Dagblad voor Schiedam en x1 n n bu veriies pi r i bU zz* 13 De oorlog op den Balkan. Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang: Vrijdag 20 December 1912 .N«. 10504. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden, Officieele berichten. Kennisgeving. Baitenlaadsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-GeneraaL Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco "p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange Q jl f| verlies van geheele 8 Willi een hand, invaliditeit1 fjl |J voet of oogI UU l|UU een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Sehiedam by verlies van eiken ande ren vinger. Het Museum der Gemeente zal tot nader aan kondiging op Zondagen en Algemeen erkende Christelijke Feestdagen gesloten zijn. Schiedam, 20 December 1912. De Commissie voor het Stedelijk Museum. De vredesconferentie te Londen. Reuter seint uit Londen: Hier heerscht een zekere ongerustheid in alle diplomatieke kringen over die resultaten der gis ter gehouden zitting van dio vreaeseonfereii tie. Op het oogenblik weet men nog niet of de Turkse he gedelegeerden volmacht hebben ontyan- gien om met Griekenland, eveinajjs met de nrie andere staten te onderhandelen- en op welke voor waarden. De „Times" meldt, dal de Turksche regeering de kwestie der approviandeering van Adrianopel ter sprake zou brengen. De Balk.ansta.ten verkla ren, dat zij er nooit in zullen toestemmen, dat zij voor de conferentie gebracht wordt. Indien de oorlogspartij1 te Constantinope-1 de overhand krijgt, wat velen gelo-ovcn, d-a.n verklaren de Balkans-talon zich bereid de vij'andelijk-hedien te hervatten, wan neer de Turken dit verlangen. Voorts meldt Reuter: D-e hardnekkige' geruchten, volgens welke de Turken voornemens zouden zij'n, op de conferentie aa,n te dringen op 't behouden en het doen approviandee-reini van Adrian-ope), een slechten indruk bij de geallieerden hebben verwekt. De Balkangtedelegaeirden zijn geneigd te geloo- ven, dat ondanks deze daigbladgeruchten, Turkije gteen enkele vraag van deze strekking za] stellen. Zij doen intusschen uitkomen, dat, indien men te Cons tan ti nope 1 soms illussies mocht kweeken ten aanzien van de inzichten der geallieerden hier omtrent, 't beste z-ou zijn, deze hoopvolle ver wachtingen zoo spoedig mogelijk te verstoren. Men verklaart verder, dat do geallieerden on der ge-en beding een beraadslaging over deze kwes tie zullen aanvaarden; Adirianopel moet onher roepelijk in het Bul gaarsch-e grondgebied worden opgenomen. Aandringen Op een andere oplossing, welke dan ook, zo-u gelijk staan met het. doen afsprin gen der beraadslagingen. Een officieel communiqué uitgegeven om 5.30 meldt, dat de -derde zitting van do vredesconfe rentie onder voorzitterschap van Venizelos- plaats vond en het protocol van de tweede zitting werd goedgekeurd. Nadat, de eerste Turksche gevolmachtigde Re- chid pasja vervolgens had medegedeeld, dat be speciale koerier die uit C o ns tan tin o-p el met de gevraagde instructies vertrokken is, nog niet wa,s aangek-omen, werd de zitting tot Zaterdagmiddag vier uur verdaagd'. J Koning Ferdinand te Saloniki. De koning van Griekenland bracht aan konihg Ferdinand van Bulgarije een bezoek. Gedurende een uur onderhielden dei vorsten zich met eikaar, waarna zij gefotografeerd werden. Koning George bood tsaar Ferdinand een dejeuner aan. Dadelijk na zijn aankomst te Saloniki heeft, koning Ferdinand een bezoek aan koning George Van Griekenland gebracht, die hem zeer hartelijk Ontving. De twee vorsten omhelsdein elkaar. O o s t e n r ij' k. De „Nat. Zeit." verneemt, -dat volgens een tele gram uit Brindisi, twee Oostenrijksche transport schepen met troependetachem-e-nten te Gravosa zij'n geland. Gravosa is een aanleghaven van men Oostenrykschen Lloyd, aan üe Dalmatische kust. RUSLAND. Hoe streng tegenwoordig de Russische' regee ring tegen Finland -optreedt, b'iy'kt uit de arrestaties Van de magistraten van eenige steden wegens hun verzet tegen de weit o-ver de gelijkstelling der Russen met de Finnen. Deze Russificeeri-ngs poli- tiek werd ingeleid door de in 1910 uitgevaardigde wet, dat alfe belangrijke wetten voor Finland door de Russische volksvertegenwoordiging moeten uit gevaardigd worden en in het begin van dit jaar verscheen als primeur de wet over d:e gelijkstel ling. Daar de bevolking va.n Finland de wetten, die zonder da medewerking van den Finland- schen Landdag tot stand komen, niet wil erken nen, stuitte de gelijk ste-llingsw-et op tegenstand hij de stedelijke autoriteiten van Helsingfors, aio op -de aanvragen van Russen, om op grond van de nieuwe wet handel te mogen drijven, afwij zend beschikten, evenals dit ta Wib-org- en Ny- stad geschied' was. Het gevolg, was, dat de le den van den -gemeenteraad naa-r Petersburg gebracht werden o-m daar verhoord te worden. Intusschen is de magistraat van Wiborg reeds tot een zware straf veroordeeld. Ook het hoioge gerechtshof van Wib-org, een der drie1 hoog© gerechtshoven van Finland wordt me-t een der gelijk proces bedreigd, daar het de1 vrijlating -der gearresteerde' leden van den Wibrrgër ge meenteraad h-aid bevolen. Dezer dagen verscheen te Wib-org een rechter van instructie' uit Peters burg en liet zes leden van het hoogte gerechtshof naa-r Petersburg brengen, daar zij geen gevolg hadden gegeven aan zijln. uitnoiodiging o-m voor hem te verschijnen. Het verhoor te Petersburg leverde echter o.ok geen resultaat op, daar de gearresteerden weigerden op de vragen va-a den rechter te antwoorden. Zij werden na een borg stelling van 1000 roebel weder in vrijheid gesteld, behalve één, die weige-rde. te betalen. Deze gespannen verhouding tusschen de Rus sische r-egeering en de Finnen zal er wel niet op verbeteren, daar -er nog een aantal nieuwe wetten in voorbereiding zijn, krachtens welke de Russificeering van hel groot-vorstendom Finland geheel en al zal worden doorgevoerd. 57 leden van de Russische Doema hebben zich v-o-or de zitting van gister als spreker opg-er geven om minister Ko-k-oftsof te antwoorden. DUITSCHLAND. Prins Luiipold van Beieren, f Gisteiochteud halt elf kwam de Duitsche keizer met zijn zoons, prins Eitel Friedrich, prins August Wilhelm en prins Oscar te München aan, om de begrafenisplechtigheid van prins-regent Luidpold bij te wonen. Op verzoek van den keizer, werd hij slechts door prins-regent Ludwig en den Prui- sischen gezant met diens legatiepersoneel op het perron ontvangen. De keizer omarmde den prins- regent bijna onstuimig. Duizenden begroetten den keizer op zijn weg naar het paleis. Onmid dellijk na zijn aankomst stelde de lijkstoet zich in beweging onder het luiden der jtlokken en het gebulder der kanonnen. Op de lijkkist lagen de de rijksinsignes en de attributen van het konings huis. Aan beide zijden van den lijkwagen schre den genet aal-adjudanten en twaalf kamerheeren. Het lijkkleed werd aan de hoeken vastgehouden door commandeurs van de St. George-ridderorde. Achter den lijkwagen liep het rijpaard van den overleden prins-regent, waarop deze 15 jaar had gereden. Daarop volgden achter het kruis, prins- regent Ludwig met keizer Wilhem en diens zoons. Vervolgens kwam de aartshertog-troonopvolger Frans Ferdinand, als vertegenwoordiger van kei zer Frans Jozeph die op zijn beurt werd gevolgd door den koning van Saksen den Belgischen koning en andere vorstelijke personen. Daarop kwamen afgevaardigden van de steden Hamburg; Bremen en Lübeck, en de vertegenwoordigers van Roemnië en Cuba. Vervolgens de rijkskanselier, als vertegenwoordiger van den Bondsraad en den Rijksdag, en verschillende afgevaardigden der beide Kamers van het Beiersche parlement, o a. de geheele sociaal-democratische Kamerfractie. De rouwstoet trok door de straten naar de Theresia-kerk, waar de lijkdienst plaatshad. Na de zegening van het lijk, legden de prins regent, keizer Wilhelm en aartshertog Frans Ferdinand, prachtige kransen neer. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Na een zitting van 55 uren- aa.n een stu'k nam 'de Kamer de leger wetten aan, na alle mo ties van de minderheid verworpen te hebben. D-e burgemeester van Weenen heeft zijn ent slag genomen. PORTUGAL. De minister president die te Oporto verwacht werd, heeft zijn bezoek uitgesteld wegens het gerucht, dat er te Lissabon een staatsgreep werd voorbereid. De troepen zijn sedert vijf dagen gereed gehouden. De staatsgreep zou het gevolg zijn van de gedachtenwisseling tusschen de aan hangers van Affonso Costa en andere politieke personen, die het aftreden van den voorzitter van de Kamer van afgevaardigden eischen. Echter heeft Costa het gerucht rond gestrooid, dat hij geen enkele beweging zou steunen. De heden uit Lissabon ontvangen berichten verzekeren, dat de troepen nog steeds in afwachting zijn van een staatsgreep. De zaken zijn beperkt in de vrees van gebeurtenissen, die elk oogenblik kunnen plaats hebben. De „Times" verneemt uit Constantino-pel Er komen onrustbarende berichten uit Kiein-Azië. Te Ale-ppo he-et het, dat talrijke benden gewapende- Koerden samentrekken op- de vlakte tusschen Riar- 1-ehif en Aintab., Tot -dusverre hebben zij' wel geen erge dingen misdreven, maar die dreigen wel, fi.v het plunderen van steden-, Léon Bourgeois heeft definitief bedankt voor een candidaatstelling voor het presidentschap der Fransche Republiek. Voordat Léon Bourgeois zijn besluit had medegedeeld, was nog een groote vergadering der gematigd links-radicale en der socialistisch-radicale partij belegd, waarin aan den wensch der partij uitdrukking geseven werd, om Bourgeois tot candidaat te stellen. Ter vergadering werd de overtuiging uitgesproken, dat ook de andere links republikeinsche partijen, de gematigd links-republikeinen en de onafhankelijke socialis ten en zelfs ook de partij-socialisten de candida- tuur van Bourgeois zouden steunen. Bourgeois echter, gelijk gemeld, dankte voor het aanbod, en wel definitief. Dit besluit zal nu waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat een half dozijn andere Candidaten met elkander in het krijt zullen tre den naar het verwerven van het hoogste Staats ambt. TWEEDE KAMER. Eergister heeft de Kamer een groot aantal klei ne wetsontwerpen goedgekeurd. Daarna werden nog algemeene beraadslagingen gehouden over de Staats begrooting. Hoofdstuk I der Staatsbegrooting werd zonder stemming aangenomen, nadat de heer d e S t u e rs van minister Kolkman de mededeeliug had ontvangen, dal een commissie zal worden benoemd tot onderzoek van den toestand van Paleis te Amsterdam. In de avondzitting werd een aanvang gemaakt met de behandeling der Waterstaatsbegrooting, waarbij de gebruikelijke lange reeks van wenschen en grieven werd geuit. Gister kwam de tractementsregeling der belas tingcommiezen aan de orde. De heer Passtoors kon zich over het geheel genomen wel met dit ontwerp vereenigen, doch bepleitte nog eenige verbeteringen. De heer Ter Laan diende een motie in van den volgenden inhoud »De Kamer, van oordeel, dat de instelling van den nieuwen rang van assistent bij het d enstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ongewenscht is van oordeel, dat ambtenaren van denzelfden rang, in eenzelfde plaats en met hetzelfde aantal dienstjaren dezelfde aanspraak behooren te heb ben, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie kwam dadelijk in behandeling. Na verder debat antwoordde de minister van Financien, dat het in de bedoelir-g ligt de tracte- menten der rijksklerken te herzien. De minister bespreekt dan de afschaffing van de emolumenten der kommiezen en zegt o. m., dat de periodieke verhooging voor alle ambtenaren doorgaat. Hij verdedigt de instelling van den nieuwen rang en hoopt, dat de Kamer de motie-Ter Laan zal ver werpen. Spr. is ook tegen een standplaatstoelage, als door den heer De Jong is gewenscht. Wat de kommiezen-verificateurs betreft, zoo wil de mini ster overwegen, om de jaren, boven de 10 jaar als kommies-verificateur doorgebracht, mede te laten tellen bij de salarisregeling van den verifi cateursrang. Nadat de Kamer voor een benoeming in comité- generaal is gegaan en regeling van werkzaamheden heeft plaats gehad, volgen replieken. De algemeene beraadslagingen worden gesloten en de motie-Ter Laan wordt met 48 tege'n 18 stemmen verworpen. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h. s. Aan de orde komt dan hoofstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1913 (Financiën). Als het belangrijkste bij de behandeling van de begrooting van Financiën t eleveeren wij, dat de heer Dolk met een aantal andere leden een motie indiende, waarin de regeering wordt uitge- noodigd een onderzoek te doen instellen, ol wet telijke maatregelen noodig zijn, om het behoud van onze zee-duinen te verzekeren. De motie wórdt later behandeld. De minister van Financiën, de heer Kolk man, beloofde herziening van allerlei wetten registratiewet, zegelwet, grondbelasting, enz. Ook zegde hij toe, dat als de wet op de personeele belasting wordt herzien, de rij wiel belasting ver dwijnen zal Het staat nu vast, dat de begrootingen van Oorlog, van Marine, van Binnenlaudschen Zaken, van Suriname en van Curasao dit jaar niet meer worden afgedaan en dus het volgend jaar aan de orde komen. Het is nog nimmer gebeurd, dat de Kamer met haar begrootingsarbeid vóór Kerstmis niet gereed is gekomen. Gelijkstelling openbaar en byzonder Onderwijs. Het rapport van d-e- commissie, benoemd dour hc-t. bestuur van den algtemeenen hond v,an 11. K. Kie-svcreenigingen in Nederland over de vraag hoe te komen tot gielijlkc- behandeling vanwege de overheid van het openbaar en het bijzonder onderwijs, ook in verband met de a.s. groniwe-ls. herziening, is thans verschenen. De Commissie komt, tot de volgende conclu sie? le. Uit dte Grondwet en wet worde alles ver wijderd, wat zou aanduiden, dat in beginsel het geven van onderwijs- is een- dteel aer Staats taak. 2e. De -ouders behooren de kosten te dragen van het onderwijs hunner kin-deren. Teneinde ongewenschte toestanden te voorkomen; heffe do Staat een evenredig schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden worden vrijgesteld, minvermogen den reeds een deel opbrengen en voor m-eorgé- go-e-den het verschuldigde de kosten per teerling niet oversch rijde-. 3e. De Staat betale aan de bijzondere school besturen terug, wat deze aan de -onderwijzers betalen, ve-rmeehd-erd met een som per leerling voor de algemeene exploitatie-kosten een or ge wone lagere- school. 4e De Staat betale ditzelfde uit aan de ge meentebesturen en verhiedie gelden- uit de ge meentekas aan het openbaar onderwijs ten 'koste te leggen. 5e De wet treffe een regeling, waarhij de verschillende schoolbesturen en gemeentebestu ren vo-o-r de door hen te makten kosten voor lo kaliteit schadeloos worden gesteld. 6e. 'De wet stelle d-e eischen vast waaraan de verschillende soorten van lager onderwijs moeien voldoen en -edsche waarborgen, dat deugdelijk onderwijs worde gegeven. 7e. üe wet stelle de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor d-e onderwijzers vast. 8e. Er fcome een regeling der wachtgelden die meer waarborg biedt voor de oipenbare on derwijzers dan de tegenwoordige. Bureaux voor Rechtshulp aan On- en Minvermogenden. Door het Centraal B-ureau voor de Statistiek zal in het vervolg jaarlijks een onderzoek women ingesteld naar de in Nederland bestaande Bureaux ooi rechtshulp aan on- en minvermogenden (Bu. reaux voor Arbeidsrecht en vereerd gingen, die aan on- en minvermogenden gelegenheid g-eveh let het verkrijgen van rechtshulp1), h-un organisatie en werkzaamheid. Te dien einde werden deze dagen aan alle aan het Bureau bekende instel lingen vragenlijsten ter invulling toegezondeh. Instellingen, die nog geen vragenlijsten moch ten ontvangen hebben, wo-rden uitgeno-odigd, hier van kennis te- willen ge-ven aan den „Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhago, Nassau Dillenburgstraat I," aan vrien als „Dienst" portvrij kan worden geschre ven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1