waarop voor de obligatiën ten laste der Coöpe ratieve Vereeniging hypotheek rust b. deze hypotheek wordt ingeschreven ten name van het Nederlandsch Administratie- en Trustkantoor te Amsterdam als trustee van de houders der nieuwe obligatiën. De trust-acte wordt vastgesteld onder goedkeuring van het trustkan toor, terwijl de kosten voor rekening der nieuwe naamlooze vennootschap komen c. de nieuwe naamlooze vennootschap zal !/3 der jaarlijksche winst besteden voor aflossing en rentebetaling der obligaties en wel met dien ver stande, dat hetgeen 1J3 der netto-winst meer be draagt dan noodig is om 5 pet. over de obligaties uit te belaten, voor aflossing zal moeten worden besteed. Er is over de obligaties geen vaste rente ver schuldigd, terwijl ook de nieuwe naamlooze ven nootschap tot geen andere aflossing gehouden is dan boven omschreven, behoudens ingeval van gerechtelijke of buitengerechtelijke likwidatie, in welke gevallen de obligaties in haar geheel op- vorderbaar zijn en onverminderd het recht van de nieuwe naamlooze vennootschap om de obliga ties ten alle tijde geheel of ten deele af te lossen d. de statuten der nieuwe naamlooze vennoot schap worden vastgesteld in overleg met het Ne derlandsch Administratie- en Trustkantoor, het welk in ieder geval het recht zal hebben twee commissarissen der nieuwe naamlooze vennoot schap te benoemen. B. De Coöperatieve Vereeniging, debitrice, zal ter nakomiDg van het sub A. bepaalde uiterliik 15 Februari 1913 in handen van het Nederlandsch Administratie- en Trustkantoor moeten storten f 300.000, benevens f 150.000 aan obligaties in de nieuw op te richten naamlooze vennootschap. Het Nederlandsch Administratie- en Trustkantoor be last zich met de aflossing der obligaties op den voet als sub. A. aangegeven. C. Het Nederlandsch Administratie- en Trust kantoor is gemachtigd na ontvangst der boven vermelde gelden en obligaties toestemming te verleenen tot doorhaling der krachtens de trust actie genomen hypothecaire inschrijving, mits on. middellijk daarna te haren name de hypothecaire inschrijving op dezelfde onroerende goederen ge schiedt ten behoeve van de houders der obligaties ten laste van de nieuwe naamlooze vennootschap, D. Dit besluit vervalt, indien op 15 Eebruari 1913 niet door de Coöperatieve Vereeniging aan het bepaalde sub B. is voldaan. E. Het Nederlandsch Administratie- en Trust kantoor is gemachtigd zoo noodig met de Coöpe- rstieve Vereeniging eene regeling te treffen tot uitvoering van dit besluit. Alle kosten der reorganisatie komen voor reke ning der naamlooze vennootschap. In een toelichting op dit voorstel lezen wij het volgende Door fouten bij de oprichting begaan, is de Coöperatievv Vereeniging in een toestand geraakt, welke een geheele reorganisatie van het bedrijf noodzakelijk maakt. Zooals de zaak thans is opge zet, moet ieder jaar ten minste pl.m. f65,700 worden verdiend (voor rente is alleen noodig f30,000 en voor aflossing f15,000). Dat ooit een dergelijke winst zal kunnen worden gemaakt, is uitgesloten. Wanneer men weet, dat het eerste halfjaar is gewerkt met een verlies van f33,417, ongeacht de noodige afschrijvingen, dan behoeft het zeker wel geen nader betoog, dat er nog jaren zullen verloopen eer een behoorlijke winst kan worden gemaakt. Het bestuur waagt zich liever niet aan gissin gen welke winst onder .gunstige omstandigheden zal kunnen worden gemaakt. Moet men op de tot dusver verkregen cijfers, dan mag de te ver wachten winst niet hoog gesteld worden, doch het bestuur voegt er aan toe, dat de toekomst beter belooft te zijn dan het heden. De reorganisatie betoogt, dat het bedrijf door een nieuwe naamlooze vennootschap zal worden overgenomen, welke begint met een kapitaal van f 300,000 en een hypothecaire obligatie-schuld van f150,000, ten behoeve van de tegenwoordige obli gatie-houders der Coöperatieve vereeniging. De aandeelen zullen zooveel mogelijk worden geplaatst onder de tegenwoordige leden. Ten einde de nieuwe naamlooze vennootschap een goede kans te geven, wordt voorgesteld, dat over de obligaties geen vaste rente zal verschul digd zijn, dat V3 der netto-winst aan de obligatie houders zal ten goede komen. Intusschen zullen natuurlijk de noodige waarborgen worden gegeven, dat bij de vaststelling van wat netto-winst is op de belangen der obligatiehouders wordt gelet. Het thans gedane voorstel beoogt de medewer king van obligatiehouders tot de reorganisatie te krijgen. Komt, aldus heet het verder in de toelichting, deze reorganisatie niet tot r-taud, dan zal op den duur een débacle niet kunnen uitblijven. Het zal dan voor obligatiehouders de vraag zijn, of zij in dat geval in een betere positie komen, dan wanneer zij het gedane voorstel aannemen. Zelfs indien de débacle plaats vindt onmiddel lijk nadat dit voorstel mocht zijn verworpen, zoo dat nagenoeg 'op ieder die, ooit lid der vereeni ging is geweest, nog de wettelijke aansprakelijk heid voor de schulden der Coöperatieve Vereeniging rust, zal het, volgens de toelichting, de vraag zijn of obligatie-houders 100 pet. van hun geld zullen ontvangen In ieder geval zullen zij die niet ontvangen, alvorens de langdurige likwidatie zal zijn afgeloopen en de onzekere 100 pet. in de toekomst mogen stellig niet hooger worden ge steld dan hetgeen obligatie-houders thans dadelijk kunnen ontvangen. Waar zij dezelfde hypotheek honden als thans, komt de regeling vóór obligatie houders feitelijk hierop neer, pat zij in plaats van den waarborg, dien thans de aansprakelijkheid der leden aanoiedt, 50 pet. in contanten ontvan gen. De benoodigde gelden worden opgebracht door de aandeelhouders in de nieuwe naamlooze ven nootschap. Deze moeten, als gezegd, worden gevonden in hoofdzaak ouder de leden der coöperatieve ver eeniging, die daarmede, volgens de toelichting, doen wat jzij kunnen doen en die als van zelf spreekt die aandeelen niet nemen als solide com- mercieele belegging, daar de kans op winst onzeker is en ten aanzien van de onroerende goederen gerust mag worden aangenomen, dat ingeval van liquidatie deze stellig niet meer zullen opbrengen dan het bedrag der hypotheek ad f150.000. De leden doen dit vrijwillig, ofschoon voor velen de opoffering groot is. Zouden zij ingeval van een déböcie op grond van hun aansprakelijkheid -als lid worden aangesproken, dan zal het zeer de vraag zijn of evenveel zou worden verkregen. Velen zijn door bedrog lid geworden, en in rechte zou de geldigheid van een dergelijk lid maatschap kunnen worden aangetast. In ieder geval zullen zij aangesproken trachten hun schade te verhalen op hen, die hen hebben gedupeerd, wat weer tot langdurige processen aanleiding geven. Naar wij vernemen, zaldeSchie- damsche Tooneel-Vereeniging »Utile Dulci" op Maandag 30 December 1912, des avonds 8 uur, haar eerste opvoering geven. Opgevoerd zal worden »'t Donkere Punt", blijspel in 3 bedrijven, door den bekenden schrijver G. Kadelburg. Een eventueel batig saldo van dezen avond zal te goede komen van de Schiedamsche Gezond heidskolonie. Door een vrouw, wonende in een pand boven achter, is bij de politie aangifte ge daan, dat haar buurvrouw, wonende boven voor in het zelfde pand, van den gemeenschappelijken zolder eene hoeveelheid brandstof had ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Zaterdag is de Vlaardingsche boot hier aangekomen met verbogen schroefas. Door den storm was de schroef op den grond geslagen en de as verbogen, zoodat de boot niet verder kon varen en de goederen moest overgeven aan een andere boot dier zelfde maatschappij. Z o n d a g-m orgen ootdektede onder nemer van de bioscoop in het gebouw »De Vriend schap", dat twee groote ruiten gtuk waren. Of hier aan baldadigheid te denken is, of dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2