Stads- en (iewestelijk .Nieuws. In onze Vroedschap. Qemexigd Nieuws. R.-K. Vrouwenbond. Te Amsterdam is Vrijdagavond een vergadering gehouden van den R. K. Vrouwenbond, in welke bijeenkomst de statuten en het huishoudelijk reglement zouden worden behandeld, zooals deze door den geestelijken adviseur en de daarvoor Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Dec. 1912, medegeaeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te München. Laagste barometerstand 744.0 te Bodo. Verwacnting tot 'den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuidwestehjken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, stijging van nachttempeiatuur. V. P. N. Morgen (Dinsdagjavond zal door de afdeeling Schiedam van de V. P. N. in het Volkshuis wederom een clubavond getiouden worden, waarbij ook belangstellenden tegenwoordig kunnen zijn. Up deze avond zal ditmaal een bespreking ge houden worden over de verschillende pluimvee soorten en zal een en ander verder toegelicht worden door platen en teekeningen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 24 Dec. v. in. 3.48 n. m. 4.U5. Zaterda g-m ïddag hebben drie jon- gens die een handwagen bestuurden, daarmee per ongeluk tegen een lantaarnpaal aan de Broers- vest gereden, waardooi de kap, tiet kousje en de porseleinen plaat van die lantarenpaal zijn vermeld. Zaterdag-avond van 5j[—6 ure en Zondag-middag van 4£6 ure is het verkeer met de electnsche tram gestremd geweest, doordat te Rotterdam telkens van een wagen de as was gebroken. Beide dagen was daardoor eene groote opeenhooping van reizigers bij het wachthuisje aan de Broersvest. Z o n d a g-m orgen is alhier aange houden en naar het Huis van Bewaring te Rotter dam overgebracht iemand gesignaleerd in het ïAlgemeen Politieblad" voor t 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. De man verkoos zijn straf te ondergaan. tl e d e n-m orgen is de 14-j arige R. den Houting, wonende Beierlandsche straat, aan de Hoofdstraat met het recnterbeen bekneld geraakt tusschen een lorrey en een ijzeren ketel die daar op den wal waren geplaatst. De jongen werd door den geneesheer Ris voor- loopig verbonden, omdat hij een wonde aan het rechterbeen had en op diens advies per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht Eigenaardige zitting. Uittreden Raadslid. Jaarwedde Havenmeester. Bezwaarschriften Inkomstenbelas ting. Electrische stroom van Rotter dam. De laatste vergadering (vermoedelijk) door onze vroeden in het ten einde spoedend jaar gehouden, is wel een eigenaardige zitting geweest, allereerst om den eigenaardigen dag, nagenoeg aan het eind der week, waarop zij werd gehouden, wat voor velen, niet het minst ook voor de verslaggevers der bladen, bijzonder lastig ismaar ook, omdat deze vergadering over het geheel meer besloten zitting dan openbare vergadering was, wat niet wegnam, dat zij allen, daarbij ook maar eenigs- zins betrokken, tot omstreeks half zes in het getouw hield. De korte agenda van een 12-tal punten dijde aldus, met het comité, uit tot eene zitting, die onze vroeden circa 3| uur in ons tra ditioneel raadzaaltje deed vertoeven. In deze vergadering, die ten slotte vrij voltallig was er ontbraken slechts een paar leden werd er toch éen gemist, die men men gewoon was daar vry geregeld te zien. De heer A. C. A. Nolet, tot lid van Ged. Staten dezer provincie benoemd, mocht, na de officieele kennisgeving van de aanvaarding zijner benoeming, niet meer in de Raadsvergadering verschijnen. De Voorzitter stelde dit bijzonder karakter van het uittreden van den heer Nolet in 't licht. Hulde en dank bracht hij terecht voor hetgeen de nieuwe Gedeputeerde als Raadslid had gepresteerd, vooral ook voor de wijze waarop hij de zaken ter hand nam. Zeker de heer Nolet, die slechts zelden absent was, was geen spreker in de Raadszittingenslechts zelden voerde hij het woordop effectbejag was hij allerminst aangelegdzijn spaarzaam spreken had slechts het algemeen belang ten doel. Maar in de commissie zal men dezen volijverigen medewerker zeker wel missenzijne degelijke adviezen werden daar over het geheel gaarne gehoord. Een nog vrij uitvoerige discussie werd gevoerd over de beide adressen om ontheffing van plaat selijke belasting zoowel van de Nat. Christ. Ge- heelonthoudersvereeniging als van het bestuur van het Volkshuis. Beiden vroegen ontheffing van de belasting op de gebouwde eigendommen opgrond dat zij instellingen zijn van algemeen nut maar terwijl dat algemeen nut ten opzichte van de Ont- houdersvereeniging gemakkelijk kon vastgesteld worden, bleek 't ten opzichte van het Volkshuis niet zoo vast te staan. Immers het Volkshuis verhuurt ook zijne lokalen voor bruiloften, partijen enz. en, waar aldus ook geldelijk voordeel beoogd wordt, bleek het algemeen nut niet uitsluitend voorop te staan. De wethouder, de heer Van Westendorp, bestuurslid van het Volkshuis, kon dan ook het pleit voor zijn instelling niet winnen, zelfs al sprak hij van een „schop" aan het Volks huis gegeven. De groote meerderheid oordeelde terecht, dat het Volkshuis, zalen verhurend, eigen zaken drijft en dus niet uitsluitend ten algemeene nutte werkzaam is. Terwijl dan ook het verzoek van de Onthoudersvereeniging werd toegestaan, werd ten opzichte van het Volkshnis het afwij zend preadvies van B. en W. aangenomen zoodat die inrichting zich het belastingbetalen zal moeten laten welgevallen. De jaarwedde van den havenmeester is in deze zitting ook een blijkbaar dankbaar onderwerp van hespreking geweest. Zooals uit de gepubliceerde stukken bleek, was 't de bedoeling van B. en W. de verdeelde jaarwedde van den heer Goslinga f900 als havenmeester, f150 als controleur der havengelden onder één cijfer te brengen en met behoud der emolumenten t 50 voor uniformkleeding en f200 voor vrije woning te brengen op een totaal inkomst van f1450, klimmende met vier driejaarlijksche verhoogingen tot een eindsalaris van f 1850. Tegen dit voor stel, gemotiveerd vooral met de opmerking het salaris van den havenmeester met dat van andere ambtenaren van gelijken rang gelijk te stellen, kwa men vooral de roode vroeden De Bruin en Van der Hoek in verzet, de eerste vooral met de scherpe op merking dat öf de vorige havenmeester wel altijd tekort moet hebben gehad, öf dat de tegenwoor dige bijzonder geprotegeerd wordt. De Voorzitter kon, in afdoend antwoord op deze opmerking, wij zen op het groot verschil in levensstandaard toen en nu. Toen na den heer Van der Velden, die het maximum salaris van f 1(509 had genoten de heer Bitter op een salaris van f900 begon, was dit nog wel voldoendesedert is de levens standaard echter belangrijk verhoogd. Zoowel de wethouder van Financiën, de heer Lagerwey, die eene uiteenzetting gaf van de werkzaamheden van den havenmeester, als de heeren Evers en mr. von Briel Sasse steunden de beide bedoelde bestuurs leden in hun betoog. De beide laatstgenoemde Raadsleden meenden zelfs, dat bij dit verhoogings- voorstel nog wel het zuinigheidsargument be tracht was en dit niet de laatste voorgestelde verhooging van dit salaris zou zijn. Met de stem men der beide socialisten tegen werd ten slotte het voorstel aangenomen. Na het in gebruik geven van enkele schoollo kalen aan de Christelijke Kinderzendingvereeniging uLooft den Heere" en het toestaan van de ver hoogde subsidie voor den handelscursus van de R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" waren, na afdoening van nog een enkel zaakje van min der aanbelang, aan de orde de beide punten die aan het eind der vergadering waren gesteldde bezwaarschriften in zake de Inkomstenbelasting en het leveren van electrischen stroom door Rot terdam. Over beide zaken werden in besloten zit ting inlichtingen gewenscht de eerste door den heer Scheffers te vragen, de laatsten door den heer Van Rietschoten te geven zoodat de voorzitter de deuren deed sluiten voor seen wijl", dat intusschen tot een comité van bijna twee uren uitdijde. Na de heropening der ver gadering omstreeks half zes werden eerst de bezwaarschriften der Inkomstenbelasting aan de orde gesteld, waarvan er 15 werden afgewezen en 19 in plaats van 20 bewilligd, terwijl no. 5 werd aangehouden tot de volgende verga dering. Daarna kwam het electriciteitsvoorstel, het leveren van electrischen stroom door Rotterdam aan onze gemeente, aan de orde. Wij willen over dit voorstel, zelfs na kennisname van de uitvoe rige daarover gepubliceerde stukken, geen eind oordeel uitspreken. Waar toch een Raadslid ge tuigde, dat 't onzen vroeden ontzaglijk veel moeite gekost heeft om een beslist oordeel over dit voor stel te vellen, is 't voor een leek zeker te moei lijker zich een goed denkbeeld van de betrokken overeenkomst te vormen. Intusschen houden wij ons aan de verklaring van de bestuurstafel gege ven blijkbaar door de uitlatingen van hen die bezwaren opperden, bevestigd dat deze overeen komst het meest bereikbare biedt wat van Rot terdam was te verkrijgen. Na de toelichting door den Directeur der Gasfabriek in geheime zitting gegeven, bleken allen er toch van overtuigd, dat 't in het belang van Schiedam was, deze overeen komst aan te nemen, hoewel men wel verwacht had, iets meer te zullen verkrijgen. Inderdaad met deze overeenkomst tot levering van electrischen stroom gaat Schiedam den na tuurlijken weg op, haar door de omstandigheden gewezen. Als binnen enkele jaren mocht blijken, dat de gedachte van hen die een annexatie van Schiedam bij Rotterdam onvermijdelijk achten, de juiste is geweest, dan zal, wat met beduidende moeite is tot stand gebracht, niet opnieuw be hoeven te worden opgezet, zooals bij eene over eenkomst met Delft vermoedelijk wel het geval zou zijn geweest. Bovendien gelooven wij niet, dat eene andere naburige gemeente ons goedkoo- per van electrischen stroom zou kunnen voorzien. Wij vertrouwen nu, dat binnen korten tijd de voorzitter sprak van April aan de besliste be hoefte van electrischen stroom ook in onze ge meente zal zijn voldaan. Na beantwoording nog van enkele opmerkin gen bij de rondvraag, werd de openbare verga dering, zeker niet een der minst belangrijke van het scheidend jaar, op het ver gevorderd uur ge sloten. Plaatselijke controle van boter. B. en W. van Vlissingen stellen den Raad voor een verordening vast te stellen op het merken van boter in die gemeentewaarbij de gelegenheid wordt opengesteld om boter, die een vetgehalte heeft van ten minste 80 pCt. en in behoorlijken staat verkeert, te voorzien van een gemeentelijk waarmerk. Ontploffing in een R. K. kerk. Men schrijft ons uit KoekongenBij het zoeken naar een lek in een der holle pilaren, die het altaar begrenzen, sloeg deze pilaar uit elkaar, in z'n vaart een groot beeld, het plafond, twee koperen lampen, enkele banken en eenige pijpen van het orgel vernielend, dat er circa 20 M. van afstaat. De gasfitter kwam er met een paar onbeduidende brandwonden in het gezicht af. Vele ruiten uit de kerkramen zijn gesprongen. Woestelingen. Een drietal beruchte en om hun brutaliteit gevreesde individuen heeft, naar het »Vad." meldt, in Gilze, (N.-B.) huisge houden. Een hunner, een harmonicaspeler, ver toonde zijn kunst en men eischte met geweld betaling van de voorbijgangers. Men dronk in cafe's en vertrok zonder te betalen en ten slotte drongen de kerels de schoenfabriek van den heer W. binnen, waar de muzikant een deuntje begon te spelen. De e genaar dreef hen echter met een revolver op de vlucht, waarop zij, om zich over deze nederlaag te wreken, in een café den boel 't onderste boven wierpen, en een der bewoners mishandelden. Toen de marechaussee kwam op dagen, waren de heeren reeds gevlogen. Een hun ner, de grootste vechtersbaas, werd den volgenden dag echter gearresteerdhet bleek, dat hij nog twee maanden te goed had. Gasontploffing. Naar het »H. D." meldt, heeft Vrijdagmiddag op een bovenhuis in de Schermerstraat te Haarlem, door onvoorzichtigheid van 'n smidsknecht, die met een brandend lampje naar een lek in de gasleiding ging zoeken, een ontploffing plaats gehad. Van de voorkamers zijn de plafonds ingestort, terwijl zoowel aan de ramen aan de voor- en achterzijde van de woning een twaalftal ruiten zijn gesprongen. Een begin van brand is door den smidsknecht gebluscht. Wonder boven wonder heeft de smidsknecht geen verwondingen of letsel bekomen. Ook de bewoners werden niet gedeerd. Diphteritus. Men schrijft ,ons uit Terschel ling: Thans is reedis; in meerdere gezinnen te Oudeschild de diphteritus uitgebroken. Uitgebreide maatregelen zijn genomen, om verdere besmet ting te voorkomen. A ardbeving'. De „Temps" verneemt uit Ro me: Om 10 uur gisterochtend veroorzaakte een zeer hevige aardschok een paniek onder de be volking van ReggiO' in Caiabrië. De bevolking verliet de barakken, dia na de catastrofe van 1908 gebouwd waren. Voor zoover bekend, vallen g'een slachtoffers te betreuren, maar berichten uit de omgöving ontbroken nog1. Draadlooze telefonie. Uit Berlijn wordt gemeld, dat men een grooten stap voor waarts heeft gedaan, bij de pogingen om tele foonberichten over te brengen zonder dat draden gebruikt worden. Gedurende de laatste weken zijn voortdurend proeven genomen tusschen het station voor draadlooze telegrafie te Nauem en Berlijn, die volgens de »Tagliche Rundschau" met succes bekroond zijn. Dit dagblad zegt, dat niet alleen dagblad berichten zonder moeite tusschen boven genoemde stations per draadlooze telefoon kunnen overgebracht worden, dus over een afstand van 15 mijlen, maar dat zelfs op een afstand van 25 mijlen de stem nog duidelijk waarneembaar is, als het ontvangapparaat overeenkomt met datgene van het station, waar het bericht wordt afgezon den. Dit succes wordt toegeschreven aan de uit sluitende werking van de machines van het tele- funken-systeem. Ontploffing. Eergisterochtend heeft in een fabriek van verfwaren te Keulen een ontploffing plaats gehad, zoodat het geheele gebouw ineen stortte. Verscheidene arbeiders werden gewond, de fabrieksmeester werd gedood. Twee andere arbeiders en eenige brandweerlieden bekwamen zware brandwonden. De brandweer beproefde zich meester te maken van het vuur. Verschillende deelen der fabriek staan op invallen. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in het duister. Brand in een bioscooptheater. Door het vlam vatten van een film in een bioscoop theater te Menin (Frankrijk) ontstond brand. Een paniek brak uit, waardoor 10 personen gedood en een groot aantal gekwetst werden. Scheepsramp. Reuter seint uit Saint Johns, (New-Founland): Het stoomschip van de Furnesline aFlorence", van Halifax naar Saint- Johns, met gemengde lading, is den 20sten dezer des morgens nabij Cape Race geheel vergaan. De kapitein en 20 leden der bemanning zijn ver dronken. De tweede officier en 4 matrozen wer den gered na gedurende twee dagen in een boot rondgedreven te hebben. De »Florence" is ge heel verloren. Castro. De ex-president van Venezuela, kwam den 6den Dec. uit Southampton te Ant werpen aan, waarna hij zich naar Frankrijk be gaf. De laatste dagen had hij veel bagage naar Havre gezonden, maar men kon niet ontdekken, welke bestemming zij had. Intusschen meende men, dat de ex-president van plan was, zich in te schepen naar Zuid-Amerika, met het doel daar een nieuwe, revolutionnaire beweging op touw te zetten. Zaterdagochtend kwam Castro, die sedert eenige dagen bij een zijner vrienden te Passy, een oud-generaal, had vertoefd, te Havre aan. felechts vergezeld van 'n kamerdienaar, begaf hij zich aan boord van de »Touraine", waar hij zich in zijn hut opsloot. Tot het oogenblik, dat de boot ver trok, werd door geheime politie een wakend oog gehouden, daar men vreesde, dat Castro plotseling van idee zou veranderen, om plaats te nemen aan boord van een boot, die hem weer naar de stad terug zou brengen. KerstmisinEngeland. »The best Christ mas we have ever known", aldus vangt een ar tikel aan in de «Evening News", waarin tal van merkwaardige cijfers worden gegeven over het geen er in de laatste dagen in Londen in Kerst geschenken is omgegaan. De winkeliers zijn bijzon der in hun schik over de reusachtige zaken, welke zij dezer dagen gemaakt hebben. Alles is de za- kenmenschen dit jaar gun.tig geweest: het prachtige weer, een reusachtige stroom van vreemdelingen, een boom-periode iü den handel, geen werkstakingen enz. Op de vraaghoeveel geld is er in Londen aan kerstgeschenken besteed antwoordde een der grootste winkeliersHet moet dit jaar een enor me som zijn. Een lid van de Royal Statistical Society noemde het cijfer van 5.000.000. Deze som is aldus verdeeld over de navolgende artike lenspeelgoed 2 500.000juweelen 1.000.000 wijn en whisky 500.000 boeken 500.000 verschillende artikelen 500.000. Vooral in speel goed zijn enorme zaken gedaan. Een der meest bekende winkels in West-End, wiens inventaris ongeveer £5000 waarde heeft, vertelde, dat hij in de laatste weken drie maal finaal uitverkocht is geweest. Een groote distillateur verzond de vorige week 500 kisten whisky naar de Engelsche Koloniën. Er was dit jaar veel vraag naar autografen van beroemde personen. Ze werden verkocht voor bedragen varieerende tot 30. Het was een der grootste attracties voor Kerstgeschenken. De juweliers hebben ook geen klagen. Een juwelier in Bondstreet verkocht een streng paar- len ter waarde van 500 guineas en een filigram gouden broche voor £120. Gouden horloges wer den bij dozijnen tegelijk verkocht. De post kan over de ongekende drukte ook een woordje meesprekenalle records zijn ditmaal overtroffen. De verzonden brieven en kaartjes, voor het Vereenigde Koninkrijk bestemd, wijzen een ver meerdering aan van 1 millioen, by het vorig jaar vergeleken. De Kerstmismails voor Canada, voor de 6 weken geëindigd op 14 dezer, wijzen op een vermeerde ring van millioen poststukken voor Australia gaf 't een vermeerdering van 470.000 stuksvoor N. Zeeland 16.000 en voor verschillende streken in Indië en China 90.000. Om deze enorme hoeveelheden brieven enz. tijdig te kunnen behandelen, werden te Londen 9600 menschen extra in dienst genomen. Een juwelier vermoord. Een »Cen- tral News"-telegram uit Chicago van Zaterdag meldt: Vrijdagmiddag zijn bandieten binnenge drongen in het kantoor van den reeds bejaarden diamanthandelaar J. H. Logue en hebben den man op wreedaardige wijze vermoord. Men ver moedt, dat de roovers hem gevraagd hebben naar de geheime bewaarplaats der juweelen en toen samengestelde damescommissie waren ontworpen. Op de eerste vergadering, enkele weken geleden, hadden zich ongeveer 90 dames voorloopig als lid doen inschrijven. Deze waren tot de bijeenkomst van Vrijdagavond uitgenoodigd en hadden mee- rendeels aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Rector Stroomer verzocht, dat allen zich defi nitief als lid zouden opgeven, voordat de statuten en het reglement werden behandeld. Daartegen verzetten zich verschillende dameszij hadden zich voorloopig als lid opgegeven en wilden nu eerst afwachten wat in de statuten zou worden neergeschreven, alvorens over haar definitief lid maatschap te beslissen. Hierover ontspon zich een lang debat, waarbij nogal wrijving ontstond en waarna een aantal dames als protest de zaal verlieten. Van de overgeblevenen traden een 30 a 40 dames definitief als lid toe. Alsnu werden door deze dames de statuten en het reglement behan deld en goedgekeurd. Bij uitgebreide werkzaam heden zal een tijdelijke hulpsecretaresse worden aangesteld. Een bestuur werd nog niet gekozen. (Tijd) Het Paleis op den Dam. Ten aanzien van de vraag wie de stellage en overige kosten voor de reparatie aan het Paleis op den Dam betaalt, vernam de »Tel.", dat, in afwachting van de maatregelen, d^or de regeering te nemen, de koninklijke intendance voorloopig voor de kosten staat. fÊ aitföenc&t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2