Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gtmengd Nieuws. en in 1905 verlengd. In eerstgenoemd jaar, als bcTooning voor zijn uitstekende diensten, Lij de tot standkoming van dit verbond bewezen, werd Katsoera tot graai verheven, en in 1907 tot mar kies. In Augustus 1908 werd hij' opnieuw tot pre mier benoemd, om in 1911 weder af te treden. De correspondent van de „Frankfurter Zei- tung" te Saarbrücken verneemt, dat het getal mijnwerkers in het Saargebied, die zich reeds door hun handteetefing hebben verbanden om den 2den Januari te staken, tot heden op 35,000 man is gestegen. In het geheel .werken m de S aar mijnen 50,000 man. Dé mijnwerkers en wa - chinisten van het Christelijk Verbond van Metaal arbeiders hebben in het Saangebied gisteravond verscheidene vergaderingen gehouden, waarin zij hun. houding bepaald hebben tegenover de tegen woordige beweging. Overal in deze vergaderingen kwam ontstemming over het slechter worden van de arbeidsbepalingen en van de loontoestanden tot uiting. Intusschen werd bepaald, dat men niet staken zou, maar verder werken. Voor het gleval echter, dat de handarbeiders van de mij- nen en de machinisten gedurende de staking ge bruikt zouden worden tot het délven van kolen, zouden zij. zich in het belang' van huln kame raden, wier werk dat is, niet voor onderkruipers- diensten laten gebruiken. In het Saargebied werd gisterochtend nog nergens gestaakt. De '„Times'" meldt, dat de Marconi-maat- schappij met de regéering van New-Feundlarad ©en overeenkomst geteekend beeft, waarbij' haar het uitsluitend recht wordt toegekend om op hei eiland draadlooze telegrafische stations oo te rich ten. Do overeenkomst is tot 1925 geldig. Be regeering zal subsidie geven aan de maatschappij voor de onmiddellijke oprichting van verscheidene buststations. Het Paleis te Amsterdam. Gistermiddag heeft de directeur van het gemeen- lelijk bouw- en woningtoezicht, de heer Teilegen, in gezelschap van den inspecteur, den heer Van Voórthuijson, een bezoek gebracht op den steiger, die is aangebracht tegen den gevel van het Paleis op den Dam. Zoo als men weet wordt thans de voorgevel onderzocht; het onderzoek zal o,ok worden uitge strekt tot den achtergevel. (N. v. d, D.) Ommen. De «Nederlander" deelt mede, dat de heer Van Dorland, welbekend uit de Ommensche verkiezings campagne, zich tot het hoofdbestuur van de Christeiijk-historische Unie heeft gewend met het verzoek al het in Ommen voorgevallene door een commissie te doen onderzoeken. C. Walraven, -j- Te Breda is plotseling, op 59-jarigen leeftijd, overleden de heer C. Walraven, hoofdinspecteur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. De heer Walraven was ridder van verschillende buitenlandsche orden en heeft ver leden jaar zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar der staatsspoor gevierd. Chineesch koopman vermoord. Bij een handelsfirma te Amsterdam is telegra- phisch bericht ontvangen, dat te Soerabaja de Chineesche koopman Tjioe Boen Bik is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken. (Hbld.) Commandant Haagsche brandweer. Tot commandant van de brandweer te 's-Gra- venhage is benoemd de heer C. F. H. Tucker- manu, oud-luitenant kolonel der genie van het Oost-Indisch leger, reserve luitenant-kolonel van den generalen staf en leeraar aan de H. B. S., te 's-Gravenhage. Aannemers en de gemeente Zwolle. Een ernstige kwestie hield gisteren den raad der gemeente Zwolle bezig In Maart 1912 werd besloten de risico van art. 1638 c. en d. B. W. verplichtend te stellen in de bestekken der gemeente. Dit had ten gevolge, dat de aannemers niet meer inschreven op gemeente-aanbestedingen te Zwolle. B. en W. stelden voor die artt. weer uit de besteksbepalingen te lichten, maar de raad besloot, na breedvoerige discussie de werken liever in eigen beheer uit te voeren dan toe te geven. 't Besluit werd genomen met 1110 stemmen. B. en W. waren er tegen. De heer Vogt (S.-D.) deelde mede, dat het* voornemen bij de aannemers moet bestaan om werklieden, die bij de gemeente in dienst treden voor werken in eigen beheer, geruimen tijd niet meer aan te nemen. De gemeente Zwolle zal dus besmet worden verklaard. Dan de patroons. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Prov. Staten van Zuid-Holland keurden gister de verhouding van de bezoldiging van den rijks betaalmeester met f600 goed en wezen af de sub sidie aanvraag voor een tentoonstelling te Gouda in 1913. Nadat dr. Ruysch een voorstel om geen subsidie te verleenen aan «Het Groene Kruis" voor een onderzoek omtrent kindersterfte krachtig had be streden, werd het aangenomen, na een toezegging van den heer Fisenne een nader voorstel belang stellend te zullen onderzoeken. Bij de bespreking der samensmelting der Zuid- Holl. en Zeeuwsche lijnen der Rotterd. Tramweg Mij., zegde jhr. De Geer toe, gegronde klachten over de exploitatie ter kennis te zullen brengen bij den Raad van Toezicht op de spoorwegen. In tegenstelling met Ged. Staten stelde de heer Warnaar met 4 anderen voor, aan Lisse een ren teloos voorschot van f 40.000 te verleenen, af te lossen in 40 jaar, ter tegemoetkoming in de kos ten voor het gebouw van de Rijksbouwwinter- school aldaar. Dit voorstel werd na bestrijding door de heeren Von Fisenne en Kortweg met 68 tegen 6 stemmen verworpen. Verworpen werd een voorstel der besbetreffen- de commissie om voor den proeftuin" te Lisse een subsidie voor 5 jaar van f 2000 's jaars te verleenen, waardoor het voorstel van G. S. om een in 6 jaar alloopend subsidie te verleenen, was goedgekeurd. De najaarszitting van de Prov. Staten van Zuid- Holland is gisteren gesloten. Gediscussieerd werd over de regebng der subsidiën voor vakscholen. Het resultaat was, dat de bestaande toestand ge handhaafd blijft. Winkelsluiting. In de gehouden vergadering van den Arnhem- schen gemeenteraad kwam opnieuw de winkel sluiting aan de orde. Bij Gedeputeerde Staten was nl. een bezwaarschrift ingekomen van een aantal inwoners, die verzochten het besluit van den Raad niet goed te keuren. Gedeputeerde Staten hebben daarop den Raad om advies op dit bezwaarschrift verzocht. De Raad heeft zich met 22 tegen 6 stemmen vereenigd met het praeadvies van B. en W om aan Gedep. Staten te berichten, dat met de in het adres genoemde bezwaren was rekening gehouden en dat de Raad zijn besluit handhaafde. Vereen, van Nederlanders te Luik. Omtrent de reeds aangekondigde plannen van onze landgenooten te Luik, om een Nederlandsche Vereeniging aldaar te stichten, kunnen wij nader meedeelen Eenige Nederlanders te Luik woonachtig, heb ben een voorloopig bestuur gevormd, waarvan o.m. deel uitmaken de heeren ter Heil, Kruyen, Lonneux, Theunissen en Willems. Dit bestuur heeft concept statuten opgesteld en een algemeene vergadering tegen Zaterdag 21 dezer uitgeschre ven. Alle Nederlanders worden verzocht daaraan deel te nemen. Alsdan zal tot de oprichting van de Vereeniging die den naam zal dragen van «De Vereemgde Nederlanders" worden besloten en een bestuur worden gekozen. Gezien het groot aantal Hollanders dat te Luik verblijf hondt, lijdt het geen twijfel of velen van zullen a.s. Zaterdag als lid toetreden. De nieuwe vereeniging is niet alleen bedoeld als een club, maar de Hollanders die te Luik wo nen een plaats van samenkomst kunnen vinden, en als philanthropische instelling om de behoeftige Nederlanders te Luik woonachtig met financiee- len steun behulpzaam te zijn, doch zal ook trach ten een Nederlandsche kamer van koophandel voor Luik en omliggende plaatsen te vormen om de belangen van de commercieele instellingen die aldaar gevestigd zijn, te behartigen en de handels relaties tusschen Nederland en België te helpen bevorderen. Christeiyk-Historische Unie. Bet nationaal comité van do Christelijk-Histori- sche Unie zal op 27 dezer te Amsterdam een vergadering houden, waarin met afgevaardigden van de christeiijk-historische kiesvereenigingen. de bij' die Kamerverkiezingen in 1913 te volgen ge dragslijn zal worden besproken. Het in die ver gadering verhandelde zal vervolgens in de K.ie3ver- eenigingen a,an ©e:n bespreking worden onder worpen, waarna in een omstreeks 13 Januari te houden vergadering, van de Christeljjlk-Historische Unie zal worden besproken, welke houding ten opzichte van de coalitie zal worden aangenomen. Korps Genie. Onder den nieuwbenoemden inspecteur van de Genie, kolonel Stuten, zal de inspectie over dat wapen vereenigd worden met de (Ve) ufdeeting Genie aan het Departement van Oorlog, aan het hoofd waarvan de benoemde tot dusver geplaatst was. R K. Dagblad. Het nieuwe R.-K, Dagblad voor de drie Noor delijke provinciën zal, naar het „Centr.' uit be trouwbare bron verneemt, ook ais weekblad ver schijnen. Waterleidingcomitè Gelderland. Het waterleidingcomité voor Oostelijk Gelderland heeft, naar het „Hbl." meldt, thans van alle zes gemeenten, behoorende tot het gebied der gezond heidscommissie zetelendei te Winters'wijk, zijnde Groenlo, Lichtenvoorde, Winterswijk, Dinxperlto, Aalten en Gendringen, toezegging' gekregen voor bet verleenen van subsidie ten behoeve van de vocrloopige plannen. De drie eerstgenoemde ge meenten gaven zelfs het geheel©,, gevraagde be drag van 5 cent per inwoner. Ook d© gemeenten Ambt- en Stad-Doetinchem hebben haren steun beloofd. De gemeente: Wisch, die tusschen ie steun verleenendie gemeenten ligt, heeft iedere mede werking1 geweigerd. Het comité zal detzer Jagen bij het Rijk om steun aankloppen. Vereenvoudiging van de Vormvereischten voor het Huweljjk enz. De Regeering heeft een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van eenige bepalingen van het Burgerlijk Wetboek ingediend, bedoelende in de eerste plaats eenige vereenvoudiging aan te brengen in de vormvereischten voor het huwe lijk in de tweede plaats om de Zondagrust ten bureele van den burgerlijken stand door de Ge meentewet in het beginsel voorgestaan, voor zoo veel mogelijk door te voeren. De vereenvoudiging in de aan het huwlijk voor afgaande formaliteiten bestaat in de eerste plaats in het openen der mogelijkheid om toestemming tot huwelijk ook bij akte voor den ambtenaar van den burgelijken stand te geven, in de tweede plaats in het vervangen van de twee mondelinge huwelijksafkondigingen door één afkondiging, be staande in de aanplakking van een geschrift; en in de derde plaats in het verschaffen van gele genheid om dispensatie van afkondiging en elk uitstel te verkrijgen, indien onverwijlde huwelijks voltrekking noodzakelijk blijkt. Voorts ondergaat art. 24 van het Burgerlijk Wetboek een wijziging van meer algemeene strekking, waardoor boven iederen twijfel komt te staan, dat legalisatie geen vereischte is voor de authenticiteit der afschriften van en uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand. Het zelfde wordt trouwens bij de tegenwoordige re dactie van het artikel reeds door den Hoogen Raad aangenomen. Nadere aanduiding van de feestdagen die in wettelijke voorschriften met den Zondag op èéne ljjn worden gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft een wetsontwerp ingediend, ter bepaling, dat in dien een wet of algemeene maatregel van bestuur feestdagen met den Zondag op gelijke lijn stelt, dat voorschrift geldt voor de Christelijke tweede Paasch- en Pinksterdagen, de beide Kerstdagen en den Hemelvaartsdag. In de toelichting tot dit wetsontwerp merkt de minister op, dat het arrest van den Hoogen Raad dd. 13 Mei 1912 wijziging heeft gebracht in de opvatting, welke tot dusver bestond omtrent de vraag wat onder algemeen erkende Christelijke feestdagen te verstaan. Terwijl tot dusver ook de Christelijke tweede Paaschdag, tweede Pink sterdag en tweede Kerstdag daaronder werden begrepen, vloeit 's Hoogen Raads uitspraak voort, dat deze dagen niet meer door het begrip «algemeen erkende Christelijke feestdag" worden gedekt. Op zichzelf zou deze gewijzigde opvatting niet tot een ingrijpen van den wetgever hebben ge leid, zegt de minister. Maar neveus de evenge- noemde uitdrukking treft men nog anderen aan- Zoo spreekt bijv. de Beroeps wet in art. 75 van «erkende Christelijke foestdag". Sommigen be lastingwetten bezigen de uitdrukking «wettige feestdagen", of alleen maar «feestdagen" enz. Wat onder dergelijke uitdrukkingen te ver staan is na 's Hoogen Raads arrest onzeker. Het komt der regeering voor, dat de wet aan die onzekerheid een einde zal hebben te makern waartoe dit ontwerp het voorstel doet. Het collectieve merk. Door art. 7 bis van het op 2 Juni 1911 te Washington gesloten tractaat, waarbij de regeling van het internationale merkenrecht werd herzien verbonden zich de 20 contracteerende Staten (waaronder ook Nederland) om collectieve merken ter inschrijving toe te laten en te beschermen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat van Washington werd in Augustus 1912, door onze regeering bij de Staten-Generaal inge diend. En in de Memorie van. Toelichting, die het ontwerp vergezelde, werd opgemerkt, dat het collectieve merk in ons recht een oude bekende is, zoodat op dit punt een aanvulling der Mer ken wet niet noodzakelijk is. Deze opvatting van de Regeering wordt bestre den in een dezer dagen verschenen brochure van mr. C. P- Zaayer, voorzitter der Holl. Mjj. van Landbouw. Onze Merkenwet zoo betoogt hij - huldigt het zoogenaamde «declaratief stelsel" de inschrij ving van het merk schept geen recht op het merk, doch geeft alleen een vermoeden van eerst gebruik. En waar het collectieve merk door de rechthebbende vereeniging zelf niet wordt ge bruikt, kan deze vereeniging dus aan gebruik nimmer rechten op het merk ontleenen. Alle colectieve merken, die vooral op jhet gebied van den landbouw bij ons in practijk bestaan( missen derhalve wettelijke erkenning. Wanneer echter het tractaat van Washington door de Staten-Generaal is goedgekeurd en door de Koningin bekrachtigde, zal volgens de opvat ting, die inhoud kracht van wet hebben. En waar hij de Merkenwet altijd het stelsel is ge volgd om den inhoud der wet in overstemming te brengen met de internationale verdragen, wijst schrijver er op, dat ook thans de consequentie medebrengt, dat de Merkenwet wordt gewijzigd, en het collectieve merk erkend. Met den wensch* dat aan deze erkenning terug werkende kracht zal worden verleend, eindigt schryver zjjn betoog. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Dec. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.2 te Horta. Laagste barometerstand 736.5 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige, later tijdelijk afnemende zuidelijke tot zuid westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gister-middag werd aan de politie kennis gegeven, dat een jonjetje van 10 jaar vermist werd. Het knaapje werd heden-nacht op straat ge vonden en aan de ouders weergegeven. Gister-avond 6 ure wilde het paard gespannen voor een wagen, de Ooievaarsbrug niet over gaan en liep met den wagen terug tegen de stoep van het huis van den heer Kramers aldaar) waardoor een ruit werd verbrijzeld. Gister-avond is uit Vlaardingen hier aangebracht een minderjarige jongen, die aldaar zwervende was aangetroffen en in Den Haag thuis behoorde. De jongen is van hier ter verder transport naar Delft gebracht. Heden-morgen is alhier aange houden een schipper gesignaleerd voor f 10 boete, sub. 5 dagen hechtenis. Daar het vonnis bij verstek was gewezen, tee- kende de schipper verzet aan en werd daarna weer op vrije voeten gesteld. Heden-morgen half tien is de 79- jarige Bekker aan den Buitenhavenweg, doordat een staldeur door den wind opensloeg, tegen den grond geslagen en bekwam hij een bloedende verwonding aan het voorhoofd, die door een geneesheer werd verbonden. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 19 Dec. v. in. n. m. .08. Priesterj ubilea. Gisteren vierde de zeereerw. f^per Th. J. Zoet mulder, pastoor der parochie van de H. 11. Mar telaren van Gorkum te Watergraafsmeer bij Am sterdam, zjjn zilveren priesterfeest. Aan den vooravond van dien feestelijken dag werd de zeereerw. pastoor door zijn parochianen plechtig de schoon versierde kerk ingehaald, onder het 4-stemmig koorgezang Dominesalvarn fac pastorem nostrum. Daarna werd door alle aan wezigen een welkomstlied gezongen, ue kapelaan der kerk, de weleerw. heer A. J. Ratté, schetste daarna in een keurige toespraak den ijver en de liefde vaa den jubilaris voor zijne parochie en bood hem namens de parochianen een kostbare ciborie, welke vervaardigd was in het atelier van den heer Brom. Hierna volgde een kort Lof, waarbij de jubileerende pastoor werd geassisteerd door de zeereerw. heeren A. J. Clarijs, pastoor van Assendelfo, en de weleerw. pater Giiissen, O. F. M. Gister-morgen werd de plechtige Hoogmis ten halfnegen opgedragen, waarbij de jubileerende priester geassisteerd werd door den zeereerw. pastoer Van Zanten als presbyter assistens, den weleerw. pater Giiissen als diaken, den zeereerw. heer Schellart, sub-regent van het seminarie Ha- geveld, als sub-diaken, en den weleerw. heer Ratté als ceremoniarius. De jubileerende pastoor reikte zelf de H. Communie uit aan de talrijke geloovi- gen die tot de H. Tafel naderden. De feestrede werd door den zeereerw pastoor Clarijs gehouden. In den middag werd door pastoor Zoetmulder van 12 tot 2£ ure receptie gehouden, terwijl de jubileerende herder te 3 uur in de parochiale school werd gehuldigd, 's Avonds 7^ ure werd een plechtig Lof tot dankzegging gehouden. Nog hebben onder veelzijdige blijken van be langstelling den 17n dezer hun zilveren priester- feestgevierd de zeereerw. heeren pastoors H. J. M. Pichot te Dordrecht, Ant. Hakkeling te Reeuwijk, F. W. de Rooy, van de St. Annakerk te Amster dam, D. M. G. P. de Haas te Krommenie, G. Daalmans te Boskoop en J. S. van Buchem (maj.) te Haarlemmermeer. Z. l>. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tol Kapelaan te Laren (N. H.), dien Weleerw. heer J. H. Smeenktot Assistent to VVij- ht, den Weleerw. heer H, J. Croonen; tot Assistent te Doesburg, den Weleerw. heer Ch. II. Sweig- mann; tot Kapelaan te Wegdam, den Weleerw. heer P. Donicietot Assistent te Laren (N. H,), den Weleerw. heer F. A. M. Koopmans; tot Assis tent te Wolveigia, den Weleerw. heer R. A., van de Burgt; tot Assistent te Uithoorn, den Weleerw. heer G. W. A. Koest. Ongelukken. Gisternacht zijn, naar de „'s Hert. Crt." meldt, twee arbeiders op het bag ger werk in de Maas, even beneden dei gemeenté Grave.en in uitvoering bij' den heer Van Haiteni, terwijl zij verbleven op een bak van den bagger molen „Jacomina" bijna door kolendamp verstikt. Beiden zijn gisterochtend in het St. Cathirina's Gasthuis te Grave tor verpleging opgenomen. De jonge man W. v. G., zal behouden kunnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2